EUROPA-KOMMISSIONEN
Bruxelles, den 25.3.2025
COM(2025) 131 final
BILAG
til
meddelelse fra Kommissionen til Europa-Parlamentet
i henhold til artikel 294, stk. 6, i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde
vedrørende
Rådets holdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning om en mekanisme til at imødegå retlige og administrative hindringer i en grænseoverskridende sammenhæng
Oversigt over finansielle og digitale virkninger
BILAG
OVERSIGT OVER FINANSIELLE OG DIGITALE VIRKNINGER
1.FORSLAGETS/INITIATIVETS RAMME3
1.1.Forslagets/initiativets betegnelse3
1.2.Berørt(e) politikområde(r)3
1.3.Mål3
1.3.1.Generelt/generelle mål3
1.3.2.Specifikt/specifikke mål3
1.3.3.Forventet/forventede resultat(er) og virkning(er)3
1.3.4.Resultatindikatorer4
1.4.Forslaget/initiativet vedrører4
1.5.Begrundelse for forslaget/initiativet4
1.5.1.Behov, der skal opfyldes på kort eller lang sigt, herunder en detaljeret tidsplan for iværksættelsen af initiativet4
1.5.2.Merværdien af et EU-tiltag (f.eks. som følge af koordineringsfordele, retssikkerhed, større effekt eller komplementaritet). Ved "merværdien af et EU-tiltag" forstås her merværdien af en indsats på EU-plan i forhold til den værdi, som medlemsstaterne ville have skabt enkeltvis4
1.5.3.Erfaringer fra tidligere foranstaltninger af lignende art5
1.5.4.Forenelighed med den flerårige finansielle ramme og mulige synergivirkninger med andre relevante instrumenter5
1.5.5.Vurdering af de forskellige finansieringsmuligheder, der er til rådighed, herunder muligheden for omfordeling5
1.6.Varigheden af forslaget/initiativet og af dets finansielle virkninger6
1.7.Planlagt(e) budgetgennemførelsesmetode(r)6
2.FORVALTNINGSFORANSTALTNINGER8
2.1.Bestemmelser om overvågning og rapportering8
2.2.Forvaltnings- og kontrolsystem(er)8
2.2.1.Begrundelse for den/de foreslåede budgetgennemførelsesmetode(r), finansieringsmekanisme(r), betalingsvilkår og kontrolstrategi8
2.2.2.Oplysninger om de konstaterede risici og det/de interne kontrolsystem(er), der etableres for at afbøde dem8
2.2.3.Vurdering af og begrundelse for kontrolforanstaltningernes omkostningseffektivitet (forholdet mellem kontrolomkostningerne og værdien af de forvaltede midler) samt vurdering af den forventede risiko for fejl (ved betaling og ved afslutning)8
2.3.Foranstaltninger til forebyggelse af svig og uregelmæssigheder8
3.FORSLAGETS/INITIATIVETS ANSLÅEDE FINANSIELLE VIRKNINGER9
3.1.Berørt(e) udgiftsområde(r) i den flerårige finansielle ramme og udgiftspost(er) på budgettet9
3.2.Forslagets anslåede finansielle virkninger for bevillingerne10
3.2.1.Sammenfatning af de anslåede virkninger for aktionsbevillingerne10
3.2.1.1.Bevillinger fra vedtaget budget10
3.2.2.Anslåede resultater finansieret med aktionsbevillinger (skal ikke udfyldes for decentrale agenturer)13
3.2.3.Sammenfatning af de anslåede virkninger for administrationsbevillingerne14
3.2.3.1.Bevillinger fra vedtaget budget14
3.2.4.Anslået behov for menneskelige ressourcer14
3.2.4.1.Finansieret over vedtaget budget14
3.2.5.Oversigt over de anslåede virkninger for de digitale teknologirelaterede investeringer15
3.2.6.Forenelighed med indeværende flerårige finansielle ramme16
3.2.7.Bidrag fra tredjemand16
3.3.Anslåede virkninger for indtægterne17
4.DIGITALE DIMENSIONER18
4,1.Krav vedrørende digital relevans18
4.2.Data19
4.3.Digitale løsninger21
4.4.Vurdering af interoperabilitet21
4.5.Foranstaltninger til støtte for digital gennemførelse22
1.FORSLAGETS/INITIATIVETS RAMME
1.1.Forslagets/initiativets betegnelse
EUROPA-PARLAMENTETS OG RÅDETS FORORDNING om et instrument til grænseregioners udvikling og vækst (BRIDGEforEU)
1.2.Berørt(e) politikområde(r)
1.3.Mål
1.3.1.Generelt/generelle mål
I BRIDGEforEU-forordningen fastlægges en ramme, som skal bidrage til at konstatere og imødegå grænsehindringer, der hæmmer oprettelsen og funktionen af: i) enhver form for infrastruktur, der er nødvendig for offentlige eller private grænseoverskridende aktiviteter, eller ii) enhver grænseoverskridende offentlig tjeneste, der leveres i en given grænseoverskridende region, og som fremmer økonomisk, social og territorial samhørighed i den pågældende grænseoverskridende region.
Ved forordningen gives medlemsstaterne navnlig mulighed for at oprette grænsekoordinationspunkter. Enheder i grænseregioner, der er berørt af hindringer, kan indgive dossierer vedrørende disse hindringer til grænsekoordinationspunkterne med henblik på vurdering og eventuel gennemførelse af en løsning.
I henhold til forordningens artikel 13 skal Kommissionen udføre koordineringsopgaver. Denne oversigt over finansielle og digitale virkninger er direkte forbundet med udførelsen af disse opgaver.
