EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D1428

Nõukogu otsus (ÜVJP) 2017/1428, 4. august 2017, millega toetatakse Maputo tegevuskava rakendamist, et viia ellu jalaväemiinide kasutamise, ladustamise, tootmise ja üleandmise keelustamise ning nende hävitamise 1997. aasta konventsioon

ELT L 204, 5.8.2017, p. 101–109 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 28/02/2021: This act has been changed. Current consolidated version: 29/06/2020

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2017/1428/oj

5.8.2017   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 204/101


NÕUKOGU OTSUS (ÜVJP) 2017/1428,

4. august 2017,

millega toetatakse Maputo tegevuskava rakendamist, et viia ellu jalaväemiinide kasutamise, ladustamise, tootmise ja üleandmise keelustamise ning nende hävitamise 1997. aasta konventsioon

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artiklit 28 ja artikli 31 lõiget 1,

võttes arvesse liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Liit teeb tööd, et tagada kõrgetasemeline koostöö kõigis rahvusvaheliste suhete valdkondades, et muu hulgas säilitada rahu, ära hoida konflikte ja tugevdada rahvusvahelist julgeolekut, seda kooskõlas Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni põhikirja eesmärkide ja põhimõtetega.

(2)

Euroopa Ülemkogu võttis 12. detsembril 2003 vastu Euroopa julgeolekustrateegia, milles määratletakse ülemaailmsed väljakutsed ja ohud ning kutsutakse üles looma reeglitepõhist rahvusvahelist korda, mis tugineb tõhusale mitmepoolsusele ja hästi toimivatele rahvusvahelistele institutsioonidele.

(3)

Jalaväemiinide kasutamise, ladustamise, tootmise ja üleandmise keelustamise ning nende hävitamise konventsioon jõustus 1. märtsil 1999. See konventsioon on ainus kõikehõlmav rahvusvaheline õigusakt, mis reguleerib kõiki jalaväemiinidega seotud aspekte, sealhulgas nende kasutamist, ladustamist, tootmist ja kaubandust, eemaldamist ja ohvriabi. Kõik liikmesriigid on alates 1. juunist 2013 konventsiooniosalised ning 1. septembri 2016. aasta seisuga oli 162 riiki väljendanud oma nõusolekut olla sellega seotud.

(4)

Nõukogu võttis 23. juunil 2008 vastu ühismeetme 2008/487/ÜVJP (1) konventsiooni ülemaailmse kohaldamise ja rakendamise toetamiseks.

(5)

Konventsiooni osalisriigid võtsid 3. detsembril 2009 toimunud konventsiooni teisel läbivaatamiskonverentsil vastu Cartagena tegevuskava (2010–2014) konventsiooni kõigi aspektide ülemaailmse kohaldamise ja rakendamise kohta. Nad võtsid samuti vastu osalisriikide direktiivi rakendamise toetusüksuse (edaspidi „toetusüksus“) kohta, milles osalisriigid leppisid kokku, et konventsiooni toetusüksus peaks pakkuma osalisriikidele konventsiooni rakendamisel ja ülemaailmsel kohaldamisel nõu ja tehnilist tuge, soodustama osalisriikide omavahelist suhtlemist ning propageerima konventsiooniga seotud kommunikatsiooni ja teavet nii nende riikide seas, kes ei ole konventsiooni osalisriigid, kui ka üldsuse seas. 2015. aastal toimunud neljateistkümnendal koosolekul võtsid osalisriigid vastu otsuse toetusüksuse raames finantshalduse ja läbipaistvuse tugevdamise kohta, milles sätestati tingimused, mille alusel toetusüksus teostab tegevusi või projekte, mis ei ole tema aastaeelarves ette nähtud, sealhulgas neid tegevusi või projekte, mille teostamist soovivad osalisriigid või kolmandad pooled, kes ei ole konventsioonile alla kirjutanud.

