Leping Euroopa Ühenduse ja Vaikse ookeani piirkonna riikide vahel
KOKKUVÕTE:
majanduspartnerluse vaheleping Euroopa Ühenduse ja Vaikse ookeani piirkonna riikide vahel
otsus 2009/729/EÜ Euroopa Ühenduse ja Vaikse ookeani piirkonna riikide vahelise majanduspartnerluse vahelepingu allakirjutamise ja esialgse kohaldamise kohta
MIS ON LEPINGU JA OTSUSE EESMÄRK?
Lepingu eesmärgid on
- võimaldada Vaikse ookeani piirkonna riikidel saada kasu paremast turulepääsust, mida EL pakub majanduspartnerluslepingu (EPA) läbirääkimiste raames, ning samal ajal vältida kaubanduse katkemist Vaikse ookeani piirkonna riikide ja ELi vahel seoses Cotonou lepinguga tagatud kaubandussoodustuste kehtivuse lõppemisega 31. detsembril 2007 või seni, kui sõlmitakse ulatuslik majanduspartnerlusleping kahe lepinguosalise vahel;
- edendada Vaikse ookeani piirkonna riikide kestlikku arengut ja järkjärgulist integreerimist maailmamajandusse, võttes arvesse nende poliitilisi valikuid ja arengu prioriteete;
- luua lepinguosaliste vahel ühistel huvidel põhinev vabakaubanduspiirkond ja saavutada see eesmärk, milleks tuleb Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) eeskirju ja asümmeetria põhimõtet järgides kaubandust järk-järgult liberaliseerida, arvestades Vaikse ookeani piirkonna riikide suutlikkust ja erivajadusi seoses käesolevast lepingust tulenevate kohustuste täitmise ajakava ja tasemega;
- kehtestada asjakohane vaidluste lahendamise menetlus;
- kehtestada asjakohane institutsiooniline menetlus;
Otsusega sõlmitakse leping Euroopa Ühenduse (praeguse ELi) nimel.
PÕHIPUNKTID
Vaikse ookeani riigid on Vaikse ookeani piirkonna 15 iseseisvat riiki (Cooki saared, Ida-Timor, Fidži, Kiribati, Marshalli saared, Mikroneesia, Nauru, Niue, Palau, Paapua Uus-Guinea, Samoa, Saalomoni saared, Tonga, Tuvalu ja Vanuatu).
Lepingu aluseks on Cotonou lepingu artiklites 2 ja 9 sätestatud aluspõhimõtted ja põhielemendid. See on jagatud viieks osaks:
1.
Jätkusuutlikku arengut soodustav kaubanduspartnerlus
- Lepinguosalised kinnitavad veel kord, et jätkusuutliku arengu eesmärk on käesoleva lepingu sätete lahutamatu osa, kooskõlas Cotonou lepingu artiklites 1, 2 ja 9 sätestatud üldiste eesmärkide ja põhimõtetega, kohustusega võtta arvesse nende riikide elanikkonna ja tulevaste põlvkondade parimaid inimlikke, kultuurilisi, majanduslikke, tervisega seotud ja keskkonnahuve.
- Otsuste langetamise meetodid järgivad omandi, osaluse ja dialoogi aluspõhimõtteid.
- Lepingu eesmärk on süvendada piirkondlikku integratsiooni ja seda edasi arendada.
- Lepinguga seotud küsimustes teevad pooled koostööd rahvusvahelistel foorumitel.
2.
Kaubavahetus
Lepingut kohaldatakse ELi või Vaikse ookeani piirkonna riikide vastavatesse tariifinomenklatuuridesse kuuluvate toodete suhtes.
See hõlmab järgmist:
- tollimaksud;
- kaubanduse kaitsemeetmed, nt dumpinguvastased meetmed, kaitsemeetmed;
- mittetariifsed meetmed (koguseliste piirangute keeld, võrdne kohtlemine siseriiklike maksude ja õigusaktide suhtes, põllumajandustoodete eksporditoetused);
- tolli ja kaubanduse soodustamine (tolli- ja halduskoostöö, tolliprotseduurid, tolli suhted äriringkondadega, tolliväärtuse määramine, tollistandardite ühtlustamine piirkondlikul tasandil);
- tehnilised kaubandustõkked ning sanitaar-ja fütosanitaarmeetmed;
- erandid, nt julgeolek, maksustamine, maksebilansiraskused, inimeste, loomade või taimede elu ja tervis, toiduga kindlustatus jne;
3.
