Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024PC0505

Forslag til RÅDETS AFGØRELSE om den holdning, der skal indtages på Den Europæiske Unions vegne i Det Blandede Udvalg, der er nedsat ved EØS-aftalen, til ændringen af aftalens protokol 4 om oprindelsesregler

COM/2024/505 final

Bruxelles, den 31.10.2024

COM(2024) 505 final

2024/0283(NLE)

Forslag til

RÅDETS AFGØRELSE

om den holdning, der skal indtages på Den Europæiske Unions vegne i Det Blandede Udvalg, der er nedsat ved EØS-aftalen, til ændringen af aftalens protokol 4 om oprindelsesregler

(EØS-relevant tekst)


BEGRUNDELSE

1.Forslagets genstand

Dette forslag vedrører den holdning, der skal indtages på Unionens vegne i Det Blandede Udvalg, der er nedsat ved EØS-aftalen, om ændring af aftalens protokol 4, hvori oprindelsesregler fastsættes.

2.Baggrund for forslaget

2.1.Aftalen om Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde ("EØS-aftalen")

EØS-aftalen 1 har til formål løbende og på afbalanceret vis at styrke de handelsmæssige og økonomiske forbindelser mellem de kontraherende parter. Parterne bør, i henhold til aftalen, som trådte i kraft den 1. januar 1994, have lige konkurrencevilkår og overholde de samme regler med henblik på oprettelse af et ensartet europæisk økonomisk samarbejdsområde.

2.2.Det Blandede Udvalg

Det Blandede Udvalg, der er oprettet i henhold til EØS-aftalens artikel 92, kan træffe afgørelse om at ændre protokol 4. Det Blandede Udvalg, der består af repræsentanter for EØS-parterne, udfærdiger sine afgørelser og fremsætter sine henstillinger efter fælles overenskomst mellem Unionen og EFTA-staterne, som taler med én stemme.

2.3.Den påtænkte retsakt, der skal vedtages af Det Blandede Udvalg

Det Blandede Udvalg skal på sit næste møde eller ved brevveksling vedtage en afgørelse om ændring af protokol 4 ("den påtænkte retsakt").

Formålet med den påtænkte retsakt er at ændre protokol 4 ved at erstatte den med en ny protokol, så den indeholder en dynamisk henvisning til den regionale konvention om pan-Euro-Middelhavsregler for præferenceoprindelse, således at den altid henviser til den seneste gældende udgave af konventionen.

Den påtænkte retsakt vil være bindende for parterne i overensstemmelse med EØS-aftalens artikel 103, stk. 1.

3.Den holdning, der skal indtages på Unionens vegne

I den regionale konvention om pan-Euro-Middelhavsregler for præferenceoprindelse ("konventionen") fastlægges bestemmelserne vedrørende oprindelsen for de varer, der handles med inden for rammerne af de relevante aftaler, som er indgået mellem de kontraherende parter. EU, Norge og Liechtenstein undertegnede konventionen den 15. juni 2011, og Island undertegnede konventionen den 30. juni 2011.

EU, Norge, Island og Liechtenstein deponerede deres godkendelsesinstrument hos depositaren for denne konvention henholdsvis den 26. marts 2012, den 9. november 2011, den 12. marts 2012 og den 28. november 2011. I henhold til konventionens artikel 10, stk. 3, trådte den således i kraft for EU og Island den 1. maj 2012 og for Norge og Liechtenstein den 1. januar 2012.

Konventionen blev ændret ved afgørelse nr. 1/2023 truffet af Det Blandede Udvalg under den regionale konvention om pan-Euro-Middelhavsregler for præferenceoprindelse af 7. december 2023.

I konventionens artikel 6 understreges det, at hver kontraherende part træffer hensigtsmæssige foranstaltninger for at sikre, at konventionen anvendes effektivt. Med henblik herpå bør Associeringsrådet, der er oprettet ved aftalen, vedtage en afgørelse om indførelse af konventionens regler i protokol 4. Dette gøres ved at indsætte en henvisning til konventionen i den ændrede protokol, som vil gøre konventionen gældende.

Den holdning, der skal indtages af EU i Det Blandede Udvalg, bør fastlægges af Rådet.

De foreslåede ændringer er af teknisk karakter og berører ikke selve substansen af den gældende protokol om oprindelsesregler. Der er derfor ikke behov for en konsekvensanalyse.

4.Retsgrundlag

4.1.Proceduremæssigt retsgrundlag

4.1.1.Principper

I henhold til artikel 218, stk. 9, i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde (TEUF) vedtager Rådet afgørelser om "fastlæggelse af, hvilke holdninger der skal indtages på Unionens vegne i et organ nedsat ved en aftale, når dette organ skal vedtage retsakter, der har retsvirkninger, bortset fra retsakter, der supplerer eller ændrer den institutionelle ramme for aftalen".

