EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE1044

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. juuli 2006 . aasta määrust (EÜ) nr 1082/2006 Euroopa territoriaalse koostöö rühmituse (ETKR) kohta, et selgitada, lihtsustada ja parandada nende rühmituste asutamist ja kasutamist” (KOM(2011) 610 (lõplik))

ELT C 191, 29.6.2012, p. 53–56 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

29.6.2012   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 191/53


Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. juuli 2006. aasta määrust (EÜ) nr 1082/2006 Euroopa territoriaalse koostöö rühmituse (ETKR) kohta, et selgitada, lihtsustada ja parandada nende rühmituste asutamist ja kasutamist”

(KOM(2011) 610 (lõplik))

2012/C 191/10

Raportöör: Luis Miguel PARIZA CASTAÑOS

25. oktoobril 2011 otsustas Euroopa Parlament ja 27. oktoobril 2011 otsustas nõukogu vastavalt ELi toimimise lepingu artikli 175 lõikele 3 ja artiklile 304 konsulteerida Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteega järgmises küsimuses:

Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. juuli 2006. aasta määrust (EÜ) nr 1082/2006 Euroopa territoriaalse koostöö rühmituse (ETKR) kohta, et selgitada, lihtsustada ja parandada nende rühmituste asutamist ja kasutamist

COM(2011) 610 final – 2011/0272 (COD).

Asjaomase töö ettevalmistamise eest vastutav majandus- ja rahaliidu ning majandusliku ja sotsiaalse ühtekuuluvuse sektsioon võttis arvamuse vastu 3. aprillil 2012.

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee võttis täiskogu 480. istungjärgul 25. ja 26. aprillil 2012. aastal (25. aprilli istungil) vastu järgmise arvamuse. Poolt hääletas 172 ja erapooletuks jäi 4.

1.   Järeldused ja soovitused

1.1   Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee jagab komisjoni pühendumist Euroopa territoriaalse koostöö rühmitusele (ETKR) ning toetab uue määruse lähenemisviisi, mis muudab ETKRi tõhusamaks, lihtsamaks ja paindlikumaks vahendiks, mis aitab edendada Lissaboni lepinguga tõhustatud territoriaalset koostööd. Käesolev arvamus täiendab arvamust teemal „Ettepanek: määrus erisätete kohta, milles käsitletakse Euroopa Regionaalarengu Fondist toetuse andmist seoses eesmärgiga „Euroopa territoriaalne koostöö” ” (1).

1.2   Komitee toetab seda, et kõnealuse määrusega tugevdatakse ETKRi õiguslikku vahendit üleeuroopaliste ühtsete lahenduste abil, ning leiab, et ETKRid on tulevikus olulised koostöö ja territoriaalse ühtekuuluvuse vahendid.

1.3   ETKRide jätkumine tulevikus on tagatud ning tänu määrusega sisseviidavatele muudatustele võimaldab see õiguslik vahend suuremat paindlikkust territoriaalsete ja valdkondlike poliitikameetmete rakendamisel.

1.4   Suurendatakse Euroopa piirkondade poliitilist kaalu. Komitee toetab täielikult seda, et ELi territoriaalse koostöö poliitika võimaldab piirkondlikel ametiasutustel täita uut rolli. Nõukogus osalevad liikmesriigid ning komitee loodab, et ka Euroopa piirkonnad kaasatakse asjakohaselt. Regioonide Komiteel ning Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteel on oluline institutsiooniline roll, millega nõukogu peab arvestama.

1.5   Tuleviku väljakutse on kaasata kohalikud ja piirkondlikud omavalitsused ning kodanikuühiskond strateegia „Euroopa 2020” rakendamisse, mis nõuab eri valitsustasandite suurt koostööd.

1.6   Komitee on alati arvestanud mitmetasandilise valitsemise süsteemide lisaväärtusega. Seepärast toetab komitee selliste ETKRide loomist, mis võimaldavad kaasata kõik makropiirkonna, euroregiooni või piiriülese piirkonna pädevad sidusrühmad.

