EUROOPA KOMISJON
Brüssel,28.10.2019
COM(2019) 486 final
KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE
Euroopa standardimist käsitlev liidu töökava aastaks 2020
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52019DC0486
COMMUNICATION FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT, THE COUNCIL, THE EUROPEAN ECONOMIC AND SOCIAL COMMITTEE AND THE COMMITTEE OF THE REGIONS The annual Union work programme for European standardisation for 2020
KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE Euroopa standardimist käsitlev liidu töökava aastaks 2020
KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE Euroopa standardimist käsitlev liidu töökava aastaks 2020
COM/2019/486 final
EUROOPA KOMISJON
Brüssel,28.10.2019
COM(2019) 486 final
KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE
Euroopa standardimist käsitlev liidu töökava aastaks 2020
1Sissejuhatus
Euroopa standardimist käsitlevas liidu iga-aastases töökavas 1 (edaspidi „töökava“) aastaks 2020 määratletakse Euroopa standardimise prioriteedid. Selles nähakse ette konkreetsed eesmärgid ja poliitika Euroopa standardite ja standardimisdokumentide jaoks eelseisval perioodil ning loetletakse meetmed, mida komisjon kavatseb nende elluviimiseks võtta 2 . Need Euroopa standardimisega seotud meetmed on integreeritud sellistesse liidu poliitikavaldkondadesse nagu digitaalne ja ühtne turg, energiatõhusus ja kliima ning rahvusvaheline kaubandus. Standardid toetavad seda poliitikat, tagamaks, et Euroopa tooted ja teenused on kogu maailmas konkurentsivõimelised ning peegeldavad tipptasemel ohutus-, julgeoleku-, tervise- ja keskkonnakaalutlusi.
Töökavas kirjeldatakse ka meetmeid, mida komisjon kavatseb 2020. aastal algatada, et parandada Euroopa standardimissüsteemi juhtimist, kaasavust ja rahvusvahelist mõju.
Töökava mõju eelarvele ei ole suurem kui 2020. aasta eelarveprojektis juba ette nähtud.
2Euroopa standardimise prioriteedid
Standarditel on oluline majanduslik mõju ning ettevõtjad ja tarbijad ühtsel turul tunnevad neist saadavat kasu iga päev. Hästitoimiv standardimissüsteem aitab Euroopal kaitsta oma teerajaja-positsiooni ning pidada sammu muutustega ja turu arengu käigus tekkivate võimalustega. Samal ajal tagavad standardid Euroopa kodanike kaitse kõrge taseme ohutus-, tervise-, tarbija- ja keskkonnaaspektis.
Standardite roll on toetav, need annavad tootjatele kindluse uutesse tehnoloogiatesse ja tootmisprotsesside digiteerimisse investeerimiseks.
Käesolevas osas tutvustatakse taotlusi Euroopa harmoneeritud 3 standardite väljatöötamiseks ja/või läbivaatamiseks, et toetada liidu õigusakte, ning vaadatakse läbi komisjoni Euroopa standardimise laiemad strateegilised prioriteedid. Komisjon jälgib tähelepanelikult Euroopa standardiorganisatsioonide töökavasid, tagamaks, et allpool esitatud taotlusi arendatakse nõuetekohaselt ja et komisjoni strateegilisi prioriteete võetakse arvesse.
2.1ELi õigusakte toetavad harmoneeritud Euroopa standardid
Euroopa standardimissüsteem põhineb komisjoni ja standardimiskogukonna vahelisel avaliku ja erasektori partnerlusel. Selle ainulaadsus seisneb harmoneeritud Euroopa standardite kasutamises. Need standardid töötatakse välja (või vaadatakse vastavalt vajadusele läbi) komisjoni taotluse alusel kohaldada liidu ühtlustamisõigusakte 4 . Kui standardid on vastu võetud, muutuvad need liidu õiguse osaks, ja kui neid kasutatakse, saavad tootjad kogu ühtsel turul eeldada, et nende tooted vastavad liidu õigusaktide nõuetele.
See tagab harmoneeritud standardite kasutajatele olulise õiguskindluse ja stabiilsuse. See vähendab tootjate kulusid, mis on omakorda oluline investorite jaoks, ning võimaldab väikestel ja keskmise suurusega ettevõtjatel viia liidu õigusaktide nõuetele vastavaid tooteid turule ilma täiendavate kuludeta. See suurendab ka nende reguleerivate asutuste avalikku vastutust, kes peavad harmoneeritud standardeid nõuetekohaselt kontrollima. Komisjon kavatseb 2020. aastal taotleda, et ELi õigusakte toetavaid harmoneeritud standardeid töötatakse välja ja/või neid muudetakse mitmes olulises valdkonnas, nagu keskkonnakaitse ja kaupade ühtne turg.