Begrebet "retsakter, der har retsvirkninger" omfatter retsakter, der har retsvirkninger i medfør af de folkeretlige regler, der gælder for det pågældende organ. Det omfatter også instrumenter, der ikke har bindende virkning i henhold til folkeretten, men som "vil kunne få afgørende indflydelse på indholdet af de regler, der vedtages af EU-lovgiver" 2 .

4.1.2.Princippernes anvendelse på det foreliggende tilfælde

Det Blandede Udvalg er et organ, der er oprettet ved en aftale, nemlig EØS-aftalen.

Den retsakt, som Det Blandede Udvalg skal vedtage, har retsvirkninger. Retsakten vil være bindende i henhold til folkeretten, jf. EØS-aftalens artikel 103, stk. 1.

Den påtænkte retsakt supplerer eller ændrer ikke den institutionelle ramme for EØS-aftalen.

Det proceduremæssige retsgrundlag for den foreslåede afgørelse er derfor artikel 218, stk. 9, i TEUF.

4.2.Materielt retsgrundlag

4.2.1.Principper

Det materielle retsgrundlag for en afgørelse i henhold til artikel 218, stk. 9, i TEUF afhænger hovedsagelig af formålet med og indholdet af den påtænkte retsakt, hvortil der skal indtages en holdning på Unionens vegne.

4.2.2.Princippernes anvendelse på det foreliggende tilfælde

Den påtænkte retsakts primære formål og indhold vedrører den fælles handelspolitik.

Det materielle retsgrundlag for den foreslåede afgørelse er derfor artikel 207, stk. 4, første afsnit, i TEUF.

4.3.Konklusion

Retsgrundlaget for den foreslåede afgørelse bør være artikel 207, stk. 4, første afsnit, i TEUF sammenholdt med artikel 218, stk. 9, i TEUF.

5.OFFENTLIGGØRELSE AF DEN PÅTÆNKTE RETSAKT

Da Det Blandede Udvalgs afgørelse medfører en ændring af EØS-aftalen, bør den offentliggøres i Den Europæiske Unions Tidende efter vedtagelsen.

2024/0283 (NLE)

Forslag til

RÅDETS AFGØRELSE

om den holdning, der skal indtages på Den Europæiske Unions vegne i Det Blandede Udvalg, der er nedsat ved EØS-aftalen, til ændringen af aftalens protokol 4 om oprindelsesregler

(EØS-relevant tekst)

RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —

under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, særlig artikel 207, stk. 4, første afsnit, sammenholdt med artikel 218, stk. 9,

under henvisning til forslag fra Europa-Kommissionen, og

ud fra følgende betragtninger:

(1)Aftalen om Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde ("EØS-aftalen") blev indgået af Unionen ved Rådets og Kommissionens afgørelse 94/1/EF, EKSF 3 og trådte i kraft den 1. januar 1994. I aftalens protokol 4 defineres begrebet "produkter med oprindelsesstatus" og fastlægges metoderne for administrativt samarbejde.

(2)I henhold til EØS-aftalens artikel 98 kan Det Blandede EØS-Udvalg, der er nedsat i henhold til EØS-aftalens artikel 92 ("Det Blandede Udvalg"), træffe afgørelse om at ændre bestemmelserne i protokol 4.

(3)Det Blandede Udvalg vil på sit næste møde eller ved brevveksling vedtage en afgørelse om en ændring af EØS-aftalens protokol 4.

(4)Den holdning, der skal indtages på Unionens vegne i Det Blandede Udvalg, bør fastlægges, da afgørelsen vil være bindende for Unionen.

(5)Den regionale konvention om pan-Euro-Middelhavsregler for præferenceoprindelse ("konventionen") blev indgået af Unionen ved Rådets afgørelse 2013/94/EU 4 og trådte for Unionens vedkommende i kraft den 1. maj 2012. Den fastsætter bestemmelser om oprindelsen for de varer, der handles med inden for rammerne af de relevante frihandelsaftaler, som er indgået mellem konventionens kontraherende parter, og som anvendes, uden at dette berører principperne i disse relevante bilaterale aftaler.

(6)Konventionen blev ændret ved afgørelse nr. 1/2023 truffet af Det Blandede Udvalg under den regionale konvention om pan-Euro-Middelhavsregler for præferenceoprindelse af 7. december 2023 5 . De nuværende oprindelsesregler i protokol 4 bør erstattes ved en ændring af konventionen.

