Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004IE0959

    Arvamus teemal “Tööstuse areng ja majanduslik, sotsiaalne ning territoriaalne ühtekuuluvus”

    ELT C 302, 7.12.2004, p. 41–48 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    7.12.2004   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 302/41


    Arvamus teemal “Tööstuse areng ja majanduslik, sotsiaalne ning territoriaalne ühtekuuluvus”

    (2004/C 302/11)

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee otsustas 29. jaanuaril 2004 vastavalt kodukorra artikli 29 lõikele 2 töötada välja omaalgatusliku arvamuse järgmise teema kohta: “Tööstuse areng ja majanduslik, sotsiaalne ning territoriaalne ühtekuuluvus”.

    Tööstuse arengu nõuandekomisjon, kellele oli ülesandeks tehtud töö ettevalmistamine, võttis oma arvamuse vastu 7. juunil 2004. Ettekandja oli hr Leirião, kaasettekandja oli hr Cué.

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee võttis 30. juunil ja 1. juulil 2004. a oma 410. plenaaristungil (30. juuni koosolekul) 155 poolt- ning 13 erapooletu häälega, vastu järgmise arvamuse.

    Kokkuvõte

    Arvamuses tegeletakse küsimusega, kas majandusliku, sotsiaalse ja territoriaalse ühtekuuluvuse edendamiseks kasutatavad instrumendid on kohased ja kas ettevõtjasõbralike raamtingimuste näol luuakse eeldusi selleks, et tööstuse areng saaks toimuda viisil, mis ühildub ettevõtete konkurentsivõime nõudega.

    Tõsiasi, et “Järeldused ja soovitused” hõlmavad 17 punkti, annab märku sellest, et analüüsi tulemusel peame vajalikuks mitmesuguseid muutusi – poliitilised strateegiad, instrumendid, ühenduse vahendite puhul regioonide abikõlblikkuse kriteeriumid, eeskujuandvate praktikate kasutamine ning jõupingutused erinevate poliitikavaldkondade ja instrumentide vahelise sünergia saavutamiseks, nagu ka EL struktureerivate strateegiate – nagu näiteks Lissaboni strateegia, struktuurireformid ja jätkusuutlik areng – realiseerimise üldine koordineerimine.

    Argumendid tuginevad järgmistele aspektidele, mis punase niidina läbivad arvamuse üksikuid lõike:

    Regionaalne areng kui üleilmastumise reguleerija, rajades piirkondlikke “kobaraid”, mis toimivad ettevõtjate ligitõmbamise ja paigalhoidmise efektiivse vahendina;

    Ettevõtjate sotsiaalne vastutustunne ning “eeskujuandvate praktikate” rakendamine kui arenguga toimetuleku preventiivne ja antitsipeeriv lähenemine;

    Läbirääkimised ja sotsiaalne dialoog ettevõtetes, et ümberstruktureerimine toimuks sotsiaalse vastutustundega; see nõuab nii ettevõtete kui ka ametiühingute positiivset suhtumist leidmaks ümberstruktureerimisel lahendusi, millel on eeliseid nii ettevõtetele kui ka töövõtjatele ning kohalikule kogukonnale, ehk mis oleksid seega majanduslikult ja sotsiaalselt tasakaalus;

    Ettevõtjate, sotsiaalpartnerite, kodanikuühiskonna (kõrgkoolid, teadus- ja innovatsioonikeskused, liidud jne) ja kohalike ametkondade vaheline partnerlussuhetel põhinev koostöö, et luua eeldusi tootlikkuse kasvuks ning regioonide kasvupotentsiaali parandamiseks;

    Ettepanek luua “enimsoodustatud regioonide” kontseptsioon nendeks juhtudeks, kui kõrge majandusliku ja sotsiaalse ühtekuuluvustasemega regioonid kaotavad järsku potentsiaalis, sest ettevõtete asukoha muutmisega kaasnevat töökohtade kadumist pole võimalik maandada alternatiivse majandusliku tegevusega; sellised regioonid saaksid sihipäraseid rahalisi toetusi oma majandusliku struktuuri uuendamiseks.

    Sissejuhatus

    Omaalgatuslikus arvamuses teemal “Tööstuse areng: bilanss ja väljavaated – terviklik käsitlus” (1) jäi EMSK seisukohale, et tööstuse arengu nõuandekomisjon (TANK) peaks oma tulevases töös tegelema “raamistiku ja tingimuste kindlustamisega selleks, et tööstuse areng toimuks viisil, mis ühildub nii ettevõtete konkurentsivõime nõude kui ka majandusliku, sotsiaalse ja territoriaalse ühtekuuluvusega”, luues sellega aluse käesoleva komisjoni tööle ja lühidalt puudutades käesoleva arvamuse teemasid. Sellel taustal otsustati töötada välja käesolev arvamus teemal “Tööstuse areng ja majanduslik, sotsiaalne ning territoriaalne ühtekuuluvus”.

    1.   Definitsioonid

    1.1

    Korrektse süstematiseerimise ja tõlgendamise eesmärgil tähendab käesoleva arvamuse raames mõiste “tööstuse areng”“tööstussektori normaalset ja pidevalt toimuvat protsessi reageerimaks proaktiivselt tema majanduskeskkonnas asetleidvatele dünaamilistele liikumistele, eesmärgiga jääda konkurentsivõimeliseks ning luua eeldused kasvuks” (2); “ümberstruktureerimine” on defineeritud kui “tööstuse arengu omaette liik ning on reeglina vahetult algav, (sageli pealesunnitud) majanduskeskkonna tingimustega kohanemise protsess eesmärgiga taastada konkurentsivõime, mille tagajärjel esineb äritegevuses katkestusi”. (3)“Ennetamise” kontsept on arenguga tõrgeteta toimetuleku võtmeks, sest sel viisil on võimalik vältida problemaatilisi ümberstruktureerimisi. Ennetamine ei tähenda midagi muud kui tulevaste konkurentsitingimuste ja turu nõudmiste analüüsi ja prognoosi, mis võimaldab õigeaegselt programmeerida vajalikke kohanemisi ning sel viisil minimeerida nii sotsiaalseid kui ka tootlikkuse probleeme.

