EUROPA-KOMMISSIONEN
Bruxelles, den 22.10.2024
COM(2024) 465 final
RAPPORT FRA KOMMISSIONEN TIL EUROPA-PARLAMENTET OG RÅDET
om udvalgenes arbejde i 2023
{SWD(2024) 235 final}
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52024DC0465
REPORT FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT AND THE COUNCIL on the working of committees in 2023
RAPPORT FRA KOMMISSIONEN TIL EUROPA-PARLAMENTET OG RÅDET om udvalgenes arbejde i 2023
RAPPORT FRA KOMMISSIONEN TIL EUROPA-PARLAMENTET OG RÅDET om udvalgenes arbejde i 2023
COM/2024/465 final
EUROPA-KOMMISSIONEN
Bruxelles, den 22.10.2024
COM(2024) 465 final
RAPPORT FRA KOMMISSIONEN TIL EUROPA-PARLAMENTET OG RÅDET
om udvalgenes arbejde i 2023
{SWD(2024) 235 final}
RAPPORT FRA KOMMISSIONEN TIL EUROPA-PARLAMENTET OG RÅDET
om udvalgenes arbejde i 2023
1.Indledning
Kommissionen forelægger sin årsberetning om udvalgenes arbejde i 2023 i overensstemmelse med artikel 10, stk. 2, i forordning (EU) nr. 182/2011 om de generelle regler og principper for, hvordan medlemsstaterne skal kontrollere Kommissionens udøvelse af gennemførelsesbeføjelser 1 ("forordningen om udvalgsproceduren").
Beretningen giver et overblik over udviklingen i "komitologisystemet" i 2023, hvilket henviser til de udvalg, som Kommissionen hører om udkast til gennemførelsesretsakter. Disse udvalg består af repræsentanter for medlemsstaterne og ledes af Kommissionen. De følger forskellige operationelle procedurer afhængigt af den relevante basisretsakt, der giver Kommissionen beføjelse til at vedtage gennemførelsesretsakter (jf. tabel II).
Beretningen indeholder et resumé af udvalgenes aktiviteter. Den ledsages af et arbejdsdokument fra Kommissionens tjenestegrene, som indeholder detaljeret statistik over de enkelte udvalgs arbejde inden for hvert politikområde 2 . I beretningen fremhæves de vigtigste ændringer og tendenser, der er observeret gennem året, og angiver det samlede antal møder, skriftlige procedurer, afgivne udtalelser (dvs. positive, negative eller ingen udtalelse) og vedtagne retsakter. Den indeholder også en oversigt over sager, der er henvist til appeludvalget, og Europa-Parlamentets og Rådets udøvelse af retten til kontrol i henhold til artikel 11 i forordningen om udvalgsproceduren. Beretningen indeholder også oplysninger om de foranstaltninger, der er vedtaget efter forskriftsproceduren med kontrol.
2.Oversigt over udviklingen i komitologisystemet i 2023
2.1.Generel udvikling
I 2023 anvendte komitologiudvalgene fortsat de procedurer, der er fastsat i forordningen om udvalgsproceduren, dvs. rådgivningsproceduren (artikel 4) og undersøgelsesproceduren (artikel 5), samt forskriftsproceduren med kontrol, som er fastsat i artikel 5a 3 i komitologiafgørelsen 4 .
Alle møder, uanset i hvilken form de fandt sted (med fysisk tilstedeværelse, fjerndeltagelse eller hybridmøder), er opført som møder i komitologiregistret 5 , og det kortfattede referat angiver mødets form.
For så vidt angår tilpasningen af retsakter, der stadig henviser til forskriftsproceduren med kontrol, til den retlige ramme, der blev indført ved Lissabontraktaten, blev der i 2023 afholdt interinstitutionelle drøftelser om Kommissionens forslag 6 , uden at der blev gjort fremskridt med hensyn til at tilpasse de resterende basisretsakter.