(7)Ændringen af konventionen træder i kraft den 1. januar 2025 for alle kontraherende parter, herunder mellem parterne i EØS-aftalen. For at sikre en effektiv og øjeblikkelig anvendelse af ændringen af konventionen mellem EØS-aftalens parter bør der indsættes en henvisning til konventionen i protokol 4, således at der altid henvises til den seneste gældende udgave af konventionen. I mangel af en sådan henvisning vil en effektiv anvendelse af ændringen af konventionen ikke blive sikret, hvilket skaber en situation, hvor EØS-oprindelsen ville blive fastslået på baggrund af andre oprindelsesregler end de oprindelsesregler, der er fastsat i ændringen af konventionen.

(8)Ud over henvisningen til konventionen bør EØS-specifikke bestemmelser bevares i protokol 4, og de fælles erklæringer bør forblive uændrede og inkluderes heri.

(9)I henhold til konventionens artikel 6 skal hver kontraherende part træffe hensigtsmæssige foranstaltninger for at sikre, at konventionen anvendes effektivt. Med henblik herpå bør Det Blandede Udvalg vedtage en afgørelse om indførelse af en henvisning til konventionen i EØS-aftalens protokol 4, således at der altid henvises til den seneste gældende udgave af konventionen —

VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:

Artikel 1

Den holdning, der skal indtages på Unionens vegne i Det Blandede Udvalg, der er nedsat ved aftalen om Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde, baseres på det udkast til retsakt vedtaget af Det Blandede Udvalg, der er knyttet til nærværende afgørelse.

Artikel 2

Denne afgørelse er rettet til Kommissionen.

Udfærdiget i Bruxelles, den .

   På Rådets vegne

   Formand

(1)    EFT L 1 af 3.1.1994.
(2)    Domstolens dom af 7. oktober 2014 i sag C-399/12, Tyskland mod Rådet, ECLI:EU:C:2014:2258, præmis 61 til 64.
(3)    Rådets og Kommissionens afgørelse 94/1/EF, EKSF af 13. december 1993 om indgåelse af aftalen om Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde mellem De Europæiske Fællesskaber, deres medlemsstater og Republikken Finland, Republikken Island, Fyrstendømmet Liechtenstein, Kongeriget Norge, Det Schweiziske Edsforbund, Kongeriget Sverige og Republikken Østrig (EFT L 1 af 3.1.1994, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1994/1(1)/oj).
(4)    Rådets afgørelse 2013/94/EU af 26. marts 2012 om indgåelse af den regionale konvention om pan-Euro-Middelhavsregler for præferenceoprindelse (EUT L 54 af 26.2.2013, s. 3, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2013/94(1)/oj).
(5)    Afgørelse nr. 1/2023 truffet af Det Blandede Udvalg under den regionale konvention om pan-Euro-Middelhavsregler for præferenceoprindelse af 7. december 2023 om ændring af den regionale konvention om pan-Euro-Middelhavsregler for præferenceoprindelse (EUT L, 2024/390, 19.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/390/oj).
Top

Bruxelles, den 31.10.2024

COM(2024) 505 final

BILAG

til

forslag til Rådets afgørelse

om den holdning, der skal indtages på Den Europæiske Unions vegne i Det Blandede Udvalg, der er nedsat ved EØS-aftalen, til ændringen af aftalens protokol 4 om oprindelsesregler


UDKAST

DET BLANDEDE EØS-UDVALGS AFGØRELSE

nr. […]

af […]

om ændring af EØS-aftalens protokol 4 om oprindelsesregler

DET BLANDEDE EØS-UDVALG HAR —

under henvisning til aftalen om Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde ("EØS-aftalen"), særlig artikel 86 og 98, og

ud fra følgende betragtninger:

(1)I EØS-aftalens artikel 9 henvises der til EØS-aftalens protokol 4 ("protokol 4"), hvori oprindelsesreglerne fastsættes.

(2)Formålet med den regionale konvention om pan-Euro-Middelhavsregler for præferenceoprindelse 1 ("konventionen") er at omdanne de gældende bilaterale ordninger for oprindelsesregler, der er fastlagt i bilaterale frihandelsaftaler indgået mellem de kontraherende parter i konventionen, til en multilateral ramme, uden at dette berører principperne i de nævnte bilaterale aftaler.

(3)EU, Liechtenstein og Norge undertegnede PEM-konventionen den 15. juni 2011, og Island undertegnede konventionen den 30. juni 2011.

