EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02012R0130-20120307

Consolidated text: Регламент (ЕС) № 130/2012 на Комисията от 15 февруари 2012 година относно изискванията за одобрение на типа на моторни превозни средства по отношение на достъпа до превозното средство и маневреността и за прилагане на Регламент (ЕО) № 661/2009 на Европейския парламент и на Съвета относно изискванията за одобрение на типа по отношение на общата безопасност на моторните превозни средства, техните ремаркета и системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за тях (текст от значение за ЕИП)

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/130/2012-03-07

2012R0130 — BG — 07.03.2012 — 000.001


Този документ е средство за документиране и не обвързва институциите

►B

РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 130/2012 НА КОМИСИЯТА

от 15 февруари 2012 година

относно изискванията за одобрение на типа на моторни превозни средства по отношение на достъпа до превозното средство и маневреността и за прилагане на Регламент (ЕО) № 661/2009 на Европейския парламент и на Съвета относно изискванията за одобрение на типа по отношение на общата безопасност на моторните превозни средства, техните ремаркета и системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за тях

(текст от значение за ЕИП)

(ОВ L 043, 16.2.2012, p.6)


поправен от

►C1

Поправка, ОВ L 125, 12.5.2012,  54  (130/2012)




▼B

РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 130/2012 НА КОМИСИЯТА

от 15 февруари 2012 година

относно изискванията за одобрение на типа на моторни превозни средства по отношение на достъпа до превозното средство и маневреността и за прилагане на Регламент (ЕО) № 661/2009 на Европейския парламент и на Съвета относно изискванията за одобрение на типа по отношение на общата безопасност на моторните превозни средства, техните ремаркета и системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за тях

(текст от значение за ЕИП)



ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 661/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. относно изискванията за одобрение на типа по отношение на общата безопасност на моторните превозни средства, техните ремаркета и системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за тях, ( 1 ) и по-специално член 14, параграф 1, буква а) от него,

като имат предвид, че:

(1)

Регламент (ЕО) № 661/2009 е отделен регламент за целите на процедурата по одобрение на типа, предвидена в Директива 2007/46/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 5 септември 2007 г. за създаване на рамка за одобрение на моторните превозни средства и техните ремаркета, както и на системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за такива превозни средства (Рамкова директива) ( 2 ).

(2)

Регламент (ЕО) № 661/2009 отменя Директива 70/387/ЕИО на Съвета от 27 юли 1970 г. за сближаване законодателствата на държавите-членки относно вратите на моторните превозни средства и на техните ремаркета ( 3 ), както и Директива 75/443/ЕИО на Съвета от 26 юни 1975 г. за сближаване на законодателствата на държавите-членки относно оборудването за заден ход и за измерване на скоростта на моторни превозни средства ( 4 ). Изискванията по посочените директиви по отношение на стъпалата за достъп, ръкохватките и подвижните платформи, както и устройствата за заден ход следва да бъдат включени в настоящия регламент и при необходимост адаптирани към развитието на научните и техническите познания. Някои други изисквания, които са определени в посочените директиви и не са обхванати от настоящия регламент, са вече уредени чрез задължителното прилагане на Правило № 11 ( 5 ) на ИКЕ на ООН и Правило № 39 ( 6 ) на ИКЕ на ООН, посочени в приложение IV към Регламент (ЕО) № 661/2009.

(3)

Доколкото е целесъобразно, приложното поле на настоящия регламент следва да бъде в съответствие с приложното поле на Директива 70/387/ЕИО и Директива 75/443/ЕИО. Поради това регламентът следва да обхваща превозните средства от категории M и N.

(4)

В Регламент (ЕО) № 661/2009 се определят основни изисквания за одобрението на типа на моторни превозни средства по отношение на достъпа до превозното средство, а именно стъпалата за достъп, ръкохватките и подвижните платформи, както и по отношение на маневреността, а именно устройствата за заден ход. Необходимо е за одобрението на типа на тези устройства да бъдат определени конкретни методики, изпитвания и изисквания.

(5)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Техническия комитет по моторните превозни средства,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:



Член 1

Обхват

Настоящият регламент се прилага за превозните средства от категории М и N, както са определени в приложение II към Директива 2007/46/ЕО.

