EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DC0024

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE Uue Euroopa Bauhausi eduaruanne

COM/2023/24 final

Brüssel,16.1.2023

COM(2023) 24 final

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE

Uue Euroopa Bauhausi eduaruanne


Sisukord

1.    Kokkuvõte    

2. Uue Euroopa Bauhausi rahastamine    

3. Rakendamine liikmesriikides    

4. Uue Euroopa Bauhausi mõju ELi poliitikakeskkonnale    

4.1 Uus Euroopa Bauhaus ELi poliitika kujundamisel    

4.2 Komisjon tegutseb oma sõnade järgi    

5. Haridus ja oskused    

6.    Toetajate ja rakendajate kasvav kogukond    

6.1    Partnerid    

6.2    Sõbrad    

6.3    Kõrgetasemeline ümarlaud    

6.4    Riiklikud kontaktpunktid    

7.    Uue Euroopa Bauhausi labor    

7.1    Komisjoni juhitavad projektid    

7.2 Kogukonna juhitavad projektid    

8. Uue Euroopa Bauhausi 2021. ja 2022. aasta auhinnad    

9. Teabevahetus, üldsuse kaasamine, üritused    

9.1 Teabevahetus ja üldsuse kaasamine    

9.2 Uue Euroopa Bauhausi üritused    

9.2.1 Uue Euroopa Bauhausi festival 2022    

9.2.2 Euroopa Komisjoni muud uue Euroopa Bauhausiga seotud üritused    

9.2.3 Uue Euroopa Bauhausiga seotud üritused väljaspool Euroopat    



1.Kokkuvõte

Algatus „Uus Euroopa Bauhaus“ (edaspidi ka „uus Euroopa Bauhaus“ või „UEB“) käivitati Euroopa rohelise kokkuleppe elluviimiseks kohapeal inimeste igapäevaelu parandavate konkreetsete muudatuste abil, mis puudutavad näiteks hooneid, avalikku ruumi, aga ka moetooteid või mööblit. Uue Euroopa Bauhausi eesmärk on luua uus eluviis, mis ühendab kestlikkuse kvaliteetse disainiga, põhjustab vähem süsinikuheidet ning on kaasav ja kõigile taskukohane, kuid võtab ühtlasi arvesse mitmekesisust Euroopas ja mujal.

Uue Euroopa Bauhausi käivitamisest on möödunud ainult kaks aastat, kuid sellest on saanud Euroopa rohelise kokkuleppe kohase ümberkujundamise taganttõukaja, mis tagab sotsiaalse kaasatuse ja osalemise. See on muutunud kõigist ELi liikmesriikidest ja muudest riikidest pärit aktiivse ja kasvava kogukonnaga liikumiseks.

Samal ajal on uus Euroopa Bauhaus hakanud tänu erinevatest ELi programmidest saadavale ulatuslikule rahastamisele viima kohapeal läbi tegelikke muudatusi. 2022. aastal valiti välja esimesed kuus uue Euroopa Bauhausi näidisprojekti, mis alustasid ka tööd. Neile järgnevad 2023. aastal järgmised kümme näidisprojekti. Kuigi algatusega „Uus Euroopa Bauhaus“ ei ole seotud ühtegi konkreetset ELi programmi, on selle projektidesse, mida toetati erinevatest mitmeaastase finantsraamistiku programmidest, nagu programm „Euroopa horisont“, Euroopa Regionaalarengu Fond (ERF), programm LIFE, ühtse turu programm ja programm „Digitaalne Euroopa“, investeeritud juba üle 100 miljoni euro. Uus Euroopa Bauhaus pöörab väiksemate algatuste ja projektide toetamisele erilist tähelepanu, näiteks uue Euroopa Bauhausi auhindadega, mis on antud juba 38 projektile.

2023

Algatusel „Uus Euroopa Bauhaus“ on 600 ametlikku partnerorganisatsiooni alates kogu ELi hõlmavatest võrgustikest kuni kohalike algatusteni ja see jõuab miljonite kodanikeni. Sellel on õnnestunud kokku tuua erineva taustaga inimesed – nii kunsti- ja disainivaldkonna, kultuuri- ja loomemajanduse ning kultuuripärandiasutuste töötajad kui ka haridustöötajad, teadlased ja novaatorid, kohalike ja piirkondlike omavalitsuste töötajad ja kodanikualgatustes osalejad – ning neil kõigil on oluline roll algatuse elluviimisel. Näiteks toetavad esimesed sõbrad (äriühingud ja avaliku sektori asutused) algatust mitmel viisil, sealhulgas erainvesteeringute kaudu. Riiklike kontaktpunktide võrgustik levitab uue Euroopa Bauhausi teavet kohapeal. Asjakohastes peatükkides on esitatud näited algatuse elluviimisest ELi liikmesriikides.

Lisaks komisjoni algatatud meetmetele, üritustele ja projektidele on suur hulk kohalikke, piirkondlikke ja riiklikke osalejaid saanud algatusest „Uus Euroopa Bauhaus“ julgustust ja innustust omaenda uue Euroopa Bauhausi algatuste loomiseks. Aruandes ei ole võimalik neid kõiki mainida, kuid enamik uue Euroopa Bauhausi projekte ja kogukondi on esitatud uue Euroopa Bauhausi veebivaatmikus, 1 mis kujutab endast uue Euroopa Bauhausi kogukonna kasvades üha arenevat interaktiivset kaarti.

Uus Euroopa Bauhaus ei ole mitte ainult loonud oma liikumise, vaid innustanud ka teisi tegema uue Euroopa Bauhausi väärtustel põhinevat koostööd. Näiteks on Euroopa puidusektor käivitanud ehitustööstuse ja kõigi asjaomaste sidusrühmadeni jõudmiseks avatud platvormi Wood4Bauhaus 2 . Üks algatusest „Uus Euroopa Bauhaus“ innustust saanud riikidevahelisi algatusi on ka hiljuti asutatud European Fashion Alliance 3 (Euroopa Moenõukogu). Euroopa juhtivad loomingulised moeorganisatsioonid moodustasid ühenduse, mille eesmärk on edendada edukat, kestlikku ja kaasavat Euroopa moeökosüsteemi.

Need on vaid mõned näited mõjust, mida uus Euroopa Bauhaus avaldab majanduse ja ühiskonna ümberkujundamisele ning kliimaeesmärkide saavutamisele. Uus Euroopa Bauhaus toetab ja edendab ka komisjoni muid poliitikaalgatusi, nagu ehitustooteid käsitleva määruse või mitme ökosüsteemi ümberkujundamisviiside läbivaatamine. 2023. aastal töötatakse Euroopa oskuste aastasse antava panusena algatuse raames välja uue Euroopa Bauhausi akadeemia ning korraldatakse kestliku ehituse, ringmajanduse ja bioressursipõhiste materjalide alast koolitust, et kiirendada sektori ümberkujundamist.

Algatusest „Uus Euroopa Bauhaus“ on saanud usaldusväärne ja võimas narratiiv ümberkujundamisest, mis ei jäta mitte kedagi kõrvale. Suhtlus kodanikega toimub otse erinevate suhtluskanalite kaudu. Nende suuremaks kaasamiseks luuakse 2023. aastal uue Euroopa Bauhausi LinkedIni konto.

Veebisait

Muud veebiplatvormid

Instagram

Uudiskirjad

298 200 

külastajat

792 500 

lehe vaatamist

eelmisel aastal

[Alates käivitamisest:

624 000 külastajat

1 881 400 lehe vaatamist]

110 000

külastust uue Euroopa Bauhausi

2022. aasta auhindade platvormil

49 910 

kordumatut külastajat

uue Euroopa Bauhausi festivali platvormil

kokku kahe nädala jooksul

enne ja pärast festivali

24 700 

jälgijat

37 900 

kommentaarilõime

eelmisel aastal

272

kommentaarilõime (keskmiselt)

postituse kohta

27 300 

igakuise uudiskirja tellijat

1 000 

iganädalase ajakohastatud teabe saajat

Selleks et muuta algatus „Uus Euroopa Bauhaus“ käegakatsutavaks, on vaja projektide ja algatuste hindamiseks selgeid kriteeriume. Komisjon avaldab koos käesoleva aruandega uue Euroopa Bauhausi kompassi, mis on esimene hindamisvahend, millega võimaldatakse projektiarendajatel kontrollida oma projektide taset vastavalt uuele Euroopa Bauhausile. Selles selgitatakse, mida tähendavad algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ kolm väärtust, milleks on kestlikkus, kaasatus ja esteetika, ning kuidas neid integreerida ja kombineerida selliste tööpõhimõtetega nagu osalemise ja valdkondadeülesus. Kompassi alusel töötatakse välja üksikasjalikumad hindamisvahendid, alustades tehiskeskkonnast. 2024. aastal peaks olema kättesaadavad esimesed tulemused.

Komisjon jätkab tööd selle nimel, et kõrvaldada muu hulgas bürokraatlikud ja õiguslikud tõkked, mis mõjutavad kohapeal kohalike algatustega tegelevaid inimesi. Sellega seoses esitab uue Euroopa Bauhausi labor 2023. aastal regulatiivse analüüsi esimesed tulemused, näiteks bioressursipõhiseid ehitusmaterjale käsitleval seminaril, millega on seotud ka uue Euroopa Bauhausi akadeemia. Komisjon otsib uue Euroopa Bauhausi labori uuendusliku rahastamise projekti kaudu jätkuvalt lahendusi, kuidas rahastada uut moodi väiksemaid struktuure, millel on raske olemasolevatele ELi rahastamiskavadele ligi pääseda.

Uus Euroopa Bauhaus soovib olla kodanikele inspiratsiooniallikaks ning anda kõigile kindlustunde oma arvamuse väljendamiseks ja osalemiseks. Seetõttu on uue Euroopa Bauhausi oluline ülesanne siduda tihedamalt need piirkonnad ja riigid, kus toimub seni vähe uue Euroopa Bauhausiga seotud tegevust, ning hõlmata ka kogukonnas alaesindatud sektorid, sealhulgas sotsiaalmajandus ja nooremad põlvkonnad. Samuti teeb uus Euroopa Bauhaus veelgi rohkem koostööd loome- ja kultuurisektoriga, kuna neil on algatuses oluline roll, eelkõige esteetika kui väärtuse integreerimisel ja uute tähenduste levitamisel.

Samuti jätkab komisjon tööd uue Euroopa Bauhausi integreerimiseks ELi programmidesse, sealhulgas jagatud eelarve täitmisel ühtekuuluvuspoliitika raames, ning algatuse rahastamise suurendamiseks; 2023. ja 2024. aastal eraldatakse programmi „Euroopa horisont“ missioonide ja teemavaldkondade raames 106,3 miljonit eurot uuele Euroopa Bauhausile suunatud projektikonkurssidele. Seoses Euroopa oskuste aastaga 2023 on järgmiste uue Euroopa Bauhausi auhindade temaatiline fookus haridusel ning peale ELi liikmesriikide hõlmatakse geograafiliselt ka Lääne-Balkani riigid.

Uus Euroopa Bauhaus on üha enam suunatud üle piiride ja kaasab partnereid mujal maailma riikides.

Euroopa Komisjon jätkab uue Euroopa Bauhausi edendamist ja toetamist ning loodab ühtlasi algatuse kogukonna entusiasmi kasvule ja liikumise orgaanilisele levitamisele ning ELi institutsioonide ja riikide ametiasutuste osalemisele selle arengu toetamisel ja hõlbustamisel, nii et uus Euroopa roheline kokkulepe tähendaks kaasavat, kaunist ja kestlikku olevikku ja tulevikku kõigile.

2. Uue Euroopa Bauhausi rahastamine

Algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ üks peamisi väljakutseid oli rahaliste vahendite kasutuselevõtmine, et toetada ja stimuleerida uuenduslikke ja valdkondadeüleseid projekte, mis kajastavad uue Euroopa Bauhausi väärtusi ja võimaldavad rohelist kokkulepet kohapeal ellu viia. Erilist tähelepanu on pööratud innovatsioonile, kultuuri ja tehnoloogia vahelisele seosele ning väiksemate algatuste ja projektide rahastamisele.

Algatuse elluviimiseks ühendati mitme ELi programmi jõupingutused. Kaks peamist tugisammast on programm „Euroopa horisont“ ja Euroopa Regionaalarengu Fond (ERF). Oma panuse annavad ka ühtse turu programm, programm „Digitaalne Euroopa“ ja programm LIFE 4 . ELi eri programmide vahendite eduka kasutuselevõtu kaudu toetati 2021. ja 2022. aastal algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ elluviimist mitme suunatud projektikonkursiga kogusummas 106,3 miljonit eurot. Algatus „Uus Euroopa Bauhaus“ toimis juba olemasolevate rahastamismehhanismide ja poliitikaprogrammide ühendaja ja edendajana. Allpool esitatud tabelites on toodud ülevaade projektikonkurssidest, mis on rühmitatud ümberkujundamise valdkondade kaupa 5 .

Nagu uut Euroopa Bauhausi käsitlevas teatises kirjeldatud, on algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ eesmärk teha kohapeal käegakatsutavaid muudatusi seoses innovatsiooni võimaldava ökosüsteemiga ning toodete ja teenustega, mis parandavad kodanike elukvaliteeti, ja see aitab ühtlasi kaasa mõtteviisi muutumisele pikemas perspektiivis – need püüdlused kajastuvad ka esimese põlvkonna suunatud projektikonkursside eesmärkides. Näiteks uue Euroopa Bauhausi kuut majakaprojekti viiakse ellu 14 asukohas (12 ELi liikmesriigis – Belgia, Horvaatia, Itaalia, Kreeka, Läti, Madalmaad, Portugal, Rootsi, Saksamaa, Sloveenia, Taani ja Tšehhi Vabariik – ning Norras ja Türgis). Projektid puudutavad muu hulgas hoonete renoveerimist, ringmajandust, kunsti, kultuuripärandit, haridust, arukaid linnu, rannikualasid ning linnade ja maapiirkondade taaselustamist. Kuue näidisprojekti eesmärk on saavutada lõpuleviimise ajaks põhjalik ümberkujundamine käegakatsutavate tulemuste kaudu, mida saab kohandada ja kasutada õppimiseks muudes kontekstides, tuues seega pikaajalist kasu.

Ühtekuuluvuspoliitika alla kuuluva Euroopa linnaarengu algatuse raames järgneb neile näidisprojektide teine põlvkond. 2022. aasta sügisel avatud projektikonkursi raames eraldatakse Euroopa Regionaalarengu Fondist kuni 50 miljonit eurot uuenduslike uue Euroopa Bauhausi lahenduste toetamiseks linnaprobleemide lahendamisel, sealhulgas järgmistes valdkondades: ringmajanduse ja CO2-neutraalsuse põhimõtete rakendamine ehitus- ja renoveerimistöödes, kultuuripärandi säilitamine ja ümberkujundamine, hoonete kohandamine ja ümberkujundamine taskukohasteks eluasemeteks ning linnaruumi taaselustamine.

Lisaks sellele käivitasid komisjon ja Euroopa Investeerimispank 2022. aasta juulis näidisrahastamisvahendi „uue Euroopa Bauhausi territoriaalse arengu mudel“. See vabatahtlik rahastamisvahend aitab ühtekuuluvuspoliitika fondide korraldusasutustel ELi liikmesriikides luua rahastamisvahendeid ja võtta kasutusele ühtekuuluvusprogramme, et võimendada avaliku ja erasektori vahendeid uue Euroopa Bauhausi projektide toetamiseks.

Uue Euroopa Bauhausi kohalike algatuste toetamiseks korraldatud projektikonkursiga käsitletakse ühtekuuluvuspoliitika raames vajadust suurendada kohalike asutuste suutlikkust, et soodustada uue Euroopa Bauhausi kaudu kohalikke ümberkujundusprotsesse. Selles projektikonkursis keskendutakse ka uue Euroopa Bauhausi kohasele füüsilise ruumi ümberkujundamisele, sealhulgas maapiirkondades. 20 väiksemat ja keskmise suurusega kohalikku omavalitsust saavad nüüd kohandatud valdkondadeülest eksperdiabi kohapeal, et muuta oma uue Euroopa Bauhausi ideed reaalsuseks; projektid puudutavad muu hulgas nii uusi kunstikeskuseid ja loometöökohtasid kui ka romade kaasamist ja mahajäetud tööstusalade taaselustamist.

Lisaks uue Euroopa Bauhausi projektide otsesele rahastamisele ühtekuuluvuspoliitika raames on komisjon volinik Ferreira juhtimisel allkirjastanud partnerluslepingud ja programmid 2021.–2027. aasta ühtekuuluvusfondide rakendamiseks, kusjuures kõik 27 liikmesriiki on esitanud partnerluslepingu või programmi tasandil konkreetsed viited algatusele „Uus Euroopa Bauhaus“. Liikmesriikide suurem otsustavus toetada ühtekuuluvuspoliitika programmides uut Euroopa Bauhausi sillutab teed selle rakendamise integreerimisele piirkondlikul ja kohalikul tasandil ajavahemikul 2021–2027. Konkreetsetes rakenduskavades on juba ette nähtud toetus uue Euroopa Bauhausi kohapealsetele projektidele, nagu õiglase ülemineku fond ühes Saksamaa söekaevanduspiirkonnas Saksi-Anhalti liidumaal.

Teine oluline mõõde eluruumide ja eluviisi ümberkujundamisel on seotud tööstuslike ökosüsteemidega. Uus Euroopa Bauhaus toetab ka innovatsiooni uute toodete ja teenuste, sealhulgas uue Euroopa Bauhausi digilahenduste väljatöötamiseks. Digilahenduste kasutamine uue Euroopa Bauhausi algatuste toetamiseks on üha olulisem ja seda käsitletakse digiNEB.eu projektis, mille eesmärk on edendada sildade loomist digitaalsete ja uue Euroopa Bauhausi kogukondade vahel, suurendada kõikide uue Euroopa Bauhausi sidusrühmade teadlikkust ELi digilahendustest ning luua seega üleeuroopaline uue Euroopa Bauhausi digitaalne ökosüsteem.

Algatus „Uus Euroopa Bauhaus“ ei toeta mitte üksnes innovatsiooni uue tehnika ja tehnoloogiaarenduse tähenduses, vaid selle raames uuritakse ka uute ja traditsiooniliste tehniliste lahenduste kombinatsioone ning kohalike oskuste ja teadmiste uut kohandamist. Näiteks II partnerlusprojekti WORTH esimene projektikonkurss oli suunatud uuele Euroopa Bauhausile ja sellega valiti välja 65 äripartnerlust, kes pakkusid välja uued disainipõhised äriideed 6 . 2021. aastal korraldatud projektikonkursi „EIT kogukonna „Uus Euroopa Bauhaus“ toetamine “ (EIT Community NEB Booster) raames pakutakse toetust ja rahastamist 20 paljutõotavale idu- ja kasvufirmale, neist igaühele 50 000 eurot.

Uus Euroopa Bauhaus toetab ka kodanikke ja kogukondi, et nad muutuksid aktiivseteks osalejateks, kes kiirendavad rohepööret oma kohalikus kontekstis. Uus Euroopa Bauhaus püüab oma osaluspõhise lähenemisviisi kaudu kaasata kodanikuühiskonda ning igas vanuses inimesi kogu nende mitmekesisuses. Kahes uuele Euroopa Bauhausile suunatud projektikonkursis, mille algatas EIT kogukond „Uus Euroopa Bauhaus“, keskenduti näiteks väikesemahulistele projektidele ja eelkõige kogukondlike lahenduste loomisele koos kodanikega. Pärast esialgse katseprojekti edu 2021. aastal valiti 2022. aasta projektikonkursside „Uus Euroopa Bauhaus – avaliku ruumi koosloomine“ ja „Uus Euroopa Bauhaus – kodanike kaasamine“ tulemusena välja 18 kodanike kaasamise projekti 14 riigist.

Peale uuele Euroopa Bauhausile suunatud projektikonkursside ja meetmete edendatakse algatust ka mitme osaliselt panustava projektikonkursi ja meetmega, mille puhul lisatakse uus Euroopa Bauhaus kontekstielemendi või prioriteedina (ilma konkreetse eelarveeraldiseta). Nii on see näiteks hiljuti algatatud projektikonkursi puhul, milles käsitletakse kvaliteetse arhitektuuri ja tehiskeskkonna vastastikuse õppimise kava, või tulevaste projektikonkursside puhul, milles käsitletakse kunstiresidentuuri programmi „Kultuur Euroopa heaks“ raames.

Peale selle on mitu algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ meedet, millega edendati Euroopa noorteaastat 2022: näiteks käivitas komisjon programmi „Erasmus+“ algatuse „DiscoverEU“ 7 raames uue Euroopa Bauhausi marsruudi, et aidata 18-aastastel noortel Euroopas keskkonnahoidlikult reisida.

Tabel 1. Suunatud projektikonkursid ja meetmed kohtade ümberkujundamiseks kohapeal, mis toetavad tehiskeskkonna ja eluviisi ümberkujundamist kohalikul tasandil

Projektikonkurss

Programm

Eelarve

Programmi „Euroopa horisont“ missioonide raames uue Euroopa Bauhausi majakaprojektide elluviimise toetamine

Programm „Euroopa horisont“

30 miljonit eurot

Koostööl põhinevad kohaliku omavalitsuse mudelid, mille abil kiirendada linnakeskkonna sümboolset ümberkujundamist ning saavutada uue Euroopa Bauhausi ja Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärgid

Programm „Euroopa horisont“

2 miljonit eurot

„Uus Euroopa Bauhaus“ – keskkonnasäästlikuma ja õiglasema eluviisi kujundamine loovas ja kaasavas ühiskonnas arhitektuuri, disaini ja kunstide kaudu

Programm „Euroopa horisont“ 

6 miljonit eurot

Taskukohase hinnaga munitsipaalelamute kvartali näidisprojektid

Programm „Euroopa horisont“ 

10 miljonit eurot

Euroopa tasandil toimuva koordineerimise ja teabevahetuse tugevdamine innovatsiooni omaksvõtmiseks, et tagada algatusse „Uus Euroopa Bauhaus“ panustades tehiskeskkonna kestlikkus, kvaliteet, selle ringmajandus ja sotsiaalne kaasatus (Built4People)

Programm „Euroopa horisont“

1 miljon eurot

Projektikonkurss avaliku ruumi koosloomiseks kodanike kaasamise kaudu

Programm „Euroopa horisont“

0,27 miljonit eurot

Uuele Euroopa Bauhausile suunatud projektikonkurss Euroopa linnaarengu algatuse (2021–2027) raames

Euroopa Regionaalarengu Fond (ERF)

50 miljonit eurot

Tehniline abi avaliku sektori asutustele: uue Euroopa Bauhausi kohalike algatuste toetamine

Euroopa Regionaalarengu Fond (ERF)

2,5 miljonit eurot

Taskukohase eluaseme algatus

Ühtse turu programm

1,2 miljonit eurot

Tabel 2. Suunatud projektikonkursid ja meetmed, mille eesmärk on innovatsiooni soodustava keskkonna ümberkujundamine, toetades innovatsiooni, mis on suunatud kestlikkuse, kaasatuse ja esteetika integreerimisele uutesse lahendustesse ja toodetesse

Projektikonkurss

Programm

Eelarve

Uue Euroopa Bauhausi idufirmade kiirendamine Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi (EIT) abil – EIT kogukonna toetamine

Programm „Euroopa horisont“

0,7 miljonit eurot

II partnerlusprojekt WORTH – esimene projektikonkurss

COSME programm, ühtse turu programmi eelkäija

Ligikaudu 1 miljon eurot (konkurss on integreeritud üldlepingusse, mille koguväärtus on 3,5 miljonit eurot)

Suurte ostjate kollektiivsete teadmiste ja ühise tegevuse algatus („Big Buyers 3“, BB3)

Ühtse turu programm

Uuele Euroopa Bauhausile ei ole eelnevalt kindlaksmääratud summat eraldatud

Digilahendused algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ toetuseks

Programm „Digitaalne Euroopa“

1 miljon eurot 

Tabel 3. Projektikonkursid ja meetmed uute tähenduste levitamiseks, millega seatakse kahtluse alla esteetika, kestlikkuse ja kaasatuse põhiväärtustega seotud tulevikuvaated ja mõtteviis

Projektikonkursid

Programm

Eelarve

Kodanike kaasamise meetmed – EIT kogukond „Uus Euroopa Bauhaus“

Programm „Euroopa horisont“

0,12 miljonit eurot

Programmi „Erasmus+“ projektikonkurss „Euroopa noored üheskoos“

Programm „Erasmus+“

Uuele Euroopa Bauhausile ei ole eelnevalt kindlaksmääratud summat eraldatud

Meetmed

Programm

Euroopa innovaatilise õpetamise auhind 2022 (uue Euroopa Bauhausi iga-aastane teema)

Programm „Erasmus+“

eTwinning 2022 (uue Euroopa Bauhausi iga-aastane teema)

Programm „Erasmus+“

DiscoverEU 2022 (uue Euroopa Bauhausi marsruut)

Programm „Erasmus+“

3. Rakendamine liikmesriikides

Üha rohkem liikmesriike integreerib uue Euroopa Bauhausi oma tegevusse ja poliitikameetmetesse. Seda tehakse osaliselt riiklike kontaktpunktide kaudu, aga ka liikmesriikide teiste ministeeriumide ning uue Euroopa Bauhausi partnerite ja sõprade kaudu. Selles peatükis on esitatud mõned liikmesriikide konkreetsete meetmete näited.

·2022. aasta novembris korraldas Soome valitsus koostöös Euroopa Komisjoni, Rootsi valitsuse ja Eesti valitsusega Soomes Espoos kõrgetasemelise ürituse „New European Bauhaus Goes Into the Woods“ 8 . Üritusel keskenduti Euroopa metsade kestlikule majandamisele ning bioressursipõhiste materjalide potentsiaalile ehitussektori CO2-neutraalsuse saavutamisel. Soome ja Eesti peaministrite ning Rootsi asepeaministri ja volinik Sinkevičiuse juuresolekul teatas president von der Leyen uue Euroopa Bauhausi akadeemia käivitamisest. Euroopa oskuste aasta 2023 raames on selle algatuse eesmärk edendada rohe- ja digioskusi ehitussektoris.

·Rootsi kestlike linnade nõukogu ja kuus Põhja-Rootsi linna algatasid ka projekti „Visions of the North“, 9 milles osaleb 11 loomemeeskonda, kes käsitlevad üleminekut kliimaneutraalsele ja kestlikule linnale, et arendada välja nende kuue linna ainulaadsetel lähtekohtadel ja protsessidel põhinevad uue Euroopa Bauhausi lähenemisviisid.

·Hispaanias oli uus Euroopa Bauhaus üks tegureid, mille toetusel võeti kiirelt vastu kvaliteetset arhitektuuri käsitlev uus seadus, 10 mis hõlmab kestlikkuse, kvaliteedi, kaasatuse ja juurdepääsetavuse väärtusi. Õigusloomeprotsessis kasutati osalusprotsessi, mis toimus paralleelselt algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ ühise kavandamise etapiga ja tugines koostoimele ELi algatusega.

·Uus Euroopa Bauhaus on integreeritud uude Iirimaa riiklikku arhitektuuripoliitikasse „Places for People“, 11 mis kuulutati välja 2022. aasta mais.

·Algatusest „Uus Euroopa Bauhaus“ sai innustust uus Slovaki Vabariigi kultuuri- ja loomemajanduse strateegia 2030 12 .

·Slovaki Vabariigi presidendi egiidi all toimunud Slovakkia-Austria kliimakaitse aasta 2022 13 kontseptuaalne taust põhines algatusel „Uus Euroopa Bauhaus“. Aastat kureeris Mária Beňačková Rišková (uue Euroopa Bauhausi kõrgetasemeline ümarlaud). See koosnes reast üritustest, mis keskendusid kliimamuutustele ja mõjule, mida need avaldavad kogukondadele, sealhulgas loomesektoritele.

·Kreeka valitsus moodustas hiljuti valitsuse tasandil uut Euroopa Bauhausi käsitleva valdkondadeülese töörühma. Mitmetasandilise töörühma koosseisu kuuluvad keskkonna- ja energeetikaministeeriumi ning kultuuriministeeriumi töötajad, kõigi Kreeka arhitektuurikoolide professorid, ehitusinsenerid, Kreeka tehnikakoja ja Kreeka arhitektide liidu esindajad ning kohalike omavalitsuste esindajad.

·Saksamaal algatas Saksamaa keskkonnaamet (UBA) linnaruumi käsitlevate soovituste väljatöötamiseks asutusesisese uurimisprojekti „Uue Euroopa Bauhausi edendamine: kestlik liikuvus ja vastupanuvõimeline linnaruum parema elukvaliteedi saavutamiseks (AdNEB)“ 14 .