Komisjon palub välja töötada plastkalapüügivahendite ringlussevõtu ja korduvkasutamise standardid 5 . Harmoneeritud standarditega toetatakse direktiivi 2019/904 (teatavate plasttoodete keskkonnamõju vähendamise kohta) rakendamist.
Vastavalt energiamärgistust käsitleva määruse (EL) 2017/1369 ja ökodisaini direktiivi 2009/125/EÜ eesmärkidele teeb komisjon ettepaneku töötada välja standardid elektrimootorite, veesoojendite, pesumasinate ja kodumajapidamises kasutatavate pesumasin-kuivatite energiatõhususe mõõtmiseks. Need standardid toetavad konkreetsete tootekategooriatega seotud rakendusakte 6 .
Selles kontekstis on üheks olulisemaks algatuseks praeguste harmoneeritud standardite ajakohastamine Euroopa standardiorganisatsioonide poolt, mida komisjon kavatseb taotleda, et kajastada direktiivi 2013/29/EL (pürotehniliste toodete kohta) nõudeid ja viimaseid tehnoloogilisi arenguid 7 . Ajakohastamine suurendab pürotehniliste toodete ohutust ja parandab selliste toodete vastavushindamise kvaliteeti, viies valdkonna olemasolevad standardid vastavusse kehtivate õigus- ja ohutusnõuetega ning uusimate tehnoloogiatega.
Meditsiinivaldkonnas kavatseb komisjon vastavalt põhilisi ohutusnorme käsitlevale nõukogu direktiivile 2013/59/Euratom nõuda harmoneeritud standardeid, mis käsitlevad radionukliidide kalibreerimisseadmete konstrueerimist, tootmist, paigaldamist, kasutamist ja toimivuse kontrolli 8 . Need standardid parandavad dooside optimeerimise protsessi, kontrollides radionukliidide kalibreerimisseadmete abil patsientidele manustatud ravimite aktiivsustaset.
Lisaks sellele kavatseb komisjon paluda Euroopa standardiorganisatsioonidel vaadata läbi direktiivi 2014/34/EL toetuseks kasutatavad harmoneeritud standardid plahvatusohtlikus keskkonnas kasutatavate seadmete ja kaitsesüsteemide kohta, et võtta arvesse tehnoloogilisi uuendusi 9 .
Hiljuti vastuvõetud väetisi käsitleva määruse (EL) 2019/1009 kohaldamisala laiendatakse nii, et see hõlmab lisaks kaevandatud või keemiliselt toodetud anorgaanilistest materjalidest valmistatud väetistele ringlussevõetavatest või orgaanilistest materjalidest valmistatud väetisi. Teisesest toormest väetisetoodete kontrollimiseks kasutatavate analüütiliste katsemeetodite ühtlustamine võimaldab kasutusele võtta ühised õiguslikele nõuetele vastavuse kontrolli- ja katsetavad, mis hõlbustavad kaubandust ühtsel turul 10 .
Seoses määrusega (EÜ) nr 1907/2006, mis käsitleb kemikaalide registreerimist, hindamist, autoriseerimist ja piiramist, kavatseb komisjon paluda Euroopa standardiorganisatsioonidel välja töötada piiratud kasutusega ainete (polütsüklilised aromaatsed süsivesinikud) migratsiooni piirnormid tarbekaupades kasutatavate kumm- ja plastmaterjalide puhul 11 .
Ehitustooteid käsitleva määrusega (EL) nr 305/2011 või selle alusel loodud ühtlustamissüsteemi nõuetekohaseks toimimiseks on vaja ühist tehnilist sõnavara. Komisjonil on kavas paluda sellekohaste standardite väljatöötamist 12 .
Arvestades vastavusasutuste mõju siseturule ja eelkõige VKEdele, on oluline tagada, et akrediteerimisel ja vastavushindamisel ollakse kõikides liikmesriikides sama ranged. Seepärast nõuab komisjon harmoneeritud standardite 13 väljatöötamist akrediteerimist käsitleva määruse (EÜ) nr 765/2008 ja turujärelevalvet käsitleva määruse (EÜ) nr 1221/2009 toetamiseks.
