EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023D2879

Komisjoni rakendusotsus (EL) 2023/2879, 15. detsember 2023, millega kehtestatakse liidu tolliseadustikuga ette nähtud elektrooniliste süsteemide väljaarendamise ja kasutuselevõtmise tööprogramm

C/2023/8568

ELT L, 2023/2879, 22.12.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/2879/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/2879/oj

European flag

Teataja
Euroopa Liidu

ET

Seeria L


2023/2879

22.12.2023

KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2023/2879,

15. detsember 2023,

millega kehtestatakse liidu tolliseadustikuga ette nähtud elektrooniliste süsteemide väljaarendamise ja kasutuselevõtmise tööprogramm

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. oktoobri 2013. aasta määrust (EL) nr 952/2013, millega kehtestatakse liidu tolliseadustik, (1) eriti selle artikli 281 esimest lõiku,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määruse (EL) nr 952/2013 (millega kehtestatakse liidu tolliseadustik) artiklis 6 on sätestatud, et kogu teabevahetus tolliasutuste vahel ning ettevõtjate ja tolliasutuste vahel ning sellise teabe säilitamine peab toimuma elektroonilisi andmetöötlusvahendeid kasutades. Määruse (EL) nr 952/2013 artiklis 280 on sätestatud, et komisjon koostab liidu tolliseadustikuga ette nähtud elektrooniliste süsteemide väljaarendamist ja kasutuselevõtmist käsitleva tööprogrammi (edaspidi „tööprogramm“).

(2)

Komisjon võttis esimese tööprogrammi vastu komisjoni rakendusotsusega 2014/255/EL, (2) mida ajakohastati komisjoni rakendusotsustega (EL) 2016/578 (3) ja (EL) 2019/2151 (4). Rakendusotsusega (EL) 2019/2151 vastu võetud tööprogrammi versiooni tuleb ajakohastada, et võtta arvesse elektrooniliste süsteemide kavandamisega seotud uusi arenguid.

(3)

Tööprogrammi tuleks ajakohastada, et loetleda määrusega (EL) nr 952/2013 ette nähtud elektroonilised süsteemid, asjaomased artiklid, millega need süsteemid ette nähakse, ning kuupäevad, mil need süsteemid peaksid tööle hakkama. Tööprogrammis tuleks eristada elektroonilisi süsteeme, mida peavad välja arendama liikmesriigid ise (edaspidi „riiklikud süsteemid“), ja neid, mida nad peavad välja arendama koostöös komisjoniga (edaspidi „üleeuroopalised süsteemid“). Tööprogrammis osutatud elektroonilisi süsteeme tuleks hallata, ette valmistada ja arendada kooskõlas kõiki IT-alaseid tolliprojekte hõlmava kavandamisdokumendiga (5) (tolli mitmeaastane strateegiakava), mis koostatakse kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsusega nr 70/2008/EÜ (6) ning eelkõige selle artikliga 4 ja artikli 8 lõikega 2.

(4)

Tööprogrammis määratakse üksikasjalikumalt kindlaks iga elektroonilise süsteemi kasutuselevõtu tegelik kuupäev ning määratakse kindlaks kasutuselevõtu lõppkuupäev kooskõlas määruse (EL) nr 952/2013 artiklis 278 ja komisjoni delegeeritud määruses (EL) 2016/341 (7) sätestatud üleminekuperioodidega.

(5)

Kui tööprogrammiga antakse liikmesriikidele võimalus võtta teataval ajavahemikul (nn kasutuselevõtu ajavahemikul) kasutusele kas üleeuroopaline või riiklik elektrooniline süsteem, tuleks käesoleva otsuse lisas täpsustada, et kasutuselevõtu alguskuupäev on varaseim kuupäev, mil liikmesriigid võivad alustada uue elektroonilise süsteemi käitamist, ning et kasutuselevõtu lõppkuupäev on viimane kuupäev, mil liikmesriigid ja ettevõtjad peavad hakkavad kasutama uut või ajakohastatud elektroonilist süsteemi. Kasutuselevõtu lõppkuupäev peaks olema ka kõnealuse elektroonilise süsteemiga seotud üleminekumeetmete võtmise perioodi lõpp. Seepärast tuleks kõnealune kuupäev kehtestada määruse (EL) nr 952/2013 artikli 278 lõigetes 1, 2 ja 3 sätestatud tähtaegade põhjal. Need kasutuselevõtu ajavahemikud on vajalikud süsteemi kasutuselevõtmiseks liidu tasandil, võttes arvesse iga süsteemi kasutuselevõtuga seotud vajadusi. Saabumiseelse turvalisuse ja ohutuse tolliprojekti (edaspidi „ICS2“) puhul tuleks kasutuselevõtu ajavahemike suhtes kohaldada erinevaid eeskirju. Sel juhul peaksid kõik liikmesriigid olema valmis võtma iga projekti väljalaske kasutusele selle alguskuupäeval ning ettevõtjatele tuleks liikmesriikide nõusolekul anda võimalus liituda projektiga kasutuselevõtu ajavahemiku jooksul. Kuna mitmes liikmesriigis on ICS2 2. väljalaske rakendamine märkimisväärselt hilinenud, on komisjon vastu võtnud komisjoni rakendusotsuse (EL) 2023/438, (8) millega antakse määruse (EL) nr 952/2013 artikli 6 lõike 4 kohaselt erand, millega lubatakse kasutada ICS2 2. väljalaske jaoks ette nähtud teabe vahetamiseks ja säilitamiseks muid vahendeid kui elektroonilised andmetöötlusvahendid. Hilinemiste tõttu on liikmesriigid ja ettevõtjad väljendanud ka muret ICS2 3. väljalaske projekti ajakava teostatavuse üle. Seepärast peaks komisjon elektroonilisi süsteeme rakendama järk-järgult kolmes etapis, alustades meretranspordiettevõtjatest ICS2 projektis alates 3. juunist 2023, sellele järgneksid alates 4. detsembrist 2024 ICS2 projektis mereveo ekspediitorid ning lõpuks ühendataks alates 1. aprillist 2025 ICS2 projektis maanteeveo- ja raudteeveo-ettevõtjad.

(6)

Riiklike elektrooniliste süsteemide kasutuselevõtu ja ülemineku ajavahemikud peaksid hõlmama liikmesriikide projekti- ja üleminekukavasid ning nende puhul tuleks arvesse võtta konkreetset riigi IT-keskkonda ja olukorda. Riiklike elektrooniliste süsteemide kasutuselevõtu lõppkuupäevaga peaks lõppema ka nende elektrooniliste süsteemide suhtes kohaldatavad üleminekumeetmed. Need kuupäevad tuleks seepärast tuleks kehtestada määruse (EL) nr 952/2013 artikli 278 lõigetes 1, 2 ja 3 sätestatud tähtaegade põhjal. Kuna mitmes liikmesriigis on riiklike elektrooniliste süsteemide rakendamine märkimisväärselt hilinenud, on komisjon vastu võtnud komisjoni rakendusotsuse (EL) 2023/234, (9) komisjoni rakendusotsuse (EL) 2023/235, (10) komisjoni rakendusotsuse (EL) 2023/236 (11) ning komisjoni rakendusotsuse (EL) 2023/237, (12) millega lubatakse erandeid vastavalt määruse (EL) nr 952/2013 artikli 6 lõikele 4. Viited neile eranditele tuleks lisada lisasse.

