EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R1016

Komisjoni määrus (EL) nr 1016/2010, 10. november 2010 , millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2009/125/EÜ seoses kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate ökodisaini nõuetega EMPs kohaldatav tekst

ELT L 293, 11.11.2010, p. 31–40 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 28/02/2021; kehtetuks tunnistatud 32019R2022

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/1016/oj

11.11.2010   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 293/31


KOMISJONI MÄÄRUS (EL) nr 1016/2010,

10. november 2010,

millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2009/125/EÜ seoses kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate ökodisaini nõuetega

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. oktoobri 2009. aasta direktiivi 2009/125/EÜ, mis käsitleb raamistiku kehtestamist energiamõjuga toodete ökodisaini nõuete sätestamiseks, (1) eriti selle artikli 15 lõiget 1,

olles konsulteerinud ökodisaini nõuandefoorumiga

ning arvestades järgmist:

(1)

Direktiivi 2009/125/EÜ kohaselt kehtestab komisjon selliste energiamõjuga toodete ökodisaini nõuded, mille müügi- ja kaubandusmahud on märkimisväärsed ning millel on märkimisväärne keskkonnamõju, mida on võimalik ilma liigsete kuludeta oluliselt parandada.

(2)

Direktiivi 2009/125/EÜ artikli 16 lõike 2 esimeses taandes on sätestatud, et komisjon võtab artikli 19 lõikes 3 sätestatud korras, täites artikli 15 lõikes 2 sätestatud kriteeriume ja olles konsulteerinud ökodisaini nõuandefoorumiga, vajaduse korral vastu rakendusmeetme kodumajapidamises kasutatavate kodumasinate, sealhulgas nõudepesumasinate suhtes.

(3)

Komisjon on teinud ettevalmistava uuringu, et analüüsida kodumajapidamises tavaliselt kasutatavate nõudepesumasinate tehnilisi, keskkonnaalaseid ja majanduslikke aspekte. Uuring tehti koostöös ELi ja kolmandate riikide sidusrühmade ja huvitatud isikutega ning uuringu tulemused avaldati.

(4)

Käesolev määrus peaks hõlmama tooteid, mis on ette nähtud kodumajapidamises lauanõude pesemiseks.

(5)

Käesoleva määruse eesmärkide seisukohast on kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate puhul oluline keskkonnaaspekt nende energiatarbimine kasutusetapis. Käesoleva määrusega reguleeritavad tooted tarbisid 2005. aastal ELis elektrit hinnanguliselt 24,7 TWh, mis vastab 13 miljonile tonnile CO2-heitele. Konkreetseid meetmeid võtmata peaks elektritarbimine 2020. aastal suurenema 35 TWh-ni. Ettevalmistav uuring näitab, et käesoleva määrusega reguleeritavate toodete elektri- ja veetarbimist on võimalik oluliselt vähendada.

(6)

Ettevalmistavast uuringust selgub, et direktiivi 2009/125/EÜ I lisa 1. osas osutatud muude ökodisainiparameetritega seotud nõuded ei ole vajalikud, kuna kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate elektritarbimine nende kasutusetapis on kõige olulisem keskkonnaaspekt.

(7)

Käesoleva määrusega reguleeritavate toodete elektritarbimise tõhustamiseks tuleks kohaldada olemasolevaid litsentsivabu kulutõhusaid tehnilisi lahendusi, tänu millele väheneks seadmete ostmise ja käitamise kombineeritud kulu.

(8)

Ökodisaininõuded ei tohiks mõjutada toote kasutusomadusi lõpptarbija seisukohast ega avaldada kahjulikku mõju tervisele, ohutusele ega keskkonnale. Eelkõige peaks kasutusetapi elektritarbimise vähendamisest saadav tulu ületama tootmisetapi täiendava keskkonnamõju.

