Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0455

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus nr 455/2009/EÜ, 6. mai 2009 , millega muudetakse nõukogu direktiivi 76/769/EMÜ seoses diklorometaani turustamise ja kasutamise piirangutega (EMPs kohaldatav tekst )

    ELT L 137, 3.6.2009, p. 3–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/05/2009; mõjud tunnistatud kehtetuks 32006R1907

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/455(2)/oj

    3.6.2009   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 137/3


    EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU OTSUS nr 455/2009/EÜ,

    6. mai 2009,

    millega muudetakse nõukogu direktiivi 76/769/EMÜ seoses diklorometaani turustamise ja kasutamise piirangutega

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eriti selle artiklit 95,

    võttes arvesse komisjoni ettepanekut,

    võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust, (1)

    toimides asutamislepingu artiklis 251 sätestatud korras (2)

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Värvieemaldites diklorometaani kasutamisest tingitud ohtu inimese tervisele on hinnatud mitmes uuringus (3) ja on jõutud järeldusele, et kogu ühenduses on vaja ohtude vähendamise meetmeid, et vähendada diklorometaani kasutamisest tööstuslikul, kutsealasel ja tavakasutuse tasandil tulenevat ohtu inimese tervisele. Nimetatud uuringute tulemusi hindas komisjoni toksilisuse, ökotoksilisuse ja keskkonna teaduskomitee (CSTEE, hiljem nimetati ümber tervise ja keskkonnariskide teaduslikuks komiteeks (SCHER)), kes kinnitas, et värvieemalditest eralduva diklorometaaniga kokkupuutumine on inimese tervisele ohtlik.

    (2)

    Selleks et saavutada kõigi kasutuskategooriate (tööstuslik, kutsealane ja üldsusepoolne kasutus) puhul kõrgetasemeline tervisekaitse, tuleks piirata diklorometaani sisaldavate värvieemaldite turustamist ja kasutamist.

    (3)

    Üldsus kasutab diklorometaani sisaldavaid värvieemaldeid kodus värvide ja lakkide eemaldamiseks nii siseruumides kui ka välitingimustes. Koolituse või järelevalve abil ei ole võimalik tagada diklorometaani üldsusepoolset ohutut kasutamist. Seetõttu on ainus tõhus diklorometaani sisaldavatest värvieemalditest üldsusele tulenevat ohtu kõrvaldav meede keelata üldsuse osas selliste värvieemaldite turustamine, tarnimine ja kasutamine.

    (4)

    Selleks, et tagada diklorometaani sisaldavate värvieemaldite tarneahela proportsionaalse etapiviisilise kõrvaldamise jõustamine, tuleks kindlaks määrata kuupäevad, millest alates ei tohi neid esmakordselt turule viia ega enam tarnida üldsusele ega kutsealaseks kasutamiseks.

    (5)

    Kuna üldsusel võib keelule vaatamata olla diklorometaani sisaldavatele värvieemalditele juurdepääs tööstuslikele ja kutsealaselt kasutajatele ettenähtud turustamisahela kaudu, tuleks toodetele lisada hoiatav lause.

    (6)

    Viimase 18 aasta jooksul Euroopas registreeritud surmajuhtumid, mille on põhjustanud diklorometaani tööstuslik ja kutsealane kasutamine, tulenevad peamiselt ebapiisavast ventilatsioonist, sobimatutest isikukaitsevahenditest, ebasobivatest mahutitest ja ülemäärasest kokkupuutest diklorometaaniga. Seetõttu tuleks kehtestada piirangud, et kontrollida ja vähendada diklorometaani tööstuslikust ja kutsealasest kasutamisest tulenevaid ohte.

    (7)

    Kutsealaselt kasutajate kohta kehtivad üldiselt töötajate kaitset käsitlevad õigusaktid. Suur osa kutsealasest kasutamisest toimub aga kliendi tööruumides, kus sageli ei ole kõiki asjakohaseid vahendeid terviseohtude ohjamiseks, kontrollimiseks ja vähendamiseks. Lisaks ei kuulu füüsilisest isikust ettevõtjad ühenduse töötajate kaitset käsitlevate õigusaktide alla ning enne, kui nad asuvad diklorometaani sisaldavate värvieemalditega värvi eemaldama, oleks neile vaja asjakohast koolitust.

