EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Avatud internetiühendus ja ELi-sisene side

Avatud internetiühendus ja ELi-sisene side

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) 2015/2120, millega nähakse ette avatud internetiühendust käsitlevad meetmed

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

PÕHIPUNKTID

Avatud internetiühendus

Interneti-teenuse pakkujad peavad internetiühenduse teenuste osutamisel käsitlema igasugust andmeliiklust võrdselt:

  • ilma diskrimineerimise, piirangute või sekkumiseta;
  • olenemata
    • saatjast või vastuvõtjast,
    • kättesaadavast või levitatavast sisust,
    • kasutatavatest rakendustest või teenusest.

Teenuse osutajatel on lubatud rakendada mõistlikke andmeliikluse haldamise meetmeid, kuid need peavad olema läbipaistvad, mittediskrimineerivad ja proportsionaalsed ning nende puhul ei tohi lähtuda ärilistest kaalutlustest.

Andmeliikluse haldamise meetmed ei hõlma konkreetse sisu kontrollimist ning neid ei kohaldata kauem, kui on vaja. Meetmed, mis lähevad kaugemale mõistlikest andmeliikluse haldamise meetmetest (näiteks blokeerimine või aktiveerimine) on keelatud, välja arvatud piiratud arvul määruses määratletud juhtumid.

Konkreetseid kvaliteeditasemeid nõudvaid teenuseid käsitlevad kokkulepped on lubatud tingimusel, et need ei asenda internetiühenduse teenuseid ega vähenda nende teenuste kättesaadavust ega kvaliteeti. Internetiühenduse teenuse osutajad peaksid kliente teavitama

  • sellest, kuidas andmeliikluse haldamine ja muud teenused võivad mõjutada internetiühenduse kvaliteeti;
  • tavapärasest saadaolevast interneti kiirusest ja nõuete rikkumise korral kasutajale kättesaadavast kaebuste esitamise korrast.

Reguleeritud ELi-sisese side jaehinnad

  • Alates 15. maist 2019 on tarbijatelt reguleeritud ELi-sisese side eest küsitava jaehinna (ilma käibemaksuta) ülempiir 0,19 eurot minutis kõnede puhul ja 0,06 eurot SMS-sõnumi eest.
  • Sideteenuse osutajad võivad siiski pakkuda rahvusvahelisele sidele alternatiivset tariifi, sealhulgas reguleeritud ELi-sisesele sidele, ja tarbijad võivad vabalt valida, kui tarbijatelt nõutakse reguleeritud ELi-sisese side eest teistsugust tariifi, kui neil oleks olnud ilma sellise valikuta. Sellise paketi näiteks võib olla tariif, mis sisaldab tasu 0,30 eurot minutis nii ELi-siseste kõnede kui ka Euroopa Majanduspiirkonna välistesse riikidesse tehtavate kõnede eest. Teenuseosutaja peab enne alternatiivse tariifi valimist teavitama tarbijaid eelistest, mille nad kaotaksid.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Määrust kohaldatakse alates 30. aprillist 2016.

TAUST

Lisateave

PÕHIMÕISTED

Numbripõhine isikutevahelise side teenus. Isikutevahelise side teenus, mis ühendub üldkasutatavates riiklikes või rahvusvahelistes numeratsiooniplaanides sisalduva numbri või numbritega või võimaldab nendega suhelda.
Reguleeritud ELi-sisene side. Mis tahes numbripõhine isikutevahelise side teenus, mis pärineb tarbija kodumaise teenuseosutaja liikmesriigist ja mis lõpeb teise liikmesriigi numeratsiooniplaani mis tahes püsi- või mobiilinumbriga ning mille eest võetakse tasu täielikult või osaliselt tegeliku tarbimise alusel.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. novembri 2015. aasta määrus (EL) 2015/2120, millega nähakse ette avatud internetiühendust käsitlevad meetmed ning millega muudetakse direktiivi 2002/22/EÜ universaalteenuse ning kasutajate õiguste kohta elektrooniliste sidevõrkude ja -teenuste puhul ning määrust (EL) nr 531/2012, mis käsitleb rändlust üldkasutatavates mobiilsidevõrkudes liidu piires (ELT L 310, 26.11.2015, lk 1–18)

Määruse (EL) 2015/2120 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Sellel konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1971, millega asutatakse elektroonilise side Euroopa reguleerivate asutuste amet (BEREC) ja BERECi tugiamet (BERECi büroo) ja muudetakse määrust (EL) 2015/2120 ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 1211/2009 (ELT L 321, 17.12.2018, lk 1–35)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2018. aasta direktiiv (EL) 2018/1972, millega kehtestatakse Euroopa elektroonilise side seadustik (uuesti sõnastatud) (ELT L 321, 17.12.2018, lk 36–214)

Vt konsolideeritud versioon.

Komisjoni 15. detsembri 2016. aasta rakendusmäärus (EL) 2016/2286, milles sätestatakse üksikasjalikud eeskirjad, mis käsitlevad mõistliku kasutamise poliitika rakendamist, jaemüügitasandil osutatavate rändlusteenuste lisatasude kaotamise jätkusuutlikkuse hindamise metoodikat ja rändlusteenuse osutaja poolt sellise hindamise eesmärgil esitatavat taotlust (ELT L 344, 17.12.2016, lk 46–62)

Vt konsolideeritud versioon.

Viimati muudetud: 21.06.2022

Top