(9)

Ökodisaininõuded tuleks kasutusele võtta järk-järgult, et jätta tootjatele piisav ajavaru käesoleva määrusega reguleeritavate toodete ümberkavandamiseks. Ajastus peaks olema selline, et välditaks negatiivset mõju turulolevate seadmete kasutusomadustele ning võetaks arvesse mõju lõpptarbijate ja tootjate, eelkõige väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate kuludele, tagades samas käesoleva määruse eesmärkide õigeaegse saavutamise.

(10)

Toodete asjaomaste parameetrite mõõtmisel tuleks kasutada usaldusväärseid, täpseid ja korratavaid mõõtmismeetodeid, mille puhul võetakse arvesse üldtunnustatult parimaid mõõtmismeetodeid, sh olemasolu korral Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. juuni 1998. aasta direktiivi 98/34/EÜ (millega nähakse ette tehnilistest standarditest ja eeskirjadest ning infoühiskonna teenuste eeskirjadest teatamise kord) (2) I lisas loetletud Euroopa standardiorganite poolt vastu võetud harmoneeritud standardeid.

(11)

Kooskõlas direktiivi 2009/125/EÜ artikliga 8 tuleks käesolevas määruses täpsustada kohaldatavad vastavushindamise menetlused.

(12)

Vastavuskontrolli hõlbustamiseks peaksid tootjad esitama direktiivi 2009/125/EÜ V ja VI lisas osutatud tehnilises dokumentatsioonis teabe niivõrd, kuivõrd see teave on seotud käesolevas määruses sätestatud nõuetega.

(13)

Lisaks käesolevas määruses sätestatud õiguslikult siduvate nõuete kehtestamisele tuleks välja selgitada parimate võimalike tehniliste lahenduste soovituslikud võrdlusandmed, et tagada sellise teabe laialdane kättesaadavus, mis käsitleb käesoleva määrusega reguleeritavate toodete keskkonnasõbralikkust kogu nende olelusringi jooksul.

(14)

Käesoleva määrusega ettenähtud meetmed on kooskõlas direktiivi 2009/125/EÜ artikli 19 lõikes 1 osutatud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Sisu ja reguleerimisala

Käesoleva määrusega kehtestatakse ökodisaininõuded kodumajapidamises kasutatavate elektritoitega nõudepesumasinate turulelaskmiseks ning selliste kodumajapidamises kasutatavate elektritoitega nõudepesumasinate turulelaskmiseks, mis võivad töötada ka akutoitel, samuti mujal kui kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate ja kodumajapidamises kasutatavate sisseehitatud nõudepesumasinate turulelaskmiseks.

Artikkel 2

Mõisted

Lisaks direktiivi 2009/125/EÜ artiklis 2 sätestatud mõistetele kasutatakse käesolevas määruses järgmisi mõisteid:

1)   „kodumajapidamises kasutatav nõudepesumasin”– masin, mis on ette nähtud enamasti kodumajapidamises nõude, klaaside, söögiriistade ja köögitarvikute pesemiseks, loputamiseks ja kuivatamiseks keemiliste, mehaaniliste, termiliste ja elektriliste protsesside abil;

2)   „kodumajapidamises kasutatav sisseehitatud nõudepesumasin”– kodumajapidamises kasutatav nõudepesumasin, mis paigaldatakse kappi, selleks ettevalmistatud seinaorva või muusse sarnasesse kohta ja mis viimistletakse mööbliks;

3)   „nõudekomplekt”– ühele inimesele kasutamiseks mõeldud lauanõude, klaaside ja söögiriistade kindlaksmääratud komplekt;

4)   „nimimahutavus”– nende tootja märgitud nõudekomplektide ja serveerimisnõude maksimaalne arv, mida saab kodumajapidamises kasutatavas nõudepesumasinas valitud programmil töödelda, kui nõud on asetatud masinasse tootja juhiste kohaselt;

5)   „programm”– selliste eelnevalt kindlaksmääratud toimingute järjekord, mis tootja arvates on sobilikud konkreetse määrdumisastme või konkreetsete masinasse asetatud nõudeliikide või mõlema puhul ja mis koos moodustavad täieliku tsükli;

