Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0598

2007/598/EÜ: Komisjoni otsus, 28. august 2007 , millega sätestatakse meetmed kõrge patogeensusega linnugripi leviku takistamiseks liikmesriikide loomaaedades ning heakskiidetud asutustes, instituutides ja keskustes peetavatele lindudele (teatavaks tehtud numbri K(2007) 3987 all) (EMPs kohaldatav tekst )

ELT L 230, 1.9.2007, p. 20–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 20/04/2021; kehtetuks tunnistatud 32020R0687

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/598/oj

1.9.2007   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 230/20


KOMISJONI OTSUS,

28. august 2007,

millega sätestatakse meetmed kõrge patogeensusega linnugripi leviku takistamiseks liikmesriikide loomaaedades ning heakskiidetud asutustes, instituutides ja keskustes peetavatele lindudele

(teatavaks tehtud numbri K(2007) 3987 all)

(EMPs kohaldatav tekst)

(2007/598/EÜ)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 13. juuli 1992. aasta direktiivi 92/65/EMÜ, milles sätestatakse loomatervishoiu nõuded ühendusesiseseks kauplemiseks loomade, sperma, munarakkude ja embrüotega, mille suhtes ei kohaldata direktiivi 90/425/EMÜ A (I) lisas osutatud ühenduse erieeskirjades sätestatud loomatervishoiu nõudeid, ning nende impordiks ühendusse, (1) eriti selle artikli 22 esimest lõiku,

võttes arvesse nõukogu 20. detsembri 2005. aasta direktiivi 2005/94/EÜ linnugripi tõrjet käsitlevate ühenduse meetmete ning direktiivi 92/40/EMÜ kehtetuks tunnistamise kohta, (2) eriti selle artikli 56 lõiget 3, artikli 57 lõiget 2 ning artikli 63 lõiget 3,

ning arvestades järgmist:

(1)

Direktiiviga 2005/94/EÜ on kehtestatud teatavad ennetusmeetmed, mille eesmärk on linnugripi järelevalve ja varane avastamine, ning minimaalsed tõrjemeetmed, mida kohaldatakse selle haiguse puhkemisel kodu- või muude vangistuses peetavate lindude seas.

(2)

Direktiiviga 2005/94/EÜ on ette nähtud kodulindude ja teiste vangistuses, näiteks loomaaedades, heakskiidetud asutustes, instituutides või keskustes peetavate lindude vaktsineerimine linnugripi vastu ning on sätestatud, et komisjon kehtestab üksikasjalikud vaktsineerimiseeskirjad. Direktiivis on sätestatud ka, et liikmesriigid esitavad kodulindude ja teiste vangistuses peetavate lindude ennetava vaktsineerimise kava komisjonile heakskiitmiseks.

(3)

Komisjoni 6. juuli 2006. aasta otsuses 2006/474/EÜ, millega sätestatakse meetmed A-tüüpi gripiviiruse alatüübi H5N1 põhjustatud kõrge patogeensusega linnugripi levimise ennetamiseks liikmesriikide loomaaedades ja heakskiidetud asutustes, instituutides või keskustes peetavatel lindudel ning millega tunnistatakse kehtetuks otsus 2005/744/EÜ, (3) on sätestatud meetmed A-tüüpi gripiviiruse alatüübi H5N1 põhjustatud kõrge patogeensusega linnugripi leviku ennetamiseks metslindudelt lindudele, keda peetakse loomaaedades või heakskiidetud asutustes, instituutides või keskustes. Selles on sätestatud ka loomaaedades või heakskiidetud asutustes, instituutides või keskustes peetavate lindude vaktsineerimise eeskirjad ning on ette nähtud üksikasjalikud eeskirjad selle kohta, kuidas liikmesriigid peavad komisjonile esitama asjaomaste lindude vaktsineerimise kava.

(4)

Niisuguseks ennetavaks vaktsineerimiseks tuleks kasutada ainult vaktsiine, mis on lubatud vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. novembri 2001. aasta direktiivile 2001/82/EÜ veterinaarravimeid käsitlevate ühenduse eeskirjade kohta (4) või Euroopa Parlamendi ja nõukogu 31. märtsi 2004. aasta määrusele (EÜ) nr 726/2004, milles sätestatakse ühenduse kord inim- ja veterinaarravimite lubade andmise ja järelevalve kohta ning millega asutatakse Euroopa Ravimiamet. (5)

(5)

Nõukogu 29. märtsi 1999. aasta direktiivis 1999/22/EÜ, mis käsitleb metsloomade pidamist loomaaedades, (6) on määratletud kõnealuse direktiiviga hõlmatud loomaaedade mõiste. Ühenduse õiguse järjepidevuse huvides tuleks nimetatud määratlust käesolevas otsuses arvesse võtta.