(7)

Rakendusotsusega (EL) 2023/237 lubatud erandid mõjutavad keskse imporditollivormistuse projekti ja on viinud projekti lähenemisviisi ümbermääratlemiseni. Keskse imporditollivormistuse projekti 1. etapi tähtaega pikendati seitsme kuu võrra ja liikmesriikidel on lubatud võtta kogu keskse imporditollivormistuse projekti rakendamisena kasutusele keskse imporditollivormistuse projekti 1. etapi süsteem vaid standardtollideklaratsiooniga. Liikmesriikidele on antud võimalus rakendada keskse imporditollivormistuse projekti 1. etappi nii, et nad kasutavad keskse imporditollivormistuse projekti 2. etapi (täielik kohaldamisala) tehnilisi kirjeldusi, millega jäetakse ära üleminek 1. etapilt 2. etapile. See hõlbustab ka ettevõtjate tegevust, andes neile võimaluse oma süsteeme kiiresti kohandada, mis tagab keskse imporditollivormistuse süsteemi sujuva kasutamise, ning seepärast peaks keskse imporditollivormistuse projekti kasutuselevõtu tähtajaks olema 2. juuni 2025.

(8)

Selleks et tagada, et kaupa saaks liidu piires või liitu vedada transiidiprotseduuri alusel või eksportida ilma tegevuse katkestamisest tulenevata probleemideeta, tuleks transiidi andmevahetuse süsteemi (edaspidi „NCTS“) ja automaatse ekspordisüsteemiga (AES) seotud üleeuroopaliste projektide rakendamise ajakava kohandada, kehtestades kasutuselevõtu tähtpäevaks 1. detsembri 2023. Kuigi enamik liikmesriike on oma süsteemi kasutusele võtnud, on väike arv liikmesriike teatanud, et nende riiklik rakendus ei ole (täielikult) valmis toimima NCTSi 5. etapis või AESis. Tuleks keskenduda sellele, et esmalt rakendada kiiresti süsteemide põhifunktsioonid ja seejärel mittepõhifunktsioonid, ning see peaks hõlbustama projekti sujuvat lõpuleviimist 2. detsembriks 2024. Lisaks puudutab hilinemine ka ettevõtjaid, eelkõige neis liikmesriikides, kus on hilinetud projektide kavandamisega. Liikmesriigid vastutavad jätkuvalt oma ettevõtjate riikliku üleminekustrateegia kehtestamise eest. Alates 2. detsembrist 2024 peaksid liikmesriigid ja kauplejad kasutama uusi süsteeme. Samas jätkatakse mõningate üleminekueeskirjade kohaldamist (tehnilistel põhjustel) NCTSi 5. etapi suhtes kuni 21. jaanuarini 2025 ja AESi suhtes kuni 11. veebruarini 2025.

(9)

Liikmesriigid ja komisjon peaksid samuti tagama, et ettevõtjad saavad õigel ajal tehnilise teabe, mida neil on vaja oma elektrooniliste süsteemide ajakohastamiseks ja määrusega (EL) nr 952/2013 ette nähtud uute või ajakohastatud elektrooniliste süsteemidega liitumiseks. Liikmesriigid ja komisjon peaksid andma ettevõtjatele teada konkreetse süsteemi kasutuselevõtuga seotud muudatustest 12–24 kuud ette, sõltuvalt süsteemist ning vajaduse korral süsteemi ulatusest ja laadist. Väikeste muudatuste korral võib see ajavahemik olla lühem.

(10)

Käesoleva otsusega ette nähtud meetmed on kooskõlas tolliseadustiku komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Tööprogramm

Võetakse vastu määrusega (EL) nr 952/2013 (millega kehtestatakse liidu tolliseadustik) ette nähtud elektrooniliste süsteemide väljaarendamise ja kasutuselevõtmise tööprogramm (edaspidi „tööprogramm“), mis on esitatud lisas.

Artikkel 2

Rakendamine

1.   Liikmesriigid ja komisjon teevad tööprogrammi rakendamisel koostööd.

2.   Liikmesriigid arendavad välja asjakohased elektroonilised süsteemid ja võtavad need kasutusele vastavate tööprogrammis kehtestatud kasutuselevõtu ajavahemike jooksul.

3.   Tööprogrammis määratletud projektide ja nendega seotud elektrooniliste süsteemide ettevalmistamist ja rakendamist korraldatakse kooskõlas tööprogrammiga ja tolli mitmeaastase strateegiakavaga.

4.   Komisjon püüab tööprogrammis esitatud projektide algatamisel jõuda liikmesriikidega ühisele seisukohale ja kokkuleppele elektrooniliste süsteemidega seotud projektide ulatuse, kavandamise, nõuete ning arhitektuuri osas. Vajaduse korral konsulteerib komisjon ka ettevõtjatega ja võtab arvesse nende seisukohti.

Artikkel 3

Ajakohastamine

Tööprogrammi ajakohastatakse korrapäraselt, et tagada selle kooskõla ja kohandamine määruse (EL) nr 952/2013 rakendamise edenemisega ning võtta arvesse edasiminekut elektrooniliste süsteemide ettevalmistamisel ja väljaarendamisel. Eelkõige peetakse silmas ühiselt kokkulepitud tehniliste kirjelduste kättesaadavust ja elektrooniliste süsteemide käivitamist.

Artikkel 4

Teabevahetus ja aruandlus

1.   Liikmesriigid ja komisjon jagavad omavahel teavet iga süsteemi kavandamise ja iga süsteemi rakendamisel tehtud edusammude kohta.

2.   Liikmesriigid esitavad komisjonile iga aasta 31. jaanuariks ja 30. juuniks riiklikud projekti- ja üleminekukavad ning määruse (EL) nr 952/2013 artikli 278a lõikes 4 osutatud tabeli elektrooniliste süsteemide väljaarendamise ja kasutuselevõtmise edenemise kohta. Kavad ja tabel sisaldavad asjakohast teavet, mida komisjon vajab määruse (EL) nr 952/2013 artikli 278a lõike 1 kohaselt esitatava aastaaruande jaoks.

3.   Liikmesriigid teatavad komisjonile kohe kõigist oma projekti- ja üleminekukavade olulistest ajakohastustest.

4.   Liikmesriigid teevad ettevõtjatele õigel ajal kättesaadavaks riikliku elektroonilise süsteemi välissuhtlusega seotud tehnilised kirjeldused.

Artikkel 5

Kehtetuks tunnistamine

1.   Rakendusotsus (EL) 2019/2151 tunnistatakse kehtetuks.

2.   Viiteid rakendusotsusele (EL) 2019/2151 käsitletakse viidetena käesolevale otsusele.

Artikkel 6

Jõustumine

Käesolev otsus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 15. detsember 2023

Komisjoni nimel

president

Ursula VON DER LEYEN


(1)   ELT L 269, 10.10.2013, lk 1, ELI:. http://data.europa.eu/eli/reg/2013/952/oj.

(2)  Komisjoni 29. aprilli 2014. aasta rakendusotsus 2014/255/EL, millega kehtestatakse liidu tolliseadustikku käsitlev tööprogramm (ELT L 134, 7.5.2014, lk 46, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2014/255/oj).

(3)  Komisjoni 11. aprilli 2016. aasta rakendusotsus (EL) 2016/578, millega kehtestatakse liidu tolliseadustikus sätestatud elektrooniliste süsteemide väljaarendamise ja kasutuselevõtmise tööprogramm (ELT L 99, 15.4.2016, lk 6, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2016/578/oj).