    1.2

    Globaliseerumist võib defineerida kui jõupingutusi riikidevaheliste kaubandussuhete intensiivistamiseks ja hõlbustamiseks, kusjuures kõrvaldatakse kaubandustõkkeid riikide vahel, vähendatakse (või kõrvaldatakse) imporditolle ning tugevdatakse rahvusvahelisi ühendusi (nagu näiteks EL või Mercosur). Siinkohal loovad riikide valitsused stiimuleid välismaiste ettevõtete tulekuks ja võimaldavad kõigi majandustegevuste rahvusvaheliseks muutumist. Globaliseerumine nõuab ka ühiste, üle maailma kehtivate põhireeglite kehtestamist ja nendest kinnipidamist.

    1.3

    Majandusliku, sotsiaalse ja territoriaalse ühtekuuluvuse poliitika eesmärk on olemasolevate majanduslike ja sotsiaalsete ebavõrdsuste vähendamine liikmesriikide ja regioonide vahel, nagu ka kasvu kiirendamine ja jätkusuutliku arengu edendamine, mille käigus toetataks kõige ebasoodsamaid piirkondi teadmistel põhineva majanduse väljakutsetega kohanemisel, luues sel moel kõikides regioonides eeldused Lissaboni strateegia eesmärkide teostamiseks.

    See poliitika peab konkreetselt väljenduma infrastruktuuri, keskkonna, ettevõtjaalgatuse, ühe- elaniku-kohta-sissetuleku, tööle ligipääsu ja sotsiaalse kindluse vallas ning laienema võitlusele sotsiaalse tõrjutusega, uutele informatsioonitehnoloogiatele juurdepääsule, elukestvale üldisele ja kutseõppele, nagu ka majandus- ja sotsiaalsfääri asjaosaliste potentsiaali paremale kasutamisele ning tugevdamisele.

    1.4

    “Kobara” hea definitsioon pärineb Michael PORTER'ilt (Harvard Business School'i professor) tema raamatus “The Competitive Advantage of Nations”, mis kõlab “a geographically proximate group of interconnected companies and associated institutions (universities, public agencies or trade associations) in a particular field, linked by competition and cooperation”.

    2.   Globaliseerumise tagajärjed ja tööstuse arengu paratamatus

    2.1

    Kogu Euroopa ühiskond on kindlasti ühel meelel selles, et tööstuse areng on paratamatu, sest seda tingib globaliseerumine ja seega maailmamajanduse pidevad muutused, mida iseloomustab turgude ja käitumisviiside kiire ja sügavuti kulgev edasiareng, üha kasvav tehniline komplekssus, nagu ka tarbijate suur mõju kaupade ja teenuste-toodete kujundamisele ning tootmisele ning teenuste osutamisele.

    2.2

    Üleilmastumine on tööturgude ja tootlikkuse ülemaailmse konkurentsi mootoriks. Multinatsionaalsed ettevõtted juhivad oma investeeringud madalate palkadega, turgudele juurdepääsu ja tehnoloogilist know-how'd omavatesse riikidesse.

    2.3

    Konkurentsi tugevnemine, rahvastiku vananemine, nagu ka tarbijate ootused ja elustandard põhjustavad kokkuvõttes raamtingimusi, mis võivad nii praegu kui tulevikus tekitada suuri pingeid ja probleeme.

    2.4

    Taoliste pingete ja probleemide vältimiseks peab Euroopa Liit otsustavalt võtma kasutusele meetmeid Euroopa deindustrialiseerimise vastu, st kolme järgmise fenomeni üheaegse esinemise vastu:

    asukoha ümberpaigutamine, (4)

    tööhõive ja tootmise kahanemine,

    kaubandusbilansi halvenemine.

    Peab nentima, et senini ei esine kõik kolm fenomeni üheaegselt, ent tööhõive vähenemine ja kaubandusbilansi halvenemine on tõsiasjad.

    2.5

    ELi reaktsioonid nendele väljakutsetele osutuvad vaid siis edukaks, kui harrastatakse proaktiivset tööstuspoliitikat, mis loob süstemaatiliselt täieliku läbipaistvuse iga otsuse, mis avaldab mõju Euroopa tööstuse kulustruktuuridele ja tulemuslikkusele, eriomastele ning kumulatiivsetele tagajärgedele – ning nimelt nii läbilõikeliste aspektide kui ka teatud majandusharude, nagu terase- ja tekstiilitööstuse suhtes, kusjuures hetkekski ei tohi unustada 25 liikmesriigini laienemise mõjusid.

    3.   Regionaalne areng kui globaliseerumise reguleerija – “kobar”

    3.1

    Meie aja paradoksiks on tõsiasi, et ebavõrdsused püsivad edasi, kuigi tänu teaduse ja tehnika arengule peaks olema tänaseks võimalik, et kõik küllastuvad; samaaegselt ähvardab “uus, globaalne majandus”, tuginedes dereguleeritud konkurentsile, seda asümmeetriat veelgi teravdada.

    Selle taustal on regionaalne areng kui globaliseerumise reguleerija hädavajalik, sest tuleb läheneda inimestele ning nad peavad – olenemata sellest, kus nad elavad – omama ligipääsu kaupadele, teenustele ja võimalustele.

    3.2

    Edasiminekut tuleb viia kõikjale, kus inimesed elavad, sest ei saa iseenesestmõistetavalt eeldada, et mobiilsus, mille abil osa rahvastikust läheb arenguga kaasa, oleks reegel, eriti kuna kõige suuremas hädas olijad on ka kõige enam piiratud oma mobiilsuses.

    Regioonid peavad defineerima oma eesmärgid tööstuse arengu ja ümberstruktureerimise, vajaminevate investeeringute, avaliku ja erasektori vahelise koostöö ning eriti üldise ja kutseõppe infrastruktuuride seisukohast.

    3.3

    EMSK on seisukohal, et regionaalsete “kobarate” loomine on efektiivseim vahend ettevõtete ligitõmbamiseks ja paigalhoidmiseks, sest see ei suurenda mitte ainult regionaalset konkurentsivõimet, vaid edendab samaaegselt ka majanduslikku, sotsiaalset ja territoriaalset ühtekuuluvust, ning võimalik, et takistab ka tööstuse arengu ja ümberstruktureerimise poolt põhjustatud ebasoodsaid majanduslikke, sotsiaalseid ja territoriaalseid tagajärgi.

