Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015D0451

    Nõukogu otsus (EL) 2015/451, 6. märts 2015 , mis käsitleb Euroopa Liidu ühinemist ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooniga (CITES)

    ELT L 75, 19.3.2015, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2015/451/oj

    Related international agreement

    19.3.2015   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 75/1


    NÕUKOGU OTSUS (EL) 2015/451,

    6. märts 2015,

    mis käsitleb Euroopa Liidu ühinemist ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooniga (CITES)

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 192 lõiget 1 koostoimes artikli 218 lõike 6 punktiga a,

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi nõusolekut (1)

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsioon (CITES) („konventsioon”), millel on 178 osalisriiki, sealhulgas kõik liikmesriigid, on oluline rahvusvaheline keskkonnaalane vahend, mille eesmärk on kaitsta ohustatud looma- ja taimeliike, kontrollides rahvusvahelist kauplemist nendest liikidest isenditega.

    (2)

    Konventsiooni Gaborone muudatusega, mis võeti vastu CITESi osaliste erikonverentsil Botswanas Gaborones 1983. aastal, muudeti konventsiooni artiklit XXI, millega avati seni vaid riikidele võimaldatud juurdepääs konventsioonile ka suveräänsetest riikidest koosnevatele piirkondliku majandusintegratsiooni organisatsioonidele, kellel on pädevus pidada läbirääkimisi rahvusvaheliste lepingute üle ning neid sõlmida ja rakendada neile liikmesriikide poolt üle antud ning konventsiooniga hõlmatud küsimustes. Konventsiooni Gaborone muudatus jõustus 29. novembril 2013.

    (3)

    Konventsiooniga hõlmatud küsimused on seotud põhiliselt keskkonnakaitsega. Konventsiooni sätteid on kõikides liikmesriikides ühtlaselt rakendatud alates 1. jaanuarist 1984. Lisaks on liidu eeskirjad vastu võetud nõukogu määruse (EÜ) nr 338/97 (2) ja komisjoni määruse (EÜ) nr 865/2006 (3) kujul.

    (4)

    Liidu ühinemine konventsiooniga võimaldaks tal konventsiooni töös osaleda ning konventsiooni rakendamine ja jõustamine muutuks liidu suhtes tema pädevusse kuuluvates küsimustes õiguslikult siduvaks. Sellega tekivad liidul konventsiooniosalisena juriidilised kohustused, nii et ta vastutab teiste osaliste ees konventsiooni rakendamise eest.

    (5)

    Liidu ühinemine konventsiooniga ei mõjuta viisi, kuidas liit ja selle liikmesriigid oma vastavas aluslepingute kohases pädevusalas CITESi osaliste konverentsi jaoks seisukohad kokku lepivad.

    (6)

    Liidu ja selle liikmesriikide seisukohti CITESi osaliste konverentsi jaoks nende vastavas aluslepingute kohases pädevusalas väljendatakse vastavalt mitmepoolsete keskkonnaalaste kokkulepete valdkonnas kujunenud asjakohasele tavale.

    (7)

    Seepärast peaks Euroopa Liit ühinema konventsiooniga,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Artikkel 1

    Euroopa Liidu ühinemine ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooniga (CITES) kiidetakse liidu nimel heaks.

    Konventsiooni tekst on lisatud käesolevale otsusele.

    Artikkel 2

    Nõukogu eesistujal on õigus määrata isik, kes on volitatud andma liidu nimel hoiule konventsiooni artikli XXI lõikes 1 sätestatud ühinemiskirja, et väljendada liidu nõusolekut end konventsiooniga siduda. Ühinemiskirja hoiuleandmise ajal annab volitatud isik hoiule käesoleva otsuse lisas esitatud deklaratsiooni vastavalt konventsiooni artikli XXI lõikele 3.

    Artikkel 3

    Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise kuupäeval (4).

    Brüssel, 6. märts 2015

    Nõukogu nimel

    eesistuja

    K. GERHARDS


    (1)  16. detsembri 2014. aasta nõusolek (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

    (2)  Nõukogu 9. detsembri 1996. aasta määrus (EÜ) nr 338/97 looduslike looma- ja taimeliikide kaitse kohta nendega kauplemise reguleerimise teel (EÜT L 61, 3.3.1997, lk 1).

    (3)  Komisjoni 4. mai 2006. aasta määrus (EÜ) nr 865/2006, millega kehtestatakse looduslike looma- ja taimeliikide kaitset nendega kauplemise reguleerimise teel käsitleva nõukogu määruse (EÜ) nr 338/97 üksikasjalikud rakenduseeskirjad (ELT L 166, 19.6.2006, lk 1).

    (4)  Nõukogu peasekretariaat avaldab konventsiooni liidu suhtes jõustumise kuupäeva Euroopa Liidu Teatajas.


    LISA

    EUROOPA LIIDU DEKLARATSIOON VASTAVALT OHUSTATUD LOODUSLIKE LOOMA- JA TAIMELIIKIDEGA RAHVUSVAHELISE KAUPLEMISE KONVENTSIOONI ARTIKLILE XXI (LÕIGE 3)

    Euroopa Liit deklareerib, et kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepinguga ja eelkõige selle artikli 192 lõikega 1 on ta pädev sõlmima rahvusvahelisi lepinguid ning rakendama nendest tulenevaid kohustusi, mis aitavad kaasa järgmiste eesmärkide saavutamisele:

    keskkonna säilitamine ja kaitsmine ja selle kvaliteedi parandamine;

    inimese tervise kaitsmine;

    loodusressursside kaalutletud ja mõistlik kasutamine;

    meetmete edendamine rahvusvahelisel tasandil, selleks et tegelda piirkondlike ja ülemaailmsete keskkonnaprobleemidega, sealhulgas kliimamuutusega.

    Euroopa Liit teatab, et ta on juba võtnud vastu liikmesriikide jaoks siduvad õigusaktid, mis hõlmavad kõnealuse konventsiooniga reguleeritavaid küsimusi, seejuures eriti, kuid mitte üksnes nõukogu määrus (EÜ) nr 338/97 looduslike looma- ja taimeliikide kaitse kohta nendega kauplemise reguleerimise teel ning komisjoni rakendusmäärus (EÜ) nr 865/2006.

    Lisaks teatab Euroopa Liit, et ta vastutab ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsioonist tulenevate selliste kohustuste täitmise eest, mis on hõlmatud kehtivate Euroopa Liidu õigusaktidega.

    Euroopa Liidu pädevuse teostamine on oma olemuselt pidevalt arenev protsess.


    Top