Hvad angår Kommissionens forslag af 14. februar 2017 7 , hvori forordningen om udvalgsproceduren forsøges ændret for så vidt angår appeludvalget, og navnlig muligheden for at håndtere situationer med "ingen udtalelse" på følsomme områder 8 , var det ikke muligt at gøre fremskridt i 2023, da Europa-Parlamentets og Rådets (medlovgivernes) respektive holdninger stadig var langt fra hinanden.
Kommissionen fortsætter med at offentliggøre udkast til vigtige gennemførelsesretsakter i fire uger, således at interessenterne har mulighed for at fremsætte bemærkninger. I 2023 blev 73 af disse udkast til gennemførelsesretsakter offentliggjort på Kommissionens websted "Deltag i debatten" 9 , hvilket er næsten det samme antal som i 2022 (72).
2.2.Udviklingen i retspraksis
For så vidt angår gennemsigtigheden i komitologiudvalgenes arbejde stadfæstede Retten i sag T-201/21 ( Covington & Van Vooren mod Europa-Kommissionen ) den linje, den havde fastlagt det foregående år i de forenede sager T-371/20 og T-554/20 (Pollinis France mod Kommissionen 10 , begge sager, der på nuværende tidspunkt er genstand for appel). Retten blev på ny opfordret til at undersøge Kommissionens afslag på aktindsigt i dokumenter (i henhold til forordning (EF) nr. 1049/2001 11 ), der angiver de enkelte medlemsstaters stemmer inden for rammerne af et komitologiudvalg. I sin dom af 14. juni 2023 besluttede Retten, at medlemsstaternes stemmer i et komitologiudvalg skulle behandles som værende afgivet "som led i drøftelser og indledende høringer" i Kommissionen vedrørende det pågældende udkast til gennemførelsesretsakt. Undtagelsen fra retten til aktindsigt i dokumenter i artikel 4, stk. 3, andet afsnit 12 i forordning (EF) nr. 1049/2001 finder anvendelse på dokumenter, der afspejler medlemsstaternes individuelle stemmer. Retten fandt imidlertid, at de grunde, som Kommissionen havde anført i den påklagede afgørelse, ikke kunne begrunde, med hensyn til sagens særlige omstændigheder, anvendelsen af undtagelsen i artikel 4, stk. 3, andet afsnit, i forordning 1049/2001. Ifølge Retten kunne det ikke godtgøres, at udbredelsen af de ønskede dokumenter indebar en risiko for at skade den pågældende beslutningsproces alvorligt. Retten annullerede afgørelsen om afslag på aktindsigt i det ønskede dokument. Kommissionen har efterfølgende iværksat en appel til prøvelse af dommen.
I sin dom af 28. februar 2023 i sag C-695/20 (Fenix International Ltd mod Commissioner for her Majesty's Revenue and Customs) fremsatte Domstolen to generelle bemærkninger om gennemførelsesbeføjelser. Sagen vedrørte en anmodning om en præjudiciel afgørelse vedrørende gyldigheden af artikel 9a, stk. 1, i Rådets gennemførelsesforordning (EU) nr. 282/2011 baseret på, hvorvidt Rådet har suppleret eller ændret artikel 28 i momsdirektivet 2006/112/EF 13 , hvorved den overskrider de gennemførelsesbeføjelser, der er tillagt den ved artikel 397 i nævnte direktiv, i henhold til artikel 291, stk. 2, i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde (TEUF). For det første mindede Domstolen om, at når det drejer sig om anvendelsen af Rådets gennemførelsesbeføjelser, kræver artikel 291, stk. 2, i TEUF en detaljeret redegørelse for grundene til, at denne institution har fået til opgave at vedtage retsakten. For det andet bemærkede Domstolen, at betragtningerne vedrørende grænserne for Kommissionens gennemførelsesbeføjelser også gælder, når Rådet tillægges sådanne beføjelser, eftersom artikel 291, stk. 2, i TEUF ikke sondrer med hensyn til arten og omfanget af de gennemførelsesbeføjelser, der er baseret på den institution, som de er tillagt. Domstolen bemærkede, at de gennemførelsesbeføjelser, der tillægges Kommissionen eller Rådet i henhold til artikel 291, stk. 2, TEUF, i det væsentlige indebærer beføjelse til at vedtage foranstaltninger, der er nødvendige eller hensigtsmæssige med henblik på en ensartet gennemførelse af bestemmelserne i den retsakt, på grundlag af hvilken de er vedtaget, og at de blot præciserer indholdet af denne retsakt i overensstemmelse med de væsentlige generelle formål, der forfølges med retsakten, uden at ændre eller supplere den i dens væsentlige eller endog ikkevæsentlige bestemmelser 14 . Domstolen fastslog, at den anfægtede gennemførelsesforordning ikke var i strid med nogen af disse principper og derfor kunne stadfæstes som gyldig.
