Programm „InvestEU“ (2021–2027)
KOKKUVÕTE:
määrus (EL) 2021/523, millega luuakse programm „InvestEU“
MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?
Sellega luuakse programm „InvestEU“, mis koosneb kolmest osast:
- InvestEU fond, mis annab Euroopa Liidu (EL) tagatise, et toetada investeeringute rahastamist kooskõlas ELi sisepoliitikaga;
- InvestEU nõustamiskeskus, mis toetab projektide arendamist ja juurdepääsu rahastamisele ning pakub abi suutlikkuse suurendamiseks;
- InvestEU portaal, mis jagab teavet investeerimisvõimaluste kohta ja muudab nähtavaks projektid, mille jaoks soovitakse rahastamist.
PÕHIPUNKTID
Programmi „InvestEU“ üldeesmärk on toetada rahastamist, mis aitab kaasa järgmisele:
- konkurentsivõime, sealhulgas teadusuuringud, innovatsioon, digiteerimine ning teaduse ja tehnoloogia areng;
- majanduskasv, kestlikkus ja tööhõive;
- rohe- ja digipööre;
- sotsiaalne vastupanuvõime ja kaasavus;
- kultuur, haridus ja koolitus;
- kapitaliturgude integreerimine ja tugevam siseturg;
- majanduslik, sotsiaalne ja territoriaalne ühtekuuluvus;
- ELi majanduse kestlik ja kaasav taastumine pärast COVID-19 kriisi, sealhulgas kapitalitoetus väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele (VKEd);
- investeeringute toetamine, mis aitavad kaasa Euroopa strateegiliste tehnoloogiate platvormi (STEP) eesmärkide saavutamisele. See on algatus, millega muudetakse määrust (EL) 2024/795 ja mille eesmärk on tugevdada ELi suveräänsust ja julgeolekut, suurendada selle konkurentsivõimet ja vähendada selle strateegilist sõltuvust kolmes strateegilises tehnoloogiavaldkonnas: digitaaltehnoloogiad ja süvatehnoloogilised uuendused, puhtad ja ressursitõhusad tehnoloogiad ning biotehnoloogiad.
InvestEU hõlmab mitmeid poliitikavaldkondi (nelja spetsiaalse nn „haru“ kaudu), et lahendada turutõrkeid või ebaoptimaalseid investeerimisolukordi:
- kestlik taristu alates transpordist, energeetikast ja digitaalsest ühenduvusest ringmajanduse ja uuenduslike tehnoloogiateni;
- teadusuuringud, innovatsioon ja digiüleminek, sealhulgas tootearendus ja turuedendajate toetamine;
- VKEde, sealhulgas uuenduslike ning kultuuri- ja loomesektori ettevõtete rahastamine;
- sotsiaalvaldkonna investeeringud ja oskused, mis hõlmavad mikrorahastamist, sotsiaalseid ettevõtteid, tervishoidu, soolist võrdõiguslikkust, haridust, koolitust ja muid sotsiaalteenuseid.
InvestEU eelarveline tagatis on 26,2 miljardit eurot (jooksevhindades), mida rahastatakse NextGenerationEU vahenditest ja mitmeaastasest finantsraamistikust (2021–2027). See summa vastab ELi osale.
Tagatist saab suurendada ELi liikmesriikide, liikmesriikide osade ja kolmandate riikide sissemaksetega. See jaotatakse järgmiselt:
- 14,8 miljardit eurot on saadaval COVID-19-järgse majanduse taastumise toetamiseks järgmise põlvkonna ELi ressursside kasutamiseks kehtestatud ajakava alusel;
- 11,3 miljardit eurot mitmeaastase finantsraamistiku perioodiks (2021–2027).
Euroopa Komisjon ja Euroopa Investeerimispanga Grupp (EIPG) moodustavad partnerluse, mille raames EIBG rakendab 75 % ELi tagatisest ja tal on konkreetsed ülesanded seoses programmi finantsriskiga. Programmist võivad osa võtta ka riiklikud tugipangad ja asutused ning rahvusvahelised finantsasutused.
Komisjon
- valib rakenduspartnereid* lisaks EIPG-le;
- sõlmib iga partneriga garantiilepingu.