1.7   Mitmetasandilist valitsemist tuleks siiski tugevdada majandus- ja sotsiaalvaldkonna osapoolteosalusel. Seepärast soovib komitee, et määruse muutmisega lihtsustataks sotsiaalpartnerite ja teiste kodanikuühiskonna organisatsioonide asjakohast osalemist Euroopa territoriaalse koostöö rühmitustes. Tänu kodanikuühiskonna osalusele paraneksid seosed ETKRide ja strateegia „Euroopa 2020” ja valdkondlike poliitikmeetmete vahel.

1.8   ETKRides osalevate riiklike, piirkondlike ja kohalike haldusametnike koolitamine ja nende hulgas toimuvad vahetused on üliolulised. Seepärast kutsub komitee komisjoni üles soodustama ühiste koolitusprogrammide korraldamist, et parandada poliitilist juhtimist ja halduskorraldust.

1.9   Komitee leiab, et kõnealune määrus, mis on väga spetsiifiline, tuleb kiiresti nõukogus ja parlamendis heaks kiita, ootamata ära kogu ühtekuuluvuspoliitika paketi vastuvõtmist. Nii saaks määrus varem jõustuda.

2.   Euroopa territoriaalse koostöö rühmitus (ETKR)

2.1   Euroopa territoriaalse koostöö rühmitus on juriidiline üksus, mida kasutatakse koostööstruktuuride loomiseks Euroopa Liidu ametiasutuste vahel. Rühmitus loodi määrusega (EÜ) nr 1082/2006 programmiperioodiks 2007–2013 kehtestatud ühtekuuluvuspoliitika sätete raames.

2.2   Nimetatud programmiperioodil antakse seni ELi algatusest INTERREG kaasrahastatud koostööprojektidele ühtekuuluvuspoliitika eesmärgi staatus, seda nii piiriülese kui ka riikide- ja piirkondadevahelise koostöö puhul. Neist saab kolmas, Euroopa territoriaalse koostöö nimeline eesmärk.

2.3   Territoriaalset koostööd peetakse ühtekuuluvuse eesmärkide saavutamise üheks peamiseks vahendiks. Seepärast antakse sellele uus hoog ja suurendatakse selle rahalisi vahendeid. Kuid samuti tuleb võtta paralleelseid meetmeid, mille eesmärk on eemaldada selle arengut raskendavad takistused.

2.4   Praegu peavad ELi liikmesriikide ametiasutused, eelkõige kohalikud ja piirkondlikud omavalitsused, oma koostöötegevuse elluviimisel ületama mitmeid õigusnormide ja menetluste mitmekesisusest tulenevaid õiguslikke ja praktilisi takistusi, mis avaldavad negatiivset mõju selle tegevuse korraldamisele.

2.5   ETKRi loomise (2) määrus võeti vastu, et anda territoriaalses koostöös osalejatele uued vahendid nende takistuste ületamiseks ja territoriaalse koostöö projektide paremaks elluviimiseks.

2.6   See juriidiline üksus võimaldab ühiste (kas Euroopa Liidu kaasrahastamisega või ilma) territoriaalse koostöö projektide ja algatuste ümber koondunud asutuste rühmal saada iseseisvaks, rühmituses osalevatest asutustest erinevaks juriidiliseks isikuks ning osaleda enda nimel ELi õigustehingutes.

2.7   Pärast määruse viieaastast toimimist on Euroopa Komisjon sellest saadud tulemuste valguses esitanud ettepaneku kõnealust määrust muuta, kavandades muudatusi, millega selgitatakse, lihtsustatakse ja parandatakse ETKRi kasutamist.

3.   ETKRi käsitlevat määrust (EÜ) nr 1082/2006 muutva määruse ettepanek

3.1   Täites võetud kohustust esitada aruanne kehtiva määruse kohaldamise kohta ning koostöös Regioonide Komiteega toimunud institutsioonide ja olemasolevate ETKRidega konsulteerimise tulemusena kinnitas Euroopa Komisjon, et ETKRid on hästi sobiv struktuur pikaajalise territoriaalse koostöö jaoks (3).

