EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eurodac – varjupaiga taotlejate sõrmejälgede võrdlemise Euroopa süsteem

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) nr 603/2013, mis käsitleb ELi varjupaiga taotlejate sõrmejälgede andmebaasi varjupaiga taotlejate sõrmejälgede võrdlemiseks (Eurodac)

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

  • Sellega laiendatakse kogu Euroopa Liidus (EL) kasutatavat biomeetrilist andmebaasi Eurodac, mis sisaldab varjupaiga taotlejate ning kolmandate riikide ja Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) riikide kodanike sõrmejälgi ELi liikmesriikide vahel võrdlemiseks.
  • Eesmärk on
    • võimaldada liikmesriikidel kergemini kindlaks teha, kes vastutab varjupaigataotluse läbivaatamise eest, võrreldes varjupaiga taotlejate ja kolmandate riikide kodanike sõrmejälgi keskandmebaasis olevate sõrmejälgedega, ning
    • võimaldada õiguskaitseasutustel rangete tingimuste alusel kasutada Eurodaci andmebaasi terroriaktide või raskete kuritegude uurimiseks, avastamiseks ja ärahoidmiseks.

PÕHIPUNKTID

  • Kõik liikmesriigid peavad võtma sõrmejäljed kõigilt varjupaiga taotlejatelt ja piiri ebaseaduslikul ületamisel kinni peetud vähemalt 14aastastelt isikutelt (nt kehtiva dokumendita kolmanda riigi kodanikelt ja kodakondsuseta isikutelt) ning edastama need 72 tunni jooksul Eurodac-süsteemi.
  • Kui on selgunud, et varjupaiga taotleja või kolmanda riigi kodanik viibib liikmesriigis ebaseaduslikult, siis võib see liikmesriik pöörduda Eurodaci poole, et teha kindlaks, kas kõnealune isik on varem liikmesriigis esitanud varjupaiga taotluse või on tabatud ebaseaduslikult liikmesriiki sisenemise katselt.
  • Sõrmejälgede andmed tuleb kustutada, kui varjupaiga taotlejad, kolmandate riikide kodanikud või kodakondsuseta isikud on saanud liikmesriigi kodakondsuse.
  • See määrus aitab rakendada Dublini III määrust (määrus (EL) nr 604/2013), millega sätestatakse eeskirjad selle liikmesriigi määramiseks, kes vastutab varjupaigataotluse läbivaatamise eest.
  • Algne Eurodaci õigusakt (määrus (EÜ) nr 2725/2000) ei pakkunud vahendit, mis võimaldaks õiguskaitseorganitel taotleda andmete võrdlemist. See määrus seevastu võimaldab politseijõududel ja Euroopa Liidu Õiguskaitsekoostöö Ametil võrrelda kriminaalasjade uurimisega seotud sõrmejälgi Eurodacis leiduvate sõrmejälgedega. Eraelu puutumatuse kaitse põhiõiguse tõttu tohivad õiguskaitseorganid siiski kasutada Eurodac-süsteemi võrdlemiseks
    • kui on põhjendatult alust arvata, et see aitab oluliselt kaasa terroriakti või muu tõsise kuriteo ärahoidmisele, avastamisele või uurimisele, ja
    • alles viimase võimalusena pärast mitme muu kontrolli teostamist.
  • Eurodaci andmeid ei tohi edastada kolmandatele riikidele (v.a Island ja Norra).
  • Mõned varjupaiga taotlejad ja kolmandate riikide kodanikud või kodakondsuseta isikud on keeldunud lubamast liikmesriikidel võtta nende sõrmejälgi Eurodaci andmebaasi jaoks. Seetõttu andis Euroopa Komisjon välja dokumendi sõrmejälgede võtmisega seotud võimalike parimate tavade kohta.
  • 2020. aastal allkirjastatud ELi, Islandi ja Norra vahelise protokolliga ning Liechtensteini ja Šveitsi protokolliga laiendatakse määruse (EL) nr 603/2013 (millega kehtestatakse kriteeriumid ja mehhanismid selle riigi määramiseks, kes vastutab Islandi, Liechtensteini, Norra ja Šveitsi Eurodacile õiguskaitse eesmärgil juurdepääsu taotluse läbivaatamise eest) kohaldamist.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Määrust kohaldatakse alates 20. juulist 2015.