(6)

Otsuse 2006/474/EÜ kohaselt on komisjon heaks kiitnud seitseteist liikmesriikide esitatud kava loomaaedades peetavate lindude ennetava vaktsineerimise kohta linnugripi vastu. 14 liikmesriiki on vaktsineerimiskava ellu rakendanud. Üldiselt ei ole peaaegu 45 000 vaktsineeritud linnu puhul kõrvaltoimeid täheldatud ning enamikul linnuliikidel on kasutatud vaktsiinide kahekordse manustamise järel ilmnenud märkimisväärne immuunreaktsioon.

(7)

Lisaks sellele näitavad viimase vaktsineerimiskampaania käigus saadud kogemused ning Euroopa Toiduohutusameti loomade tervishoiu ja loomakaitse teaduskomitee 1. veebruari 2007. aasta arvamus loomaaialindude ennetava vaktsineerimise kohta linnugripi alatüüpide H5 ja H7 vastu ning 11. mai 2007. aasta arvamus kodulindude ja vangistuses peetavate lindude vaktsineerimise kohta, et on kohane laiendada ennetava vaktsineerimise kavasid kõikidele kõrgpatogeensetele linnugripi alatüüpide H5 ja H7 vormidele, võttes seega arvesse ohtu, mida kujutab endast looduslike rändlindude liikumine aladelt, kus esineb metslindude linnugripijuhte või kus on linnugripipuhanguid kodulindude seas, ning samuti võimalust, et samas või naaberliikmesriigis või kolmandas riigis levib kodulindude seas linnugripp, mis võib seada ohtu loomaaias või heakskiidetud asutustes, instituutides või keskustes peetavate lindude tervise.

(8)

Lisaks sellele tuleks ennetava vaktsineerimise kavade heakskiitmise ja rakendamise haldusnõudeid muuta, tingimusel, et see ei sea ohtu haiguse tõrjet. Seega tuleks käesolevas otsuses arvesse võtta nõudeid, mis kergendavad halduskoormust.

(9)

Lisaks sellele on kohane lugeda teatavad ennetava vaktsineerimise kavad, mis on otsuse 2006/474/EÜ kohaselt heaks kiidetud, käesoleva otsuse kohaldamisel heakskiidetuks. Seetõttu tuleks need kavad kanda käesoleva otsuse III lisas olevasse loetelusse.

(10)

Pärast otsuse 2006/474/EÜ vastuvõtmist on teatavad liikmesriigid esitanud oma ennetava vaktsineerimise kavad nimetatud otsuse kohaselt heakskiitmiseks. Neid liikmesriike on informeeritud käesolevas otsuses sätestatud tingimustest. Kuna need kavad vastavad ka käesoleva otsuse nõuetele, tuleks need heaks kiita ja käesoleva otsuse III lisa loetelusse kanda.

(11)

Selguse huvides tuleks otsus 2006/474/EÜ tühistada ja asendada see käesoleva otsusega.

(12)

Käesoleva otsusega ette nähtud meetmed on kooskõlas toiduahela ja loomatervishoiu alalise komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Sisu ja kohaldamisala

Käesoleva otsusega kehtestatakse üksikasjalikud eeskirjad:

a)

mida tuleb kohaldada, et hoida ära kõrgpatogeense linnugripiviiruse levikut looduses elavatelt lindudelt või kodulindude või muude vangistuses elavate lindude seast muudele vangistuses elavatele lindudele, keda peetakse loomaaedades või heakskiidetud asutustes, instituutides või keskustes;

b)

muude loomaaedades, heakskiidetud asutustes, instituutides ja keskustes peetavate lindude ennetavaks vaktsineerimiseks.

Artikkel 2

Mõisted

Käesolevas otsuses kasutatakse järgmisi mõisteid:

a)

direktiivi 2005/94/EÜ artiklis 2 määratletud mõisted;

b)

direktiivi 1999/22/EÜ artiklis 2 määratletud loomaaedade mõiste;

c)

direktiivi 92/65/EMÜ artikli 2 lõike 1 punktis c määratletud heakskiidetud asutused, instituudid või keskused.