·Prantsusmaal valiti Prantsusmaa kultuuri- ja elamumajandusministeeriumi korraldatud projektikonkursil „Engagés pour la qualité du logement de demain“, 15 mis oli suunatud tulevaste eluasemete kvaliteedile, välja 97 ehitusprojekti, millele anti taskukohase ja kestliku kvaliteetse eluaseme kvaliteedimärgis kooskõlas uue Euroopa Bauhausi põhimõtetega, ning 20 projektile anti sihtotstarbelist toetust.

·ELi liikmesriikide elamumajanduse eest vastutavate ministrite mitteametlikul konverentsil, mis korraldati 2022. aasta märtsis Prantsusmaa eesistumise ajal, teatasid ministrid, et nad edendavad algatust „Uus Euroopa Bauhaus“ ja komisjoni muid vahendeid ja algatusi (nt renoveerimislaine), millega võideldakse maa liigse hõivamise vastu, ning jõupingutusi kaasava, juurdepääsetava ja sobiva elukeskkonna loomiseks 16 .

·Lisaks sellele toimusid paljudes liikmesriikides ühtekuuluvuspoliitika 2021.–2027. aasta programmide käivitamisel 2022. aastal kõrgetasemelised üritused, kus osalesid volinik Ferreira ning valitsusasutuste ja piirkondlike ja kohalike asutuste esindajad, juhtides muu hulgas tähelepanu uue Euroopa Bauhausi püüdlustele ja ideedele uuel programmitöö perioodil.

4. Uue Euroopa Bauhausi mõju ELi poliitikakeskkonnale

4.1 Uus Euroopa Bauhaus ELi poliitika kujundamisel

Nagu uut Euroopa Bauhausi käsitlevas teatises märgitud, toetub algatus ELi rikkalikule poliitilisele taustale. Uue Euroopa Bauhausi keskmes ei ole mitte reguleerimine, vaid pigem komisjoni teiste algatuste innustamine ning uue Euroopa Bauhausi väärtuste ja põhimõtete integreerimine ELi poliitika kujundamisse. Seda tehakse osaliselt mitme ELi programmi raames rahastamise kaudu ning osaliselt uue Euroopa Bauhausi meeskonna ja komisjoni teiste talituste vahelise tiheda koostöö kaudu. Juhtkomitee toob selle mõttevahetuse toetamiseks kokku üle 20 peadirektoraadi töötajad ja 15 voliniku kabinettide esindajad.

ELi tööstusstrateegia järelmeetmete raames on välja töötatud või ettevalmistamisel mitu üleminekuteed, mille puhul viidatakse algatusele „Uus Euroopa Bauhaus“.

·2022. aasta novembris käivitati lähiteenuste ja sotsiaalmajanduse üleminekutee, 17 et suurendada ELi sotsiaalmajanduse ja kohalike ettevõtete vastupidavust, keskkonnahoidlikkust ja digitaalsust. Kokku osales koosloomeprotsessis rohkem kui 400 ökosüsteemi sidusrühma, sealhulgas uue Euroopa Bauhausi kogukond, kes andis lõppdokumendi koostamisse oma panuse kas individuaalselt või 2022. aasta kevadel korraldatud spetsiaalse seminari kaudu. Üleminekutee puhul viidatakse uuele Euroopa Bauhausile kui algatusele, mille eesmärk on kaasata erinevaid rohujuure tasandi kogukondi kestlike, rikastavate ja kaasavate projektide väljatöötamisse. Eriti tuleb märkida, et sotsiaalsesse taristusse tehtavate investeeringute tähtsuse käsitlemisel viidatakse dokumendis taskukohase eluaseme algatusele, 18 mis on uue Euroopa Bauhausi juhtalgatus. Lisaks sellele rõhutatakse selle üleminekutee puhul digitaalse sotsiaalse innovatsiooni ja algatuse „Tech for Good“ 19 tähtsust selliste sotsiaalsetest eesmärkidest lähtuvate projektide toetamisel, mis järgivad alt ülespoole lähenemisviisi.

·2022. aasta märtsis avaldatud ELi kestliku ja ringluspõhise tekstiili strateegias 20 on kavandatud meetmed tekstiiltoodete kogu olelusringiks ning sellega toetatakse ökosüsteemi rohe- ja digipöörde läbiviimisel. Strateegias viidatakse uuele Euroopa Bauhausile, mis viib Euroopa rohelise kokkuleppe ellu konkreetsete algatuste kaudu, millega edendatakse kestlikku eluviisi (sh mood) ning täidetakse samal ajal esteetika ja kaasavusega seotud nõudmisi.

·Vastupidavama, keskkonnahoidlikuma ja digitaalsema ehitusökosüsteemi üleminekutee 21  pakub täiendavaid võimalusi koostööks algatusega „Uus Euroopa Bauhaus“. 2021. aasta detsembris koosloomeprotsessi käivitamiseks avaldatud komisjoni talituste töödokumendis 22  on esitatud mitu viidet algatusele „Uus Euroopa Bauhaus“, sealhulgas põhjaliku renoveerimise aastamäära kiirendamisele. Uue Euroopa Bauhausi laborile viidatakse kui ühele võimalikule vahendile, mille abil luua ehituse vastupidavust toetav tugiraamistik, sealhulgas tegeleda strateegiliste sõltuvustega.

Komisjoni üks uusi seadusandlikke algatusi, millega toetatakse rohelise kokkuleppe eesmärke, on hoonete energiatõhususe direktiivi läbivaatamise ettepanek, millega lisati viide uuele Euroopa Bauhausile kui kontekstielemendile, 23 ning uus Euroopa Bauhaus on tihedalt seotud ka ehitustoodete määruse läbivaatamisega.

Selleks et töötada algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ jaoks välja tulevikku suunatud teadusuuringute ja innovatsiooni tegevuskava, korraldas komisjon kõrgetasemelise seminari teemal „Teadusuuringud ja innovatsioon uue Euroopa Bauhausi jaoks“, mille tulemusena avaldati 2022. aasta veebruaris aruanne „Horizon Europe and new European Bauhaus NEXUS report“ 24 . Seminaril osalesid arhitektuuri-, tehiskeskkonna, disaini-, kliima- ja energiavaldkonna eksperdid. Aruande soovitused ja ettepanekud aitavad välja töötada programmi „Euroopa horisont“ tööprogramme, mis toetavad paremini uue Euroopa Bauhausi eesmärke. Sellest aruandest on saanud innustust mitu programmi „Horisont“ 2023.–2024. aasta tööprogrammi projektikonkurssi.

Institutsioonidevahelisel tasandil oli üks peamisi poliitikaarenguid 2021. aasta novembris vastu võetud nõukogu järeldused kultuuri, kvaliteetse arhitektuuri ja ehitatud keskkonna kui algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ põhielementide kohta 25 . Järeldustes kutsutakse liikmesriike üles edendama algatuse ning ringmajanduse põhimõtete ja lähenemisviiside integreerimist riiklikesse sotsiaal-majandusliku ja territoriaalse arengu strateegiatesse. Kooskõlas nõukogu järeldustega ja ELi liikmesriikide ekspertide avatud koordinatsiooni meetodi töörühma 2021. aasta aruandega, mis käsitleb investeerimist kvaliteetsesse arhitektuuri ja elukeskkonda kõigi jaoks, sisaldab hiljuti vastu võetud kultuurivaldkonna töökava aastateks 2023–2026 erimeedet algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ edendamiseks avatud koordinatsiooni meetodi eksperdirühma tegevuse järgse võrgustiku teabevahetuse ja Euroopa arhitektuuripoliitika direktorite korrapäraste kohtumiste kaudu, et kaaluda võimalikke algatusi kvaliteetse elukeskkonna loomiseks kõigile, sealhulgas maapiirkondades ja äärealadel (nt äärepoolseimates piirkondades) elavatele inimestele.

Lisaks sellele võttis nõukogu 2022. aasta juunis vastu soovituse keskkonnasäästlikkust toetava õppe kohta 26 . Viidates sõnaselgelt kultuurilisele ja loomingulisele mõõtmele, mille algatus „Uus Euroopa Bauhaus“ Euroopa rohelisele kokkuleppele lisab, soovitatakse selles investeerida tervisliku ja vastupidava õpikeskkonna tagamiseks keskkonnahoidlikesse ja kestlikesse seadmetesse, ressurssidesse ja taristusse (hooned, maa-alad ja tehnoloogia), mida kasutatakse õppimiseks, sotsialiseerumiseks ja vaba aja veetmiseks.

2022. aasta septembris võttis Euroopa Parlament vastu raporti algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ kohta 27 . Parlamendi raportis väljendatakse algatusele toetust ja nõutakse eelkõige algatuse suuremat rahastamist. Positiivsed arvamused võtsid vastu ka Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee (EMSK) 28 ning Regioonide Komitee 29 .

4.2 Komisjon tegutseb oma sõnade järgi

Euroopa Komisjon teeb uue Euroopa Bauhausi algatuste elluviimise nimel tööd ka oma kinnisvarastrateegia ja enda kui Brüsselis Euroopa kvartalis tegutseva olulise osaleja vastutuse raames. Komisjon rakendab alates 2021. aasta veebruarist uut pikaajalist kinnisvarastrateegiat. See strateegia hõlmab komisjoni keskkonnahoidlikumaks muutmist käsitlevat komisjoni teatist ja tegevuskava, 30 mis sisaldavad rohelise kokkuleppe põhimõtteid, aga ka ülemaailmsest pandeemiast saadud kogemusi, mille tulemuseks on uued hübriidsed töömeetodid. Teatises näeb komisjon institutsiooni jaoks ette tegevuskava, et saavutada 2030. aastaks kliimaneutraalsus.

Algatus „Uus Euroopa Bauhaus“ on selle uue strateegia osa ja see pakub uut suhtluskanalit komisjoni suhetes nii piirkonna kui ka linna tasandi kohalike partneritega Brüsselis, kuna osalemine on alati uue Euroopa Bauhausiga seotud tegevuse keskmes. Näiteks korraldati algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ raames Brüsseli piirkonna poolt Euroopa kvartali uue plaani väljatöötamisega seoses seminar, et uurida, mida teised kõnealuses naabruskonnas selliselt avaliku sektori osalejalt nagu komisjon.

Algatusest „Uus Euroopa Bauhaus“ saadi innustust ka Charlemagne’i hoones asuva komisjoni uue külastuskeskuse kavandamisel, mille puhul kasutati ringmajandust toetavaid ja kestlikke materjale ning rakendati inimkesksemat disaini.

Euroopa Komisjoni Teadusuuringute Ühiskeskuse uues tegevuskohas Sevillas asub esimene Euroopa Komisjoni hoone, mis põhineb täielikult, juba kontseptsioonist alates, uue Euroopa Bauhausi kontseptuaalsel raamistikul 31 . Euroopa Komisjon valis rahvusvahelise arhitektuurikonkursi abil välja tulevase tegevuskoha kontseptsiooniplaani. Ehituse käigus kaetakse kogu Teadusuuringute Ühiskeskuse tegevuskoht päikesepaneelidest koosnevate varikatuste komplektiga, mis kaitseb väljakut, aeda ja teadushoonet ning meenutab Sevillale tüüpilisi pergolaid.

STREET VIEW © PLAYTIME

Need näited on vaid uue püsiva lähenemisviisi algus. Võttes arvesse praegust hoonefondi ja Euroopa kvartalile suunatud käimasolevaid projekte, jätkub ümberkujundamine lähiaastatel.

5. Haridus ja oskused

Algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ koosloomise etapis sai väga selgeks, et oskused ja teadmised on keskse tähtsusega ühiskonna ja majanduse ümberkujundamise kiirendamisel ning need võimestavad nii liikmesriikide kui ka ELi tasandil neid, kes juhivad Euroopa rohelise kokkuleppe elluviimist. Algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ raames töötati välja mitu oskuste ja teadmistega seotud projekti ning komisjon pöörab sellele sektorile jätkuvalt tähelepanu, seda ka seoses Euroopa oskuste aastaga 2023. Nagu president von der Leyen 2022. aasta novembris toimunud konverentsil „Bauhaus into the woods“ teatas, luuakse uue Euroopa Bauhausi akadeemia, mis pakub koolitust ja teadmiste jagamist, keskendudes kestlikule ehitusele, bioressursipõhistele materjalidele ja ringmajandusele. Bioressursipõhise Ringmajandusega Euroopa Ühisettevõte eraldab projekti toetuseks 1 miljon eurot.

Juba praegu kavandatakse paljudes haridusasutustes uusi õppekavasid, mis põhinevad uue Euroopa Bauhausi väärtustel, või palgatakse noori teadlasi, et edendada uue Euroopa Bauhausiga seotud projekte. Delfti Tehnikaülikool lõi uue Euroopa Bauhausi majakaprojektiga „NEB STAR“ töötamiseks nooremteadlase ametikoha. Spetsiaalse doktoriõppe stipendiumi raames, mille Iirimaa teadusnõukogu annab Dublini University College’i teadlasele, uuritakse algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ potentsiaali edendada õiglast üleminekut vähese CO2 heitega majandusele kui soovitavat eesmärki Iirimaa linnades. Uuel Euroopa Bauhausil põhinevad täiendavad teadusprojektid Dublini University College’is, mille raames tehakse koostööd kohalike asutuste ja tööstusega, käsitlevad selliseid teemasid nagu kultuuripärand, vabade usuhoonete kohandatud korduskasutamine, vähese CO2 heitega disain ja kliimamuutustele vastupanuvõimeliste naabruskondade ühine kavandamine. Samamoodi lõi Norra Teadus- ja Tehnoloogiaülikool uuele Euroopa Bauhausile suunatud kunstiuuringute doktori ametikoha. Euroopa loomemajanduse liit töötab praegu välja Euroopa kunstimagistri programmi, mis toetaks uue Euroopa Bauhausi põhimõtteid. Eesmärk on viia uue Euroopa Bauhausi ideed suurtesse moeettevõtetesse ning teha tööd keskkonnahoidliku ja digitaalse innovatsiooni edendamiseks. Uus Euroopa Bauhaus pakub huvi arhitektuuri digitaalsele ümberkujundamisele keskendunud Euroopa peamisele haridus- ja teaduskogukonnale eCAADe (Education and Research in Computer-Aided Architectural Design in Europe). Selle aasta konverentsi võõrustas KU Leuven Gentis, see oli pühendatud teemale „Tuleviku koosloomine: kaasamine disainis ja selle kaudu“ ja see hõlmas uue Euroopa Bauhausi teemale pühendatud spetsiaalset sessiooni 32 . Uus Euroopa Bauhaus on üha enam muutumas Euroopa arhitektuurihariduse tegevuskava lahutamatuks osaks. Sel aastal Madridis korraldatud Euroopa Arhitektuurihariduse Assotsiatsiooni (EAAE) aastakonverents „Uue Euroopa Bauhausi suunas“ 33 oli täielikult pühendatud sellele liikumisele. Akadeemilist arutelu hariduse ja elukutse üle kujundavad nüüd kliimamuutuste vastu võitlemine ja kestliku arengu eesmärkide saavutamine. Samuti on uue Euroopa Bauhausi labori projekt „Bauhaus läheb lõunasse“ suunatud sellele, et töötada ülikoolides välja uue Euroopa Bauhausi õppekava.

2022. aasta kevadel kuulutas uue Euroopa Bauhausi labor välja projektikonkursi teemal „Õppimiskohtade ümberkujundamine“. Projektikonkursi eesmärk on edendada uusi kooselamise viise, mis ei kahjustaks veelgi enam keskkonda, suurendada väikeste projektide nähtavust algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ raames ning luua sarnaselt meelestatud projektiarendajate ja võimalike partnerite rahvusvaheline võrgustik. See ei nõua mitte ainult järgmiste põlvkondade õpetamist, nii et nad austaksid ja kaitseksid elurikkust, vaid ka valmisolekut vabaneda kahjulikust käitumisest ja muuta oma mõtteviisi. Selles on oluline roll haridusasutustel. Projektikonkursi eesmärk on ühendada algatused, mis muudavad seda, kus ja kuidas inimesed õpivad – alates klassiruumidest kuni tänavate, mänguväljakute ja raamatukogudeni 34 . Projektikonkurss käivitati koos kliimaalast haridust edendava koalitsiooniga 2022. aasta veebruaris ja see lõppes 2022. aasta lõpus 35 . Konkursil oli üle 190 osaleja kogu EList ja muudest riikidest, sealhulgas Mehhikost, Türgist ja Ukrainast. Projektid on oma ulatuselt ja laadilt väga erinevad, alates ülikoolidest, kes soovivad kaasata üliõpilasi ülikoolilinnaku renoveerimisse, kuni kunstnikeni, kes korraldavad lastele mõeldud kliimahariduse õpikodasid.

Üks projektikonkursi raames esitatud projekt „Kool pagulastele“ on osa Poola projektist „Otwieramy szkoły“ (Avame koolid) ja see hõlmab mitmesuguseid sotsiaalseid meetmeid, millega püütakse disaini abil lahendada praegused haridusprobleemid 36 . Meetmete eesmärk on anda Ukraina pagulastest lastele tagasi turva- ja kuuluvustunne. 2022. aasta oktoobris külastas kooli Ukraina presidendi abikaasa Olena Zelenska ning kool sai Poola arhitektide liidu näitusel auhinna kriisiprobleemidele reageerimise projektina koos selliste lahendustega nagu Jaapani arhitekti Shigeru Bani vaheseinte süsteem „Paper Partition System“ (vt ka uue Euroopa Bauhausi labor, „Meetmed Ukraina heaks“).

6.Toetajate ja rakendajate kasvav kogukond

Algatus „Uus Euroopa Bauhaus“, mis ulatub mitme miljoni inimeseni kogu liidus, on arenenud liikumiseks, millel on endiselt väga suur kasvupotentsiaal. Selle kogukonna roll on hõlmanud nii uue Euroopa Bauhausi sõnumite võimendamist kui ka teadmiste edastamist kogukonnale ja lahenduste ühist väljatöötamist. Kohalikud ja rahvusvahelised organisatsioonid kogu Euroopas, muu hulgas sellistes valdkondades nagu kultuur, haridus, arhitektuur, pärand, metsandus, ehitus ja elamumajandus ning mood, kohtuvad, et tutvustada oma tööd ja uurida jõupingutuste ühendamise võimalusi. Eri valdkondades tegutsevate ning erineva päritolu ja suurusega sarnaselt meelestatud organisatsioonide võrgustik võib tegevuskava edasi arendada kiiremini kui eraldiseisvad üksused.

üle 600

üle 80

19

99

27

üle 100

6.1Partnerid

Partnerid on mittetulundusühendused ja nende hulka kuuluvad vabaühendused, sihtasutused ning haridus- ja teadusasutused, nagu ülikoolid ja kõrgkoolid. Partnerid on algusest peale tegutsenud algatuse katserühma ja saadikutena. Nad on olnud uue Euroopa Bauhausi koosloomeprotsessis privilegeeritud osalejad. Aja jooksul on neid kutsutud andma oma panust algatuse oluliste vahendite kujundamisse, näiteks uue Euroopa Bauhausi laborisse, kus partnerid juhivad mitut uue Euroopa Bauhausi projekti, millel on erinevad temaatilised prioriteedid. Nad on osalenud ka uue Euroopa Bauhausi kompassi väljatöötamisel (vt lisa) ja sellistel olulistel üritustel nagu uue Euroopa Bauhausi festival.

Partnerorganisatsioonid on pärit kõigist liikmesriikidest ja need jõuavad miljonite inimesteni. Võrgustikuga liitus ka mitu üksust kolmandatest riikidest, näiteks Ukrainast, Ameerika Ühendriikidest ja Türgist. Mõned partnerid esindavad suuri võrgustikke, teised on aga rohujuure tasandi algatused. Pärast uut Euroopa Bauhausi käsitleva teatise avaldamist 2021. aasta septembris on partnerite arv suurenenud enam kui kaks korda.

Uue Euroopa Bauhausi partnerite arv 37

Sellistes riikides nagu Belgia, Saksamaa, Hispaania ja Itaalia on uue Euroopa Bauhausi partnerorganisatsioonide võrgustik laienenud kiiremini kui teistes Euroopa piirkondades. Paljud Belgias asuvad partnerid on üleeuroopalised võrgustikud.

Uus Euroopa Bauhaus peab üheks oma oluliseks ülesandeks suurendada kohalolekut piirkondades ja riikides, sealhulgas maapiirkondades, 38 kus uue Euroopa Bauhausi partnerite tegevus on seni piiratud. Partnerite arvu vähenemine ei tähenda automaatselt uue Euroopa Bauhausi tegevuse vähenemist. On ka liikmesriike, näiteks Eesti, kus uus Euroopa Bauhaus on väga populaarne, kuid kus on vaid üksikud partnerorganisatsioonid.

Uue Euroopa Bauhausi partnerite päritoluriigid (9.10.2022)

Uus Euroopa Bauhaus ei ole mitte ainult loonud oma liikumise, vaid innustanud ka teisi tegema uue Euroopa Bauhausi väärtustel põhinevat koostööd. Näiteks on Euroopa puidusektor käivitanud ehitustööstuse ja kõigi asjaomaste sidusrühmadeni jõudmiseks avatud platvormi Wood4Bauhaus 39 . Üks algatusest „Uus Euroopa Bauhaus“ innustust saanud riikidevahelisi algatusi on ka hiljuti asutatud European Fashion Alliance 40 (Euroopa Moenõukogu). 2022. aasta märtsis Saksamaal toimunud kahepäevasel moetööstuse tippkohtumisel tõi uue Euroopa Bauhausi partner Fashion Council Germany (Saksamaa Moenõukogu) kokku Euroopa juhtivad moeorganisatsioonid, et moodustada muutuste koalitsioon Euroopa moe tuleviku nimel, keskendudes kestlikkusele ja loovusele. 25 Euroopa moeorganisatsiooni moodustasid ühenduse, mille eesmärk on edendada edukat, kestlikku ja kaasavat Euroopa moeökosüsteemi.

Uue Euroopa Bauhausi partnerid viivad kohapeal ellu käegakatsutavat ümberkujundamist ka kohalikumas kontekstis. Portugalis Matosinhose linnas algatas tehnika- ja arenduskeskus CEiiA liikumise NEBbyAYR 41 . Keskus kaasab noori uuenduslike linnalahenduste kavandamisse, prototüüpimisse ja kasutuselevõtmisse ning ta võitis 2021. aastal uue Euroopa Bauhausi auhinna.

Hispaanias kasutab Galicia tervishoiuamet uue Euroopa Bauhausi narratiivi ja oma ametlikku staatust uue Euroopa Bauhausi partnerina, et saada juhtroll kogu piirkonda hõlmavas projektis, milles nähakse tervishoiusektorit kestlikkusel põhineva kultuurilise ja sotsiaalse ümberkujundamise liikumapaneva jõuna. Prantsusmaal on Unisson(s) liikumise 42 eesmärk käivitada uue Euroopa Bauhausi põhimõtetel põhinev uus valdkondadevaheline arhitektuurivoog, et tekitada ühine soov muuta tavasid vähese CO2 heitega ja orgaanilise arhitektuuri suunas. Mitu Madalmaade uue Euroopa Bauhausi partnerit on koos Madalmaades asuvate Ukraina disaineritega käivitanud ruumilise planeerimise võrgustiku Ukraina ülesehitamiseks 43 . Võrgustik keskendub suutlikkuse suurendamisele, pakkudes ukrainlastele töövahendust, loenguid, konverentse, kohtumisi ja stuudiokülastusi.

6.2    Sõbrad

Pärast kogukonna loomist sai väga selgeks, et algatusele „Uus Euroopa Bauhaus“ tuleks kasuks ka ettevõtjate ja avaliku sektori asutuste aktiivsem kaasamine, eriti piirkondades ja linnades. Seepärast avati 2022. aasta kevadel uue Euroopa Bauhausi sõpradele uus alaline projektikonkurss. Sellest saadik on võrgustikuga ühinenud üle 80 sõbra. Sõpradel on kogukonnas oluline roll. Nad võivad pakkuda end välja uue Euroopa Bauhausi projektide võõrustajate või sponsoritena: nad kas rahastavad või toetavad projekte oma linnas või piirkonnas ning aitavad projekte ellu viia.

Näiteks on disainikollektiiv Arup pakkunud abi uue Euroopa Bauhausi partnerile Concomitentes, et teha tööd kunsti- ja kultuuritavade projektiga, mis keskendub kestlikkusele ja kodanike osalemisele. Kinnisvarasektori oluline osaline Drees & Sommer käivitas algatuse „Re-Building Europe“, milles osaleb laiaulatuslik äriringkond. Äriühingud, investorid, kinnisvaraettevõtted, arhitektid, insenerid, omavalitsused ja elanikud uurivad mitmes õpikojas lahendusi, mille tulemusel omandaks Euroopa kestlikkuse, digiteerimise ja valmisoleku valdkonnas juhtpositsiooni ning muutuks innovaatoriks.

Samuti võtavad sõbrad initsiatiivi, et koondada ja aktiveerida sidusrühmade kohalikke kogukondi, näiteks selliste hommikusöögikohtumiste kaudu nagu Soome uue Euroopa Bauhausi sõprade korraldatud Maptionnaire, et luua Soome uue Euroopa Bauhausi sidusrühmadele platvorm teabe vahetamiseks kogukonna kaasamise tavade kohta 44 .

Algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ eesmärk on viia kohapeal ellu käegakatsutavaid muudatusi ning suur osa nendest muudatustest tehakse kohalikus ja piirkondlikus kontekstis. Seetõttu on maapiirkondadel, linnadel ja piirkondadel keskne roll algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ kättesaadavamaks muutmisel ja kodanike kaasamisel ümberkujundusprotsessi. Mõned uue Euroopa Bauhausi kogukonnaga sõpradena ühinenud avaliku sektori üksused on näiteks Bolzano autonoomne provints, uue Euroopa Bauhausi labori mägipiirkonnaga seotud projekti koordinaator, ning Hauts-de-France’i piirkond, kes rakendab ühtekuuluvuspoliitika raames Euroopa linnaarengu algatust 45 . Suurema arvu piirkondade ja kohalike avaliku sektori osalejate liitumine sõprade kogukonnaga on oluline, et levitada uue Euroopa Bauhausi kohalikke projekte kogu Euroopas ja edendada kohalikke uue Euroopa Bauhausi kogukondi. 

Sõprade geograafiline ulatus on sarnane partnerite omaga. Neljas liikmesriigis (Saksamaa, Hispaania, Prantsusmaa ja Itaalia) asub pool kõigist sõpradest. Paljud sõbrad tegutsevad arhitektuuri, disaini ja linnaarenduse valdkonnas. Sõprade geograafilise leviku mitmekesistamine ning kogukonna laiendamine, et kaasata rohkem kohaliku ja piirkondliku tasandi üksusi ning noorte, kaasamise, kunsti ja kultuuriga tegelevaid üksusi, on väljakutse, millega tuleb lähitulevikus tegeleda. Samuti töötab uus Euroopa Bauhaus välja vormid aktiivsemaks teabevahetuseks ja võrgustikutööks kogukonna liikmete vahel.

6.3Kõrgetasemeline ümarlaud

Alates algatuse väljatöötamisest ja kuni selle elluviimisetapini on algatusele toonud suurt kasu kõrgetasemelise ümarlaua 19 liikme panus; ümarlaua eesmärk on edendada algatust väljaspool ELi poliitikavahendite ulatust 46 . Liikmete mitmekesine kultuuriline ja geograafiline taust (Euroopa, Aasia ja Aafrika) lisab uuele Euroopa Bauhausile väärtuslikke vaatenurki. Liikmed täidavad erinevaid rolle ja ülesandeid: rühmana andsid nad algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ koosloomise etappi oma panuse aruande koostamisega ning neil oli oluline roll ka uut Euroopa Bauhausi käsitleva 2021. aasta septembri teatise koostamisel. Nad on komisjoni presidendi ja volinike katserühm, mille eesmärk on ideid katsetada ja algatust edendada.

Liikmed tegutsevad üksikisikutena uue Euroopa Bauhausi saadikutena oma riikides ja kogukondades ning osalevad algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ tegevuses ja üritustel, nagu 2022. aasta uue Euroopa Bauhausi festival, kusjuures paljud liikmed tegutsevad aktiivselt kõnelejatena või osalevad kõrvalürituste korraldamises. Kõrgetasemelise ümarlaua liikmed osalevad aktiivselt ka uue Euroopa Bauhausi labori projektides. Hiljuti alustasid nad oma töörühmade loomist uue Euroopa Bauhausi kogukonnas. Näiteks Pia Maier Schriever arendab koos eri taustaga ekspertide rühmaga edasi uue Euroopa Bauhausi iluaspekti.