(6)

Nõukogu võttis 13. novembril 2012 vastu otsuse 2012/700/ÜVJP (2) Cartagena tegevuskava (2010–2014) rakendamise toetamiseks.

(7)

Mosambiigis, Maputos 2014. aasta juunis toimunud konventsiooni kolmandal läbivaatamiskonverentsil võtsid osalisriigid vastu Maputo tegevuskava, mille eesmärk on teha enne järgmist läbivaatamiskonverentsi (2014–2019) märkimisväärseid ja püsivaid edusamme konventsiooni rakendamisel, ning esitasid ühisavalduse, milles teatasid püüdlusest saavutada konventsiooni eesmärgid „suurimal võimalikul määral 2025. aastaks“.

(8)

Oma 16.–17. juuni 2014. aasta järeldustes konventsiooni kolmanda läbivaatamiskonverentsi kohta tuletas Euroopa Liidu nõukogu, et liit on konventsiooni eesmärkide täitmisel ühtne, kuna kõik 28 liikmesriiki on nüüd konventsiooni osalisriigid, ning liidu ja selle liikmesriikidel on demineerimise ja ladustatud jalaväemiinide hävitamise toetamisel ning jalaväemiinide ohvrite abistamisel pikk ajalugu. Järeldustes kinnitati taas liidu vankumatut toetust osalisriikidele konventsiooni täielikul ja tõhusal rakendamisel ning oma kohustust edendada konventsiooni ülemaailmset kohaldamist, teha kättesaadavaks vahendid miinivastase tegevuse rahastamiseks ning osutada konkreetset ja jätkusuutlikku abi jalaväemiinide ohvritele, nende peredele ja kogukondadele,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

1.   Selleks et aidata kaasa inimeste julgeolekule, toetades jalaväemiinide kasutamise, ladustamise, tootmise ja üleandmise keelustamise ning nende hävitamise 1997. aasta konventsiooni osalisriikide poolt kolmandal läbivaatamiskonverentsil vastu võetud Maputo tegevuskava (2014–2019) rakendamist, mida tehakse Euroopa julgeolekustrateegia raames ning kooskõlas asjaomaste rahvusvahelise üldsuse otsustega, on Euroopa Liidul järgmised eesmärgid:

a)

toetada konventsiooni osalisriikide pingutusi Maputo tegevuskava demineerimise aspektide rakendamiseks;

b)

toetada konventsiooni osalisriikide pingutusi Maputo tegevuskava ohvriabi aspektide rakendamiseks;

c)

edendada konventsiooni ülemaailmselt kohaldatavaks muutmist;

d)

toetada konventsiooni osalisriikide pingutusi Maputo tegevuskava varude hävitamise aspektide rakendamiseks;

e)

demonstreerida liidu ja selle liikmesriikide jätkuvat pühendumist konventsioonile ja nende otsusekindlust teha koostööd riikidega, kes vajavad abi konventsiooniga sätestatud kohustuste täitmisel, ning neid riike aidata, ning tõhustada liidu juhtrolli konventsiooni kontseptsiooni järgimisel, et teha otsustav lõpp jalaväemiinide põhjustatud kannatustele ja vigastustele.

2.   Kõiki neid eesmärke üritatakse ellu viia nii, et need tugevdaksid konventsiooniga loodud tavasid, milleks on partnerlus ja koostöö riikide, valitsusväliste ja muude organisatsioonide, sealhulgas miinidest mõjutatud kogukondade esindajate vahel. Kõikide meetmete puhul võetakse arvesse soolise võrdõiguslikkuse ja mitmekesisuse aspekte.