    Teguritena, mille tõttu on “kobarad” loodud ettevõtteid piirkonna külge siduma ja seal know-how'd hoidma, tuleks muuhulgas nimetada järgnevat:

    Ettevõtetevahelise koostöö tugevdamine ja parandamine;

    Võimalused tehnoloogilise know-how taseme tõstmiseks tänu “kobarate” rajamisele olemasolevate teadus- ja arendusasutuste juurde (nagu seda võib näiteks täheldada autotööstuses eksisteerivate “kobarate” puhul);

    Klientide, tarnijate ja pakkujate vahelise võrgustiku loomine, mis soodustab majandus- ja sotsiaalsfääri asjaosaliste ning eelkõige ka üksikute valdkondade vahel tihedate sidemete loomist ja arendamist;

    Ettevõtete ühendamine transnatsionaalseteks võrkudeks, mis võimaldab uute turgude avamist;

    Töövõtjate mobiilsuse soodustamine “kobarate” siseselt.

    3.4

    Kuna ettevõtted konkureerivad praeguses majanduslikus keskkonnas ülemaailmselt, siis valivad nad asukohaks “kobara”, mis haakub nende majandustegevusega ning mis annab neile konkurentsieeliseid, mis põhinevad üldistel teguritel, nagu näiteks töötava elanikkonna kvalifikatsioon, halduse kvaliteet, olemasolevad infrastruktuurid, lokaalne või regionaalne innovatsiooni- ja arengutase, nagu üldine piirkonna elukvaliteet (mille osas võivad näiteks vajalikuks osutuda avalikud meetmed tühjaksjäänud tööstusalade saneerimiseks). Regionaalsed “kobarad” saavad märkimisväärselt kaasa aidata majandusliku, sotsiaalse ja territoriaalse ühtekuuluvuse arendamisele ning olla ettevõtetele motiiviks kolida arenevatesse regioonidesse, niivõrd kui ühenduse ja üksikriigi tasemel arendatakse ja rahastatakse programme soodustamaks tehnoloogiaettevõtete tulekut, hoogustamaks arengut ja innovatsiooni, parandamaks kutseharidust ning toetamaks ettevõtete, kõrgkoolide, kohalike asutuste, sotsiaalpartnerite ja kodanikuühiskonna vahelisi partnerlusi.

    3.5

    Suurlinnastud kui kultuuri ja mitmesuguste tegevuste keskused, kus avalikus ja erasektoris tegutsejad töötavad koos välja arengu ja moderniseerimise lahendusi, on “kobarate” edukaks rajamiseks määrava tähtsusega, sest neid “puudutab tehnoloogiline areng esmajärjekorras, mis avaldab mõju transpordile, ehitusele ja avalikele ehitusprojektidele, informatsiooni- ja kommunikatsioonitehnoloogiale, infrastruktuurijuhtimisele jne. See tehnoloogiline areng paneb aluse tööstuse arengule ja tootmise ning kõrgekvaliteediliste teenuste outsourcing'ule. Majanduslik spetsialiseerumine omab ka ruumilist komponenti: ettevõtluskobarad töötavad võrgus uurimis- ja innovatsioonikeskustega ning ülikoolide ja kõrgkoolidega.” (5)

    Suureks väljakutseks suurlinnastutele on ka sotsiaalse ühtekuuluvuse probleemid, nagu näiteks tõrjutus ja vaesus, mille lahendamine loomulikult eeldab Euroopa suurlinnastute harmoonilist, tasakaalustatud ja jätkusuutlikku arendamist, kaasates nende sidemeid piirnevate aladega. Sobivate lahenduste leidmine muutub siiski keeruliseks, kuivõrd puudub kõnekas statistika.

    4.   Tööstuse arengu ja ümberstruktureerimise mõjud

    Tööstuse areng ja ümberstruktureerimine toovad endaga kaasa mitmesuguseid mõjusid ja väljakutseid erinevate harude ja regioonide jaoks.

    4.1   Sotsiaalsed aspektid

    Kõik majandusosalised on ühel meelel selles, et ümberstruktureerimine ja konsolideerumine on ettevõtete ellujäämise ja nende konkurentsivõime parandamise eelduseks.

    Kui regioonis puuduvad tööhõiveks sobivad alternatiivid või mobiilsuse võimalus, kujuneb ümberstruktureerimine sotsiaalseks probleemiks.

    Lisaks peavad ettevõtted efektiivselt rakendama sotsiaalse vastutuse põhimõtteid, mis tähendab nii töövõtjate esindusorganisatsioonide kui ka kohalike ja regionaalsete asutuste kaasamist enne võetavate meetmete kavandamist.

    Tööstuse konkurentsivõime tuleb saavutada sotsiaalse dialoogi kaudu.

    4.2   Väljakutsed ettevõtetele

    Ettevõtete jaoks on suureks väljakutseks optimaalselt reageerida arengule kompleksses keskkonnas, täiesti eriomastes sotsiaalsetes ja institutsionaalsetes tingimustes, seejuures enda konkurentsivõimet kahjustamata.

    Tööstuse areng, mille viivad läbi suurettevõtted, omab mõju väikestele ja keskmise suurusega tarnijatele, keda ei tohi jätta unarusse. Koostööd oleks vaja teha võrgustikus, et võimaldada neil vastavalt kohaneda.

    4.3   Laienemise mõjud, eelkõige tööhõivele

    Kavandama peab sihipäraseid arengut ja tööhõivet edendavaid meetmeid selleks, et tööstuse arengut ja ümberstruktureerimist mõistetaks laienemisringi riikides kui suurt šanssi, mida tuleb kasutada soodustamaks majanduslikku kasvu ning elukvaliteeti ja keskkonnakaitset.

    Välismaised otseinvesteeringud on suures osas pärit ELst (üle 60 % aastal 1998) ning neid on tehtud eelkõige Tšehhi Vabariiki, Ungarisse ja Poolasse. 2001. a lõpuks tehti peaaegu kolm neljandikku kõikidest laienemisringi riikidesse tehtud investeeringutest nendesse kolme riiki. Eduka meetme näiteks võib terasesektoris nimetada Košice't (Slovakkia Vabariik), kus välismaised otseinvesteeringud on võimaldanud kohalike rajatiste moderniseerimist ilma tööjõudu lahti laskmata; selleni jõuti – tänu töötajate mobiilsusele ja asjaomaste stiimulite, innovatsiooni ning konkurentsi mõjule – kohalike ettevõtete vaheliste kokkulepete kaudu. Olenevalt investeeringute liigist avaldavad multinatsionaalsete ettevõtete strateegiad tööhõivele erinevat mõju.

