Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

eu-LISA – piirikontrolli ja sisserände valdkonna IT-süsteemide juhtimine

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Vabadusel, Turvalisusel ja Õigusel Rajaneva Ala Suuremahuliste IT-süsteemide Operatiivjuhtimise Euroopa Liidu Amet (eu-LISA)' for an updated information about the subject.

eu-LISA – piirikontrolli ja sisserände valdkonna IT-süsteemide juhtimine

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) nr 1077/2011, millega asutatakse Euroopa amet vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajaneva ala suuremahuliste IT-süsteemide operatiivjuhtimiseks

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

  • Sellega asutatakse ametlikult eu-LISA – amet, mis vastutab vabaduse, turvalisuse ja õigusega seotud ELi suuremahuliste infotehnoloogiliste (IT) süsteemide juhtimise eest.
  • Samuti määratletakse määruses ameti õiguslik seisund, selle ülesanded ja sisemine juhtimisstruktuur (juhtimine ja sisemine töökorraldus).

PÕHIPUNKTID

eu-LISA põhieesmärk on:

  • pakkuda ELi riikidele kvaliteetseid lahendusi olemasolevate ja võimalike edaspidi arendatavate suuremahuliste IT-süsteemide jaoks;
  • suurendada usaldust kõigi kaasatud osapoolte hulgas ja tagada, et süsteemide jaoks kasutatakse alati parimat saadaolevat tehnoloogiat vastavalt tulude ja kulude analüüsi tulemustele;
  • areneda tippkeskuseks.

Turvaline ja katkematu teenus suuremahulistele IT-süsteemidele

eu-LISA peamine operatiivülesanne on tagada, et need IT-süsteemid toimivad iga päev ööpäev läbi. See loob turvalise keskkonna, kus saavad pidevalt toimida ELi kolm infotehnoloogilist süsteemi, mis on hädavajalikud Schengeni ala kaitse ja piirihalduse jaoks ning varjupaiga- ja viisapoliitika rakendamiseks. Need on:

  • Eurodac (ELi varjupaigataotlejate daktüloskoopiline andmebaas), mis aitab sõrmejälgi võrreldes määrata kindlaks, kes vastutab ELis varjupaigataotluste läbivaatamise eest. Süsteemi kasutavad 28 ELi riiki ning samuti ühinenud riigid Island, Liechtenstein, Norra ja Šveits;
  • SIS II (teise põlvkonna Schengeni infosüsteem), mis võimaldab teabevahetust siseriiklike piirikontrolli-, tolli- ja politseiasutuste vahel, et tagada kõrgetasemeline turvalisus Schengeni alal. Seda süsteemi kasutavad ELi riigid (v.a Iirimaa, Horvaatia ja Küpros) ning neli ühinenud riiki. Ühendkuningriik osaleb ainult SISi õiguskaitsealases tegevuses;
  • VIS (viisainfosüsteem), mis toetab ELi ühise viisapoliitika rakendamist. Selle kaudu saavad Schengeni riigid vahetada viisainfot, st Schengeni ala külastamiseks või sellest läbi sõitmiseks lühiajaliste viisade taotlustega seotud andmeid ja otsuseid. Seda süsteemi kasutavad ELi riigid (v.a Bulgaaria, Iirimaa, Horvaatia, Küpros, Rumeenia ja Ühendkuningriik) ning neli ühinenud riiki.

Samuti täidab eu-LISA järgmisi ülesandeid:

  • tagab pideva ja turvalise teabevahetuse siseriiklike ametiasutuste ja eu-LISA käitajate vahel ning asjaomaste ELi õiguskaitseasutuste koostöö;
  • kujundab, arendab, algatab ja rakendab uusi süsteeme;
  • rakendab katseprojekte Euroopa Komisjoni taotlusel;
  • kindlustab andmekaitse kodanike andmetele, mida hoitakse IT-süsteemides.

Struktuur ja juhtimine

eu-LISA on õiguslikult ja majanduslikult autonoomne. Ameti asukoht on Eestis Tallinnas. Selle operatiivjuhtimisega seotud ülesandeid täidetakse Prantsusmaal Strasbourgis ning varurajatis asub Austrias Sankt Johann im Pongaus.

Ameti haldus- ja juhtimisstruktuuri kuuluvad haldusnõukogu, tegevdirektor ning SIS II, VISi ja Eurodaci nõuanderühmad.

Euroopa sisenemise ja lahkumise süsteem

2017. aastal võttis EL vastu määruse (EL) 2017/2226, millega loodi Schengeni ala välispiiri kontrolli parandamiseks uus IT-süsteem – riiki sisenemise ja riigist lahkumise süsteem. Riiki sisenemise ja riigist lahkumise süsteemi väljaarendamine ja operatiivjuhtimise tagamine määrati eu-LISA ülesandeks.

Aruanne

Komisjon esitas aruande hinnanguga eu-LISA tegevusele alates selle asutamisest. Aruande järeldused olid laias laastus positiivsed, märkides, et eu-LISA on tõhus, selle tähtsus suureneb ning see on näidanud ennast SISi, VISi ja Eurodaci operatiivjuhtimise elluviimise usaldusväärse pakkujana.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Määrust kohaldatakse alates 21. novembrist 2011. eu-LISA alustas tegevust 1. detsembril 2012.

TAUST

Lisateave:

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2011. aasta määrus (EL) nr 1077/2011, millega asutatakse Euroopa amet vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajaneva ala suuremahuliste IT-süsteemide operatiivjuhtimiseks (ELT L 286, 1.11.2011, lk 1–17)

Määruse (EL) nr 1077/2011 hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile ja nõukogule Vabadusel, Turvalisusel ja Õigusel Rajaneva Ala Suuremahuliste IT-süsteemide Operatiivjuhtimise Euroopa Ameti (eu-LISA) toimimise kohta (COM(2017)346 final, 29.6.2017)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. novembri 2017. aasta määrus (EL) 2017/2226, millega luuakse riiki sisenemise ja riigist lahkumise süsteem liikmesriikide välispiire ületavate ELi mittekuuluvate riikide kodanike riiki sisenemise ja riigist lahkumise andmete ja sisenemiskeelu andmete registreerimiseks ning määratakse kindlaks riiki sisenemise ja riigist lahkumise süsteemile õiguskaitse eesmärgil juurdepääsu andmise tingimused ning millega muudetakse Schengeni lepingu rakendamise konventsiooni ning määruseid (EÜ) nr 767/2008 ja (EL) nr 1077/2011 (ELT L 327, 9.12.2017, lk 20–82)

Viimati muudetud: 21.06.2018

Top