6)   „programmi kestus”– ajavahemik alates programmi käivitamisest kuni programmi lõpuni, v.a kasutaja programmeeritud viivitus;

7)   „tsükkel”– valitud programmi jaoks ettenähtud täielik pesemis-, loputamis- ja kuivatamisprotsess;

8)   „väljalülitatud seisund”– seisund, milles kodumajapidamises kasutatav nõudepesumasin on välja lülitatud lõppkasutaja tavapärase kasutuse jaoks ettenähtud seadmenupu või -lüliti abil ja milles masina võimsustarve on kõige väiksem ning mis võib kesta määramata aja, kui nõudepesumasin on ühendatud toiteallikaga ja kui seda kasutatakse vastavalt tootja juhistele; kui kodumajapidamises kasutataval nõudepesumasinal ei ole tarbijale kasutamiseks ettenähtud nuppe ega lüliteid, on „väljalülitatud seisund” seisund, mis saavutatakse pärast seda, kui nõudepesumasin lülitub ise püsivasse võimsustarbe seisundisse;

9)   „ooteseisund”– väikseima võimsustarbega seisund, mis võib kesta määramata aja pärast seda, kui programm on töö lõpetanud ja kui masin on tühjendatud ning kui lõppkasutaja ei tee enam mingeid toiminguid;

10)   „samaväärne nõudepesumasin”– turul saadaolev nõudepesumasina mudel, mille nimimahutavus, tehnilised ja tööparameetrid, energia- ja veetarbimine ning õhus leviva müra tase on samaväärsed sama tootja poolt erineva koodi all turule lastud teise kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina mudeli omadega.

Artikkel 3

Ökodisaininõuded

Kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate üldised ökodisaininõuded on sätestatud I lisa punktis 1.

Kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate konkreetsed ökodisaininõuded on sätestatud I lisa punktis 2.

Artikkel 4

Vastavushindamine

1.   Direktiivi 2009/125/EÜ artiklis 8 osutatud vastavushindamise menetlus on kõnealuse direktiivi IV lisas sätestatud sisemine kavandikontroll või V lisas sätestatud juhtimissüsteem.

2.   Direktiivi 2009/125/EÜ artiklis 8 osutatud vastavushindamise puhul esitatakse tehnilise dokumentatsiooni toimikus käesoleva määruse II lisas esitatud arvutuse tulemused.

Kui kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina konkreetse mudeli kohta tehnilises dokumentatsioonis esitatud andmed on saadud tehniliste näitajate põhjal tehtud arvutuste või muude samaväärsete kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate andmete ekstrapoleerimise tulemusel või mõlemal viisil, peab tehniline dokumentatsioon sisaldama nimetatud arvutuste või ekstrapoleerimise või mõlema üksikasju ja tootja poolt läbiviidud katsetuste üksikasju, et oleks võimalik kontrollida arvutuste täpsust. Sel juhul esitatakse tehnilises dokumentatsioonis ka kõikide muude selliste samaväärsete kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate mudelite loetelu, mille puhul on tehnilises dokumentatsioonis sisalduvad andmed saadud samadel alustel.

Artikkel 5

Turujärelevalve kontrollimenetlus

Liikmesriigid kohaldavad direktiivi 2009/125/EÜ artikli 3 lõikes 2 osutatud turujärelevalve teostamisel käesoleva määruse III lisas kirjeldatud kontrollimenetlust, et kontrollida käesoleva määruse I lisas sätestatud nõuete täitmist.

Artikkel 6

Võrdlusandmed

Käesoleva määruse jõustumise ajal turul olnud parimate kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate soovituslikud võrdlusandmed on esitatud IV lisas.

