EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0034

Nõukogu otsus 2013/34/ÜVJP, 17. jaanuar 2013 , mis käsitleb Mali relvajõudude väljaõppe toetamiseks läbiviidavat Euroopa Liidu sõjalist missiooni (EUTM Mali)

ELT L 14, 18.1.2013, p. 19–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
ELT L 164, 29.6.2018, p. 63–66 (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 18/05/2024: This act has been changed. Current consolidated version: 17/10/2022

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2013/34(1)/oj

18.1.2013   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 14/19


NÕUKOGU OTSUS 2013/34/ÜVJP,

17. jaanuar 2013,

mis käsitleb Mali relvajõudude väljaõppe toetamiseks läbiviidavat Euroopa Liidu sõjalist missiooni (EUTM Mali)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artikli 42 lõiget 4 ja artikli 43 lõiget 2,

võttes arvesse liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

23. juulil 2012 tunnistas nõukogu, et dramaatilised muutused Malis nõuavad nende tegevuste läbivaatamist, mida liit peaks läbi viima, et toetada demokraatliku valitsuse taastamist ning õigusriigi taaskehtestamist kogu Mali territooriumil. Nõukogu palus välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgel esindajal („kõrge esindaja”) ja komisjonil teha konkreetsed ettepanekud liidu tegevuse kohta mitmes valdkonnas, et reageerida muutuvale olukorrale.

(2)

Mali Vabariigi president küsis 18. septembri 2012. aasta kirjas liidu toetust, et taastada Mali territooriumi terviklikkus.

(3)

Oma 12. oktoobril 2012 vastu võetud resolutsioonis 2071 (2012) olukorra kohta Malis kutsus ÜRO Julgeolekunõukogu rahvusvahelisi partnereid, sealhulgas liitu, üles pakkuma Mali sõjaväele ja julgeolekujõududele abi, ekspertiisi, koolitust ja võimekuse ülesehitamise toetust, väljendades seejuures sügavat muret Mali põhjaosas valitseva ebastabiilse olukorra tagajärgede pärast piirkonnale ja sellest kaugemale ning rõhutades vajadust kiiresti reageerida, et säilitada stabiilsus Saheli piirkonnas.

(4)

Nõukogu palus oma 15. oktoobri 2012. aasta järeldustes, et ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika raames jätkataks kiiresti ja põhjalikult võimaliku sõjalise missiooni ettevalmistamist, töötades eelkõige välja kriisiohjamise kontseptsiooni, mis puudutab Mali kaitsejõudude ümberkorraldamist ja väljaõpet, võttes arvesse sellise missiooni edukuseks vajalikke tingimusi, sealhulgas Mali ametivõimude täielikku ja igakülgset toetust ning väljumisstrateegia määratlemist.

(5)

Nõukogu tervitas oma 19. novembri 2012. aasta järeldustes kriisiohjamise kontseptsiooni esitlemist kõrge esindaja poolt ja kutsus asjaomaseid töörühmi üles seda kiiresti analüüsima, et nõukogu saaks selle 2012. aasta detsembris heaks kiita.

(6)

Nõukogu kiitis 10. detsembril 2012 heaks kriisiohjamise kontseptsiooni, mis käsitleb võimalikku ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika raames toimuvat sõjalist väljaõppemissiooni Malis. Nõukogu rõhutas, et Malis läbiviidav missioon on Saheli julgeolekut ja arengut käsitlevas strateegias üksikasjalikult kirjeldatud liidu tervikliku lähenemise oluline osa.

(7)

Mali Vabariigi president esitas 24. detsembri 2012. aasta kirjas kutse kõrgele esindajale, tervitades ELi sõjalise õppemissiooni lähetamist Malisse.

(8)

Poliitika- ja julgeolekukomitee peaks nõukogu ning liidu kõrge esindaja vastutusel teostama poliitilist kontrolli liidu sõjalise missiooni üle, andma selle jaoks strateegilisi suuniseid ning tegema asjakohaseid otsuseid kooskõlas Euroopa Liidu lepingu (ELi leping) artikli 38 kolmanda lõiguga.