Kõrgetasemelise ümarlaua liikmed president Ursula von der Leyeni, volinik Mariya Gabrieli ja volinik Elisa Ferreiraga. © Euroopa Liit 2021

6.4 Riiklikud kontaktpunktid 

Riiklikul tasandil algatusega seoses tehtavate jõupingutuste edasiseks ühendamiseks ja koordineerimiseks nimetasid kõik liikmesriigid uue Euroopa Bauhausi riiklikud kontaktpunktid. Riiklikud kontaktpunktid koguvad teavet asjakohaste arengusuundumuste kohta riigi territooriumil ning osalevad kogu ELi hõlmavas teabe ja kogemuste vahetamise mitteametlikus võrgustikus. Need on väga olulised, et levitada liikmesriikides teavet uue Euroopa Bauhausi kohta.

See uus roll usaldati eri liiki üksustele, näiteks riiklikele innovatsiooniasutustele, riiklikele arhitektuurikeskustele, kultuuri- ja spordiministeeriumidele, keskkonna- ja energeetikaministeeriumidele ning siseministeeriumidele. Selline institutsiooniline mitmekesisus kajastab hästi algatuse valdkondade- ja sektoriülest mõõdet ning rikastab teabevahetust kogu võrgustikus. Riiklikud kontaktpunktid kohtuvad korrapäraselt veebis ja üks kord iga eesistumisperioodi jooksul eesistujaliikmesriigis. Esimene edukas kohtumine toimus Pariisis ja järgmine kohtumine toimub Rootsi eesistumise ajal 2023. aasta juunis Malmös. Eesistujariik Rootsi korraldab riigi suurima kultuuripoliitilise ürituse „Inimesed ja kultuur“ raames ka uue Euroopa Bauhausi ürituse. Tšehhi eesistumise ajal toimus mitu uue Euroopa Bauhausi üritust, sealhulgas kaks neist Brnos.

Uue Euroopa Bauhausi riiklikud kontaktpunktid. © Euroopa Liit 2021

7.Uue Euroopa Bauhausi labor

Uue Euroopa Bauhausi labor on algatuse nn mõtte- ja tegutsemiskoda, mille eesmärk on koos luua, prototüüpida ja katsetada vahendeid, lahendusi ja poliitikameetmeid, mis hõlbustavad soovitud ümberkujunduste läbiviimist kohapeal.

Uue Euroopa Bauhausi labori projekte kavandab ja juhib komisjon, kuid neid võivad kavandada ja juhtida ka uue Euroopa Bauhausi kogukonna liikmete konsortsiumid 47 . Projektipartnerlused peavad ühendama mitmesuguseid valdkondi ja asjakohaseid pädevusi ning kaasama osalejaid erinevatest ELi liikmesriikidest. Projektid peaksid algatama muutmisprotsessi, andma poliitika kujundamiseks teavet tulemuste kohta ja pakkuma uue Euroopa Bauhausi kogukonna liikmetele avatud lähtekoodiga õppimisvõimalusi ning neid peaks olema võimalik katsetada ja korrata eri kontekstides.

Labor ei paku otse rahastust, vaid toetab projektide valmimist ja hõlbustab sidemeid võimalike huvitatud isikutega (komisjoni talitused, piirkondlikud või kohalikud asutused, ettevõtjad, eksperdid jne).

Alates 2022. aasta novembrist on uue Euroopa Bauhausi labor osalenud viies komisjoni juhitud projektis ja kolmes kogukonna juhitud projektis.

Uue Euroopa Bauhausi labori projektid. © Euroopa Liit 2022

7.1Komisjoni juhitavad projektid 

Komisjoni juhitavad projektid on välja valitud koosloomise etapi tulemuste põhjal. Kogukond on tuvastanud, et rahastamine, reguleerimine, oskused/haridus ja märgistamine on olulised vahendid tehiskeskkonna ümberkujundamiseks ja uue Euroopa Bauhausi projektide rakendamiseks.

Selles peatükis keskendutakse komisjoni juhitavatest projektidest kolmele algatusele, mis on andnud tulemusi juba 2022. aastal: märgistamisstrateegia projekt selliste vahendite väljatöötamiseks, mille abil iseloomustada ja tunnustada elemente, mis muudavad konkreetsed algatused uue Euroopa Bauhausi algatusteks; uuenduslike rahastamislahenduste projekt ning projekt, mille eesmärk on aidata toime tulla hädaolukorraga Ukrainas 48 . Ukraina projekt lisati labori tegevuste hulka pärast Venemaa agressiooni algust ja see väljendab uue Euroopa Bauhausi kogukonna valmisolekut Ukrainat toetada.

Märgistamisstrateegia töötati välja selleks, et täpsustada uue Euroopa Bauhausi projektide ja algatuste valimise ja hindamise üldkriteeriume 49 . Märgistamisstrateegia viiakse ellu Euroopa Parlamendi uue Euroopa Bauhausi teadmushaldusplatvormi ettevalmistava meetme raames. Märgistamisstrateegial on kaks tasandit: esiteks uue Euroopa Bauhausi kompass, mis on raamdokument, milles määratletakse selgemalt kolm uue Euroopa Bauhausi väärtust ja need uue Euroopa Bauhausi põhimõtted, mida saab kasutada eri sektorite projektide puhul; teiseks üksikasjalikud kriteeriumid konkreetsete projektirühmade (nt tehiskeskkond või tekstiil) jaoks.

Uue Euroopa Bauhausi kompass 50 avaldatakse käesoleva aruande lisana. Selles määratakse kindlaks projekti alguses olevate algatuste eesmärkide tase ning esitatakse konkreetne, tõeliselt kaasav ja valdkondadeülene suunisraamistik otsustajatele, kes soovivad rakendada oma territooriumil uue Euroopa Bauhausi filosoofiat. Kompassis ei võeta arvesse mitte ainult uusimat kirjandust uue Euroopa Bauhausi iga väärtuse ja põhimõtte kohta, vaid ka nende väärtuste ja põhimõtete kasutamist muudes ELi programmides, väljaannetes ja kohustustes, nagu avatud koordinatsiooni meetodite aruanne „Ühise arhitektuurikultuuri suunas: investeerimine kvaliteetsesse elukeskkonda kõigi jaoks“, 51 Davose deklaratsioon või Euroopa rohelise kokkuleppe paljud sambad, eelkõige renoveerimislaine. Määratlustele lisaks esitatakse näited, juhtpõhimõtted ja hindamisvahendid. Uue Euroopa Bauhausi kompassi eesmärk on ka hõlbustada uue Euroopa Bauhausiga seotud avaliku sektori poliitikameetmete ja rahastamisalgatuste väljatöötamist nii ELi kui ka liikmesriikide tasandil.

Lähiaastatel töötatakse kompassi alusel välja konkreetsemad hindamisraamistikud. Esiteks töötatakse välja hoonete ja tehiskeskkonna kriteeriumid, milles võetakse arvesse uue Euroopa Bauhausi kolme mõõdet: kestlikkus, esteetika ja kaasamine. Teise sammuna keskendutakse töös tekstiilisektorile. Need uue Euroopa Bauhausi märgised töötatakse välja tihedas seoses olemasolevate raamistikega, nagu Level(s) või kestliku tekstiili märgis. Esimesed tulemused tuleks saavutada enne komisjoni praeguse ametiaja lõppu.

2022. aastal viidi lõpule uue Euroopa Bauhausi labori projekti „Uuenduslikud rahastamislahendused“ esimene etapp. Projekti eesmärk on rahaliselt toetada Euroopa väiksemaid toetusesaajaid, kellel on raske saada ELi projektikonkursside ja programmide kaudu juurdepääsu standardsetele, sageli keerukatele ELi rahastamiskanalitele. 2023. aastal töötatakse välja uue Euroopa Bauhausi rahastamislahenduste keskuse katseprojekt, mis hõlmab nii heategevust kui ka ühisrahastust. Keskus toimiks nii heategijate kui ka projektiarendajate jaoks ühtse kontaktpunktina, mis suurendab sektori tõhusust ja sellele suunatust.

Pärast Venemaa agressiooni algust on välja töötatud uue Euroopa Bauhausi labori projekt „Meetmed Ukraina heaks“. Ukraina abistamisele suunatud Euroopa programmide ökosüsteemi raames on algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ roll olnud kõigepealt ühendada erinevad käimasolevad algatused, kasutades taas oma võrgustiku tugevust ja kollektiivseid teadmisi. Uue Euroopa Bauhausi labori raames ja koostöös Ukraina partneritega töötati välja projekti kolm prioriteetset suunda: eluasemetega seotud hädaolukord, ringmajandust toetavad eluasemed ja suutlikkuse suurendamise veebiseminarid. 

Kõrgetasemelise ümarlaua liikmed Shigeru Ban (Jaapan), Hubert Trammer (Poola) ja Mária Beňačková Rišková (Slovakkia) koos uue Euroopa Bauhausi partneritega on esimese katseprojektina rakendanud lihtsat, kuid tõhusat vaheseinte lahendust ( „Paper Partition System“ ) privaatsuse suurendamiseks majutuskeskustes (nt avalikud hooned või spordikeskused), mis võtavad ajutiselt vastu varjupaika otsivaid inimesi.

Järgmise sammuna jätkab uue Euroopa Bauhausi labor koos sidusrühmadega Ukraina projekti raames suutlikkuse suurendamist kohalikes omavalitsustes. Esimesed eksperdihinnangud kõige pakilisemate prioriteetide kohta on näidanud vajadust vahetada ja kohandada teadmisi ja oskusteavet, näiteks kestliku ülesehituse, energiatõhususe, aga ka osalusprotsesside ja linnaplaneerimise valdkonnas. 2023. aasta kevadel hakatakse korraldama Ukraina kohalikele omavalitsustele veebiseminare ülesehituse eri aspektide kohta.

Lisaks komisjoni juhitavatele projektidele on kolm uue Euroopa Bauhausi labori projekti, mida juhib uue Euroopa Bauhausi kogukond. Nende projektide puhul korraldavad uue Euroopa Bauhausi kogukonna liikmed ise muutuste läbiviimist konkreetsetes kohtades või kontekstides.

7.2 Kogukonna juhitavad projektid

·Kuus Lõuna-Euroopas asuvat arhitektuurikooli (Porto, Valencia, Toulouse, Bologna, Zagreb, Ateena) algatasid projekti „Uus Euroopa Bauhaus läheb lõunasse“ 52 . Algatuse raames arutatakse konkreetseid probleeme, millega Lõuna-Euroopa piirkonnad keskkonna- ja ühiskonnakriisi puhul silmitsi seisavad, ja asjakohaseid lahendusi ning see innustab tegema õppekavades muudatusi, mis võivad edendada uut kutsetegevuse kultuuri, edendades kestlikumat tehiskeskkonda kooskõlas uue Euroopa Bauhausi väärtustega.

·Projekti „Põhjamaade CO2-neutraalne Bauhaus“ 53 eesmärk on innustada loovust, mis võib aidata ette kujutada, milline on tulevikus tehiskeskkond ja millised on linnad. Selle algatasid viie Põhjamaa (Taani ja Fääri saarte autonoomne piirkond, Soome, Rootsi, Island ja Norra) valitsused. 2022. aasta novembris ühines Põhjamaade Bauhausi projektiga Eesti.

·Projekti „Mägipiirkonna uus Euroopa Bauhaus“ 54 eesmärk on rakendada uut Euroopa Bauhausi piirkondlikul tasandil, pöörates erilist tähelepanu Lõuna-Tiroolile. Projekt juhib mägipiirkonnas asuvate kohtade, avalike ruumide ja hoonete ümberkujundamist.

Täiendavad uue Euroopa Bauhausi kogukonna algatatud projektid jõuavad uue Euroopa Bauhausi laborisse 2023. aasta alguses. Soodustatakse selliste liikmesriikide üksuste osalemist, kes on uue Euroopa Bauhausi labori projektides seni alaesindatud.



8. Uue Euroopa Bauhausi 2021. ja 2022. aasta auhinnad

Uue Euroopa Bauhausi auhinnad on eriline viis toetada algatusi kohapeal. Auhindade eesmärk on avaldada tunnustust seniste saavutuste eest ning toetada nooremat põlvkonda uute kontseptsioonide ja ideede arendamisel. Need juhivad tähelepanu näidetele ja kontseptsioonidele, mis kajastavad kaunite, kestlike ja kaasavate kohtade olemasolu meie territooriumidel ja kogukondades ning nende kasutamist meie tavades, sillutades teed tulevikku.

Jõed Sofias © Euroopa Liit 2022

Škabrnja sinise majanduse põhine kool (Blue Economy Happy School), Horvaatia 
© Euroopa Liit 2022

Uue Euroopa Bauhausi 2021. ja 2022. aasta auhinnad (kokku on laekunud üle 3 000 taotluse) on algatuse seni kõige nähtavamad ja käegakatsutavamad elemendid 55 . Uue Euroopa Bauhausi auhindadega juhitakse tähelepanu projektidele ja ideedele, mis on kooskõlas algatuse põhimõtetega ning mis avaldavad mõju ELi piirkondade, sealhulgas maapiirkondade kohalikele kogukondadele. Kahes uue Euroopa Bauhausi auhinnavoorus on kokku 38 võitjat ning rahaliste auhindade kogusumma on 795 000 eurot. Mõlemas voorus anti lõpuleviidud projektidele algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ auhind ning kuni 30-aastaste noorte talentide kontseptsioonidele ja ideedele anti algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ tulevikulootuse auhind. 2022. aastal viidi auhindade kontseptsioon kooskõlla algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ kavandamisetapist tulenevate peamiste temaatiliste telgedega, mis on kindlaks määratud uut Euroopa Bauhausi käsitlevas teatises: taasühendamine loodusega; kuuluvustunde taastamine; selliste kohtade ja inimeste esikohale seadmine, kes seda kõige rohkem vajavad; vajadus pikaajalise olelusringipõhise mõtteviisi järele tööstuslikes ökosüsteemides. Samuti toetati auhinnasaajate tasakaalustatud geograafilist esindatust. 2022. aastal oli üks avaliku hääletuse võitjatest Küprose projekt, mis näitab, et uus Euroopa Bauhaus laiendab vähehaaval oma ulatust ja üldsuse tunnustust, kaasates väiksemad liikmesriigid.

Paljude finalistide ja võitjate jaoks tähendas auhind julgustust võtta edasisi meetmeid kooskõlas uue Euroopa Bauhausi väärtustega. Väljapaistev näide on „Bauhaus in Residence Vienna 2023 Programme“, mida 2022. aastal uue Euroopa Bauhausi auhinna võitnud Austria meeskond (Gleis 21, einszueins architektur & Schwarzatal) pakub 2022. aasta auhinnakonkursi 52 finalistile. Selle programmi raames kutsutakse uue Euroopa Bauhausi 2022. aasta auhinnavooru neli finalisti üheks kuuks Viini, et teha tööd teemal „kaunis, kestlik, kaasav“. Kreeka Odyssea Akadeemia, kes võitis 2022. aastal auhinna projekti eest, millega edendatakse haavatavate inimrühmade kutsealast integratsiooni, kavatseb kutsuda Kreekasse ja seal vastu võtta teisi uue Euroopa Bauhausi auhinna võitjaid.

2021. aastal võitnud Hispaania projekt NEST, millele anti auhind kategoorias „Tehiskeskkonna ja looduse koosarengu lahendused“, valiti seejärel välja ka EIT idufirmade kiirendi jaoks. See näitab uue Euroopa Bauhausi lähenemisviisi kulgu ideedest ettevõteteni ja idufirmadest kuni ulatusliku kasvuni, luues koostoimet ELi rahastamisvahenditega.

Paljud kahes esimeses uue Euroopa Bauhausi auhinnavoorus osalejad kinnitasid auhinna positiivset ja püsivat mõju nende projektidele. Nad tõstsid esile kasu, mis tuleneb osalemisest samade väärtustega kogukonnas, ning hoo, mida uue Euroopa Bauhausi auhinnad ja nendega seotud rahalised vahendid projektidele andsid, tuues kaasa esimesed nähtavad muutused kohapeal. Eelkõige on uue Euroopa Bauhausi auhinna võitjad teerajajad, kes näitavad, et kvaliteetsed, kestlikud ja kaasavad lahendused on võimalikud, ning innustavad paljusid teisi oma eeskuju järgima.

Volinikud Mariya Gabriel ja Elisa Ferreira ning 2022. aasta auhinnavooru finalistid 2022. aasta juunis toimunud auhinnatseremoonial, mis oli uue Euroopa Bauhausi festivali osa. © Euroopa Liit 2022

Kuna algatusega „Uus Euroopa Bauhaus“ kujundatakse meie elukeskkond ja tegutsemisviis ümber, kohandatakse selle muutuse kajastamiseks ka uue Euroopa Bauhausi auhindu. 2023. aastal laiendatakse esimest korda uue Euroopa Bauhausi auhinnavooru geograafilist ulatust, et hõlmata lisaks ELile ka Lääne-Balkani riikides rakendatavaid projekte kooskõlas uue Euroopa Bauhausi ühe pikaajalise eesmärgiga alustada ülemaailmset vestlust, teha koostööd ja õppida üksteiselt üleilmsetele probleemidele kohalike lahenduste pakkumisel. Peale selle luuakse Euroopa oskuste aastal tegevussuuna „Uue Euroopa Bauhausi meistrid“ raames loodavate projektide ja „Uue Euroopa Bauhausi tulevikulootused“ raames välja pakutavate silmapaistvate ideede kõrvale veel üks täiendav tegevusuund „Uue Euroopa Bauhausi haridusala meistrid“, mis on suunatud haridusele ja õppimisele keskenduvatele algatustele 56 . Konkursi tulemusena antakse neis kolmes valdkonnas kokku 345 000 eurot kuni 15 edukale kandidaadile, et aidata neil oma projekte ja kontseptsioone arendada ja edendada. Võitjad kuulutatakse välja ametlikul tseremoonial, mille Euroopa Komisjon korraldab 2023. aasta juunis.

9. Teabevahetus, üldsuse kaasamine, üritused

9.1 Teabevahetus ja üldsuse kaasamine

Uus Euroopa Bauhaus kutsub üles võtma kollektiivseid mitmetasandilisi meetmeid ja edendama kodanike osalemist kaunima, kestlikuma ja kaasavama tuleviku ülesehitamisel. Alates algatuse käivitamisest on teabevahetus olnud kesksel kohal algatuse jõupingutustes, mille eesmärk on edendada üldsuse kaasamist ja osalemist.

2022. aastal olid uue Euroopa Bauhausiga seotud teabevahetusmeetmete eesmärgid järgmised:

1.suurendada teadlikkust algatusest ja innustada inimesi lugude jutustamise kaudu, tutvustades kohalikke näiteid positiivsetest muutustest 57 ;

2.suhelda asjaomaste valdkondade spetsialistidega, kes on algatuse kasvava kogukonnaga ühinemisest huvitatud;

3.jagada kasulikku sisu ja teavet selle kohta, kuidas saada olemasolevate rahastamisvõimaluste kaudu projektile toetust. 

Kogu aasta jooksul levitati ajakirjanduse, 58 digitaalmeedia (veebisait, 59 uudiskirjad, 60 Instagram 61 ) ja ürituste 62 (otse ja veebis) kaudu asjaomastele osalejatele, kogukonna liikmetele ja kodanikele põhisõnumeid.

2022. aasta uue Euroopa Bauhausi auhinnavoor (jaanuar–juuli) ja uue Euroopa Bauhausi festival (veebruar–juuni) olid kaks kõige olulisemat ja mõjukamat kampaaniat, mille algatus 2022. aastal käivitas. Iga kampaania hõlmas mitut kanalit ja toimus mitmes keeles.

Aasta tipphetkede hulgas oli aprillis uue Euroopa Bauhausi labori käivitamine ning kogukonna laienemine 63 ettevõtete ja avaliku sektori asutuste kaasamiseks. Suurt tähelepanu pälvis ka uuest Euroopa Bauhausist innustust saanud rahvusvahelise arhitektuurikonkursi võitja, 64 kes saavutas võidu komisjoni Teadusuuringute Ühiskeskuse uue hoone eest Sevillas, mis on ette nähtud 400 teadlasele. Suure panuse kaasamisse andsid kogu aasta vältel ka rahastamisvõimalusi ja uue Euroopa Bauhausi projektikonkursside tulemusi käsitlevad teadaanded. Nende näited olid märtsis avatud projektikonkursid kodanike ja linnade toetuseks, 65 mais majakaprojektid, 66 septembris 60 CrAFT-linna 67 ning oktoobris uue Euroopa Bauhausi linnadega seotud uuenduslike meetmete avatud projektikonkurss linnades uuenduslike projektide läbiviimiseks 68 .

9.2 Uue Euroopa Bauhausi üritused

Uue Euroopa Bauhausi kogukonna korraldatud üritused on viimase aasta jooksul andnud arvukaid võimalusi ideede vahetamiseks, arutelu ergutamiseks uue Euroopa Bauhausi teemadel ja tulevaste koostöövõimaluste uurimiseks. Uue Euroopa Bauhausi üritused võivad muuta algatuse nähtavaks ka inimestele, kes seda veel ei tunne, tutvustada käimasolevat tööd ning siduda eri valdkondi ja kogukondi. Komisjoni andmetel korraldati ajavahemikus 2021. aasta novembrist kuni 2022. aasta novembrini rohkem kui 120 uue Euroopa Bauhausi detsentraliseeritud/sõltumatut üritust, millest paljud keskendusid piiri- ja valdkonnaülesele heade tavade jagamisele kogukonna liikmete vahel 69 . Komisjoni esindused liikmesriikides korraldasid samuti uue Euroopa Bauhausi üritusi, tehes koostööd kohalike ja riiklike sidusrühmade ja organisatsioonidega.

9.2.1 Uue Euroopa Bauhausi festival 2022

Uue Euroopa Bauhausi esimene festival (9.–12. juuni 2022) oli uue Euroopa Bauhausi kogukonna jaoks algatuse käivitamisest saadik suurim üritus, mis tõi Brüsselis ja liikmesriikides nii internetis kui ka füüsiliselt kokku üle 200 000 inimese 70 . Festivali peamine eesmärk oli suhelda, tähistada ja arutada füüsilises keskkonnas häid tavasid, mis muudavad meie eluruumid ja igapäevakogemused kaunimaks, kestlikumaks ja kaasavamaks. Üritus kavandati kolme alustala ümber: FAIR (uue Euroopa Bauhausi algatuste näitus), FEST (kultuuriprogramm) ja FORUM (arutelud uue Euroopa Bauhausiga seotud teemadel).

President Ursula von der Leyen avas festivali ametlikult Roomas, samal ajal kui volinikud Mariya Gabriel ja Elisa Ferreira suhtlesid osalejatega Brüsselis ning lõpetasid ürituse uue Euroopa Bauhausi 2022. aasta auhinnatseremoonial.

Juba ainuüksi festivali avatseremoonial ja uue Euroopa Bauhausi auhinnatseremoonial oli üle 2 000 osaleja (nii kohapeal kui ka veebis). Kokku astus lavale üle 100 esineja ja kunstniku ning umbes 200 000 inimest jälgis paljusid üritusi ja istungeid.

Festival osutus suurepäraseks võrgustike loomise, teabe vahetamise ja tähistamise võimaluseks kõigis valdkondades – teadusest kunstini, disainist poliitikani, arhitektuurist tehnoloogiani. Üks silmapaistev näide kogukonna tehtud investeeringutest oli Euroopa riigiarhitektide võrgustiku käivitamine, mis kuulutati festivali raames välja nelja riigiarhitekti (Iirimaa, Madalmaad, Rootsi ja Belgia Flandria piirkond) ning kahe linnaarhitekti (Brüssel ja Groningen) võrgustikutöö tulemusena 71 .

Päevakorda lisandusid ka uued teemad, nagu raske olukord Ukrainas. Uue Euroopa Bauhausi meeskond korraldas festivalil viibinud Ukraina uue Euroopa Bauhausi kogukonnaga mitu kohtumist.  

Uue Euroopa Bauhausi festival © Euroopa Liit 2022

Lisaks otsesele teabevahetustele Brüsselis oli festivali oluline osa ka enam kui 200 kõrvalüritust, mis toimusid kogu Euroopas. Mõnel neist oli rohkem kui 1 000 osalejat, kuid oli ka väiksemaid, mis avaldasid kogukondadele otsest mõju.

Mõned kõrvalüritused olid juba ise väikesed festivalid. Mõtte- ja tegevuskoja World Human Forum korraldatud Kreeka uue Euroopa Bauhausi festival toimus Ellinikonis, Ateena rannikuäärses piirkonnas, mis on Euroopa suurim linna ümberehitamise projekt. Üritus „ECO-building the Future“ tõi kokku kõrgetasemelised poliitikakujundajad ja silmapaistvad rahvusvahelised esinejad sellistes valdkondades nagu ökoloogia, linnaarendus, turism, taastav linnaareng ja kestlikkus. Mitmel temaatilisel seminaril tutvustati uusi või uuenduslikke näiteid uue Euroopa Bauhausi kolme põhiväärtuse – kaunis, kestlik, kaasav – kohta.

© World Human Forum 2022

Veel ühel kõrvalüritusel „The Culture of Transformation“, mis toimus Saksamaal Dessaus, ühes ajaloolise Bauhausi asukohas, uuriti seda, kuidas saavad kultuuriüritused struktuurimuutusi tugevdada 72 . Üritusel keskenduti Zeitzi linna konkreetsele näitele: see linn asub Dessau lähedal maapiirkonnas, kus on pärast Berliini müüri langemist toimunud suured majanduslikud ja sotsiaalsed muutused ning mis seisab silmitsi uute probleemidega, mis tulenevad söe kavandatavast järkjärgulisest kasutuselt kõrvaldamisest.

Uue Euroopa Bauhausi festivali ajal korraldas komisjon kõrvalürituse ka arukate linnade väljakutsealgatuse 73 raames, mis aitab uue Euroopa Bauhausi eesmärkide saavutamisele kaasa loominguliste lahendustega, mis toovad ringmajanduse 136 linna kohalikesse kogukondadesse. Viis arukate linnade väljakutsealgatuses osalevat linna tutvustasid oma algatusi istungil, mis oli pühendatud ringmajanduse ja koostöömajanduse tavade väljatöötamisele linnades 74 . Uue Euroopa Bauhausi festival oli linnade esindajate jaoks järjekordne võimalus kokku tulla ning teha laiendatavate ja kestlike lahenduste väljatöötamisel koostööd.

Järgmine uue Euroopa Bauhausi festival on kavas korraldada 2024. aasta aprillis.

9.2.2 Euroopa Komisjoni muud uue Euroopa Bauhausiga seotud üritused

Uue Euroopa Bauhausi eesmärk on integreerida see ELi eri poliitikavaldkondadesse. Seetõttu oli algatus olulisel kohal ka mitmel muul komisjoni korraldatud üritusel ja konverentsil:

·pärast teatise avaldamist avanes uue Euroopa Bauhausi kogukonnale esimene suurem võimalus kohtuda üritusel „LIFE in the New European Bauhaus“. Kolmepäevasel konverentsil tutvustati eeskujuks olevaid projekte, mida rahastati programmide LIFE ja „Horisont 2020“ kaudu ning rakendati uue Euroopa Bauhausi põhimõtteid silmas pidades, ja esitati esimesed näited uue Euroopa Bauhausi tegevusest. Üks eesmärk oli pakkuda ideid selle kohta, kuidas saaks tulevastes projektides uue Euroopa Bauhausi põhimõtteid rakendada;

·Euroopa piirkondade ja linnade nädal (oktoober 2021), mille raames keskenduti uut Euroopa Bauhausi käsitlevale komisjoni teatisele ja kogukonna kaasamisele;

·poliitikakonverents ELi säästva energia nädalal (oktoober 2021), millel keskenduti uut Euroopa Bauhausi käsitlevale teatisele ja kogukonna kaasamisele;

·seminar teemal „Uus Euroopa Bauhaus: koostöö, kogukond ja kultuur innovatsiooni heaks“ teadus- ja innovatsioonipäevadel (september 2022);

·Euroopa piirkondade ja linnade nädala (oktoober 2022) seminarid järgmistel teemadel: piirkondade ja linnade roll uues Euroopa Bauhausis, esimene projektikonkurss uuenduslike meetmete võtmiseks Euroopa linnaarengu algatuse raames ning uus Euroopa Bauhaus ja roheline kokkulepe meie piirkondades ja linnades;

·Europeana algatus, millega võimestatakse kultuuripärandiasutusi nende digiüleminekul, tutvustas 75 uut Euroopa Bauhausi blogipostitustes, näitustel ja galeriides;

·komisjoni esindused liikmesriikides korraldasid kohalike ja riiklike üksustega koostööd tehes üritusi kogu Euroopas, näiteks konverents „Rohepöörde väljakutsed ruumiloomes“, mille korraldas Euroopa Komisjoni esindus Eestis koos Eesti Arhitektide Liiduga. Tallinnas toimunud konverentsil uuriti uue Euroopa Bauhausi vaimus, kuidas kavandada ja projekteerida linnu, hooneid ja avalikku ruumi kestlikul ja kaasaval viisil. Euroopa Komisjoni esindused Austrias ja Tšehhis korraldasid Tšehhis Brnos Bauhaus Villa Tugendhatis algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ edendamiseks kõrgetasemelise piiriülese ürituse „The New European Bauhaus: beauty, sustainability and cultural heritage through the prism of Villa Tugendhat“. Üritusel toimus arutelu volinik Mariya Gabrieli, Tšehhi Euroopa Parlamendi liikme Martina Dlabajová, Tšehhi kultuuriministri Vlastislav Ouroda ja konservaator-restauraatori Ivo Hammeri ning arhitektuuri-, linnakujundus-, ehitus- ja kultuurisektori poliitikute ja ametnike vahel.