(4)  Komisjoni 13. detsembri 2019. aasta rakendusotsus (EL) 2019/2151, millega kehtestatakse liidu tolliseadustikuga ette nähtud elektrooniliste süsteemide väljaarendamise ja kasutuselevõtmise tööprogramm (ELT L 325, 16.12.2019, lk 168, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2019/2151/oj).

(5)  https://ec.europa.eu/taxation_customs/general-information-customs/electronic-customs_en#heading_2

(6)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. jaanuari 2008. aasta otsus nr 70/2008/EÜ tolli ja kaubanduse paberivaba keskkonna kohta (ELT L 23, 26.1.2008, lk 21, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/70(1)/oj).

(7)  Komisjoni 17. detsembri 2015. aasta delegeeritud määrus (EL) 2016/341, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 952/2013 seoses liidu tolliseadustiku teatavate sätete üleminekueeskirjadega, kui vajalikud elektroonilised süsteemid veel ei toimi, ja muudetakse komisjoni delegeeritud määrust (EL) 2015/2446 (ELT L 69, 15.3.2016, lk 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2016/341/oj).

(8)  Komisjoni 24. veebruari 2023. aasta rakendusotsus (EL) 2023/438, millega tehakse teatavate liikmesriikide poolt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 952/2013 kohaselt taotletud erand, millega lubatakse kasutada impordikontrollisüsteemi 2 2. väljalaske jaoks ette nähtud teabe vahetamiseks ja säilitamiseks muid vahendeid kui elektroonilised andmetöötlusvahendid (ELT L 63, 28.2.2023, lk 56, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/438/oj).

(9)  Komisjoni 1. veebruari 2023. aasta rakendusotsus (EL) 2023/234, millega lubatakse teatavate liikmesriikide poolt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 952/2013 kohaselt taotletud erand kasutada liidu tolliterritooriumile toodava kauba esitamisteatega seotud teabe vahetamiseks ja säilitamiseks muid vahendeid kui elektroonilised andmetöötlusvahendid (ELT L 32, 28.2.2023, lk 217, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/234/oj).

(10)  Komisjoni 1. veebruari 2023. aasta rakendusotsus (EL) 2023/235, millega lubatakse teatavate liikmesriikide poolt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 952/2013 kohaselt taotletud erand kasutada merelaeva või õhusõiduki saabumisest teatamiseks ette nähtud teabe vahetamiseks ja säilitamiseks muid vahendeid kui elektroonilised andmetöötlusvahendid (ELT L 32, 3.2.2023, lk 220, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/235/oj).

(11)  Komisjoni 1. veebruari 2023. aasta rakendusotsus (EL) 2023/236, millega lubatakse teatavate liikmesriikide poolt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 952/2013 kohaselt taotletud erand kasutada tollile esitatava liiduvälise kaubaga seotud ajutise ladustamise deklaratsioonide kohta teabe vahetamiseks ja säilitamiseks muid vahendeid kui elektroonilised andmetöötlusvahendid (ELT L 32, 3.2.2023, lk 223, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/236/oj).

(12)  Komisjoni 1. veebruari 2023. aasta rakendusotsus (EL) 2023/237, millega lubatakse teatavate liikmesriikide taotletud erand kasutada Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 952/2013 (millega kehtestatakse liidu tolliseadustik) artiklites 158, 162, 163, 166, 167, 170–174, 201, 240, 250, 254 ja 256 sätestatud liidu tolliterritooriumile toodud kauba tollideklaratsiooniga seotud teabe vahetamiseks ja säilitamiseks muid vahendeid kui elektroonilised andmetöötlusvahendid (ELT L 32, 3.2.2023, lk 226, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/237/oj).


LISA

järgmise dokumendi juurde: Komisjoni rakendusotsus, millega kehtestatakse liidu tolliseadustikuga ette nähtud elektrooniliste süsteemide väljaarendamise ja kasutuselevõtmise tööprogramm

I.   SISSEJUHATUS

1.

Tööprogrammi näol on tegemist vahendiga, millega toetatakse määruse (EL) nr 952/2013 (1) ja määruse (EL) 2019/632 (2) nende sätete kohaldamist, milles käsitletakse elektrooniliste süsteemide väljaarendamist ja kasutuselevõttu.

2.

Tööprogrammis määratakse kindlaks ka perioodid, mille jooksul tuleb kohaldada üleminekumeetmeid kuni komisjoni delegeeritud määrustes (EL) 2015/2446 (3) ja (EL) 2016/341 (4) ning komisjoni rakendusmääruses (EL) 2015/2447 (5) osutatud uute või ajakohastatud elektrooniliste süsteemide kasutuselevõtmiseni.

3.

Tehniliste kirjelduste oluline vahe-eesmärk on kuupäev, mil tehakse kättesaadavaks tehniliste kirjelduste püsiversioon. Riiklike süsteemide või komponentide puhul tehakse see kuupäev teatavaks siis, kui avaldatakse teave riiklike projektide kavandamise kohta.

4.

Tööprogrammiga kehtestatakse järgmised üleeuroopaliste ja riiklike süsteemide kasutuselevõtmise kuupäevad:

a)

elektrooniliste süsteemide kasutuselevõtu ajavahemiku alguskuupäev – see on kõige varasem kuupäev, millal elektrooniline süsteem alustab tööd;

b)

elektrooniliste süsteemide kasutuselevõtu ajavahemiku lõppkuupäev – see on

i)

kõige viimane kuupäev, mis ajaks peavad süsteemid kõigis liikmesriikides toimima ning kõik ettevõtjad neid kasutama, ning

ii)

üleminekumeetmete kehtivuse lõppkuupäev.

Punkti b kohaldamisel on kuupäev sama kui alguskuupäev, kui ülemineku või kasutuselevõtu jaoks ei ole ajavahemikku ette nähtud.

5.

Kui tegemist on puhtalt riikliku süsteemi või konkreetse riikliku komponendiga laiemas liidu projektis, võivad liikmesriigid riiklike projektide kavandamisel kindlaks määrata kasutuselevõtu kuupäevad ning kasutuselevõtu ajavahemiku algus- ja lõppkuupäevad vastavalt käesolevas tööprogrammis sätestatud tähtajale ja kooskõlas määruse (EL) nr 952/2013 artikli 278 lõikega 2 alljärgnevate punktide b (SP IMP), c ja d puhul ning kooskõlas artikli 278 lõikega 3 alljärgnevate punktide a, b (SP EXP) ja e puhul.

Tööprogrammi esimeses lõigus käsitletakse järgmisi riiklikke süsteeme või konkreetseid riiklikke komponente:

a)

liidu tolliseadustiku kohase automaatse ekspordisüsteemi (AES) 2. komponent (riiklike ekspordisüsteemide ajakohastamine) (II osa punkt 10);

b)

liidu tolliseadustiku kohased eriprotseduurid (SP IMP/SP EXP) (II osa punkt 12);

c)

liidu tolliseadustiku kohane saabumisteade, esitamisteade ja ajutine ladustamine (II osa punkt 13);

d)

liidu tolliseadustiku kohaste riiklike impordisüsteemide ajakohastamine (II osa punkt 14);

e)

liidu tolliseadustiku kohane tagatiste haldamine (GUM) – 2. komponent (II osa punkt 16).

6.

Üleeuroopaliste süsteemide puhul, millel on kasutuselevõtu ajavahemik, kuid millel ei ole ühtset rakendamiskuupäeva, võivad liikmesriigid, kui seda peetakse asjakohaseks, alustada kasutuselevõttu sobival kuupäeval selle ajavahemiku sees vastavalt käesolevas tööprogrammis sätestatud tähtajale ja kooskõlas määruse (EL) nr 952/2013 artikli 278 lõikega 3.