(9)

On vaja pidada läbirääkimisi ELi üksuste ja isikkooseisu staatust ning kolmandate riikide osalemist liidu missioonidel käsitlevate rahvusvaheliste kokkulepete üle ja need sõlmida.

(10)

Liikmesriigid peaksid katma käesolevast otsusest tulenevad sõjalise või kaitsetähendusega tegevuskulud vastavalt ELi lepingu artikli 41 lõikele 2 ja kooskõlas nõukogu 19. detsembri 2011. aasta otsusega 2011/871/ÜVJP, millega luuakse mehhanism Euroopa Liidu sõjalise või kaitsepoliitilise tähendusega operatsioonide ühiste kulude rahastamise haldamiseks (Athena) (1).

(11)

Kooskõlas ELi lepingule ja Euroopa Liidu toimimise lepingule (ELi toimimise leping) lisatud protokolli (Taani seisukoha kohta) artikliga 5 ei osale Taani liidu kaitsepoliitilise tähendusega otsuste ja meetmete väljatöötamises ega rakendamises. Taani ei osale käesoleva otsuse väljatöötamises ega rakendamises ning seetõttu ei osale kõnealuse missiooni rahastamises,

ON VASTU VÕTNUD KÄEOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Missioon

1.   Liit viib läbi sõjalise väljaõppemissiooni („EUTM Mali”), et pakkuda Mali lõunaosas sõjalist ja väljaõppealast nõustamist seaduslike tsiviilvõimude kontrolli alla kuuluvatele Mali relvajõududele, aitamaks neil taastada oma sõjaline võime, et võimaldada neil läbi viia sõjalisi operatsioone eesmärgiga taastada Mali territoriaalne terviklikkus ja vähendada terroristlikest rühmitustest tulenevat ohtu. EUTM Mali ei osale võitlustegevuses.

2.   EUTM Mali eesmärk on reageerida Mali relvajõudude operatiivvajadustele, pakkudes järgmist:

a)

Mali relvajõudude väljaõppe toetamine;

b)

väljaõpe ja nõustamine juhtimise ja kontrolli, logistikaahela ning inimressursside, samuti rahvusvahelise humanitaarõiguse, tsiviilelanike kaitse ja inimõiguste valdkonnas.

3.   EUTM Mali eesmärgiks on karmistada tingimusi Mali relvajõudude üle seaduslike tsiviilvõimude poolt kohase poliitilise kontrolli teostamiseks.

4.   EUTM Mali tegevust koordineeritakse hoolikalt muude Mali relvajõudude toetamises osalejate, eelkõige Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) ja Lääne-Aafrika Riikide Majandusühenduse (ECOWAS) tegevusega.

Artikkel 2

ELi missiooni ülema nimetamine

1.   ELi missiooni ülemaks nimetatakse brigaadikindral François LECOINTRE.

2.   ELi missiooni ülem täidab ELi operatsiooni ülema ja ELi relvajõudude juhataja funktsioone.

Artikkel 3

Missiooni peakorteri määramine

1.   EUTM Mali missiooni peakorter asub Malis. Peakorter toimib nii operatsiooni peakorterina kui ka vägede peakorterina.

2.   Missiooni peakorter hõlmab Brüsselis asuvat tugiüksust.

Artikkel 4

EUTM Mali planeerimine ja käivitamine

Otsuse EUTM Mali käivitamise kohta võtab pärast missiooni plaani ja tegevuseeskirjade heakskiitmist vastu nõukogu.

Artikkel 5

Poliitiline kontroll ja strateegiline juhtimine

1.   Poliitika- ja julgeolekukomitee teostab nõukogu ning kõrge esindaja vastutusel EUTM Mali poliitilist kontrolli ja strateegilist juhtimist. Nõukogu volitab poliitika- ja julgeolekukomiteed tegema kooskõlas ELi lepingu artikliga 38 asjakohaseid otsuseid. Kõnealune volitus hõlmab õigust teha muudatusi planeerimisdokumentidesse, sealhulgas missiooni plaani ja käsuliini. Volituste hulka kuulub samuti õigus võtta vastu järgmiste ELi missiooni ülemate nimetamist käsitlevad otsused. EUTM Mali eemärkide ja lõpetamise osas jääb otsustusõigus nõukogule.

