This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 62009CN0404
Case C-404/09: Action brought on 20 October 2009 — Commission of the European Communities v Kingdom of Spain
Kohtuasi C-404/09: 20. oktoobril 2009 esitatud hagi — Euroopa Ühenduste Komisjon versus Hispaania Kuningriik
Kohtuasi C-404/09: 20. oktoobril 2009 esitatud hagi — Euroopa Ühenduste Komisjon versus Hispaania Kuningriik
ELT C 11, 16.1.2010, p. 15–16
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
16.1.2010 |
ET |
Euroopa Liidu Teataja |
C 11/15 |
20. oktoobril 2009 esitatud hagi — Euroopa Ühenduste Komisjon versus Hispaania Kuningriik
(Kohtuasi C-404/09)
2010/C 11/26
Kohtumenetluse keel: hispaania
Pooled
Hageja: Euroopa Ühenduste Komisjon (esindajad: F. Castillo de la Torre, D. Recchia ja J.-B. Laignelot)
Kostja: Hispaania Kuningriik
Hageja nõuded
— |
Tuvastada, et kuna Hispaania Kuningriik
|
— |
Mõista kohtukulud välja Hispaania Kuningriigilt. |
Väited ja peamised argumendid
Komisjonile said teatavaks mitu maapealset söekaevandust, mida arendab ettevõtja Minero Siderúrgica de Ponferrada (MSP) ja mis võivad mõjutada ühenduse tähtsusega „Alto Sili” ala (ES0000210), mis asub Castilla y Leóni autonoomse piirkonna kirdeosas asuvas Leóni provintsis, looduslikke varasid. Aruanded kinnitasid mitte ainult mitme maapealse söekaevanduse üheaegset olemasolu, vaid ka seda, et pealmaakaevandamist kavatsetakse jätkata järgmiste kaevandustega, millele oli luba juba antud või siis andmisel.
Direktiivi 85/337/EMÜ osas leiab komisjon, et seoses kolme kõnealuse kaevandusega ei võetud arvesse võimalikku kaudset, kumulatiivset või koostoimelist mõju ohustatud liikidele.
Komisjon leiab, et arvestades kõnealuste projektide laadi, nende lähedust ja kestvat mõju, peaks nende projektide poolt keskkonnale osutatava olulise mõju kirjeldus vastavalt direktiivi 85/337/EMÜ IV lisas sätestatule hõlmama „nii projekti otsest kui kaudset, teisest, kumulatiivset, lühiajalist, keskmise pikkusega ja pikaajalist, püsivat ja ajutist […] mõju”.
Mis puudutab direktiivi 92/43 seoses elupaikadega, siis hagis viidatud liikideks on peamiselt metsis ja pruunkaru. Komisjon leiab, et kaevanduste tagajärgi nendele liikidele ei saa hinnata ainult seoses nende liikide kriitiliste alade otsese hävitamisega, vaid et arvesse tuleb võtta selliste elupaikade killustamist, halvenemist ja hävitamist, mis on potentsiaalselt sobivad nende liikide taaslevikuks, ja nende liikide suurenenud häirimist, kuid neid aspekte ei ole arvesse võetud. Peale selle on täiendav oht, et tekib lõplik tõkkeefekt, mis tuleneb populatsioonide liikumisest ja killustamisest.
Kokkuvõtlikult leiab komisjon, et asjaomased kaevandused halvendavad tegureid, mis põhjustavad nende liikide vähenemist ning et seetõttu ei ole ametivõimudel õigust järeldada, et kõnealune kaevandustegevus ei mõjuta neid liike oluliselt.
Seetõttu leiab komisjon, et võimalikku mõju metsisele ja pruunkarule ei ole hinnatud kohaselt artikli 6 lõike 3 tähenduses. Komisjon märgib, et kui selline hindamine oleks tehtud, oleks jõutud vähemalt järeldusele, et puudub kohtupraktikas nõutav kindlus, et projektid, millele on antud luba, ei mõjuta neid liike olulisel määral. See tähendab, et ametivõimudel oli õigus neile pealmaakaevanduste projektidele luba anda üksnes pärast, kui nad olid veendunud, et artikli 6 lõike 4 tingimused on täidetud; teisisõnu, kui puuduvad alternatiivid, sealhulgas „nullalternatiiv”, pärast seda, kui on tuvastatud ülekaaluka üldise huvi olemasolu, et õigustada selles artiklis sisalduva erandi kohaldamist, ja pärast seda, kui sobival juhul on kindlaks määratud asendusmeetmed.
(1) EÜT 1985 L 175, lk 40; ELT eriväljaanne 15/01, lk 248.
(2) Nõukogu 21. mai 1992. aasta direktiiv 92/43/EMÜ looduslike elupaikade ning loodusliku loomastiku ja taimestiku kaitse kohta (EÜT 1992 L 206, lk 7; ELT eriväljaanne 15/02, lk 102).