3.   Lõikes 1 nimetatud eesmärkide saavutamiseks viib liit ellu järgmised projektid:

a)

demineerimine: Maputo tegevuskava meetme III rakendamise toetamine, sealhulgas hõlbustades ja tugevdades riiklikku planeerimist ja aruandlust kuni viies mõjutatud osalisriigis, kus demineerimise tähtaegadeks on ette nähtud 2018., 2019., 2020. aastal ja edaspidi;

b)

ohvriabi: Maputo tegevuskava ohvriabi meetmete rakendamise toetamine kuni viies mõjutatud osalisriigis. Otsusega aidatakse osalisriikidel ühendada Maputo tegevuskava ohvriabi aspektid integreeritud poliitikaga, mis on seotud riiklike poliitikatega inimõiguste ja puuetega inimeste õiguste valdkondades. Projekti eesmärk on anda jalaväemiinide ohvritele võimalus osaleda ise oma arengu suunamisel;

c)

selleks, et teha edusamme konventsiooni ülemaailmseks kohaldamiseks, toetatakse otsusega konventsiooni eesistujariiki ja kõrgetasemelist rakkerühma, et kaasata konventsiooniga mitteühinenud riike kõrgel tasemel. Arendatakse edasi otsuse 2012/700/ÜVJP raames algatatud uuringut, mis käsitleb piirijulgeolekut;

d)

varude hävitamine: Maputo tegevuskava varude hävitamise meetmete rakendamise toetamine;

e)

selleks, et näidata liidu kohustust ja tagada selle nähtavus, korraldatakse avaüritus, millega edendatakse käesoleva otsuse elluviimist ja liidu üldist toetust miinivastasele tegevusele, ning lõppüritus, et levitada teavet käesoleva otsusega ette nähtud tegevuste ja nende tulemuste kohta, rõhutades seega liidu antud panust.

4.   Lõikes 1 nimetatud eesmärkide täitmiseks võetavad meetmed on kirjeldatud üksikasjalikult käesoleva dokumendi lisas.

Artikkel 2

1.   Käesoleva otsuse rakendamise eest vastutab liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja (edaspidi „kõrge esindaja“).

2.   Artikli 1 lõikes 3 nimetatud projektide tehniline rakendamine tehakse ülesandeks jalaväemiinide keelustamise konventsiooni rakendamise toetusüksusele („toetusüksus“), mida esindab Genfis asuv Rahvusvahelise Humanitaardemineerimise Keskus (GICHD).

3.   Toetusüksus täidab nimetatud ülesandeid kõrge esindaja vastutusel. Sel eesmärgil sõlmib kõrge esindaja GICHDga vajalikud kokkulepped.

Artikkel 3

1.   Artikli 1 lõikes 3 osutatud meetmete rakendamise lähtesummaks on 2 303 274,47 eurot.

2.   Kulutusi, mida rahastatakse lõikes 1 sätestatud summast, hallatakse vastavalt liidu üldeelarve suhtes kohaldatavatele menetlustele ja eeskirjadele.

3.   Järelevalvet lõikes 1 osutatud summa nõuetekohase haldamise üle teostab komisjon. Sel eesmärgil sõlmib komisjon GICHDga rahastamislepingu, milles sätestatakse, et rakendamise toetusüksus tagab liidu rahalise abi nähtavuse, mis vastab selle suurusele.

4.   Komisjon püüab sõlmida lõikes 3 osutatud lepingu niipea kui võimalik pärast käesoleva otsuse jõustumist. Komisjon teavitab nõukogu kõigist raskustest selles protsessis ning teatab rahastamislepingu sõlmimise kuupäeva.

5.   Toetusüksus täidab oma ülesandeid, järgides otsust toetusüksuse finantsjuhtimise ja läbipaistvuse tugevdamise kohta, mis võeti vastu 2015. aastal (3) toimunud konventsiooni osalisriikide neljateistkümnendal koosolekul.

Artikkel 4

Kõrge esindaja esitab nõukogule aruande käesoleva otsuse rakendamise kohta, tuginedes rakendamise toetusüksuse poolt korrapäraselt koostatavatele aruannetele. Nimetatud aruanded on nõukogu läbiviidava hindamise aluseks. Komisjon annab teavet käesoleva otsuse rakendamise finantsaspektide kohta.