Protokoll Liechtensteini ja Šveitsi kohta jõustus 1. mail 2022. Protokoll Liechtensteini ja Šveitsi kohta jõustus 1. septembril 2022.

TAUST

Eurodac loodi algselt 2000. aastal (määrus (EÜ) nr 2725/2000) ning see on kasutusel olnud aastast 2003. Komisjoni seisukohalt on see väga edukas infotehnoloogiline vahend.

Lisateave

  • Eurodac (Vabadusel, Turvalisusel ja Õigusel Rajaneva Ala Suuremahuliste IT-süsteemide Operatiivjuhtimise Euroopa Liidu Amet)

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta määrus (EL) nr 603/2013, millega luuakse sõrmejälgede võrdlemise Eurodac-süsteem määruse (EL) nr 604/2013 (millega kehtestatakse kriteeriumid ja mehhanismid selle liikmesriigi määramiseks, kes vastutab mõnes liikmesriigis kolmanda riigi kodaniku või kodakondsuseta isiku esitatud rahvusvahelise kaitse taotluse läbivaatamise eest) tõhusaks kohaldamiseks ning mis käsitleb liikmesriikide õiguskaitseasutuste ja Europoli taotlusi sõrmejälgede andmete võrdlemiseks Eurodac-süsteemi andmetega õiguskaitse eesmärgil ning millega muudetakse määrust (EL) nr 1077/2011, millega asutatakse Euroopa amet vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajaneva ala suuremahuliste IT-süsteemide operatiivjuhtimiseks (ELT L 180, 29.6.2013, lk 1–30)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Teave Euroopa Liidu, Šveitsi Konföderatsiooni ja Liechtensteini Vürstiriigi vahelise protokolli (millega reguleeritakse juurdepääsu EURODAC-süsteemile õiguskaitse eesmärgil ja mis lisatakse Euroopa Ühenduse ja Šveitsi Konföderatsiooni vahelisele lepingule liikmesriigis või Šveitsis esitatud varjupaigataotluse läbivaatamise eest vastutava riigi määramise kriteeriumide ja mehhanismide kohta) jõustumise kohta (ELT L 240, 16.9.2022, lk 1)

Teave Euroopa Liidu, Islandi ja Norra Kuningriigi vahelise protokolli (millega reguleeritakse juurdepääsu Eurodac-süsteemile õiguskaitse eesmärgil ja mis lisatakse Euroopa Ühenduse ning Islandi Vabariigi ja Norra Kuningriigi vahelisele lepingule, mis käsitleb liikmesriigis või Islandil või Norras esitatud varjupaigataotluse läbivaatamise eest vastutava riigi määratlemise kriteeriume ja mehhanisme) jõustumise kohta (ELT L 240, 16.9.2022, lk 2)

Protokoll, millega reguleeritakse juurdepääsu Eurodac-süsteemile õiguskaitse eesmärgil ja mis lisatakse Euroopa Ühenduse ning Islandi Vabariigi ja Norra Kuningriigi vahelisele lepingule, mis käsitleb liikmesriigis või Islandil või Norras esitatud varjupaigataotluse läbivaatamise eest vastutava riigi määratlemise kriteeriume ja mehhanisme (ELT L 64, 3.3.2020, lk 3–7)

Euroopa Liidu, Šveitsi Konföderatsiooni ja Liechtensteini Vürstiriigi vaheline protokoll, millega reguleeritakse juurdepääsu EURODAC-süsteemile õiguskaitse eesmärgil ja mis lisatakse Euroopa Ühenduse ja Šveitsi Konföderatsiooni vahelisele lepingule liikmesriigis või Šveitsis esitatud varjupaigataotluse läbivaatamise eest vastutava riigi määramise kriteeriumide ja mehhanismide kohta (ELT L 32, 4.2.2020, lk 3–7)

Komisjoni talituste töödokument Eurodaci määruse rakendamise kohta seoses sõrmejälgede võtmise kohustusega (SWD(2015) 150 final, 27.5.2015)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta määrus (EL) nr 604/2013, millega kehtestatakse kriteeriumid ja mehhanismid selle liikmesriigi määramiseks, kes vastutab mõnes liikmesriigis kolmanda riigi kodaniku või kodakondsuseta isiku esitatud rahvusvahelise kaitse taotluse läbivaatamise eest (ELT L 180, 29.6.2013, lk 31–59)

Viimati muudetud: 28.09.2022

Top