3.Oversigt over aktiviteter
Alle tal i de følgende afsnit er baseret på de resultater, der er beskrevet i detaljer i det ledsagende arbejdsdokument fra Kommissionens tjenestegrene.
3.1.Antal udvalg
I beretningen fokuseres der udelukkende på de komitologiudvalg, som lovgiver har nedsat med henblik på at bistå Kommissionen med udøvelsen af de gennemførelsesbeføjelser, som er tillagt den ved basisretsakter. Andre enheder, navnlig ekspertgrupper, som Kommissionen selv har nedsat, er ikke omfattet af denne beretning.
15 Tabel I viser antallet af komitologiudvalg, der eksisterede i perioden fra den 1. januar til den 31. december 2023, idet tallene for det foregående år er lagt til sammenligning.
TABEL I – Antal udvalg i alt
|
Kommissionens tjenestegrene |
2022 |
2023 |
|
AGRI (Landbrug og Udvikling af Landdistrikter) |
12 |
11 |
|
BUDG (Budget) |
2 |
2 |
|
CLIMA (Klimaindsats) |
5 |
5 |
|
CNECT (Kommunikationsnet, Indhold og Teknologi) |
15 |
17 |
|
COMP (Konkurrence) |
0 |
2 |
|
DEFIS (Forsvarsindustri og Rummet) |
8 |
10 |
|
EAC (Uddannelse og Kultur) |
4 |
4 |
|
ECFIN (Økonomiske og Finansielle Anliggender) |
2 |
2 |
|
ECHO (Humanitær Bistand og Civilbeskyttelse) |
2 |
2 |
|
EMPL (Beskæftigelse, Sociale Anliggender, Arbejdsmarkedsforhold og Inklusion) |
5 |
5 |
|
ENER (Energi) |
13 |
14 |
|
ENV (Miljø) |
26 |
26 |
|
ESTAT (Eurostat) |
1 |
1 |
|
FISMA (Finansiel Stabilitet, Finansielle Tjenesteydelser og Kapitalmarkedsunion) |
11 |
10 |
|
FPI (Tjenesten for Udenrigspolitiske Instrumenter) |
2 |
1 |
|
GROW (Det Indre Marked, Erhvervspolitik, Iværksætteri og SMV'er) |
38 |
40 |
|
HERA (Kriseberedskab og -indsats på Sundhedsområdet) |
0 |
1 |
|
HOME (Migration og Indre Anliggender) |
18 |
19 |
|
INTPA (Internationale Partnerskaber) |
3 |
3 |
|
JUST (Retlige Anliggender og Forbrugere) |
24 |
24 |
|
MARE (Maritime Anliggender og Fiskeri) |
3 |
3 |
|
MOVE (Mobilitet og Transport) |
31 |
33 |
|
NEAR (Naboskabspolitik og Udvidelsesforhandlinger) |
2 |
2 |
|
OLAF (Det Europæiske Kontor for Bekæmpelse af Svig) |
1 |
1 |
|
REFORM (Strukturreformstøtte) |
1 |
1 |
|
REGIO (Regionalpolitik og Bypolitik) |
2 |
2 |
|
RTD (Forskning og Innovation) |
17 |
17 |
|
SANTE (Sundhed og Fødevaresikkerhed) |
33 |
32 |
|
SG (Generalsekretariatet)* |
3 |
4 |
|
TAXUD (Beskatning og Toldunion) |
26 |
27 |
|
TRADE (Handel) |
12 |
13 |
|
TOTAL: |
322 |
334 |
* Inklusive appeludvalget 16 .