2.   Poliitika- ja julgeolekukomitee annab nõukogule korrapäraselt aru.

3.   Poliitika- ja julgeolekukomitee saab ELi sõjalise komitee esimehelt korrapäraselt aruandeid EUTM Mali läbiviimise kohta. Poliitika- ja julgeolekukomitee võib vajaduse korral kutsuda ELi missiooni ülema oma koosolekutele.

Artikkel 6

Sõjaline juhtimine

1.   ELi sõjaline komitee tagab ELi missiooni ülema vastutusel läbiviidava EUTM Mali nõuetekohase täitmise.

2.   ELi sõjaline komitee saab ELi missiooni ülemalt korrapäraselt aruandeid. Komitee võib vajaduse korral kutsuda ELi missiooni ülema oma koosolekutele.

3.   ELi sõjalise komitee esimees on peamiseks kontaktisikuks ELi missiooni ülemale.

Artikkel 7

Liidu tegevuste sidusus ja koordinatsioon

1.   Kõrge esindaja tagab käesoleva otsuse rakendamise ja samuti selle kooskõla kogu liidu välistegevusega, sealhulgas liidu arenguprogrammidega.

2.   Ilma et see piiraks käsuliini kohaldamist, saab ELi missiooni ülem Bamakos asuvalt liidu delegatsiooni juhilt kohapealset olukorda käsitlevaid poliitilisi juhiseid, mis kooskõlastatakse hoolikalt Saheli piirkonna ELi koordinaatoriga.

3.   EUTM Mali koordineerib oma tegevust liidu ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika missiooniga Nigeris (EUCAP SAHEL Niger), uurides võimaliku sünergia loomist.

4.   EUTM Mali koordineerib oma tegevust liikmesriikide kahepoolsel alusel Malis läbiviidava tegevusega, samuti muude piirkonnas tegutsevate rahvusvaheliste osalejate, eelkõige ÜRO, Aafrika Liidu (AL), ECOWASi ning kahepoolsel alusel tegutsevate osalejate, sealhulgas Ameerika Ühendriikide ja Kanada, ning peamiste piirkondlike osalejate tegevusega.

Artikkel 8

Kolmandate riikide osalemine

1.   Ilma et see piiraks liidu sõltumatust otsuste tegemisel ja selle ühtset institutsioonilist raamistikku ning kooskõlas Euroopa Ülemkogu asjakohaste suunistega, võib kolmandaid riike kutsuda missioonil EUTM Mali osalema.

2.   Nõukogu volitab poliitika- ja julgeolekukomiteed kutsuma kolmandaid riike osalema ning tegema ELi missiooni ülema ja ELi sõjalise komitee soovitusel asjakohaseid otsuseid pakutava osaluse vastuvõtmise kohta.

3.   Kolmandate riikide osalemist käsitlev üksikasjalik kord kehtestatakse kokkulepetega, mis sõlmitakse lähtuvalt ELi lepingu artiklist 37 ja ELi toimimise lepingu artiklis 218 sätestatud korras. Kui liit ja kolmas riik on sõlminud kokkuleppe, millega kehtestatakse raamistik kõnealuse kolmanda riigi osalemise kohta liidu kriisiohjamismissioonidel, kehtivad sellise kokkuleppe sätted EUTM Mali kontekstis.

4.   Missiooni EUTM Mali märkimisväärse sõjalise panuse andnud kolmandatel riikidel on EUTM Mali igapäevase haldamise seisukohast samad õigused ja kohustused kui missioonis EUTM Mali osalevatel liikmesriikidel.

5.   Nõukogu volitab poliitika- ja julgeolekukomiteed tegema asjakohaseid otsuseid panustajate komitee loomiseks, juhul kui kolmandad riigid peaksid tegema märkimisväärse sõjalise panuse.

Artikkel 9

ELi juhitava isikkoosseisu staatus

ELi juhitavate üksuste ja isikkoosseisu staatust, sealhulgas privileege, immuniteete ja täiendavaid tagatisi, mis on vajalikud nende ülesannete täitmiseks ja tegevuse sujuvaks läbiviimiseks, käsitletakse kokkulepetes, mis sõlmitakse lähtuvalt ELi lepingu artiklist 37 ja ELi toimimise lepingu artiklis 218 sätestatud korras.