Artikkel 3

Kõrgpatogeense linnugripi edasikandumisohu vähendamise meetmed

1.   Liikmesriigid võtavad asjakohaseid ja teostatavaid meetmeid, et vähendada kõrgpatogeense linnugripi edasikandumisohtu metslindudelt muudele loomaaedades, heakskiidetud asutustes, instituutides ja keskustes peetavatele lindudele, võttes arvesse I lisas sätestatud kriteeriume ja ohutegureid.

2.   Lõiget 1 kohaldatakse ka haiguspuhangu puhul samas liikmesriigis, naaberliikmesriigis või kolmandas riigis, mis võib seada ohtu loomaaedades ning heakskiidetud asutustes, instituutides ja keskustes peetavate lindude tervise.

3.   Konkreetsest epidemioloogilisest olukorrast sõltuvalt on lõikes 1 osutatud meetmete eesmärk eelkõige ära hoida otseseid ja kaudseid kokkupuuteid metslindude, eelkõige veelindude, ning loomaaedades, heakskiidetud asutustes, instituutides ja keskustes peetavate lindude vahel.

Artikkel 4

Ennetava vaktsineerimise kavad

Loomaaedades ning heakskiidetud asutustes, instituutides ja keskustes peetavate lindude ennetava vaktsineerimise kavad, mis on esitatud direktiivi 2005/94/EÜ artikli 56 lõike 2 alusel, peavad vastama käesoleva otsuse II lisas sätestatud nõuetele.

Artikkel 5

Ennetava vaktsineerimise kavade heakskiitmine

1.   Direktiivi 2005/94/EÜ artikli 56 lõike 2 kohaselt esitatud ja käesoleva otsuse III lisa I osas loetletud ennetava vaktsineerimise kavad kiidetakse heaks.

2.   Komisjon avaldab lõikes 1 osutatud heakskiidetud ennetava vaktsineerimise kavad.

Artikkel 6

Ennetava vaktsineerimise kavade kättesaadavus ja teave nende kohta

1.   Enne ennetava vaktsineerimise alustamist koguvad liikmesriigid kokku nende loomaaedade ning heakskiidetud asutuste, instituutide ja keskuste aadressid ja täpsed asukohaandmed, kus vaktsineerimine hakkab toimuma, annavad neile kinnitus- või registreerimisnumbri ja ajakohastavad seda informatsiooni vastavalt vajadusele.

2.   Liikmesriigid esitavad igal aastal hiljemalt 30. märtsiks või komisjoni konkreetse nõudmise korral komisjonile ja teistele liikmesriikidele aruande heakskiidetud ennetava vaktsineerimise kavade rakendamise kohta eelneval aastal, kasutades selleks IV lisas sätestatud aruande näidisvormi.

Kõnealune aruanne tuleb esitada toiduahela ja loomatervishoiu alalise komitee raames.

3.   Liikmesriigid teatavad komisjonile:

a)

kavandatavatest muudatustest oma heakskiidetud ennetava vaktsineerimise kavas;

b)

loomaaedades, heakskiidetud asutustes, instituutides ja keskustes peetavate lindude ennetava vaktsineerimise lakkamiskuupäeva.

Artikkel 7

Kehtetuks tunnistamine

Otsus 2006/474/EÜ tunnistatakse kehtetuks.

Artikkel 8

Üleminekusäte

Otsuse 2006/474/EÜ alusel heaks kiidetud ning käesoleva otsuse III lisa II osas loetletud ennetava vaktsineerimise kavad loetakse käesoleva otsuse kohaldamisel heakskiidetuks.

Artikkel 9

Otsuse täitmine liikmesriikides

Liikmesriigid võtavad käesoleva otsuse täitmiseks vajalikud meetmed. Liikmesriigid teatavad nimetatud meetmetest viivitamata komisjonile.

Artikkel 10

Adressaadid

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 28. august 2007

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Markos KYPRIANOU


(1)  EÜT L 268, 14.9.1992, lk 54. Direktiivi on viimati muudetud komisjoni otsusega 2007/265/EÜ (ELT L 114, 1.5.2007, lk 17).

(2)  ELT L 10, 14.1.2006, lk 16.

(3)  ELT L 187, 8.7.2006, lk 37.

(4)  EÜT L 311, 28.11.2001, lk 1. Direktiivi on viimati muudetud direktiiviga 2004/28/EÜ (ELT L 136, 30.4.2004, lk 58).