Üritus „LIFE in the New European Bauhaus“ © European Union 2021

9.2.3 Uue Euroopa Bauhausiga seotud üritused väljaspool Euroopat

Uus Euroopa Bauhaus tegutses oma rahvusvahelise mõõtme järkjärguliseks arendamiseks ka rahvusvahelisel areenil:

·digitaalne kohalolek Dubai EXPO-l, tutvustades 2021. aasta uue Euroopa Bauhausi auhinna võitnud projekte/ideid;

·ELi kõrvalüritus COP26-l, keskendudes uue Euroopa Bauhausi ülemaailmsele mõõtmele, ja

·uue Euroopa Bauhausi teemaline üritus ülemaailmsel linnafoorumil, mille korraldas uue Euroopa Bauhausi partner ÜRO Elukeskkonnaprogramm (UN-Habitat).

(1)

Veebivaatmik: https://web.jrc.ec.europa.eu/dashboard/NEB/ .

(2)

  https://wood4bauhaus.eu/ .

(3)

  https://www.europeanfashionalliance.org/ .

(4)

Muud ELi programmid – „Loov Euroopa“, „Erasmus+“ ja Euroopa solidaarsuskorpus – integreerivad uue Euroopa Bauhausi täiendava kontekstielemendi või prioriteedina, võimaldades huvitatud taotlejatel siduda oma projektid selle algatusega.

(5)

1. lisas on esitatud üksikasjalikum teave uue Euroopa Bauhausi 2021.–2022. aasta projektikonkursside ja aastateks 2023–2024 kättesaadavate rahaliste vahendite kohta.

(6)

Lisateave valitud projektide ja äripartnerluste kohta on kättesaadav aadressil https://worth-partnership.ec.europa.eu/worth-partnership-projects/worth-ii-partnership-projects_en.

(7)

  https://youth.europa.eu/discovereu_et .

(8)

  https://www.nordicbauhaus.eu/into-the-woods#/page=1 .

(9)

  https://arkdes.se/slutevenemang-visioner-i-norr/ .

(10)

  https://www.boe.es/diario_boe/txt.php?id=BOE-A-2022-9837 .

(11)

  https://www.gov.ie/en/publication/f9879-places-for-people-national-policy-on-architecture/ .

(12)

  https://www.culture.gov.sk/ministerstvo/strategia-kultury-a-kreativneho-priemyslu-2030/ .

(13)

  https://yearofclimate.care/en .

(14)

  https://www.umweltbundesamt.de/en/research-project-adneb-advancing-the-new-european .

(15)

  https://www.culture.gouv.fr/en/Thematiques/Architecture/Actualites-de-l-architecture/Appel-a-Manifestation-d-Interet-Engages-pour-la-qualite-du-logement-de-demain .

(16)

  https://presidence-francaise.consilium.europa.eu/en/news/the-27-member-states-the-european-commission-and-stakeholders-in-housing-are-committed-to-supporting-the-ecological-transition-in-construction-for-quality-affordable-and-environmentally-friendly-housing/ .

(17)

  https://single-market-economy.ec.europa.eu/sectors/proximity-and-social-economy/proximity-and-social-economy-transition-pathway_en .

(18)

  Taskukohase eluaseme algatus (europa.eu) .

(19)

Algatus „Tech for Good“ hõlmab tehnoloogiapõhiseid, taskukohaseid ja usaldusväärseid lahendusi ja teenuseid, mis edendavad häid sotsiaalseid ja keskkonnaalaseid eesmärke.

(20)

  https://environment.ec.europa.eu/publications/textiles-strategy_en .

(21)

  https://single-market-economy.ec.europa.eu/sectors/construction/construction-transition-pathway_en .

(22)

  https://ec.europa.eu/docsroom/documents/47996 .

(23)

  https://ec.europa.eu/energy/sites/default/files/proposal-recast-energy-performance-buildings-directive.pdf .

(24)

  https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/9f9acd60-8aec-11ec-8c40-01aa75ed71a1/language-en .

(25)

  https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-14534-2021-INIT/et/pdf .

(26)

  https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-9242-2022-INIT/et/pdf .

(27)

  https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/A-9-2022-0213_EN.html#_section2 .

(28)

  https://www.eesc.europa.eu/en/our-work/opinions-information-reports/opinions/new-european-bauhaus .

(29)

  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/PDF/?uri=CELEX:52021IR5640 .

(30)

  https://commission.europa.eu/about-european-commission/organisational-structure/people-first-modernising-european-commission/people-first-greening-european-commission_et .

(31)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/new-european-bauhaus-inspired-future-jrc-site-seville_en .

(32)

  https://kuleuven.ecaade2022.be/ . 

(33)

  Avaleht – EAAE (eaaemadrid2022.es) .

(34)

  https://europa.eu/new-european-bauhaus/get-inspired/inspiring-projects-and-ideas/neb-lab-transformation-places-learning_en .

(35)

  https://education-for-climate.ec.europa.eu/_en .

(36)

  https://otwieramyszkoly.pl/ .

(37)

Partnerina kandideerimise avatud projektikonkurss oli 2021. ja 2022. aasta suvel ajutiselt peatatud.

(38)

Uurida võib näiteks koostoimet maaelupakti kogukonnaga, mis loodi ELi maapiirkondade pikaajalise visiooni raames ja millel on üle 1 200 liikme Euroopa riikide maapiirkondadest: https://rural-vision.europa.eu/index_en .

(39)

  https://wood4bauhaus.eu/ .

(40)

  https://www.europeanfashionalliance.org/ .

(41)

  https://www.ceiia.com/ayr .

(42)

  https://www.construction21.org/france/data/sources/users/19148/20220810143309-mouvement-unissons---manifeste-anglais.pdf .

(43)

  https://unun.nu/ .

(44)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-involved/events/independent-event-building-better-places-people-examples-efficient-stakeholder-engagement-and-2022-10-13_en .

(45)

  European Urban Initiative | EUI (urban-initiative.eu) .

(46)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/about/high-level-roundtable_en .

(47)

 Uue Euroopa Bauhausi labori projekte võivad kavandada uue Euroopa Bauhausi partnerid , kõrgetasemelise ümarlaua liikmed , uue Euroopa Bauhausi auhinnavooru võitjad ja finalistid , uue Euroopa Bauhausi riiklikud kontaktpunktid ja uuele Euroopa Bauhausile suunatud ELi rahastamiskonkursside toetusesaajad.  Uue Euroopa Bauhausi sõbrad võivad esitada ideid ja ettepanekuid ning anda oma panuse projektidesse võõrustajate või sponsoritena, kuid neil ei ole õigust projekte kavandada. 

(48)

5. peatükis „Haridus ja oskused“ ja kokkuvõttes viidatakse kahele täiendavale projektile, mis käsitlevad vastavalt õpikohtade ümberkujundamist ja õigusraamistiku analüüsi.

(49)

  https://europa.eu/new-european-bauhaus/get-inspired/inspiring-projects-and-ideas/neb-lab-labelling-strategy_en .

(50)

Kõik kompassi käsitlevad dokumendid on lisatud käesolevale aruandele ja need on kättesaadavad ka järgmisel aadressil: https://new-european-bauhaus.europa.eu/document/405245f4-6859-4090-b145-1db88f91596d_en .

(51)

  https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/bd7cba7e-2680-11ec-bd8e-01aa75ed71a1/language-en .

(52)

  https://www.up.pt/neb-goes-south/ .

(53)

  https://www.nordicbauhaus.eu/#/page=1 .

(54)

  http://mountainbauhaus.eu/ .

(55)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-involved/2022-prizes_en .

(56)

Tulevaste auhinnavoorude puhul võidakse välja pakkuda ka muid temaatilisi tegevussuundi.

(57)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-inspired/inspiring-projects-and-ideas_en .

(58)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/press-media_en .

(59)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/index_en .

(60)

  https://europa.eu/new-european-bauhaus/stay-touch/e-zine_en .

(61)

  https://www.instagram.com/neweuropeanbauhaus/ .

(62)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-involved/events_en .

(63)

  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/et/ip_22_2285 .

(64)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/new-european-bauhaus-inspired-future-jrc-site-seville_en .

(65)

  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/et/ip_22_2141 .

(66)

  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/et/ip_22_2780 .

(67)

  https://craft-cities.eu/wp-content/uploads/2022/09/Sixty-cities-join-CrAFt_-press-release-29.09.22.pdf .

(68)

  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/et/ip_22_6003 .

(69)

Ülevaade sõltumatutest üritustest on kättesaadav aadressil https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-involved/events_en . See ei hõlma enam kui 200 kõrvalüritust, mis korraldati 2022. aasta juunis toimunud uue Euroopa Bauhausi festivali raames.

(70)

  https://new-european-bauhaus-festival.eu/home .

(71)

  https://english.collegevanrijksadviseurs.nl/projects/new-european-bauhaus/state-architect-network/start-of-european-state-architect-network .

(72)

  https://new-european-bauhaus-festival.eu/side-events/TPp2GonPu07ym1XoARpkW .

(73)

  https://www.intelligentcitieschallenge.eu/ .

(74)

  https://www.intelligentcitieschallenge.eu/news/icc-cities-share-circular-solutions-festival-new-european-bauhaus .

(75)

  https://www.europeana.eu/en/new-european-bauhaus .

Top

Brüssel,16.1.2023

COM(2023) 24 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE

Uue Euroopa Bauhausi eduaruanne


Liidu rahalised vahendid ja meetmed algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ jaoks 1

1.Kohapeal toimuva ümberkujundamisega seotud meetmed

Uue Euroopa Bauhausi eesmärk on edendada projekte, millega juhitakse käegakatsutavat ümberkujundamist kohapeal, alates kodudest ja naabruskondadest kuni linna- ja maapiirkondade ning füüsiliste ja virtuaalsete kohtumispaikadeni. 2021. ja 2022. aastal rakendati järgmisi meetmeid.

1)Projektidest seni kõige nähtavamad käsitlevad programmi „Euroopa horisont“ missioonidevahelist uue Euroopa Bauhausi majakaprojektide teemat, mis suleti 25. jaanuaril 2022 2 . Kuus väljavalitud projekti – CultuurCampus, NEB-STAR (New European Bauhaus STAvangeR), NEBourhoods, DESIRE (Designing the Irresistible Circular Society), EHHUR (EYES HEARTS HANDS Urban Revolution) ja Bauhaus of Seas Sails – saavad igaüks ligikaudu 5 miljonit eurot oma kavade rakendamiseks 12 liikmesriigis (Belgia, Horvaatia, Itaalia, Kreeka, Läti, Madalmaad, Portugal, Rootsi, Saksamaa, Sloveenia, Taani ja Tšehhi Vabariik) ning Norras ja Türgis. Need hõlmavad hoonete renoveerimist, ringmajandust, kunsti, kultuuripärandit, haridust, arukaid linnu, rannikupiirkondi, linna- ja maapiirkondade taaselustamist jmt.

2)Uue Euroopa Bauhaus majakaprojekte toetatakse koordineerimis- ja toetusmeetmega CRAFT 3 (CReating Actionable FuTures), mille eelarve on 2 miljonit eurot ja mis on välja valitud uuele Euroopa Bauhausile suunatud teema raames osana ELi missioonist „Kliimaneutraalsed ja arukad linnad“, mis keskendub linnakeskkonna renoveerimisega seotud kohaliku tasandi koostööpõhistele juhtimismudelitele. Programmi „Euroopa horisont“ projektikonkursi „Rohelisema ja õiglasema eluviisi kujundamine loovas ja kaasavas ühiskonnas arhitektuuri, disaini ja kunstide kaudu“ raames on välja valitud kaks projekti, mis läbivad toetuslepingute ettevalmistamise protsessi. Projektid peaksid alustama tegevust 2023. aasta esimesel poolel.

3)Komisjon toetab taskukohase ja kestliku sotsiaaleluaseme teema nähtavuse suurendamist. Taskukohasus on oluline element, mida komisjon soovib eluasemete puhul arendada, eriti ajal, mil Euroopat mõjutavad majanduslik ebastabiilsus, suur inflatsioon, kliimaprobleemid, aga ka energia- ja eluasemekriis. Sellega seoses on taskukohaste sotsiaaleluasemete ehitamine ja renoveerimine äärmiselt oluline. Algatusega „Uus Euroopa Bauhaus“ aitab komisjon sellele väljakutsele vastata. „Selliste kohtade ja inimeste esikohale seadmine, kes vajavad seda kõige rohkem“ on üks temaatiline telg, mida uue Euroopa Bauhausi rakendamisel lähiaastatel järgitakse. Taskukohase eluaseme algatuse 4 kui uue Euroopa Bauhausi juhtalgatuse eesmärk on saavutada rohelise kokkuleppe ja renoveerimislaine eesmärgid, keskendudes inimestele ja innovatsioonile. Üks 2022. aasta märtsis käivitatud projekt, mida toetatakse ühtse turu programmi raames (1,2 miljonit eurot), seadis eesmärgiks luua Euroopa taskukohase eluaseme konsortsium 5 ning katsetada 20 piirkonnas renoveerimis- ja ehitusalgatust. 2022. aasta oktoobris ja novembris käivitati veel kolm näidisprojekti, SUPERSHINE, ProLight and drOp, 6 mida toetatakse programmist „Euroopa horisont“ (10 miljonit eurot). See peaks olema innovatsiooni seisukohast edasiviiv, samas katsetatakse ja rakendatakse taskukohaste eluasemete renoveerimise ja ehitamise projektides uusi lähenemisviise ja meetodeid (nt kogukonna osalus, naabruskondade taaselustamine ja elanike heaolu, mitme osalejaga koostöö ja rahastamine, digitehnoloogia kasutamine või tulemuste levitamine). Esimesed kaks uue Euroopa Bauhausi projektikonkurssi, mis on pühendatud taskukohaste sotsiaaleluasemete renoveerimisele ja ehitamisele, järgivad integreeritud ja arukat naabruskonna lähenemisviisi. See võimaldab näiteks taastuvenergia, arhitektuuri ja rohelise taristu aspekte koos kaaluda ning rõhutada ühtlasi nende naabruskondade majandusliku taaselustamise tähtsust. Nagu taskukohase eluaseme algatuse puhul on teatatud, katsetatakse nende projektidega piirkondade renoveerimist ning esitatakse tegevuskavad selle järgimiseks, seades esiplaanile elamiskõlblikkuse ning värskeimad tehnoloogilised ja sotsiaalsed uuendused. Mitme osalejaga lähenemisviisi kasutades kaasatakse projektidesse kohaliku tasandi valdkondadevahelised tööstuspartnerlused, et arendada, kohandada ja kavandada uusi protsesse ja tehnoloogialahendusi (nt energiatõhusus, ringmajandust toetavad materjalid, moodulhooned, arukas elukeskkond, ökodisain, toetav koduautomaatika) taskukohaste sotsiaaleluasemete renoveerimiseks ja ehitamiseks piirkonna tasandil.

4)Komisjon vaatab läbi ELi keskkonnahoidlike riigihangete kriteeriume seoses kontorihoonetega, tuginedes hoonete kestlikkuse hindamise Euroopa raamistikule Level(s). See on renoveerimislaine meede ja sellega edendatakse uue Euroopa Bauhausi väärtusi, mis on seotud kriteeriumide keskmes olevate keskkonnakestlikkuse aspektidega. Seoses Level(s)-raamistikuga viidi 2022. aastal lõpule e-õppe ja hindamise digivahendite väljatöötamine, et toetada raamistiku kasutamist, ning need on kättesaadavad mitmes keeles.

5)Komisjon on teinud tööd, et välja töötada ELi tasandi suunis kliimamuutuste suhtes vastupanuvõimeliste hoonete kohta. See suunis avaldatakse 2023. aasta esimesel poolel.

6)Sellega seoses integreeritakse ka programmi „Euroopa horisont“ tõhusa, kestliku ja kaasava energiakasutuse eesmärkidesse (5. teemavaldkond, 4. eesmärk seoses hoonetega) uue Euroopa Bauhausi põhiväärtused, mis sisalduvad ka ühiselt kavandatud partnerluse Built4People visioonis ja missioonis. Näiteks arendatakse praegu teemat (eelarve 1 miljon eurot), mis ühendab programmi „Euroopa horisont“ 2021.–2022. aasta tööprogrammis algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ ja partnerluse Built4People. Projekti NEBULA eesmärk on teha koostööd tehiskeskkonna innovatsiooniklastritega, käsitledes selliseid teemasid nagu juurdepääs kaasrahastamisele, vastastikune õppimine ja piiriülene koostöö.

7)2022. aastal jätkati ühtekuuluvuspoliitika raames algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ elluviimist järgmiselt:

·uue Euroopa Bauhausi integreerimine liikmesriikide sotsiaal-majandusliku ja territoriaalse arengu strateegiatesse;

·uute algatuste käivitamine, et toetada konkreetsete uue Euroopa Bauhausi projektide läbiviimist, ja

·uue Euroopa Bauhausi sarnaste parimate tavade esiletoomine (uue Euroopa Bauhausi auhindade ja muude algatuste kaudu).

Eelkõige saavutas komisjon selle, et liikmesriigid võtsid suurema kohustuse toetada uut Euroopa Bauhausi ühtekuuluvuspoliitika programmides, ja sillutas seega teed selle rakendamise integreerimisele perioodil 2021–2027. Kõik liikmesriigid on lisanud selle perioodi programmidesse viited algatusele „Uus Euroopa Bauhaus“.

Konkreetsed kohustused uue Euroopa Bauhausi toetamiseks on näiteks uue Euroopa Bauhausi väärtuste lisamine energiatõhususe või linnade kestliku arengu sekkumistesse.

Peale selle on komisjon pakkunud välja mitu konkreetset viisi, kuidas toetada korraldusasutusi uue Euroopa Bauhausi investeeringute arendamisel kohapeal.

2022. aasta juulis valiti projektikonkursi „Uue Euroopa Bauhausi kohalike algatuste toetamine“ 7  raames välja 20 väiksemat ja keskmise suurusega omavalitsust, kes saavad nüüd kohapeal valdkondadevahelist kohandatud eksperdiabi, et muuta oma uue Euroopa Bauhausi ideed konkreetseteks projektideks. Toetusperioodil saadud teadmiste ja õppetunde alusel töötatakse välja töökohapõhise õppe töövahendid, mida jagatakse teiste omavalitsustega, samuti laiema üldsusega, kes on huvitatud uute uue Euroopa Bauhausi projektide väljatöötamisest.

2022. aasta juulis käivitasid komisjon ja Euroopa Investeerimispank näidisrahastamisvahendi „uue Euroopa Bauhausi territoriaalse arengu mudel“ 8 . See vabatahtlik rahastamisvahend aitab korraldusasutustel luua rahastamisvahendeid ja võtta kasutusele ühtekuuluvusprogrammide vahendeid, et võimendada avaliku ja erasektori vahendeid uue Euroopa Bauhausi projektide toetamiseks.

11. oktoobril 2022 kuulutati Euroopa linnaarengu algatuse 9 raames välja esimene projektikonkurss, mis käsitleb linnadega seotud uuenduslikke meetmeid uue Euroopa Bauhausi toetuseks. Selle projektikonkursiga eraldatakse kuni 50 miljonit eurot, et toetada otseselt eesrindlike projektide rakendamist linnas asuvate kohtade ümberkujundamisel kooskõlas uue Euroopa Bauhausi väärtuste ja põhimõtetega.

Lisaks on komisjon korraldanud juba kaks uue Euroopa Bauhausi auhinnavooru, 10  2021. ja 2022. aastal. Uue Euroopa Bauhausi auhindadega juhitakse tähelepanu projektidele ja ideedele, mis on kooskõlas algatuse põhimõtetega ning avaldavad mõju kohalikele kogukondadele. 2021.–2027. aasta ühtekuuluvuspoliitika kontekstis võivad need olla kodanikele ja kohalikele omavalitsustele inspiratsiooniallikaks. Uue Euroopa Bauhausi 2021. aasta auhinna pälvis 20 võitjat, kes said kokku 450 000 eurot, samal ajal kui uue Euroopa Bauhausi 2022. aasta auhinnatseremoonial anti 18 võitjale kokku 345 000 eurot. Seoses Euroopa oskuste aastaga 2023 on järgmiste uue Euroopa Bauhausi auhindade temaatiline fookus haridusel ning geograafiliselt hõlmatakse ka Lääne-Balkani riigid. Konkursi tulemusena antakse kokku 345 000 eurot kuni 15 algatusele, et aidata projekte ja kontseptsioone arendada ja edendada. Võitjad kuulutatakse välja ametlikul tseremoonial, mille korraldab Euroopa Komisjon.

2. Innovatsiooni soodustava keskkonna ümberkujundamisega seotud meetmed

Uue Euroopa Bauhausi eesmärkide saavutamisel on oluline osa innovatsioonil, mis toimub ka muudes valdkondades kui tehnoloogia ja turupõhised lähenemisviisid. 2021. ja 2022. aastal rakendati innovatsiooni soodustava keskkonna ümberkujundamise edendamiseks järgmisi meetmeid.

1)2021. aastal lõi Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituut (EIT) EIT kogukonna „Uus Euroopa Bauhaus“, mis ühendab viit teadmus- ja innovatsioonikogukonda. Komisjon on avaldanud uue Euroopa Bauhausi toetamiseks mitu konkursikutset, näiteks:

·2021. aastal korraldati EIT kogukonna toetamiseks projektikonkurss, mille eesmärk on 20 uuenduslikku ettevõtet ja idufirmat laiendada, et edendada kestlikkust, esteetikat ja tegevusse kaasamist. 5. aprillil 2022 teatati, et on välja valitud 20 uue Euroopa Bauhausi ettevõtmist. Need 1 029 taotluse seast välja valitud väga uuenduslikud Euroopa idu- ja kasvufirmad saavad igaüks 50 000 euro väärtuses teenuseid ettevõtte arendamiseks ja toetamiseks;

·avaliku ruumi koosloomise projektikonkursi (mis käivitati 30. märtsil 2022 ja lõppes 29. mail 2022) eesmärk on lahendada linnade ning linnalähedaste ja maapiirkondade ees seisvaid probleeme, keskendudes uue Euroopa Bauhausi temaatilistele telgedele. Selles kutsutakse üles rakendama avalikus ruumis innovatsiooni ja meetmeid kodanike kaasamise kaudu ning otsitakse ettepanekuid, mis näitavad põhjalikku arusaamist kohalikust ökosüsteemist (sh sidusrühmad, kultuur ja sotsiaalne dünaamika) ning eriteadmisi kodanike kaasamise ja innovatsiooni/meetmete valdkonnas. Projektikonkurss käivitati samal päeval kui kodanike kaasamise meetmete projektikonkurss, mille eesmärk on võimestada kodanikke ja lõppkasutajaid looma ühiselt võimalikke lahendusi, tuginedes uue Euroopa Bauhausi lähenemisviisile 11 .

EIT kogukonna „Uus Euroopa Bauhaus“ partnerid korraldasid 2022. aasta septembris ja oktoobris kuus häkatoni, et toetada uuenduslike lahenduste leidmist peamistele probleemidele, millega kogukonnad kogu Euroopas silmitsi seisavad: 

·Impact Hub Viin (Austria): 20.–21. september;

·Cirka Cph (Taani): 29. september ja 6. oktoober;

·Kataloonia Tehnikaülikooli ja Vitoria-Gasteizi linnavolikogu tehnoloogilise innovatsiooni sihtasutus (Hispaania): 30. september – 2. oktoober;

·Varssavi Ülikool (Poola): 4.–5. oktoober; 

·Regea- Regionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (Horvaatia): 3.–4. oktoober; 

·Torino Ülikool (Itaalia): 20.–21. oktoober.

23. septembril toimus INNOVEIT nädalate raames oluline EIT üritus „Building the New European Bauhaus“ (Berliin). Üritusel arutati, kuidas poliitika, institutsioonid ja ettevõtted saavad ümberkujundavaid omadusi toetada.

Lisaks on EIT kultuuri ja loovuse kogukond 12 (EIT Culture & Creativity) väga oluline, et toetada uue Euroopa Bauhausiga seotud teemasid.

2)II partnerlusprojekt WORTH on ELi suurim inkubatsiooniprogramm, mis on suunatud elustiili sektoris tegutsevatele disaineritele ja loovisikutele. Selle programmi kaudu teevad disainerid, VKEd, tootjad ja tehnoloogiapakkujad koostööd ning töötavad välja uuenduslikke ja disainipõhiseid äriideid. Nad suurendavad oma innovatsioonisuutlikkust ja teevad valikuid, et edendada oma ettevõtte kliimaneutraalsust ja võimaldada saavutada digitaalset juhtpositsiooni. Uute toodete ja teenuste kestlikumaks, esteetilisemaks ja kaasavamaks muutmisel on disainil oluline roll. Seetõttu oli 2021.–2022. aastal II partnerlusprojekti WORTH raames korraldatud kolmest osalemiskutsest üks pühendatud algatusele „Uus Euroopa Bauhaus“. 65-le uuenduslike äriideedega partnerlusele anti võimalus läbida inkubatsiooniprogramm, mis pakub neile järgmist: a) rahaline toetus; b) äristrateegia ja tehnoloogia arendamise alane juhendamine; c) õigusnõustamine intellektuaalomandi õiguste ja kaitse valdkonnas; d) osalemine näitustel ning e) võrgustike ja ametialaste sidemete loomine.

Kõik 65 projekti on kooskõlas uue Euroopa Bauhausi kolme põhiväärtusega: esteetika, kestlikkus ja kaasamine. Projektid lõpetavad inkubatsiooniprotsessi 2023. aasta juunis 13 .

Hoolimata Ukraina loovisikute ja ettevõtete jaoks äärmiselt keerulisest ja pingelisest ajast valiti toetuse saamiseks välja kaks partnerlust, kuhu on kaasatud kolm osalejat Ukrainast. See annab märku sellest, et EL toetab Ukraina loometöötajaid ja VKEsid.

3)Programmi „Digitaalne Euroopa“ raames on käivitatud algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ digitaalse ökosüsteemi projekt. digiNEB.eu edendab digilahendusi, mis hoogustavad uue Euroopa Bauhausi liikumise kasvu. See ühendab digitaalkogukonda ja uue Euroopa Bauhausi kogukonda ning suurendab kõigi uue Euroopa Bauhausi sidusrühmade teadlikkust ELi digilahendustest, luues üleeuroopalise digitaalse ökosüsteemi. digiNEB.eu projekt kaasab uue Euroopa Bauhausi kogukonna liikmeid ja teisi osalejaid Itaaliast, Madalmaadest, Rootsist ja Belgiast. Projekti juhtimiseks kaasatakse nõustajatena mitu kõrgetasemelise ümarlaua liiget.

4)Uue Euroopa Bauhausi põhimõtteid järgiv kohtade ümberkujundamine nõuab ka ärimudelite kohandamist ja uute lähenemisviiside väljatöötamist. Selles kontekstis võib lähiteenuste ja sotsiaalmajanduse ökosüsteem anda algatusse olulise panuse.

