Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016D0839

Assotsieerimisleping Moldovaga

Assotsieerimisleping Moldovaga

 

KOKKUVÕTE:

ühelt poolt ELi, Euroopa Aatomienergiaühenduse (Euratom) ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Moldova Vabariigi vaheline assotsieerimisleping

otsus 2014/492/EL ühelt poolt ELi ja Euratomi ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelisele assotsieerimislepingule ELi nimel allakirjutamise ja selle ajutise kohaldamise kohta

otsus 2014/493/Euratom, millega kiidetakse heaks ühelt poolt Euroopa Liidu, Euratomi ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepingu sõlmimine Euroopa Komisjoni poolt Euratomi nimel

otsus (EL) 2016/839 ühelt poolt ELi ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepingu ELi nimel sõlmimise kohta

MIS ON LEPINGU JA OTSUSTE EESMÄRK?

Lepingu eesmärgid on

  • edendada poliitilist assotsieerimist ja dialoogi koos majandusintegratsiooniga, sealhulgas laiendades Moldova osalemist Euroopa Liidu (EL) poliitikavaldkondades, programmides ja ametite tegevuses;
  • edendada, säilitada ja tugevdada piirkondlikku ja rahvusvahelist rahu ja stabiilsust;
  • edendada ja tugevdada koostööd vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajaneva ala valdkonnas, et tugevdada õigusriiki ning parandada inimõiguste ja põhivabaduste austamist;
  • aidata tugevdada demokraatiat ja õigusriiki ning edendada poliitilist, majanduslikku ja institutsioonilist stabiilsust Moldovas;
  • toetada Moldova püüdlusi oma majandusliku potentsiaali arendamisel rahvusvahelise koostöö kaudu, sealhulgas oma õigusaktide parema ühtlustamise abil ELi omadega;
  • saavutada Moldova järkjärguline majandusintegratsioon ELi siseturuga, eelkõige põhjaliku ja laiaulatusliku vabakaubanduspiirkonna loomise abil.

Otsus 2014/492/EL lubab lepingu ELi poolt allkirjastada ja seda ajutiselt kohaldada.

Otsus 2014/493/Euratom ja otsus (EL) 2016/839 tähistavad assotsieerimislepingu sõlmimist Moldovaga ELi, Euroopa Aatomienergiaühenduse (Euratom) ja ELi liikmesriikide poolt.

PÕHIPUNKTID

Leping hõlmab 465 artiklit koos lisade ja protokollidega. See hõlmab järgmisi valdkondi.

Üldpõhimõtted (I jaotis), eelkõige:

  • demokraatlikud õigused, inimõigused ja põhivabadused;
  • turumajandus, jätkusuutlik areng ning tõhus mitmepoolsus;
  • õigusriik, hea valitsemistava, koostöö ja heanaaberlikud suhted.

Poliitiline dialoog, siseriiklikud reformid ning koostöö välis- ja julgeolekupoliitika vallas (II jaotis), eelkõige:

  • stabiilsete ja tõhusate poliitiliste institutsioonide arendamine;
  • välis- ja julgeolekupoliitika järkjärguline ühtlustamine;
  • pühendumine konfliktide ennetamisele, piirkondlikule stabiilsusele, terrorismivastasele võitlusele ja massihävitusrelvade vastastele meetmetele.

Vabadus, turvalisus ja õigus (III jaotis), eelkõige:

Majanduslik ja muu valdkondlik koostöö (IV jaotis), eelkõige:

Kaubandus ja kaubandusküsimused (V jaotis), eelkõige:

  • võrdne kohtlemine ja kaupade turulepääs, sealhulgas:
    • põhjaliku ja laiaulatusliku vabakaubanduspiirkonna loomine lepinguosaliste vahel ja tollimaksude kaotamine teise lepinguosalise kaupade suhtes, välja arvatud teatavad erandid (sätestatud lisades);
    • tehniliste kaubandustõkete, sanitaar- ja fütosanitaarküsimuste, tolli ja kaubanduse soodustamise, teenuste ja riigihangete valdkondade järkjärguline vastavusse viimine ELi õigusaktidega;
    • intellektuaalomandi õiguste, konkurentsi ja energia valdkonna vastavusse viimine ELi ja rahvusvahelise tavaga ning keskkonna ja tööjõu valdkonna vastavusse viimine rahvusvaheliste standarditega (kaubandus ja kestlik areng).