    MÕJU TÖÖHÕIVELE: 3 MÕELDAVAT STRATEEGIAT

    Multinatsionaalsete ettevõtete strateegia

    Mõju tööhõivele

    Invest. liik –päritoluriik

    Invest. liik –vastuvõttev riik

    (1)

    Võrgustike laiendamine: tihedalt “kohaga seotud” või siis halvasti “reeksporditavad” tooted ja teenused – energia – transport – pangad – kaubandusketid – põllumajanduslikud toitained – turism

    Lühiperspektiivis nõrk või mitteeksisteeriv. Keskmises-pikas perspektiivis reorganiseerimine, “Back Office'i” funktsioonid.

    Rohkem või vähem sõltuv olemasolevate ettevõtete ülesostmisest (tootlikkuse tõusuga või ilma) või loomine ex nihilo

    (2)

    Võimsuste horisontaalne laienemine: reeksporditavad tooted või teenused – Auto-/keemia-/raua- ja terasetööstus

    Vahetud kaudsed mõjud (võimsusi ei looda), keskmises perspektiivis võimalikud asendusefektid vrd: Seat/Skoda

    Vanade ettevõtete ülevõtmisel jõulised ümberstruktureerimised.

    Töökohtade loomine “Greenfield'i” asulates (piirkonnad, kus tööstus varem puudus).

    (3)

    Kulude kokkuhoiu eesmärgil asukoha muutmine: väga hästi reeksporditavad tooted või teenused. Tekstiilitööstus- valukojad – autovaruosad – elektroonilised masstooted – vähese või keskmise lisandväärtusega IT teenused.

    Märkimisväärsed lühi- või keskpikad mõjud (asendustsükkel kõigub olenevalt ettevõttest)

    Vanade ettevõtete ülevõtmisel jõuline ümberstruktureerimine.

    Töökohtade loomine “Greenfield'i” asulates.

    Lühi- või keskpikad ohud: asukoha muutmine.

    (1) & (2):

    Mõlema kirjeldatud stsenaariumi puhul on tegemist horisontaalse investeerimisstrateegiaga. Esimesel juhul on multinatsionaalsete ettevõtete esmaseks huviks haarata uusi turge ning laiendada oma teenuste pakkumise võrgustikku, nagu näiteks pangateenused või transpordi- või energiavõrgud. Teisel juhul püüavad multinatsionaalsed ettevõtted laiendada hõlpsalt reeksporditavate kaupade või teenuste tootmisvõimsust.

    (3):

    Selle stsenaariumi puhul on tegemist vertikaalse asukoha muutmise strateegiaga, mis mõjutab tööhõivet enam.

    See stsenaarium puudutab ettevõtteid, kelle majandustegevus on olulisel määral väga töömahukas (näit tekstiili- ja autoelektroonikatööstus).

    4.4   Territoriaalsed mõjud

    4.4.1

    Tööstuse ümberstruktureerimisel ja ettevõtte asukoha muutmisel on vajalik hinnata infrastruktuuride, rajatiste ja tööjõu aktivat ning luua uutele ettevõtetele asukoha stiimuleid. Teatud juhtudel tuleb regioonist lahkumisel saneerida pinnast ja aluspõhja võimaldamaks maa-ala teistlaadset kasutamist.

    Nendelt investoritelt, kes on saanud rahalist toetust, tuleb territoriaalset vastutust enamgi nõuda ning seda kontrollida.

    Tööstuslikult arenevate regioonide dünaamiliseks muutmiseks on vaja erinevate asjaosaliste vahelisi koostöölepinguid.

    4.5   Mõju inimressurssidele

    Kõik asjaosalised peavad tagama halvema kvalifikatsiooniga tööjõule juurdepääsu kutseõppele. See on majandusliku elujõu eelduseks.

    Ettevõtete tasandil on kompetentsijuhtimise raames vajalikud asjaomased kokkulepped ning ettevõtete ja töövõtjate vahel ühiselt kooskõlastatud kontseptsioonid kutsehariduse, kompetentside ja kvalifikatsioonide vajaduse osas.

    4.6   Mõjud Euroopa sotsiaalmudelile

    Majandusliku, sotsiaalse, ökoloogilise ja territoriaalse ühtekuuluvuse kõrge taseme teostamine on Euroopa sotsiaalmudeli püsimajäämiseks otsustava tähendusega.

    Tööstuse ümberstruktureerimine Euroopa sotsiaalmudeli raames õnnestub siis, kui sellest on kasu kõigile osapooltele.

    4.7   Tööstuse- ja teenustesektori omavahelised mõjud

    4.7.1

    1970.-ndatest aastatest alates on majanduskasvu mootoriks teenuste sektor, mitte tootev tööstus. Sellegipoolest on mõlema sektori omavaheline mõju otsustava tähtsusega tootlikkuse ja innovatsiooni tõstmisele nagu ka toodete ja teenuste kvaliteedi parandamisele.

    Ümberstruktureerimise ja tööstuse arengu seisukohalt on see omavaheline mõju selles mõttes märkimisväärne, et asukoha muutmisel järgnevaid teenuseid osutavad ettevõtted (näit uuringud & arendustegevus) tavaliselt tööstusettevõtetele.

    5.   Ettevõtete sotsiaalne vastutus ja majanduslik ning sotsiaalne ühtekuuluvus

    5.1

    EMSK arvamuses “Tööstuse areng: bilanss ja väljavaated – terviklik käsitlus” (6) esindatakse seisukohta, et Euroopa vajavat “uut, “inimnäoga tööstuse arengule” keskendunud paradigmat, mille määravateks teguriteks on jätkusuutlik areng, sotsiaalne ühtekuuluvus ja konkurentsivõime”. Selle perspektiivi taustaks on Lissaboni strateegia raames püstitatud eesmärgid ning EL apelleerib selles kontekstis eriti ettevõtete sotsiaalsele vastutustundele, kes peavad piisavalt arvestama nõudmiste ja eeskuju andvate praktikatega elukestva kutseõppe, tööorganisatsiooni, võrdsete võimaluste, sotsiaalse integratsiooni ja jätkusuutliku arengu valdkondades.

    5.2

    Mis puudutab eetiliselt korrektset käitumist, siis saavad ettevõtted oma sotsiaalset vastutust põhimõtteliselt teostada kahel moel:

    Töö- ja tööhõivetingimuste vallas;

    Asukohas valitsevate elamistingimuste osas, s.t ettevõtted annavad oma panuse majanduslikku uuenemisse ja keskkonnapraktikate soodustamisse, mis on vastuvõetavad kohalikele elanikele.