InvestEU fondist toetuse saamiseks peavad rahastamis- ja investeerimistoimingud
- vastama erinevatele tingimustele, mis on sätestatud ELi finantsmääruses (määrus (EL, Euratom) 2018/1046 – vt kokkuvõte);
- aitama kaasa ELi poliitiliste eesmärkide saavutamisele ja kuuluma II lisa kohaselt abikõlblikku valdkonda (energeetika, transporditaristu, keskkond ja ressursid, digitaalne ühenduvus, teadus-, arendus- ja uuendustegevus, digitehnoloogiad, VKEd, kultuuri- ja loomesektor, turism, tööstusrajatiste taastamine, kestlik maa- ja veekasutus, biomajandus, sotsiaalsed investeeringud, kaitse, kosmos, mered ja ookeanid);
- mitte kuuluma V lisa B osas välistatud tegevuste loetellu, nagu hasartmängud, tubakas, kinnisvara, nafta, fossiilkütused või inimõiguste rikkumine;
- olema kooskõlas investeerimissuunistega.
InvestEU fond võib teatud tingimustel toetada ka projekte ja tegevusi programmis osalevates kolmandates riikides.
ELi tagatis
- võib katta erinevat tüüpi rahastamisviiside (laenud, tagatised, kapitalituru instrumendid või muud krediidivormid) või omakapitali või kvaasikapitali riske, mida rakenduspartnerid pakuvad kas otse või kaudselt finantsvahendajate kaudu;
- hõlmab järgmist:
- võlg: kogu põhisumma ja intressid, mis kuuluvad tasumisele rakenduspartnerile, restruktureerimiskahjum ning teatud tingimustel muude vääringute kui euro kõikumisest tingitud kahjum,
- omakapitali või kvaasiomakapitali investeeringud: investeeritud summad ja nendega seotud rahastamiskulud ning muude vääringute kui euro kõikumisest tingitud kahjum,
- rahastuspartneri rahastamine või garantiid (teatud olukordades) teisele finantsasutusele kasutatud summade ja kaasnevate kulude eest.
Määrusega kehtestatakse juhtimisstruktuur, mis koosneb alljärgnevast.
- Nõuandekogu tuleb kokku vähemalt kaks korda aastas ning nõustab komisjoni ja juhatust finantstoodete kavandamise, turuarengute, turutingimuste ja turutõrgete ning ebaoptimaalsete investeerimisolukordade asjus.
- Juhatus annab rakenduspartneritele strateegilisi ja praktilisi suuniseid, rakendab riskide metoodilist raamistikku ja teeb järelevalvet programmi „InvestEU“ rakendamise üle.
- Tulemustabel sisaldab rakenduspartnerite esitatud mitmesuguseid elemente, näiteks kavandatava rahastamise ja investeeringu mõju kirjeldus, et investeerimiskomitee saaks ELi tagatise kasutamise taotlusi sõltumatult, läbipaistvalt ja ühtlustatult hinnata.
- Investeerimiskomitee on täiesti sõltumatu ekspertide kogu, mis vaatab läbi nelja haru raames esitatud rahastamis- ja investeerimisettepanekud ning kontrollib, kas need vastavad määruse tingimustele ja kas need seega saaksid ELi tagatise alusel toetust.
- Komisjon viib läbi poliitika kontrolle, et teha kindlaks, kas muude rakenduspartnerite kui EIP kavandatud rahastamis- ja investeerimistoimingud on kooskõlas ELi õiguse ja poliitikaga.
Komisjoni loodud InvestEU nõustamiskeskus
- annab nõustamistuge investeerimisprojektide kindlakstegemiseks, ettevalmistamiseks, arendamiseks, struktureerimiseks, hankimiseks ja rakendamiseks;
- aitab projektiarendajatel ja finantsvahendajatel arendada ja algatada projekte;
- tegutseb keskse kontaktpunktina, mida juhib komisjon, et abistada ametiasutusi ja projektiarendajaid projektide arendamisel;
- on kasutamiseks saadaval avaliku ja erasektori projektiarendajatele, sealhulgas VKEdele ja idufirmadele, riigiasutustele, riiklikele tugipankadele ja institutsioonidele ning finants- ja muudele vahendajatele.
Komisjoni loodud InvestEU portaal
- on hõlpsasti ligipääsetav ja kasutajasõbralik andmebaas, mis pakub avaldatud projektide kohta asjakohast teavet;
- pakub rahastamist taotlevatele projektiarendajatele kanalit, mille kaudu muuta oma projektid võimalikele investoritele nähtavaks.
Määrusega kehtestatakse aruandekohustuse, seire-, hindamis- ja läbipaistvusnõuded järgmiselt.
