Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0321

Forslag til RÅDETS AFGØRELSE om den holdning, der skal indtages på Den Europæiske Unions vegne med hensyn til forelæggelsen af forslag om ændring af listerne i konventionen om beskyttelse af migrerende arter af vilde dyr med henblik på partskonferencens 13. møde

COM/2019/321 final

Bruxelles, den 5.7.2019

COM(2019) 321 final

2019/0148(NLE)

Forslag til

RÅDETS AFGØRELSE

om den holdning, der skal indtages på Den Europæiske Unions vegne med hensyn til forelæggelsen af forslag om ændring af listerne i konventionen om beskyttelse af migrerende arter af vilde dyr med henblik på partskonferencens 13. møde


BEGRUNDELSE

1.Forslagets genstand

Dette forslag vedrører afgørelsen om den holdning, der skal indtages på Den Europæiske Unions vegne under konventionen om beskyttelse af migrerende arter af vilde dyr i forbindelse med forelæggelsen af forslag til afgørelse på det 13. møde i partskonferencen med henblik på at ændre listerne til konventionen.

2.Baggrund for forslaget

2.1.Konventionen om beskyttelse af migrerende arter af vilde dyr

Konventionen om beskyttelse af migrerende arter af vilde dyr ("aftalen") har som formål at beskytte landdyr, vanddyr og fugle i hele deres udbredelsesområde. Det er en mellemstatslig traktat, der er indgået under De Forenede Nationers miljøprogram, og som sigter mod at beskytte vilde dyr og planter samt naturlige levesteder i hele verden. De migrerende arter, der skal beskyttes, er opført på liste I (truede arter) og liste II (arter, hvorom der skal indgås aftaler) til aftalen. Aftalen trådte i kraft den 1. november 1983.

Den Europæiske Union er part i aftalen 1 .

2.2.Partskonferencen

Partskonferencen er aftalens besluttende organ, der er bemyndiget til at bedømme migrerende arters bevaringsstatus og dernæst til at foretage ændringer i aftalens liste I og II. I henhold til aftalens artikel XI kan enhver af parterne fremsætte forslag til ændringer, og de skal vedtages med to tredjedeles flertal af de parter, der er til stede og stemmer.

Den 13. partskonference finder sted i Gandhinagar (Indien) fra den 15. til den 22. februar 2020. Aftalens sekretariat har i henhold til aftalens artikel XI, stk. 3, fastsat fristen for forelæggelse af ændringsforslag til den 19. september 2019. Rådet skal derfor træffe afgørelse om den holdning, der skal indtages på Unionens vegne på den 13. partskonference for så vidt angår forelæggelse af ændringsforslag.

Inden den 13. partskonference kan aftalens sekretariat meddele forslag fra andre parter om ændring af liste I og II til aftalen, der kan kræve en yderligere afgørelse om den holdning, der skal indtages på Unionens vegne med hensyn til disse forslag.

2.3.Partskonferencens påtænkte retsakt

Med henblik på det 13. møde i partskonferencen foreslås det, at Unionen forelægger forslag om ændring af liste I til aftalen for at øge beskyttelsen af en fugleart (Tetrax tetrax) og om ændring af liste II til aftalen for at øge beskyttelsen af den samme fugleart (Tetrax tetrax) og ligeledes de to hajarter (Galeorhinus galeus og Sphyrna zygaena) overalt i deres udbredelsesområde, herunder uden for Unionen.

Den planlagte retsakt vil, såfremt den vedtages, være bindende for parterne i overensstemmelse med aftalens artikel XI, hvori det er fastsat, at en ændring af listerne træder i kraft for alle parter halvfems dage efter den partskonference, hvor den blev vedtaget, undtagen for de parter, som tager forbehold.

3.Den holdning, der skal indtages på Unionens vegne

Unionens forslag om ændring af listerne bygger på følgende overvejelser: 1) opførelsen af disse arter er videnskabeligt velfunderet, 2) opførelsen er i overensstemmelse med EU-lovgivningen, og 3) Unionen er forpligtet til at samarbejde internationalt om beskyttelse af den biologiske mangfoldighed.