Intellektuaalomandi õigustega seoses lisati assotsieerimislepingusse ELi ja Moldova vahel 2012. aastal allkirjastatud leping geograafiliste tähiste kaitse kohta. Assotsieerimislepingu üks prioriteet on tagada Moldova selle valdkonna õigusaktide tõhus rakendamine ning asjakohaste ametkondade ametnike ja kohtusüsteemi liikmete piisav väljaõpe. EL ja Moldova kohtuvad korrapäraselt assotsieerimisnõukogus (vt allpool), et arutada valdkonnaga seotud küsimusi ja parimaid tavasid;

Rahaline abi ning pettusevastased ja kontrollimeetmed (VI jaotis), eelkõige:

  • Moldova rahastamine ELi, Euroopa Investeerimispanga, Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga ning muude finantseerimisasutuste poolt;
  • prioriteetsete kuluvaldkondade mitmeaastased raamistikud ja iga-aastased tegevusprogrammid;
  • teabevahetus ja piiriülene koostöö;
  • pettuse, korruptsiooni ja muu ebaseadusliku tegevuse ennetamise meetmed;

Institutsioonilised, üld – ja lõppsätted (VII jaotis), eelkõige:

Tehnilistes lisades kirjeldatakse üksikasjalikult, kuidas lepingus sisalduvaid kohustusi tuleb täita. Mõningaid, näiteks geograafilisi tähiseid, kaubandust ning sanitaar- ja fütosanitaarküsimusi käsitlevaid sätteid on alates 2016. aastast pisut muudetud.

Ajutised kaubanduse liberaliseerimise meetmed

  • Venemaa 2022. aasta veebruaris alustatud provotseerimata ja põhjendamatul agressioonisõjal Ukraina vastu on olnud tugev mõju Moldova suutlikkusele kaubelda ülejäänud maailmaga läbi Ukraina territooriumi transiidist ning Ukraina taristust sõltuvuse tõttu.
  • Sellistes rasketes tingimustes toetab EL Moldovat assotsieerimislepinguga ettenähtud turu liberaliseerimise astme suurendamise abil, eelkõige põllumajandustoodetele.
  • Määrusega (EL) 2023/1524 kehtestatakse ajutised kaubanduse liberaliseerimise meetmed, milleks liberaliseeritakse täielikult kõigi toodete import Moldovast ja asendatakse eelmine õigusakt – määrus (EL) 2022/1279, mida kohaldati kuni 23. juulini 2023 ühe aasta jooksul.
  • Uute meetmetega, mida kohaldatakse kuni 24. juulini 2024, kaotatakse tariifikvoodid seitsmele põllumajandustootele, mille eksport Moldovast ELi ei ole assotsieerimislepingu alusel veel täielikult liberaliseeritud: ploomid, lauaviinamarjad, õunad, tomatid, küüslauk, kirsid ja puuviljamahlad. 2023. aasta määrusega kaotatakse ka teatavate põllumajandustoodete riiki sisenemise hinnasüsteem ja liberaliseeritakse täielikult kõigi nende toodete import ELi.
  • Euroopa Komisjon jälgib tähelepanelikult määruse (EL) 2023/1524 mõju ja tal on õigus võtta vastu rakendusakte, et ajutiselt peatada kaubandussoodustusmeetmed, kui import mõjutab negatiivselt sarnaste või otseselt konkureerivate toodete ELi tootjaid. Kaitsemeetmete komitee, mis on loodud vastavalt määrusele (EL) 2015/478 ELi imporditavate kaupade ühiste eeskirjade kohta (vt kokkuvõte), abistab komisjoni selles osas.

