EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D0567

Nõukogu otsus (EL) 2022/567, 4. aprill 2022, Euroopa Liidu nimel võetava seisukoha kohta ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning teiselt poolt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi vahelise kaubandus- ja koostöölepinguga loodud partnerlusnõukogus seoses kodanikuühiskonna foorumi korraldamise tegevussuuniste vastuvõtmisega

ST/7208/2022/INIT

ELT L 109, 8.4.2022, p. 48–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/567/oj

8.4.2022   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 109/48


NÕUKOGU OTSUS (EL) 2022/567,

4. aprill 2022,

Euroopa Liidu nimel võetava seisukoha kohta ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning teiselt poolt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi vahelise kaubandus- ja koostöölepinguga loodud partnerlusnõukogus seoses kodanikuühiskonna foorumi korraldamise tegevussuuniste vastuvõtmisega

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikleid 43 ja 91, artikli 100 lõiget 2 ja artikli 207 lõike 4 esimest lõiku koostoimes artikli 218 lõikega 9,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Liit sõlmis ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning teiselt poolt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi vahelise kaubandus- ja koostöölepingu (edaspidi „kaubandus- ja koostööleping“) nõukogu otsusega (EL) 2021/689 (1) ning see leping jõustus 1. mail 2021 ja seda on ajutiselt kohaldatud alates 1. jaanuarist 2021.

(2)

Kaubandus- ja koostöölepingu artikli 14 kohaselt peab nimetatud lepinguga moodustatud partnerlusnõukogu vastu võtma kodanikuühiskonna foorumi korraldamise tegevussuunised (edaspidi „suunised“).

(3)

Seega on asjakohane määrata kindlaks partnerlusnõukogus liidu nimel võetav seisukoht seoses suuniste vastuvõtmisega.

(4)

Selleks et suunised saaks õigeaegselt vastu võtta, peaks käesolev otsus jõustuma selle vastuvõtmise päeval,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Seisukoht, mis võetakse liidu nimel kaubandus- ja koostöölepinguga loodud partnerlusnõukogus seoses kõnealuse lepingu artikli 14 kohaselt tehtava otsusega, põhineb käesolevale otsusele lisatud kodanikuühiskonna foorumi korraldamise tegevussuuniste eelnõul.

Artikkel 2

Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

Luxembourg, 4. aprill 2022

Nõukogu nimel

eesistuja

R. BACHELOT-NARQUIN


(1)  Nõukogu 29. aprilli 2021. aasta otsus (EL) 2021/689 ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning teiselt poolt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi vahelise kaubandus- ja koostöölepingu ja Euroopa Liidu ning Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi vahelise salastatud teabe vahetamise ja kaitse julgeolekukorda käsitleva lepingu liidu nimel sõlmimise koht (ELT L 149, 30.4.2021, lk 2).


LISA

Kaubandus- ja koostöölepingu alusel korraldatava

KODANIKUÜHISKONNA FOORUMI SUUNISED

Ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning teiselt poolt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi vahelise kaubandus- ja koostöölepingu (edaspidi „kaubandus- ja koostööleping“) artikli 14 lõigetes 1 ja 2 on sätestatud, et pooled hõlbustavad Euroopa Liidu ning Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi (edaspidi „Ühendkuningriik“) kodanikuühiskonna esindajatest koosneva kodanikuühiskonna foorumi korraldamist, mis tuleb kokku vähemalt kord aastas, kui pooled ei ole kokku leppinud teisiti. Lisaks on kaubandus- ja koostöölepingus sätestatud, et partnerlusnõukogu võtab vastu foorumi korraldamise tegevussuunised.

1.   OSALEJAD

Kaubandus- ja koostöölepingu (1) artikli 14 lõike 3 kohaselt koondab kodanikuühiskonna foorum Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi kodanikuühiskonna esindajaid, nimelt ettevõtjate ja tööandjate organisatsioonide (kuid mitte eraettevõtete), ametiühingute, akadeemiliste ringkondade ja vabaühenduste esindajaid ühiskonna eri harudest, mis on seotud kaubandus- ja koostöölepingu II osaga hõlmatud valdkondadega. Pooled kohaldavad kodanikuühiskonna esindajate registreerimisel oma vastavaid eeskirju ja tavasid, et edendada kodanikuühiskonna organisatsioonide tasakaalustatud esindatust.