1.3.2.Specifikt/specifikke mål
At oprette og føre et enkelt offentligt EU-register over grænseoverskridende dossierer.
Specifikt mål nr. 2
At offentliggøre og føre en ajourført liste over alle nationale og regionale grænsekoordinationspunkter.
Specifikt mål nr. 3
At fremme udvekslingen af erfaringer mellem medlemsstaterne og navnlig mellem grænsekoordinationspunkterne og samtidig styrke den institutionelle kapacitet, som medlemsstaterne har brug for til at gennemføre denne forordning effektivt.
1.3.3.Forventet/forventede resultat(er) og virkning(er)
Angiv, hvilke virkninger forslaget/initiativet forventes at få for modtagerne/målgrupperne.
Det forventes, at forordningens vedtagelse vil føre til, at der oprettes grænsekoordinationspunkter i adskillige medlemsstater (hvoraf nogle vil have mere end ét punkt). Disse grænsekoordinationspunkter vil samarbejde på nationalt plan med de kompetente myndigheder om at finde løsninger på grænsehindringer.
Oprettelsen af grænsekoordinationspunkter vil hjælpe interessenter i grænseregioner med at få mulighed for at finde løsninger på eksisterende hindringer. Dette vil igen øge deres kapacitet til grænseoverskridende interaktion med deres naboregioner og dermed styrke det indre marked.
1.3.4.Resultatindikatorer
Angiv indikatorerne til overvågning af fremskridt og resultater.
For specifikt mål nr. 1
Indikator 1.1: Oprettelse af et offentligt EU-register over grænseoverskridende dossierer – udrulning senest i december 2025, test og endelig offentliggørelse senest i juni 2026.
Indikator 1.2: Maksimalt tidsrum mellem det tidspunkt, hvor medlemsstaterne indsender oplysninger om nye dossierer, og det tidspunkt, hvor disse dossierer bliver offentligt tilgængelige – 60 dage (denne indikator anvendes først efter offentliggørelsen af registret).
For specifikt mål nr. 2
Indikator 2.1: Offentliggørelse af EU's liste over grænsekoordinationspunkter senest i december 2025.
Indikator 2.2: Maksimalt tidsrum mellem det tidspunkt, hvor medlemsstaterne indsender oplysninger om grænsekoordinationspunkter, og det tidspunkt, hvor disse grænsekoordinationspunkter optræder på den offentlige liste – 60 dage (denne indikator anvendes først efter den første offentliggørelse af listen)
For specifikt mål nr. 3
Indikator 3.1: Antal møder, som alle grænsekoordinationspunkter på listen indbydes til: mindst ét om året
1.4.Forslaget/initiativet vedrører:
en ny foranstaltning
en ny foranstaltning som opfølgning på et pilotprojekt/en forberedende foranstaltning
en forlængelse af en eksisterende foranstaltning
en sammenlægning eller en omlægning af en eller flere foranstaltninger til en anden/en ny foranstaltning
1.5.Begrundelse for forslaget/initiativet
1.5.1.Behov, der skal opfyldes på kort eller lang sigt, herunder en detaljeret tidsplan for iværksættelsen af initiativet
Artikel 13 i Europa-Parlamentets og Rådets forordning om et instrument til grænseregioners udvikling og vækst (BRIDGEforEU) vil indeholde en liste over koordineringsopgaver, som Kommissionen skal udføre.
1.5.2.Merværdien af et EU-tiltag (f.eks. som følge af koordineringsfordele, retssikkerhed, større effekt eller komplementaritet). Ved "merværdien af et EU-tiltag" forstås her merværdien af en indsats på EU-plan i forhold til den værdi, som medlemsstaterne ville have skabt enkeltvis
Begrundelse for en indsats på EU-plan (forudgående): Ifølge COM(2017) 534 og COM(2021) 393 hæmmer eksistensen af grænsehindringer udviklingen af grænseregioner. I henhold til artikel 174 i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde bør der lægges særlig vægt på udviklingen af disse regioner.
Europa-Parlamentets Forskningstjeneste gennemførte evalueringen af den europæiske merværdi, hvori den evaluerede data fra 2014 til 2019. Evalueringen viste, at fjernelsen af hindringer i høj grad ville gavne NUTS 3-grænseregioner og hele EU's økonomi. Mere præcist ville en fuldstændig fjernelse af de retlige og administrative hindringer medføre en samlet bruttoværditilvækst (BVT) på ca. 457 mia. EUR (svarende til 3,8 % af EU's samlede BVT i 2019). Hvis 20 % af hindringerne for alle grænseregioner blev fjernet, ville det resultere i en samlet BVT på 123 mia. EUR (svarende til ca. 1 % af EU's samlede BVT i 2019) samt en samlet beskæftigelsesgevinst på 1 mio. job (svarende til ca. 0,5 % af den samlede beskæftigelse på EU-plan).
Forventet merværdi på EU-plan (efterfølgende): Gennemførelsen af forordningen og oprettelsen af fuldt fungerende grænsekoordinationspunkter vil gøre det muligt at imødegå nogle af disse grænsehindringer. Ifølge COM(2021) 393 er grænseregionerne levende laboratorier for europæisk integration. Ved at imødegå grænsehindringer vil grænserne altså blive mere gennemtrængelige for de mennesker, der bor i disse regioner, hvilket giver dem mulighed for fuldt ud at nyde godt af fordelene ved det indre marked.
1.5.3.Erfaringer fra tidligere foranstaltninger af lignende art
"b-solutions"-initiativet har fra sag til sag vist, hvordan grænsehindringer hæmmer dagligdagen i grænseregioner, og hvordan disse hindringer kan imødegås med en passende retlig ramme.