Lisaks on vaja harmoneeritud standardeid, et toetada direktiivis (EL) 2019/882 sätestatud toodete ja teenuste ligipääsetavusnõuete täitmist 14 . Need standardid aitavad ühtlustada lähenemisviise, mida tootjad ja teenuseosutajad praegu kasutavad nõuete täitmiseks, kui nad toodavad/pakuvad konkreetsete ligipääsutingimustega tooteid ja teenuseid, võimaldades seega puuetega inimestele paremat ligipääsu siseturul pakutavatele toodetele ja teenustele.
2.2Euroopa standardimissüsteemi strateegilised prioriteedid
Komisjon kavatseb jätkata Euroopa standardimissüsteemi kuuluvate partneritega koostööd strateegiliselt tähtsates valdkondades, tagamaks, et väljatöötatud standardid toetavad komisjoni üldisi poliitilisi prioriteete täielikult toimiva ühtse turu jaoks.
Tehisintellekt mõjutab majandust ja kogu ühiskonda väga tugevasti. 2018. aastal tunnistas komisjon oma teatises „Tehisintellekt Euroopa huvides“ 15 tehisintellekti tähtsust ühtse turu jaoks. Teatises esitatakse Euroopa algatus, mis käsitleb tehisintellekti kohta digitaalsel ühtsel turul, ning rõhutatakse selle tähtsust liidu tööstuse jaoks konkurentsitihedal maailmaturul. Standardimine aitab lahendada selle olulise tehnoloogiaga seotud probleeme, eelkõige seoses ohutuse, vastutuse ja eetiliste kaalutlustega. Euroopa standardiorganisatsioonide oluline prioriteet peaks olema selliste standardite väljatöötamine, mis kajastavad Euroopa perspektiivi tehisintellektil põhinevate süsteemide käitamisel.
Standardimine on oluline asjade interneti arendamiseks, sest arukate seadmete ümber keerlevas maailmas on turvalisus, ohutus, usaldusväärsus ja koostalitlusvõime ülimalt olulised. Seega peaksid Euroopa standardiorganisatsioonid keskenduma selliste standardite väljatöötamisele, mis aitaksid tõhustada turvaprotokolle, ennetada ja vähendada küberrünnakuid ning tagada erinevate asjade interneti võrkude koostalitlusvõime.
Tehnoloogiate kaitsmine küberohtude eest on nende rakendamise ja kasutamise eeltingimus. See on oluline eraelu puutumatuse kaitse seisukohast, aga ka Euroopa elutähtsate infrastruktuuride, näiteks elektrijaamade ning ülekande- ja telekommunikatsioonivõrkude kaitset silmas pidades. ELi küberturvalisust käsitlevas õigusaktis 16 kehtestatakse IKT toodete, teenuste ja protsesside jaoks Euroopa küberturvalisuse sertifitseerimise raamistik. Standardimisel on uues raamistikus oluline roll. Seepärast eeldab komisjon Euroopa standardiorganisatsioonide ja ELi Küberturvalisuse Ameti (ENISA) 17 vahelist tihedat küberjulgeolekualast koostööd, et aidata välja kujundada Euroopa ühtset turgu, reageerida eraelu puutumatusega seotud kiiresti muutuva ja nõudlikus valdkonna probleemidele ning tõsta küberturvalisuse taset ELis üldiselt.
Komisjon on vastu võtnud soovituse elektrooniliste terviseandmete Euroopa andmevahetusvormingu kohta 18 . Soovituses toetatakse tervishoiuteenuste digitaalset ümberkujundamist ELis, püüdes panna terviseandmed liikuma üle piiride ning toetades liikmesriike selle tagamisel, et inimesed saaksid turvaliselt oma terviseandmetega tutvuda ja neid vahetada kogu ELi piires. See tehnoloogia võimaldab inimestel kiiresti oma terviseandmetele juurde pääseda ja jagada neid tervishoiuspetsialistidega, näiteks mõnes teises ELi liikmesriigis eriarstiga konsulteerides või erakorralist ravi saades.
Euroopa standardiorganisatsioonid peaksid toetama Euroopa elektrooniliste terviseandmete vahetamise soovitusliku vormi rakendamist, töötades selleks välja tipptasemel standardid, et kaitsta terviseandmeid ja tagada selliste elektroonsete terviseloosüsteemide aluseks olevate võrgu- ja infosüsteemide turvalisus. See aitab vältida andmetega seotud rikkumisi ja vähendada turvaintsidentide ohtu.