I 2023 var der 334 komitologiudvalg, udvalgssammensætninger indbefattet 17 . Dette udgør en lille stigning i antallet af udvalg sammenlignet med 2022 (hvor der var 322 komitologiudvalg), hvilket afspejler oprettelsen af nye udvalg ved lovgivning, som trådte i kraft i 2023.
Tabel II viser udvalgenes fordeling i 2023 efter den type procedure, som de anvender (dvs. rådgivningsproceduren, undersøgelsesproceduren eller forskriftsproceduren med kontrol). Udvalg, som har anvendt flere procedurer, er angivet særskilt.
TABEL II – Antal udvalg opdelt efter proceduretype
|
Kommissionens tjenestegrene |
Proceduretype |
||||
|
Rådgivningsproceduren |
Undersøgelsesproceduren |
Forskriftsproceduren med kontrol |
Flere procedurer |
TOTAL: |
|
|
AGRI |
0 |
8 |
0 |
3 |
11 |
|
BUDG |
0 |
1 |
0 |
1 |
2 |
|
CLIMA |
0 |
1 |
0 |
4 |
5 |
|
CNECT |
1 |
10 |
0 |
6 |
17 |
|
COMP |
1 |
0 |
0 |
1 |
2 |
|
DEFIS |
0 |
3 |
0 |
7 |
10 |
|
EAC |
0 |
3 |
0 |
1 |
4 |
|
ECFIN |
0 |
1 |
0 |
1 |
2 |
|
ECHO |
0 |
2 |
0 |
0 |
2 |
|
EMPL |
1 |
1 |
1 |
2 |
5 |
|
ENER |
2 |
8 |
0 |
4 |
14 |
|
ENV |
0 |
13 |
1 |
12 |
26 |
|
ESTAT |
0 |
0 |
0 |
1 |
1 |
|
FISMA |
0 |
4 |
2 |
4 |
10 |
|
FPI |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
|
GROW |
2 |
13 |
2 |
23 |
40 |
|
HERA |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
|
HOME |
1 |
15 |
0 |
3 |
19 |
|
INTPA |
0 |
3 |
0 |
0 |
3 |
|
JUST |
7 |
12 |
0 |
5 |
24 |
|
MARE |
0 |
2 |
0 |
1 |
3 |
|
MOVE |
3 |
14 |
1 |
15 |
33 |
|
NEAR |
0 |
2 |
0 |
0 |
2 |
|
OLAF |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
|
REFORM |
1 |
0 |
0 |
0 |
1 |
|
REGIO |
0 |
0 |
0 |
2 |
2 |
|
RTD |
0 |
3 |
0 |
14 |
17 |
|
SANTE |
0 |
12 |
0 |
20 |
32 |
|
SG* |
0 |
3 |
0 |
1 |
4 |
|
TAXUD |
0 |
11 |
0 |
16 |
27 |
|
TRADE |
3 |
5 |
0 |
5 |
13 |
|
TOTAL: |
22 |
153 |
7 |
152 |
334 |
* Inklusive appeludvalget.
3.2. Antal møder og skriftlige procedurer
Udvalgenes aktiviteter bestemmes primært af antallet af afholdte udvalgsmøder og gennemførte skriftlige procedurer 18 . Disse fremgår af tabel III.
