Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Juurdepääs Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni dokumentidele

Juurdepääs Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni dokumentidele

 

KOKKUVÕTE:

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 15

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1049/2001 üldsuse juurdepääsu kohta ELi institutsioonide dokumentidele

MIS ON ELI TOIMIMISE LEPINGU ARTIKLI 15 JA MÄÄRUSE EESMÄRK

  • Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 15 lõikes 3 on sätestatud ELi kodanike, elanike ja ettevõtjate juurdepääsuõigus ELi institutsioonide, organite ja asutuste dokumentidele teatud põhimõtetel ja tingimustel.
  • Määrusega kehtestatakse juurdepääsu üldpõhimõtted ja piirangud. Selle eesmärk on tagada, et kodanikud saaksid kasutada oma juurdepääsuõigust võimalikult lihtsal viisil. Juurdepääsu saab taotleda kõikidele mõne institutsiooni koostatud või talle saadetud dokumentide suhtes kõikides ELi tegevusvaldkondades.

PÕHIPUNKTID

Kolmandate isikute erandid ja õigused

Institutsioonid võivad keelata juurdepääsu dokumentidele, mille avaldamine:

  • kahjustaks kaitset järgmistes valdkondades:
    • avalikku huvi, avalikku julgeolekut, kaitset, rahvusvahelisi suhteid ja ELi finants-, rahandus- või majanduspoliitikat, või
    • eraelu puutumatus ja isikupuutumatus, eelkõige kooskõlas isikuandmete kaitset käsitlevate ELi õigusaktidega;
  • kahjustaks isiku
    • ärihuve, kohtumenetlust ja õigusnõustamist või
    • kontrollimiste, uurimise või audiitorkontrolli eesmärki, välja arvatud juhul, kui avaldamine on ülekaalukalt üldsuse huvides;
  • kahjustaks tõsiselt institutsiooni otsustamisprotsessi, välja arvatud juhul, kui avaldamine on ülekaalukalt üldsuse huvides.

Kolmandate isikute dokumentide puhul peab ELi institutsioon kahtluse korral konsulteerima kolmanda isikuga, et hinnata, kas tuleks kohaldada erandit. ELi riikidel on suurem vastuväidete esitamise õigus (kuigi mitte vetoõigust).

ELi riikide valduses olevad dokumendid

Kui ELi riik saab taotluse tema valduses oleva dokumendi kohta, mis on pärit mõnelt institutsioonilt, peab ta põhimõtteliselt konsulteerima asjaomase institutsiooniga, tagamaks, et avaldamine on kooskõlas käesoleva määruse eesmärkidega. Selle asemel võib liikmesriik suunata taotluse institutsioonile.

Taotlused, taotluste lahendamine ja dokumentidele juurdepääs

  • Dokumentidele juurdepääsu taotlused tuleb esitada kirjalikus vormis (sh elektroonilisel teel) ühes ELi ametlikus keeles. Taotleja ei pea taotlust põhjendama, kuid taotlus peab olema täpne.
  • Institutsioonid peavad dokumendile juurdepääsu taotlused lahendama viivitamatult. Nad peavad saatma kinnituse taotluse kättesaamise kohta ning 15 tööpäeva jooksul alates taotluse registreerimisest kas lubama või keelama juurdepääsu taotletud dokumendile. Üks kord võib antud tähtaega pikendada 15 tööpäeva võrra.
  • Osalise või täieliku keeldumise korral võib taotleja 15 tööpäeva jooksul institutsiooni vastuse saamisest arvates teha kordustaotluse, milles palub institutsioonil oma seisukoht läbi vaadata.
  • Taotleja pääseb dokumentidele juurde kas nendega kohapeal tutvumiseks või saades nendest koopia, või saades teada, kuidas soovitud dokumenti kergesti omandada.

Tundliku sisuga dokumendid

  • Tundliku sisuga dokumendid on dokumendid, mis pärinevad institutsioonidest või nende loodud asutustest, ELi riikidest, kolmandatest riikidest või rahvusvahelistest organisatsioonidest ning mis on liigitatud kui TRÈS SECRET UE/EU TOP SECRET, SECRET UE/EU SECRET või CONFIDENTIEL UE/EU CONFIDENTIAL.
  • Tundliku sisuga dokumentidele juurdepääsu taotlusi lahendavad üksnes isikud, kellel on õigus teada kõnealuste dokumentide sisu. Tundliku sisuga dokumendid kantakse registrisse ja avalikustatakse üksnes nende nõusolekul, kellelt dokument pärineb.

Registrid ja haldustavad

  • Iga institutsioon peab pidama dokumentide registrit. Registrile peaks juurde pääsema elektroonilises vormis.
  • ELi riigid peavad kodanike teavitamisel institutsioonidega koostööd tegema.
  • Institutsioonid peavad arendama välja head haldustavad, et kindlustada käesoleva määrusega tagatud juurdepääsuõiguse kasutamist.

Euroopa Liidu Teatajas avaldamine

Paljud ELi dokumendid avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas. Nende hulka kuuluvad:

Aruanded ja rakendusmeetmed

Kõik institutsioonid avaldavad igal aastal aruande eelmise aasta kohta, kus on näidatud, kui mitmel puhul on institutsioon keelanud juurdepääsu dokumentidele, selliste keeldumiste põhjused ning registrisse kandmata tundliku sisuga dokumentide hulk.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Määrust kohaldatakse alates 3. detsembrist 2001.

TAUST

Lisateave:

PÕHIDOKUMENDID

Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioon, esimene osa „Põhimõtted“, II jaotis „Üldkohaldatavad sätted“, artikkel 15 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 255) (ELT C 202, 7.6.2016, lk 54–55)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1049/2001, 30. mai 2001, üldsuse juurdepääsu kohta Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni dokumentidele (EÜT L 145, 31.5.2001, lk 43–48)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni aruanne määruse (EÜ) nr 1049/2001 (üldsuse juurdepääsu kohta Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni dokumentidele) kohaldamise kohta 2016. aastal (COM(2017) 738 final, 6.12.2017)

Viimati muudetud: 14.12.2017

Top