    Ettevõtjatelt oodatakse üldiselt, et nad kaasavad sotsiaalpartnereid, kohalikke asutusi, tarbijaid ja tarnijaid enda konkreetsel vastutustasandil.

    5.3

    Sotsiaalse vastutuse kandmine ettevõtete poolt (ülalnimetatud valdkondades) võib majanduslikku, sotsiaalset ja territoriaalset ühtekuuluvust edendada, kui proaktiivselt arendatakse välja arengu või ümberstruktureerimisega toimetuleku ennetuskontsept, millel on eeliseid kõikidele osapooltele.

    6.   Ümberstruktureerimise “eeskujuandvad praktikad” sotsiaalse ja territoriaalse vastutuse vaatevinklist

    6.1

    Euroopa Sotsiaalfond edendab eeskujuandvaid praktikaid tööstuse arengu vallas. Euroopa Elu- ja Töötingimuste Parandamise Sihtasutuse Dublinis paiknev Euroopa arengu jälgimise büroo teavitab regulaarselt ettevõtete sotsiaalse ja territoriaalse vastutuse edendamisel kasutatud meetmete käigus esilekerkivatest eeskujuandvatest praktikatest. Lisaks osutus tulemuslikuks Euroopa Komisjoni poolt korraldatud avaliku arutelu esimene ring teemal “Arengu ennetamine ja sellega toimetulek: dünaamiline lähenemine ettevõtete ümberstruktureerimise sotsiaalsetele aspektidele”, mille najal oli võimalik demonstreerida rida eeskujuandvaid meetodeid.

    Üldistatuna esinevad taolised eeskujuandvad praktikad järgmises vormis:

    Ümberstruktureerimisega seonduva tööhõive küsimuste ennetamine ning sellele eelnev lahenduste leidmine;

    Regioonile avalduvate otseste ja kaudsete mõjude analüüs;

    Asjaosaliste mobiliseerimine ja tegutsemine kohapeal (ettevõtted, ametiühingud, kohalikud ja regionaalsed asutused, liidud ning kodanikuühiskond jne);

    Kollektiivläbirääkimiste olulisuse tõstmine ning ettevõtete, töövõtjate esindajate ja kohalike ning regionaalsete ametiasutuste vahelise “sotsiaalse dialoogi” imperatiiv on otsustavateks aspektideks lahenduste ja alternatiivide otsimisel langetamaks strateegilisi asukohavahetuse otsuseid;

    Arengu sotsiaalne toetamine (ümberõpe, täiendõpe, töövõtjate kompetentsi tõstmine ning nende kutsetee jälgimine, tööhõive aluste elavdamine, tööstuse struktuuri arendamine, tee iseseisvusesse jne);

    Ettevõtjad kohustuvad tegevusvaldkondade outsourcing'u käigus ettevõttest lahkuvate töövõtjatega sõlmima teenuse osutamise allhankelepinguid;

    Innovatiivsete lahenduste arendamine ettevõtjate algatuse edendamise teel;

    Asjaomase piirkonna ettevõtted teavitavad õigeaegselt ümberstruktureerimise kavadest kogu väikeste ja keskmise suurusega tarnijate võrgustikku, avalikke teenuseosutajaid ning asutusi, kõrgkoole ja tööandjate liite; olukord on keerulisem, kui tegu on multinatsionaalsete ettevõtetega, kus otsustamiskeskus paikneb mitte samas piirkonnas, riigis või isegi mitte Euroopas.

    6.2

    Läbirääkimised ja sotsiaalne dialoog on sotsiaalselt vastutustundliku ümberstruktureerimise jaoks otsustava tähtsusega; nii ettevõtete kui ametiühingute positiivne hoiak on seetõttu väga oluline leidmaks ümberstruktureerimise lahendusi, mis omavad eeliseid ettevõtete, töövõtjate ja kommuunide jaoks. Komisjon on direktiivide näol (98/59/EÜ, 2001/23/EÜ, 94/45/EÜ ja 2002/12/EÜ), milles on sätestatud asjaomased suunised ja kohustused, andnud impulsse taoliste praktikate jaoks. Euroopa tasandil tasuks märkida 2002. aastast pärinevat algatust, milles propageeriti “sotsiaalselt intelligentset” ümberstruktureerimist ning mille tulemusel sätestati juunis 2003 mõned suunised. Kontrollida tuleb kõiki koondamiste alternatiive.

    6.3

    Selles valdkonnas leidub arvukalt näiteid Euroopa ettevõtete eeskujuandvatest praktikatest, kes moderniseerimis- ja ümberstruktureerimisstrateegiate teostamisel on toiminud sotsiaalse vastutustundega, nagu näiteks – nimetades vaid ühe näite: terasekontsern Arcelor, Arbed'i, Aceralia ja Usinor'i ühinemise tulemus, kes otsustas lameterasetootmise strukturaalsete ülevõimsuste tõttu ning sünergiate parendamiseks sulgeda üksteise järel kõrgahjud Lüttich'is ning vähendada tootmist Bremenis ja Eisenhüttenstadtis. Pidades silmas nende meetmetega kaasnevat töökohtade kadumist, kohustus Arcelor mitte jätma inimesi tööhõiveprobleemidega üksi, vaid rehabiliteerima nimetatud asukohti ning aitama asjassepuutuvate osapoolte abil kaasa kohaliku majanduse reindustrialiseerimisele.

    Eeskujuandvate praktikate mitterakendamise negatiivse näitena võib nimetada autotööstuse ümberstruktureerimist Mezzogiorno's (Itaalia), mille puhul oli eesmärgiks viia osa tarnijaid välismaale, ilma et oleks piisavalt ette nähtud või kasutusele võetud kaasnevaid meetmeid seeläbi põhjustatud sotsiaalsete probleemide mahendamiseks või lahendamiseks.

    6.4

    Tööstuse arengut, mis on vajalik ettevõtete konkurentsivõime säilitamiseks, peavad ametkonnad rahaliselt toetama muuhulgas üldise ja kutsehariduse vallas; selles kontekstis tuleb edendada uute tehnoloogiate rakendamist. Sellele lisaks tuleb tähelepanu pöörata ettevõtete sotsiaalse vastutuse tugevdamisele ja sotsiaalsele huvitatusele luua rohkem ja paremaid töökohti samamoodi nagu piirkondade, kus ettevõtted asuvad, ökoloogilisele jätkusuutlikkusele.