TABEL III – Antal møder og skriftlige procedurer
|
Kommissionens tjenestegrene |
Antal udvalg |
Møder |
Skriftlige procedurer |
||
|
2022 |
2023 |
2022 |
2023 |
||
|
AGRI |
11 |
100 |
77 |
52 |
1 |
|
BUDG |
2 |
4 |
4 |
0 |
0 |
|
CLIMA |
5 |
5 |
9 |
3 |
2 |
|
CNECT |
17 |
15 |
24 |
30 |
19 |
|
COMP |
2 |
0 |
7 |
0 |
1 |
|
DEFIS |
10 |
46 |
50 |
7 |
13 |
|
EAC |
4 |
11 |
10 |
17 |
15 |
|
ECFIN |
2 |
14 |
18 |
0 |
0 |
|
ECHO |
2 |
7 |
3 |
12 |
2 |
|
EMPL |
5 |
0 |
1 |
0 |
0 |
|
ENER |
14 |
18 |
20 |
8 |
8 |
|
ENV |
26 |
23 |
23 |
10 |
7 |
|
ESTAT |
1 |
3 |
4 |
7 |
4 |
|
FISMA |
10 |
10 |
6 |
23 |
15 |
|
FPI |
1 |
9 |
3 |
6 |
0 |
|
GROW |
40 |
30 |
28 |
78 |
38 |
|
HERA |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
HOME |
19 |
49 |
42 |
60 |
15 |
|
INTPA |
3 |
18 |
21 |
14 |
8 |
|
JUST |
24 |
21 |
13 |
6 |
4 |
|
MARE |
3 |
3 |
5 |
10 |
7 |
|
MOVE |
33 |
40 |
41 |
20 |
17 |
|
NEAR |
2 |
19 |
11 |
48 |
17 |
|
OLAF |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
REFORM |
1 |
1 |
0 |
2 |
1 |
|
REGIO |
2 |
3 |
2 |
3 |
3 |
|
RTD |
17 |
62 |
43 |
355 |
223 |
|
SANTE |
32 |
95 |
98 |
813 |
769 |
|
SG* |
4 |
12 |
10 |
6 |
0 |
|
TAXUD |
27 |
31 |
48 |
36 |
33 |
|
TRADE |
13 |
24 |
29 |
49 |
20 |
|
TOTAL: |
334 |
673 |
650 |
1 675 |
1 242 |
* Inklusive appeludvalgets møder/skriftlige procedurer.
Der blev afholdt 650 møder i 2023, hvilket er lidt færre end i 2022 (hvor der blev afholdt 673 møder), og gennemført 1 242 skriftlige procedurer, hvilket er betydeligt færre end året før (hvor der var 1 675 procedurer).
3.3.Antal udtalelser og gennemførelsesretsakter
Denne beretning giver også et fingerpeg om udvalgenes konkrete resultater, hvilket er en anden vigtig indikator for aktivitetsniveauet.