Teatis „Teel automatiseeritud liikuvuse suunas: ELi strateegia tuleviku liikuvuse jaoks“ 19 võeti vastu 2018. aastal ja selles rõhutatakse, et ühendatud ja automatiseeritud liikuvus muudab inimeste liikumise ja sõidukite kasutamise, müümise ja omamise viisi. Samuti avab see uusi ettevõtluse arendamise valdkondi ja sillutab teed uutele liikuvusteenustele muutuval energiaturul. Sellise ülemineku edukus sõltub uue süsteemi tulemuslikkusest, taskukohasusest ja jätkusuutlikkusest. Standardimise ülesanne on toetada eri allsüsteemide, st sõidukite, maantee- ja energiasüsteemide koostalitlusvõimet ja vastastikust ühenduvust. Euroopa standardiorganisatsioonid peaksid tegema tihedat koostööd autotööstuse, energiatarnijate ning info- ja kommunikatsioonitehnoloogia sektoriga, et töötada välja standardid, mis on seotud kõiki sõidukiklasse ja -marke hõlmavate ja piiriüleste koostoimeliste süsteemide koostalitlusvõimega, ning eriti oluline on toetada eri marki sõidukite konvois sõitmist käsitlevate sideprotokollide standardimist.
Raudteesektori jaoks on väga oluline ka digiteerimis-, automatiseerimis- ja küberturvalisusstandardite väljatöötamine. Sellised standardid 20 hõlbustavad eri raudtee allsüsteemide integreerimist mitmeliigilisse transpordisüsteemi ning kaitsevad selle võimalikke nõrku kohti või osi volitamata juurdepääsu eest.
Terasetööstuses on tänu energiatõhususe parandamisele ja uute tehnoloogiate kasutuselevõtule viimastel aastakümnetel saavutatud märkimisväärne kasvuhoonegaaside heitkoguste vähenemine. Kasutatavad menetlused on siiski oma aja ära elanud ning vaja on välja töötada uued tehnoloogiad, et veelgi vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid, saavutamaks 2030. aasta kliima- ja energiaraamistiku ning 2050. aasta pikaajalise strateegia eesmärgid. Standarditest lähtumine uute innovaatiliste tootmisprotsesside teadusuuringute etapis aitab tagada sujuva ülemineku vähese CO2-heitega majandusele. Lisaks võivad Euroopa standardid toetada innovatiivsete terase tootmise tehnoloogiate ühtlustatud rakendamist ühtsel turul.
Euroopa kaitsevaldkonna tööstusliku arendamise programmi 21 eesmärk oli toetada liidu kaitsetööstuse konkurentsi- ja uuendusvõimet. Tegemist on Euroopa Kaitsefondi katseprogrammiga, mille kaudu antakse liikmesriikidele järgmise mitmeaastase finantsraamistiku (2021–2027) raames rahalisi stiimuleid ELi kaitsevarustuse ja -tehnoloogiate alase ühise teadustöö tegemiseks. Euroopa kaitsevaldkonna tööstusliku arendamise programm on Euroopa kaitsealase tegevuskava osa ja selle eesmärk on anda Euroopa kaitsetööstusele valitud valdkondades uute toodete ja tehnoloogiate arendusetapis rahalist toetust. Euroopa kaitsevaldkonna tööstusliku arendamise programmi 2020.–2021. aasta tööprogramm võeti vastu 19. märtsil 2019 ja 2019. aasta konkursikutsed avaldati 4. aprillil 2019. Liikmesriikide tihedam koostöö kaitseküsimustes loob mastaabisäästu, vähendades sõjalise materjali tootmise ja ostmise kulusid. Standardid peaksid seda koostööd toetama, luues ühise nomenklatuuri asjaomase materjali kavandamiseks, arendamiseks ja hankimiseks.
3Rahvusvaheline koostöö
Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja USA president Donald Trumpi kohtusid 2018. aasta juulis. Kohtumisele järgnenud ühisavaldus, 22 milles nimetatakse selgesõnaliselt standardite alase koostöö prioriteetsust mõlema piirkonna kaubanduse ja majanduskasvu edendamisel, tõi kaasa ELi ja USA vahelise töörühma loomise, kus prioriteetsete küsimuste hulgas arutatakse ka standardimisalast koostööd.
ELi ja Hiina 21. tippkohtumine 9. aprillil 2019. aastal 23 andis kahe kaubanduspartneri suhetele uue hoo. Standardimist jälgitakse nüüd tähelepanelikult kui Hiina turu avamise peamist näitajat, eelkõige seoses ELi äriühingute/tütarettevõtjate juurdepääsuga Hiina standardimisprotsessidele ning sellega, kui kiiresti Hiina rahvusvahelised standardid vastu võtab. Euroopa standardite tõhusamaks edendamiseks toimub Hiina standardimisalase olukorra süsteemne kaardistamine. Selles kontekstis kujutab ELi ja Hiina standardimise töörühm endast olulist dialoogi- ja koostööplatvormi.