3.2   ETKRi juriidiline vorm annab territoriaalsele koostööle „ametliku raamistiku koos suurema õiguskindlusega ning ametlikuma aluse ja kindlama institutsioonilise struktuuri”.

3.3   Olemasolevate rühmituste antud tagasiside oli positiivne. Loodud on 26 ETKRi 15 liikmesriigi osalusel, koondades enam kui 550 kohalikku ja piirkondlikku omavalitsust.

3.4   Siiski on ilmnenud ka mitmeid puudusi, võib isegi öelda, et ETKRi „kasutamine on hetkel palju tagasihoidlikum, kui oleks võimalik”, ning nimetatud puudused on takistanud enamate ETKRide võimalikku asutamist. Määruse muutmisega kavatsetakse need probleemid lahendada.

3.5   Probleemid on seotud ETKRide loomise ja toimimisega ning nende asutamise ja muutmise menetluste aegluse ja keerukusega. Samuti on tekkinud soovimatuid olukordi juhul, kui riigiasutused ja piirkondlikud asutused on tõlgendanud eeskirju erinevalt ning kujunenud on erinevad tavad.

3.6   Nendesse rühmitustesse kuuluvate asutuste õiguslik ja korralduslik mitmekesisus ning nende erinev pädevus muudab raskeks kõigile osalejatele sobiva vormi leidmise.

3.7   Samuti on erinev määruse sätete kohaldamine eri valdkondades: piiratud või piiramata vastutuse kontekstis, ETKRi töötajate töötingimustes ning tööde ja teenuste tellimise süsteemis.

3.8   Samuti esineb raskusi kolmandate riikide kaasamisel, juhul kui oleks vaja luua rühmitus ühe liikmesriigi ja ühe kolmanda riigi asutuste vahel.

3.9   Samuti on erinevalt tõlgendatud määruse sisu, näiteks eraõiguslike asutuste osalemise puhul, kes peavad olema riigihanke mõistes ostjad.

4.   Üldised märkused

4.1   Nii nagu komitee juba märkis määruse (EÜ) nr 1082/2006 üle konsulteerimise (4) raames, on ETKR kasulik ja väärtuslik vahend, mis võib aidata kaasa tõhusamale, aktiivsemale ja nähtavamale territoriaalsele koostööle.

4.2   Kuigi esineb riikidevahelisi erinevusi, on piirkondadel Euroopa Liidu tulevases valitsemissüsteemis väga oluline roll, mida institutsioonid peavad toetama.

4.3   Komitee tervitab uut määruse ettepanekut, mis parandab ja lihtsustab selle kasutamist ning muudab ETKRi piirkondade jaoks kasulikumaks vahendiks. Rühmitused vajavad vahendit, mis annaks Euroopa piirkondlikule koostööle stabiilse, struktureeritud ning juriidiliselt tõhusa ja toimiva aluse.

4.4   Uus määrus hõlbustab uute ETKRide asutamist ja parandab nende toimimist, sest tugevdatakse struktureeritud raamistikku, millel on täielik talitlusvõime ja mis võimaldab ületada riikidevahelise koostöö ees seisvad õiguslikud ja praktilised takistused. Määrusega luuakse spetsiaalsed korraldusüksused, mis tegelevad planeerimise, koordineerimise ja haldamisega.

4.5   Komitee leiab, et määrus tähendab uut sammu piiriülese ning riikide- ja piirkondadevahelise koostöö innustamisel.

4.6   Nii edendatakse ambitsioonikamat koostööd. ELi fondidest territoriaalse koostöö raames kaasrahastatavatele meetmetele antakse strateegilisem suund ning nende aluseks saab Euroopa ühishuvist tulenev lisaväärtus ja püsivus.

4.7   On soovitav, et tulevikus toimuks piirkondadevaheline koostöö strateegia „Euroopa 2020” raames ning et rõhutataks eesmärke luua tööhõivet, tõsta konkurentsivõimet, suurendada säästvust ning edendada koostööd ettevõtete, sh VKEde, ülikoolide ja tehnoloogiakeskuste jms vahel.