Under hensyntagen til Kommissionens forslag fra maj 2018 til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om en mekanisme til at imødegå retlige og administrative hindringer i en grænseoverskridende sammenhæng viser analysen af de sager, der behandles i forbindelse med "b-solutions"-initiativet, at mindst en tredjedel af hindringerne kan imødegås med et sådant EU-retligt redskab.
1.5.4.Forenelighed med den flerårige finansielle ramme og mulige synergivirkninger med andre relevante instrumenter
Gennemførelsen af BRIDGEforEU-forordningen vil bidrage til at gennemføre Interregprogrammerne mere effektivt.
1.5.5.Vurdering af de forskellige finansieringsmuligheder, der er til rådighed, herunder muligheden for omfordeling
Kommissionens ændrede forslag fra december 2023 til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om en mekanisme til at imødegå retlige og administrative hindringer i en grænseoverskridende sammenhæng indeholdt bestemmelser om oprettelse i hver medlemsstat af et register over grænseoverskridende dossierer.
Under forhandlingerne om lovgivningsforslaget nåede fælleslovgiverne til enighed om en ændring med henblik på oprettelse af et enkelt EU-register over dossierer. Der er derfor ikke noget alternativ til Kommissionens oprettelse af registret.
1.6.Varigheden af forslaget/initiativet og af dets finansielle virkninger
Begrænset varighed
–
gældende fra [DD/MM]ÅÅÅÅ til [DD/MM]ÅÅÅÅ
–
finansielle virkninger fra ÅÅÅÅ til ÅÅÅÅ for forpligtelsesbevillinger og fra ÅÅÅÅ til ÅÅÅÅ for betalingsbevillinger.
Ubegrænset varighed
–iværksættelse med en indkøringsperiode fra december 2025 til juni 2026
–derefter gennemførelse i fuldt omfang.
1.7.Planlagt(e) budgetgennemførelsesmetode(r)
Direkte forvaltning ved Kommissionen
– i dens tjenestegrene, herunder ved dens personale i EU's delegationer
–
i forvaltningsorganerne
Delt forvaltning i samarbejde med medlemsstaterne
Indirekte forvaltning ved at overdrage budgetgennemførelsesopgaver til:
– tredjelande eller organer, som tredjelande har udpeget
– internationale organisationer og deres agenturer (angives nærmere)
– Den Europæiske Investeringsbank og Den Europæiske Investeringsfond
– de organer, der er omhandlet i finansforordningens artikel 70 og 71
– offentligretlige organer
– privatretlige organer, der har fået overdraget offentlige tjenesteydelsesopgaver, i det omfang de har fået stillet tilstrækkelige finansielle garantier
– privatretlige organer, undergivet lovgivningen i en medlemsstat, som har fået overdraget gennemførelsen af et offentlig-privat partnerskab, og som har fået stillet tilstrækkelige finansielle garantier
– organer eller personer, der har fået overdraget gennemførelsen af specifikke aktioner i den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik i henhold til afsnit V i traktaten om Den Europæiske Union, og som er anført i den relevante basisretsakt
– organer, der er etableret i en medlemsstat og undergivet lovgivningen i en medlemsstat eller EU-lovgivningen, og som i overensstemmelse med sektorspecifikke regler kan få overdraget gennemførelsen af EU-midler eller budgetgarantier, i det omfang de kontrolleres af offentligretlige organer eller af privatretlige organer, der har fået overdraget offentlige tjenesteydelsesopgaver, og har fået stillet tilstrækkelige finansielle garantier i form af kontrolorganernes solidariske hæftelse eller ækvivalente finansielle garantier, som for hver foranstaltning kan begrænses til EU-støttens maksimale beløb.
Bemærkninger
Kommissionens gennemførelse af:
– registret over grænseoverskridende dossierer (udrulning senest i december 2025, produktion senest i juni 2026)
– listen over grænsekoordinationspunkter (offentliggørelse senest i december 2025)
2.FORVALTNINGSFORANSTALTNINGER
2.1.Bestemmelser om overvågning og rapportering
Medlemsstaterne er forpligtet til mindst én gang om året at give oplysninger om grænseoverskridende dossierer og til to måneder efter, at de relevante afgørelser er truffet (artikel 4, stk. 4, i BRIDGEforEU-forordningen), at give oplysninger om oprettelse (eller ændring) af grænsekoordinationspunkter.
Kommissionen vil løbende overvåge disse forpligtelser samt den korrekte funktion af registret over dossierer og listen over grænsekoordinationspunkter.
2.2.Forvaltnings- og kontrolsystem(er)
2.2.1.Begrundelse for den/de foreslåede budgetgennemførelsesmetode(r), finansieringsmekanisme(r), betalingsvilkår og kontrolstrategi
Kommissionens gennemførelse vil gøre det muligt at udvikle synergivirkninger med allerede eksisterende værktøjer inden for rammerne af samhørighedspolitikken.
2.2.2.Oplysninger om de konstaterede risici og det/de interne kontrolsystem(er), der etableres for at afbøde dem
Der er ikke konstateret nogen specifikke risici i forbindelse med gennemførelsen af registret.
2.2.3.Vurdering af og begrundelse for kontrolforanstaltningernes omkostningseffektivitet (forholdet mellem kontrolomkostningerne og værdien af de forvaltede midler) samt vurdering af den forventede risiko for fejl (ved betaling og ved afslutning)
Der er ingen væsentlige omkostninger, der specifikt er forbundet med udførelsen af kontrol.
2.3.Foranstaltninger til forebyggelse af svig og uregelmæssigheder
Risikoen for svig og uregelmæssigheder minimeres, fordi Kommissionen er ansvarlig for gennemførelsen, og der derfor ikke er nogen tredjeparter involveret.