Artikkel 7

Läbivaatamine

Tehnika arengu arvessevõtmiseks vaatab komisjon käesoleva määruse läbi hiljemalt neli aastat pärast selle jõustumist ja esitab läbivaatamise tulemused arutamiseks ökodisaini nõuandefoorumile. Eelkõige hinnatakse läbivaatamisel III lisa kohaseid kontrollimisel lubatud hälbeid, võimalusi kehtestada kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate veetarbimise nõuded ja sooja vee sissevoolu võimalust.

Artikkel 8

Jõustumine ja kohaldamine

1.   Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

2.   Seda kohaldatakse alates 1. detsembrist 2011.

Allpool loetletud ökodisaininõudeid kohaldatakse vastavalt järgmisele ajakavale:

a)

I lisa punkti 1 alapunktis 1 sätestatud üldisi ökodisaininõudeid kohaldatakse alates 1. detsembrist 2012;

b)

I lisa punkti 1 alapunktis 2 sätestatud üldisi ökodisaininõudeid kohaldatakse alates 1. juunist 2012;

c)

I lisa punkti 2 alapunktis 2 sätestatud konkreetseid ökodisaininõudeid kohaldatakse alates 1. detsembrist 2013;

d)

I lisa punkti 2 alapunktis 3 sätestatud konkreetseid ökodisaininõudeid kohaldatakse alates 1. detsembrist 2016.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 10. november 2010

Komisjoni nimel

president

José Manuel BARROSO


(1)  ELT L 285, 31.10.2009, lk 10.

(2)  EÜT L 204, 21.7.1998, lk 37.


I LISA

Ökodisaininõuded

1.   ÜLDISED ÖKODISAININÕUDED

1)

Kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate energiatarbimise ja muude parameetrite arvutamisel lähtutakse tsüklist, millega puhastatakse tavapäraselt määrdunud lauanõusid (edaspidi „tavaline pesemistsükkel”). Kõnealune tsükkel on kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina programmivalimisseadisel või tablool (kui see on olemas) või mõlemal selgesti eristatav ning seda nimetatakse „tavaprogrammiks” ja see seadistatakse vaiketsükliks sellise kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina puhul, millel on automaatne programmivalik või mis tahes funktsioon, mis automaatselt valib pesemisprogrammi või säilitab programmivaliku.

2)

Tootja lisatud kasutusjuhendis esitatakse järgmine teave:

a)

tavaline pesemistsükkel ehk nn tavaprogramm koos täpsustusega, et kõnealune programm sobib tavapäraselt määrdunud lauanõude pesemiseks ja on nii energia- kui ka veetarbimise seisukohast kõige sobivam selliste lauanõude puhul;

b)

võimsustarve väljalülitatud seisundis ja ooteseisundis;

c)

näitlik teave põhiliste puhastusprogrammide kestuse ning energia- ja veetarbimise kohta.

2.   ÖKODISAINI ERINÕUDED

Kodumajapidamises kasutatavad nõudepesumasinad vastavad järgmistele nõuetele.

1)

Alates 1. detsembrist 2011:

a)

kõikide kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate (v.a kodumajapidamises kasutatavad nõudepesumasinad, mille nimimahutavus on 10 nõudekomplekti ja laius kuni 45 cm) energiatõhususe indeks (EEI) on alla 71;

b)

kodumajapidamises kasutatavate, nimimahutavusega 10 nõudekomplekti ja laiusega kuni 45 cm nõudepesumasinate energiatõhususe indeks (EEI) on alla 80;

c)

kõikide kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate pesemistõhususe indeks (IC ) on suurem kui 1,12.