Forslaget er i overensstemmelse med det syvende miljøhandlingsprogram 2 og med EU's biodiversitetsstrategi 3 frem til 2020, især mål 6: Medvirke til at forhindre tab af biodiversitet globalt. Forslaget vil ikke kræve nogen ændring af EU-lovgivningen, da det vedrører to arter, der allerede er omfattet af en passende beskyttelse under EU-lovgivningen, navnlig fugledirektivet 4 og EU's fælles fiskeripolitik 5 . 

Forslaget medfører ingen nye overvågnings- eller rapporteringskrav. Al planlægning og overvågning af gennemførelsen vil foregå som del af de almindelige planlægnings- og overvågningsaktiviteter i henhold til aftalen. Derudover er der ingen budgetmæssig virkning.

En uformel udveksling af foreløbige holdninger har fundet sted med medlemsstaterne via en skriftlig høring af deres medlemmer af Koordinationsgruppen for Biodiversitet og Natur og Ekspertgruppen om Fugle- og Habitatdirektiverne.

Den holdning, der skal indtages på Unionens vegne bør derfor være at bemyndige Kommissionen til at indgive ovennævnte forslag til aftalens sekretariat. 

4.Retsgrundlag

4.1.Proceduremæssigt retsgrundlag

4.1.1.Principper

I henhold til artikel 218, stk. 9, i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde (TEUF) skal der vedtages afgørelser om fastlæggelse af, "hvilke holdninger der skal indtages på Unionens vegne i et organ nedsat ved en aftale, når dette organ skal vedtage retsakter, der har retsvirkninger, bortset fra retsakter, der supplerer eller ændrer den institutionelle ramme for aftalen".

Begrebet "retsakter, der har retsvirkninger" omfatter retsakter, der har retsvirkninger i medfør af de folkeretlige regler, der gælder for det pågældende organ. Det omfatter også instrumenter, der ikke har bindende virkning i henhold til folkeretten, men som "vil kunne få afgørende indflydelse på indholdet af de regler, der vedtages af EU-lovgiver" 6 .

4.1.2.Anvendelse i foreliggende tilfælde

Partskonferencen er et organ oprettet i henhold til en aftale, nemlig konventionen om beskyttelse af migrerende arter af vilde dyr.

Retsakten, som partskonferencen skal vedtage, har retsvirkninger. Den påtænkte retsakt bliver bindende efter folkeretten i henhold til artikel XI i konventionen om beskyttelse af migrerende arter af vilde dyr. Den påtænkte retsakt hverken supplerer eller ændrer aftalens institutionelle ramme.

Det proceduremæssige retsgrundlag for den foreslåede afgørelse er derfor artikel 218, stk. 9, i TEUF.

4.2.Materielt retsgrundlag

4.2.1.Principper

Det materielle retsgrundlag for en afgørelse i henhold til artikel 218, stk. 9, i TEUF afhænger hovedsagelig af formålet med og indholdet af den påtænkte retsakt, hvortil der skal indtages en holdning på Unionens vegne. Hvis den påtænkte retsakt har et dobbelt formål eller består af to led, og det ene af disse formål eller disse led kan bestemmes som det primære, mens det andet kun er sekundært, skal den afgørelse, der vedtages i henhold til artikel 218, stk. 9, i TEUF, have ét materielt retsgrundlag, nemlig det, som det primære eller fremherskende formål eller led tilsiger.

4.2.2.Anvendelse i foreliggende tilfælde

Hovedformålet med og indholdet af den påtænkte retsakt vedrører miljøet.

Det materielle retsgrundlag for den foreslåede afgørelse er derfor artikel 192, stk. 1.

4.3.Konklusion

Retsgrundlaget for den foreslåede afgørelse bør være artikel 192, stk. 1, sammenholdt med artikel 218, stk. 9, i TEUF.