    7.   Tööstuse areng ja majanduslik, sotsiaalne ning territoriaalne ühtekuuluvus kui jätkusuutliku arengu instrumendid

    7.1

    Jätkusuutlik areng on ELi keskne eesmärk. Suurtest üleeuroopalistest projektidest, nagu teedevõrgustikud ja teised Euroopa tasemel kavandatud infrastruktuurid, ei piisa selleks, et edendada jätkusuutlikku arengut ning avada kõige ebasoodsamad piirkonnad üleüldisele arengule. Erinevate riikide ja piirkondade vahelised erinevused tootmises, tootlikkuses ja tööhõives on taandatavad konkurentsivõime võtmefaktorite puudulikele struktuuridele, s.t ebapiisavatele inim- ja finantsressurssidele, keskkonnaprobleemidele ja ebapiisavatele innovatsiooni ja regionaalhalduse võimsustele.

    7.2

    Võimalused, mida avab tööstuse areng, mõjutades majanduse struktuuri, sotsiaalset ja teadussektorit, nagu ka kodanikuühiskonna ja kohalike ametkondade osalust, kui sotsiaalse ühtekuuluvuse tugevdamise instrumente ja meetmeid kombineeritakse ühenduse struktuurimeetmetega, võivad nimetamisväärselt kaasa aidata jätkusuutlikule ja tasakaalustatud arengule. Areng ja muutused nõuavad jõupingutusi kohanemisel, teaduses ja innovatsioonis, nagu ka tööandjate, sotsiaalpartnerite ja kodanikuühiskonna uut mõtlemist, kes peavad tegema partnerlusel rajanevat koostööd, et asjaomaseid piirkondi tasakaalustatult toetada nende majanduslike ja sotsiaalsete struktuuride säilitamisel ja parendamisel.

    8.   Majandusliku ja sotsiaalse ühtekuuluvuse kolmanda aruande reformiettepanekud

    8.1

    Komisjon teeb ettepaneku EL majandusliku, sotsiaalse ja territoriaalse ühtekuuluvuse poliitika uueks kujundamiseks kolmest prioriteedist lähtuvalt:

    Lähenemine

    Eesmärgiks on kasvu ja tööhõive toetamine kõige mahajäänumates liikmesriikides ja regioonides.

    Regionaalne konkurentsivõime ja tööhõive: Arengu ennetamine ja toetamine

    Seda prioriteeti tuleb käesoleva arvamuse kontekstis tervitada, sest tööstuse arenguga käsikäes peab käima ühtekuuluvuse poliitika, mis riiklike ja regionaalsete programmide näol tegeleb tagajärgede, probleemide ärahoidmise, ennetamise ja majandusliku arenguga kohanemisega. Siinkohal tuleb arvestada Euroopa tööhõivestrateegia poliitiliste prioriteetidega ning parandada töö kvaliteeti ja tootlikkust ning sotsiaalset integratsiooni.

    Euroopa territoriaalne koostöö

    Eesmärgiks on liidu harmoonilise ja tasakaalustatud arengu soodustamine piireületava ja transnatsionaalse koostöö tugevdamise meetmete abil.

    9.   Märkusi kolmanda ühtekuuluvusaruande ettepanekute kohta, mis puudutavad tööstuse arengut ja ümberstruktureerimist

    9.1

    EMSK nendib rahuldustundega, et 18. veebruaril 2004 esitatud majandusliku ja sotsiaalse ühtekuuluvuse aruandes käsitletakse teemat “tööstuse ja majanduse areng üldiselt” selgesõnaliselt ja objektiivselt.

    9.2

    EMSK on eriti nõus põhimõtetega, millel kolmanda ühtekuuluvusaruande strateegiad rajanevad, ning Lissaboni strateegia sidumisega tulevase regionaalpoliitikaga, mis puudutab nii teadmiste taseme täiustamise programme kui ka riiklikke ja regionaalseid programme majandusliku arengu toetamiseks kõige ebasoodsamates piirkondades. Komitee peab aga meetmeid ebapiisavaks ning tõstab esile järgmiseid puudusi:

    riiklikul ega regionaalsel tasandil ei sätestata ühtekuuluvusmeetmete teostamiseks kvantitatiivsed eesmärke, mis algusest peale vähendab survet eesmärkide teostamiseks;

    puudub garantii, et järgmisel programmide planeerimise ajavahemikul 2007–2013 saavutataks suurem ühtekuuluvus regioonide vahel ning mitte ainult liikmesriikide vahel, nagu see oli varasemates programmides ajavahemikel 1994–1999 ja 2000–2006; kui seda eesmärki ei saavutata, tuleb seda pidada tõendiks poliitiliste meetmete realiseerimise nõrkustest ning kõige ebasoodsamatele piirkondadele suunatud ELi majandusliku, sotsiaalse ja territoriaalse ühtekuuluvuse edendamise poliitika läbikukkumisest;

    puudub sihipärane kontroll, millega tagataks, et kõige ebasoodsamad regioonid saavad nende arenguks vajalikke vahendeid ning ei korduks minevikus juhtunu, et rikkamad regioonid lõikavad tänu oma eelisseisundile tootmise ja teenuste infrasruktuuri osas rohkem kasu kui vähem rikkad piirkonnad;

    puuduvad ettepanekud stimuleerimaks ettevõtjaid harrastama sotsiaalselt vastutustundlikku poliitikat, mis avaldaks positiivset mõju majanduslikule, sotsiaalsele ja territoriaalsele ühtekuuluvusele;

    puudub efektiivne menetlus ühtekuuluvusmeetmete tulemuste koordineerimiseks ning kohased sanktsioonid nende liikmesriikide jaoks, kes sätestatud ühtekuuluvuseesmärke ei täida;

    endale ei tunnistata, et tööstuse arengu dünaamika on tegur, mis põhjustab või teravdab asjaomastes piirkondades tasakaalutust, näiteks kuna ettevõtted muudavad oma asukohta, mis põhjustab erinevatel tasanditel märkimisväärseid häireid; esineb oht, et nende regioonide tolle hetke kõrget ühtekuuluvustaset mõjutatakse väga negatiivselt ja seeläbi seatakse küsimärgi alla regioonide keskpikk ja pikk taastumisvõime, mille osas puuduvad aruandes ettepanekud eriomaste ärahoidvate meetmete kasutusele võtmiseks.