2021. aasta ühtse turu programmi raames kuulutati välja projektikonkurss teemal „Sotsiaal-majanduslikud ja kohalikud rohelised kokkulepped, millega suurendatakse VKEde vastupanuvõimet“. Selle eesmärk oli edendada maakondade ja linnade vahelist partnerlust seoses kohalike roheliste kokkulepete ja sotsiaalmajandusega, et seeläbi suurendada territoriaalset vastupanuvõimet ja kujundada ümber kohalik majanduskasv kooskõlas kaksiküleminekuga. Mitu projekti, mis tegutsevad linnade / kohalike asutuste ja sotsiaalmajanduse ettevõtete suutlikkuse suurendamise ning kodanike osalemise ja võimestamise valdkonnas, on otsustanud keskenduda uuele Euroopa Bauhausile 14 .

5)Euroopa Komisjoni rakendatav arukate linnade väljakutsealgatus 15 ühendab elujõulist kogukonda, kuhu kuulub 136 ELi linna 21 riigist, esindades 34 miljonit ELi kodanikku, ning juhib rohelist ja digitaalset taastumist ja sotsiaalset vastupanuvõimet, võimendades tipptasemel tehnoloogialahendusi. See annab selge suuna tööstuslikule arengule, mis on keskkonnakestlik, sotsiaalselt õiglane ja teadmistepõhine. Arukate linnade väljakutsealgatus pakub strateegilisi suuniseid kestliku ja kaasava kohaliku arengu kohta ning suutlikkuse suurendamise vahendeid (st kohalike roheliste kokkulepete kava, linnade juhend täiendus- ja ümberõppeks, Tech4Good turg lahenduste jaoks, mis edendavad sotsiaalseid, keskkonnaalaseid ja majanduslikke ettevõtmisi).

6)Euroopa ettevõtlusvõrgustik 16 on reklaaminud algatust „Uus Euroopa Bauhaus“ ELi ja teiste osalevate riikide ehitussektoris tegutsevatele väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele spetsiaalsete teabetundide kaudu, mis on osa kestlikkusnõustajate ja innovatsiooninõustajate pakutavatest teenustest.

7)Euroopa klastrite koostööplatvorm 17 on reklaaminud algatust „Uus Euroopa Bauhaus“ Euroopa klastritele, eelkõige ehitus-, digi-, kultuuri- ja loomemajanduse ning taastuvenergia ökosüsteemide valdkonnas tegutsevatele klastritele. Seepärast aitavad klastriorganisatsioonid VKEdel kaaluda võimalusi ja teha koostööd, et pakkuda uusi tooteid, teenuseid ja projekte, mis vastaksid uue Euroopa Bauhausi eesmärkidele. Lisaks sellele ühendavad euroklastrid erinevate tööstusökosüsteemide klastriorganisatsioone, et nad teeksid koos mõttetööd, toetades neid võrgustike loomisel, innovatsioonitegevuses ning protsesside ja tehnoloogialahenduste kasutuselevõtmisel, et tugevdada üleminekut rohelisemale ja digitaalsemale majandusele. Näiteks euroklaster SUSTAIN ühendab viit liiget kolmest ELi liikmesriigist, et edendada energiatõhususe meetmeid ja innovatsiooni ehitussektoris.

8)13 miljoni euro suurune rahastamispakett oli ette nähtud ka programmi LIFE projektikonkursi (LIFE-2021-SAP-ENV-ENV) raames, kuid taotlused ei läbinud hindamist.



3. Uute tähenduste levitamisega seotud meetmed

Uute tähenduste levitamine on ümberkujundamise kolmas tasand, kus on rakendatud sihipäraseid meetmeid. Inspiratsioon liikumiseks algab väärtustest. Oluline on teha koostööd selliste inimeste, kunstnike, sotsiaalteadlaste, haridustöötajate ja -asutuste ning noorteorganisatsioonidega, kes mõtisklevad meie väärtuste üle, uurivad ja edastavad neid. Järgnevalt on esitatud 2021. ja 2022. aasta saavutused.

1)Programmi „Loov Euroopa“ 2022. aasta tööprogrammi kohaselt käivitatud projektikonkursid hõlmasid algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ seisukohast olulisi teemasid ja temaatilisi prioriteete. 2022. aasta veebruari alguses avati projektikonkurss Euroopa koostööprojektide toetamiseks. Esitati rekordiliselt peaaegu 700 taotlust, mis näitab kultuuri- ja loomesektori suurt huvi koostöö vastu ja vajadust rahalise toetuse järele. Rahastamiseks valitud projektide hulgast on ligikaudu 20 projekti saanud suurt innustust uue Euroopa Bauhausi põhimõtetest.

2)Samuti oodatakse, et 2022. aasta algatatud kunstnike ja kultuurivaldkonnas tegutsejate uus liikuvuskava aitab edendada uue Euroopa Bauhausi prioriteete. Kava „Culture Moves Europe“ raames toetatakse kunstiresidentuuri ja muud liiki kohapõhist tegevust. Ühiskonna ümberkujundamise edendamine kooskõlas uue Euroopa Bauhausi põhimõtete ja väärtustega on üks prioriteete, millele võõrustajad võiksid pakutava residentuuri ajal keskenduda. Residentuuriga seotud konkursikutsed avaldatakse 2023. aastal.

3)2022. aasta detsembris avaldati pakkumiskutse vastastikuse õppe arendamiseks, millest teatati uut Euroopa Bauhausi käsitlevad komisjoni teatises 18 . Selle eesmärk on aidata kohalikel asutustel lõimida ja rakendada kvaliteedipõhimõtteid tehiskeskkonnas, mis töötati välja Davosi protsessis ja koostöös Euroopa kultuurivaldkonna uue tegevuskava raames loodud liikmesriikide eksperdirühmaga, mis käsitleb teemat „Kvaliteetne arhitektuur ja hoonestatud keskkond kõigile“.

4)Programmi „Erasmus+“ 2022. aasta üldises konkursikutses õhutatakse nii kõrgharidus- kui ka kutsehariduse ja -õppe sektorit esitama innovatsiooniliite, mis aitavad edendada algatust „Uus Euroopa Bauhaus“ ning juurutavad uuenduslikke, loovaid ja kestlikke lähenemisviise hariduses. 

5)Euroopa solidaarsuskorpuse 2022. aasta tööprogrammis 19 (vastu võetud 8. novembril 2021) ja konkursikutses 20 (projektikonkurss algatati 17. novembril 2021) julgustatakse noorte vabatahtlike projekte keskkonnakestlikkuse ja uue Euroopa Bauhausi valdkonnas.

6)Programmi „Erasmus+“ 2022. aasta projektikonkursiga „Euroopa noored üheskoos“ toetatakse noorteorganisatsioonide riikidevahelisi partnerlusi, millega viiakse ellu Euroopa roheline kokkulepe ja algatus „Uus Euroopa Bauhaus“.

7)Programmi „Erasmus+“ algatuse „DiscoverEU“ meetme raames töötatakse 2022. aastal välja uue Euroopa Bauhausi marsruut (18-aastastele noortele, kes reisivad kogu Euroopas). Marsruut kavatsetakse avada 2023. aasta alguses.

8)Euroopa 2022. aasta innovaatilise õpetamise auhinna 21 eesmärk oli väärtustada õpetajate ja õppurite kirglikkust ja hoolt Euroopa haridussüsteemides. Teisel auhinnakonkursil sai 98 projekti Euroopa innovaatilise õpetamise auhinna neljas kategoorias: alusharidus ja lapsehoid, algharidus, keskharidus ning kutseharidus ja -koolitus. Käesoleva aasta konkursiks valitud teemavaldkond on seotud algatusega „Uus Euroopa Bauhaus“: „Koos õppimine, loovuse ja kestlikkuse edendamine“.

9)eTwinningu 2022. aasta teema on „Meie kaunis, kestlik ja kaasav tulevik. Koolid ja uus Euroopa Bauhaus ‒ kujutledes loomingulist õpikeskkonda rohelistes ja kaasavates koolides“. Õpetajaid ja koolitöötajaid kutsutakse üles arutama oma õpilastega ettekujutust ideaalkoolist (kaunis, kestlik, üheskoos).

Ajavahemikus 26. septembrist kuni 20. oktoobrini 2022 viidi läbi kampaania eTwinningu nädalad, mille eesmärk on julgustada eTwinningus osalejaid looma aastateemat käsitlevaid uusi kvaliteetseid projekte. Kampaania oli suunatud spetsiaalsele rühmale (ainult eTwinningus osalejad) ja sellega toetati osalejaid paljude selle teemaga seotud üritustega, nagu interaktiivsed veebiseminarid, partnermessid, projektitegevuste galerii või küsimuste ja vastuste foorum.

20.–22. oktoobril 2022 toimus eTwinningu aastakonverents. Selle eesmärk oli suurendada teadlikkust, koolitada ja kaasata osalejaid küsimuses, kuidas eTwinning saab aidata õpetajatel aastateemat „Uus Euroopa Bauhaus“ oma koolides tutvustada.

10)Õppimiskohtade ümberkujundamise projektikonkurss lõpetati 31. detsembril 2022. Sellega otsiti õppimiskohtade ümberkujundamisele keskenduvaid projekte, mis ühendaksid konkreetse koha uuenduslike pedagoogiliste meetoditega ja kohaliku kogukonnaga. Komisjon oli huvitatud selliste käimasolevate või uute projektide rakendamisest hariduse, koolituse, noorte ja teadmiste valdkonnas, mis kajastavad uue Euroopa Bauhausi väärtusi (kestlikkus, esteetika, kaasamine) ning mille eesmärk on ümber kujundada

·hariduse ja teadmiste andmise füüsiline koht;

·õppimise või teadmiste hankimise viisid ja/või hariduse ja õpetamise rõhuasetus;

·suhe kohaliku kogukonnaga.



4. Liidu rahalised vahendid algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ jaoks – kokkuvõtlikud tabelid

Algatuse jaoks peamiselt uuele Euroopa Bauhausile suunatud 2021.–2022. aasta projektikonkursside kaudu kättesaadavaks tehtud rahalised vahendid

·Algatusele eraldatud ELi rahalised vahendid on seni suunatud olemasolevate ELi programmide kaudu. Uue Euroopa Bauhausi integreerimise tulemusena on käivitatud projektikonkursid, mis on täielikult algatusele suunatud (vt kokkuvõte allpool esitatud tabelis).

ELi programm

Rahastamine 2021.–2022. aastal (uuele Euroopa Bauhausile suunatud projektikonkursid)

Lisateave

Programm „Euroopa horisont“

50,5 miljonit eurot

Rahastamine klastritest, missioonidest ja teadmus- ja innovatsioonikogukondade vahelisest algatusest „EIT kogukond „Uus Euroopa Bauhaus““

Ühtekuuluvuspoliitika (ERF)

52,5 miljonit eurot

Rahastamine tehnilisest abist ja Euroopa linnaarengu algatusest

See summa ei hõlma uue Euroopa Bauhausi iga-aastastele auhindadele eraldatud rahalisi vahendeid

Programm LIFE

0,15 miljonit eurot

Teadmiste jagamise platvormi ürituse (LIFE in the New European Bauhaus) rahastamine

13 miljoni euro suurune rahastamispakett oli ette nähtud ka programmi LIFE projektikonkursi raames, kuid taotlused ei läbinud hindamist

Ühtse turu programm, sh COSME programm

2,2 miljonit eurot

Rahastamine taskukohase eluaseme algatuse ja II partnerlusprojekti WORTH raames

Programm „Digitaalne Euroopa“

1 miljon eurot

Rahastamine programmi „Digitaalne Euroopa“ mitmeaastasest tööprogrammist aastateks 2021–2022

Uuele Euroopa Bauhausile suunatud 2021.–2022. aasta projektikonkursid KOKKU

106,35 miljonit eurot

Algatuse soovituslik rahastamine peamiselt uuele Euroopa Bauhausile suunatud 2023.–2024. aasta projektikonkursside kaudu

·Aastatel 2023–2024 jätkatakse uue Euroopa Bauhausi integreerimist. Suurem osa kättesaadavast teabest puudutab praegu programmi „Euroopa horisont“ (vt tabel allpool).

ELi programm

Rahastamine 2023.–2024. aastal (uuele Euroopa Bauhausile suunatud projektikonkursid)

Lisateave

Programm „Euroopa horisont“

106,3 miljonit eurot

Rahastamine klastritest ja missioonidest

Rahastamist teadmus- ja innovatsioonikogukondade vahelisele algatusele „EIT kogukond „Uus Euroopa Bauhaus““ ei ole veel kinnitatud (EIT projektikonkurss teadmus- ja innovatsioonikogukondade vaheliste algatuste toetamiseks on käimas).

Uude Euroopa Bauhausi osaliselt panustavate projektikonkursside kaudu kättesaadavaks tehtavad täiendavad rahalised vahendid

·Osaliselt panustavate projektikonkurssidega toetatakse uut Euroopa Bauhausi osaliselt, lisades algatuse kontekstielemendina või prioriteedina (ilma konkreetse eelarveeraldiseta uuele Euroopa Bauhausile).

·Lisaks programmile „Euroopa horisont“ on 2023. aastal ette nähtud osaliselt panustavad projektikonkursid programmide „Erasmus+“, „Loov Euroopa“, Euroopa solidaarsuskorpus ja LIFE raames (vt tabel allpool).

ELi programm

Lisateave

Programm LIFE

Nagu 2022. aastal, on algatus „Uus Euroopa Bauhaus“ üks programmi LIFE 2023. aasta projektikonkursi eesmärke, kuid ilma konkreetse eelarveeraldiseta. Projektikonkursi kogueelarve on ligikaudu 92 miljonit eurot.

Konkurss käivitatakse 2023. aasta aprillis kaheastmelise taotlusvooruga. Tulemusi oodatakse 2023. aasta lõpus / 2024. aasta alguses.

Programm „Loov Euroopa“

Programmi „Loov Euroopa“ 2023. aasta tööprogramm võeti vastu 31. augustil 2022. Kultuuri ja sektoriülese tegevussuuna raames peaks algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ teemasid edendama residentuuri ja kohapõhiste kultuuriprogrammide kaudu mitu meedet, näiteks kunstnike ja kultuurivaldkonnas tegutsejate uus liikuvuskava. Ka koostööprojektide ja innovatsioonilaborite puhul viidatakse meetme kirjelduses sõnaselgelt algatusele „Uus Euroopa Bauhaus“.

Programm „Erasmus+“

Programmi „Erasmus+“ 2023. aasta tööprogramm võeti vastu 25. augustil 2022.

Nagu 2022. aastal, hõlmab tööprogramm algatust „Uus Euroopa Bauhaus“ prioriteedi „roheline“ raames, mis on üks programmi „Erasmus+“ neljast üldisest prioriteedist; see tähendab, et programmiprojekte kõigis hõlmatud sektorites õhutatakse lisama seda aspekti oma projektidesse.

Programmi mõne meetme puhul, kus seda peetakse eriti oluliseks, on seos veelgi selgem: see puudutab kutsehariduse tipptaseme keskusi (kutsehariduse ja -õppe projektid, mis ühendavad eri riikide kohalikke/piirkondlikke partnereid, kes arendavad oskuste ökosüsteemide loomisele suunatud tegevusi), innovatsiooniliite (mille eesmärk on edendada innovatsiooni kõrghariduse, kutsehariduse ja -õppe ning laiema sotsiaal-majandusliku keskkonna vahelise koostöö kaudu), algatust „Euroopa noored üheskoos“, millega toetatakse koostööd noorte vabaühenduste vahel ja spordi valdkonnas (koos SHARE algatusega „SportHub – Euroopa piirkondliku arengu allianss“ – s.o algatus, millega edendatakse jätkuvalt spordi ja kehalise aktiivsuse rolli majanduslikku, sotsiaalset ja kultuurilist arengut toetava vahendina, millega luuakse tervemad ja aktiivsemad kogukonnad ning võimaldatakse tervislikke eluviise).

Euroopa solidaarsuskorpus

Ettevalmistav töö seoses Euroopa solidaarsuskorpuse 2023. aasta tööprogrammiga jätkus kogu 2022. aasta kevade jooksul. Augusti lõpus võeti vastu asjaomane rakendusotsus, sillutades teed 2023. aasta üldise konkursikutse ettevalmistamisele, mis avaldati 24. novembril 2022.

2023. aasta tööprogrammi poliitilistes prioriteetides on keskkonnakestlikkuse ja kliimaeesmärkide raames uuele Euroopa Bauhausile viidatud järgmiselt: „Väga soovitatav on tegevus, mis aitab kaasa muudele keskkonnakestlikkuse valdkonnas olemasolevatele ELi algatustele (nt algatus „Uus Euroopa Bauhaus“, ELi metsastrateegia, täpsemalt selle algatus „3 miljardit puud“, ja ELi kliimamissioonid)“.

Täiendav rahastamine – ettevalmistav meede (Euroopa Parlamendi ettepanek)

ELi rahastamine

Eelarve

Lisateave

Katseprojektid ja ettevalmistavad meetmed

2 miljonit eurot

Üks uue Euroopa Bauhausi labori projekt, mida juhib komisjon, keskendub selliste vahendite väljatöötamisele, mille abil iseloomustatakse ja tunnustatakse seda, mis muudab konkreetse algatuse uue Euroopa Bauhausi algatuseks. See nn märgistamisstrateegia viiakse ellu uue Euroopa Bauhausi teadmushaldusplatvormi ettevalmistava meetme raames.

(1)

 Käesoleva lisa eesmärk on anda ülevaade algatuse „Uus Euroopa Bauhaus“ rakendamise või toetamise meetmetest, eelkõige neist, mis saavad ELi rahalisi vahendeid. Eesmärk ei ole esitada nende meetmete täielik loetelu, vaid tutvustada peamisi meetmeid ning tuua asjakohaseid ja esindavaid näiteid teiste kohta.

(2)

Programmi „Euroopa horisont“ 2021.–2022. aasta tööprogramm sisaldas mitmeid teemasid 2., 4., 5. ja 6. teemavaldkonnas ning tööprogrammi missioonide osas, mis andsid otseselt panuse algatusse „Uus Euroopa Bauhaus“. Nende teemade puhul hakatakse lähiaastatel tulemusi saavutama. See tähendab 44 miljoni euro sihtotstarbelist eraldamist algatusele „Uus Euroopa Bauhaus“, kusjuures see ei hõlma teemasid, milles uus Euroopa Bauhaus esines kontekstielemendina ja mille väärtus on 123 miljonit eurot.

(3)

  https://research-and-innovation.ec.europa.eu/funding/funding-opportunities/funding-programmes-and-open-calls/horizon-europe/eu-missions-horizon-europe/climate-neutral-and-smart-cities_en .

(4)

  https://single-market-economy.ec.europa.eu/sectors/proximity-and-social-economy/social-economy-eu/affordable-housing-initiative_en

(5)

  https://shape-affordablehousing.eu/ .

(6)

https://cordis.europa.eu/.

(7)

  https://c.ramboll.com/local-support-new-european-bauhaus?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=twit1 .

(8)

  https://ec.europa.eu/regional_policy/en/information/publications/communications/2022/new-european-bauhaus-territorial-development-model-neb-tdm-financial-instrument . 

(9)

  https://www.urban-initiative.eu/new-european-bauhaus-topic-first-call . 

(10)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-involved/2022-prizes_en .

(11)

Mõlema projektikonkursi raames toetust saanud 18 projektiga saab järgmisel veebiaadressil: https://eit.europa.eu/news-events/news/eit-community-announces-new-european-bauhaus-citizen-engagement-projects .

(12)

  https://eit.europa.eu/news-events/news/multi-million-euro-partnership-culture-and-creativity-launched-eit-culture .

(13)

 Lisateave valitud projektide ja äripartnerluste kohta on kättesaadav programmi veebisaidil:  WORTH Partnership Project (europa.eu) .

(14)

 Näiteks projekt SEA4NEB ( Funding & tenders (europa.eu) ) ja projekt eLabHauSE ( Funding & tender opportunities (europa.eu) ).

(15)

  https://www.intelligentcitieschallenge.eu/ . 

(16)

  https://een.ec.europa.eu/ . 

(17)

  https://clustercollaboration.eu/ .

(18)

  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/et/IP_21_4626 .

(19)

  https://www.solidaritaetskorps.at/wp-content/uploads/2021/11/2022-annual-work-programme_esk.pdf . 

(20)

  https://europa.eu/youth/sites/default/files/european_solidarity_corps_guide_2022.pdf  

(21)

  https://innovative-teaching-award.ec.europa.eu/european-innovative-teaching-award-2022_en .

Top

Brüssel,16.1.2023

COM(2023) 24 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE

Uue Euroopa Bauhausi eduaruanne


Uue Euroopa Bauhausi

kompass



Uus Euroopa Bauhaus

Algatus „Uus Euroopa Bauhaus“ aitab läbi viia ühiskonna ja majanduse rohepööret. Selle raames kutsutakse Euroopa elanikke üles kujutlema ja kujundama üheskoos kestlikku ja kaasavat tulevikku, mis on kaunis silmale, nauditav meelele ja kosutav hingele. Algatuse eesmärk on kujundada ümber erinevad majandussektorid, eelkõige tehiskeskkond, et need aitaksid saavutada ELi kliimaeesmärke ja parandada kõigi kodanike elukvaliteeti.

Uus Euroopa Bauhaus aktiveerib eri tasandite osalejad alates suurettevõtetest kuni kodanikualgatusteni ja riikide valitsustest kuni linnavolikogudeni. See on lootuse ja väljavaadete projekt, mis lisab rohelisele kokkuleppele – s.o ELi kliimaalasele tegevuskavale – kultuurilise ja loomingulise mõõtme, et edendada kestlikku innovatsiooni, tehnoloogiat ja majandust. Algatus toob kohaliku tasandi käegakatsutavate kogemuste kaudu esile keskkonnaalase ülemineku eelised. See annab võimaluse loometegevuseks ja eksperimenteerimiseks, mille aluseks on järgmised väärtused:

·esteetika – kogemuste ja stiili kvaliteet; mis läheb funktsionaalsusest kaugemale;

·kestlikkus – alates kliimaeesmärkidest kuni ringmajanduse, nullsaaste ja elurikkuseni;

·kaasavus – alates mitmekesisuse väärtustamisest ja võrdsusest kõigi jaoks kuni kättesaadavuse ja taskukohasuse tagamiseni.

Kaunis, kestlik, kaasav

Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärkide saavutamiseks ja kestlikule ühiskonnale üleminekuks on vaja teha põhjalikke muudatusi mitmel tasandil.

Kestlikkust on võimalik saavutada ainult paljude osalejate kollektiivsete jõupingutustega.

Ühiskonna tasandil toimub keskkonnainnovatsioon ainult majandusraamistiku või võimusuhete muutudes. Tehnoloogilist muutust on vaja toetada põhjalikumate muudatustega käitumisviisides, maailmavaadetes ja paradigmades.

Üksikisiku tasandil sõltub kestlikkus olulisel määral kaastundest, empaatiast, ühtsusest, loovusest ja paradigmade muutmise võimest. Inimesed hakkavad muutusi omaks võtma või neid juhtima, kui nad neid näevad. Kvaliteetne elukeskkond on väga oluline ning kunstil ja kultuuril on selle edendamisel keskne roll. Seetõttu tugineb algatus olemasolevatele raamistikele, nagu Davose Baukulturi kvaliteedisüsteem.

Lootustest eesmärkideni

Selleks et kujundada üheskoos elamiskõlblik tulevik, tuleb lootused muuta selgeteks eesmärkideks ja määrata kindlaks

nendeni jõudmise sidusad viisid. Uut Euroopa Bauhausi käsitlevas 2021. aasta teatises kuulutas Euroopa Komisjon välja arendusvahendid, mille abil kindlaks teha, kuidas algatuse väärtused ja põhimõtted muuta konkreetseteks projektideks. Uue Euroopa Bauhausi märgistamisstrateegiaga, mis on komisjoni juhitav uue Euroopa Bauhausi labori projekt, täidetakse see ülesanne, pakkudes välja mitmesugused uue Euroopa Bauhausiga seotud tunnustamise, iseloomustamise ja kvaliteedi hindamise vahendid. Uue Euroopa Bauhausi märgistamisstrateegia toimib kahel erineval, kuid omavahel seotud tasandil: uue Euroopa Bauhausi kompass ja uue Euroopa Bauhausi (enese)hindamisvahendid.

·Kompassis esitatakse eeskujuks olevate uue Euroopa Bauhausi projektide põhijooned. Seda saab kohaldada mitmesugustele tüpoloogiatele: hooned, tooted, teenused, haridusmudelid jne. Samuti tuuakse selles välja muutuste võimalikud suunad ja eesmärkide kolm taset, et toetada otsustajaid ja projektiarendajaid nende tegevuse varaseimas etapis.

·(Enese)hindamisvahendid suurendavad selle raamistiku detailsust ja lisavad konkreetsete projektiliikidega seoses mõõdetavate kriteeriumide eriloetelud.

Käesolev kompassidokument on seega esimene samm, et aidata otsustajatel/projektiarendajatel vaadata oma projekti eri vaatenurkadest ja teha kindlaks, kuidas saaks selle uue Euroopa Bauhausi eesmärke tõhustada.

Mis on kompass?

Uue Euroopa Bauhausi kompass on suunav raamistik otsustajatele ja projektiarendajatele, kes soovivad rakendada oma tegevuses uue Euroopa Bauhausi põhimõtteid ja kriteeriume. Kompassis esitatakse juhised uue Euroopa Bauhausi projektide arendamiseks ja pannakse alus üksikasjalikumatele hindamisvahenditele.

Uue Euroopa Bauhausi kompassis kirjeldatakse algatuse kolme põhiväärtust ja jälgitakse viisi, kuidas projektist saab tõeliselt uue Euroopa Bauhausi projekt. Kompassis on selle saavutamiseks esitatud ka kolm tööpõhimõtet, mida rakendatakse kogu väärtuste süsteemis.

Konkreetsemalt tehakse kompassis järgmist:

·näitlikustatakse seda, mida kaunis, kestlik ja kaasav eesmärkide kolmel tasemel tähendavad;

·laiendatakse kolme aluspõhimõtet, mis määravad uue Euroopa Bauhausi tööviisi: osalusprotsess, mitmetasandiline kaasamine ja valdkondadeülene lähenemisviis;

·keskendutakse pikaajalises vaates uue Euroopa Bauhausi projektide suutlikkusele katsetada ja edendada uusi visioone ja protsesse;

·lähtutakse olemasolevatest teooriatest ja mudelitest, jäädes samal ajal vastavalt algatuse eksperimentaalsele olemusele avatuks arengule;

·seda katsetatakse koostöös uue Euroopa Bauhausi kogukonnaga. Uus Euroopa Bauhaus on algusest peale pühendunud kogemustest õppimisele ja täiustumisele aja jooksul;

·kompass ei asenda rahastamiskonkursside kriteeriume.

Kuidas kompass toimib?

Uue Euroopa Bauhausi kompassis esitatakse iga väärtuse ja iga tööpõhimõtte kohta kolm eesmärkide taset, et innustada ja suunata projekti kavandamist alates selle esimestest etappidest. Seda tehakse peamiselt küsimuste ja näidete kaudu. Kompassi eesmärk on luua toimiv ja selge võrdlusraamistik, milles eristatakse suuremate ja väiksemate eesmärkidega püüdlusi. Iga otsustaja ja projektiarendaja võib oma uue Euroopa Bauhausi eesmärke katsetada, kasutades võrdlusmaterjalina projektide näiteid ja suunavaid küsimusi.

Eesmärkide esimene tase määrab lähtetaseme. Sellel tasemel on kompassis ette nähtud uue Euroopa Bauhausi projekti põhijooned. Ainult siis, kui see tase on saavutatud, saab väita, et tegemist on uue Euroopa Bauhausi projektiga. Teine ja kolmas tase tuginevad esialgu kasutatud määratlustele, laiendades neid üha suuremate püüdlustega. Mida suuremad on eesmärgid, seda rohkem on projekti väärtused ja tööpõhimõtted omavahel seotud ja kattuvad.

Suurimad eesmärgid näitavad, milline on väärtuse või põhimõtte ideaalne lõppseisund. Igal projektil on konkreetsed eesmärgid, mis sõltuvad kontekstist ja olemasolevatest ressurssidest.

Kõigi väärtuste ja põhimõtete puhul on iga eesmärkide taseme kohta välja töötatud suunavad küsimused. Neist mõnda saab kasutada ainult projekti alguses, kuid enamikku saab kasutada ka selliste projektide puhul, mis on juba väljatöötamisel või isegi lõpule viidud. Sõltuvalt projekti laadist võib väärtuste ja põhimõtete kirjelduse alusel lisada muid küsimusi. Küsimustele ei tohiks saada vastata ainult „jah“ või „ei“, vaid need peaksid ärgitama mõtlema, kuidas eesmärki täita.