2)

Alates 1. detsembrist 2013:

a)

kodumajapidamises kasutatavate, nimimahutavusega vähemalt 11 nõudekomplekti nõudepesumasinate ja kodumajapidamises kasutatavate, nimimahutavusega 10 nõudekomplekti ning laiemate kui 45 cm nõudepesumasinate energiatõhususe indeks (EEI) on alla 63;

b)

kodumajapidamises kasutatavate, nimimahutavusega 10 nõudekomplekti ja laiusega kuni 45 cm nõudepesumasinate energiatõhususe indeks (EEI) on alla 71;

c)

kodumajapidamises kasutatavate, nimimahutavusega vähemalt 8 nõudekomplekti nõudepesumasinate kuivatamistõhususe indeks (ID ) on suurem kui 1,08;

d)

kodumajapidamises kasutatavate, nimimahutavusega kuni 7 nõudekomplekti nõudepesumasinate kuivatamistõhususe indeks (ID ) on suurem kui 0,86.

3)

Alates 1. detsembrist 2016:

a)

kodumajapidamises kasutatavate, nimimahutavusega 8 ja 9 nõudekomplekti nõudepesumasinate ning kodumajapidamises kasutatavate, nimimahutavusega 10 nõudekomplekti ning laiemate kui 45 cm nõudepesumasinate energiatõhususe indeks (EEI) on alla 63.

Kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate energiatõhususe indeks (EEI), pesemistõhususe indeks (IC ) ja kuivatamistõhususe indeks (ID ) arvutatakse vastavalt II lisale.


II LISA

Energiatõhususe indeksi, pesemistõhususe indeksi ja kuivatamistõhususe indeksi arvutamise meetod

1.   ENERGIATÕHUSUSE INDEKSI ARVUTAMINE

Energiatõhususe indeksi (EEI) arvutamisel võrreldakse kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina mudeli aastast energiatarbimist selle normatiivse energiatarbimisega.

a)

Energiatõhususe indeks (EEI), ümardatuna esimese kümnendkohani, arvutatakse järgmiselt:

Formula

kus:

AEC

=

kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina aastane energiatarbimine,

SAEC

=

kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina aastane normatiivne energiatarbimine.

b)

Aastane energiatarbimine (AEc ), ümardatuna teise kümnendkohani, arvutatakse kilovatt-tundides aasta kohta (kWh/aasta) järgmiselt:

i)

Formula

kus:

Et

=

tavalise pesemistsükli energiatarbimine kilovatt-tundides (kWh), ümardatuna kolmanda kümnendkohani;

Pl

=

tavalise pesemistsükli võimsustarve ooteseisundis vattides (W), ümardatuna kahe kümnendkohani;

Po

=

tavalise pesemistsükli võimsustarve väljalülitatud seisundis vattides (W), ümardatuna kahe kümnendkohani;

Tt

=

tavalise pesemistsükli programmi kestus minutites, ümardatuna lähima täisminutini.

ii)

Kui kodumajapidamises kasutatav nõudepesumasin on varustatud võimsustarbe juhtimise süsteemiga, arvutatakse kodumajapidamises kasutatava, pärast programmi lõppemist automaatselt väljalülitatud seisundisse lülituva nõudepesumasina aastane energiatarbimine AEC ooteseisundi tegelikku kestust arvesse võttes vastavalt järgmisele valemile:

Formula

kus:

Tl

=

tavalise pesemistsükli ooteseisundi mõõdetud kestus minutites, ümardatuna lähima täisminutini;

280

=

tavaliste pesemistsüklite koguarv aastas.

c)

Aastane normatiivne energiatarbimine (SAEC ), ümardatuna teise kümnendkohani, arvutatakse kilovatt-tundides aasta kohta (kWh/aasta) järgmiselt:

i)

kodumajapidamises kasutatavad nõudepesumasinad nimimahutavusega ps ≥ 10 ja laiusega > 50 cm:

Formula

ii)

kodumajapidamises kasutatavad nõudepesumasinad nimimahutavusega ps ≤ 9 ning kodumajapidamises kasutatavad nõudepesumasinad nimimahutavusega ps > 9 ja laiusega ≤ 50 cm:

Formula

kus:

ps

=

nõudekomplektide arv.