Esimene lõik hõlmab järgmisi üleeuroopalisi süsteeme:

a)

liidu tolliseadustiku kohase transiidi andmevahetuse süsteemi (NCTS) ajakohastamine (II osa punkt 9);

b)

liidu tolliseadustiku kohane automaatne ekspordisüsteem (1. komponent) (II osa punkt 10);

c)

liidu tolliseadustiku kohane keskne imporditollivormistus (II osa punkt 15).

Liidu tolliseadustiku kohase üleeuroopalise transiidi andmevahetuse süsteemi ajakohastamise (1. komponent) (II osa punkt 9) ning liidu tolliseadustiku kohase automaatse ekspordisüsteemi (1. komponent) (II osa punkt 10) puhul võivad liikmesriigid lubada ettevõtjatel, kui seda peetakse asjakohaseks, liituda järk-järgult kuni 2. detsembrini 2024. Liikmesriigid teatavad komisjonile kasutuselevõtu algus- ja lõppkuupäevad ning oma kauplejate jaoks kehtestatud riikliku üleminekustrateegia. Liikmesriigid ja komisjon peavad hoolikalt kaaluma ühis- ja välisdomeeni aspekte üleminekuperioodil, mis lõpeb liidu tolliseadustiku kohase transiidi andmevahetuse süsteemi (NCTS 5. etapp) puhul 21. jaanuaril 2025 ja automaatse ekspordisüsteemi (1. komponent) puhul 11. veebruaril 2025.

7.

Ka (liidu tolliseadustiku kohase tulevase) üleeuroopalise impordikontrollisüsteemi (ICS2) (II osa punkt 17) puhul on vaja järk-järgulist rakendamist ja üleminekut. Selle puhul on aga lähenemisviis erinev, sest eeldatakse, et liikmesriigid on iga väljalaske korral valmis ühel ajal iga kasutuselevõtu ajavahemiku alguses. Lisaks võivad liikmesriigid, kui nad peavad seda asjakohaseks, lubada ettevõtjatel süsteemiga järk-järgult liituda kuni iga väljalaske kasutuselevõtuks ettenähtud ajavahemiku lõpuni, ning kui kasutuselevõtmine toimub järkudena, siis kuni väljalaske järgu kasutusevõtuks ettenähtud ajavahemiku lõpuni. Liikmesriigid avaldavad komisjoniga koordineerides oma veebisaidil tähtajad ja juhised ettevõtjatele.

8.

Tööprogrammi rakendamisel peavad liikmesriigid ja komisjon toime tulema keeruka olukorraga, mis tuleneb omavahelisest sõltuvusest, muutujatest ja prognoosidest. Kavandamisel juhindutakse tolli mitmeaastases strateegiakavas esitatud põhimõtetest.

Projektid viiakse ellu mitmes etapis, alates ettevalmistamisest ja väljaarendamisest kuni ülesehitamise, katsetamise, ülemineku ja lõpliku kasutuselevõtuni. Liikmesriikide ja komisjoni roll neis etappides sõltub süsteemi ja selle osade või teenuste olemusest ja arhitektuurist, nagu on kirjeldatud tolli mitmeaastase strateegiakava üksikasjalikes projektidokumentides. Vajaduse korral määrab komisjon tihedas koostöös liikmesriikidega kindlaks ühised tehnilised kirjeldused (mille liikmesriigid läbi vaatavad), et need lõplikult vormistada 24 kuud enne elektroonilise süsteemi kasutuselevõtu sihtkuupäeva.

Liikmesriigid ja komisjon peaksid samuti tagama, et ettevõtjad saavad õigel ajal tehnilise teabe, mida neil on vaja oma elektrooniliste süsteemide ajakohastamiseks ja määrusega (EL) nr 952/2013 ettenähtud uute või ajakohastatud elektrooniliste süsteemidega liitumiseks. Kui muudatuse ulatus ja laad seda nõuab, tuleb kõigist muudatustest ettevõtjatele teatada 12–24 kuud enne konkreetse süsteemi kasutuselevõttu, et ettevõtjad saaksid oma süsteeme ja liideseid kavandada ja kohandada. Väikeste muudatuste korral võib etteteatamise aeg olla lühem.

Liikmesriigid ja vajaduse korral ka komisjon osalevad süsteemide väljaarendamises ja kasutuselevõtmises kooskõlas süsteemide jaoks kindlaks määratud arhitektuuri ja tehniliste kirjeldustega. Tegevus toimub vastavalt tööprogrammis märgitud vahe-eesmärkidele ja kuupäevadele. Liikmesriigid ja komisjon teevad koostööd ka ettevõtjate ja teiste sidusrühmadega.

Ettevõtjad peavad astuma vajalikke samme, et suuta kasutada süsteeme pärast seda, kui need on kasutusele võetud; nad peavad seda suutma vähemalt käesolevas tööprogrammis kehtestatud lõppkuupäevadeks või, kui see on asjakohane, kuupäevadeks, mille on kehtestanud liikmesriigid oma riikliku kava osana.

II.   ELEKTROONILISTE SÜSTEEMIDE VÄLJAARENDAMISE JA KASUTUSELEVÕTUGA SEOTUD PROJEKTIDE LOETELU

„Liidu tolliseadustiku kohased projektid ja nendega seotud elektroonilised süsteemid“

Tolliseadustiku kohaldamiseks vajalike elektrooniliste süsteemide väljaarendamise ja kasutuselevõtuga seotud projektide loetelu

Õiguslik alus

Oluline vahe-eesmärk

Elektrooniliste süsteemide kasutuselevõtu kuupäevad

 

 

 

Elektroonilise süsteemi kasutuselevõtu ajavahemiku alguskuupäev (6)

Elektroonilise süsteemi kasutuselevõtu ajavahemiku lõppkuupäev (7) = üleminekuperioodi lõppkuupäev

1.

Liidu tolliseadustiku kohane registreeritud eksportijate süsteem (REX)

Projekti eesmärk on teha kättesaadavaks ajakohane teave üldise soodustuste süsteemi (GSP) riikides asutatud registreeritud eksportijate kohta, kes ekspordivad kaupu liitu. Süsteem on üleeuroopaline ja hõlmab ka andmeid ELi ettevõtjate kohta, et toetada eksporti GSP-riikidesse. Nõutavad andmed sisestati süsteemi järk-järgult kuni 31. detsembrini 2017.

Määruse (EL) nr 952/2013 artikli 6 lõige 1, artiklid 16 ja 64 ning artikli 278 lõige 1

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= 2015. aasta I kv

1.1.2017

1.1.2017

2.

Liidu tolliseadustiku kohane siduva tariifiinformatsiooni süsteem (STI)

Projekti eesmärk on ajakohastada olemasolevat üleeuroopalist süsteemi EBTI-3, et tagada järgmine:

a)

süsteemi EBTI-3 kooskõlla viimine liidu tolliseadustiku nõuetega;

b)

kohustus esitada rohkem järelevalve raames nõutavaid deklareerimisandmeid;

c)

STI kohustusliku kasutamise kontrollimine;

d)

STI laiendatud kasutamise kontrollimine ja juhtimine.

Projekti rakendati kahes etapis.

Esimene etapp (1. järk) annab funktsionaalsuse, et järk-järgult vastu võtta liidu tolliseadustikuga nõutud deklaratsiooni andmekogumit alates 1. märtsist 2017 kuni punktides 10 ja 14 loetletud projektide rakendamiseni. Projekti täielik rakendamine sõltub punktides 10 ja 14 loetletud projektide rakendamisest. 2. järgus täidetakse kohustus kontrollida STI kasutamist uue nõutava deklaratsiooni andmekogumi alusel ja viiakse tegevus kooskõlla tolliotsuste tegemisega.