TABEL IV – Antal vedtagne udtalelser og gennemførelsesretsakter 19
|
Kommissionens tjenestegrene |
Udtalelser 20 |
Vedtagne
|
Parlamentets beslutninger/Rådets afgørelser
|
||
|
2022 |
2023 |
2022 |
2023 |
2023 |
|
|
AGRI |
103 |
102 |
100 |
102 |
0 |
|
BUDG |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
CLIMA |
4 |
11 |
5 |
11 |
0 |
|
CNECT |
31 |
26 |
30 |
23 |
0 |
|
COMP |
0 |
2 |
0 |
3 |
0 |
|
DEFIS |
12 |
19 |
16 |
19 |
0 |
|
EAC |
21 |
20 |
24 |
17 |
0 |
|
ECFIN |
17 |
25 |
17 |
25 |
0 |
|
ECHO |
13 |
3 |
13 |
4 |
0 |
|
EMPL |
0 |
2 |
0 |
2 |
0 |
|
ENER |
30 |
13 |
21 |
9 |
0 |
|
ENV |
25 |
26 |
22 |
17 |
0 |
|
ESTAT |
10 |
15 |
9 |
14 |
0 |
|
FISMA |
25 |
14 |
22 |
10 |
0 |
|
FPI |
5 |
0 |
4 |
0 |
0 |
|
GROW |
85 |
63 |
73 |
67 |
0 |
|
HERA |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
HOME |
58 |
62 |
49 |
68 |
0 |
|
INTPA |
106 |
118 |
104 |
118 |
0 |
|
JUST |
13 |
4 |
9 |
4 |
0 |
|
MARE |
13 |
10 |
19 |
10 |
0 |
|
MOVE |
48 |
44 |
55 |
40 |
0 |
|
NEAR |
110 |
37 |
108 |
37 |
0 |
|
OLAF |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
REFORM |
2 |
1 |
1 |
1 |
0 |
|
REGIO |
3 |
3 |
5 |
3 |
0 |
|
RTD |
354 |
223 |
333 |
213 |
0 |
|
SANTE |
819 |
1041 |
907 |
967 |
8
|
|
SG* |
13 |
22 |
0 |
0 |
0 |
|
TAXUD |
43 |
52 |
40 |
45 |
0 |
|
TRADE |
85 |
81 |
86 |
87 |
0 |
|
TOTAL: |
2 048 |
2 039 |
2 072 |
1 916 |
8 |
*Inklusive udtalelser fra appeludvalget. For at undgå dobbelttælling medregnes vedtagne gennemførelsesretsakter, der går gennem appeludvalget, i udvalgene på første niveau i de respektive politikområder. Se også afsnit 3.4 og tabel V.
Tabel IV viser det samlede tal for formelle udtalelser afgivet af udvalgene og de efterfølgende gennemførelsesretsakter, som Kommissionen har vedtaget 21 . Den angiver også de tilfælde, hvor enten Europa-Parlamentet eller Rådet har udøvet deres ret til kontrol i henhold til artikel 11 i forordningen om udvalgsproceduren.
Udvalgene afgav 2 039 udtalelser 22 i 2023, hvilket er en lille nedgang i forhold til 2022 (2 048). Tilsvarende blev der vedtaget 1 916 gennemførelsesretsakter efter en udvalgsprocedure, hvilket er færre end i det foregående år (2 072).
Europa-Parlamentet og Rådet har ret til at gøre indsigelse, jf. artikel 11 i forordningen om udvalgsproceduren. I 2023 vedtog Europa-Parlamentet otte beslutninger på grundlag af artikel 11 i forordningen om udvalgsproceduren, som alle vedrørte retsakter fra GD SANTE.
Rådet udøvede ikke sin ret til at modsætte sig et udkast til foranstaltning i henhold til denne bestemmelse i 2023.
3.4.Møder i appeludvalget
Som anført i tabel V nedenfor afholdt appeludvalget 10 møder i 2023 og drøftede de 22 udkast til gennemførelsesretsakter, som Kommissionen forelagde udvalget. Der blev i alle tilfælde foretaget afstemning på møderne uden brug af skriftlige procedurer, og udvalget afgav "ingen udtalelse" i alle 22 tilfælde 23 . Kommissionen vedtog alle 22 gennemførelsesretsakter efter afstemningen i appeludvalget, hvoraf tre blev vedtaget i 2024.