Standardimine on alati iga sõlmitava vabakaubanduslepingu (edaspidi „vabakaubandusleping“) tehniliste kaubandustõkete peatüki oluline osa ja see jääb nii ka edaspidi. ELi ja Singapuri vabakaubandusleping jõustub 2020. aasta alguses ning läbirääkimised Austraalia, Uus-Meremaa, Indoneesia ja Mercosuriga sõlmitavate vabakaubanduslepingute üle jätkuvad. See annab tunnistust ELi avatusest üleilmsel areenil oma püüdlustes edendada Euroopa konkurentsivõimet, tööhõivet ja majanduskasvu.
4Avaliku ja erasektori partnerlus
4.1Juhtimine
Kvaliteetsete standardite õigeaegne valmimine on jätkuvalt komisjoni prioriteet. Sellega seoses tuleks vastavalt Euroopa Kohtu hiljutisele kohtupraktikale pöörata erilist tähelepanu harmoneeritud standarditele. Euroopa õiguse osana peavad harmoneeritud standardid vastama kindlaksmääratud kriteeriumidele nii vormi kui ka tehnilise sisu osas.
Eelkõige peavad mõlemad pooled erilist tähelepanu pöörama harmoneeritud standardite kvaliteedile, sest need on vastavuseelduse õigusliku mõju aluseks. Seda arvestades võttis komisjon 22. novembril 2018 vastu teatise „Harmoneeritud standardid: Läbipaistvuse parandamine ja õiguskindluse tugevdamine täielikult toimiva ühtse turu saavutamiseks“ 24 . Teatises antakse ülevaade Euroopa standardimissüsteemi toimimisest ja määratletakse konkreetsed meetmed, mida komisjon kavatseb võtta, et toetada Euroopa standardimismääruse 25 rakendamist.
Seda silmas pidades annab komisjon pärast konsulteerimist välja ka juhenddokumendi Euroopa standardimismääruse rakendamise praktiliste aspektide kohta, pöörates tähelepanu eelkõige rollide ja vastutuse jaotusele harmoneeritud standardite väljatöötamise protsessis ning pannes erilist rõhku tõhususele, kaasavusele ja kiirusele ning standardimisprotsessidele. Selles juhenddokumendis võtab komisjon arvesse hiljutist kohtupraktikat ja eritingimusi, mis on vajalikud Euroopa standardimismääruse järgimiseks ja standardimisprotsessi täiustamiseks praktikas. Nõnda jätkab komisjon kõnealuste protsesside ümberhindamist kõigi asjaomaste sidusrühmadega konsulteerides.
Komisjon soovitab Euroopa standardiorganisatsioonidel võtta juhenddokumenti nõuetekohaselt arvesse, eelkõige esitada kõik harmoneeritud standardite esialgsete versioonide hindamiseks vajalikud dokumendid õigeaegselt, et hindamisprotsess kulgeks sujuvalt.
Komisjon jätkab juhtimisprotsessi toetamist kõigi talle kättesaadavate asjakohaste vahenditega, nimelt standardikomitee, IKT standardimist käsitleva sidusrühmi ühendava platvormi ja Euroopa standardiorganisatsioonidega peetava struktureeritud dialoogi kaudu. Sellega seoses kutsub komisjon Euroopa standardiorganisatsioone üles nende platvormide töös aktiivselt osalema, et aidata ka edaspidi Euroopa tööstus- ja digitaalpoliitikat kujundada.
4.2Kaasatus
Kaasatus ja läbipaistvus on Euroopa standardimissüsteemi põhijooned. Komisjon toetab seega jätkuvalt VKEsid, tarbijaid, keskkonnahuve ja ametiühinguid esindavate sidusrühmade osalemist standardimisprotsessis (edaspidi „III lisa 26 tingimustele vastavad organisatsioonid 27 “).
Rahaline toetus VKEsid ja nende sotsiaalseid ja ühiskondlikke huvisid Euroopa tasandil esindavatele organisatsioonidele on võimaldanud organisatsioonide liikmetel järk-järgult standardimises osalema hakata. Samas on seoses nende tõhusa osalemisega standardimisprotsessis ikka veel teatavaid probleeme.