    10.   Järeldused ja soovitused

    10.1

    EMSK on seisukohal, et komisjoni ettepanekud ühtekuuluvuspoliitika reformiks ei ole piisavad ning et võimalust ümber käia arenguga, mis ei ole mitte ainult möödapääsmatu, vaid mis majandusliku dünaamika väljendusena ja jätkusuutliku arengu teerajajana on otsustava tähtsusega, ei kasutata täies ulatuses. Selle põhjust võib näha tõsiasjas, et Lissaboni strateegia raames loodud šansse – positiivne lähenemine arengule, konkurentsivõimele ja ühtekuuluvusele, sotsiaalsele agendale, mis defineerib ennetamist ja arenguga toimetulekut kui võtmeväljakutset, nagu ka Euroopa tööhõivestrateegiale, mille keskne mure on kohanemisvõime – ei optimeerita ega kasutata koordineeritult.

    10.2

    EMSK peab vajalikuks arvestada majandusliku ja sotsiaalse tahuga tasakaalustatult ning järgida majandusliku arenguga toimetulemisel kaherööpalist eesmärgiasetust: ühest küljest tuleb alles hoida ja edendada globaalseid sotsiaalseid eesmärke (elukutse, tööhõive, šansid ja sotsiaalne kindlus) ja teisest küljest tuleb tagada ettevõtete ellujäämine seeläbi, et võetakse kasutusele sihipäraseid toetusmeetmeid võimaldamaks ümberstruktureerimist ja konsolideerumist, mis on ellujäämiseks ja konkurentsivõime tugevdamiseks hädavajalikud. Selleks, et seda saavutada, peavad kõige olulisemad asjaosalised – s.t nii riigi tasemel (tsentraalsel, regionaalsel ja lokaalsel tasandil) kui ettevõtetes – võtma kasutusele integreeritud ja komplementaarseid meetmeid.

    10.3

    Selleks, et majandusliku, sotsiaalse ja territoriaalse ühtekuuluvuse edendamise poliitikat saadaks edu, on EMSK nägemusel EL-s hädavajalik tihedam ja parem koordineerimistegevus erinevate asjassepuutuvate meetmete realiseerimisel, millest võiks nimetada: olemasolevad direktiivid töövõtjate osaluse tagamiseks; horisontaalne sotsiaalne dialoog tööstussektorites, EMSK tööstuse arengu nõuandekomisjoniga regulaarne konsulteerimine; Euroopa arengu jälgimise büroo; struktuurifondide kasutamine; konkurentsipoliitika ja ettevõtete sotsiaalse vastutuse tugevdamine. Siinkohal on otsustava tähtsusega huvitatud osapoolte innustumine.

    10.4

    EMSK peab vajalikuks sätestada ümberstruktureerimiste tarvis rea põhiprintsiipe alusena eeskujuandvate praktikate jaoks, muuhulgas vajaduse edendada ettevõtete konkurentsivõimet ning majandusliku, sotsiaalse ja territoriaalse ühtekuuluvuse nõudmisi.

    10.5

    Euroopa konkurentsivõime jätkuv halvenemine võrreldes USA-ga on komitee arvates taandatav sellele, et liikmesriikidele ei avaldata piisavat survet pidamaks kinni EL-i põhimõtteliste instrumentide ja strateegiate – nagu Lissaboni strateegia, struktuurireformid ja jätkusuutlik areng – elluviimise tähtaegadest.

    Kui see trend jätkub, satub EL ohtu langeda maailma majandusjõuna teiselt kolmandale kohale (ettevaatust: Jaapan, Hiina ja India jõuavad järele!). Seda tuleb vältida. Selle jaoks on komitee arvates vajalikud rangemad kohustused ja komisjoni aktiivsem roll ülalnimetatud strateegiate efektiivse realiseerimise koordineerimisel ja kontrollil. Üks olulisemaid koordineerimismeetmeid oleks komisjoniliikme nimetamine, kes vastutaks tööstuse arengu ja ümberstruktureerimise jälgimise eest, mis võimaldaks paremini siduda tööstuspoliitika ja keskkonnakaitse.

    Käesoleva omaalgatusliku arvamuse kontekstis teeb EMSK järgmised ettepanekud:

    a)

    Ühtekuuluvuse strateegiline käsitlemisviis tuleb ühtekuuluvuse uue, laiemalt formuleeritud kontseptsiooni mõttes ELi ees seisvate väljakutsete taustal uuesti läbi mõelda nii, et ei piirdutaks mitte ainult struktuuri- ja ühtekuuluvusfondide ökonoomilise aspektiga, vaid peetaks üheaegselt silmas kolme eesmärki:

    Euroopa majanduse ühtekuuluvuse tugevdamine;

    “Euroopa ühtekuuluvustunde” edendamine;

    Ühenduse liikmesriikide ja regioonide vahelise solidaarsuse edendamine.

    b)

    Eemalduma peab SKP-st ühe inimese kohta kui toetuskõlbulikkuse absoluutsest kriteeriumist, kuivõrd see kriteerium toob kaasa ebaõigluse struktuuripoliitiliste meetmete läbiviimisel. Suhtelist heaolu pole teatavasti võimalik välja lugeda paljastest arvudest nagu SKP ühe inimese kohta. Üksikute regioonide abikõlblikkuse üle otsustamise teguritena tuleb silmas pidada ka töötajate haridustaset, infrastruktuuri puudujääke, kaugust Euroopa majandust edasiviivast keskmest ning demograafilist struktuuri.

    c)

    Välja tuleb töötada regioonide hindamise kriteeriumide uus maatriks loomaks kaasajastatud pildi Euroopa ühtekuuluvusest.

    d)

    Mis puudutab territoriaalset ühtekuuluvust, siis tuleb uuesti kujundada ühenduse ruumi korraldus võimaldamaks polütsentrilist, harmoonilist, tasakaalustatud ja jätkusuutlikku arengut. Euroopa ruumi kavandamisel tuleb infrastruktuurilisest ja majanduslikust aspektist silmas pidada regioonidevahelist ühtekuuluvust, kusjuures Euroopa territoriaalse arengu mudeli väljatöötamisse tuleks kaasata kohalikud, regionaalsed, riiklikud ja ühenduse instantsid, mille tulemuseks oleksid uued majanduslikud (investeeringud, teadus- ja arendustegevus) ning sotsiaalsed (tööhõive)strateegiad.