- Aruandekohustus. Euroopa Parlament või Euroopa Liidu Nõukogu võivad paluda juhatuse esimehel anda aru InvestEU fondi tegevusest ja vastata küsimustele suuliselt või kirjalikult.
- Seire ja aruandlus. III lisas on esitatud tulemuslikkuse ja seire põhinäitajate üksikasjalik loetelu. Rakenduspartnerid kasutavad neid oma aruannetes komisjonile, kes omakorda annab igal aastal aru InvestEU programmi tulemuslikkuse kohta. EIPG annab igal aastal aru investeerimistõkete kohta.
- Hindamine. Komisjon
- esitab Euroopa Parlamendile ja nõukogule 30. septembriks 2024 programmi vahehindamise aruande;
- esitab neile kahele institutsioonile hiljemalt 31. detsembriks 2031 lõpphindamise aruande eelkõige ELi tagatise kasutamise kohta;
- saadab hindamiste järeldused lisaks Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Euroopa Regioonide Komiteele.
- Läbipaistvus. Rakendus- ja nõustamispartnerid peavad oma vahendajatele ja lõppsaajatele ning ELi tagatisega toetatud tegevuste edendamisel tunnustama ELi rahastamist.
Määrusega
MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?
Seda kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2021.
TAUST
- Programm InvestEU koondab ühe katuse alla palju erinevaid ELi rahastamisvorme. See muudab investeerimisprojektide rahastamise lihtsamaks, tõhusamaks ja paindlikumaks ning aitab täita ELi kaht eesmärki, milleks on ökoloogiline ja digitaalne üleminek.
- ELi tagatise abil kaasatakse märkimisväärseid era- ja avaliku sektori vahendeid, et aidata kaasa Euroopa majanduslikule ja sotsiaalsele taastumisele ning konkurentsivõimele, viies investorite tegevuse kooskõlla ELi poliitiliste prioriteetidega.
- Liikmesriigid võivad InvestEU-d kasutada riiklike kavade osaliseks rakendamiseks taaste- ja vastupidavusrahastu raames.
- Hinnanguliselt võidakse ELi tagatise abil 2027. aastaks kogu ELis kasutusele võtta üle 372 miljardi euro, millest 30 % läheb kliimaeesmärkide täitmisele.
Lisateave
PÕHIMÕISTED
Rakenduspartner. Kõlblik vastaspool, näiteks EIP, Euroopa Investeerimisfond, muu rahvusvaheline või riiklik finantsasutus või tugipank, kellega komisjon on sõlminud garantiilepingu.
PÕHIDOKUMENT
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. märtsi 2021. aasta määrus (EL) 2021/523, millega luuakse programm „InvestEU“ ja millega muudetakse määrust (EL) 2015/1017 (ELT L 107, 26.3.2021, lk 30–89)
Määruse (EL) 2021/523 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.
SEONDUVAD DOKUMENDID
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. veebruari 2021. aasta määrus (EL) 2021/241, millega luuakse taaste- ja vastupidavusrahastu (ELT L 57, 18.2.2021, lk 17–75)
Vt konsolideeritud versioon.
Komisjoni 14. aprill 2021. aasta delegeeritud määrus (EL) 2021/1078, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2021/523 ning sätestatakse InvestEU fondi investeerimissuunised (ELT L 234, 2.7.2021, lk 18–66)
Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, Euroopa Ülemkogule, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele – Euroopa roheline kokkulepe (COM(2019) 640 final, 11.12.2019)
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. juuli 2018. aasta määrus (EL, Euratom) 2018/1046, mis käsitleb liidu üldeelarve suhtes kohaldatavaid finantsreegleid ja millega muudetakse määrusi (EL) nr 1296/2013, (EL) nr 1301/2013, (EL) nr 1303/2013, (EL) nr 1304/2013, (EL) nr 1309/2013, (EL) nr 1316/2013, (EL) nr 223/2014 ja (EL) nr 283/2014 ja otsust nr 541/2014/EL ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EL, Euratom) nr 966/2012 (ELT L 193, 30.7.2018, lk 1–222)
Vt konsolideeritud versioon.
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. juuni 2015. aasta määrus (EL) 2015/1017, mis käsitleb Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi, Euroopa investeerimisnõustamise keskust ja Euroopa investeerimisprojektide portaali ning millega muudetakse määrusi (EL) nr 1291/2013 ja (EL) nr 1316/2013 – Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fond (ELT L 169, 1.7.2015, lk 1–38)
Vt konsolideeritud versioon.
Viimati muudetud: 03.05.2024