Vaidluste vältimine ja lahendamine
Käesoleva osa eesmärk on vältida ja lahendada lepinguosaliste vahelisi vaidlusi, otsides vastastikku kooskõlastatud lahendusi.
See hõlmab järgmist:
- konsultatsioonid ja vahendamine;
- vaidluste lahendamise menetlus;
- üldised artiklid, sealhulgas seos WTO kohustustega.
4.
Institutsioonilised sätted
Lepinguga luuakse kaubanduskomitee, mis koosneb lepinguosaliste esindajatest ja mille ülesanne on lepingu rakendamine, sealhulgas:
- ise oma töökorra kehtestamine;
- erivolituste andmine erikomiteedele (nt tollikoostöö ja päritolureeglite erikomiteele).
5.
Üld- ja lõppsätted
Need hõlmavad määratlusi ja sätteid järgmise kohta:
- koordinaatorid ja teabevahetus;
- piirkondlik sooduskohtlemine;
- seos Cotonou lepingu, WTO lepingu ja muude rahvusvaheliste lepingutega;
- läbivaatamine;
- läbirääkimiste jätkamisega seotud asjaolud, lepinguga ühinemine jm.
JÕUSTUMISE KUUPÄEV
- Lepingut veel ei kohaldata.
- Seda kohaldatakse ELi ja Paapua Uus-Guinea vahel ajutiselt alates 20. detsembrist 2009.
- Seda kohaldatakse ELi ja Fidži vahel ajutiselt alates 28. juulist 2014.
- Seda kohaldatakse ELi ja Samoa vahel ajutiselt alates 31. detsembrist 2018.
- Seda kohaldatakse ELi ja Saalomoni Saarte vahel ajutiselt alates 17. maist 2020.
TAUST
PÕHIDOKUMENDID
Majanduspartnerluse vaheleping ühelt poolt Euroopa Ühenduse ja teiselt poolt Vaikse ookeani piirkonna riikide vahel (ELT L 272, 16.10.2009, lk 2–715)
Nõukogu 13. juuli 2009. aasta otsus 2009/729/EÜ ühelt poolt Euroopa Ühenduse ja teiselt poolt Vaikse ookeani piirkonna riikide vahelise majanduspartnerluse vahelepingu allakirjutamise ja esialgse kohaldamise kohta (ELT L 272, 16.10.2009, lk 1)
SEONDUVAD DOKUMENDID
Koostööleping ühelt poolt Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna riikide rühma ning teiselt poolt Euroopa Ühenduse ja selle liikmesriikide vahel, millele on alla kirjutatud Cotonous 23. juunil 2000 (EÜT L 317, 15.12.2000, lk 3–353)
Koostöölepingu järjestikused muudatused on alusdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.
Ühisteatis Euroopa Parlamendile ja nõukogule: Uuendatud partnerlus Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna riikidega (JOIN(2016) 52 final, 22.11.2016)
Teade ühelt poolt Euroopa Ühenduse ja teiselt poolt Vaikse ookeani piirkonna riikide vahelise majanduspartnerluse vahelepingu ajutise kohaldamise kohta (Fidži saared) (ELT L 228, 31.7.2014, lk 2)
Teade ühelt poolt Euroopa Ühenduse ja teiselt poolt Vaikse ookeani piirkonna riikide vahelise majanduspartnerluse vahelepingu ajutise kohaldamise kohta (Samoa) (ELT L 13, 16.1.2019, lk 1)
Teatis ühelt poolt Euroopa Ühenduse ja teiselt poolt Vaikse ookeani piirkonna riikide vahelise majanduspartnerluse vahelepingu ajutise kohaldamise kohta (Saalomoni saared) (ELT L 158, 20.5.2020, lk 1)
Viimati muudetud: 23.04.2020