Komisjon jälgib tähelepanelikult, kuidas Euroopa standardiorganisatsioonid rakendavad III lisa tingimustele vastavate organisatsioonide tõhusa osalemise nõudeid vastavalt Euroopa standardimismääruse artiklile 5.
Euroopa standardiorganisatsioonide CENi ja CENELECi ning rahvusvaheliste standardiorganisatsioonide tegevuse aluseks on riikliku delegeerimise põhimõte. Üldiselt kehtib põhimõte, et standardite väljatöötamisel võivad osaleda kõik eksperdid. Komisjon kutsub III lisas loetletud organisatsioone üles lisama oma aastaaruannetesse kõik juhtumid, kus sidusrühmad on standardimistegevusest osalemist taotlenud, kuid ei ole saanud selles osaleda; selline aruandlus peaks hõlmama ka rahvusvahelist tasandit (ISO, IEC).
4.3Euroopa standardimise rahastamine
Praegused partnerluse raamlepingud, mis moodustavad õigusraamistikud Euroopa standardiorganisatsioonidele antava liidu rahastamise jaoks, lõpevad detsembris 2020. Euroopa standardimise rahastamine tulevikus on osa ühtse turu programmist 28 . Kõnealuse töökava mõju hinnatakse vahe- ja lõpphindamise raames ning kindlaksmääratud kõrgetasemeliste peamiste tulemusnäitajate pideva jälgimise teel. Euroopa standardimise näitajaks on valitud „liikmesriikides riiklike standarditena rakendatavate Euroopa standardite osakaal Euroopa standardite koguarvust“.
Uuring standardimise majandusliku ja ühiskondliku mõju kohta
Euroopa standardid on ühtse turu nõuetekohaseks toimimiseks hädavajalikud. Muu hulgas toetavad nad majanduskasvu, kõrvaldades tõkked, mis takistavad uuenduslike ja konkurentsivõimeliste toodete ja teenuste pakkumist olemasolevatel turgudel, ning laiendades kaubandust uutele turgudele. Nende potentsiaali ja tegelikku mõju ning funktsioone on siiski endiselt liiga vähe uuritud ning neid tuleks paremini mõista.
Seda arvesse võttes algatab komisjon pärast nõukogu üleskutset ja kooskõlas standardimise ühisalgatusega 2019. aastal uuringu, mis käsitleb Euroopa standardite ja standardimise funktsioone ja mõju ELis. Uuringu tulemused avalikustatakse 2021. aastaks.
Määruse (EL) nr 1025/2012 artikkel 8.
Põhjalikum meetmete loetelu on esitatud käesoleva teatise lisas.
Kaasa arvatud Euroopa standardid, mis tagavad üldise tooteohutuse direktiivi 2001/95/EÜ kohaste üldiste ohutusnõuete järgimise.
Vt määruse (EL) nr 1025/2012 artikkel 10.
Vt püügivahenditega seotud tegevused ja meetmed Euroopa strateegias plasti kohta ringmajanduses, COM (2018) 28 final ja meede 13 käesoleva teatise lisas.
Vt üksikasjad käesoleva teatise lisa meetmetes 1–3.
Vt meede 7 käesoleva teatise lisas.
Vt meede 8 käesoleva teatise lisas.
Vt meede 6 käesoleva teatise lisas.
Vt meede 5 käesoleva teatise lisas.
Vt meede 4 käesoleva teatise lisas.
Vt meede 9 käesoleva teatise lisas.
Vt meede 11 käesoleva teatise lisas.
Vt meede 12 käesoleva teatise lisas.
COM(2018) 237.
COM(2017) 477 final.
Euroopa Liidu Võrgu- ja Infoturbeamet.
C(2019)800, 6. veebruar 2019.
COM(2018) 283 final.
Vt meede 10 käesoleva teatise lisas.
Määrus (EL) 2018/1092.
STATEMENT/18/4687.
https://www.consilium.europa.eu/media/39020/euchina-joint-statement-9april2019.pdf.
COM(2018) 764.
määrus (EL) nr 1025/2012.
Euroopa standardimist käsitleva määruse (EL) nr 1025/2012 III lisa.
Väikeettevõtete suhtes kehtivad standardid (SBS) , Euroopa tarbijate huvisid standardimis- ja sertifitseerimisprotsessis esindav ja kaitsev ühendus (ANEC) , Euroopa Ametiühingute Konföderatsioon (ETUC) ja Euroopa kodanike keskkondlik standardiorganisatsioon (ECOS).
COM(2018) 441 final.