3.FORSLAGETS/INITIATIVETS ANSLÅEDE FINANSIELLE VIRKNINGER
3.1.Berørt(e) udgiftsområde(r) i den flerårige finansielle ramme og udgiftspost(er) på budgettet
·Eksisterende budgetposter
I samme rækkefølge som udgiftsområderne i den flerårige finansielle ramme og budgetposterne
|
Udgiftsområde i den flerårige finansielle ramme
|
Budgetpost
|
Udgiftens art
|
Bidrag
|
|
|
Nummer
|
OB/IOB
|
fra EFTA-lande
|
fra kandidatlande og potentielle kandidatlande
|
fra andre tredjelande
|
andre formålsbestemte indtægter
|
|
H2a
|
05.0202 EFRU — Operationel teknisk
|
OB/
|
NEJ
|
NEJ
|
NEJ
|
NEJ
|
|
H7
|
20.010201 Vederlag og godtgørelser — i hovedsædet og i Kommissionens repræsentationskontorer
|
IOB
|
NEJ
|
NEJ
|
NEJ
|
NEJ
|
3.2.Forslagets anslåede finansielle virkninger for bevillingerne
3.2.1.Sammenfatning af de anslåede virkninger for aktionsbevillingerne
–
Forslaget/initiativet medfører ikke anvendelse af aktionsbevillinger
–
Forslaget/initiativet medfører anvendelse af aktionsbevillinger som anført herunder:
3.2.1.1.Bevillinger fra vedtaget budget
i mio. EUR (tre decimaler)
|
Udgiftsområde i den flerårige finansielle ramme
|
Nummer
|
H2a
|
|
GD: <REGIO.>
|
År
|
År
|
År
|
År
|
I ALT FFR 2021-2027
|
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
|
Aktionsbevillinger
|
|
Budgetpost 05.020200
|
Forpligtelser
|
(1b)
|
|
0,4
|
0,1
|
0,1
|
0,600
|
|
|
Betalinger
|
(2b)
|
|
0,2
|
0,3
|
0,1
|
0,600
|
|
Administrationsbevillinger finansieret over bevillingsrammen for særprogrammer
|
|
Budgetpost
|
|
(3)
|
|
|
|
|
0,000
|
|
Bevillinger I ALT
til GD<REGIO.>
|
Forpligtelser
|
=1a+1b+3
|
0,000
|
0,400
|
0,100
|
0,100
|
0,600
|
|
|
Betalinger
|
=2a+2b+3
|
0,000
|
0,200
|
0,300
|
0,100
|
0,600
|
================================================================================================
|
|
År
|
År
|
År
|
År
|
I ALT FFR 2021-2027
|
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
|
Aktionsbevillinger I ALT
|
Forpligtelser
|
(4)
|
0,000
|
0,400
|
0,100
|
0,100
|
0,600
|
|
|
Betalinger
|
(5)
|
0,000
|
0,400
|
0,100
|
0,100
|
0,600
|
|
Administrationsbevillinger finansieret over bevillingsrammen for særprogrammer I ALT
|
(6)
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
|
Bevillinger I ALT under UDGIFTSOMRÅDE <2a>
|
Forpligtelser
|
=4+6
|
0,000
|
0,400
|
0,100
|
0,100
|
0,600
|
|
i den flerårige finansielle ramme
|
Betalinger
|
=5+6
|
0,000
|
0,200
|
0,300
|
0,100
|
0,600
|
|
|
|
|
|
År
|
År
|
År
|
År
|
I ALT FFR 2021-2027
|
|
|
|
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
|
• Aktionsbevillinger I ALT (alle aktionsrelaterede udgiftsområder)
|
Forpligtelser
|
(4)
|
0,000
|
0,400
|
0,100
|
0,100
|
0,600
|
|
|
Betalinger
|
(5)
|
0,000
|
0,200
|
0,300
|
0,100
|
0,600
|
|
• Administrationsbevillinger finansieret over bevillingsrammen for særprogrammer I ALT (alle aktionsrelaterede udgiftsområder)
|
(6)
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
|
Bevillinger I ALT under udgiftsområde 1-6
|
Forpligtelser
|
=4+6
|
0,000
|
0,400
|
0,100
|
0,100
|
0,600
|
|
i den flerårige finansielle ramme
(referencebeløb)
|
Betalinger
|
=5+6
|
0,000
|
0,200
|
0,300
|
0,100
|
0,600
|
Udgiftsområde i den flerårige finansielle ramme
|
7
|
"Administrationsudgifter"
|
|
GD: <REGIO.>
|
År
|
År
|
År
|
År
|
I ALT FFR 2021-2027
|
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
|
Menneskelige ressourcer
|
0,000
|
0,051
|
0,101
|
0,188
|
0,340
|
|
Andre administrationsudgifter
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
|
I ALT GD<REGIO>
|
Bevillinger
|
0,000
|
0,051
|
0,101
|
0,188
|
0,340
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bevillinger I ALT under UDGIFTSOMRÅDE 7 i den flerårige finansielle ramme
|
(Forpligtelser i alt = betalinger i alt)
|
0,000
|
0,051
|
0,101
|
0,188
|
0,340
|
i mio. EUR (tre decimaler)
|
|
År
|
År
|
År
|
År
|
I ALT FFR 2021-2027
|
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
|
Bevillinger I ALT under UDGIFTSOMRÅDE 1-7
|
Forpligtelser
|
0,000
|
0,451
|
0,201
|
0,288
|
0,940
|
|
i den flerårige finansielle ramme
|
Betalinger
|
0,000
|
0,251
|
0,401
|
0,288
|
0,940
|
=================================================================================================
3.2.2.Anslåede resultater finansieret med aktionsbevillinger (skal ikke udfyldes for decentrale agenturer)
Forpligtelsesbevillinger i mio. EUR (tre decimaler)
|
Angiv mål og resultater
|
|
|
År
2024
|
År
2025
|
År
2026
|
År
2027
|
Indsæt så mange år som nødvendigt for at vise virkningernes varighed (jf. afsnit 1.6)
|
I ALT
|
|
|
RESULTATER
|
|
|
Type
|
Gnsntl. omkostninger
|
Antal
|
Omkostninger
|
Antal
|
Omkostninger
|
Antal
|
Omkostninger
|
Antal
|
Omkostninger
|
Antal
|
Omkostninger
|
Antal
|
Omkostninger
|
Antal
|
Omkostninger
|
Antal resultater i alt
|
Omkostninger i alt
|
|
SPECIFIKT MÅL NR. 1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
– Resultat
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
– Resultat
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
– Resultat
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Subtotal for specifikt mål nr. 1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SPECIFIKT MÅL NR. 2 ...
