Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 61994TJ0109

Sammendrag af dom

Nøgleord
Sammendrag

Nøgleord

++++

1. Annullationssoegsmaal ° frister ° begyndelsestidspunkt ° retsakt, der ikke er offentliggjort eller meddelt sagsoegeren ° noejagtigt kendskab til indhold og begrundelse ° pligt til at anmode om oplysning om retsaktens fulde ordlyd inden for en rimelig frist efter opnaaelse af kendskab til dens eksistens

(EF-traktaten, art. 173, stk. 4)

2. Faellesskabsret ° principper ° ret til kontradiktion ° anvendelsesomraade ° fremgangsmaade ved udvaelgelse af projekter med henblik paa finansiel stoette fra Faellesskabet ° ikke omfattet

3. Annullationssoegsmaal ° Faellesskabets retsinstansers kompetence ° paastand om, at der udstedes paabud om, at en ny beslutning skal vedtages efter ny proevelse af sagen ° afvisning

(EF-traktaten, art. 173)

Sammendrag

1. Naar en retsakt ikke er offentliggjort eller meddelt, loeber fristen for et annullationssoegsmaal foerst fra det tidspunkt, hvor den beroerte tredjemand faar noejagtigt kendskab til indholdet af og begrundelsen for den paagaeldende retsakt, hvorved det ganske vist er en forudsaetning, at han inden for en rimelig frist, efter at han har faaet kendskab til retsakten, anmoder om ordlyden af den paagaeldende retsakt i sin helhed.

2. Det er i overensstemmelse med det system, som anvendes ved finansielle stoetteprogrammer, der gennemfoeres af Faellesskabet, at ansoegerne om en saadan stoette saedvanligvis ikke bliver hoert under udvaelgelsesproceduren, da denne gennemfoeres paa baggrund af de af ansoegerne fremsendte dokumenter. En saadan fremgangsmaade er nemlig hensigtsmaessig i en situation, hvor hundredvis af ansoegninger skal vurderes, og udgoer foelgelig ikke en tilsidesaettelse af retten til kontradiktion.

3. En under et annullationssoegsmaal fremsat paastand om, at det paalaegges Kommissionen efter ny undersoegelse af sagen at vedtage en ny beslutning, kan ikke tages til foelge.

Faellesskabets retsinstanser kan nemlig ikke rette paabud til institutionerne i forbindelse med den legalitetskontrol, de foretager, og det paahviler det paagaeldende forvaltningsorgan at traeffe de noedvendige foranstaltninger til opfyldelse af en dom i et annullationssoegsmaal.

Top