(4)Unionen, Island, Liechtenstein og Norge deponerede deres godkendelsesinstrument hos depositaren for konventionen henholdsvis den 26. marts 2012, den 12. marts 2012, den 28. november 2011 og den 9. november 2011. I henhold til konventionens artikel 10, stk. 3, trådte konventionen således i kraft for så vidt angår Unionen den 1. maj 2012 og den 1. januar 2012 for så vidt angår Liechtenstein og Norge.

(5)EØS-Rådets afgørelse nr. 1/95 af 10. marts 1995 om ikrafttrædelsen af aftalen om Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde for Fyrstendømmet Liechtenstein 2 indeholder bestemmelser om anvendelse af protokol 4 til EØS-aftalen for så vidt angår Fyrstendømmet Liechtenstein.

(6)Konventionen blev ændret ved afgørelse nr. 1/2023 truffet af Det Blandede Udvalg under den regionale konvention om pan-Euro-Middelhavsregler for præferenceoprindelse af 7. december 2023 3 .

(7)I henhold til konventionens artikel 6 skal hver kontraherende part træffe hensigtsmæssige foranstaltninger for at sikre, at konventionen anvendes effektivt.

(8)Protokol 4 bør derfor ændres, så den indeholder en dynamisk henvisning til konventionen, således at der altid henvises til den seneste gældende udgave af konventionen.

(9)Protokol 4 bør også indeholde specifikke bestemmelser, som tager højde for EØS-aftalens særlige regler om f.eks. oprindelse.

(10)Protokol 4 til EØS-aftalen bør derfor ændres for at gøre det muligt at gennemføre dette udvidede samarbejde fra den 1. januar 2025 —

VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:

Artikel 1

Teksten i de vigtigste artikler og i bilagene til protokol 4 i EØS-aftalen erstattes af teksten i bilaget til nærværende afgørelse.

Artikel 2

Med henblik på anvendelse af nærværende afgørelse kan oprindelsesbeviser udstedes med tilbagevirkende kraft for eksport foretaget mellem den 1. januar 2025 og datoen for nærværende afgørelses ikrafttræden.

Artikel 3

Denne afgørelse træder i kraft, dagen efter at den sidste meddelelse er indgivet, jf. EØS-aftalens artikel 103, stk. 1 4 .

Den finder anvendelse fra den 1. januar 2025.

Artikel 4

Denne afgørelse offentliggøres i Den Europæiske Unions Tidendes EØS-afsnit og EØS-tillæg.

Udfærdiget i Bruxelles, den [...].

   På Det Blandede EØS-Udvalgs vegne

   Formand

                       […]

                       Sekretærer for

                       Det Blandede EØS-Udvalg

                       […]

BILAG

Det Blandede EØS-Udvalgs afgørelse

"PROTOKOL 4

OM OPRINDELSESREGLER

Artikel 1

Oprindelsesregler

1.    I forbindelse med gennemførelsen af EØS-aftalen finder tillæg I og de relevante bestemmelser i tillæg II til den regionale konvention om pan-Euro-Middelhavsregler for præferenceoprindelse 5 ("konventionen"), som senest ændret og offentliggjort i Den Europæiske Unions Tidende, tilsvarende anvendelse og indarbejdes hermed i og gøres til en del af EØS-aftalen.

2.    Alle henvisninger til "den relevante aftale" i tillæg I og i de relevante bestemmelser i tillæg II til konventionen fortolkes som henvisninger til EØS-aftalen.

Artikel 2

Særlige bestemmelser for Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde

1.    Med henblik på gennemførelsen af EØS-aftalen betragtes følgende produkter som produkter med oprindelsesstatus i EØS:

a) produkter, der er fuldt ud fremstillet i EØS

b) produkter, der er fremstillet i EØS, og som indeholder materialer, der ikke fuldt ud er fremstillet her, forudsat at disse materialer har undergået tilstrækkelig bearbejdning eller forarbejdning i EØS.    

   Med hensyn til oprindelse i EØS betragtes territorier i de kontraherende parter i EØS-aftalen, som aftalen finder anvendelse på, som værende ét samlet territorium.

2.    Uanset stk. 1 udelukkes Fyrstendømmet Liechtensteins territorium fra EØS for så vidt angår bestemmelsen af oprindelsen for de produkter, der er angivet i tabel I og II i protokol 3, og sådanne produkter betragtes kun som havende deres oprindelse i EØS, hvis de enten er fuldt ud fremstillet eller tilstrækkeligt bearbejdede eller forarbejdede i EØS-aftalens andre kontraherende parters territorier 6 .

3.    Uanset definitionen af "territorium" i konventionens tillæg I omfatter "territorium" landterritorier, indre farvande og søterritorier i de kontraherende parter i EØS-aftalen, som aftalen finder anvendelse på.