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
– Resultat
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Subtotal for specifikt mål nr. 2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
I ALT
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3.2.3.Sammenfatning af de anslåede virkninger for administrationsbevillingerne
–
Forslaget/initiativet medfører ikke anvendelse af administrationsbevillinger
–
Forslaget/initiativet medfører anvendelse af administrationsbevillinger som anført herunder:
3.2.3.1.Bevillinger fra vedtaget budget
|
VEDTAGNE BEVILLINGER
|
År
|
År
|
År
|
År
|
I ALT 2021-2027
|
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
|
UDGIFTSOMRÅDE 7
|
|
Menneskelige ressourcer
|
0,000
|
0,051
|
0,101
|
0,188
|
0,340
|
|
Andre administrationsudgifter
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
|
Subtotal UDGIFTSOMRÅDE 7
|
0,000
|
0,051
|
0,101
|
0,188
|
0,340
|
|
Uden for UDGIFTSOMRÅDE 7
|
|
Menneskelige ressourcer
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
|
Andre administrationsudgifter
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
|
Subtotal uden for UDGIFTSOMRÅDE 7
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
|
|
|
I ALT
|
0,000
|
0,051
|
0,101
|
0,188
|
0,340
|
3.2.4.Anslået behov for menneskelige ressourcer
–
Forslaget/initiativet medfører ikke anvendelse af menneskelige ressourcer
–
Forslaget/initiativet medfører anvendelse af menneskelige ressourcer som anført herunder:
3.2.4.1.Finansieret over vedtaget budget
Overslag angives i årsværk
|
VEDTAGNE BEVILLINGER
|
År
|
År
|
År
|
År
|
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
Stillinger i stillingsfortegnelsen (tjenestemænd og midlertidigt ansatte)
|
|
20 01 02 01 (i hovedsædet og i Kommissionens repræsentationskontorer)
|
0
|
0,0
|
0
|
1
|
|
20 01 02 03 (i EU-delegationerne)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
01 01 01 01 (indirekte forskning)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
01 01 01 11 (direkte forskning)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
Andre budgetposter (angiv nærmere)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
• Eksternt personale (i årsværk)
|
|
20 02 01 (KA og UNE under den samlede bevillingsramme)
|
0
|
0,5
|
1
|
0
|
|
20 02 03 (KA, LA, UNE og JMD i EU-delegationerne)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
Budgetpost for administrativ støtte
[XX.01.YY.YY]
|
– i hovedsædet
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
|
– i EU-delegationerne
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
01 01 01 02 (KA og UNE – indirekte forskning)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
01 01 01 12 (KA og UNE – direkte forskning)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
Andre budgetposter (angiv nærmere) – Udgiftsområde 7
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
Andre budgetposter (angiv nærmere) – Uden for udgiftsområde 7
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
I ALT
|
0
|
0,5
|
1
|
1
|
Personalebehov til gennemførelse af forslaget (i årsværk):
|
|
Skal dækkes af det nuværende personale i Kommissionens tjenestegrene
|
Ekstraordinært personalebehov*
|
|
|
|
Skal finansieres under udgiftsområde 7 eller Forskning
|
Skal finansieres over BA-posten
|
Skal finansieres af gebyrer
|
|
Stillinger i stillingsfortegnelsen
|
1 fra 2027
|
|
Ikke relevant
|
|
|
Eksternt personale (KA, UNE og V)
|
0,5 for 2025 og 1 for 2026
|
|
|
|
I betragtning af den generelle vanskelige situation under udgiftsområde 7 med hensyn til både personale og bevillinger vil personalebehovet blive dækket ved hjælp af personale fra generaldirektoratet, som allerede er afsat til forvaltningen af foranstaltningen, og/eller som er blevet omfordelt i generaldirektoratet eller andre af Kommissionens tjenestegrene.
Beskrivelse af opgaver, der skal udføres af:
|
Tjenestemænd og midlertidigt ansatte
|
Tjenestemænd og midlertidigt ansatte vil gennemføre Kommissionens forpligtelser i henhold til artikel 13 i BRIDGEforEU-forordningen, nemlig at:
a)
oprette og føre et enkelt offentligt EU-register over grænseoverskridende dossierer
b)
samarbejde med grænsekoordinationspunkterne
c)
bidrage til at forbedre den institutionelle kapacitet i medlemsstaterne, der er nødvendig for at
gennemføre denne forordning effektivt
d)
fremme udvekslingen af erfaringer mellem medlemsstaterne og navnlig
mellem grænsekoordinationspunkterne
e)
offentliggøre og føre en ajourført liste over alle nationale og regionale grænsekoordinationspunkter.
|
|
Eksternt personale
|
En ekstern medarbejder (1 fuldtidsækvivalent) vil bistå Kommissionen med at påbegynde arbejdet med de mest presserende af ovennævnte opgaver i perioden fra midten af 2025 til udgangen af 2026, indtil der oprettes en tilsvarende stilling som tjenestemand eller midlertidigt ansat.
|
3.2.5.Oversigt over de anslåede virkninger for de digitale teknologirelaterede investeringer
Obligatoriske: Det bedste skøn over de digitale teknologirelaterede investeringer, som forslaget/initiativet medfører, bør medtages i nedenstående tabel.