4.8   Komitee pooldab ka seda, et territoriaalne koostöö tugevdaks temaatilisi ja valdkondlikke algatusi piirkondade ja linnade vahel.

4.9   Komitee märgib, et ETKR võimaldab juba teha piirkondlike omavalitsuste vahel koostööd sellistes majandus- ja tehnoloogiavaldkondades, mis on asjakohased ka strateegia „Euroopa 2020” jaoks. Selline koostöö peaks olema nähtavam.

4.10   Komitee tunnustab nende eri väljundite väärtust, mida sellised koostöövahendid nagu ETKR annavad, alates INTERREGi projektidest kuni piiriüleste avalike teenuste või strateegiliste mitut valdkonda hõlmavate kavade loomiseni.

4.11   Komitee toetab Regioonide Komitee institutsioonilist rolli ETKRide järelevalves ja heade tavade levitamisel. Regioonide Komitee ETKRi platvorm peab jätkama oma tegevust ka pärast uue määruse vastuvõtmist.

4.12   Komitee soovib teha koostööd Regioonide Komiteega, et tagada kodanikuühiskonna ja sotsiaalpartnerite osalemine ETKRide järelevalves ja hindamisel. Komitee kutsub komisjoni üles koostama aruande uue määruse kohaldamise kohta ning majandus- ja sotsiaalvaldkonna ja kodanikuühiskonna osapoolte osalemise kohta ETKRides (5).

4.13   Komitee toetab ka ETKRide asutamise menetluse lihtsustamist tulevikus, samuti kokkulepete heakskiitmist kuue kuu jooksul, kuigi valitsused ei ole andnud oma selgesõnalist heakskiitu.

4.14   Komitee leiab, et ETKRid peavad olema väga mitmekesised, et hallata üldist majandushuvi pakkuvaid taristuid ja teenuseid nende kodanike huvides, kes elavad mitme liikmesriigi territooriumil.

4.15   Komitee märgib, et territoriaalsel koostööl, mille üks peaeesmärk on parandada majanduslikku, sotsiaalset ja territoriaalset ühtekuuluvust, on koht ka kõrgetasemeliste, ambitsioonikate ja poliitiliselt keerukate koostööalgatuste raames, nagu makropiirkonnad, euroregioonid ning vesikondade strateegiad integreeritud merenduspoliitikas.

4.16   Komitee märgib, et makropiirkondlik ja piirkondadevaheline koostöö koos ETKRide asjakohase toimimisega võib samuti täita rolli ELi valdkondlike eesmärkide saavutamisel. Ka strateegia „Euroopa 2020” saab kahtlemata täiendava hoo. Määrus peaks aitama kaasa ETKRide tihedamatele sidemetele ELi poliitikavaldkondade poliitiliste ja finantsvahenditega.

4.17   Komisjon ja liikmesriigid peavad aitama äärepoolseimatel piirkondadel ja ülemereterritooriumidel kasutada ETKRe, sealhulgas koos oma naabriks olevate kolmandate riikidega.

4.18   Arvestades ETKRi kasutamise vabatahtlikkuse põhimõtet, kutsub komitee komisjoni üles tegutsema ettenägelikumalt, et soodustada, lihtsustada ja täiendada ETKRe, mis peavad olema seotud Euroopa Liidu strateegiliste eesmärkidega.

5.   Konkreetsed märkused

5.1   Komitee peab asjakohaseks käsitlust, mida Euroopa Komisjon määruse muutmise ettepanekus kasutab. Komitee juhib tähelepanu sellele, et ETKRid peavad olema lihtsalt kasutatavad, nii et iga liikmete rühm saab kujundada ETKRi ja selle ülesanded vastavalt oma olemusele, sest igal liikmete rühmal on oma eriomane olukord ja tingimused. Samuti peab ETKR olema võimeline täitma rühmituse koostööeesmärke.