Määruse (EL) nr 952/2013 artikli 6 lõige 1 ning artiklid 16, 22, 23, 26, 27, 28, 33 ja 34 ning artikli 278 lõige 1

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= 2016. aasta II kv

(1. etapp)

1.3.2017

(1. etapi 1. järk)

2.10.2017

(1. etapi 2. järk)

1.3.2017

(1. etapi 1. järk)

2.10.2017

(1. etapi 2. järk)

Teises etapis võetakse kasutusele STI taotluste ja otsuste elektrooniline vorm ning tehakse ettevõtjatele kättesaadavaks kauplejate ühtlustatud liides, mille kaudu on võimalik STI taotlusi elektrooniliselt esitada ja STI otsuseid elektrooniliselt saada.

 

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= 2018. aasta II kv

(2. etapp)

1.10.2019

(2. etapp)

1.10.2019

(2. etapp)

3.

Liidu tolliseadustiku kohased tolliotsused

Projekti eesmärk on ühtlustada tolliotsuse taotlemise, tegemise ja haldamise protsessid kogu liidus taotluste ja otsuse/loa andmete standardimise ja elektroonilise haldamise kaudu. Projekt on seotud tolliseadustikus määratletud riiklike ja mitut liikmesriiki hõlmavate otsustega ning selle alla kuuluvad liidu tasandil keskselt väljaarendatud süsteemikomponendid, samuti hõlmab see integreerimist riiklike komponentidega, kui liikmesriigid otsustavad neid kasutada. Üleeuroopaline süsteem hõlbustab konsulteerimist otsuse tegemise ajal ja loaandmisprotsessi haldamist.

Määruse (EL) nr 952/2013 artikli 6 lõige 1 ning artiklid 16, 22, 23, 26, 27 ja 28 ning artikli 278 lõige 1

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= 2015. aasta IV kv

2.10.2017

2.10.2017

4.

Kauplejate otsejuurdepääs Euroopa teabesüsteemidele (ühtne kasutajahaldus ja digiallkiri)

Projekti eesmärk on pakkuda kauplejate otseseks ja ühtlustatud juurdepääsuks toimivaid lahendusi, milleks on kasutaja ja süsteemi vahelise liidesena elektroonilistesse tollisüsteemidesse integreeritud teenus, mis on määratletud konkreetsetes liidu tolliseadustiku kohastes projektides. Ühtne kasutajahaldus ja digiallkiri integreeritakse asjaomaste süsteemide portaalidesse ning see hõlmab vajalikule turvapoliitikale vastavat isikusamasuse tuvastamise, juurdepääsu ja kasutajahalduse toetamist. Esimest korda võeti see kasutusele koos liidu tolliseadustiku kohase tolliotsuste süsteemiga.

Määruse (EL) nr 952/2013 artikli 6 lõige 1, artikkel 16 ja artikli 278 lõige 1

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= 2015. aasta IV kv

2.10.2017

2.10.2017

See tehniline autentimine ja kasutajahalduse lahendus tehakse seejärel kättesaadavaks kasutamiseks muudes liidu tolliseadustiku kohastes projektides nagu liidu tolliseadustiku kohase siduva tariifiinformatsiooni süsteem (STI), liidu tolliseadustiku kohase volitatud ettevõtja (AEO) staatuse uuendamine, liidu tolliseadustiku kohane liidu staatust tõendav dokument (PoUS), liidu tolliseadustiku kohased eriprotseduuride teabelehed (INF) ning liidu tolliseadustiku kohane impordikontrollisüsteem 2 (ICS2).

 

 

Vt eri projekte seoses kasutuselevõtu kuupäevadega.

Vt eri projekte seoses kasutuselevõtu kuupäevadega.

5.

Liidu tolliseadustiku kohase volitatud ettevõtja (AEO) staatuse uuendamine

Selle projektiga püütakse parandada volitatud ettevõtja staatuse taotluste ja staatuse andmisega seotud äriprotsesse, võttes arvesse muudatusi liidu tolliseadustiku sätetes.

Esimeses etapis on projekti eesmärk teha tolliotsuste tegemise protseduuri ühtlustamise osana suuri täiustusi volitatud ettevõtja süsteemi.

Teises etapis võetakse projekti raames kasutusele volitatud ettevõtja staatuse taotluste ja staatust käsitlevate otsuste elektroonilised vormid ning tehakse ettevõtjatele kättesaadavaks ühtlustatud liides, mille kaudu on võimalik volitatud ettevõtja staatuse taotlusi elektrooniliselt esitada ja volitatud ettevõtja staatust käsitlevaid otsuseid elektrooniliselt saada. Ajakohastatud süsteem võetakse kasutusele kahe väljalaskena: esimene osa on volitatud ettevõtja staatuse taotluste ja staatust käsitlevate otsuste tegemise protsessi jaoks ning teine osa on muude edasiste protsesside jaoks.

Määruse (EL) nr 952/2013 artikli 6 lõige 1 ning artiklid 16, 22, 23, 26, 27, 28, 38 ja 39 ning artikli 278 lõige 1

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= 2016. aasta I kv

5.3.2018

(1. etapp)

5.3.2018

(1. etapp)

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= 2018. aasta IV kv

1.10.2019

(2. etapi 1. järk, esialgne protsess)

16.12.2019

(2. etapi 2. järk, muud protsessid)

1.10.2019

(2. etapi 1. järk)

16.12.2019

(2. etapi 2. järk)

6.

Liidu tolliseadustiku kohase ettevõtjate registreerimis- ja identifitseerimissüsteemi ajakohastamine (EORI 2)

Projekti eesmärk on pisut ajakohastada olemasolevat üleeuroopalist EORI süsteemi, mis võimaldab registreerida ja identifitseerida liidu ja kolmandate riikide ettevõtjaid ning isikuid, kes ei ole ettevõtjad, kuid kes on liidus tolliküsimustega aktiivselt seotud.

Määruse (EL) nr 952/2013 artikli 6 lõige 1, artikkel 9 ja artikli 278 lõige 1

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= 2016. aasta II kv

5.3.2018

5.3.2018

7.

Liidu tolliseadustiku kohane süsteem „Järelevalve 3“

Projekti eesmärk on ajakohastada süsteemi „Järelevalve 2+“, et tagada selle kooskõla tolliseadustiku selliste nõuetega nagu standardne teabevahetus elektrooniliste andmetöötlusvahendite kaudu ning liikmesriikidelt järelevalve kohta saadud täieliku andmekogumi töötlemiseks ja analüüsimiseks vajalike funktsioonide loomine.

See hõlmab täiendavaid andmete hankimise võimalusi ja aruandlusfunktsioone, mis tehakse kättesaadavaks liikmesriikidele ja komisjonile.

Projekti täielik rakendamine sõltub punktides 10 ja 14 loetletud projektidest. Liikmesriigid kehtestavad süsteemi kasutuselevõtmise kuupäeva oma riiklikes kavades.

Määruse (EL) nr 952/2013 artikli 6 lõige 1, artikkel 16, artikli 56 lõige 5 ning artikli 278 lõige 1

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= 2016. aasta III kv

1.10.2018

1.10.2018

8.