EUROOPA KOMISJON
Brüssel,28.10.2019
COM(2019) 486 final
LISA
järgmise dokumendi juurde:
KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE
Euroopa standardimist käsitlev liidu töökava aastaks 2020
Viide |
Meetme nimetus |
Viide poliitikale/õigusaktile |
Eesmärk |
Meetme mõju |
Standardimistaotlused liidu õigusakte toetavate harmoneeritud Euroopa standardite väljatöötamiseks/läbivaatamiseks |
||||
1 |
Ökodisain |
Vaadata läbi määruse (EL) nr 640/2009 seoses elektrimootorite ökodisaini nõuetega. |
Hinnata lisaks standardiga IEC 61800-9-2 juba hõlmatud muunduri energiakadudele ka sagedusmuunduri sisend- ja väljundpoolel tekkivaid energiakadusid. |
Hinnata sagedusmuundurite mõju süsteemipõhise lähenemisviisi raames, et edendada energiakadu minimeerivaid sagedusmuundureid. |
2 |
Ökodisain |
Veesoojendite ökodisaini ja energiamärgistuse määrus (vaadata läbi komisjoni delegeeritud määrus (EL) nr 812/2013, millega täiendatakse direktiivi 2010/30/EL seoses veesoojendite, kuumaveesalvestite ning veesalvestiga päikesekütteseadmete energiamärgistusega, ja määrus nr 814/2013, millega rakendatakse direktiivi 2009/125/EÜ seoses veesoojendite ja kuumaveesalvestite ökodisaini nõuetega). |
Hinnata veesoojendi energiatõhusust, heidet ja muud võimalikku keskkonnamõju. |
Parandada veesoojendite keskkonnatoimet ja luua võrdsed tingimused nendele tootjatele, kes peavad määrust täitma. |
3 |
Ökodisain |
Ökodisaini nõuded kodumajapidamises kasutatavatele nõudepesumasinatele, kodumajapidamises kasutatavatele pesumasinatele ja kodumajapidamises kasutatavatele pesumasin-kuivatitele. Kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate, kodumajapidamises kasutatavate pesumasinate ja pesumasin-kuivatite energiamärgistus. Neli komisjoni määrust, mis tuleb 2019. aastal vastu võtta. |
Vaadata pärast asjakohaste ökodisaini ja energiamärgistuse määruste läbivaatamist läbi kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate, kodumajapidamises kasutatavate pesumasinate ja kodumajapidamises kasutatavate pesumasin-kuivatite toimivuse mõõtmise harmoneeritud standardid. |
Hõlbustada selliste seadmete turuleviimist, mis vastavad läbivaadatud määrustele, säästes energiat, vett ja muid ressursse, pöörates samal ajal tähelepanu tarbijate vajadustele ja tööstuse konkurentsivõimele. |
4 |
Kemikaalide registreerimine, hindamine, autoriseerimine ja piiramine |
Määrus (EÜ) nr 1907/2006, mis käsitleb kemikaalide registreerimist, hindamist, autoriseerimist ja piiramist – XVII lisa – kanne 50. |
Rakendada piiranguid käsitlevad kande 50 alapunktid 5 ja 6 (polütsüklilised aromaatsed süsivesinikud (PAH)), mille läbivaatamisel võib kaaluda migratsiooni piirnormi kehtestamist kummile ja plastile. |
Tagada, et plastist/kummist tarbekaupu saab ühtsel turul vabalt toota/ringlusse lasta. |
5 |
Väetised |
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. juuni 2019. aasta määrus (EL) 2019/1009, millega kehtestatakse ELi väetisetoodete turul kättesaadavaks tegemise nõuded ning muudetakse määrusi (EÜ) nr 1069/2009 ja (EÜ) nr 1107/2009 ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 2003/2003, |
Analüütiliste katsemeetodite ühtlustamine, et kontrollida teisesest toormest väetisetoodete vastavust uue väetisetooteid käsitleva määruse olulistele nõuetele. |
Tagada vastavus õiguslikele nõuetele ühiste kontrolli- ja katsetavade abil, hõlbustades sellega kaubandust ühtsel turul. |
6 |
Plahvatusohtlik keskkond (ATEX) |
Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2014/34/EL plahvatusohtlikus keskkonnas kasutatavaid seadmeid ja kaitsesüsteeme käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (ATEX). |
Töötada välja tehnilised kirjeldused, milles käsitletakse kooskõlas direktiivi oluliste nõuetega potentsiaalselt plahvatusohtlikus keskkonnas kasutamiseks mõeldud seadmete ja kaitsesüsteemide tehnoloogilisi uuendusi. |