2.   PESEMISTÕHUSUSE INDEKSI ARVUTAMINE

Pesemistõhususe indeksi (IC ) arvutamisel võrreldakse kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina mudeli pesemistõhusust sellise võrdlusnõudepesumasina pesemistõhususega, mille tehnilised andmed on kindlaks määratud üldtunnustatult parimate mõõtmismeetoditega, sealhulgas meetoditega, mis on esitatud dokumentides, mille viitenumbrid on sel eesmärgil avaldatud Euroopa Liidu Teatajas.

a)

Pesemistõhususe indeks (IC ) arvutatakse järgmiselt ja ümardatakse teise kümnendkohani:

Formula

IC  = exp(lnIC )

kus:

CT,i

=

kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina pesemistõhusus ühe katsetsükli (i) jooksul;

CR,i

=

võrdlusnõudepesumasina pesemistõhusus ühe katsetsükli (i) jooksul;

n

=

katsetustsüklite arv, n ≥ 5.

b)

Pesemistõhusus (C) on kõigi pestud nõude keskmine määrdumisaste pärast tavalise pesemistsükli lõppemist. Määrdumisaste arvutatakse vastavalt tabelile 1.

Tabel 1

Väikeste mustusetäppide arv (n)

Määrdunud kogupind (AS ), mm2

Määrdumisaste

n = 0

AS = 0

5 (tõhusaim)

0 < n ≤ 4

0 < AS ≤ 4

4

4 < n ≤ 10

0 < AS ≤ 4

3

10 < n

4 < AS ≤ 50

2

Ei kohaldata

50 < AS ≤ 200

1

Ei kohaldata

200 < AS

0 (kõige ebatõhusam)

3.   KUIVATAMISTÕHUSUSE INDEKSI ARVUTAMINE

Kuivatamistõhususe indeksi (ID ) arvutamisel võrreldakse kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina mudeli kuivatamistõhusust sellise võrdlusnõudepesumasina kuivatamistõhususega, mille tehnilised andmed on kindlaks määratud üldtunnustatult parimate mõõtmismeetoditega, sealhulgas meetoditega, mis on esitatud dokumentides, mille viitenumbrid on sel eesmärgil avaldatud Euroopa Liidu Teatajas.

a)

Kuivatamistõhususe indeks (ID ) arvutatakse järgmiselt ja ümardatakse teise kümnendkohani:

Formula

ID = exp(lnID )

kus:

DT,i

=

kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina kuivatamistõhusus ühe katsetsükli (i) jooksul;

DR,i

=

võrdlusnõudepesumasina kuivatamistõhusus ühe katsetsükli (i) jooksul;

n

=

katsetustsüklite arv, n ≥ 5.

b)

Kuivatamistõhususe indeks (D) on kõigi pestud nõude keskmine märgusaste pärast tavalise pesemistsükli lõppemist. Märgusaste arvutatakse vastavalt tabelile 2.

Tabel 2

Veejälgede (WT ) või veenirede (WS ) arv

Märg kogupind (Aw), mm2

Märgusaste

WT = 0 ja WS = 0

Ei kohaldata

2 (tõhusaim)

1 < WT ≤ 2 või WS = 1

Aw < 50

1

2 < WT või WS = 2

või WS = 1 ja WT = 1

Aw > 50

0 (kõige ebatõhusam)


III LISA

Turujärelevalve kontrollimenetlus

I lisas sätestatud nõuetele vastavuse kontrollimiseks katsetavad liikmesriikide ametiasutused üht kodumajapidamises kasutatavat nõudepesumasinat. Kui seadme mõõdetud parameetrid ei vasta tootja poolt artikli 4 lõike 2 kohases tehnilise dokumentatsiooni toimikus esitatud väärtustele tabelis 1 esitatud täpsusega, mõõdetakse veel kolme kodumajapidamises kasutatavat nõudepesumasinat. Nimetatud kolme kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina puhul mõõdetud väärtuste aritmeetiline keskmine peab jääma tabelis 1 kindlaksmääratud vahemikku, välja arvatud energiatarbimine, mille mõõdetud väärtus ei tohi olla nimiväärtusest Et üle 6 % suurem.