Член 2

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

(1) „тип превозно средство по отношение на достъпа до превозното средство и маневреността“ означава превозни средства, които не се различават съществено по отношение на:

а) характеристиките на подвижните платформи, стъпалата за достъп и ръкохватките;

б) характеристиките на устройството за заден ход;

(2) „превозно средство с повишена проходимост“ означава превозно средство в съответствие с критериите, определени в част А, приложение II към Директива 2007/46/ЕО;

(3) „ниво на входа“ означава най-ниската точка на отвора на вратата или на друга част от конструкцията на превозното средство, в зависимост от това коя от тях е разположена по-високо, която трябва да се преодолее като височина, за да се влезе в отделението за пътници.

Член 3

ЕО одобрение на типа превозно средство по отношение на достъпа до превозното средство и маневреността

1.  Производителят или неговият представител подават до органа по одобрението заявление за ЕО одобрение на типа превозно средство по отношение на достъпа до превозното средство и маневреността.

2.  Заявлението се изготвя в съответствие с образеца на списъка с данни, посочен в приложение I, част 1.

3.  Ако са изпълнени съответните изисквания, определени в приложения II и III към настоящия регламент, органът по одобрението издава ЕО одобрение на типа и дава номер на одобрението на типа в съответствие със системата за номериране, определена в приложение VII към Директива 2007/46/ЕО.

Дадена държава-членка не може да присвоява същия номер на друг тип превозно средство.

4.  За целите на параграф 3 органът по одобрението издава сертификат за ЕО одобрение на типа, оформен в съответствие с образеца, посочен в приложение I, част 2.

Член 4

Валидност и разширение на одобренията на типа, издадени по Директива 70/387/ЕИО и Директива 75/443/ЕИО

Националните органи разрешават продажбата и пускането в експлоатация на превозни средства от тип, одобрен преди датата, посочена в член 13, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 661/2009, и продължават да издават разширения на одобренията по отношение на тези превозни средства в съответствие с Директива 70/387/ЕИО и Директива 75/443/ЕИО.

Член 5

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.




ПРИЛОЖЕНИЕ I

Административни разпоредби за одобрението на типа на превозни средства по отношение на достъпа до превозното средство и маневреността

ЧАСТ 1

Списък с данни

ОБРАЗЕЦ

Списък с данни № … относно ЕО одобрение на типа превозно средство по отношение на достъпа до превозното средство и маневреността.

Следната информация, ако е приложима, трябва да бъде предоставяна в три екземпляра и да включва съдържание. Всички чертежи трябва да бъдат представени в подходящ мащаб и с достатъчно подробности на формат А4 или в папка с формат А4. Ако има снимки, те трябва да са достатъчно подробни.

Ако посочените в настоящия списък с данни системи, компоненти или отделни технически възли имат електронни органи за управление, трябва да бъде представена информация относно тяхната работа.

0.   ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

0.1.

Марка (търговско наименование на производителя): …

0.2.

Тип: …

0.2.1.

Търговско(и) наименование(я) (ако има такова/такива): …

0.3.

Начин за идентификация на типа, ако е маркиран на превозното средство ( 7 ): …

0.3.1.

Местоположение на тази маркировка: …

0.4.

Категория на превозното средство ( 8 ): …

0.5.

Наименование и адрес на производителя: …

0.8.

Наименование/я и адрес/и на монтажния завод/и: …

0.9.

Наименование и адрес на представителя на производителя (ако има такъв): …

1.   ОБЩИ КОНСТРУКТИВНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ПРЕВОЗНОТО СРЕДСТВО

1.1.

Снимки и/или чертежи на представително за типа превозно средство: …

2.   МАСИ И РАЗМЕРИ ( 9 ) ( 10 )

2.6.   Маса в готовност за движение

Маса на превозното средство с каросерия, и в случай на теглещо превозно средство от категория, различна от М1, с прикачно устройство, ако е монтирано от производителя, в готовност за движение или маса на шаси или шаси с кабина, без каросерия и/или прикачно устройство, ако производителят не монтира каросерията и/или прикачното устройство (включително течности, инструменти, резервно колело, ако е монтирано, и водач, а за автобуси и туристически автобуси, член на екипажа, ако в превозното средство е предвидена седалка за него) ( 11 ) (максимум и минимум за всеки вариант): …

4.   ТРАНСМИСИЯ ( 12 )

4.6.   Предавателни числа

Заден ход: …

9.   КАРОСЕРИЯ

9.3.