5.2   Praegu ei kasuta paljud Euroopa piirkonnad võimalusi, mida pakub Euroopa Liidu õigus ETKRide juriidilise üksuse kaudu koostööks piirkondade vahel ELi regionaalpoliitika raames. Komitee kutsub Euroopa Komisjoni üles tegema suuremaid jõupingutusi kõnealuse vahendi tutvustamiseks ja edendamiseks piirkondlikes ametiasutuses ja kodanikuühiskonnas.

5.3   Lihtsustamise põhimõte, mida komisjon tahab juurutada tulevases ühtekuuluvuspoliitikas ja seeläbi ka Euroopa territoriaalses koostöös, peab kehtima ka selle eri vahendites, eelkõige ETKRis.

5.4   Komitee märgib, et õiguslik, halduslik ja menetluslik keerukus avaldab eemaletõrjuvat mõju territoriaalse koostöö osapooltele, eelkõige neile kohalikele ja piirkondlikele omavalitsustele, kelle haldusvahendid on kasinamad ja ressursid väiksemad.

5.5   Aeglane haldusmenetlus ETKRi loomisel ja vajadus seda menetlust iga uue liikme lisandumisel korrata ei ole kooskõlas koostöö jaoks vajaliku dünaamilisusega ning takistab ETKRi kasutamist. Komitee väljendab heameelt selle üle, et need probleemid lahendatakse uue määrusega.

5.6   Paindlikkus on veel üks omadus, mida soovivad ja mille poole püüdlevad asutused, kes tahavad luua koostööstruktuuri, mis võimaldaks kohandada selle korraldust ja ülesandeid oma konkreetsete vajaduste ja omadustega.

5.7   Komitee teeb Euroopa Komisjonile ettepaneku käivitada kohalike ja piirkondlike omavalitsuste töö lihtsustamiseks hindamis-, koolitus- ja kogemuste vahetuse süsteem, mis hõlbustaks kokkulepete ja põhikirjade koostamist.

5.8   Komitee peab ebapiisavaks meetmeid, mis on võetud ETKRide haldusasutuste vahelise digitaalse killustatuse vältimiseks. Oluline on tagada omavahel seotud, interaktiivsete ja ELi programmi ISA (6) kaudu ligipääsetavate piirkondlike haldusasutuste süsteem. Sellega toetataks mitmetasandilise valitsemise süsteemide lisaväärtust ning kõigi makropiirkonna, euroregiooni või piiriülese piirkonna asjaomaste osalejate kaasamist.

5.9   Komitee toetab ettepanekut, et ETKRi personalile kehtivad töönormid ja sotsiaalkindlustuse eeskirjad, samuti töötajate värbamise ja personalihalduse eeskirjad kehtestataks kokkuleppes.

5.10   Komitee juhib tähelepanu ETKRis toimuvale mitmetasandilisele valitsemisele, kus eri piirkondadest, riikidest ja asutustest pärit liikmed moodustavad koostöösuhtes valitsus- ja haldusorganid. Komitee soovitab siiski kaasata ka sotsiaalpartnerid ja teised kodanikuühiskonna osalejad.

Brüssel, 25. aprill 2012

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee president

Staffan NILSSON


(1)  Vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 49.

(2)  Vastavalt EÜ asutamislepingu artiklile 159, mis on nüüd ELi toimimise lepingu artikkel 175, milles sätestatakse fondideväliste erimeetmete vastuvõtmine, et saavutada majandusliku ja sotsiaalse ühtekuuluvuse eesmärk.

(3)  Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile ja nõukogule „Määruse (EÜ) nr 1082/2006 (Euroopa territoriaalse koostöö rühmituse (ETKR) kohta) kohaldamine”, COM(2011) 462 final.

(4)  Komitee arvamus „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega luuakse Euroopa piiriülese koostöö rühmitus (EGCC)”, ELT C 255, 14.10.2005, lk 76.

(5)  Komitee arvamus „Kuidas edendada tõhusat partnerlust ühtekuuluvuspoliitika programmide juhtimisel”, ELT C 44, 11.2.2011, lk 1.

(6)  Euroopa haldusasutuste koostalitlusvõime alased lahendused.


Top