Når det er nødvendigt for gennemførelsen af forslaget/initiativet, bør bevillingerne under udgiftsområde 7 undtagelsesvis opføres under den pågældende budgetpost.
Bevillingerne under udgiftsområde 1-6 bør afspejles som "Policy-IT-udgifter til operationelle programmer". Disse udgifter vedrører det driftsbudget, der skal anvendes til at genbruge/købe/udvikle IT-platforme/værktøjer, der er direkte knyttet til gennemførelsen af initiativet og de dertil knyttede investeringer (f.eks. licenser, undersøgelser, datalagring osv.). Oplysningerne i denne tabel skal være i overensstemmelse med oplysningerne i afsnit 4 "Digitale dimensioner".
|
Digitale bevillinger og IT-bevillinger I ALT
|
År
|
År
|
År
|
År
|
I ALT FFR 2021-2027
|
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
|
UDGIFTSOMRÅDE 7
|
|
IT-udgifter (organisationen/institutionen)
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
|
Subtotal UDGIFTSOMRÅDE 7
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
|
Uden for UDGIFTSOMRÅDE 7
|
|
Policy-IT-udgifter til operationelle programmer
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
|
Subtotal uden for UDGIFTSOMRÅDE 7
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
|
|
|
I ALT
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
3.2.6.Forenelighed med indeværende flerårige finansielle ramme
Forslaget/initiativet:
–kan finansieres fuldt ud gennem omfordeling inden for det relevante udgiftsområde i den flerårige finansielle ramme (FFR)
Gennemførelsen af forslaget vil blive dækket af de beløb, der er til rådighed til teknisk bistand (beskrevet i afsnit 3.2.1.1).
–
kræver anvendelse af den uudnyttede margen under det relevante udgiftsområde i FFR og/eller anvendelse af særlige instrumenter som fastlagt i FFR-forordningen
–
kræver en revision af FFR
3.2.7.Bidrag fra tredjemand
Forslaget/initiativet:
–
indeholder ikke bestemmelser om samfinansiering med tredjemand
–
indeholder bestemmelser om samfinansiering med tredjemand, jf. følgende overslag:
Bevillinger i mio. EUR (tre decimaler)
|
|
År
2024
|
År
2025
|
År
2026
|
År
2027
|
I alt
|
|
Angiv det organ, der deltager i samfinansieringen
|
|
|
|
|
|
|
Samfinansierede bevillinger I ALT
|
|
|
|
|
|
3.3.Anslåede virkninger for indtægterne
–
Forslaget/initiativet har ingen finansielle virkninger for indtægterne
–
Forslaget/initiativet har følgende finansielle virkninger:
–
for egne indtægter
–
for andre indtægter
–
Angiv, om indtægterne er formålsbestemte
i mio. EUR (tre decimaler)
|
Indtægtspost på budgettet:
|
Bevillinger til rådighed i indeværende regnskabsår
|
Forslagets/initiativets virkninger
|
|
|
|
År 2024
|
År 2025
|
År 2026
|
År 2027
|
|
Artikel ………….
|
|
|
|
|
|
For formålsbestemte indtægter angives det, hvilke af budgettets udgiftsposter der berøres.
Andre bemærkninger (f.eks. om, hvilken metode der er benyttet til at beregne virkningerne for indtægterne).
4.DIGITALE DIMENSIONER
4.1.Krav vedrørende digital relevans
Hvis det politiske initiativ vurderes ikke at omfatte krav vedrørende digital relevans, forklar, hvorfor der ikke anvendes digitale midler
Angiv i modsat fald kravene vedrørende digital relevans i tabellen nedenfor:
|
Henvisning til kravet
|
Beskrivelse af kravet
|
Aktør, der er berørt eller omfattet af kravet
|
Processer på højt plan
|
Kategori
|
|
Artikel 4, stk. 4
(sammen med artikel 5a, stk. 1)
|
Grænsekoordinationspunkternes synlighed, når medlemsstaterne vælger at oprette dem
Medlemsstaterne offentliggør og ajourfører grænsekoordinationspunkternes kontaktoplysninger og opgaveoplysninger på eksisterende websteder.
Medlemsstaterne skal underrette Kommissionen om eksisterende grænsekoordinationspunkter og "relevante myndigheder".
|
Medlemsstater
|
Offentliggørelse af oplysninger
|
Data
|
|
Artikel 12, stk. 1, litra e)
(i overensstemmelse med artikel 4, stk. 4, og artikel 5, stk. 3, litra e))
|
Kommissionens liste over grænsekoordinationspunkter
Kommissionen vil offentliggøre en liste over grænsekoordinationspunkter baseret på de oplysninger, som medlemsstaterne skal indsende til Kommissionen i overensstemmelse med ovennævnte krav.
|
Kommissionen
|
Offentliggørelse af oplysninger
|
Data, digitale løsninger
|
|
Artikel 12, stk. 1, litra a)
(i overensstemmelse med artikel 5, stk. 3, litra e), og artikel 7, stk. 1)
|
Kommissionens register over dossierer
Kommissionen vil oprette og føre et enkelt offentligt EU-register over grænseoverskridende dossierer baseret på oplysninger fra medlemsstaterne.