4.    Med henblik på gennemførelse af EØS-aftalen omfatter begrebet "EØS" ikke Ceuta og Melilla. Med henblik på anvendelse af protokol 49 til EØS-aftalen vedrørende produkter med oprindelse i Ceuta og Melilla finder denne protokol tilsvarende anvendelse, jf. dog de særlige betingelser i konventionens bilag V.

Artikel 3 
Yderligere bestemmelser om kumulation

1.    De kontraherende parter kan vælge at udvide anvendelsen af konventionens artikels 7, stk. 3 til at omfatte import af produkter henhørende under kapitel 50-63.

2.    De kontraherende parter i EØS-aftalen indvilliger i at give fritagelse for kravet om i oprindelsesbeviset at anføre den i konventionens artikel 8, stk. 3, omhandlede angivelse "CUMULATION APPLIED WITH (navn på landet/landene på engelsk)".

FÆLLES ERKLÆRING

om godtagelse af oprindelsesbeviser, der er udstedt inden for rammerne af de aftaler, der er nævnt i konventionens artikel 7, for så vidt angår produkter med oprindelse i Den Europæiske Union, Island eller Norge

1.    Oprindelsesbeviser, der er udstedt inden for rammerne af de aftaler, der er omhandlet i artikel 7 i tillæg I til den regionale konvention om pan-Euro-Middelhavsregler for præferenceoprindelse, for vidt angår produkter med oprindelse i Den Europæiske Union, Island eller Norge, godtages med henblik på indrømmelse af præferencetoldbehandling som fastsat i EØS-aftalen.

2.    Sådanne produkter skal betragtes som materialer havende oprindelse i EØS, når de indarbejdes i et produkt med oprindelse i EØS. Det kræves ikke, at sådanne materialer skal have undergået en tilstrækkelig bearbejdning eller forarbejdning.

3.    For så vidt at sådanne produkter er omfattet af EØS-aftalen, gælder det desuden, at de betragtes som produkter med oprindelsesstatus i EØS, når de reeksporteres til en anden kontraherende part i EØS.

FÆLLES ERKLÆRING

om Fyrstendømmet Andorra

1.    Produkter med oprindelse i Fyrstendømmet Andorra henhørende under kapitel 25-97 i det harmoniserede system accepteres i Island, Liechtenstein og Norge som havende oprindelse i Den Europæiske Union, jf. aftalen.

2.    Protokol 4 finder tilsvarende anvendelse for så vidt angår ovennævnte produkters oprindelsesstatus.

FÆLLES ERKLÆRING

om Republikken San Marino

1.    Produkter med oprindelse i Republikken San Marino accepteres i Island, Liechtenstein og Norge som havende oprindelse i Den Europæiske Union, jf. aftalen.

2.    Protokol 4 finder tilsvarende anvendelse for så vidt angår ovennævnte produkters oprindelsesstatus.

FÆLLES ERKLÆRING

om en kontraherende parts udtrædelse af den regionale konvention om pan-Euro-Middelhavs-regler for præferenceoprindelse

1.    Hvis en kontraherende part i EØS-aftalen skriftligt meddeler depositaren for den regionale konvention om pan-Euro-Middelhavs-regler for præferenceoprindelse, at den ønsker at udtræde af konventionen, jf. konventionens artikel 9, indleder den udtrædende kontraherende part straks forhandlinger om oprindelsesregler med alle de øvrige kontraherende parter i EØS-aftalen med henblik på at gennemføre denne afgørelse.

2.    Indtil sådanne nyforhandlede oprindelsesregler træder i kraft, finder oprindelsesreglerne i tillæg I og, hvor det er relevant, de relevante bestemmelser i tillæg II til den regionale konvention om pan-Euro-Middelhavsregler for præferenceoprindelse, der er gældende på tidspunktet for udtrædelsen, tilsvarende anvendelse mellem den udtrædende kontraherende part og de andre parter i EØS-aftalen. Fra tidspunktet for udtrædelsen fortolkes oprindelsesreglerne i tillæg I og eventuelt de relevante bestemmelser i tillæg II til konventionen dog således, at bilateral kumulation udelukkende tillades mellem den udtrædende kontraherende part og de øvrige kontraherende parter i EØS-aftalen."

(1)    EUT L 54 af 26.2.2013, s. 4.
(2)    EFT L 86 af 20.4.1995, s. 58.
(3)    EUT L, 2024/390, 19.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/390/oj
(4)    [Ingen forfatningsmæssige krav angivet.] [Forfatningsmæssige krav angivet.]
(5)    EUT L 54 af 26.2.2013, s. 4.
(6)    EFT L 86 af 20.4.1995, s. 58.
Top