Artikkel 10

Rahastamiskord

1.   EUTM Mali ühiseid kulusid hallatakse otsuse 2011/871/ÜVJP alusel.

2.   EUTM Mali ühiste kulude lähtesumma on 12,3 miljonit eurot. Otsuse 2011/871/ÜVJP artikli 25 lõikes 1 osutatud lähtesumma protsent on 50 % ning otsuse 2011/871/ÜVJP artikli 32 lõikes 3 osutatud kulukohustuse protsent on 70 %.

Artikkel 11

Teabe avaldamine

1.   Kõrgel esindajal on volitused avaldada kooskõlas nõukogu 31. märtsi 2011. aasta otsusega 2011/292/EL ELi salastatud teabe kaitseks vajalike julgeolekueeskirjade kohta (2) käesoleva otsusega ühinenud kolmandatele riikidele asjakohastel juhtudel ja vastavalt EUTM Mali vajadustele EUTM Mali läbiviimisel tekkinud ELi salastatud teavet:

a)

kuni tasemeni, mis on sätestatud liidu ja asjaomase kolmanda riigi vahel sõlmitud kohaldatavas salastatud teabe kaitse lepingus, või

b)

muudel juhtudel kuni tasemeni „CONFIDENTIEL UE/EU CONFIDENTIAL”.

2.   Kõrgel esindajal on samuti volitused avaldada kooskõlas otsusega 2011/292/EL ÜRO-le ja ECOWASile vastavalt EUTM Mali operatiivvajadustele EUTM Mali läbiviimisel tekkinud ELi salastatud teavet kuni tasemeni „RESTREINT UE/EU RESTRICTED”. Selleks sõlmitakse asjakohased kokkulepped kõrge esindaja ning ÜRO ja ECOWASi pädevate asutuste vahel.

3.   Konkreetse ja vahetu operatiivvajaduse korral on kõrgel esindajal samuti volitused avaldada kooskõlas otsusega 2011/292/EL vastuvõtjariigile EUTM Mali läbiviimisel tekkinud ELi salastatud teavet kuni tasemeni „RESTREINT UE/EU RESTRICTED”. Selleks sõlmitakse asjakohased kokkulepped kõrge esindaja ning vastuvõtjariigi pädevate asutuste vahel.

4.   Kõrgel esindajal on volitused avaldada käesoleva otsusega ühinenud kolmandatele riikidele ELi salastamata dokumente, mis on seotud missiooni EUTM Mali käsitlevate nõukogu aruteludega, mille suhtes kehtib vastavalt nõukogu kodukorra (3) artikli 6 lõikele 1 ametisaladuse hoidmise kohustus.

5.   Kõrge esindaja võib lõigetes 1–4 osutatud volitused, samuti volituse sõlmida lõigetes 2 ja 3 osutatud kokkulepped delegeerida Euroopa välisteenistuse töötajatele ja/või ELi missiooni ülemale.

Artikkel 12

Jõustumine ja lõpetamine

1.   Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise kuupäeval.

2.   EUTM Mali volitused lõpevad 15 kuu möödumisel EUTM Mali käivitamist käsitleva nõukogu otsuse vastuvõtmisest.

3.   Käesolev otsus tunnistatakse kehtetuks alates missiooni peakorteri sulgemise kuupäevast kooskõlas EUTM Mali lõpetamiseks heakskiidetud kavadega ning mõjutamata otsuses 2011/871/ÜVJP kehtestatud EUTM Mali raamatupidamisaruannete auditeerimist ja esitamist käsitlevaid menetlusi.

Brüssel, 17. jaanuar 2013

Nõukogu nimel

eesistuja

C. ASHTON


(1)  ELT L 343, 23.12.2011, lk 35.

(2)  ELT L 141, 27.5.2011, lk 17.

(3)  Nõukogu 1. detsembri 2009. aasta otsus 2009/937/EL, millega võetakse vastu nõukogu kodukord (ELT L 325, 11.12.2009, lk 35).


Top