Liidu tolliseadustiku kohane liidu staatust tõendav dokument (PoUS)

Projekti eesmärk on luua uus üleeuroopaline süsteem liidu staatust tõendavate dokumentide T2L/F ja (volitamata väljastaja poolt välja antud) tolli kaubamanifesti talletamiseks, haldamiseks ja väljaotsimiseks.

Kuna tolli kaubamanifesti rakendamine tuleb siduda Euroopa merenduse ühtsete kontaktpunktidega, käsitletakse projekti seda osa 2. etapis.

Määruse (EL) nr 952/2013 artikli 6 lõige 1, artiklid 16 ja 153 ning artikli 278 lõike 3 punkt c

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= 2022. aasta I kv

1.3.2024

(1. etapp)

1.3.2024

(1. etapp)

15.8.2025

(2. etapp)

15.8.2025

(2. etapp)

9.

Liidu tolliseadustiku kohase transiidi andmevahetuse süsteemi (NCTS) ajakohastamine

Projekti eesmärk on viia olemasolev üleeuroopaline transiidi andmevahetuse süsteem kooskõlla liidu uue tolliseadustikuga.

1. komponent – NCTSi 5. etapp. Selle etapi eesmärk on viia transiidi andmevahetuse süsteem vastavusse liidu uue tolliseadustiku nõuetega, välja arvatud liidu tolliterritooriumile toodavate kaupade transiidiga seotud tollidokumentide nende andmeelementide osas, mis puudutavad turvalisust ja julgeolekut.

See hõlmab transiidi käigus toimuvate sündmuste registreerimist, teabevahetuse kooskõlla viimist liidu tolliseadustiku andmenõuetega ning seda süsteemi teiste süsteemidega ühendavate liideste ajakohastamist ja arendamist.

Projekti võib rakendada kahes järgus.

1. järk. NCTSi 5. etapi põhifunktsioonid, millega tagatakse süsteemi talitluspidevus, näiteks transiidi tavaprotseduuri deklaratsioon (põhivoog), lihtsustatud protseduur väljumisel/sihtkohal (volitatud kaubasaatja/kaubasaaja), muutmine/kehtetuks tunnistamine, kõrvalesuunamine (transiidi- ja sihttolliasutuses), päringu- ja sissenõudmisprotsessid ning ettevõtlusstatistika andmete saatmine. See järk võib hõlmata ka 2. järgus määratletud mittepõhifunktsioone.

2. järk. See järk hõlmab ülejäänud funktsioone nagu automaatse ekspordisüsteemiga ühtlustatud liidese väljatöötamine, enne kauba esitamist esitatud deklaratsioon, vähendatud andmestikuga deklaratsioon, vahejuhtum teekonnal ning transiidi väljumistolliasutuse formaalsused.

2. komponent – NCTSi 6. etapp. Selle etapi eesmärk on rakendada liidu tolliterritooriumile toodavate kaupade transiidiga seotud tollidokumentide turvalisus- ja julgeolekualaste andmeelementide jaoks ettenähtud konkreetsed uued nõuded, mis tulenevad projektist 17 (liidu tolliseadustiku kohane ICS2). See hõlmab liidese arendamist ICS2ga, et hõlbustada liidu tolliseadustiku artikli 130 lõike 1 kohaldamisel sisenemise ülddeklaratsiooni andmeid sisaldava transiidideklaratsiooni esitamist.

Määruse (EL) nr 952/2013 artikli 6 lõige 1, artiklid 16 ja 226–236 ning artikli 278 lõike 3 punkt e

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= 2019. aasta IV kv

1.3.2021

(1. komponent)

1. järk: 1.12.2023

2. järk: 2.12.2024

Üleminekuperioodi lõpp: 21.1.2025

(1. komponent)

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= 2022. aasta II kv

3.3.2025

(2. komponent)

1.9.2025

(2. komponent)

10.

Liidu tolliseadustiku kohane automaatne ekspordisüsteem (AES)

Projekti eesmärk on rakendada liidu tolliseadustiku ekspordi- ja väljaveonõudeid.

1. komponent – üleeuroopaline AES. Projekti eesmärk on edasi arendada olemasolevat üleeuroopalist ekspordikontrollisüsteemi, et rakendada täielikult automaatset ekspordisüsteemi, mis hõlmab ärinõudeid liidu tolliseadustikust lähtuvate protsesside ja andmete kohta. 1. komponenti võib rakendada kolmes järgus.

1. järk. Automaatse ekspordisüsteemi põhifunktsioonid, mis võimaldavad ekspordiprotseduuride ja väljaveoformaalsuste täielikku automatiseerimist. Automaatne ekspordisüsteem hõlmab keskselt ja riiklikul tasandil arendatavaid osi, samuti riiklikke komponente, milles ekspordideklaratsioon esitatakse ja seda töödeldakse ning mis võimaldavad järgnevat teabevahetust väljumistolliasutusega automaatse ekspordisüsteemi ühiste komponentide kaudu. See järk hõlmab ka väljaveoformaalsuste funktsioone, mis on vajalikud kauba vabastamiseks väljumiseks. See järk võib hõlmata ka 2. ja 3. järgus määratletud funktsioone.

2. järk. See järk hõlmab ühtlustatud liidese väljatöötamist aktsiisikaupade liikumise ja kontrolli süsteemiga (EMCS). See järk võib hõlmata ka 3. järgus määratletud funktsioone.

3. järk. See järk hõlmab muid funktsioone nagu lihtsustatud ja lisadeklaratsioonid, ühtlustatud liidese väljatöötamine NCTSiga, keskne tollivormistus, enne kauba esitamist esitatud deklaratsioon.

2. komponent – riiklike ekspordisüsteemide ajakohastamine. Eraldiseisvad riiklikud süsteemid kuuluvad automaatse ekspordisüsteemi ulatusest välja jäävasse protsessi, kuid on sellega tihedalt seotud, mistõttu on neid vaja ajakohastada ekspordi- ja/või väljaveoformaalsustega seotud konkreetsete riiklike elementide osas. Kui need elemendid ei mõjuta automaatse ekspordisüsteemi ühistasandit, võib neid käsitleda selle komponendi all.

Määruse (EL) nr 952/2013 artikli 6 lõige 1, artiklid 16, 179 ja 263–276 ning artikli 278 lõike 3 punktid f ja d

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= 2019. aasta IV kv

(1. komponent)

1.3.2021

(1. komponent)

1. järk: 1.12.2023

2. järk: 13.2.2024 (8)

3. järk: 2.12.2024

Üleminekuperioodi lõpp: 11.2.2025

(1. komponent)

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= täpsustab liikmesriik

(2. komponent)

1.3.2021

(2. komponent)

2.12.2024

(2. komponent)

11.

Liidu tolliseadustiku kohased teabelehed (INF) eriprotseduuride jaoks

Projekti eesmärk on arendada välja uus üleeuroopaline süsteem, et toetada ja ühtlustada INF-andmete haldamise protsesse ja INF-andmete elektroonilist käitlemist eriprotseduuride valdkonnas.

Määruse (EL) nr 952/2013 artikli 6 lõige 1 ning artiklid 16, 215, 255–262 ning artikli 278 lõige 1

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= 2018. aasta II kv

1.6.2020

1.6.2020

12.

Liidu tolliseadustiku kohased eriprotseduurid

Projekti eesmärk on kiirendada, hõlbustada ja ühtlustada eriprotseduure kogu liidus, luues üldised äriprotsesside mudelid. Riiklike süsteemidega rakendatakse kõik liidu tolliseadustiku muudatused, mida nõutakse tolliladustamise, lõppkasutuse, ajutise impordi ning sees- ja välistöötlemise korral.