Vastasel korral käsitatakse asjaomast mudelit ja kõiki teisi samaväärseid kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina mudeleid I lisas sätestatud nõuetele mittevastavana.

Liikmesriikide ametiasutused kasutavad usaldusväärset, täpset ja korratavat mõõtmismenetlust, võttes arvesse üldtunnustatult parimaid mõõtmismeetodeid, sealhulgas sellistes dokumentides sätestatud meetodeid, mille viitenumbrid on sel eesmärgil avaldatud Euroopa Liidu Teatajas.

Tabel 1

Mõõdetav parameeter

Kontrollimisel lubatud hälbed

Aastane energiatarbimine

Mõõdetud väärtus ei tohi olla AEC nimiväärtusest (1) üle 10 % suurem.

Pesemistõhususe indeks

Mõõdetud väärtus ei tohi olla üle 10 % IC nimiväärtusest väiksem.

Kuivatamistõhususe indeks

Mõõdetud väärtus ei tohi olla üle 19 % ID nimiväärtusest väiksem.

Energiatarbimine

Mõõdetud väärtus ei tohi olla Et nimiväärtusest üle 10 % suurem.

Programmi kestus

Mõõdetud väärtus ei tohi olla Tt nimiväärtusest üle 10 % suurem.

Võimsustarve väljalülitatud seisundis ja ooteseisundis

Kui võimsustarbe Po ja Pl mõõdetud väärtus on suurem kui 1,00 W, ei tohi see olla nimiväärtusest üle 10 % suurem. Kui võimsustarbe Po ja Pl mõõdetud väärtus on 1,00 W või väiksem, ei tohi see olla nimiväärtusest üle 0,10 W suurem.

Ooteseisundi kestus

Mõõdetud väärtus ei tohi olla Tl nimiväärtusest üle 10 % suurem.


(1)  „nimiväärtus” – tootja deklareeritud väärtus.


IV LISA

Võrdlusandmed

Käesoleva määruse jõustumise ajal on kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate energiatõhususe, energia- ja veetarbimise, pesemis- ja kuivatamistõhususe ning õhus leviva müra taseme seisukohast parimad olemasolevad tehnilised lahendused järgmised.

1.

Kodumajapidamises kasutatavad nõudepesumasinad, mis on ette nähtud 15 nõudekomplekti jaoks (sisseehitatud mudel):

a)   energiatarbimine: 0,88 kWh tsükli kohta, vastab aastasele energia kogutarbimisele 268,9 kWh aastas, millest 246,4 kWh aastas kulub 280 pesemistsüklile ja 12,5 kWh aastas väikese võimsustarbega seisunditele;

b)   veetarbimine: 10 liitrit tsükli kohta, mis vastab 2 800 liitrile aastas 280 tsükli kohta;

c)   pesemistõhususe indeks: IC > 1,12;

d)   kuivatamistõhususe indeks: ID > 1,08;

e)   õhus leviva müra tase: 45 dB(A) re 1pW;

2.

kodumajapidamises kasutatavad nõudepesumasinad, mis on ette nähtud 14 nõudekomplekti jaoks (tööpinna alla paigutatav mudel):

a)   energiatarbimine: 0,83 kWh tsükli kohta, vastab aastasele energia kogutarbimisele 244,9 kWh aastas, millest 232,4 kWh aastas kulub 280 pesemistsüklile ja 12,5 kWh aastas väikese võimsustarbega seisunditele;

b)   veetarbimine: 10 liitrit tsükli kohta, mis vastab 2 800 liitrile aastas 280 tsükli kohta;

c)   pesemistõhususe indeks: IC > 1,12;

d)   kuivatamistõhususe indeks: ID > 1,08;

e)   õhus leviva müra tase: 41 dB(A) re 1pW;

3.