    (8)

    Seetõttu tuleks keelata diklorometaani sisaldavate värvieemaldite turuleviimine ja kutsealane kasutamine, et kaitsta töötajate tervist ning vähendada surma- ja õnnetusjuhtumeid. Kui diklorometaani asendamist peetakse eriti keeruliseks või sobimatuks, peaks liikmesriikidel olema siiski võimalus lubada tunnustatud kutsealaselt kasutajatele diklorometaani edaspidist kasutamist. Liikmesriigid peaksid vastutama sellise erandi tegemise ja kontrollimise eest, kusjuures see peaks põhinema erinõuetele vastaval kohustuslikul koolitusel. Tööandjad ja füüsilisest isikust ettevõtjad peaksid siiski eelistatavalt vältima diklorometaani kasutamist, asendades selle niisuguse keemilise mõjuri või protsessiga, mis kasutamistingimuste nõudeid järgides ei ole töötajate tervisele ja ohutusele ohtlik või on vähem ohtlik.

    (9)

    Diklorometaani tööstuslikust kasutamisest põhjustatud surma- ja õnnetusjuhtumite arv näitab töökohtadele kohaldatavate õigusaktide ebapiisavat järgimist diklorometaani kasutavate töötajate poolt. Diklorometaaniga kokkupuutumise võimalus on suur ning ohtude vähendamise meetmeid tuleks kohaldada tööstushoonetes töötavate isikute suhtes. Kokkupuute vähendamiseks ja asjaomastest töökeskkonna ohtlike ainete piirnormidest kinnipidamiseks, kui see on tehniliselt võimalik, tuleks vastu võtta ennetusabinõud, nagu töökoha tõhus ventileerimine, meetmed diklorometaani aurustumise vähendamiseks värvieemaldit sisaldavatest mahutitest, meetmed diklorometaani ohutuks käitlemiseks värvieemaldit sisaldavates mahutites, sobivad isikukaitsevahendid ning asjakohane teave ja koolitus.

    (10)

    Isikukaitsevahendid peaksid vastama nõukogu 21. detsembri 1989. aasta direktiivile 89/686/EMÜ (isikukaitsevahendeid käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta). (4)

    (11)

    Seepärast tuleks nõukogu 27. juuli 1976. aasta direktiivi 76/769/EMÜ (liikmesriikide õigus- ja haldusnormide ühtlustamise kohta seoses teatavate ohtlike ainete ja valmististe turustamise ja kasutamise piirangutega) (5) vastavalt muuta.

    (12)

    Käesolev otsus ei piira ühenduse õigusakte, millega sätestatakse töötajate kaitse miinimumnõuded, nagu nõukogu 12. juuni 1989. aasta direktiiv 89/391/EMÜ (töötajate töötervishoiu ja tööohutuse parandamist soodustavate meetmete kehtestamise kohta), (6) ning sellel põhinevaid üksikdirektiive, eelkõige Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. aprilli 2004. aasta direktiiv 2004/37/EÜ (töötajate kaitse kohta tööl kantserogeenide ja mutageenidega kokkupuutest tulenevate ohtude eest (kuues üksikdirektiiv nõukogu direktiivi 89/391/EMÜ artikli 16 lõike 1 tähenduses)) (kodifitseeritud versioon) (7) ning nõukogu 7. aprilli 1998. aasta direktiiv 98/24/EÜ (töötajate tervise ja ohutuse kaitse kohta keemiliste mõjuritega seotud ohtude eest tööl (neljateistkümnes üksikdirektiiv direktiivi 89/391/EMÜ artikli 16 lõike 1 tähenduses)), (8)

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Artikkel 1

    Direktiivi 76/769/EMÜ I lisa muudetakse vastavalt käesoleva otsuse lisale.

