Document 52014PC0301
/* COM/2014/0301 final - 2014/0155 (NLE) */
52014PC0301
EXPLANATORY MEMORANDUM
1.           CONTEXT OF THE PROPOSAL
2.           RESULTS OF CONSULTATIONS WITH THE INTERESTED PARTIES AND IMPACT ASSESSMENTS
3.           LEGAL ELEMENTS OF THE PROPOSAL
2014/0155 (NLE)
Proposal for a
COUNCIL DECISION
THE COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION,
Having regard to the Treaty on the Functioning of the European Union, and in particular Articles 19(2), 21(2), 114, 168, 169 and 197 in conjunction with Article 218(9) thereof.
Having regard to the proposal from the European Commission,
Whereas:
 HAS ADOPTED THIS DECISION:
Article 1
 Article 2
This Decision shall enter into force on the day of its adoption.
Done at Brussels,
                                                                       For the Council
                                                                       The President
[1]               OJ L 354, 28.12.2013, p. 62.
[2]               OJ L 305, 30.11.1994, p. 6.
[3]               OJ L 1, 3.1.1994, p. 3.
THE EEA JOINT COMMITTEE,
Whereas:
HAS ADOPTED THIS DECISION:
Article 1
Article 5 of Protocol 31 shall be amended as follows:
1.           The following indent is added in paragraph 8:
2.           In paragraph 5, the words “, in the programme referred to in the fourteenth indent as from 1 January 2014” are inserted after the words “in the programme referred to in the thirteenth indent as from 1 January 2012”.