kodumajapidamises kasutatavad nõudepesumasinad, mis on ette nähtud 13 nõudekomplekti jaoks (tööpinna alla paigutatav mudel):

a)   energiatarbimine: 0,83 kWh tsükli kohta, vastab aastasele energia kogutarbimisele 244,9 kWh aastas, millest 232,4 kWh aastas kulub 280 pesemistsüklile ja 12,5 kWh aastas väikese võimsustarbega seisunditele;

b)   veetarbimine: 10 liitrit tsükli kohta, mis vastab 2 800 liitrile aastas 280 tsükli kohta;

c)   pesemistõhususe indeks: IC > 1,12;

d)   kuivatamistõhususe indeks: ID > 1,08;

e)   õhus leviva müra tase: 42 dB(A) re 1pW;

4.

kodumajapidamises kasutatavad nõudepesumasinad, mis on ette nähtud 12 nõudekomplekti jaoks (eraldiseisev mudel):

a)   energiatarbimine: 0,950 kWh tsükli kohta, vastab aastasele energia kogutarbimisele 278,5 kWh aastas, millest 266 kWh aastas kulub 280 pesemistsüklile ja 12,5 kWh aastas väikese võimsustarbega seisunditele;

b)   veetarbimine: 9 liitrit tsükli kohta, mis vastab 2 520 liitrile aastas 280 tsükli kohta;

c)   pesemistõhususe indeks: IC > 1,12;

d)   kuivatamistõhususe indeks: ID > 1,08;

e)   õhus leviva müra tase: 41 dB(A) re 1pW;

5.

kodumajapidamises kasutatavad nõudepesumasinad, mis on ette nähtud 9 nõudekomplekti jaoks (sisseehitatud mudel):

a)   energiatarbimine: 0,800 kWh tsükli kohta, vastab aastasele energia kogutarbimisele 236,5 kWh aastas, millest 224 kWh aastas kulub 280 pesemistsüklile ja 12,5 kWh aastas väikese võimsustarbega seisunditele;

b)   veetarbimine: 9 liitrit tsükli kohta, mis vastab 2 520 liitrile aastas 280 tsükli kohta;

c)   pesemistõhususe indeks: IC > 1,12;

d)   kuivatamistõhususe indeks: ID > 1,08;

e)   õhus leviva müra tase: 44 dB(A) re 1pW;

6.

kodumajapidamises kasutatavad nõudepesumasinad, mis on ette nähtud 6 nõudekomplekti jaoks (sisseehitatud mudel):

a)   energiatarbimine: 0,63 kWh tsükli kohta, vastab aastasele energia kogutarbimisele 208,5 kWh aastas, millest 196 kWh aastas kulub 280 pesemistsüklile ja 12,5 kWh aastas väikese võimsustarbega seisunditele;

b)   veetarbimine: 7 liitrit tsükli kohta, mis vastab 1 960 liitrile aastas 280 tsükli kohta;

c)   pesemistõhususe indeks: IC > 1,12;

d)   kuivatamistõhususe indeks: 1,08 ≥ ID > 0,86;

e)   õhus leviva müra tase: 45 dB(A) re 1pW;

7.

kodumajapidamises kasutatavad nõudepesumasinad, mis on ette nähtud 4 nõudekomplekti jaoks (eraldiseisev mudel):

a)   energiatarbimine: 0,51 kWh tsükli kohta, vastab aastasele energia kogutarbimisele 155,3 kWh aastas, millest 142,8 kWh aastas kulub 280 pesemistsüklile ja 12,5 kWh aastas väikese võimsustarbega seisunditele;

b)   veetarbimine: 9,5 liitrit tsükli kohta, mis vastab 2 660 liitrile aastas 280 tsükli kohta;

c)   pesemistõhususe indeks: IC > 1,12;

d)   kuivatamistõhususe indeks: 1,08 ≥ ID > 0,86;

e)   õhus leviva müra tase: 53 dB(A) re 1pW.


Top