    e)

    Majandusliku, sotsiaalse ja territoriaalse ühtekuuluvusega seonduvate struktuuripoliitiliste meetmete sätestamisel on hädavajalik kiirem toimimine majandusliku arengu ennetamiseks üldiselt ning tööstuse ümberstruktureerimise ennetamiseks eriti. Hetkel kehtiv EL finantsvahendite ülempiir (1,24 % SKP-st) – ning seda protsenti võidakse aastate 2007–2013 kohta koostatavas eelarve eelnõus vähendada – on liiga madal katmaks vajadusi, mis tähendab tegutsemisruumi kitsendamist ja pidurdab ühtekuuluvuseesmärkide kiiremat realiseerimist.

    f)

    Keskenduda tuleb inimressursile, eraldades kutseõpet ettevalmistavatele haridusmeetmetele ja kutseõppele endale enam vahendeid, seda siiski paindlikult lähtepositsioonilt, mis võimaldaks meetmeid kohandada erinevate probleemiasetustega üksikutes liikmesriikides ja regioonides.

    g)

    Erilist toetust vajavad regioonid, kus viiakse läbi tööstusliku tootmisstruktuuri drastilisi ümberkorraldusi, selgitades välja need sektorid ja regioonid, kus konkurentsivõime vähenemise oht on eriti suur, ning pannes ette spetsiifiliste abinõude rakendamise, mis arvestaks eraldi iga sektori eripäraga. Erilist tähelepanu väärivad uute liikmesriikide tööstuste ümberkorralduste tagajärjed.

    h)

    Eelmise lõigu mõtete kontekstis tuleb kehtestada “enimsoodustatud regiooni põhimõte”, mis võimaldab spetsiaalset rahalist toetust asjaomases regioonis ümberkorralduste tegemiseks. Otsustavat rolli mängib siinkohal nii sotsiaalne dialoog kui ka kodanikuühiskonna dialoog, milles osalevad kõik määravad ühiskondlikud jõud (ettevõtted, kõrgkoolid, uurimiskeskused, kohalikud ametivõimud, liidud, ametiühingud jne). Uute, alternatiivsete majanduslike tegevuste loomise teel saaks võimalikuks asjaomase regiooni majandusstruktuuri uus elavdamine.

    i)

    Regionaalsete “kobarate” arengut tuleb toetada, andes impulsse informatsiooni- ja kommunikatsioonitehnoloogiasektori ning innovatsioonikeskuste ja kõrgtehnoloogiaharude laienemiseks, et arendada regioonide potentsiaali ja know-how'd ning parandada nende võimalusi ettevõtete ligimeelitamiseks ja hoidmiseks. Seeläbi antakse panus sellesse, et tööstuse areng ja ümberstruktureerimine käiks käsikäes regioonide konkurentsivõime tõstmise, majandusliku, sotsiaalse ja territoriaalse ühtekuuluvuse tugevdamise ja suurema tööhõivega.

    Ilmtingimata tuleb läbi viia regionaalsed uuringud ning ühiselt tuleb riiklike ja regionaalsete haldustasanditega kindlaks määrata, mil viisil saaks regiooni kogu potentsiaali kasutada “kobarate” rajamiseks.

    j)

    Regioonide tööstusliku moderniseerimise poliitiliste meetmete kavandamisel tuleb silmas pidada varasematel aegadel omandatud positiivseid kogemusi sektoraalsete programmidega, nagu RECHAR, RESIDER ja RETEXT, et oleks võimalik avada kogu olemasolev arengupotentsiaal.

    k)

    Komisjon peab tööstuspoliitikat edaspidigi moderniseerima ja edasi viima ning seejuures kohandama reegleid muutunud ülemaailmsete raamtingimustega. EMSK tervitab seetõttu 20. aprillil 2004 esitatud ettepanekut tööstuspoliitika reformiks. (7) Eelkõige tuleb tähelepanu pöörata tööstuspoliitika ja ühenduse teiste poliitikavaldkondade – eelkõige keskkonnapoliitika – omavahelisele kooskõlale.

    l)

    Euroopa peab rangelt jälgima ILO reeglitest kinnipidamist, sest kui ei võeta midagi ette lõpetamaks “sotsiaalset ja maksudumpingut” teistes maailmajagudes, mille turgudel ei järgita samu mängureegleid, ähvardab ettevõtete konkurentsivõime kadumine tekitada raske majanduskriisi ohu.

    m)

    Euroopa peab kõrge tehnilise ja tehnoloogilise know-how ja kõrgesti kvalifitseeritud inimressursi tõttu olema võimeline tegutsema üleilmselt, ent selleks peab ta uuesti läbi mõtlema teaduse ja eelkõige inimressursside toetamise poliitika. On teada, et ligi 14 000-st Euroopa teadurist, kes tegelevad uuringutega USA-s, pöördub Euroopasse tagasi ligikaudu 3 000. See on ülimalt murettekitav olukord, mille vastu tuleks viivitamatult tarvitusele võtta sobivaid abinõusid. Sammuks õiges suunas on algatus “Regions for Knowledge” (KnowREG), mille raames otsustati 27. aprillil 2004 alustada 14 pilootprojektiga kohalikul ja regionaalsel tasandil teadmisteühiskonna edendamiseks.

    n)

    EMSK rõhutab, et Euroopa Nõukogu peab konkurentsivõime ja teadmiste eesmärgid selgelt ühendama tulevase regionaalpoliitikaga.

    Brüssel, 30. juuni 2004

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee

    president

    Roger BRIESCH


    (1)  EL Teataja C 10, 14.1.2004, lk 105.

    (2)  EMSK arvamus teemal “Tööstuse arengu kaubanduspoliitilised aspektid, eriti mis puudutab terasesektorit” (CESE 668/2004).

    (3)  ibid.

    (4)  toto

    (5)  EMSK võtab septembris 2004 vastu omaalgatusliku arvamuse teemal “Ettevõtete asukohavahetuste määr ja mõjud” (CCMI/014).

    (6)  EMSK omaalgatuslik arvamus teemal “Suurlinnastud: sotsioökonoomilised mõjud Euroopa tulevikule” (CESE 968/2004).

    (7)  EL Teataja C 10, 14.1.2004, lk 105.


    Top