TABEL V – Appeludvalgets aktiviteter
|
Kommissionens tjenestegrene |
Antal møder/skriftlige høringer i appeludvalget |
Antal udtalelser 24 fra appeludvalget |
Antal retsakter vedtaget efter en udtalelse fra appeludvalget |
|||
|
2022 |
2023 |
2022 |
2023 |
2022 |
2023 |
|
|
MOVE |
0/0 |
1(0) |
0 (0) |
1 (1) |
0 |
1 |
|
SANTE |
10/6 |
9(0) |
12 (12) |
21 (21) |
10 |
18 |
|
TRADE |
1/ 0 |
0 |
1 (1) |
0 |
1 |
0 |
|
TOTAL: |
11/6 |
10(0) |
13 (13) |
22 (22) |
11 |
19 |
3.5.Brug af forskriftsproceduren med kontrol
Forordningen om udvalgsproceduren opretholdt retsvirkningerne af forskriftsproceduren med kontrol med henblik på de eksisterende basisretsakter, hvori der henvises til den 25 . Denne procedure kan ikke længere finde anvendelse i forbindelse med ny lovgivning, men den vil fortsat blive anvendt i medfør af disse retsakter, indtil de respektive beføjelser er tilpasset beføjelserne i forbindelse med enten delegerede retsakter eller gennemførelsesretsakter.
I 2023 blev der vedtaget 57 foranstaltninger efter forskriftsproceduren med kontrol (se tabel VI), hvilket er mindre end i 2022 (hvor der blev vedtaget 68 foranstaltninger). Retten til at modsætte sig retsakter efter forskriftsproceduren med kontrol blev anvendt én gang i 2023 af Europa-Parlamentet.
Til sammenligning gjorde medlovgiverne ikke brug af denne ret i 2022.
TABEL VI – Antal foranstaltninger vedtaget efter forskriftsproceduren med kontrol
|
Kommissionens tjenestegrene |
Foranstaltninger vedtaget i henhold til
|
Indsigelser fra Europa-Parlamentet mod vedtagelsen af udkast til foranstaltninger |
Indsigelser fra Rådet mod vedtagelsen af udkast til foranstaltninger |
|
AGRI |
0 |
0 |
0 |
|
BUDG |
0 |
0 |
0 |
|
CLIMA |
0 |
0 |
0 |
|
CNECT |
0 |
0 |
0 |
|
COMP |
0 |
0 |
0 |
|
DEFIS |
0 |
0 |
0 |
|
EAC |
0 |
0 |
0 |
|
ECHO |
0 |
0 |
0 |
|
ECON |
0 |
0 |
0 |
|
EMPL |
0 |
0 |
0 |
|
ENER |
1 |
0 |
0 |
|
ENV |
5 |
0 |
0 |
|
ESTAT |
0 |
0 |
0 |
|
FISMA |
4 |
0 |
0 |
|
FPI |
0 |
0 |
0 |
|
GROW |
7 |
0 |
0 |
|
HERA |
0 |
0 |
0 |
|
HOME |
0 |
0 |
0 |
|
INTPA |
0 |
0 |
0 |
|
JUST |
0 |
0 |
0 |
|
MARE |
0 |
0 |
0 |
|
MOVE |
0 |
0 |
0 |
|
NEAR |
0 |
0 |
0 |
|
OLAF |
0 |
0 |
0 |
|
REFORM |
0 |
0 |
0 |
|
REGIO |
0 |
0 |
0 |
|
RTD |
0 |
0 |
0 |
|
SANTE |
40 |
1 |
0 |
|
SG |
0 |
0 |
0 |
|
TAXUD |
0 |
0 |
0 |
|
TRADE |
0 |
0 |
0 |
|
TOTAL: |
57 |
1 |
0 |
4.Konklusion
Udvalgene fortsatte deres arbejde i 2023 med samme intensitetsniveau som det foregående år. 334 udvalg afholdt 650 møder, gennemførte 1 242 skriftlige procedurer og afgav 2 039 udtalelser, hvilket førte til vedtagelse af 1 916 gennemførelsesretsakter og 57 foranstaltninger efter forskriftsproceduren med kontrol. Udvalgene yder værdifuld bistand til Kommissionen i forbindelse med udøvelsen af de gennemførelsesbeføjelser, som medlovgiverne tillægger den, således at medlemsstaterne kan udøve deres kontrolbeføjelser i overensstemmelse med forordningen om udvalgsproceduren.
Kommissionen opfordrer Europa-Parlamentet og Rådet til at tage denne beretning til efterretning.