(5)  ELT L 136, 30.4.2004, lk 1. Määrust on muudetud määrusega (EÜ) nr 1901/2006 (ELT L 378, 27.12.2006, lk 1).

(6)  EÜT L 94, 9.4.1999, lk 24.


I LISA

Artiklis 3 sätestatud meetmete rakendamisel loomaaedades, heakskiidetud asutustes, instituutides ja keskustes arvesse võetavad kriteeriumid ja ohutegurid

1.

Loomaaedade ning heakskiidetud asutuste, instituutide ja keskuste asukoht lindude rändeteekondadel, eelkõige kui linnud tulevad riikidest, kus on esinenud kõrgpatogeense linnugripi puhanguid, võttes arvesse tuvastatud serotüüpe ja metslindude nakatumise tõenäosust.

2.

Loomaaedade, heakskiidetud asutuste, instituutide või keskuste kaugus märgaladest ja veekogudest, nt tiikidest, soodest, järvedest või jõgedest, kuhu rändveelinnud võivad koguneda.

3.

Loomaaedade, heakskiidetud asutuste, instituutide või keskuste asukoht piirkondades, kus on rändlindude, eelkõige veelindude tihe asustus.


II LISA

Artiklis 4 osutatud nõuded ennetava vaktsineerimise puhuks

1.

Läbiviidava vaktsineerimise ulatus

Linnugripi vastu vaktsineeritakse ainult linde, keda peetakse loomaaedades või heakskiidetud asutustes, instituutides või keskustes. Pädev asutus säilitab loomaaedade, heakskiidetud asutuste, instituutide ja keskuste nimekirja vähemalt viis aastat pärast sellise vaktsineerimise kuupäeva.

2.

Vaktsineeritavad linnuliigid

Pädevale asutusele esitatakse kõigi vaktsineeritavate lindude loetelu koos individuaalsete tunnusandmetega; pädev asutus säilitab nimekirja vähemalt viis aastat pärast sellist vaktsineerimist.

3.

Vaktsineerimise kestus

a)

Kõik loomaaias ning heakskiidetud asutustes, instituutides ja keskustes vaktsineeritavad linnud tuleb vaktsineerida võimalikult kiiresti.

b)

Nende järglased, uued linnud ja linnud, kelle immuunreaktsioon on leitud olevat ebapiisav, tuleb samuti vaktsineerida.

c)

Lindude immuunsuse säilitamiseks soovitatakse neid igal aastal uuesti vaktsineerida.

4.

Erinõuded lindude teise kohta toimetamise puhuks

a)

Vaktsineeritud linde, keda peetakse heakskiidetud asutustes, instituutides või keskustes, sealhulgas direktiivi 92/65/EMÜ kohaselt heakskiidetud loomaaedades, kus toimub vaktsineerimine, võib toimetada teistes liikmesriikides asuvatesse heakskiidetud asutustesse, instituutidesse või keskustesse, juhul kui nad vastavad käesoleva otsuse nõuetele ja kui nendega on kaasas direktiivi 92/65/EMÜ E lisa 3. osas sätestatud veterinaartõend, kus punkti II.5 all peab olema järgmine kinnitus:

„Linnud vastavad otsuse 2007/598/EÜ nõuetele ning on vaktsineeritud linnugripi vastu … (kuupäev) vaktsiiniga … (nimi).”

b)

Vaktsineeritud linde, keda peetakse loomaaedades, mis ei ole otsuse 92/65/EMÜ kohaselt heaks kiidetud ja kus toimub vaktsineerimine, võib toimetada teise liikmesriiki sihtliikmesriigi loa alusel, tingimusel, et nad vastavad käesoleva otsuse nõuetele ja nendega on kaasas direktiivi 92/65/EMÜ E lisa 1. osas sätestatud veterinaartõend, kus punkti II.3.2 lõppu tuleb lisada järgmine kinnitus:

„Linnud vastavad otsuse 2007/598/EÜ nõuetele ning on vaktsineeritud linnugripi vastu… (kuupäev) vaktsiiniga … (nimi).”

c)

Kui loomaaedades ning heakskiidetud asutustes, instituutides või keskustes peetavaid linde enam ei vaktsineerita, säilitatakse punktides a ja b sätestatud nõudeid lindude teise kohta toimetamise puhuks 12 kuu jooksul alates viimase linnu vaktsineerimisest.

5.