Projekti rakendatakse kahes osas.

1. komponent – riiklik SP EXP. Tagatakse vajalikud riigisisesed elektroonilised lahendused ekspordiga seotud eriprotseduuride jaoks.

2. komponent – riiklik SP IMP. Tagatakse vajalikud riigisisesed elektroonilised lahendused impordiga seotud eriprotseduuride jaoks.

Neid projekte rakendatakse punktides 10 ja 14 loetletud projektide kaudu.

Määruse (EL) nr 952/2013 artikli 6 lõige 1, artiklid 16, 215, 237–242 ja 250–262 ning artikli 278 lõike 2 punkt b ja lõike 3 punkt f

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= täpsustab liikmesriik (1. ja 2. komponendi kohta)

1.3.2021

(1. komponent)

2.12.2024

(1. komponent)

Täpsustab liikmesriik riikliku kava raames

(2. komponent)

Täpsustab liikmesriik riikliku kava raames koos kasutuselevõtu perioodiga kuni kuupäevani 31.12.2022 (9)

(2. komponent)

13.

Liidu tolliseadustiku kohane saabumisteade, esitamisteade ja ajutine ladustamine

Projekti eesmärk on määrata kindlaks protsessid transpordivahendi saabumise teate, kauba tollile esitamise teate (esitamisteate) ja ajutise ladustamise deklaratsiooni jaoks vastavalt liidu tolliseadustikus kirjeldatule ning toetada sellega seoses liikmesriikidevahelist ühtlustamist kauplejate ja tolli vahelise andmevahetuse osas.

Projekt hõlmab protsesside automatiseerimist riigi tasandil.

Määruse (EL) nr 952/2013 artikli 6 lõige 1, artiklid 16 ja 133–152 ning artikli 278 lõike 2 punkt a

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= täpsustab liikmesriik; saabumisteate jaoks kooskõlas ICS2 kavandamisega

Täpsustab liikmesriik riikliku kava raames

Täpsustab liikmesriik riikliku kava raames koos kasutuselevõtu ajavahemikuga kuni kuupäevani 31.12.2022 (10)

14.

Liidu tolliseadustiku kohaste riiklike impordisüsteemide ajakohastamine

Projekti eesmärk on rakendada kõiki liidu tolliseadustikust tulenevaid impordivaldkonnaga seotud protsessi- ja andmenõudeid (mida ükski teine tööprogrammis kindlaks määratud projekt ei hõlma). Peamiselt on tegemist vabasse ringlusse lubamise protseduuri muudatustega (standardprotseduur + lihtsustused), kuid see hõlmab ka muud süsteemide üleminekust tulenevat mõju. Projekt on seotud riigi tasandi impordivaldkonnaga ning hõlmab riiklikke tollideklaratsioonide töötlemise süsteeme ja muid süsteeme, nt riiklikud raamatupidamis- ja maksesüsteemid.

Määruse (EL) nr 952/2013 artikli 6 lõige 1, artikli 16 lõige 1 ning artiklid 53, 56, 77–80, 83–87, 101–105, 108–109, 158–187 ja 194–195 ning artikli 278 lõike 2 punkt b

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= täpsustab liikmesriik

Täpsustab liikmesriik riikliku kava raames

Täpsustab liikmesriik riikliku kava raames koos kasutuselevõtu ajavahemikuga kuni kuupäevani 31.12.2022 (11)

15.

Liidu tolliseadustiku kohane keskne imporditollivormistus (CCI)

Projekti eesmärk on võimaldada kauba suunamist tolliprotseduuridele, kasutades keskset tollivormistust, mis võimaldab ettevõtjatel oma äritegevust tolli osas tsentraliseerida. Asjaomased tolliasutused peaksid tollideklaratsiooni töötlemist ja kauba füüsilist ringlusselubamist kooskõlastama. See puudutab üleeuroopalist süsteemi, mis koosneb keskselt ja riigi tasandil välja arendatud komponentidest.

Projekti rakendatakse kahes etapis.

1. etapp. See etapp hõlmab keskset tollivormistust standardtollideklaratsioonidega ning võib hõlmata keskset tollivormistust lihtsustatud tollideklaratsioonide ja vastavate üldiste või perioodiliste lisadeklaratsioonidega (ühe lihtsustatud tollideklaratsiooni seadustamine). Lisaks hõlmab see kauba suunamist järgmistele tolliprotseduuridele: vabasse ringlusse lubamine, tolliladustamine, seestöötlemine ja lõppkasutus. Kaubaliikide osas hõlmab see etapp igat liiki kaupa, välja arvatud aktsiisikaupa, ELi kaupa erikorraga maksuterritooriumidega kauplemise raames ning ühise põllumajanduspoliitika meetmetega hõlmatud kaupa.

2. etapp. Selle etapi eesmärk on rakendada kõiki keskse imporditollivormistuse kohaldamisalas olevaid funktsioone: lihtsustatud ja lisadeklaratsioonid (kui neid ei rakendata 1. etapi raames), tollideklaratsioonid deklarandi arvestuskandena ja kokkuvõtlikud lisadeklaratsioonid (millega seadustatakse rohkem kui üks lihtsustatud tollideklaratsioon või rohkem kui üks deklarandi arvestuskanne), kauba suunamine ajutise impordi protseduurile, aktsiisikaup, ELi kaup kaubanduses erikorraga maksuterritooriumidega ja kaup, mille suhtes kohaldatakse ühise põllumajanduspoliitika meetmeid.

Määruse (EL) nr 952/2013 artikli 6 lõige 1, artiklid 16 ja 179 ning artikli 278 lõike 3 punkt d

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= 2020. aasta III kv

1.3.2022

(1. etapp)

1.7.2024

(1. etapp)

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= 2022. aasta II kv

2.10.2023

(2. etapp)

2.6.2025

(2. etapp)

16.

Liidu tolliseadustiku kohane tagatiste haldamine (GUM)

Projekti eesmärk on tagada eri liiki tagatiste tulemuslik ja tõhus haldamine.

1. komponent – tagatiste haldamine. Üleeuroopalise süsteemi keskne komponent hõlmab selliste üldtagatiste haldamist, mida võib kasutada rohkem kui ühes liikmesriigis. Seda rakendatakse liidu tolliseadustiku kohases tolliotsuste süsteemis ja liidetakse tollivõla limiidi jälgimiseks riikliku komponendiga (vt 2. komponent). Tollivõla limiit võib olla seotud iga tollideklaratsiooni, lisadeklaratsiooni või muu asjakohase teabega andmete kohta, mida on vaja tollivõla limiitide jälgimiseks ajutise ladustamise üldtagatiste ja kõigi liidu tolliseadustikus sätestatud tolliprotseduuride puhul, välja arvatud transiidi puhul, mida käsitletakse transiidi andmevahetuse süsteemi projekti raames.

2. komponent – siseriiklik tagatiste haldamine. Seda komponenti rakendatakse riikliku elektroonilise süsteemi kaudu, milles registreeritakse ja hallatakse rohkem kui ühes liikmesriigis kehtivaid üldtagatisi ning jälgitakse üldtagatise tollivõla limiiti. Seda kasutatakse ka muude tagatiste puhul.

See komponent ühendatakse riiklike tollideklaratsioonide süsteemidega alati, kui tollideklaratsioonis tuginetakse tagatistele, ning üldtagatise puhul peaks see komponent tooma esile asjakohased äriandmed vastavast üldtagatise esitamise loast.