Врати за пътниците, ключалки и панти

9.3.1.

Конфигурация на вратите и брой на вратите: …

9.3.4.

Данни, включително размери, за входове, стъпала и необходимите дръжки, където е приложимо: …

Обяснения

ЧАСТ 2

Сертификат за ЕО одобрение на типа

ОБРАЗЕЦ

Формат: A4 (210 × 297 mm)

СЕРТИФИКАТ ЗА ЕО ОДОБРЕНИЕ НА ТИПА

Печат на органа по одобрението на типа

Съобщение относно:



— ЕО одобрение на типа (1)

— Разширение на ЕО одобрение на типа (1)

— Отказ на ЕО одобрение на типа (1)

— Отмяна на ЕО одобрение на типа (1)

right accolade

на тип превозно средство по отношение на достъпа до превозното средство и маневреността

съгласно Регламент (ЕC) № 130/2012 [настоящия регламент], последно изменен с Регламент (ЕО) № …/… (1)

Номер на ЕО одобрението на типа: …

Причина за разширението: …

(1)   Ненужното се зачерква.

РАЗДЕЛ I

0.1.

Марка (търговско наименование на производителя): …

0.2.

Тип: …

0.2.1.

Търговско(и) наименование(я) (ако има такова/такива): …

0.3.

Начин за идентификация на типа, ако е маркиран на превозното средство ( 13 ): …

0.3.1.

Местоположение на тази маркировка: …

0.4.

Категория на превозното средство ( 14 ): …

0.5.

Наименование и адрес на производителя: …

0.8.

Наименование/я и адрес/и на монтажния завод/и: …

0.9.

Наименование и адрес на представителя на производителя (ако има такъв): …

РАЗДЕЛ II

1.

Допълнителна информация: вж. допълнението.

2.

Техническа служба, отговаряща за провеждане на изпитванията: …

3.

Дата на протокола от изпитването: …

4.

Номер на протокола за изпитването: …

5.

Забележки (ако има такива): вж. допълнението.

6.

Място: …

7.

Дата: …

8.

Подпис: …

Приложени документи

:

Информационен пакет

Протокол от изпитването




Допълнение

към сертификат за ЕО одобрение на типа № …

1. Допълнителна информация:

1.1. Кратко описание на типа превозно средство по отношение на неговата конструкция, размери, очертания и съставни материали: …

2. Тип превозно средство от категория M1 / N1 / N2 с максимална маса, ненадвишаваща 7,5 тона ( 15 ), е / не е (15)  оборудвано с подвижни платформи или стъпала за достъп.

3. Превозно средство с повишена проходимост да/не (15) 

4. Устройство за заден ход: предавателна кутия/друг начин (15) 

4.1. Кратко описание на устройството за заден ход, когато това не е функция на предавателната кутия: …

5. Забележки: …




ПРИЛОЖЕНИЕ II

Изисквания към превозните средства по отношение на достъпа до превозното средство

1.   ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ

1.1. Проектните характеристики на типа превозно средство трябва да позволяват влизането и излизането от отделението за пътници при пълна безопасност, като входовете към отделението за пътници трябва да са конструирани така, че да могат да бъдат използвани лесно и безопасно.

2.   ПОДВИЖНИ ПЛАТФОРМИ И СТЪПАЛА ЗА ДОСТЪП

2.1. Главината, джантата или други части на колелото не се смятат подвижни платформи или стъпала за достъп по смисъла на настоящия регламент, освен в случаите, когато поради съображения, свързани с конструкцията или употребата, се изключва монтирането на подвижни платформи или стъпала за достъп на друго място върху превозното средство.

2.2. Височината на нивото на входа се определя директно спрямо пътната повърхност или спрямо хоризонталната равнина, минаваща през надлъжната осева линия на стъпалото непосредствено под входа.

ЧАСТ 1

Изисквания относно влизането и излизането през вратите на отделението за пътници на превозни средства от категория N2 с максимална маса, надвишаваща 7,5 тона, и на превозни средства от категория N3

1.   СТЪПАЛА ЗА ДОСТЪП ДО ОТДЕЛЕНИЕТО ЗА ПЪТНИЦИ (фигура 1).