Artikkel 5

Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

Otsus kaotab kehtivuse 36 kuu möödumisel artikli 3 lõikes 3 osutatud rahastamislepingu sõlmimisest või kuue kuu möödumisel pärast otsuse vastuvõtmist, kui selle perioodi jooksul ei ole sõlmitud rahastamislepingut.

Brüssel, 4. august 2017

Nõukogu nimel

eesistuja

M. MAASIKAS


(1)  Nõukogu 23. juuni 2008. aasta ühismeede 2008/487/ÜVJP, jalaväemiinide kasutamise, ladustamise, tootmise ja üleandmise keelustamise ning nende hävitamise 1997. aasta konventsiooni ülemaailmse kohaldamise ja rakendamise toetamiseks Euroopa julgeolekustrateegia raames (ELT L 165, 26.6.2008, lk 41).

(2)  Nõukogu 13. novembri 2012. aasta otsus 2012/700/ÜVJP, jalaväemiinide kasutamise, ladustamise, tootmise ja üleandmise keelustamise ning nende hävitamise 1997. aasta konventsiooni osalisriikide vastuvõetud Cartagena tegevuskava (2010–2014) rakendamise toetamiseks Euroopa julgeolekustrateegia raames (EÜT L 314, 14.11.2012, lk 40).

(3)  APLC/MSP.14/2015/L.1 – http://www.apminebanconvention.org/fileadmin/APMBC/MSP/14MSP/ISU_Financing_Decision_Draft_30Nov2015.pdf


LISA

1.   Eesmärk

Aidata kaasa inimeste julgeolekule, toetades jalaväemiinide kasutamise, ladustamise, tootmise ja üleandmise keelustamise ning nende hävitamise 1997. aasta konventsiooni („konventsioon“) osalisriikide poolt vastu võetud Maputo tegevuskava (2014–2019) rakendamist Euroopa julgeolekustrateegia raames ning kooskõlas rahvusvahelise üldsuse asjaomaste otsustega.

2.   Projektide kirjeldus

2.1.   Demineerimine: Maputo tegevuskava meetme III rakendamise, sealhulgas riikliku planeerimise ja aruandluse toetamine kuni viies mõjutatud osalisriigis

2.1.1.   Projekti eesmärk

Toetada kuni viit konventsiooni osalisriiki Maputo tegevuskava demineerimise aspektide rakendamisel.

2.1.2.   Projekti kirjeldus

Toetusüksus annab kuni viiele osalisriigile toetust, et hõlbustada siseriiklike sidusrühmade dialoogi. Abikõlblikes osalisriikides on demineerimise tähtaegadeks ette nähtud 2018., 2019., 2020. aastal ja edaspidi. Konventsiooni artikli 5 rakendamise komitee osaleb abi saavate osalisriikide valimisel.

Toetusüksus hõlbustab siseriiklike sidusrühmade dialoogi koostöös sidusrühmadega, nagu asjaomased valitsusametnikud, miinidest mõjutatud kogukondade esindajad, miinivastase tegevuse rahastajad, sealhulgas asjaomased liidu asutused, demineerimist teostavad organisatsioonid, rahvusvaheline maamiinide keelustamise kampaania (ICBL), ÜRO asutused ja GICHD. Vajaduse korral osalevad need olulised osalejad otseselt projekti rakendamises, tehes seda tingimustel, mis töötatakse välja eelarvelise mõju arvestuses. Dialoogide tulemusel koostatakse üksikasjalik dokument tulemuste kohta, milles esitatakse konkreetne geograafiline teave allesjäänud piirkondade kohta, kus tuleb läbi viia uuringud ja demineerimine, allesjäänud piirkondade käsitlemisel kasutatav metoodika, demineerimise kohustuste täitmisel esinevad probleemid ja soovitused nende probleemide ületamiseks ning vahe-eesmärgid, et kõrvaldada tuvastatud probleeme. Siseriiklike sidusrühmade dialoogide käigus võetakse arvesse miinivastase tegevuse soolisi ja mitmekesisuse aspekte.