    Artikkel 2

    Käesolev otsus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Artikkel 3

    Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

    Strasbourg, 6. mai 2009

    Euroopa Parlamendi nimel

    president

    H.-G. PÖTTERING

    Nõukogu nimel

    eesistuja

    J. KOHOUT


    (1)  ELT C 77, 31.3.2009, lk 29.

    (2)  Euroopa Parlamendi 14. jaanuari 2009. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata) ja nõukogu 23. aprilli 2009. aasta otsus.

    (3)  Methylene chloride: Advantages and drawbacks of possible market restrictions in the EU, 1999. aasta novembris lõpetatud TNO-STB uuring, http://ec.europa.eu/enterprise/chemicals/studies_en.htm; „Effectiveness of vapour retardants in reducing risks to human health from paint strippers containing dichloromethane”, ETVAREADi eksperdirühma lõpparuanne, avaldatud 2004. aasta aprillis, http://ec.europa.eu/enterprise/chemicals/studies_en.htm; „Impact assessment of potential restrictions on the marketing and use of dichloromethane in paint strippers”, 2007. aasta aprillis lõpetatud RPA uuring, http://ec.europa.eu/enterprise/chemicals/studies_en.htm

    (4)  EÜT L 399, 30.12.1989, lk 18.

    (5)  EÜT L 262, 27.9.1976, lk 201.

    (6)  EÜT L 183, 29.6.1989, lk 1.

    (7)  ELT L 158, 30.4.2004, lk 50.

    (8)  EÜT L 131, 5.5.1998, lk 11.


    LISA

    Direktiivi 76/769/EMÜ I lisasse lisatakse järgmine punkt:

    „58.

    Diklorometaan

    CASi nr: 75-09-2

    EÜ nr: 200-838-9

    1.

    Värvieemaldeid, mis sisaldavad diklorometaani kontsentratsioonis 0,1 või rohkem massiprotsenti, ei tohi

    a)

    viia esimest korda turule tarnimiseks üldsusele ja kutsealaseks kasutamiseks pärast 6. detsembrit 2010;

    b)

    viia turule tarnimiseks üldsusele ja kutsealaseks kasutamiseks pärast 6. detsembrit 2011;

    c)

    kasutada kutsealaselt pärast 6. juunit 2012.

    Käesolevas kirjes tähendab

    i)

    „kutsealaselt kasutaja” kõiki füüsilisi või juriidilisi isikuid, sealhulgas töötajaid ja füüsilisest isikust ettevõtjaid, kes tegelevad värvi eemaldamisega oma kutsealase tegevuse käigus väljaspool tööstuslikku installatsiooni;

    ii)

    „tööstuslik installatsioon” värvi eemaldamiseks kasutatavaid seadmeid.

    2.

    Erandina lõikest 1 võivad liikmesriigid lubada oma territooriumil ja teatavate tegevuste jaoks spetsiaalselt koolitatud kutsealaselt kasutajatel kasutada diklorometaani sisaldavaid värvieemaldeid ning võivad lubada selliseid värvieemaldeid turule tuua nende kutsealaselt kasutajate jaoks.

    Seda erandit kasutavad liikmesriigid määravad asjakohased sätted, mis käsitlevad diklorometaani sisaldavaid värvieemaldeid kasutavate kutsealaselt kasutajate tervise ja ohutuse kaitset, ning teavitavad sellest komisjoni.

    Need sätted sisaldavad nõuet, et kutsealaselt kasutajal peab olema tunnistus, mille on heaks kiitnud liikmesriik, kus kutsealaselt kasutaja tegutseb, või tal on muu kirjalik tõend selle kohta, või on kõnealune liikmesriik teda muul viisil tunnustanud tõestamaks, et ta on asjakohaselt koolitatud ja pädev diklorometaani sisaldavaid värvieemaldeid ohutult kasutama.

    Komisjon koostab nimekirja liikmesriikidest, kes on kasutanud käesolevas lõikes osutatud erandit, ja teeb selle internetis avalikult kättesaadavaks.