1.1. Разстоянието (А) от нивото на пътната повърхност до горната повърхност на най-ниското стъпало, измерено, когато превозното средство е в готовност за движение, поставено върху хоризонтална и гладка повърхност, не трябва да надвишава 600 mm.

1.1.1. Въпреки това, за превозни средства с повишена проходимост разстоянието (А) може да достигне 700 mm.

1.2. Разстоянието (В) между горните повърхности на стъпалата не трябва да надвишава 400 mm. Вертикалното разстояние между две последователни стъпала не трябва да варира с повече от 50 mm. Последното изискване не се прилага за разстоянието между най-високото стъпало и нивото на входа на отделението за пътниците.

1.2.1. Въпреки това, за превозни средства с повишена проходимост разстоянието посоченото по-горе разрешено отстояние може да достигне 100 mm.

1.3. Осен това трябва да бъдат спазени следните минимални геометрични размери:

а) дълбочина на стъпалото (D): 80 mm;

б) пътен просвет на стъпалото (E) (включително дълбочината на стъпалото): 150 mm;

в) широчина на стъпалото (F): 300 mm;

г) широчина на най-ниското стъпало (G): 200 mm;

д) височина на стъпалото (S): 120 mm;

е) напречно изместване между стъпалата (H): 0 mm;

ж) надлъжно покриване (J) между две последователни стъпала в същия ред или между най-високото стъпало и височината на нивото на входа на кабината: 200 mm.

1.3.1. Въпреки това, за превозни средства с повишена проходимост стойността (F) може да бъде намалена до 200 mm.

1.4. В случай на превозни средства с повишена проходимост най-ниското стъпало може да бъде проектирано като подвижно, ако това е необходимо по причини, свързани с конструирането или експлоатацията. В този случай дълбочината на подвижното стъпало (R) трябва да е най-малко 20 mm.

1.4.1. Не се разрешават подвижни стъпала с кръгло напречно сечение.

1.5. При излизане от отделението за пътници местоположението на най-горното стъпало трябва да се открива лесно.

1.6. Стъпалата за достъп трябва да са конструирани така, че да изключват риска от подхлъзване. Освен това стъпалата за достъп, които са изложени на атмосферните влияния и на замърсяване по време на движение, трябва да имат подходящо оттичане или отводнителна повърхност.

2.   ДОСТЪП ДО РЪКОХВАТКИТЕ НА ОТДЕЛЕНИЕТО ЗА ПЪТНИЦИ (както е показано на фигура 1).

2.1. Превозното средство трябва да е оборудвано с едно или повече перила, ръкохватки или други еквивалентни приспособления за хващане, за да се улесни достъпът до отделението за пътници.

2.1.1. Перилата, ръкохватките или другите приспособления за хващане трябва да се разположат по такъв начин, че да могат да бъдат лесно хващани и да не пречат на достъпа до отделението за пътници.

2.1.2. Разрешава се максимално прекъсване от 100 mm в зоната на хващане на перилата, ръкохватките или еквивалентните приспособления за хващане.

2.1.3. В случай на достъп до отделението за пътници с повече от две стъпала, перилата, ръкохватките или еквивалентните приспособления за хващане се разполагат така, че съответното лице да може едновременно да се подпира в три точки (с две ръце и един крак или с два крака и една ръка).

2.1.4. С изключение на стълбата, конструкцията и разположението на перилата, ръкохватките и еквивалентните приспособления за хващане трябва да са поставени така, че да насърчават ползвателите да слизат с лице към отделението за пътници.

2.1.5. Кормилото може да се смята за ръкохватка.

2.2. Височината (N) от нивото на пътната повърхност до най-ниската точка на най-малко едно перило, ръкохватка или еквивалентно приспособление за хващане, измерена, когато превозното средство е в готовност за движение, поставено върху хоризонтална и гладка повърхност, не трябва да надвишава 1 850 mm.

2.2.1. Въпреки това, за превозни средства с повишена проходимост разстоянието (N) може да достигне 1 950 mm.

2.2.2. Ако нивото на входа на отделението за пътници се намира на височина от пътната повърхност, по-голяма от „N“, тази височина се приема за „N“.