Praktilistel põhjustel on kodanikuühiskonna foorumil füüsiliselt osalevate isikute arv kummalgi poolel piiratud 60 kodanikuühiskonna esindajaga, kui pooled ei ole kokku leppinud teisiti. Need esindajad saavad osaleda kodanikuühiskonna foorumi koosolekutel isiklikult või elektrooniliste vahendite abil. Poolte kokkuleppel võib koosolekuid pidada täies ulatuses virtuaalselt vastavalt kaubandus- ja koostöölepingu artikli 14 lõikele 2. Kodanikuühiskonna foorum on avatud osalemiseks vaatlejatena teistele kodanikuühiskonna organisatsioonide liikmetele, kes end eelnevalt registreerivad.

2.   KOHALDAMISALA

Kodanikuühiskonna foorumi aruteludel käsitletakse kaubandus- ja koostöölepingu II osas nimetatud valdkondi: kaubandus, lennundus, maanteetransport, sotsiaalkindlustuse koordineerimine ja lühiajaliste külastuste viisad, kalandus ja muud sätted.

3.   AJASTUS, KORRALDUS JA PÄEVAKORD

Kaubandus- ja koostöölepingus on sätestatud, et kodanikuühiskonna foorum tuleb kokku vähemalt kord aastas, kui pooled ei ole kokku leppinud teisiti. Kodanikuühiskonna foorumi koosolek haakub ajaliselt kaubanduspartnerluse komitee koosoleku toimumisega, kui pooled ei ole kokku leppinud teisiti. Kaubanduspartnerluse komitee ja kaubanduse erikomiteede kaaseesistujad ning energeetika, õhutranspordi, lennuohutuse, maanteetranspordi, sotsiaalkindlustuse koordineerimise ja kalanduse erikomiteede kaaseesistujad võivad foorumil osaleda, kui foorumil arutatakse nende pädevusse kuuluvaid küsimusi.

Kodanikuühiskonna foorumi korraldab pool, kes vastutab kaubanduspartnerluse komitee koosoleku korraldamise eest, mis tähendab, et foorumi asukoht on vaheldumisi Euroopa Liidus ja Ühendkuningriigis, kui pooled ei ole kokku leppinud teisiti. Foorumit võõrustav pool tagab koha koosoleku korraldamiseks ja hõlbustab koosoleku läbiviimist (nt tagab lingid registreerimiseks ja virtuaalseks osalemiseks).

Pooled püüavad konsulteerida oma vastavate sisenõuanderühmadega võimalike päevakorrapunktide osas enne, kui päevakorra kavand teise poolega kokku lepitakse. Pooled püüavad avaldada päevakorra kavandi 15 päeva enne kodanikuühiskonna foorumi koosolekut.

Võõrustav pool teeb kokkuleppel teise poolega kokkuvõtte kodanikuühiskonna foorumi tulemustest ja järeldustest 30 päeva jooksul pärast koosoleku toimumist. Iga koosoleku tulemusi ja järeldusi jagatakse partnerlusnõukogu, kaubanduspartnerluse komitee ning energeetika, õhutranspordi, lennuohutuse, maanteetranspordi, sotsiaalkindlustuse koordineerimise ja kalanduse erikomiteedega ning need tehakse üldsusele kättesaadavaks.

Vastavalt kaubandus- ja koostöölepingu artikli 14 lõike 1 teisele lausele võib partnerlusnõukogu käesolevaid suuniseid muuta, sealhulgas käsitleda nende rakendamisel tekkivaid küsimusi.


(1)  Kodanikuühiskonna foorum on osalemiseks avatud poolte territooriumil asutatud sõltumatutele kodanikuühiskonna organisatsioonidele, sealhulgas kaubandus- ja koostöölepingu artiklis 13 osutatud sisenõuanderühmade liikmetele. Kumbki pool edendab tasakaalustatud esindatust, mis hõlmab muu hulgas majandus-, kestliku arengu, sotsiaal-, inimõiguste, keskkonna- ja muude küsimustega tegelevaid vabaühendusi, ettevõtjaid ja tööandjate organisatsioone ning ametiühinguid.


Top