|
Kommissionen, medlemsstater med ét eller flere grænsekoordinationspunkter
|
Offentliggørelse af data,
dataforvaltning
|
Data,
digitale løsninger
|
|
Krav med potentiel digital relevans
|
|
Artikel 5, stk. 1
(i overensstemmelse med artikel 8, 9, 10 og 11)
|
Oplysninger til initiativtagere
Grænsekoordinationspunkterne vil i forskellige faser af processen give initiativtagerne opdateringer om deres dossierer.
|
Grænsekoordinationspunkter
|
Indsendelse af data og informationsstyring
|
Data
|
|
Artikel 10, stk. 3
(i overensstemmelse med artikel 11, stk. 2, litra a), og artikel 11, stk. 3)
|
Grænseoverskridende udveksling af oplysninger
Grænsekoordinationspunkterne udveksler oplysninger om de konstaterede hindringer med andre grænsekoordinationspunkter eller med de relevante myndigheder i nabomedlemsstater.
|
Grænsekoordinationspunkter
|
Grænseoverskridende udveksling af oplysninger, koordinering af processer, forebyggelse af dobbeltarbejde
|
Data
|
|
Artikel 13
|
Rapportering efter fem år
Kommissionen vil gennemgå gennemførelsen af BRIDGEforEU-forordningen og udarbejde en rapport.
|
Kommissionen
|
Data- og informationsstyring
|
Data
|
4.2.Data
Overordnet beskrivelse af de data, som er omfattet, og eventuelle tilknyttede standarder/specifikationer
|
Datatype
|
Henvisning(er) til kravet
|
Standard og/eller specifikation (hvis relevant)
|
|
Identifikationsdata for grænsekoordinationspunkter og relevante myndigheder
(f.eks. navn, adresse, kontaktoplysninger)
|
Artikel 4, stk. 4, (i overensstemmelse med artikel 5a, stk. 1)
og artikel 12, stk. 1, litra e) (i overensstemmelse med artikel 4, stk. 4, og artikel 5, stk. 3, litra e))
|
I bilaget til BRIDGEforEU-forordningen præciseres datastrukturen
|
|
Data om grænseoverskridende dossierer
(hovedsagelig tekstdeskriptorer for hvert dossier og dets status, desuden NUTS-koder til identifikation af geografiske områder)
|
Artikel 12, stk. 1, litra a)
(i overensstemmelse med artikel 5, stk. 3, litra e), og artikel 7, stk. 1)
|
I bilaget til BRIDGEforEU-forordningen præciseres datastrukturen
|
Overensstemmelse med den europæiske datastrategi
Forklar, hvordan kravet/kravene er i overensstemmelse med den europæiske datastrategi
|
Kravene er generelt i overensstemmelse med den europæiske datastrategi, eftersom de fremmer gennemsigtigheden og tilgængeligheden af information fra den offentlige sektor. De støtter frembringelsen af datastrømme mellem medlemsstaterne og Kommissionen og bidrager dermed til de bredere mål om at skabe indbyrdes forbundne dataområder for offentlige forvaltninger. Kravene fremmer også horisontal datadeling på tværs af offentlige forvaltninger, hvilket er et centralt fokus i den europæiske datastrategi.
|
Overensstemmelse med engangsprincippet
Forklar, hvordan engangsprincippet er blevet taget i betragtning, og hvordan muligheden for at genanvende eksisterende data er blevet undersøgt
|
De "grænseoverskridende dossierer", der er omhandlet i artikel 6 og 7, er den vigtigste datakilde. Disse dossierer oprettes af en initiativtager og indgives kun én gang til det relevante grænsekoordinationspunkt, som derefter kan dele disse data med et grænsekoordinationspunkt i en nabomedlemsstat og med Kommissionen. Derved sikres det, at initiativtageren kun indsender oplysninger én gang, og at der ikke opstår dobbeltarbejde.
Når grænsekoordinationspunktet har vurderet det grænseoverskridende dossier, vil det dele de relevante oplysninger med grænsekoordinationspunktet eller den relevante myndighed i nabomedlemsstaten. Grænsekoordinationspunkterne vil forsøge at undgå parallelle procedurer i forbindelse med den samme grænsehindring.
|
Forklar, hvordan nyoprettede data er søgbare, tilgængelige, interoperable og videreanvendelige og opfylder standarder af høj kvalitet
Datastrømme
|
Datatype
|
Henvisning(er) til kravet/kravene
|
Aktør, der leverer dataene
|
Aktør, der modtager dataene
|
Udløsende faktor for dataudvekslingen
|
Hyppighed (hvis relevant)
|
|
Identifikationsdata for grænsekoordinationspunkter og relevante myndigheder
|
Artikel 4, stk. 4
(sammen med artikel 5a, stk. 1, og artikel 12, stk. 1, litra e))
(i overensstemmelse med artikel 4, stk. 4, og artikel 5, stk. 3, litra e))
|
Medlemsstaterne (dvs. grænsekoordinationspunkterne)
|
Kommissionen
|
To måneder efter beslutningen om at oprette et grænsekoordinationspunkt
|
Ikke relevant
|
|
Identifikationsdata for grænseoverskridende dossierer og deres status
|
Artikel 12, stk. 1, litra a)
(i overensstemmelse med artikel 5, stk. 3, litra e), og artikel 7, stk. 1)
|
Medlemsstaterne (dvs. grænsekoordinationspunkterne)
|
Kommissionen
|
Tolv måneder efter oprettelsen af et grænsekoordinationspunkt
|
Årligt
|
|
Data om status for hvert grænseoverskridende dossier
|
Artikel 5, stk. 1
(i overensstemmelse med artikel 8, 9, 10 og 11)
|
Grænsekoordinationspunkter
|
Initiativtagere
|
Dato for initiativtagerens indgivelse af dossieret
|
Ikke relevant
|
4.3.Digitale løsninger
For hver digital løsning henvis venligst til det eller de krav vedrørende digital relevans, som gælder for den, en beskrivelse af den digitale løsnings foreskrevne funktion, det organ, der vil være ansvarligt for den, og andre relevante aspekter som f.eks. videreanvendelighed og tilgængelighed. Forklar til sidst, om det er hensigten med den digitale løsning at gøre brug af AI-teknologier.