Tulemusi kokkuvõtvates dokumentides esitatud soovitustele reageerimiseks võetakse kuni viiel juhul järelmeetmeid. Nende järelmeetmete abil annab toetusüksus täiendavat tehnilist toetust (nt siseriiklike demineerimise tegevuskavade koostamine/ajakohastamine, projektitaotlus(t)e väljatöötamine jne).

2.1.3.   Projekti tulemused

Sidusrühmade dialoogide tulemusel koostatakse üksikasjalik dokument tulemuste kohta, milles esitatakse lahendamist vajavad küsimused koos eesmärkide, ajakava ja soovitustega edasiseks tegevuseks.

Siseriiklike sidusrühmade dialoogi fookusriigid saavad teha kokkuvõtte konventsiooni ja Maputo tegevuskava rakendamise seisust ning parandada oma iga-aastast aruandlust osalisriikidele oma kohustuste täitmise kohta ettenähtud tähtajaks.

Siseriiklike sidusrühmade dialoogi fookusriigid saavad suurema selguse küsimuses, millised on head tavad partnerluste loomisel ja tugevdamisel, mis hõlmab ka partnerlust rahastajate ja demineerimise organisatsioonidega; seeläbi tagatakse, et nad toetavad jõupingutusi, et täita oma kohustused võimalikult lühikese aja jooksul.

Järelmeetmete raames antavat tuge saavatel fookusriikidel on võimalik teha parem kokkuvõte oma kavatsustest täita Maputo tegevuskavast tulenevaid kohustusi ja oma toetusvajadustest (nt siseriiklike demineerimise tegevuskavade koostamine/ajakohastamine, projektitaotlus(t)e väljatöötamine jne).

2.1.4.   Abisaajad

Need konventsiooni osalisriigid, kes täidavad praegu konventsioonikohaseid demineerimise kohustusi.

Naised, tüdrukud, poisid ja mehed, kelle elu mõjutab jalaväemiinide kindlakstehtud või kahtlustatav olemasolu, samuti nende pered ja kogukonnad.

Riiklikud eksperdid, kes tegutsevad demineerimisega seotud küsimustes.

Demineerimisalaseid jõupingutusi toetavad riigid ja organisatsioonid,

2.2.   Ohvriabi: Maputo tegevuskava ohvriabi meetmete rakendamise toetamine kuni viies mõjutatud osalisriigis

2.2.1.   Projekti eesmärk

Maputo tegevuskava kohaselt tuleks ohvriabi integreerida laiematesse riiklikesse poliitikatesse, kavadesse ja õigusraamistikesse, mis on seotud puudega inimeste õiguste, tervishoiu, hariduse, tööhõive, arengu ja vaesuse vähendamise valdkondadega. Otsusega aidatakse kuni viiel osalisriigil ühendada Maputo tegevuskava ohvriabi aspektid inimõiguste ja puudega inimeste õiguste valdkonna riiklike poliitikate laiema kontekstiga. Projekti eesmärk on anda miinide või muude sõjategevusest mahajäänud lõhkekehade lõhkemise tagajärjel vigastatud isikutele, ellujäänutele, kaudsetele ohvritele (nagu surmasaanute pereliikmed, kogukonnad ja miinide all kannatavates piirkondades elavad inimesed) võimalus osaleda ise oma arengu suunamisel. Siseriiklike sidusrühmade dialoogides võetakse arvesse ohvriabi soolisi ja mitmekesisuse aspekte.

2.2.2.   Projekti kirjeldus

Rakendamise toetusüksus annab kuni viiele kannatada saanud osalisriigile toetust siseriiklike sidusrühmade dialoogide korraldamiseks osalisriikides, kes

a)

on tegelenud vähe ohvrite abistamisega ja vajaksid seetõttu selle alustamiseks stiimulit või

b)

on osalenud Maputo tegevuskava kohaste ohvriabimeetmete rakendamises ja saaksid kasu siseriiklike sidusrühmade dialoogist, et edendada Maputo tegevuskava kohaste ohvriabimeetmete rakendamist.