Näidete jõud 

Selleks et aidata eri tasemeid mõista, lisatakse igale eesmärgi kirjeldusele eeskujuks oleva projekti näide, mis pärineb kas uue Euroopa Bauhausi auhinnavooru finalistidelt või muu uuele Euroopa Bauhausile suunatud projektikonkursi toetusesaajatelt. Need valiti välja, sest need illustreerivad kõige paremini väärtuse või põhimõttega seotud eesmärgi taseme praktilist rakendamist. Lisaks analüüsitakse kuut projekti kõigi väärtuste ja tööpõhimõtete alusel, et näidata, kuidas kompassi saab projekti suhtes rakendada. Nii nagu algatus „Uus Euroopa Bauhaus“, on ka see kompass seotud mitme poliitikavahendi ja õigusaktiga. Dokumendi lõpus on esitatud nende viidete ülevaate ja loetelu teaduslikest allikatest, mida on kasutatud eesmärkide tasemetest süstemaatilise ülevaate saamiseks.

Väärtuste ja põhimõtete integreerimine

 

Kõik väärtused ja põhimõtted ei ole iseenesest uued, kuid uue Euroopa Bauhausi eesmärk on integreerida kõik kuus uue Euroopa Bauhausi projektidesse (vähemalt algtasemel).

Iga väärtuse ja põhimõtte puhul sisaldavad suurimad eesmärgid alati sõna „ümberkujundamine“. Kestlikkuse puhul tähendab see paradigma nihet taaselustamise suunas ja loodusega uute positiivsete suhete loomist. Esteetika puhul tähendab see mõtestatud kogemusi, mille eesmärk on saavutada „meie“ laiem tähendus, ning kaasatuse puhul teeme tööd selle nimel, et kaotada kohalik ja ülemaailmne ebaõiglus ning vananenud sotsiaalsed mudelid.

Tööpõhimõtted annavad juhiseid selle kohta, kuidas ümberkujundavaid projekte rakendatakse. Osalusprotsessiga seotud suurimate eesmärkidega projektid võimestavad kogukondi otsuseid tegema ja ise valitsema. Valdkondadeülestes algatustes rakendatakse teadmiste loomiseks kohalike, traditsiooniliste ja akadeemiliste teadmiste valdajate koostööl põhinevat lähenemisviisi. Need kaasavad mitmel tasandil ja ühendavad kohalikud kohapõhised strateegiad osalejate ülemaailmse võrgustikuga, võttes samal ajal arvesse algatuste laiemat ülemaailmset mõju.

Kompass on üles ehitatud nii, et kõigi väärtuste ja põhimõtete puhul suurimate eesmärkide ühendamine tähendab meie ühiskonna korralduse põhjaliku ümberkujundamise algatamist. Eri väärtuste ja põhimõtete vahel ei ole võimalik kompromisse teha (kas üks või teine). Need pigem tugevdavad üksteist, liikudes uue eluviisi suunas, mis hõlmab kõiki aspekte. See võib mõjutada majandusmudeleid, juhtimisstruktuure ja mõtteviisi, mida paljud projektid käsitlevad.

See kujutab endast paradigma nihet kaevandamise, saastamise ja ekspluateerimise tavadelt ja mõtteviisilt sellele, et kõigi inimeste jaoks kujundatakse kollektiivselt uuesti õiglane ühiskond, mis austab meie planeedi taluvuspiire. Seistes silmitsi kliimakriisi, elurikkuse kadumise, suureneva ülemaailmse ebavõrdsuse, konfliktide ja sõdadega, mis mõjutavad ühiskonna kõige haavatavamaid inimesi, tuleb mitu omavahel seotud kriisi korraga lahendada. Kompass suunab soovitud ja positiivsele ümberkujundusteele, kus kolm väärtust – kestlikkus, kaasatus ja esteetika – tugevdavad üksteist, et luua uus eluviis.

Paljud algatused, mida on viimase kahe aasta jooksul jagatud, leidsid uusi võimalusi mitte ainult oma projekti muutmiseks, vaid ka neid ümbritsevate organisatsioonide ja partnerite ning mõnel juhul ka kogu ühiskonna muutmiseks. Näiteks leides uued pangandustegevuse viisid, milles võetakse arvesse inimesi, kes pangandust kõige rohkem vajavad. Korraldades ühisrahastamisega projekte, mida alt ülespoole tõeliselt toetatakse. Leides looduspõhised lahendused, mis muudavad linnastruktuuri vastupidavamaks.

Või leides uue vaatenurga sellele, mis on väärtuslik.

Kompass innustab edasi liikuma, et uue Euroopa Bauhausi väärtused ja põhimõtted ellu viia ning teha ümberkujundusi, mis on kaunid, kestlikud ning kaasavad inimesi ja kogukondi.



Kaunis

Mis muudab teenuse, veebiplatvormi, tänava või skulptuuri kauniks?

Kunstil ja kultuuril kogu nende mitmekesisuses on oluline roll meie elu muutmisel kauniks ja sisukaks. Kompass näeb ette kauni projekti kolm kumulatiivset eesmärki: teatava konteksti omaduste (taas)aktiveerimine, edendades samal ajal meie füüsilist ja vaimset heaolu; erinevate kohtade ja inimeste ühendamine ning mõttekate kollektiivsete kogemuste kaudu kuuluvustunde edendamine ning loomingu kaudu uute kestvate kultuuriliste ja sotsiaalsete väärtuste integreerimine.

Uus Euroopa Bauhaus seab projekti loomeprotsessi keskmesse selle, mis muudab projekti kauniks, minnes kaugemale isiklikest eelistustest. Kaunis projekt kujuneb siis, kui selle autorid investeerivad kollektiivsesse tundlikkusesse, teadmistesse ja pädevusse, et luua inimeste jaoks funktsionaalsust ületavaid positiivseid ja rikastavaid kogemusi. Projekt, mis võtab tõeliselt arvesse selle konteksti ja kasutajaid, soodustab vastastikust hoolt ja võib olla võimas muutuste tõukejõud.

Kaunis

I TASEME EESMÄRK: aktiveerimine

Konteksti taasaktiveerimine • meelekogemus • esteetika

Kaunis projekt parandab inimeste füüsilist ja vaimset heaolu, võttes lisaks nende vajadustele arvesse nende taju ja emotsioone. Sellega aktiveeritakse koha kultuurilised, sotsiaalsed ja looduslikud omadused, et luua ainulaadseid ja positiivseid kogemusi. Projekt suurendab teadlikkust kohast ja pärandist kogu selle mitmekesisuses ning arvestab ühtlasi esteetikaga.

NÄIDE

Kuidas peaks arhitektuur reageerima tohutu esteetilise jõuga ja väga kaunile maastikule? Caño de Hierro koopad (Hispaania) olid aastakümneid maetud varemete ja taimkatte alla. Caño de Hierro projekt on osa algatusest, mille eesmärk on taastada Hornachuelose pärand naabruskonna jaoks ning juhtida tähelepanu linna suurele looduslikule, ajaloolisele ja arhitektuurilisele rikkusele. Kavandatud on jalakäijate promenaad. Naturaalsest pillisoost raketise abil tuuakse esile koobaste ebakorrapära. Värvus sobib kokku kivide värvusega.

VÕIMALIKUD SUUNAVAD KÜSIMUSED 

·Kas projektis arvestatakse kasutajate mugavusega (nt materjalid, valgus, õhk, müra)? Kuidas see projekti integreeritakse?

·Kas projektis võetakse arvesse meelelist tajumist (nägemine, kuulmine, kompimine ja haistmine) ja emotsionaalset tundlikkust? Milliseid kogemusi see pakub?

·Kas projekt kajastab piirkondlikke/kohalikke iseärasusi ning kas selles kasutatakse kohalikke materjale ja oskusi? Kuidas?

·Kas projekt teeb oma esteetilised valikud (nt koostise, värvide, tasakaalu või materjali ühilduvuse osas)? Kuidas?

_______________________________________

II TASEME EESMÄRK: ühendamine

Ühendus kontekstide vahel • kollektiivne kogemus • kuuluvustunne

Kaunis projekt suurendab sisuka sotsiaalse suhtluse ja kollektiivsete kogemuste saamise võimalusi. See tugevdab kuuluvustunnet ja rikastab elu, ühendades erinevad kohad ja inimesed. Projekti käigus tekkivad uued täiendused edendavad avatust ja vastastikust hoolt.

NÄIDE

Multisensoorne muuseum (Madalmaad) on teadusuuringute ja arhitektuuri kokkupuutepunktis asuv projekt. Selle projektiga uuendatakse arhitektuuriprotsesse sotsiaalselt, töötades välja ühise kavandamise meetodi, mis kaasab puuetega inimesed ja arhitektid loomingulisse ettevõtmisse. Tulemuseks on köitev ruum, mis mõjutab kõiki muuseumi külastaja meeli (kuulmine, kompimine, haistmine, nägemine, liikumine), andes kaasatusele ja dialoogile arhitektuurilise väljenduse ning pakkudes uut viisi muuseumikülastuse kogemiseks.

VÕIMALIKUD SUUNAVAD KÜSIMUSED

·Kas projekt pakub atraktiivseid ja mugavaid ruume, mis toovad inimesed kokku mitmekesistes keskkondades? Kuidas?

·Kas projekt annab erineva tausta ja väljavaatega inimestele kogukonnatunde? Kuidas see tugevdab kogukonnatunnet?

·Kas projekt võimaldab õppida tundma uusi ideid, kohti või inimesi? Kuidas?

·Kas projekt on interaktiivne? Kas see pakub võimalusi kohtumisteks või avastusteks? Kuidas saavad osalejad projektiga suhelda?

_______________________________________

 

III TASEME EESMÄRK: integreerimine

Loomise võimaldamine • väärtuste ümberkorraldamine • pikaajaline liikumine

Kaunis projekt võimaldab luua ja kollektiivselt ümber kujundada kohti, eluviise ja kogukondi, millega me samastume. See integreerib uusi kultuurilisi ja sotsiaalseid väärtusi, eelkõige „meie“ laiemast tähendusest (mis hõlmab muud maailma peale inimeste) saadud sisukate kogemuste kaudu. Seda tehes püüab projekt ette näha tulevasi muutusi ja võib tekitada pikaajalise liikumise.

NÄIDE

Baubotanik (Saksamaa) on uuenduslik kestliku arhitektuuri vorm, mis osaliselt asendab tehnilised ehitusmaterjalid elavate ja kasvavate puudega. Baubotanik’i struktuurid arenevad kogu nende eluea jooksul edasi. Need arenevad koos loodusega ning ületavad jagunemise tehis- ja elukeskkonnaks. Hoolitsust ja hooldust mõistetakse selle projektis loova ja koostööpõhise protsessina, mis kujundab tulevast arengut. Inimtegevuse ja taimede kasvu koosmõju tugevdab kogukonnatunnet ja ülistab looduse esteetikat – vaateid, lõhnu, helisid ja tundeid.

VÕIMALIKUD SUUNAVAD KÜSIMUSED

·Kas osalejad saavad projekti kaudu oma elulaadi kahtluse alla seada ja ümber kujundada? Kuidas nad saavad seda teha?

·Kas projektiga luuakse uusi täisväärtuslikke harjumusi? Millised on need harjumused ja kuidas need tekivad?

·Kas arutletakse projekti kasutajate tulevaste vajaduste üle? Kuidas saaks projekti sellele pikaajalisele mõtteviisile lähendada?

·Kas projektil on positiivne ümberkujundav mõju osalejate elule? Kuidas see muudab elusid?

Kestlik

Uue Euroopa Bauhausi kompass keskendub saavutatavatele lõppsihtidele (eesmärgid) ja kestlikkuse keskkonnaalasele küljele, sest sotsiaalset külge käsitletakse ka uue Euroopa Bauhausi kolmanda väärtuse – kaasav – raames.

Kompassis järgitakse seega kestlikkusega seotud pädevuste ELi raamistikus GreenComp kasutatud määratlust, mis on järgmine: „„Kestlikkus“ – kõigi eluvormide ja planeedi vajaduste esikohale seadmine, tagades, et inimtegevus ei ületa planeedi taluvuspiire“.

Kompassis esitatud kestlikkuse algtaseme eesmärk puudutab tavapäraseid omadusi, nagu võimet säilitada või pikendada kasutatavust, ning järgmisel tasemel võetakse arvesse projekti kogu süsteemi. Suurim eesmärk on looduse taaselustamine ja taasühinemine loodusega.

Kolme väärtuse järgimise mõju (nt mõju eluviisile, suhetele ja majandusele, mis sisaldub mõnikord ka kestlikkuse laiemas määratluses) mainitakse dokumendi lõpus, kus need väärtused kokku võetakse.

Kestlik

I TASEME EESMÄRK: otstarbe muutmine

Säilitamine • parandamine, korduskasutamine, vähendamine • ajakohastamine, uuendamine

Kestliku projekti eesmärk on muuta keskkonnamõjude vältimiseks ja vähendamiseks otstarvet ning see soodustab vastupidavust, kohandatavust ja ringlussevõetavust. Selle eesmärk on vaadata teenused, tooted ja kohad läbi, et vähendada saastet ja CO2 mõju ning kasutada ressursse, materjale ja energiat võimalikult vähe. Probleeme käsitletakse toodete olelusringi tasemel. Otstarvet muutvates projektides ollakse teadlikud mõjust, mida algatus keskkonnale avaldab, ja nende eesmärk on vähendada oma ökoloogilist jalajälge.

NÄIDE

BUGA puitpaviljoniga (Saksamaa) tähistatakse uut lähenemisviisi digitaalsele puitehitusele. Avalike ürituste ala katab kuni 30 meetri kõrgune vapustav puitkatus, mille rajamisel on kasutatud minimaalselt materjali, luues samal ajal ainulaadse arhitektuuriruumi. Tänu uuenduslikule hoonesüsteemile saab selle uues asukohas täielikult uuesti kokku panna ja kasutusaja lõpus saab selle ringlusse võtta.

VÕIMALIKUD SUUNAVAD KÜSIMUSED

·Kuidas saaks projekt oma vajadusi rahuldada väiksema hulga materjalidega, näiteks ressursse jagades?

·Kas saab projekti kasutust pikendada, näiteks renoveerimisega või muutes selle parandatavaks või ajakohastatavaks? Kuidas saaks seda teha?

·Kas projekti keskkonnamõju on võimalik vähendada, näiteks vähendades energia, vee, pestitsiidide, CO2 või muude kahjulike ainete kasutamist? Kuidas?

·Kas komponente või elemente saab asendada loodusliku materjaliga või muude vähem kahjulike ressurssidega? Kuidas?

·Kas saaks esikohale seada elurikkust soodustavad taastuvenergia lahendused? Kuidas?

_______________________________________

 

II TASEME EESMÄRK: ahela sulgemine

(Tööstuslik) süsteem • ringlus • jäätmete muundamine

Kestliku projekti eesmärk on sulgeda ahel, vähendada lineaarseid protsesse või muuta need ringmajanduse protsessideks, et saavutada nullsaaste. Probleeme käsitletakse (tööstusliku) süsteemi tasemel. Ahelat sulgevad projektid kaasavad oma algatuse kavandamise, tootmise, kasutuse ja kasutuselt kõrvaldamise etapis aktiivselt kõiki teisi osalejaid.

NÄIDE

Vivihouse’i (Austria) moodulhoone süsteem avab ehituse laiemale üldsusele. See pikaajaline ja kohandatav ehituskomplekt koosneb puidust moodulelementidest, mille kokkupanemisel kasutatakse kestlikke materjale, nagu isolatsiooniks mõeldud põhupalle. Projektiga kutsutakse kasutajaid, planeerijaid, käsitöölisi ja ettevõtjaid üles võtma moodulsüsteemi kasutusele ja uurima ühiselt uusi linnakujundusvorme ringmajanduse tingimustes.

VÕIMALIKUD SUUNAVAD KÜSIMUSED

·Kas algatus järgib ringmajanduse põhimõtteid, näiteks sulgedes kogu materjalitsükli või muundades jäätmeid? Kuidas?

·Kas kõik tsüklis osalevad sidusrühmad teevad koostööd? Millisel viisil?

·Kas on olemas ülevaade CO2 mõjust ja materjali-, energia- või veekulust enne toote, hoone või sekkumise kasutamist, selle ajal ja pärast seda? Kuidas?

·Kas on olemas nullsaaste tegevuskava, näiteks õhu, vee ja pinnase kohta? Kuidas see toimib?

·Kas projektis vaadeldakse kaudset mõju ajas ja ruumis ning kompromisse erinevate kestlikkust toetavate meetmete vahel? Kuidas seda käsitletakse?

_______________________________________

 

III TASEME EESMÄRK: taaselustamine

Süsiniku talletamine • elurikkuse suurendamine • loodusmaastike taastamine ja laiendamine • paradigma nihe, käitumise muutumine

Kestliku projekti eesmärk on anda rohkem tagasi, kui see kulutab: pigem suurendades (mitte vähendades) elurikkust ning pakkudes stiimuleid looduse taastamiseks ja laiendamiseks.

Taaselustava kestlikkuse puhul võetakse arvesse ka seda, kuidas kontekst ja keskkond mõjutavad maailmavaateid, paradigmasid ja käitumist. Probleeme käsitletakse ökosüsteemi tasemel.

Selle mõõtme algatused on teadlikud terviklikust ökosüsteemist, milles need tegutsevad, ning mõjust, mida projekt ajas ja ruumis elusrikkusele ja loodusvaradele avaldab.

NÄIDE

Ranna luitesüsteemide taaselustamise projekt (Hispaania) tegeleb Barcelona ja selle ümbruse randadega, mis paiknevad tihedalt asustatud piirkonnas, mis on suure logistilise, linna- ja turismiväärtuse tõttu tugeva surve all. Projekti eesmärk on kaitsta ja taastada rannaluiteid mitmesuguste meetmete abil, suurendades teadlikkust luidete tähtsusest keskkonna seisukohast. See on seotud ka taristu ja randadele juurdepääsu parandamisega, et kõik saaksid neid väärtuslikke loodusobjekte jätkuvalt nautida.

VÕIMALIKUD SUUNAVAD KÜSIMUSED

·Kas algatus annab rohkem tagasi, kui see kulutab, näiteks süsiniku talletamisega hoonetes? Kuidas?

·Kas on olemas arusaam (loodusliku) ökosüsteemi sisemisest toimimisest, mis võiks maastiku või elurikkuse taastada? Kuidas projekt seda mõjutab?

·Kas on olemas ettekujutus sellest, kuidas käitumise muutumine põhjustab ühiskondlikke muutusi, või kas on mainitud paradigma nihet? Kuidas seda käsitletakse?

Kaasav

Uue Euroopa Bauhausi kolmas põhiväärtus lähtub kaasamise kontseptsioonist ning rikastab seda võrdsuse, kättesaadavuse ja taskukohasuse põhimõtetega. Nendest põhijoontest lähtudes määratakse kompassis kindlaks üha suuremad eesmärgid ning keskendutakse olulisele ideele tagada kõigile võrdne juurdepääs võimalustele ja ressurssidele ning soodustada kultuuri-, soo- ja vanuseülest teabevahetust.

Kooskõlas kaasavuse põhimõtetega järgib uue Euroopa Bauhausi kompass positiivset, avatud ja mittediskrimineerivat lähenemisviisi, mis läheb kaugemale sotsiaalsete rühmade loetlemisest või liigitamisest nende erinevuste alusel. Seepärast ei ole kompassis ühelegi neist sõnaselgelt viidatud.

Kaasav

I TASEME EESMÄRK: kaasamine

Võrdsus • kättesaadavus • ebasoodsas olukorras olevate inimeste esikohale seadmine

Kaasav projekt tagab kättesaadavuse (füüsiline, kognitiivne, psühholoogiline jne) ja taskukohasuse kõigile, olenemata soost, rassilisest või etnilisest päritolust, usutunnistusest või veendumustest, võimetest, vanusest või seksuaalsest sättumusest. Võrdne kohtlemine ja võrdsed võimalused on väga olulised, kuid neid ei saa pidada enesestmõistetavaks, ning seetõttu on oluline seada esikohale vähem esindatud üksikisikud, rühmad ja kogukonnad.

NÄIDE

Cristobal de Moura Green Street (Hispaania) on Barcelona pargiprojekt. Projekt hõlmab taskukohaseid sotsiaaleluasemeid ja annab ka väiksemate majandusressurssidega inimestele võimaluse elada pargikeskkonnas. Samuti hõlmab see lasteaedu, sotsiaalkeskusi, üldkasutatavat spordikeskust, ühistööruume ning muid sotsiaal-, kultuuri- ja haridusvahendeid eri rühmadele.

VÕIMALIKUD SUUNAVAD KÜSIMUSED

·Kas projekt on kergesti ja võrdselt kättesaadav? Millises mõttes?

·Kas projekt on taskukohane? Kuidas saab projekti taskukohasemaks muuta?

·Kas projektis arvestatakse vähem esindatud kogukondade vajadustega? Millistest kogukondadest käib jutt? Kuidas?

_______________________________________

 

II TASEME EESMÄRK: konsolideerimine

Segregatsiooni ületamine • esindamine ja sotsiaalne stabiilsus • ressursside ja võimaluste jagamine

Kaasav projekt edendab ja ühtlustab suhteid kasutajate ja/või kogukondade vahel, kaitstes võrdse kohtlemise ja sotsiaalse õigluse põhimõtet ajas. Kaasamine ja avatud juurdepääs teenustele tagatakse ametlike struktuurimehhanismidega, nagu rahastamisvahendid, ärimudelid, planeerimine, poliitikameetmed, eeskirjad ja muud institutsionaliseerimisprotsessid.

NÄIDE

Borlänge omavalitsuse arhitektuurikool (Rootsi) on demokraatia edendamise vahend. Koolis omandavad lapsed ja noored teavet nii füüsilise keskkonna kui ka kogukonna ülesehitamise protsessi kohta. Lastest saavad eksperdirühma liikmed, kes aitavad planeerijatel omavalitsust kujundada. See on meetod lapse perspektiivi kaasamiseks planeerimisse, aga ka selleks, et kehtestada iga lapse õigus väljendada vabalt oma seisukohti kõigis teda mõjutavates küsimustes, näiteks seoses tehiskeskkonnaga.

VÕIMALIKUD SUUNAVAD KÜSIMUSED

·Kas projekt tagab aja jooksul sotsiaalse õigluse? Kuidas?

·Kas projekt pakub võrdseid vahendeid ja võimalusi? Millisel viisil?

·Kas projekt aitab ületada eri kogukondade vahelist segregatsiooni? Milliseid vahendeid saab selle eesmärgi saavutamiseks kasutusele võtta?

_______________________________________

III TASEME EESMÄRK: ümberkujundamine

Ühiste sotsiaalsete väärtuste edendamine • ühiskonna areng ja ühine majanduskasv • uued kooselamise viisid

Kaasamine innustab uusi kooselamise viise, tuginedes solidaarsusele ja koostööle ning suurendades teadlikkust

diskrimineerimisest ja ebaõiglusest. Kaasav projekt muutub eeskuju näitavaks ja korratavaks ning võib kaotada vananenud sotsiaalsed mudelid, luua väärtust ja tuua ümberkujundusest tulenevat kasu ühiskonna tasandil, mõjutades maailmavaateid, paradigmasid ja sotsiaalset käitumist.

NÄIDE

Borgo Sostenibile Figino (Itaalia) on üks esimesi sotsiaal- ja ühiseluaseme projekte Itaalias. Selle kavandamiseks ja loomiseks läbi viidud eksperimenteerimine aitas piiritleda Milano sotsiaaleluasemete sektorit, luues taskukohaseid elupiirkondi ning õhutades koostööl põhinevate ja kestlike kogukondade arengut. Ühisruumide ja -teenuste olemasolu võimaldab elanikel korraldada ja jagada igapäevategevust oma naabritega, muutes nad elutingimuste ja konteksti parandamisel peamisteks aktiivseteks osalejateks.

VÕIMALIKUD SUUNAVAD KÜSIMUSED

·Kas projekt edendab uusi kooselamise viise? Milliseid vahendeid saab selle eesmärgi saavutamiseks kasutusele võtta?

·Kas projekti eesmärk on kaotada vananenud ja ebaõiglased sotsiaalsed mudelid? Kuidas seda kavatsetakse teha?

Tööpõhimõtted

Uue Euroopa Bauhausi projekt peaks järgima kolme tööpõhimõtet: osalusprotsess, mitmetasandiline kaasamine ja valdkondadeülene lähenemisviis. Need põhimõtted kirjeldavad protsessi, mille kaudu peaks projekt toimima ja töötama selle nimel, et saavutada kolme väärtuse puhul suurimad eesmärgid.

Hõlmates eri valdkondi, sektoreid ja valitsemistasandeid ning kaasates kõiki avatud ja võrdsel viisil, peaks projekt tagama, et see edendab sellise õiglase ümberkujundava tulemuse saavutamist, mis ei ole mitte ainult aktsepteeritav, vaid ka kõigile kasulik ning milles võetakse arvesse keeruliste sotsiaalsete, keskkonnaalaste ja struktuuritegurite vahelisi süsteemseid ja tihedaid suhteid.

Kolme põhimõtte kokkupuutepunktis tegutsedes peaks projekt andma ka teadmisi ja teavet, mida saab üle kanda teistesse projektidesse või teadmusvaldkondadesse.

Osalusprotsess

See põhimõte viitab sellele, mil määral on projektist mõjutatud kogukonnad kaasatud kavandamise, otsuste tegemise ja rakendamise etappidesse. See lähtub eeldusest, et uue Euroopa Bauhausi projekt hõlmab alati kodanikuühiskonda või sotsiaalsete rühmade esindajaid (edaspidi „sidusrühmad“) väga kaasavas raamistikus.

Protsess peaks projekti väljatöötamisel ja rakendamisel liikuma võrdsete suhete suunas ning võimestama kohalikku kogukonda juhtima olulisi protsesse või tulemusi või võimaldama neil pikemas perspektiivis algatada tulevasi meetmeid ja neid ise juhtida.

Osalusprotsess

I TASEME EESMÄRK: konsulteerimine

Teave • dialoog • konsultatsioon

Osalusprojekti iseloomustavad juba loodud suhtluskanalid ja sidusrühmade osalemine. Esimese taseme eesmärgi puhul ulatub osalemine projekti käsitleva teabe jagamisest kuni konsultatsioonideni, mis annavad teavet otsuste tegemiseks. Teabevoog on staatiline ja enamasti ühepoolne: teave liigub projekti haldajalt projekti sihtrühmale ja seejärel tagasi.

NÄIDE

Weimar Bauhausi ülikoolilinnaku avatud ruumide ümberkujundamise projektis (Saksamaa) on pööratud erilist tähelepanu üliõpilaste, st projektikasutajate erinevate nõudmiste integreerimisele, korraldades iganädalasi konsultatsioone, et jagada ehitusprotsessi käigus läbipaistvalt teavet.

VÕIMALIKUD SUUNAVAD KÜSIMUSED

·Kas projekt hoiab sidusrühmi kursis? Kuidas?

·Kas ollakse teadlikud sellest, kes võidakse projektist välja jätta? Kui jah, siis kes?

·Mil määral võimaldab projekt sidusrühmadel oma panust anda?

_______________________________________

II TASEME EESMÄRK: ühine arendamine

Teabevahetus • projekti ühised etapid • ühine loomine

Osalusprojekt kaasab sidusrühmad kui peamised partnerid ja nõustajad projekti eeskirjade ja eesmärkide kindlaksmääramisse ja/või ühisesse loomisse. Projekt ja selle sidusrühmad arendavad tekkivaid ideid ühiselt edasi. Teabevoog on dünaamiline, teabevahetus toimub võrdsetel alustel ja teavet kujundatakse ühiselt.

NÄIDE

Rivalta hertsogipalee (Itaalia) tulevikku kujutava ühise kavandamise protsessis kasutati osalusprotsesse, mis lähevad kaugemale traditsioonilistest konsultatsioonidest ning kaasavad nii üldsuse esindajaid kui ka väga mitmesuguseid sidusrühmasid ja eksperte. Protsessi toetas poliitikakujundajate ja teadlaste paralleelne ühise kavandamise protsess.

VÕIMALIKUD SUUNAVAD KÜSIMUSED

·Kas projektis võetakse sidusrühmade panust arvesse? Kuidas?

·Kas otsuste tegemisse on kaasatud need, keda projekt mõjutab? Kuidas ja milliste vahenditega?

·Kas projekti eesmärk on teha sidusrühmadega koostööd? Kuidas?

·Kas projekt jõuab nendeni, kes on selle tegevusest kõrvale jäetud? Kuidas seda kavatsetakse teha?