|
Digital løsning
|
Henvisning(er) til kravet/kravene
|
Vigtigste foreskrevne funktioner
|
Ansvarligt organ
|
Hvordan sikres tilgængelighed?
|
Hvordan overvejes muligheden for videreanvendelse?
|
Brug af AI-teknologier (hvis relevant)
|
|
EU-register over dossierer og liste over grænsekoordinationspunkter
|
Artikel 12
|
Offentligt register over grænseoverskridende dossierer,
offentlig liste over grænsekoordinationspunkter
|
Kommissionen
|
Ikke fastsat
|
Ikke fastsat
|
Ikke relevant
|
Beskriv for hver digital løsning, hvordan den digitale løsning opfylder kravene og forpligtelserne i EU's cybersikkerhedsramme og andre gældende digitale politikker og lovgivningsmæssige retsakter (som f.eks. eIDAS, den fælles digitale portal osv.).
EU-register over dossierer og liste over grænsekoordinationspunkter
|
Digital politik og/eller sektorspecifik politik (hvis relevant)
|
Beskrivelse af overensstemmelse
|
|
Forordningen om kunstig intelligens
|
Ikke relevant
|
|
EU's cybersikkerhedsramme
|
Sikkerhedskravene er i overensstemmelse med Kommissionens sikkerhedspolitik.
|
|
eIDAS
|
Da Kommissionen er ansvarlig for løsningen, kan den i registrets gennemførelsesfase tilpasse sig eIDAS gennem videreanvendelse af EU Login-komponenten.
|
|
Den fælles digitale portal og IMI
|
Den potentielle videreanvendelse af den fælles digitale portal vil blive vurderet yderligere.
|
|
Andre
|
Ikke relevant
|
4.4.Interoperabilitetsvurdering
Beskriv den eller de digitale offentlige tjenester, der berøres af kravene
|
Digital offentlig tjeneste eller kategori af digitale offentlige tjenester
|
Beskrivelse
|
Henvisning(er) til kravet/kravene
|
Andre interoperabilitetsløsninger
|
|
Aktiviteter vedrørende registret over grænseoverskridende dossierer og listen over grænsekoordinationspunkter
|
Udveksling af oplysninger mellem medlemsstaterne om imødegåelse af grænsehindringer.
|
Artikel 5, artikel 12
|
Vurdere de muligheder, som Your Europe giver
|
Aktiviteter vedrørende registret over grænseoverskridende dossierer og listen over grænsekoordinationspunkter
|
Vurdering
|
Foranstaltninger
|
Potentielle tilbageværende hindringer
|
|
Vurdere overensstemmelsen med eksisterende digitale og sektorspecifikke politikker
Angiv venligst de relevante digitale og sektorspecifikke politikker, der er identificeret
|
|
Synergivirkninger med forordningen om et interoperabelt Europa og den rolle, som Rådet for et Interoperabelt Europa spiller, bør undersøges ved at inddrage dette råd i drøftelser om koordineringsopgaver.
|
|
Vurdere de organisatoriske foranstaltninger med henblik på en gnidningsløs levering af digitale offentlige tjenester på tværs af grænserne
Angiv venligst de planlagte styringsforanstaltninger
|
Artikel 12, stk. 1, litra a), d) og e)
|
Kommissionen vil i kraft af den koordineringsopgave, som den er blevet pålagt, yderligere kunne bistå grænsekoordinationspunkterne med at identificere parallelle dossierer om lignende hindringer og foreslå løsninger for dem.
|
|
Vurdere de foranstaltninger, der er truffet for at sikre en fælles forståelse af dataene
Angiv venligst sådanne foranstaltninger
|
Bilag til BRIDGEforEU-forordningen
|
I registrets gennemførelsesfase kan de tilknyttede krav omhandle aspekter forbundet med semantisk interoperabilitet:
-visse formater vil kunne defineres (f.eks. datoformater)
-videreanvendelsen af eksisterende referencedata eller eksisterende specifikationer vil kunne fremmes (f.eks. en liste over offentlige organer).
|
|
Vurdere anvendelsen af i fællesskab aftalte åbne tekniske specifikationer og standarder
Angiv venligst sådanne foranstaltninger
|
Artikel 12, stk. 1, litra e)
|
I registrets gennemførelsesfase kan de tilknyttede krav omhandle aspekter forbundet med semantisk interoperabilitet, som f.eks.: i) hensyntagen til dataenes maskinlæsbarhed, ii) open source-løsninger og iii) bane vejen for interaktion mellem maskiner.
|
4.5.Foranstaltninger til støtte for digital gennemførelse
|
Beskrivelse af foranstaltningen
|
Henvisning(er) til kravet/kravene
|
Kommissionens rolle
(hvis relevant)
|
Aktører, der skal inddrages
(hvis relevant)
|
Forventet tidsplan
(hvis relevant)
|
|
Samarbejde med grænsekoordinationspunkter og fremme af udveksling af erfaringer
|
Artikel 12, stk. 1
|
Samarbejde med grænsekoordinationspunkter
|
Grænsekoordinationspunkter
|
Ikke relevant
|