Konventsiooni ohvriabikomitee osaleb abi saavate osalisriikide valimisel.

Rakendamise toetusüksus hõlbustab siseriiklike sidusrühmade dialoogide pidamist koostöös selliste tähtsate osalejatega nagu asjaomased valitsusametnikud, rahastajad, sealhulgas asjaomased liidu asutused, ÜRO asutused, ÜRO inimõiguste ülemvoliniku büroo, maamiinide keelustamise rahvusvaheline kampaania ning kassettlahingumoona vastane koalitsioon (ICBL–CMC) ja puudega inimeste organisatsioonid. Siseriiklike sidusrühmade dialoogi tulemusel koostatakse sidusrühmadega konsulteerides üksikasjalik dokument, milles tuuakse välja probleemid ja puudused Maputo tegevuskava kohaste ohvriabikohustuste rakendamisel, antakse soovitusi nende lahendamiseks ja seatakse eesmärgid.

Tulemusi käsitlevates dokumentides esitatud soovituste põhjal võetakse kuni viiel juhul järelmeetmeid. Nendeks järelmeetmeteks võivad olla rakendamise toetusüksuse antav täiendav tehniline tugi näiteks riiklike kavade läbivaatamiseks, projektitaotlus(t)e väljatöötamiseks jne.

Otsus 2012/700/ÜVJP toetas 2014. aasta aprillis Colombias Medellinis toimunud ülemaailmse konverentsi „Bridges between Worlds“ korraldamist, mille eesmärk oli edendada rahvusvahelise üldsuse arusaama ohvriabi kohast laiemas kontekstis. Järelmeetmena võimaldab praegune otsus rakendamise toetusüksusel korraldada koostöös peamiste osalejatega, nagu ÜRO inimõiguste ülemvoliniku büroo, asjaomased liidu asutused, ICBL–CMC ja puudega inimeste organisatsioonid, riiklikele ekspertidele rahvusvahelise konverentsi, et uurida probleeme ja häid tavasid ohvriabi integreerimiseks riigi tasandil laiemasse puuete ja arengu valdkonna konteksti. Eelkõige on kõnealuse rahvusvahelise konverentsi eesmärk tugevdada seoseid puuetega inimeste õiguste konventsiooni rakendamiseks tehtavate jõupingutuste ning säästva arengu eesmärkide saavutamise planeerimise protsesside vahel. Rahvusvaheline konverents tugineb tööle, mida teevad jalaväemiinide keelustamise konventsiooni ohvriabikomitee ja asjaomaste organite esindajad ning kassettlahingumoona vastase konventsiooni ning ülemääraseid kahjustusi tekitavate või valimatu toimega tavarelvade kasutamise keelustamist ja piiramist käsitleva konventsiooni V protokolli (sõdadest mahajäänud lõhkekehade kohta) ohvriabikoordinaatorid.

2.2.3.   Projekti tulemused

Siseriiklike sidusrühmade dialoogide põhjal koostatakse tulemuste kohta üksikasjalik dokument, milles loetletakse probleemid ja puudused ning esitatakse asjaomastele riikidele soovitused ja konkreetsed meetmed, mida nad saavad võtta Maputo tegevuskava kohaste ohvriabikohustuste rakendamisel kindlaks tehtud probleemide lahendamiseks.

Tulemusi käsitlev dokument toetab riikliku poliitika väljatöötamist ning hõlbustab dialoogi pidamist ja koostöö tegemist rahastajate ja rakendusasutustega.

Kuni viies riigis võetakse siseriiklike sidusrühmade dialoogide käigus kindlaks tehtud probleemide ja puuduste kõrvaldamiseks tehtavate jõupingutuste toetamiseks järelmeetmeid, mille tulemusena suureneb riikide võime täita oma Maputo tegevuskava kohaseid kohustusi (nt riiklike kavade läbivaatamine, projektitaotlus(t)e väljatöötamine jne).

