Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023SC0207

    KOMISJONI TALITUSTE TÖÖDOKUMENT MÕJU HINDAMISE ARUANDE KOMMENTEERITUD KOKKUVÕTE Lisatud dokumendile: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimisalaste (ESG) reitingutega seotud tegevuse läbipaistvuse ja terviklikkuse kohta

    SWD/2023/207 final

    Strasbourg, 13.6.2023

    SWD(2023) 207 final

    KOMISJONI TALITUSTE TÖÖDOKUMENT

    MÕJU HINDAMISE ARUANDE KOMMENTEERITUD KOKKUVÕTE

    Lisatud dokumendile:

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus

    keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimisalaste (ESG) reitingutega seotud tegevuse läbipaistvuse ja terviklikkuse kohta

    {COM(2023) 314 final} - {SEC(2023) 241 final} - {SWD(2023) 204 final}


    Vajadus meetmete järele

    Keskkonna, sotsiaalvaldkonna ja juhtimisega (ESG) seotud kriteeriumitega arvestavad investeeringud ehk kestlikud investeeringud on muutumas tavarahanduse oluliseks osaks, kusjuures mõne hinnangu kohaselt on nende väärtus maailmas 40 triljonit USA dollarit. EL on pannud paika kestliku rahanduse raamistiku põhielemendid. Sidusrühmad juhivad nüüd tähelepanu turule alles jäänud ebatõhususele ning regulatiivsetele lünkadele, mis võivad takistada ELi kestliku rahanduse turu arengut ja turgude integreerimist. Palju on väljendatud muret ESG reitingute turu toimimise pärast.

    Käesolev algatus on osa kestlikule majandusele ülemineku rahastamise strateegiast, mis avaldati 2021. aasta juulis. See järgneb tööle, mida alustati 2018. aastal tegevuskavaga „Jätkusuutliku majanduskasvu rahastamine“. See on Euroopa Komisjoni üks kavandatud meetmetest, mille eesmärk on aidata saavutada Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärgid, parandades investorite, ettevõtjate ja muude sidusrühmade otsuste aluseks oleva teabe liikumist ja kvaliteeti. ESG reitingutel on oluline ja toetav roll ELi kestliku rahanduse turu nõuetekohases toimimises, kuna need kujutavad enesest hindamisel olulist teabeallikat, mida investorid ja finantsasutused saavad kasutada investeerimisstrateegiates, riskijuhtimises ning siseanalüüsis. Neid kasutavad ka ettevõtjad, kes püüavad paremini mõista omaenese või oma partnerite tegevusega seotud kestlikkusriske ja -võimalusi ning võrrelda end neis küsimustes teistega.

    Eelkõige on käesoleva algatuse eesmärk kõrvaldada puudused turul, mis ei toimi nõuetekohaselt. Kasutajate ja reitingu saanud ettevõtjate vajadused seoses ESG reitingutega ei ole rahuldatud ning nende reitingute usaldusväärsus on ohus. Sellel probleemil on mitu eri tahku: peamiselt puudub ESG reitingute metoodika ja eesmärkide puhul läbipaistvus ning valitseb ebaselgus ESG reitingu andjate tegevuses, eelkõige selles, kuidas nad haldavad võimalikke huvide konflikte.

    Seetõttu ei täida ESG reitingud oma eesmärki ega võimalda kasutajatel, investoritel ja reitingu saanud ettevõtjatel teha teadlikke otsuseid ESG kriteeriumitega seotud riskide, mõju ja võimaluste kohta. Kuna investorite ja ettevõtjate otsused on kliimaneutraalsele ja kestlikumale majandusele üleminekuks üliolulised, pärsib see lõppkokkuvõttes turu võimalusi aidata kaasa Euroopa rohelise kokkuleppe ja ÜRO kestliku arengu eesmärkide saavutamisele. Ühtlasi on äärmiselt oluline suurendada usaldust ESG reitingu andjate tegevuse vastu, tagades, et turg toimib nõuetekohaselt ning ESG reitingu andjad hoiavad ära ja haldavad huvide konflikte. Usaldusväärsed ja kvaliteetsed ESG reitingud aitavad samuti kaasa finantsturgude terviklikkusele ja investorite kaitsele. Siseturu toimimist parandaks suurem selgus nende üksuste tegevuses, millel on järjest olulisem roll rahastamise suunamisel.

    Selleks seatakse kaks konkreetset eesmärki: i) suurem selgus ESG reitingute eesmärkide, omaduste, meetodite ja nende saamiseks kasutatud andmeallikate asjus; ii) suurem selgus ESG reitingu andjate tegevuses ning selliste riskide ennetamine ja maandamine, mis tulenevad teenuseosutajate huvide konfliktidest.