Määruse (EL) nr 952/2013 artikli 6 lõige 1, artiklid 16 ja 89–100 ning artikli 278 lõike 3 punkt a

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= 2022. aasta III kv

(1. komponent)

11.3.2024

(1. komponent)

11.3.2024

(1. komponent)

Tehniliste kirjelduste sihtkuupäev

= täpsustab liikmesriik

(2. komponent)

Täpsustab liikmesriik riikliku kava raames, kasutuselevõtuga alates kõige varem kuupäevast 11.3.2024

(2. komponent)

Täpsustab liikmesriik riikliku kava raames koos kasutuselevõtu ajavahemikuga kuni kuupäevani 2.6.2025

(2. komponent)

17.

Liidu tolliseadustiku kohane impordikontrollisüsteem 2 (ICS2)

Selle programmi eesmärk on tugevdada liitu sisenevate kaupade saabumiseelset ohutust ja turvalisust, rakendades liidu tolliseadustiku uusi nõudeid seoses sisenemise ülddeklaratsioonide esitamise ja töötlemisega, nimelt sisenemise ülddeklaratsiooni andmete esitamine rohkem kui ühes märkuses ja/või eri isikute poolt ning nende andmete ja riskianalüüsi tulemuste vahetamine tolliasutuste vahel. ICS2ga saab üleeuroopaline impordi kontrollisüsteem täiesti uue arhitektuuri ning kehtiv üleeuroopaline ICS-süsteem asendatakse sellega järk-järgult.

Programmi rakendatakse kolme väljalaskega.

1. väljalase. See väljalase hõlmab asjaomaste ettevõtjate (postiettevõtjad ja kiirvedajad õhutranspordis) kohustust esitada miinimumandmed, st sisenemise ülddeklaratsiooni laadimiseelsed andmed.

2. väljalase. See väljalase hõlmab kõigi uute sisenemise ülddeklaratsioonist tulenevate kohustuste ning vastavate äri- ja riskijuhtimisprotsesside rakendamist kõigi õhu teel veetavate kaupade puhul.

3. väljalase. See väljalase hõlmab kõigi uute sisenemise ülddeklaratsioonist tulenevate kohustuste ning vastavate äri- ja riskijuhtimisprotsesside rakendamist kõigi mere- ja siseveetranspordi ning maantee- ja raudteetranspordi teel veetavate kaupade puhul (see hõlmab ka neis transpordivahendites transporditavaid postisaadetisi). 3. väljalase toimub järgmiselt: kõigepealt võetakse järk-järgult kasutusele mere- ja sisevete veo-ettevõtjad (1. järk), seejärel mere- ja siseveetranspordi ekspediitorid (2. järk) ning seejärel maanteeveo- ja raudteeveo-ettevõtjad (3. järk).

Määruse (EL) nr 952/2013 artikli 6 lõige 1, artiklid 16, 46, 47 ja 127–132 ning artikli 278 lõike 3 punkt b

Kõigi kolme väljalaske tehniliste kirjelduste tähtajad

= 2018. aasta II kv

15.3.2021

(1. väljalase)

1.10.2021

(1. väljalase)

1.3.2023 (12)

(2. väljalase)

2.10.2023

(2. väljalase)

3.6.2024 (13) (3. väljalase)

1. järk: 3.6.2024

2. järk: 4.12.2024

3. järk: 1.4.2025

Vt 1.–3. järk

1. järk: 4.12.2024 (hiljemalt)

2. järk: 1.4.2025 (hiljemalt)

3. järk: 1.9.2025 (hiljemalt)


(1)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. oktoobri 2013. aasta määrus (EL) nr 952/2013, millega kehtestatakse liidu tolliseadustik (ELT L 269, 10.10.2013, lk 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/952/oj).

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. aprilli 2019. aasta määrus (EL) 2019/632, millega muudetakse määrust (EL) nr 952/2013, et pikendada muude meetmete kui liidu tolliseadustikuga ette nähtud elektrooniliste andmetöötlusvahendite kasutamist üleminekuperioodil (ELT L 111, 25.4.2019, lk 54, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/632/oj.

(3)  Komisjoni 28. juuli 2015. aasta delegeeritud määrus (EL) 2015/2446, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 952/2013 seoses liidu tolliseadustiku teatavaid sätteid täpsustavate üksikasjalike eeskirjadega (ELT L 343, 29.12.2015, lk 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2015/2446/oj).

(4)  Komisjoni 17. detsembri 2015. aasta delegeeritud määrus (EL) 2016/341, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 952/2013 seoses liidu tolliseadustiku teatavate sätete üleminekueeskirjadega, kui vajalikud elektroonilised süsteemid veel ei toimi, ja muudetakse komisjoni delegeeritud määrust (EL) 2015/2446 (ELT L 69, 15.3.2016, lk 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2016/341/oj).

(5)  Komisjoni 24. novembri 2015. aasta rakendusmäärus (EL) 2015/2447, millega nähakse ette Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 952/2013 (millega kehtestatakse liidu tolliseadustik) teatavate sätete üksikasjalikud rakenduseeskirjad (ELT L 343, 29.12.2015, lk 558, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2015/2447/oj).

(6)  Elektrooniliste süsteemide kasutuselevõtu ajavahemiku alguskuupäev on kõige varasem kuupäev, millal liikmesriigid võivad süsteemi kasutama hakata.

(7)  Elektrooniliste süsteemide kasutuselevõtu ajavahemiku lõppkuupäev on viimane kuupäev, milleks peab süsteem olema täielikult kasutusele võetud ja milleks peavad ettevõtjad olema selle kasutamisele üle läinud; vajaduse korral kehtestavad liikmesriigid selle kuupäeva ja see on ka üleminekuperioodi kehtivuse lõppkuupäev.

(8)  Selleks kuupäevaks tuleb riiklikus ekspordisüsteemis rakendada komisjoni rakendusmääruse (EL) 2023/1070 artikli 55 lõikes 3 sätestatud nõue.

(9)  Kuni 31. detsembrini 2023 liikmesriikide puhul, kellele on adresseeritud komisjoni rakendusotsus (EL) 2023/237, või 1. juulini 2024, kui kohaldatakse komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2015/2446 artikli 2 lõiget 4a.

(10)  Kuni 31. detsembrini 2023 seoses õhusõiduki liidu tolliterritooriumile õhuteed pidi saabumisest teatamisega ja kuni 29. veebruarini 2024 seoses merelaeva liidu tolliterritooriumile saabumise teatamisega ja kuni 31. detsembrini 2023 seoses õhuteed pidi liidu tolliterritooriumile toodud kauba esitamisteate ja ajutise ladustamise deklaratsiooniga ning kuni 29. veebruarini 2024 seoses muude transpordiliikidega liidu tolliterritooriumile toodud kaupadega nende liikmesriikide puhul, kellele on adresseeritud komisjoni rakendusotsused (EL) 2023/234, 2023/235 ja 2023/236.

(11)  Kuni 31. detsembrini 2023 liikmesriikide puhul, kellele on adresseeritud komisjoni rakendusotsus (EL) 2023/237, või 1. juulini 2024, kui kohaldatakse komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2015/2446 artikli 2 lõiget 4a.

(12)  Kuni 30. juunini 2023 liikmesriikide puhul, kellele on adresseeritud komisjoni rakendusotsus (EL) 2023/438.

(13)  See kuupäev on kuupäev, mil kõik liikmesriigid võtavad ICS2 3. väljalaske täielikult kasutusele.


ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/2879/oj

ISSN 1977-0650 (electronic edition)


Top