Siseriiklike sidusrühmade dialoogide abil luuakse teadlikkust ülemaailmsetest jõupingutustest ja parimatest tavadest rahuldada ellujäänute vajadusi ja tagada nende õigused laiemate raamistike kaudu.

Fookusriigid suudavad paremini selgitada Maputo tegevuskava rakendamise seisu ning anda aru selle rakendamise kavade kohta.

Rahvusvahelisel konverentsil osalevad riikide eksperdid mõistavad paremini, milline on ohvriabi koht ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni rakendamise jõupingutustes ning säästva arengu eesmärkide saavutamise planeerimisel.

2.2.4.   Abisaajad

Need konventsiooni osalisriigid, kes on võtnud vastutuse suure arvu ellujäänud maamiiniohvrite eest.

Maamiinide ning muude sõjategevusest mahajäänud lõhkekehade ohvriks langenud naised, tüdrukud, poisid ja mehed, samuti nende pered ja kogukonnad.

Riiklikud eksperdid, kes tegutsevad ohvriabiga seotud küsimustes.

2.3.   Konventsiooni ülemaailmne kohaldamine

2.3.1.   Projekti eesmärk

Konventsiooni ülemaailmse kohaldamise edendamiseks toetatakse otsusega konventsiooni eesistujariiki ja kõrgetasemelist rakkerühma, et kaasata konventsiooniga mitteühinenud riike kõrgel tasemel. Selleks määratletakse konventsiooniga ühinemise ees seisvad takistused, käsitletakse neid ning hangitakse ajakohastatud teavet ratifitseerimise ja ühinemise seisu kohta.

2.3.2.   Projekti kirjeldus

Konventsiooni ülemaailmse kohaldamise saavutamisega tegelevat kõrgetasemelist rakkerühma toetab rakendamise toetusüksus, sealhulgas tunnustatud isikud, kes kaasavad kuni viie konventsioonis mitteosaleva riigi kas ministri või kõrgema taseme juhid seoses konventsiooniga ühinemise ja/või konventsiooni ja selle normide järgimisega.

Mitteosalisriikidelt püütakse saada ajakohastatud vahetuid andmeid ühinemise ees seisvate takistuste kohta, et selle teabe põhjal saaks koostada 2019. aastal toimuva neljanda läbivaatamiskonverentsi jaoks sisulised dokumendid; seda tehakse muu hulgas põhjaliku aruande abil, milles käsitletakse konventsiooni ja selle normide ülemaailmse kohaldamise saavutamiseks tehtud edusamme ning täiendavate edusammude ulatust.

Koostöös selliste partneritega nagu Genfi julgeolekupoliitika keskus või Genfi Relvajõudude Demokraatliku Kontrolli Keskus arendatakse nõukogu eelmise otsuse raames algatatud piirijulgeolekut käsitlevat uuringut edasi konventsiooni ülemaailmse kohaldamise saavutamise vahendiks, mis on suunatud riikidele, kes ikka veel peavad jalaväemiine piirijulgeoleku hädavajalikuks vahendiks.

2.3.3.   Projekti tulemused

Ministrite või kõrgemal tasandil kaasatakse kuni viis riiki, kes ei ole konventsiooni osalisriigid, et käsitleda konventsiooni järgimist.

Kogutakse ajakohastatud teavet selliste riikide jalaväemiinipoliitika kohta, kes ei ole konventsiooni osalisriigid. Seda teavet kasutatakse neljanda läbivaatamiskonverentsi jaoks sisulise dokumendi koostamiseks; seda tehakse muu hulgas põhjaliku aruande abil, milles käsitletakse konventsiooni ülemaailmse kohaldamise eesmärkide saavutamisel tehtud edusamme ning täiendavate edusammude ulatust.