2.2.3. Освен това минималното разстояние (Р) между най-високата точка на перилата или ръкохватките, или еквивалентните устройства за захващане и височината на нивото на входа на отделението за пътници трябва да бъде:

а) перило(а), ръкохватки или еквивалентни приспособления за хващане (U): 650 mm;

б) перило(а), ръкохватки или еквивалентни приспособления за хващане (V): 550 mm.

2.3. Трябва се спазват следните геометрични размери:

а) размер на захвата (К): 16 mm минимум, 38 mm максимум;

б) дължина (М): 150 mm минимум;

в) отстояние спрямо компонентите на превозното средство (L): 40 mm минимум при отворена врата.

Фигура 1

Стъпала за достъп и ръкохватки към отделението за пътници

▼C1

осева линия на стъпалото непосредствено под нивото на входа към отделението за пътниците(точка 1.4. най-ниско стъпало; подвижно стъпало в случай на превозно средство с повишена проходимост)

▼B

ЧАСТ 2

Изисквания относно влизането и излизането през вратите на отделението за пътници на превозни средства от категории, различни от N2, с максимална маса, надвишаваща 7,5 тона, или от категория N3

1.   ПОДВИЖНИ ПЛАТФОРМИ И СТЪПАЛА ЗА ДОСТЪП

1.1. При превозните средства от категории M1 и N1, както и N2, с максимална маса, ненадвишаваща 7,5 тона, ако нивото на входа към отделението за пътници се намира на височина повече от 600 mm над пътната повърхност, измерена върху превозно средство в готовност за движение, поставено върху хоризонтална и гладка повърхност, превозното средство трябва да има една или повече подвижни платформи или стъпала.

1.1.1. Въпреки това, за превозни средства с повишена проходимост посоченото по-горе разстояние може да достигне 700 mm.

1.2. Подвижните платформи или стъпалата за достъп трябва да са конструирани така, че да изключват риска от подхлъзване. Освен това подвижните платформи и стъпалата за достъп, които са изложени на атмосферните влияния и на замърсяване по време на движение, трябва да имат подходящо оттичане или отводнителна повърхност.




ПРИЛОЖЕНИЕ III

Изисквания към превозните средства по отношение на маневреността на превозното средство

1.   ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ

1.1. Всяко превозно средство трябва да бъде оборудвано с устройство за заден ход, което може да се управлява от мястото на водача.



( 1 ) ОВ L 200, 31.7.2009 г., стр. 1.

( 2 ) ОВ L 263, 9.10.2007 г., стр. 1.

( 3 ) ОВ L 176, 10.8.1970 г., стр. 5.

( 4 ) ОВ L 196, 26.7.1975 г., стр. 1.

( 5 ) ОВ L 120, 13.5.2010 г., стр. 1.

( 6 ) ОВ L 120, 13.5.2010 г., стр. 40.

( 7 ) Ако начинът за идентификация на типа съдържа знаци, които не се отнасят до описанието на типа превозно средство, компонент или отделен технически възел, предмет на настоящия списък с данни, тези знаци се представят в документацията със символа „?“ (напр. ABC??123??).

( 8 ) Класификация съгласно определенията, посочени в приложение II, част А към Директива 2007/46/ЕО.

( 9 ) Когато има една версия с нормална кабина и друга с кабина със спално отделение, трябва да бъдат посочени и двете конфигурации маси и размери.

( 10 ) Стандарт ISO 612: 1978 — Пътни превозни средства — Размери на моторните превозни средства и прикачните превозни средства — Термини и определения.

( 11 ) Масата на водача и, когато е приложимо, за членовете на екипажа, се приема за 75 kg (разпределена като тегло на пътник 68 kg и 7 kg багаж съгласно стандарт ISO 2416:1992), резервоарът за горивото е напълнен до 90 %, а другите системи, съдържащи течност (освен тези, в които се събира използваната вода), до 100 % от обема, определен от производителя.

( 12 ) Данните се посочват за всички предложени варианти.

( 13 ) Ако начинът за идентификация на типа съдържа знаци, които не се отнасят до описанието на типа превозно средство, компонент или отделен технически възел, предмет на настоящия списък с данни, тези знаци се представят в документацията със символа „?“ (напр. ABC??123??).

( 14 ) Според определението в раздел А на приложение II към Директива 2007/46/ЕО.

( 15 ) Ненужното се зачерква.

Top