    3.

    Kutsealaselt kasutaja, kelle suhtes kohaldatakse lõikes 2 osutatud erandit, tegutseb üksnes liikmesriikides, kus on seda erandit kasutatud.

    Lõikes 2 nimetatud koolitus hõlmab vähemalt

    a)

    terviseohtude teadvustamist, hindamist ja ohjamist, sealhulgas teavet olemasolevate aseainete või protsesside kohta, mis kasutamistingimuste nõudeid järgides on töötajate tervisele ja ohutusele vähem ohtlikud;

    b)

    piisava ventilatsiooni kasutamist;

    c)

    sobivate isikukaitsevahendite kasutamist, mis vastavad direktiivile 89/686/EMÜ.

    Tööandjad ja füüsilisest isikust ettevõtjad peavad eelistatavalt asendama diklorometaani niisuguse keemilise mõjuri või protsessiga, mis kasutamistingimuste nõudeid järgides ei ole ohtlik või on töötajate tervisele ja ohutusele vähem ohtlik.

    Kutsealaselt kasutaja kohaldab praktikas kõiki asjakohaseid ohutusmeetmeid, sealhulgas isikukaitsevahendite kasutamist.

    4.

    Ilma et see piiraks töötajate kaitset käsitlevate muude ühenduse õigusaktide kohaldamist, võib värvieemaldeid, mis sisaldavad diklorometaani kontsentratsioonis 0,1 või rohkem massiprotsenti, kasutada tööstusinstallatsioonides üksnes juhul, kui on täidetud vähemalt järgmised tingimused:

    a)

    kõikidel töötlemisaladel ning eelkõige märgtöötlemiseks ja värvieemaldiga töödeldud esemete kuivatamiseks on kasutusel tõhus ventilatsioon: kohalikku tõmbeventilatsiooni värvieemaldit sisaldavates mahutites täiendatakse sundventilatsiooniga nendel aladel, et vähendada kokkupuudet ja järgida töökeskkonna ohtlike ainete piirnorme, kui see on tehniliselt teostatav;

    b)

    värvieemaldit sisaldavatest mahutitest aurustumise vähendamiseks rakendatakse meetmeid, mis hõlmavad järgmiseid elemente: kaaned värvieemaldit sisaldavate mahutite sulgemiseks, välja arvatud täitmise ja tühjendamise ajal; värvieemaldit sisaldavate mahutite sobiv täitmise ja tühjendamise kord ning vee või soolalahusega pesemise mahutid selleks, et eemaldada pärast tühjendamist liigne lahusti;

    c)

    diklorometaani ohutuks käitlemiseks värvieemaldit sisaldavates mahutites rakendatakse meetmeid, mis hõlmavad järgmiseid elemente: pumbad ja torud värvieemaldi viimiseks mahutitesse ja sealt väljavõtmiseks; ning sobiv kord mahutite ohutuks puhastamiseks ja sette eemaldamiseks;

    d)

    direktiivile 89/686/EMÜ vastavad isikukaitsevahendid on järgmised: sobivad kaitsekindad, kaitseprillid ja kaitseriided ning sobivad hingamisteede kaitsevahendid, kui muul viisil ei ole võimalik saavutada töökeskkonna asjakohastest piirnormidest kinnipidamist;

    e)

    kasutajatele antakse selliste vahendite kasutamise kohta asjakohast teavet, juhiseid ja koolitust.

    5.

    Ilma et see piiraks teisi ainete ja segude klassifitseerimist, märgistamist ja pakendamist käsitlevaid ühenduse sätteid, tuleb värvieemaldid, mis sisaldavad diklorometaani kontsentratsioonis 0,1 või rohkem mahuprotsenti, hiljemalt 6. detsembriks 2011 märgistada järgmise nähtava, loetava ja kustumatu kirjaga:

    „Piiratud tööstuslikuks kasutuseks ja teatavates ELi liikmesriikides tunnustatud kutsealaselt kasutajatele – kontrollida, kus kasutamine on lubatud”.”


    Top