_______________________________________

III TASEME EESMÄRK: omavalitsemine

Partnerlus • ühismeede • kogukonna omavalitsemine

Osalusprojekti eesmärk on võimaldada sidusrühmadel pidada otsustajatega läbirääkimisi ja teha kompromisse projekti kõigis etappides (projekteerimine, juhtimine, rakendamine, järelevalve ja hindamine) ning see võimestab kogukonda tegema otsuseid ja projekti juhtima.

NÄIDE

Arkki osalemise kaudu õppimise mudeli (Soome) eesmärk on võimaldada lastel teha positiivseid muudatusi oma keskkonnas ja muuta linnakujundusprotsess demokraatlikumaks. Programmi järel oli kõige silmatorkavam tulemus see, et mõned lapsed otsustasid ideede väljatöötamist, mudelite ehitamist, disainilahenduste esitamist ja rahastuse otsimist jätkata, et ideid oma ümbruskonnas ellu viia. Nad kasutasid omandatud teadmisi, et tutvustada oma ideid poliitikakujundajatele, ning said projektile poliitilise ja rahalise toetuse.

VÕIMALIKUD SUUNAVAD KÜSIMUSED

·Kas projekt võimestab ja toetab rohujuure tasandi algatusi ka väljaspool projekti rakendamist? Kuidas?

·Kas projekti eesmärk on võimaldada sidusrühmadel võtta (õiguslik) vastutus? Kuidas?

·Kas projekti haldajad püüavad end üleliigseks muuta, võimaldades kogukonnal tegutseda? Millisel viisil?

·Milliseid meetmeid võetakse projekti raames, et kaasata need, keda projekt mõjutab, ja tagada nende esindatus otsuste tegemisel?

Mitmetasandiline kaasamine

Vaja on pidevat mitmetasandilist koostööd eri tasanditel, valdkondades ja aegadel, et prognoosida mõju, mida globaalsed probleemid võivad avaldada kohalikule mõõtmele ja vastupidi (nt riiklike õhukvaliteedi eeskirjade mõju kohalikule keskkonnale, naabruskonna tasandil ookeanide puhastamiseks algatatud tegevuse mõju jne).

Uue Euroopa Bauhausi mitmetasandilise projektiga peaks rakendama tõhusat teabevahetust nii horisontaalselt (samal tasandil tegutsejatega) kui ka vertikaalselt (teistega, kes tegutsevad erineval tasandil) ning võtma seejärel kasutusele neid kahte integreeriva täpselt määratletud koostööraamistiku. Uue Euroopa Bauhausi mitmetasandilise projekti suurim eesmärk on leida viise, kuidas saavutada ümberkujundav mõju, mis ulatub algsest tasandist kaugemale, ning ühendada kohalik ja globaalne mõõde, ühendades sidusrühmad, kellel on eri tasanditel sarnased eesmärgid. Seda tehes kombineerib projekt kohapõhise lähenemisviisi süsteemse mõtlemisega.

Tõhus mitmetasandiline koostöö peaks looma ülekantavaid ja laiendatavaid lahendusi, et levitada teadmisi sektorite vahel ja aktiveerida uute ideede piiriülene katsetamine.

Mitmetasandiline kaasamine

I TASEME EESMÄRK: kohalikul tasandil töötamine

Omavalitsustevaheline koostöö • võrgustik, koalitsioonid • mitteametlik koostöö

Uue Euroopa Bauhausi mitmetasandiline projekt ühendab horisontaalselt mitteametlikud võrgustikud (nt üksikisikute rühmad, naabruskonnad jne) ja/või ametlikud institutsioonid (nt valdkondlikud asutused, poliitilised rühmitused jne) ja/või teeb nendega koostööd, et mõjutada kohalikku elukeskkonda kohapõhise lähenemisviisiga.

NÄIDE

Santa Maria da Feira kogukonna kunstivõrgustiku (Portugal) lõid sotsiaalmeetmete, haridus- ja kultuuriasutused, et kaasata kohalikke üksusi ja talitusi, kodanikuühiskonna organisatsioone, kohalikke kogukondi ja paljusid teisi asjaomaseid sidusrühmi kaasavasse kohaliku valitsemise võrgustikku, mis aitab neil teha koostööd, et muuta kunst kõigile kättesaadavamaks.

VÕIMALIKUD SUUNAVAD KÜSIMUSED

·Kas projekt suhtleb kohalike võrgustike ja kollektiividega? Milliseid tegevusi selleks ette nähakse?

·Kas projekti eesmärk on mõjutada kohalikku elukeskkonda? Kuidas?

·Kas projektiga arendatakse kohapõhist lähenemisviisi? Kuidas seda tehakse?

______________________________________

II TASEME EESMÄRK: eri tasanditel töötamine

Riigiülesed institutsioonid • ELi liikmesriigid • kohalikud ja piirkondlikud asutused

Uue Euroopa Bauhausi mitmetasandiline projekt ühendab vertikaalselt mitteametlikud võrgustikud (nt üksikisikute rühmad, naabruskonnad jne) ja/või ametlikud institutsioonid (nt valitsus, haldusasutused jne) eri tasanditel (nt üksikud kohalikud omavalitsused piirkondlike asutustega, kohalikud uuringud rahvusvaheliste teadusprogrammidega) ning teeb nendega koostööd, et tõugata ühel tasandil läbi viidavaid algatusi nende piiridest väljapoole (nt kohalikud, piirkondlikud, riiklikud jne).

NÄIDE

Uus Immaginario Scientifico teaduskeskus (Itaalia) on uus muuseum, mille eesmärk on kaasata „üldsus selle rahvusvahelise kogukonna ellu, mis on teinud Triestest „teaduslinna““. Projekti kavandamisel ja loomisel osalesid aktiivselt piirkondlikud ja kohalikud asutused ning Itaalia ülikooli- ja teadusministeerium.

VÕIMALIKUD SUUNAVAD KÜSIMUSED

·Kas projekt suhtleb võrgustike ja/või institutsioonidega, kes tegutsevad väljaspool projektide tasandit (nt kohalikud, piirkondlikud, riiklikud, rahvusvahelised)? Milliseid tegevusi selleks ette nähakse?

·Kas projekt töötab eri tasanditel (nt naabruskond ja linn, üks kool koos riiklike koolide võrgustikuga jne)? Kuidas see võimalikuks tehakse?

·Kas projekti eesmärk on avaldada mõju eri tasanditel? Kuidas seda kavatsetakse teha?

III TASEME EESMÄRK: ülemaailmselt töötamine

Mitmetasandiline mõju • sektoritevaheline koostöö • globaalse põhja ja globaalse lõuna suhted

Ülemaailmsel tasandil tegutseval uue Euroopa Bauhausi mitmetasandilisel projektil on laiem ja ümberkujundav mõju, mis ulatub kaugemale selle algsest kohalikust rakendustasandist, ning see ühendab võrgustikud ja/või valitsuste(vahelised) institutsioonid, millel on eri tasanditel sarnased kogu ökosüsteemi tulevikku silmas pidavad eesmärgid.

NÄIDE

Programmi „Erasmus+“ VITA projekt (Rumeenia) põhineb kolme ülikooli (Rumeenia, Itaalia ja Norra) rahvusvahelisel koostööl ning selle eesmärk on soodustada kultuuridevaheliste muutuste tundma õppimist ja hallata erinevaid kultuurilisi haridustraditsioone. Projekti on kaasatud mitu piirkondlikku ja riiklikku asutust ning see on loonud ka koostöövõrgustiku, mis hõlmab sarnaste probleemidega Euroopa riike, et teha käimasolevas protsessis koostööd. Samuti on projekti eesmärk levitada tulemusi ja metoodikat kogu Euroopas, aga ka muudes valdkondades ja sektorites.

VÕIMALIKUD SUUNAVAD KÜSIMUSED

·Kas projekti eesmärk on saavutada ülemaailmne ümberkujundav mõju? Kuidas?

·Kas projektis võetakse arvesse kohalikku mõju, pidades silmas kogu ökosüsteemi tulevikku? Milliseid meetmeid selleks ette nähakse?

Valdkondadeülene lähenemisviis

Uue Euroopa Bauhausi projektide eesmärk peaks olema koondada eri valdkondade teadmisi ja tuua kokku eri valdkondade praktikuid. Need töötavad lahendustega, mis mõjutavad projekti eri aspekte – sotsiaalseid, majanduslikke, kultuurilisi, kunstilisi, arhitektuurilisi, ökoloogilisi jne. Valdkondadeülesed töömeetodid soodustavad ka lahendusi, mida saab rakendada erinevates valdkondades ning mis ei piirdu ainult ühe alaga.

Valdkondadevahelise koostööna algav uue Euroopa Bauhausi projekt peaks liikuma eri valdkondade tulemuste integreerimise suunas. Lõppkokkuvõttes peaks see rajanema ühiskonnas olemasoleval teaduslikul oskusteabel, tuginedes mitteakadeemiliste ringkondade ja üldsuse teadmistele.

Valdkondadeülene lähenemisviis

I TASEME EESMÄRK: valdkondadeülene tegevus

Valdkondade mitmekesisus • mitmekesine hariduslik taust • Ühine probleemimääratlus

Uue Euroopa Bauhausi valdkondadeülese projekti eesmärk on käsitleda ühist probleemi ühes teadmusvaldkonnas. Valdkondadeülene töömeetod tähendab iseseisvat töötamist kõrvuti teiste valdkondadega, mis tegelevad sarnaste teemadega.

NÄIDE

Projekt, mille eesmärk on ümber kujundada 1960. aastate eluhoone Papagoses (Kreeka), edendab Kreeka passiivmajade instituudi (HPHI) juhtide, sertifitseeritud passiivmajade projekteerijate, kõigi sektorite inseneride ja tehnikute ning ettevõtete äri- ja tehniliste osakondade vahelist koostööd.

VÕIMALIKUD SUUNAVAD KÜSIMUSED

·Kas projekt on seotud eri valdkondadega? Kuidas see neid ühendab?

·Kas on olemas ühine probleemimääratlus, mida eri sidusrühmad jagavad? Kuidas see saadi?

·Mitu erinevat haridustausta on kaasatud? Kas neid saaks rohkem kaasata?

·Kui kaugel on valdkonnad üksteisest (näiteks linnaplaneerijad, kes teevad koostööd arhitektidega (lähedane), või bioloogid, kes teevad koostööd kunstnikega (kauge))? Millise süsteemi projekt valdkondadevahelise kauguse ületamiseks ette näeb? 

_______________________________________

II TASEME EESMÄRK:    valdkondadevaheline tegevus

Teadmiste loomine • suhtluse intensiivsus • tulemuste integreerimine

Uue Euroopa Bauhausi valdkondadevahelise projekti eesmärk on käsitleda ühist probleemi või küsimust, mis puudutab kahte või enamat

teadus- või teadmusvaldkonda. Valdkondadevaheline töömeetod tähendab koostöö tegemist teiste valdkondadega ühise eesmärgi saavutamiseks.

NÄIDE

Barcelona Superblocksi projektis (Hispaania) koordineeriti haldust eri asutuste ja eri valdkondi hõlmavate meeskondade vahel, kuhu kuulusid linnaplaneerimise, rohealade ja liikuvuse spetsialistid ning geograafid, insenerid, kunstnikud ja arhitektid.

VÕIMALIKUD SUUNAVAD KÜSIMUSED

·Kui intensiivne on suhtlus? Kuidas seda juhitakse?

·Kas luuakse uusi teadmisi?

·Kas tulemused integreeritakse omavahel? Kuidas? 

_______________________________________

III TASEME EESMÄRK:    valdkondadeväline tegevus

Mitteakadeemilised partnerlused • suhtlus mitteakadeemiliste ringkondadega • üldsuse kaasamine • koostööprotsess • suhtluse tasand(id)

Uue Euroopa Bauhausi valdkondadevälise projekti eesmärk on nii formaalsete kui ka mitteformaalsete teadmiste integreerimine, et saavutada ühine eesmärk. Selle eesmärk on viia poliitika-, sotsiaal- ja majandusvaldkonna inimesed kokku üldsusega, et uurida võimalusi ja realiseerida uusi narratiive. Tuginedes nii kohalikele kui ka traditsioonilistele teadmistele ning kultuurinormidele ja väärtustele, on selle eesmärk täiendada ja muuta teaduslikke teadmisi ühiskonna hüvanguks.

NÄIDE

Viini rakenduskunsti ülikooli (Austria) kestliku arengu rahvusvaheliste programmide osakonna (IPSD) pakutavate rahvusvaheliste valdkondadevaheliste magistriprogrammide eesmärk on õpetada üliõpilasi üleilmsetele probleemidele reageerima, „kaaludes valdkondadevahelist lähenemisviisi, mis hõlmab juba projekti algusest alates mitteakadeemilisi ringkondi ja koostööpartnereid ning sidusrühmi kõigist ühiskonnarühmadest“.

VÕIMALIKUD SUUNAVAD KÜSIMUSED

·Kas mitteformaalsete teadmistega partnerid on kaasatud teadmiste loomisse? Kuidas?

·Kas formaalsetele ja mitteformaalsetele teadmistele omistatakse võrdne väärtus? Kuidas?

·Kas on olemas ühine eesmärk? Milline on kava selle ühiseks saavutamiseks?

·Kas on seatud sisse koostööprotsess, mis hõlbustab eri teadmusvaldkondade ühendamist? Kuidas see toimib?



Kompassi rakendamine

Iga kompassis määratletud väärtust ja tööpõhimõtet saab rakendada mitmesuguste ümberkujundavate meetmete puhul. Selle vahendi ja uue Euroopa Bauhausi erilisus seisneb aga kõigi kolme väärtuse ja kolme tööpõhimõtte kombineerimises. Täielik uue Euroopa Bauhausi projekt peab sisaldama kõiki väärtusi ja tööpõhimõtteid vähemalt esimesel tasandil.

Alljärgnevalt tutvustatakse juhtumiuuringuid, mis on oma olemuselt (tehiskeskkond, toode, haridusmudel, kogukonna kaasamine), tasemelt ja arenguetapilt erinevad. Projektid paigutatakse kompassile, võttes aluseks eesmärgid, mida nende arendajad on eri meediakanalites (taotlus, pressiteade jne) nimetanud. Suurimad eesmärgid hõlmavad alati eespool nimetatud omadusi – seetõttu ei ole võimalik, et projekt saavutaks kolmanda taseme eesmärgi ilma esimese ja teise tasandi probleeme käsitlemata. Iga juhtumiuuringu lühikirjelduses näidatakse, kuidas projektiga saavutatakse või ei saavutata eesmärkide kolm järjestikust taset. Muutuv kompassi logo näitab projekti üldist asukohta kompassil.


Korzo Zálesie

Väikese Doonau jõe kaldapiirkonna taaselustamine

vaba aja veetmisega seotud tegevusteks

Slovakkia (2022)

Projekti kirjeldus

Korzo Zálesie on lugu Väikese Doonau jõe taasavastamisest Zálesies. Mitmeaastase projekt eesmärk on kujundada unustusse vajunud jõekaldad ümber elavaks külapromenaadiks. See pakub võimalusi looduses jalutamiseks ja loomastiku ja taimestiku avastamiseks ning lõõgastumisvõimalusi aerutajatele, turistidele, jalgratturitele ja kohalikele elanikele. Jõe kallastel asuv endine prügiala on muutunud piirkonna atraktiivseks osaks. Aja jooksul sulandub sekkumise esteetika ümbritsevasse loodusesse.

Kõik pildid: Korzo Zálesie © Euroopa Liit, 2022


Korzo Zálesie

Väikese Doonau jõe kaldapiirkonna taaselustamine

vaba aja veetmisega seotud tegevusteks

Slovakkia (2022)

Kaunis

III TASEME EESMÄRK: integreerimine

Erinevate arhitektuurielementide kombinatsioon loob sünergilise mõju, nii et promenaadist on saanud magnet, mis meelitab ligi stabiilsel hulgal uusi külastajaid, kutsudes neid nautima ja lõõgastuma (I taseme eesmärk). Projekti oluline eesmärk oli viia promenaad visuaalselt ja esteetiliselt kooskõlla jõe loodusliku olemusega ning tuua inimesed kokku, et kogeda ja nautida puutumata looduse ilu (II). Jõekallaste taaselustamine on parandanud selle esteetikat ja kvaliteeti ning andnud uue tähenduse sellele kohale, kus on edaspidi võimalik korraldada ka kultuuriüritusi (näitused, kontserdid, keskkonnahariduse üritused jne) (III).

Kestlik

I TASEME EESMÄRK: otstarbe muutmine

Looduse kaitsmine on Väikese Doonau jõe projekti peamine prioriteet ning peamine eesmärk on luua pikaajaline ja kestlik harmooniline suhe küla ja looduse vahel, tuginedes selle taastumisele pärast aastatepikkust hävitamist ja hooletusse jätmist (I).

 

Kaasav

I TASEME EESMÄRK: kaasamine

Projekt on tõketeta ja kavandatud nii, et see oleks vabalt ja avalikult kättesaadav erinevatele inimrühmadele, pöörates erilist tähelepanu laste ja eakate kaasamisele (I). Projekti eesmärk on ka luua elav kogukond, kus eri rühmad saaksid rahumeelselt kokku tulla, kohtuda ja suhelda (III). Samuti hõlmab projekt uuenduslikke viise, kuidas mõelda inimeste ja looduse, küla ja kaitseala vahelisele suhtele. See juhib kogukonna tähelepanu inimeste vastutusele keskkonna seisundi eest ning loob positiivse ja kergesti järgitava maa taaselustamise näite (III).

Korzo Zálesie

Väikese Doonau jõe kaldapiirkonna taaselustamine

vaba aja veetmisega seotud tegevusteks

Slovakkia (2022)

Osalusprotsess

III TASEME EESMÄRK: omavalitsemine

Projektiga luuakse süsteem, mis võimaldab aktiivselt osaleda alates rohujuure tasandist, st Zálesie küla elanikest. Kõigepealt mõtlevad aktiivsed inimesed ja loovisikud projekti välja, suhtlevad kogukonnaga (I), otsivad koos kohaliku omavalitsuse toetust, otsivad rahalisi vahendeid (II), teostavad kogukonnas oma ühise töö ja hoolitsevad selle eest (III) ning töötavad välja muid projekte.

Mitmetasandiline kaasamine

II TASEME EESMÄRK: eri tasanditel töötamine

Kohalikud aktivistid rakendavad ja täidavad alguses seatud eesmärke vabatahtlikkuse alusel (I), kuid seejärel juhitakse projekti koostöös ekspertide ja riigi esindajate, kutseorganisatsioonide, küla esindajate ja autonoomse piirkonnaga (III). Programmi rahastatakse ka mitmesugustest riiklikest kavadest, sihtasutuste kaudu, rahastajate vahenditest, aga ka ELi allikatest (Interregi programm) (II).

Valdkondadeülene lähenemisviis

III TASEME EESMÄRK: valdkondadeväline tegevus

Projekti ümber koguneb igas vanuses aktiivsete inimeste stabiilne kogukond, kellel on erinevad teadmised, kogemused ja oskused (II). Projekt ühendab uuenduslikult kogukonna, kultuuri, looduskaitse, hariduse ja turismi üheks harmooniliseks tervikuks (III).



Hal5

Segakasutusega keskus naabruskonnas

Belgia (2017)

Projekti kirjeldus

​Hal5 on kaitse all oleva mahajäetud raudteehoone majanduslikult kestliku ajutise ümberehitamise projekt. Projekti algatas naabruskond. See loob taskukohase ruumi ning soodustab sotsiaalorganisatsioonide, ettevõtjate ja naabrite vahelist vastastikust suhtlust. Projekt hõlmab baariga toidukohta, sotsiaalpoodi, ürituste ruume, parkuurialasid täiskasvanutele ja väikelastele, sotsiaalorganisatsioone, kohviautomaati, lühikese tarneahelaga pagariäri, linna põllumajandus- ja lilleaeda. ​

Hal5

Segakasutusega keskus naabruskonnas

Belgia (2017)

Kaunis

III TASEME EESMÄRK: integreerimine

Projekt tagab sooja, külalislahke ja kauni linnakeskkonna, hoolimata selle arendamiseks kasutada olevast väikesest eelarvest (I). Arhitektuuri ülesanne on pakkuda inimestele külalislahket kollektiivset ruumi (II), teha kindlaks võimalused ja juhtida neile tähelepanu, muuta hoone elamiskõlblikuks, integreerida see taas linnaga ja kasutada seda rohkelt. See on kvaliteetse linnaelu mälestusmärk (III).

Kestlik

III TASEME EESMÄRK: taaselustamine

Mis puudutab keskkonnaarendust, siis kasutati projekti puhul peamiselt korduskasutatavaid materjale (tellised, konteinerid jne). Tänu uute soojuspumpade kasutamisele on elektri ja gaasi kogutarbimine alla keskmise (I). Peale selle kogutakse katuselt vihmavett ja taaskasutatakse seda linna bioloogilises põllumajandus- ja lilleaias (II), mis suurendab aktiivselt ka naabruskonna elurikkust (III).

 

Kaasav

III TASEME EESMÄRK: ümberkujundamine

Projekti eesmärk on pakkuda taskukohaseid ruume ja teenuseid (I) väga mitmesugustele linnaelanikele (kohaliku kogukonna inimesed, ettevõtjad, vabatahtlikud jne), kellel on erinev sissetulek (hipsterid, abivajavad perekonnad jne), ning luua uus viis kooselamiseks (III). Osa hoones toimuvast tegevusest (toidupood, spordiklubid, kultuurikeskused) pakub soodsaid tingimusi ebasoodsas olukorras olevatele kasutajatele ning rakendab selliseid süsteeme nagu erinevad hinnad sama toote/teenuse eest. Sotsiaalorganisatsioonide tööhõiveprogrammid on aidanud kohalikel noortel, kellel on tavapärasel tööturul raskusi, leida Hal5 projekti raames tööd (II).

Hal5

Segakasutusega keskus naabruskonnas

Belgia (2017)

Osalusprotsess

III TASEME EESMÄRK: omavalitsemine

Projekt algas kodanikuühiskonna kaasamise kaudu. Samu eesmärke taotlev mittetulundusühendus tõi kokku erinevad rentnikud ja muud sidusrühmad (sotsiaal- ja kultuuripartnerid, ettevõtjad, naabruskond). Sellega loodi tugev (õiguslikult tunnustatud) võrgustik, mida on viimastel aastatel laiendatud ja tugevdatud investorite, tarnijate ja uute partnerlustega, sealhulgas kohaliku omavalitsusega loodud partnerlusega. Hal5 puhul on piir arhitekti, kliendi ja ehitaja vahel hägune.

Mitmetasandiline kaasamine

II TASEME EESMÄRK: eri tasanditel töötamine

Projekti alustas rühm kohalikke elanikke (I): nad nägid koha potentsiaali ning neil oli hea kujutlusvõime, disainiteave ja juhtimissuutlikkus, et tuua kokku elanikud, ühendused ja ametiasutused. Kultuuriarenduse valdkonnas tegid Hal5 ja Leuveni linn koostööd, et pakkuda kohalikele organisatsioonidele taskukohast ruumi ürituste korraldamiseks (II). Kodanikuühiskonna (ja kohaliku omavalitsuse) aktiivse kaasamisega loodi ka toetus- ja teadmusbaas selle kaitse alla kuuluva mälestusmärgi alaliseks ümberkujundamiseks, mida oleks võimalik seejärel korrata mujal Euroopas (III).

Valdkondadeülene lähenemisviis

III TASEME EESMÄRK: valdkondadeväline tegevus

Projekti edu seisneb erinevate spetsialistide koostöös: kodanikud, arhitektid, ettevõtjad, õpetajad, muusikud, toiduvalmistajad ja teised. Sellel mitmekesisel inimrühmal õnnestus kasutada formaalseid ja mitteformaalseid teadmisi, et saavutada ühine eesmärk (III).



MadreProject

Kohtade ja leivavalmistamise kool

Itaalia (2021)

Projekti kirjeldus

MadreProject on ainulaadne kool, mis kutsub osalejaid suhtuma leiba kui vahendisse, mille abil ühendada kohalikke kogukondi, kohti ja tavasid. Eesmärk on koolitada keskkonna eest hoolitsema kogukonna liikmeid, tulevasi ettevõtjaid, kes saavad avaldada sotsiaalset mõju ja pidada dialoogi selles kontekstis, milles nad tegutsevad, ning leivavalmistajaid, kes on teadlikud võrgustikust, millesse nad kuuluvad, ja kõikehõlmava lähenemisviisi eelistest.


MadreProject

Kohtade ja leivavalmistamise kool

Itaalia (2021)

Kaunis

III TASEME EESMÄRK: integreerimine

MadreProject (taas)aktiveerib Chiaravalles asuvate kohtade ökosüsteemi (I), paigutades kooli tegevuse erinevatesse renoveeritud ja ümberehitatud hoonetesse (endine talumajapidamine, Padiglione mälestis jne). See ühendab osalejaid (II) leivavalmistamise loomingulises ja kollektiivses tegevuses (III) ning julgustab neid osalema oma kultuurilises, sotsiaalses ja looduskeskkonnas, edendades seega nende kuuluvustunnet (II). Projekt on välja töötatud kaasava kunstilise ettevõtmisena, mis annab õpilastele võimaluse ühiselt luua (nt ajutine pagariäri) (III).

Kestlik

III TASEME EESMÄRK: taaselustamine

MadreProject pakub välja haridusmudeli, mis koolitab inimesi oma keskkonda kaitsma (I). See läheb siiski kaugemale, andes süsteemse mõtlemise ja inimökoloogia alaseid teadmisi, mis käsikäes konkreetse tegevusega võivad muuta osalejate maailmavaadet ja käitumist (III). Lisaks sisaldab projekt kümne hektari suuruse mahajäetud põllumajandusmaa taaselustamise kava (III), mis lühendaks tarneahelat (II) ja suurendaks Milano linnaosa Chiaravalle maapiirkonnas töövõimalusi.

 

Kaasav

II TASEME EESMÄRK: konsolideerimine

Projekt toetub oma eesmärkide saavutamisel solidaarsusele ja koostööle (I): ühisrahastamiskampaania käivitamine aitab lõpuks kaasa pagarikooli avamisele, millel on potentsiaal naabruskond kultuuriliselt ja sotsiaalselt taas aktiveerida. Kogutud vahenditest rahastatakse ka stipendiume, et kaasata kooli ebasoodsas olukorras olevaid õpilasi (II).

MadreProject

Kohtade ja leivavalmistamise kool

Itaalia (2021)

Osalusprotsess

III TASEME EESMÄRK: omavalitsemine

Katsenädalal kogus MadreProject osalejaid kokku koosloomeprotsessis [II], et seada kurss „kollektiivsetel teadmistel“ põhineva kooli loomiseks. Projekti raames tehakse ettepanek, et iga õppija koostab oma haridustee vastavalt oma vajadustele ja huvidele (II). Kool tutvustab ennast horisontaalse ja reflektsioonil põhineva haridusmudelina (III). MadreProjecti toetati ka Milano linna kodanikele suunatud ühisrahastamiskampaaniaga, mis on alt ülespoole suunatud projektide uuenduslik rahastamismehhanism, ning hõlmab mittetulundusühendusi ja elanikke. Ühisrahastamiskampaania raames on kogutud toetust 360 rahastajalt, kes on võimestanud projekti, et see ellu viidaks (III).

Mitmetasandiline kaasamine

I TASEME EESMÄRK: kohalikul tasandil töötamine

MadreProject tugineb kohalikul, piirkondlikul ja riiklikul tasandil tegutsevate osalejate (mittetulundusühendused, idufirmade kiirendi) mitmekesisele koalitsioonile. Milano linn valis selle osalema uuenduslikus rahastamismehhanismis, kinnistades sellel kindlalt piirkondlikul tasandil (Chiaravalles). Ühisrahastuses osalenud 360 rahastajat ja paljud kaasatud organisatsioonid moodustavad kohaliku ametliku ja mitteametliku võrgustiku (I).

Valdkondadeülene lähenemisviis

III TASEME EESMÄRK: valdkondadeväline tegevus

Projekt sai alguse kultuuri kaudu taaselustamisele spetsialiseerunud [...] mittetulundusühenduse, sotsiaalse mõjuga idufirmade kiirendi ja PAU (Panificatori Agricoli Urbani – linna põllumajandustootjate ja leivavalmistajate ühendus) kaasasutajaks oleva professionaalse leivavalmistaja ja teraviljakasvataja ühistest jõupingutustest. Need üksused ühendavad ja edastavad valdkondadevahelisi eriteadmisi (II), et lahendada ühiseid probleeme (II). Erineva taustaga ja leivavalmistamisega erineval tasemel tuttavate osalejate kaasamine võimaldab vastastikust õppimist ning nii formaalsete kui ka mitteformaalsete teadmiste kasutamist (III).



