This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 62026TN0229
Case T-229/26: Action brought on 10 April 2026 – Teva/EMA
Sag T-229/26: Sag anlagt den 10. april 2026 – Teva mod EMA
Sag T-229/26: Sag anlagt den 10. april 2026 – Teva mod EMA
EUT C, C/2026/3522, 13.7.2026, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2026/3522/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
|
Den Europæiske Unions |
DA C-udgaven |
|
C/2026/3522 |
13.7.2026 |
Sag anlagt den 10. april 2026 – Teva mod EMA
(Sag T-229/26)
(C/2026/3522)
Processprog: engelsk
Parter
Sagsøger: Teva GmbH (Ulm, Tyskland) (ved advokaterne M. Martens og B. Mourisse)
Sagsøgt: Det Europæiske Lægemiddelagentur
Sagsøgerens påstande
|
— |
Det Europæiske Lægemiddelagenturs afgørelse af 26. februar 2026, som blev meddelt sagsøgeren samme dag, om afslag på godkendelse af sagsøgerens ansøgning om markedsføringstilladelse for selskabets generiske lægemiddel indeholdende det aktive stof tafamidis annulleres.
|
Søgsmålsgrunde og væsentligste argumenter
Den anfægtede afgørelse giver afslag på godkendelse af sagsøgerens ansøgning om markedsføringstilladelse for selskabets generiske lægemiddel under henvisning til, at referenceproduktet angiveligt har en eksklusiv ret på markedet. Teva har – støttet på tre anbringender – fremsat en ulovlighedsindsigelse på grundlag af artikel 277 TEUF mod afgørelsen om at opretholde udpegelsen af referenceproduktet som lægemiddel til sjældne sygdomme i registret over lægemidler til sjældne sygdomme, hvilket medfører en eksklusiv ret på markedet for referenceproduktet:
|
1. |
Første anbringende om, at den anfægtede afgørelse savner retligt grundlag, for så vidt som den er baseret på Kommissionens afgørelse om at opretholde udpegelsen af referenceproduktet som lægemiddel til sjældne sygdomme i registret over lægemidler til sjældne sygdomme, hvilket åbenbart er i strid med artikel 3, artikel 5, stk. 12, litra b), og artikel 7, stk. 3, i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 141/2000 af 16. december 1999 om lægemidler til sjældne sygdomme (1). |
|
2. |
Andet anbringende om, at den anfægtede afgørelse savner retligt grundlag, for så vidt som den er baseret på Kommissionens afgørelse om at opretholde referencelægemidlets status som lægemiddel til sjældne sygdomme i registret over lægemidler til sjældne sygdomme, hvilket åbenbart tilsidesatte det almindelige ligebehandlingsprincip. |
|
3. |
Tredje anbringende om, at den anfægtede afgørelse savner retligt grundlag, for så vidt som den er baseret på Kommissionens afgørelse om at opretholde referencelægemidlets status som lægemiddel til sjældne sygdomme i registret over lægemidler til sjældne sygdomme, hvilket åbenbart tilsidesatte det almindelige proportionalitetsprincip. |
ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2026/3522/oj
ISSN 1977-0871 (electronic edition)