Kõrgetasemelise rakkerühma külastuste järelmeetmete alusel taaselustatakse tegevuse propageerimine konventsiooni osalisriikide ja valitsusväliste organisatsioonide poolt.

Suurenenud teadmised kogutakse kokku ja avaldatakse väljaandes, milles käsitletakse kõige sagedamini väljendatud tajutavaid takistusi konventsiooniga ühinemisele ning mida saab kasutada ülemaailmseks kohaldamiseks tehtavate jõupingutuste toetamiseks.

Riigid, kes ei ole konventsiooni osalisriigid ning on protsessi kaasatud, teevad edusamme konventsiooniga ühinemise ja/või konventsiooni normide järgimise suunas.

2.3.4.   Abisaajad

Muud riigid peale osalisriikide, kes ei ole veel konventsiooni ratifitseerinud, seda heaks kiitnud ega sellega ühinenud.

Konventsiooni osalisriigid ning valitsusvälised ja rahvusvahelised organisatsioonid, kes on kaasatud konventsiooni ülemaailmse kohaldamise edendamiseks tehtavatesse jõupingutustesse.

2.4.   Varude hävitamine: Maputo tegevuskava varude hävitamise meetme rakendamise toetamine

2.4.1.   Projekti eesmärk

Osalisriigid, kellel on varude hävitamisega seotud kohustused, teevad konventsiooni eesistujariigi toetamiseks kindlaks need takistused, mille tõttu neil ei õnnestu kõrvaldada nende varude hävitamisega seotud kohustuste täitmisel tekkinud probleeme.

2.4.2.   Projekti kirjeldus

Koostöö asjaomaste riikidega toimub eesmärgiga teha kindlaks peamised probleemid ja leida võimalikud lahendused varude hävitamise lõpuleviimiseks riikides, kelle vastav tähtaeg on lähenemas või kes ei ole pidanud kinni oma varude hävitamise tähtajast.

2.4.3.   Projekti tulemused

Saadakse rohkem teadmisi varude hävitamise olukorrast ja selle lõpuleviimisega seotud probleemidest.

2.4.4.   Abisaajad

Need konventsiooni osalisriigid, kes täidavad praegu konventsioonikohaseid varude hävitamise kohustusi.

2.5.   Euroopa Liidu pühendumise demonstreerimine

2.5.1.   Projekti eesmärk

Demonstreeritakse liidu ja selle liikmesriikide jätkuvat pühendumist konventsiooni ja Maputo tegevuskava rakendamisele ning samuti nende toetust osalisriikidele konventsioonikohaste peamiste kohustuste rakendamise protsessis.

2.5.2.   Projekti kirjeldus

Korraldatakse avaüritus, millega edendatakse käesoleva nõukogu otsuse elluviimist ja liidu üldist toetust miinivastasele tegevusele, ning lõppüritus, et levitada teavet käesoleva otsusega ette nähtud tegevuste ja nende tulemuste kohta, rõhutades seega liidu panust.

Otsuse kohasest tegevusest ja liidu pühendumisest konventsiooni rakendamisele antakse otsuse rakendamise jooksul teada konventsiooni veebisaidil, sotsiaalmeedia platvormide kaudu nagu siseriiklikus ja rahvusvahelises ajakirjanduses.

Hangitakse teavitusmaterjale (nt plakatid, reklaamid, videod, teabematerjalid jne) ning tehakse need kättesaadavaks asjaomastele sidusrühmadele ja partneritele.

2.5.3.   Projekti tulemused

Liidu ja selle liikmesriikide ametnikud on teadlikud käesolevast otsusest ja sellest, kuidas see võib olla seotud nende tööga.

Liidu pühendumisest konventsioonile ja miinivastasele tegevusele üldiselt antakse teada konventsiooni osalisriikidele ja üldiselt ülemaailmsel tasandil inimeste turvalisusest huvitatutele.

Suurendatakse teadlikkust konventsiooni ja Maputo tegevuskava eesmärkidest.


Top