2019/0148 (NLE)

Forslag til

RÅDETS AFGØRELSE

om den holdning, der skal indtages på Den Europæiske Unions vegne med hensyn til forelæggelsen af forslag om ændring af listerne i konventionen om beskyttelse af migrerende arter af vilde dyr med henblik på partskonferencens 13. møde

RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —

under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, særlig artikel 192, stk. 1, sammenholdt med artikel 218, stk. 9,

under henvisning til forslag fra Europa-Kommissionen, og

ud fra følgende betragtninger:

(1)Konventionen om beskyttelse af migrerende arter af vilde dyr ("aftalen") blev indgået af Unionen ved Rådets afgørelse 82/461/EØF 7 og trådte i kraft den 1. november 1983.

(2)I henhold til aftalens artikel XI kan partskonferencen vedtage ændringer af liste I og II til aftalen.

(3)Partskonferencen kan på sit 13. møde den 15. til 22. februar 2020 vedtage sådanne ændringer. Konventionens sekretariat har meddelt parterne i konventionen, at alle forslag til ændringer skal fremsendes senest den 19. september 2019 i overensstemmelse med aftalens artikel XI, stk. 3. Unionen kan som part i konventionen fremsætte sådanne forslag.

(4)Den holdning, der skal indtages på Unionens vegne med hensyn til forelæggelsen af forslag om ændring af listerne til aftalen, bør fastlægges, da sådanne ændringer vil være bindende for Unionen.

(5)Opførelsen af arten Tetrax tetrax på liste I til aftalen og arterne Tetrax tetrax, Galeorhinus galeus og Sphyrna zygaena på liste II vil være videnskabeligt velfunderet og i overensstemmelse med EU-lovgivningen og Unionens forpligtelse til at samarbejde internationalt om beskyttelse af den biologiske mangfoldighed. Kommissionen bør derfor bemyndiges til at foreslå ændringer med henblik herpå.

(6)Kommissionen meddeler forslaget til konventionens sekretariat —

VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:

Artikel 1

1.    Med henblik på den 13. partskonference under konventionen om beskyttelse af migrerende arter af vilde dyr ("aftalen") bemyndiges Kommissionen hermed til på Unionens vegne at forelægge et forslag om følgende ændringer:

a)    en ændring af liste I til aftalen, således at arten Tetrax tetrax opføres på listen

b)    ændring af liste II til aftalen, således at arterne Tetrax tetrax, Galeorhinus galeus og Sphyrna zygaena opføres på listen.

2.    Kommissionen fremsender forslaget i stk. 1 til konventionens sekretariat.

Artikel 2

Denne afgørelse er rettet til Kommissionen.

Udfærdiget i Bruxelles, den […].

   På Rådets vegne

   Jean-Claude JUNCKER

(1)    Rådets afgørelse 82/461/EØF af 24. juni 1982 om afslutning af konventionen om beskyttelse af migrerende arter af vilde dyr (EFT L 210 af 24.6.1982, s. 10).
(2)    Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse nr. 1386/2013/EU af 20. november 2013 om et generelt EU-miljøhandlingsprogram frem til 2020 – "Et godt liv i en ressourcebegrænset verden" (EUT L 354 af 28.12.2013, s. 171).
(3)    KOM(2011) 244 endelig – "Vores livsgaranti, vores naturkapital: EU's biodiversitetsstrategi frem til 2020".
(4)    Rådets direktiv 79/409/EØF af 2. april 1979 om beskyttelse af vilde fugle (EFT L 103 af 25.4.1979, s. 1).
(5)    Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 1380/2013 af 11. december 2013 om den fælles fiskeripolitik (EUT L 354 af 28.12.2013, s. 22).
(6)    Domstolens dom af 7. oktober 2014, sag C-399/12, Tyskland mod Rådet, ECLI: EU: C: 2014: 2258, præmis 61 til 64.
(7)    Rådets afgørelse 82/461/EØF af 24. juni 1982 om afslutning af konventionen om beskyttelse af migrerende arter af vilde dyr (EFT L 210 af 24.6.1982, s. 10).
Top