    Kuna kestlikud investeeringud ja ESG reitingud pälvivad üha suuremat tähelepanu kogu maailma jurisdiktsioonides, peab EL edaspidi ilmtingimata tegema koostööd oma partneritega, tuginedes sidusale ja terviklikule Euroopa lähenemisviisile. Samuti pööratakse suuremat tähelepanu ESG reitingute rollile ja nende andjate tegevusele. 2022. aastal esitas Rahvusvaheline Väärtpaberijärelevalve Organisatsioon (IOSCO) ESG reitingu andjatele ja reguleerivatele asutustele mitu soovitust. Mitmes jurisdiktsioonis astuti esimesed sammud, võttes vastu ESG reitingu andjate tegevusjuhendid.

    Võimalikud lahendused

    Üksuste (ESG reitingu andjad) ja toodete (ESG reitingud) puhul analüüsiti mitmeid seadusandlikke ja muid poliitikavariante. ESG reitingu andjate regulatiivsel käsitlemisel on kolm varianti: valdkondlik tegevusjuhend (variant 1); registreerimine ja leebe järelevalve (variant 2); tegevuslubade andmine, põhimõtetel rajanevad organisatsioonilised nõuded, läbipaistvusnõuded ja riskipõhine järelevalve (variant 3). ESG reitingute ning nende meetodite ja eesmärkide läbipaistvusnõuete ulatuse puhul kaalutud kaks varianti on järgmised: avalikustamise miinimumnõuded (variant 1); avalikustamise miinimumnõuded ning põhjalikumad avalikustamisnõuded ESG reitingu andjate klientidele ja reitingu saanud ettevõtjatele (variant 2). Analüüsis võetakse põhjalikult arvesse ka variantide kulutõhusust ja sidusust.

    Mis puutub kohaldamisalasse, siis selle algatuse ESG reitingute määratluse alus oleks IOSCO üldtunnustatud ESG reitingute määratlus. ESG reitingute määratlus on vajalik, et määrata kindlaks õigusaktide kohaldamisala ja neis sisalduvate nõuete kohaldamine. See algatus oleks suunatud üksustele, kes annavad ESG reitinguid või punktisummasid üldsusele või tellijatele, ning see ei hõlmaks finantsasutusi ega muid turuosalisi, kes arendavad ESG reitinguid oma tarbeks.

    Eelistatud variantide mõju

    Analüüsitud variantide tulemuslikkuse, tõhususe ja sidususe võrdlemise põhjal on eelistatud variant kombinatsioon variandist 3 ESG reitingu andjate puhul (tegevusloa andmise eeskirjad, organisatsioonilised nõuded ja järelevalve) , ning variandist 2 ESG reitingute puhul (minimaalne läbipaistvus andmete avaldamisel reitingute meetodite ja eesmärkide kohta üldsusele ning põhjalikum andmete avaldamine reitingute andjate kasutajatele ja hinnatud ettevõtjatele). Eelistatud on selline variantide kombinatsioon, mis vastab algatuse eesmärkidele kõige tulemuslikumal ja tõhusamal viisil.

    Kuigi eelistatud variandiga võivad kaasneda suuremad algkulud, on pikas perspektiivis oodata, et kasu kaalub kulud üles. Eelistatud variant peaks tooma märkimisväärset majanduslikku kasu. Käesoleval algatusel on eeldatav positiivne mõju finantsturgude toimimisele ja ESG investeeringute tingimustele. Lisaks peaks see võimaldama investoritel ja hinnatavatel üksustel mõista turul olevaid ESG reitinguid, teha nende kohta teadlikke valikuid ning vähendada nii teabe kogumise kulu kui ka vajadust kasutada täiendavaid teenuseosutajaid, vähendades seega äritegevuse ja hoolsuskohustuse kulusid. Samuti ei oleks see diskrimineeriv ja seda kohaldataks võrdselt nii riigisiseste kui ka kolmandate riikide turuosaliste suhtes. Algatus tõenäoliselt kasvatab lühiajalises perspektiivis äritegevuse kulusid, kuid suurem usaldus ESG reitingute vastu võib soodustada turu kasvu, andes lõppkokkuvõttes tõuke kasumlikkuse kasvule. Et leevendada halduskoormust ja võimalikke probleeme seoses turulepääsu kaotamisega, on väikestele teenuseosutajatele ette nähtud üleminekuperiood, mis tagab neile pikema kohanemisaja.

    Algatusel on eeldatavasti ka positiivne – kuigi marginaalne – kaudne sotsiaalne ja keskkonnamõju.

    Top