Vaktsineeritud lindude märgistamine ja registreerimine

Vaktsineeritud linnud peavad olema individuaalselt tuvastatavad ja nende lindude identifitseerimisdokumendid peavad sisaldama vastavaid märkmeid. Võimaluse korral varustatakse vangistuses peetavad linnud vaktsineerimise ajal vaktsineerimise toimumisele osutava kustutamatu märgisega.

6.

Vaktsineerimiskampaania läbiviimine

a)

Vaktsineerimine toimub veterinaari järelevalve all ning viiruse võimaliku leviku vältimiseks peavad olema võetud vajalikud meetmed.

b)

Pädevale asutusele edastatakse kirjalik aruanne vaktsineeritud lindude arvu ja kasutatud vaktsiinidooside arvu kohta pärast vaktsineerimist ja seejärel iga kuu, juhul kui vaktsineeritakse punkti 3 alapunktis b osutatud linde.

c)

Võimaluse korral võetakse linnugripi seroloogiliste proovide jaoks 10 % lindudelt vereproovid enne vaktsineerimist ja hiljemalt 30 päeva pärast vaktsineerimist. Aruandeid proovide tulemuste kohta tuleb alles hoida vähemalt viis aastat pärast vaktsineerimist.

7.

Kasutatav vaktsiin

Kasutatav inaktiveeritud vaktsiin peab olema sobivalt formuleeritud ning mõjuma kõrgpatogeense linnugripi alatüübi H5 või H7 või mõlema vastu. Seda tuleb kasutada tootja ja/või veterinaarasutuste juhiste kohaselt.


III LISA

Loomaaedades, heakskiidetud asutustes, instituutides ja keskustes peetavate lindude ennetava vaktsineerimise heakskiidetud kavade loetelu

I   osa.

Ennetava vaktsineerimise kavad, mis on heaks kiidetud käesoleva otsusega ja millele on osutatud artikli 5 lõikes 1

Kood

Liikmesriik

Kava esitamise kuupäev

BE

Belgia

22. märts 2007

ES

Hispaania

27. juuni 2007

FR

Prantsusmaa

4. jaanuar 2007

SE

Rootsi

7. märts 2007

UK

Ühendkuningriik

27. juuni 2007


II   osa.

Ennetava vaktsineerimise kavad, mis on heaks kiidetud otsuse 2006/474/EÜ alusel ja millele on osutatud käesoleva otsuse artiklis 8

Kood

Liikmesriik

Esitamise kuupäev

CZ

Tšehhi Vabariik

21. märts 2006

DK

Taani

20. veebruar 2006

DE

Saksamaa

31. märts 2006

EE

Eesti

6. märts 2006

IE

Iirimaa

6. märts 2006

IT

Itaalia

6. märts 2006

LV

Läti

28. veebruar 2006

LT

Leedu

6. märts 2006

HU

Ungari

1. märts 2006

NL

Madalmaad

16. november 2005

AT

Austria

21. aprill 2006

PT

Portugal

29. november 2005


IV LISA

Heakskiidetud ennetava vaktsineerimise kavade rakendamise aruande näidisvorm, millele on osutatud artikli 6 lõikes 2

Üldine teave

Riik

Loomaaed

Vaktsiin

Teekond

(täpsustada, kui see on eri liikidel erinev)

Kasutatud kaalu ja doosi suhe

(Tegelik/hinnanguline/liigi keskmine kaal)

Vaktsineerimise intervall

Ajavahemik viimasest vaktsineerimisest vaktsineerimisjärgse vereproovi võtmiseni

 

 

 

 

 

 

 


Antikehade HI-tiiter seerumis

Eestikeelne/kohalik nimetus

Ladinakeelne nimetus

Taksonoomiline kategooria

Individuaalsed tunnusandmed

Vaktsiinidoos

(ml)

Enne vakts.

Pärast 1. vakts.

Pärast 2. vakts.

 

 

 

 

 

 

 

 


Individuaalsed kõrvaltoimed

Suremus

Kohalik

Üldine

Kohene

(püüdmine/käitlus)

Viibega

(märkida surma põhjus)

 

 

 

 


Laboratooriumist nõutav teave

Vaktsiini viirusetüvi

HI testis kasutatud antigeenid

(viirusetüved)

Vaktsiini tõhususe mõõtmiseks kasutatav läviväärtus või lõpp-punkt

Kasutatud referentseerum

Metoodika

(viide)

 

 

 

 

 


Top