Flaux

Flower Matter

Saksamaa (2022)

Projekti kirjeldus

Lillejäätmetest valmistatud uuenduslik tekstiilmaterjal pakub lahenduse lilledega seotud jäätmete vähendamiseks. Selleks muundatakse prügilatest saadud lillejäätmed keskkonnahoidlikeks materjalideks, suunatakse lilledega seotud ringlussevõetavad jäätmed nõuetekohastesse ringlussevõtuprotsessidesse, pakutakse alternatiive mittekestlikele materjalidele ja võimaldatakse tööstuses järgida ringmajanduse põhimõtteid.


Flaux

Flower Matter

Saksamaa (2022)

Kaunis

I TASEME EESMÄRK: aktiveerimine

Projekti Flaux – Flower Matter eesmärk on luua kasutajatele ainulaadne kogemus (I), kasutades kujunduses looduslikke protsesse ja materjale.

Kestlik

II TASEME EESMÄRK: ahela sulgemine

Projekti eesmärk on vähendada lillejäätmeid ringmajanduse ja hällist hällini lähenemisviisi abil ning võidelda elurikkuse kadumise vastu. Projekti eesmärk on siiski pigem lillejäätmete kasutamise mittekestlike alternatiivide negatiivse mõju leevendamine ja vähendamine (II), mitte ökosüsteemide taaselustamine.

Kaasav

I TASEME EESMÄRK: kaasamine

Projekti eesmärk on suurendada ettevõtluse idufirmade ökosüsteemis teadlikkust ja parandada soolist võrdõiguslikkust etnilise taustaga naisettevõtjate puhul, kes on praegu alaesindatud (II). Projekti loojad on teadlikud ka lapstööjõu kasutamisest ja sunniviisilisest tööst mujal maailmas ning nende eesmärk on luua ettevõtlusstruktuur, mis tagab protsessi võrdsuse, läbipaistvuse ja jälgitavuse.

Flaux

Flower Matter

Saksamaa (2022)

Osalusprotsess

I TASEME EESMÄRK: konsulteerimine

Projekt on praegu selle kontseptsiooni ja ärimudeli levitamise etapis, mida ta soovib luua (I). Projekti eesmärk on aga luua kohalike lõikelilledega seotud sidusrühmade tugev kogukond, kus kõik osapooled on võrdselt ja õiglaselt kaasatud väärindamissüsteemidesse.

Mitmetasandiline kaasamine

III TASEME EESMÄRK: ülemaailmselt töötamine

Projekti eesmärk on katsetada projekti esimeses etapis Tais ning seejärel rakendada seda Euroopas ja luua sidusrühmade võrgustik, millel on sidemed lilleturgude ning potentsiaalsete investorite ja toetajatega, tuginedes katsekava andmeid käsitlevale aruandele.

Valdkondadeülene lähenemisviis

I TASEME EESMÄRK: valdkondadeülene tegevus

Projekt toimib sektorite- ja valdkondadevaheliselt ning seda juhivad kaks tulevast ettevõtjat, tööstuseksperdid, vabaühendus ja samas tööstusharus tegutsevad inkubaatorid.



BUGA puitpaviljon

ICD/ITKE ja Stuttgarti ülikool

Saksamaa (2019)

Projekti kirjeldus

BUGA puitpaviljoniga (Saksamaa) tähistatakse uut lähenemisviisi digitaalsele puitehitusele. Avalike ürituste ala katab kuni 30 meetri kõrgune vapustav puitkatus, mille rajamisel on kasutatud minimaalselt materjali, luues samal ajal ainulaadse arhitektuuriruumi. Paviljoni töötas välja arhitektide, inseneride, teadlaste, käsitööliste ja avaliku sektori sidusrühmade valdkondadevaheline töörühm. Tänu uuenduslikule hoonesüsteemile saab selle uues asukohas täielikult uuesti kokku panna ja kasutusaja lõpus saab selle täielikult ringlusse võtta.


BUGA puitpaviljon

ICD/ITKE ja Stuttgarti ülikool

Saksamaa (2019)

Kaunis

III TASEME EESMÄRK: integreerimine

Paviljon on kavandatud nii, et see pakub kasutajatele positiivset meelekogemust ning seal pööratakse erilist tähelepanu valgusele, akustikale, atmosfäärile ja ruumide kvaliteedile (I). Ehitis on inspireeritud merisiilikute kojast. Koha paindlikkus muudab selle suurte inimrühmade jaoks sobivaks ja pakub kvaliteetset kollektiivset kogemust (II). Lisaks võib arhitektuuri siin käsitleda kultuurivahendina, mis annab võimaluse saada rohkem teavet elutsüklipõhise mõtlemise ja disainilahenduse korduskasutamise kohta (III).

Kestlik

II TASEME EESMÄRK: taaselustamine

Paviljoni kavandamisel võetakse arvesse ringlussevõetavust (I), aga ka korduskasutamise ja ringmajanduse põhimõtteid (II): seda võib mitu korda lahti võtta ja uude kohta püstitada või kasutada termaalse taasväärtustamise teel uue energia tootmiseks. Struktuuri elemendid on valmistatud puidust ja toodetud vastutustundlikult, et saavutada negatiivne CO2 jalajälg (III).

 

Kaasav

I TASEME EESMÄRK: kaasamine

Paviljon on oma kujunduselt kaasav: see ei sea füüsilisi tõkkeid ning eranditult kõik saavad sellele avalikult ja vabalt juurde pääseda (I).

BUGA puitpaviljon

ICD/ITKE ja Stuttgarti ülikool

Saksamaa (2019)

Osalusprotsess

I TASEME EESMÄRK: konsulteerimine

Projektimeeskond oli pidevas dialoogis üldsusega, teavitades ettekannete, väljaannete ja vestluste kaudu aktiivselt teadusuuringute edenemisest (I). Paviljoni arendati algusest peale koos avaliku sektori esindajate, kohalike puuseppade ja robootikaekspertidega.

Mitmetasandiline kaasamine

SELGE VIIDE PUUDUB

Projekti kirjelduses ei viidata avalikult mitmetasandilise kaasamise mõõtmetele vastavalt kompassis kindlaks määratud tingimustele.

Valdkondadeülene lähenemisviis

III TASEME EESMÄRK: valdkondadeväline tegevus

Projekt ühendab akadeemilisi ringkondi, tööstust ja kohalikke käsitöölisi uuendusliku ühise kavandamise lähenemisviisi kaudu, integreerides digitaalse tootmise traditsioonilisel käsitööl põhineva ehituskultuuriga (III). Koostöö robotite ja inimeste vahel pakub kavandamisel, projekteerimisel ja tootmisel uudseid võimalusi.



Arkki osalemise kaudu
õppimise mudel

Soome (2007)

Projekti kirjeldus

Arkki osalemise kaudu õppimise mudel on Soome osalushariduse mudel, mille eesmärk on võimaldada lastel osaleda linnakujundusprotsessis. Mudelit on katsetatud Vietnamis (2018) ja Bangkokis (2020) ning sellega on kaasatud lapsed lapsesõbralike linnaideede väljatöötamisse.


Arkki osalemise kaudu
õppimise mudel

Soome (2007)

Kaunis

III TASEME EESMÄRK: integreerimine

Projekti eesmärk on kombineerida õppeprotsessis kavandamisideede kaudu eetilisi, sotsiaalseid ja ökoloogilisi küsimusi. Osalejad hindavad selle protsessi käigus, mis on nende jaoks elus oluline. Projekti põhieesmärk on toetada laste arengut, et neist saaksid eetiliselt vastutustundlikud ühiskonna ja inimkonna liikmed (III). Lisaks sellele soodustab projekt loovust ja mõtlemist selle üle, kuidas keskkonna kujundamine mõjutab inimeste elu. Eesmärk on seda teha täiskasvanute ja laste koostöö kollektiivse kogemuse kaudu (II) ning isikliku ja kogukonna ilu tajumise arendamise kaudu.

Kestlik

I TASEME EESMÄRK: otstarbe muutmine

Projekti kestlikkuse vaatenurk ei ole selgelt määratletud, kuid selles viidatakse terviklikule ettekujutusele kestlikest protsessidest ja lahendustest linnakeskkonnas. Osalevad lapsed õpivad tundma ja pakuvad välja uuenduslikke ja teostatavaid lahendusi materjalide, päikeseenergia ja ühistranspordi valdkonnas.

Kaasav

II TASEME EESMÄRK: konsolideerimine

Kaasamisega seotud põhieesmärgid on järgmised: laste seisukohtade ja ettepanekute integreerimine linnaplaneerimisse algusest peale (I), selliste oskuste arendamine, mis võimaldavad lastel saada aktiivseteks kodanikeks (II) ja mõista tehiskeskkonda, mis hõlmab mitut olulist valdkonda.

Arkki osalemise kaudu
õppimise mudel

Soome (2007)

Osalusprotsess

III TASEME EESMÄRK: omavalitsemine

Mudeli keskne eesmärk on luua kaasav lähenemisviis ja katsetada seda, kaasates lapsi linnaplaneerimise igas etapis (I), et kavandada projekte ning arendada kodanikuoskusi ja mõjuvõimet. Lastega mitte ainult ei konsulteerita, vaid nad kaasatakse ühise kavandamise etappi, milles nad pakuvad välja oma lahendused, ja nende ideed viiakse ellu (II). Laste saadud õppetunnid ja kogemused võimaldasid mõnel neist kavandada oma naabruskonna ümberkujundamise projekti, tutvustada seda otsustajatele ja koguda raha selle elluviimiseks (III). ​

Mitmetasandiline kaasamine
III TASEME EESMÄRK: ülemaailmselt töötamine

Projekt toimib eri tasemetel ja koostöös mitme sidusrühmaga, rakendades edukalt peamisi põhimõtteid ja muudest projektidest Vietnamis, Tais ja Kreekas saadud kogemusi. 20 aasta jooksul on mudelit rakendatud koostöös asjaomaste riikide kohalike asutuste, koolide ja kogukondadega ning samuti rahvusvaheliste organisatsioonidega, nagu UNICEF ja Save the Children. ​

Valdkondadeülene lähenemisviis

III TASEME EESMÄRK: valdkondadeväline tegevus

Arkki õppemudel toimib valdkondadeväliselt, selle raames käsitletakse arhitektuuri ja linnaplaneerimist valdkondadevahelise nähtustena ning ühendatakse teaduse, tehnoloogia, inseneeria, kunsti ja matemaatika (STEAM) erialad terviklikult humanitaar- ja sotsiaalteadustega, samuti tugevdatakse õppekavaülest õpet (II). Teiseks lähtub projekt reaalsetest protsessidest ning põhineb kogukondade, laste, eri kasutajarühmade jt teadmistel ja seisukohtadel (III).



Krateri loomelabor

Sloveenia (2021)

Projekti kirjeldus

KRATER on ökosotsiaalvaldkonna spetsialistidele mõeldud kogukonna juhitav tootmisruum, mis sai alguse Ljubljana kesklinna lähedal asuvalt mahajäetud kraatrilaadselt ehitusplatsilt. Spetsiaalsetes tootmiskeskustes – paberitootmise töökoda, puidutöökoda, mükodisaini labor ja äravisatud potitaimede kaitseala – töötatakse välja keskkonnateadlikud materjalid, tavad ja liidud, mis kutsuvad linnakogukondi üles avama oma silmad maa ja üksteise suhtes.


Krateri loomelabor

Sloveenia (2021)

Kaunis

II TASEME EESMÄRK: ühendamine

Krateri eesmärk oli luua visuaalselt atraktiivsed ruumilised sekkumised, mille abil rajatakse aluseks olevad raamistikud. Projektis tasakaalustasid projekteerijad ja arhitektid partneritena oma loomingulised ettepanekud, mis on seotud nulljäätmete, tehnoloogia väiksema kasutamise, osalus- ja permakultuuri põhimõtetega. Mahajäetud ehitusplatsil töötamine ja selliste taristusekkumiste kavandamine, milles kasutatakse kasutatud esemeid või jääkmaterjale, seadis Krateri projektile väljakutse töötada välja jõuline esteetiline väljendus, mis võib aidata sihtrühmadel ületada linna tühermaaga seotud stereotüüpseid arusaamasid (I). Tagamaks, et uutes ruumiga seotud sekkumistes võetakse arvesse peale inimeste ka linnas elavate muude elusolendite huve, ühines Krater zoonoomia liikumisega (II).

Kestlik

III TASEME EESMÄRK: taaselustamine

Krateri projekti peamine eesmärk on tutvustada uusi viise ökoloogilise materjalikultuuri arendamiseks linnakeskkonnas. Mahajäetud ehitusplatsi ümberkavandamine tõi esile selle potentsiaali kestlike materjalide hankimiseks (I) ja töötlemiseks (II) ning biokultuuriliseks uuendamiseks. (III) Loodi uued tootmisüksused, et tutvustada inimestele tootmistsükleid, millest nad on tavaliselt võõrandunud, uurida ja arendada kestlikke protseduure projekteerimiseks, milles kasutatakse kiudu, puitu ja pinnast, ning tegeleda selliste tegevustega nagu invasiivsete taimede töötlemine paberimassiks, et toota käsitsi valmistatud paberit või istutuspotte.

Kaasav

II TASEME EESMÄRK: konsolideerimine

Krater on seotud linna ühisvaraga ja otsustusprotsesse juhib rühm kohalikke inimesi, kes koordineerivad ruumiga seotud igapäevast tegevust (II). Kuna projekti kaasatud inimeste rühm on mitmekesine, on Krater suuteline meelitama oma avalikus programmis osalema erinevaid kasutajaid. Loomeseminarid, avatud uste päevad, jutuajamised ja kogunemised Krateris on tasuta ja seega üldsusele täielikult kättesaadavad. Krater pakub jalgrattaparklat ja kaldteed, mis annab hõlpsa juurdepääsu piiratud liikumisvõimega inimestele. (I) Krateri tegevust on edendatud erinevate suhtluskanalite kaudu, et teha programm kättesaadavaks sellistele kasutajatele nagu eakad, kohalikud elanikud ja noored.

Krateri loomelabor

Sloveenia (2021)

Osalusprotsess

II TASEME EESMÄRK: ühine arendamine

Krater on Trajna viieaastase osaluspõhise uurimisprojekti tulemus; selle uurimisprojekti eesmärk oli vaadata läbi invasiivsete liikide majandamine linnamaastikel. Projekti tegid võimalikuks edukad partnerlused, millega loodi üksikisikutest ja rühmadest koosnev kogukond, kes soovis kokku tulla, et toetada ja ühiselt arendada oma valdkondadevahelisi tavasid. Krater ja selle sidusrühmad korraldasid koostöös Sloveenia permakultuuri ühendusega ja disainistuudioga prostoRož asukohauuringu ja ruumiplaneerimise üritused ning rohkem kui 15 ühise ehitamise seminari (II). Iganädalased üritused, mis olid üldsusele avatud, et meelitada ligi objekti tulevasi kasutajaid, hõlmasid selliseid tegevusi nagu kõnniteede rajamine, õuemööbli projekteerimine ja reoveepuhasti ehitamine.

Mitmetasandiline kaasamine
II TASEME EESMÄRK: eri tasanditel töötamine

Katsetades maa majandamisel osalusprotsesse, tõi Krater kokku otsustajad, elanikud, loovisikud, teadlased ja vabaühendused (I), et leida uusi lähenemisviise koostööks linnaloodusega. Krateri eeskuju järgides suutsid kohalikud omavalitsused kärpida oma hoolduskulusid, avades kasutamata haljasalad organisatsioonidele, kes on huvitatud oma materiaalse ja ökoloogilise potentsiaali aktiveerimisest.

Valdkondadeülene lähenemisviis

III TASEME EESMÄRK: valdkondadeväline tegevus

Projektipartnereid julgustatakse kandma oma valdkondlikud teadmised üle uutesse tegevusvaldkondadesse, luues projekti tulemustes kajastuvad hübriidmeetodid. Pidades silmas praegusi ülemaailmseid probleeme, mille lahendamiseks on vaja sotsiaal- ja loodusteadused ühendada (II), loob Krater ruumi valdkondadevaheliste teadmiste ja lähenemisviiside koostoimeks. Projekti kavandajad ei tegutse mitte ainult teaduslike tulemuste tõlgendajatena, vaid ka teadusuuringute ja uuenduslike ideede aktiivsete kaasloojatena (III).
Töömeetod

Kompass koostati kolmes etapis, mis hõlmasid järgmist:

1. uue Euroopa Bauhausi 2021. aasta auhinnataotluste juhusliku valimi läbivaatamine, et leida projektide eri aspektide seas võimalikud eesmärkide tasemed, mis võiksid olla meie kindlaks tehtud väärtuste, tööpõhimõtete ja mõõtmetega seotud;

2. iga väärtuse ja põhimõtte puhul eesmärkide kolme taseme kindlaksmääramine, kontseptuaalse aluse võrdlemine olemasolevate teaduslike mudelite ja kirjandusega, alamväärtuste täpsustamine;

3. väärtuste ja põhimõtete kontseptuaalse raamistiku võrdlemine uut Euroopa Bauhausi käsitlevast 2021. aasta teatisest tulenevate strateegiliste poliitikadokumentidega, kohandades keelekasutust või kontseptsioone vajaduse korral olemasolevate poliitikamõistete või -põhimõtetega.






Kaunis

TEADUSTÖÖD JA ARUANDED

 

Beardsley, Monroe (1982), „The Aesthetic Point of View“, Ithaca, New York, Cornel University Press

Davose deklaratsioon (2018), https://davosdeclaration2018.ch/

Fisher, Berenice ja Tronto, Joan (1990), „Towards a Feminist Theory of Care“, väljaandes: E. Abel ja M. Nelson (toim), Circles of Care, Albany, New York, State University of New York Press

Kennedy-Reid, Sherry (2014), „Towards Redefining Individual-Collective Transformative Learning: A Duality Approach“

Kenrick, Douglas T jt (2010), „Renovating the Pyramid of Needs: Contemporary Extensions Built Upon Ancient Foundations“, Perspectives on psychological science: a journal of the Association for Psychological Science, kd 5,3: 292–314, doi:10.1177/1745691610369469

Koltko-Rivera, M.E. (2006), „Rediscovering the Later Version of Maslow’s Hierarchy of Needs: Self-Transcendence and Opportunities for

Theory, Research, and Unification, Review of General Psychology, 2006,10(4):302–317, doi:10.1037/1089-2680.10.4.302

Lambert, N.M., Stillman, T.F., Hicks, J.A., Kamble, S., Baumeister, R.F., Fincham, F.D., „To Belong Is to Matter: Sense of Belonging Enhances

Meaning in Life“, Personality and Social Psychology Bulletin, 1418–1427, doi:10.1177/0146167213499186

Marković, Slobodan (2012), „Components of aesthetic experience: aesthetic fascination, aesthetic appraisal, and aesthetic emotion“, i-Perception, kd 3,1: 1–17, doi:10.1068/i0450aap

Osman, Mariana ja Abu Bakar, Aisyah ja Bachok, Syahriah ja Ibrahim, Mansor ja Abdullah, Alias (2015), „Sustainable Wellbeing Objective Indicators: Basic Necessities, Complimentary Needs and Desired Opportunities“

Pallasmaa, Juhani (2019), „Design for Sensory Reality, From Visuality to Existential Experience“, väljaande Architectural Design eriväljaanne The Identity of the Architect: Culture & Communication, kd 89, 6: 22–27

 

Panksepp, Jaak ja Panksepp, Jules (2013), „Toward a cross-species understanding of empathy“, Trends in neurosciences, kd 36, 8: 489–496, doi: 36. 10.1016/j. tins.2013.04.009

Rural Urban Framework ja 51N4E (2021), „The Things Around Us: 51N4E and Rural Urban Framework“, CCA/Jovis Verlag

Santayana, Georges (1896), „The Sense of Beauty“

Shusterman, Richard (2004), „Complexities of Aesthetic Experience: Response to Johnston“, The Journal of Aesthetic Education, kd 38, 4:109–112

Starr, G. Gabriella (2015), „Feeling Beauty: The Neuroscience of Aesthetic Experience“, Cambridge, Massachusetts, MIT Press

Tronto, Joan C. (1998), „An Ethic of Care“, Generations, 22, 3

Wong, Paul (2021), „From Viktor Frankl’s Logotherapy to the Four Defining Characteristics of Self-Transcendence (ST)“, doi:10.31234/osf.io/76bm9

Wu, Susie ja Fan, Peilei ja Chen, Jiquan (2015), „Incorporating Culture into Sustainable Development: A Cultural Sustainability Index Framework for Green Buildings“, Sustainable Development, 24, 10.1002/sd.1608

Wuthnow, Robert (1978), „Peak Experiences: Some Empirical Tests“, Journal of Humanistic Psychology, kd 18: 59–76

Zumthor, Peter (2006), „Atmospheres: Architectural Environments, Surrounding Objects“, Birkhäuser

Dimitrova, Elena, Lavenir, Marie-Laure, McMahon, Paul, Mūrniece, Baiba, Musso, Stefano Francesco, Nagy, Gergely, Rauhut, Christoph, Rourke, Grellan, D., Sciacchitano, Erminia ja Selfslagh, Bénédicte (muudetud 2020. aasta novembri trükk), „European Quality Principles for EU funding Interventions and potential impact to Cultural Heritage“

Euroopa Komisjoni hariduse, noorte, spordi ja kultuuri peadirektoraat, (2021) „Ühise arhitektuurikultuuri suunas – investeerimine kvaliteetsesse kõigile mõeldud elukeskkonda“, ELi liikmesriikide ekspertide avatud koordinatsiooni meetodi töörühma aruanne, 2021, Euroopa Liidu Väljaannete Talitus

Kestlik

TEADUSTÖÖD JA ARUANDED

Bakker, C., den Hollander, M, van Hinte, E., Zijlstra, Y. (2019). „Products that Flow“, BIS Publishers

Brown, M., Haselsteiner, E., Apró, D., Kopeva, D., Luca, E., Pulkkinen, K., Vula Rizvanolli, B. (toim) (2018), „Sustainability, Restorative to Regenerative“, COST Action CA16114 RESTORE, esimene töörühm

Euroopa Komisjoni teadusuuringute ja innovatsiooni peadirektoraat (2021), „Evaluating the impact of nature-based solutions: a handbook for practitioners“, Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, Luxembourg

Euroopa Komisjon, teadusuuringute ja innovatsiooni peadirektoraat, Schellnhuber, H., Widera, B., Kutnar, A., Organschi, A., Hafner, A., Hillebrandt, A., Murphy, O., Nakicenovic, N. (2022), „Horizon Europe and New European Bauhaus NEXUS report: conclusions of the High-Level Workshop on ‘Research and Innovation for the New European Bauhaus’, jointly organised by DG Research and Innovation and the Joint Research Centre“, Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, Luxembourg

Gibbons, L.V. (2020), „Regenerative - The New Sustainable?“, Sustainability, 12,13: 5483, https://doi.org/10.3390/su12135483

Haffmans, S., van Gelder, M., van Hinte, E., Zijlstra, Y. (2018). „Products that Last“, BIS Publishers

Mang, P., Reed, B. (2017), „Reneregative Development and Design“, ajakohastatud trükk

Maailma keskkonna- ja arengukomisjon (1987), „Our common future“, Oxford, Oxford University Press

Dodd, N., Cordella, M., Traverso, M. and Donatello, S., „Level(s) – A common EU framework of core sustainability indicators for office and residential buildings – Part 3: How to make performance assessments using Level(s)“ (Beta v1.0) , EUR 28898 EN, Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, Luxembourg, 2017, ISBN 978-92-79-76907-8, doi:10.2760/95143, JRC109286



Kaasav

TEADUSTÖÖD JA ARUANDED

Collins-Foley, J., Ghorkhmazyan, M., Godfrey, L., Whatley, J. (2018), „TAAP toolkit and guide for inclusive development“, Washington, World Learning

Gardner, J., Marpillero-Colomina, A., Begault, L. (Gehli Instituut) (2019), „Inclusive Healthy Places. A Guide to Inclusion & Health in Public Space: Learning Globally to Transform Locally“

Gidley, J., Hampson, G., Wheeler, L., Bereded-Samuel, E. (2010), „Social inclusion: Context, theory and practice. Community Interventions“, saadud 7. aprillil 2022 veebisaidilt https://ctb.ku.edu/en/table-of-contents/ analyze/where-to-start/participatory-approaches/main

Logie, C.H., Lacombe-Duncan, A., Lee-Foon, N., Ryan, S., Ramsay, H. (2016), „It’s for us -newcomers, LGBTQ persons, and HIV-positive persons. You feel free to be“, kvalitatiivne uuring, mis käsitleb Aafrika ja Kariibi mere piirkonna lesbide, geide, biseksuaalide ja transsooliste uustulnukate ja pagulaste osalemist sotsiaalsetes tugirühmades Torontos Kanadas

Metha, V. (2013), „Evaluating Public space“

Mey, E. (2021), „Using an ecological approach to grasp the complexity of social inclusion around a person with a disability“

Ravindran, K., Kawale, K., Sinha, S., NaiduIndia, M. (arukate linnade stipendium) (2019), „Design and Assessment Tool for Public Space. A citizen based platform to score & co-create public spaces - Project Report“, Systems, kd 75: 229–243

West Sussex County Council (2021), „West Sussex Inclusion Framework“, Ambio, kd 48: 515–528, https://doi.org/10.1007/s13280-018-1109-9

Zhou Stella, L. (2019), „Understanding Inclusiveness in Public Space: Learning from Existing Approaches“



Tööpõhimõtted

TEADUSTÖÖD JA ARUANDED

Apostel, L., Berger, G., Briggs, A. ja Michaud, G. (1972), „Interdisciplinarity: Problems of Teaching and Research in Universities“, Pariis, OECD Publications

Arnstein, S. R. (1969), „A Ladder of Citizen Participation“, Journal of the American Institute of Planners, kd 35,4: 216–224

Community Tool Box (1994), „Analyzing Community Problems and Designing and Adapting Community Interventions“, 18. peatükk „Deciding Where to Start“, 2. jagu Participatory Approaches to Planning Community Interventions“, saadud 7. aprillil 2022 veebiaadressilt https://ctb. ku.edu/en/table-of-contents/analyze/where-to-start/participatory- approaches/main

Connor, D. M. (1988), „A New Ladder of Citizen Participation“, National Civic Review, kd 77,3: 249–257

Darbellay, F. (2015), „Rethinking inter- and transdisciplinarity: Undisciplined knowledge and the emergence of a new thought style“, Futures, kd 65: 163–174

Ford, A., Barra, R., Dawson, R., Virgoa, J., Batty, M., Hall, J. (2019), „A

multi-scale urban integrated assessment framework for climate change studies: a flooding application“, Computers, Environment and Urban Systems, kd 75: 229–243

Glaas, E., Hjerpe, M., Storbjork, S., Neset, T., Bohman, A., Muthumanickam, P., Johansson, J. (2019), „Developing transformative capacity through systematic assessments and visualization of urban climate transitions“, Ambio, kd 48: 515–528, https://doi.org/10.1007/s13280-018-1109-9

Hassenforder, E., Smajgl A. ja Ward, J. (2015), „Towards understanding participatory processes: Framework, application and results“, Journal of Environmental Management, kd 157: 84–95

OECD (2010), „Multi-level Governance: A Conceptual Framework“, Cities and Climate Change, OECD Publishing, Pariis, https://doi.

org/10.1787/9789264091375–11-en.https://doi.org/10.1007/s11625- 021–01080–0

 

OECD (2020), „Addressing societal challenges using transdisciplinary research“, OECD Science, Technology and Industry Policy Papers, nr 88, OECD Publishing, Pariis, https://doi.org/10.1787/0ca0ca45-en

Parés, M. ja March, M. (2013), „Guide to Evaluating Participatory Processes“, Generalitat de Catalunya

Purvis, B., Mao, Y., Robinson, D. (2022), „A multi-scale integrated assessment model to support urban sustainability“, Sustainability Science, kd 17: 151–169, https://doi.org/10.1007/s11625-021-01080-0

Stember, M. (1991), „Advancing the social sciences through the interdisciplinary enterprise“, The Social Science Journal, kd 28(1): 1–14

Toomey, A. H., Markusson, N., Adams, E. ja Brockett, B. (2015), „Inter- and Trans-disciplinary Research: A Critical Perspective“, GSDR 2015 Brief

Van der Bijl, M. (2018), „Transdisciplinary Innovation and Design“, Medium.com

Visseren-Hamakers, I. J. jt (2021), „Transformative governance of biodiversity: insights for sustainable development“, Current Opinion in Environmental Sustainability, kd 53: 20–28

Top