Projekteerida ja ehitada seadmed vastavalt valdkondlike tehnoloogiate ajakohastud tehnika tasemele ning tagada kasutajatele ajakohane ohutustase. |
7 |
Pürotehniliste toodete ohutus |
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. juuni 2013. aasta direktiiv 2013/29/EL pürotehniliste toodete turul kättesaadavaks tegemist käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (uuesti sõnastatud). |
Standardimine pürotehniliste toodete ohutuse suurendamiseks: ajakohastada olemasolevaid pürotehnilisi tooteid käsitlevaid standardeid, et võtta arvesse kehtiva direktiivi 2013/29/EL nõudeid ja tehnoloogia viimaseid arengusuundumusi. |
Meede suurendab pürotehniliste toodete ohutust ja selliste toodete vastavushindamise kvaliteeti, kohandades valdkonna olemasolevaid standardeid kehtivate õigus- ja ohutusnõuetega, samuti uusimate tehnoloogiatega. |
8 |
Radionukliidide kalibreerimisseadmed |
Meditsiiniseadmete määrus (MDR), määrus (EL) 2017/745, põhilised ohutusnormid (BSS), nõukogu direktiiv 2013/59/Euratom. |
Enne patsiendile manustamist radiofarmatseutiliste preparaatide aktiivsuse mõõtmiseks kasutatavate radionukliidide projekteerimine, tootmine, paigaldamine, kasutamine ja toime kontrollimine. |
Parandada annuse optimeerimisprotsessi, kontrollides patsiendile manustatava ravimi aktiivsustaset. |
9 |
Ehitustooted |
Ehitustoodete määrus (EL) nr 305/2011. |
Välja töötada ehitustoodete toimivuse hindamise meetodid ja kriteeriumid. |
Ühine tehniline keel, mis on vajalik käesolevas määruses või selle abil loodud ühtlustamissüsteemi nõuetekohaseks toimimiseks. |
10 |
Raudteeliiklus |
Direktiiv (EL) 2016/797 Euroopa Liidu raudteesüsteemi koostalitluse kohta (uuesti sõnastatud). |
Toetada koostalitluse ja raudteesüsteemi ehitust käsitlevaid tehnilisi kirjeldusi, sealhulgas digiteerimist, et tagada tõhusam rongihaldus ja suurendada kasu, mida saavad kasutajad, automatiseerimist ja küberturvalisust. |
Valmistada ette raudteesektori edasine integreerimine ja ühtlustamine Euroopa ühtse raudteepiirkonna jaoks, mis on tulevase mitmeliigilise ja digitaalse Euroopa transpordivõrgu tugisammas. |
11 |
Akrediteerimine ja vastavushindamine |
Määrus (EÜ) nr 765/2008, millega sätestatakse akrediteerimise ja turujärelevalve nõuded seoses toodete turustamisega, ja määrus (EÜ) nr 1221/2009. |
Vastastikuse hindamise kriteeriumide ühtlustamine riiklike akrediteerimisasutuste vahel. Liikmesriikide vastavushindamisasutuste akrediteerimiskriteeriumide ühtlustamine liikmesriikide riiklike akrediteerimisasutuste poolt. |
Tagada, et akrediteerimine ja vastavushindamine toimub kõigis liikmesriikides ühesuguse rangusega, mis tagab akrediteerimis- ja vastavushindamisasutuste suure pädevuse, luues ettevõtjatele (eriti VKEdele) võrdsed võimalused. |
12 |
Puuetega inimeste takistusteta juurdepääs |
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. aprilli 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/882 toodete ja teenuste ligipääsetavusnõuete kohta. |
Ühtlustada lähenemisviisid, mida kogu maailma tootjad ja teenuseosutajad praegu kasutavad, et täita ligipääsetavusnõudeid, kui nad toodavad või pakuvad tooteid ja teenuseid, millel on konkreetsed ligipääsutingimused. |
Tagada puuetega inimestele juurdepääs toodetele ja teenustele siseturul. |
13 |
Püügivahendite korduvkasutamine |
Direktiiv 2019/904 teatavate plasttoodete keskkonnamõju vähendamise kohta. |
Töötada välja harmoneeritud standardid kalapüügivahendite ringmajandust toetava disaini kohta, et soodustada korduvkasutamiseks ettevalmistamist ja hõlbustada ringlussevõttu olelusringi lõpus. |
Soodustada korduvkasutamiseks ettevalmistamist ja hõlbustada ringlussevõetavust olelusringi lõpus. |