JÕUSTUMISE KUUPÄEV

  • Tegu on segalepinguga*, mille peavad ratifitseerima Euroopa Parlament ja kõik liikmesriigid.
  • Leping jõustus 1. juulil 2016.

TAUST

EL on Moldova suurim kaubanduspartner ja investor. Aastal 2021 moodustas EL kogu Moldova koguekspordist 61 % ja kogu kaubavahetusest 49 %.

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Segaleping. Kui lepingu teema ei kuulu ELi ainupädevusse (käesoleval juhul on Euroopa Aatomienergiaühendus samuti lepinguosaline), peavad ka liikmesriigid lepingu allkirjastama. Selliseid lepinguid nimetatakse segalepinguteks. See tähendab, et lisaks ELile sõlmivad kolmandate riikidega lepingu ka liikmesriigid. Segalepingud võivad eeldada veel seda, et vastu tuleb võtta ELi siseõigusakt, millega jagatakse kohustused liikmesriikide ja ELi vahel.

PÕHIDOKUMENDID

Ühelt poolt Euroopa Liidu, Euroopa Aatomienergiaühenduse ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Moldova Vabariigi vaheline assotsieerimisleping (ELT L 260, 30.8.2014, lk 4–738)

Assotsieerimislepingu järjestikused muudatused on algteksti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Nõukogu 16. juuni 2014. aasta otsus 2014/492/EL ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelisele assotsieerimislepingule Euroopa Liidu nimel allakirjutamise ja selle ajutise kohaldamise kohta (ELT L 260, 30.8.2014, lk 1–3)

Nõukogu 16. juuni 2014. aasta otsus 2014/493/Euratom, millega kiidetakse heaks ühelt poolt Euroopa Liidu, Euroopa Aatomienergiaühenduse ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepingu sõlmimine Euroopa Komisjoni poolt Euroopa Aatomienergiaühenduse nimel (ELT L 260, 30.8.2014, lk 739–740)

Nõukogu 23. mai 2016. aasta otsus (EL) 2016/839 ühelt poolt Euroopa Liidu, Euroopa Aatomienergiaühenduse ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepingu Euroopa Liidu nimel sõlmimise kohta (ELT L 141, 28.5.2016, lk 28–29)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuli 2023. a.. aasta määrus (EL) 2023/1524, mis käsitleb ajutisi kaubanduse liberaliseerimise meetmeid, millega täiendatakse Moldova Vabariigi toodete suhtes kohaldatavaid kaubanduskontsessioone ühelt poolt Euroopa Liidu, Euroopa Aatomienergiaühenduse ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepingu alusel (ELT L 185, 24.7.2023, lk 1–6)

ELi ja Moldova Vabariigi assotsiatsiooninõukogu 4. augusti 2017. aasta soovitus nr 1/2017 ELi ja Moldova Vabariigi assotsieerimiskava kohta (ELT L 215, 19.8.2017, lk 3–46)

Euroopa Aatomienergiaühenduse asutamislepingu konsolideeritud versioon (ELT C 203, 7.6.2016, lk 1–112)

Vt konsolideeritud versioon.

Teave ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepingu jõustumise kohta (ELT L 161, 18.6.2016, lk 1)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2015. aasta määrus (EL) 2015/478 impordi ühiste eeskirjade kohta (kodifitseeritud) (ELT L 83, 27.3.2015, lk 16–33)

Teatis ühelt poolt Euroopa Liidu, Euroopa Aatomienergiaühenduse ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepingu ajutise kohaldamise kohta (ELT L 259, 30.8.2014, lk 1)

Viimati muudetud: 28.08.2023

Üles