Dohoda mezi EU a Švýcarskem o systému obchodování s emisemi skleníkových plynů (ETS)
PŘEHLED DOKUMENTŮ:
Dohoda mezi EU a Švýcarskem o propojení jejich systémů obchodování s emisemi skleníkových plynů
Rozhodnutí (EU) 2017/2240 o podpisu a o prozatímním provádění Dohody mezi Evropskou unií a Švýcarskou konfederací o propojení jejich systémů obchodování s emisemi skleníkových plynů
Rozhodnutí (EU) 2018/219 o uzavření Dohody mezi Evropskou unií a Švýcarskou konfederací o propojení jejich systémů obchodování s emisemi skleníkových plynů
CO JE CÍLEM TÉTO DOHODY?
- Cílem dohody je propojit systém obchodování s emisemi EU (EU ETS) se švýcarským ETS (CH ETS). EU se domnívá, že její systém obchodování s emisemi (ETS) je účinný nástroj, jak nákladově efektivním způsobem snižovat emise skleníkových plynů. Propojení systémů obchodování s emisemi za účelem umožnění obchodování s emisními povolenkami mezi systémy pomůže vytvořit rozsáhlý mezinárodní trh s uhlíkem a dále posílí úsilí stran, které propojily své systémy, o snižování emisí, čímž přispěje též k plnění cílů Pařížské dohody o změně klimatu.
- Propojení obou systémů bude plně funkční až poté, co ve Švýcarsku nabudou platnosti všechna požadovaná pravidla v jeho vnitrostátních právních předpisech, zejména rozšíření jeho ETS na leteckou dopravu. Avšak za podmínek této dohody začal jejím podpisem (listopad 2017) fungovat smíšený výbor, který zřídila a jehož úkolem je zajišťovat koordinaci mezi stranami, včetně vývoje příslušných švýcarských pravidel týkajících se vstupu v platnost.
KLÍČOVÉ BODY
Strop a obchod: jak EU ETS funguje
- EU ETS, zřízený směrnicí 2003/87/ES, funguje na základě zásady „strop a obchod“. Strop se stanoví jako celkové množství konkrétních skleníkových plynů, které mohou vypustit do ovzduší elektrárny a průmyslová zařízení zahrnutá do systému. Strop se postupem času snižuje, aby celkový objem emisí klesal.
- Vedle stacionárních zařízení se EU ETS vztahuje na všechny lety mezi letišti v EU a v Evropském hospodářském prostoru.
- Pod tímto stropem společnosti dostávají nebo kupují emisní povolenky*, s nimiž pak mohou vzájemně obchodovat. Před rokem 2021 by mohly za účelem souladu se systémem používat i omezená množství mezinárodních kreditů z projektů na snížení emisí z celého světa. Omezení celkového počtu dostupných povolenek zajišťuje, že si udrží svou hodnotu.
- Společnost musí každý rok předat dostatek povolenek, aby zahrnula všechny své emise, jinak jsou ukládány velmi vysoké pokuty. Pokud společnost své emise sníží, může si ponechat rezervní povolenky pro budoucí potřebu nebo je může prodat jiné společnosti, která má povolenek málo.
- Obchodování zajišťuje flexibilitu, díky níž dochází ke snižování emisí tam, kde je to nákladově nejefektivnější. Podporuje i investice do čistých, nízkouhlíkových technologií.
Dohoda mezi EU a Švýcarskem
- Dohoda stanoví klíčové cíle a zásady, jakož i institucionální strukturu pro propojení systému obchodování s emisemi EU a švýcarského systému obchodování s emisemi.
- Jakmile propojení mezi EU ETS a CH ETS bude funkční, budou emisní povolenky, které pocházejí z jednoho systému, v souladu i s druhým systémem.
Základní kritéria
- Aby byla zajištěna slučitelnost obou systémů, musí být splněna některá základní kritéria, stanovená v příloze dohody. Tato kritéria z velké části odrážejí ustanovení právního předpisu o EU ETS nebo jeho prováděcích aktů. Oba systémy mohou přijmout pravidla, která jsou přísnější než základní kritéria.
- Dohoda umožňuje budoucí legislativní vývoj propojených systémů bez nutnosti zásadního opětovného vyjednávání za předpokladu, že systémy budou i nadále splňovat základní kritéria.
Sdílení informací a koordinace
Dohoda zavádí proces sdílení informací a koordinace v relevantních oblastech. Ten má zajistit řádné provádění a průběžnou integritu propojených systémů. Tento proces povoluje stranám vzájemně se informovat o příslušném legislativním vývoji.
Letecká doprava
- Dohoda vyjasňuje, že v zájmu vstupu propojení obou systémů obchodování s emisemi v platnost bude mít Švýcarsko v CH ETS podobná ustanovení, jaká má EU ETS pro leteckou dopravu.
- Letečtí dopravci budou spravováni některým státem EHP nebo Švýcarskem v souladu s přístupem „jednoho správního místa“. To znamená, že jeden jediný orgán přebírá odpovědnost za provádění obou systému, takže provozovatelé budou v propojeném systému muset jednat pouze s jedním orgánem.
- Je vyřešena zvláštní situace mezistátního letiště v Basileji, aby se předešlo dvojímu započtení, pokud by Švýcarsko uzavřelo dvoustrannou dohodu o zahrnutí činností z basilejského letiště.
Smíšený výbor
Dohoda zřizuje jako svou hlavní řídicí strukturu smíšený výbor. Smíšený výbor:
- zahrnuje zástupce obou stran a je odpovědný za správu a řádné provádění dohody,
- hraje klíčovou roli v procesu sdílení informací a koordinace, jakož i při posuzování, zda strany i nadále splňují základní kritéria,
- může navrhovat změny článků dohody a měnit přílohy,
- začíná fungovat od data podpisu dohody za podmínek smlouvy o prozatímním provádění některých článků.
Mechanismus řešení sporů
Spory týkající se výkladu nebo uplatňování dohody může kterákoli strana postoupit smíšenému výboru k rozhodnutí. Pokud se smíšenému pravidlu nepodaří spor vyřešit do šesti měsíců, lze spor na žádost kterékoli strany postoupit Stálému rozhodčímu soudu.
Technická pravidla
Vedle zásad, cílů a institucionálních ujednání obsahuje dohoda technická ustanovení upravující fungování registrů, evidence, dražby povolenek, citlivé informace a bezpečnost.
DATUM VSTUPU V PLATNOST
Dohoda vstoupila v platnost dne středa 1. ledna 2020.
KONTEXT
Pro více informací viz:
KLÍČOVÉ POJMY
Emisní povolenka: povolení vypouštět jednu tunu ekvivalentu oxidu uhličitého po určené období, přičemž toto povolení bylo vydáno v rámci systému EU ETS nebo systému CH ETS.
HLAVNÍ DOKUMENTY
Dohoda mezi Evropskou unií a Švýcarskou konfederací o propojení jejich systémů obchodování s emisemi skleníkových plynů (Úř. věst. L 322, 7.12.2017, s. 3–26)
Rozhodnutí Rady (EU) 2017/2240 ze dne 10. listopadu 2017 o podpisu jménem Unie a o prozatímním provádění Dohody mezi Evropskou unií a Švýcarskou konfederací o propojení jejich systémů obchodování s emisemi skleníkových plynů (Úř. věst. L 322, 7.12.2017, s. 1–2)
Rozhodnutí Rady (EU) 2018/219 ze dne 23. ledna 2018 o uzavření Dohody mezi Evropskou unií a Švýcarskou konfederací o propojení jejich systémů obchodování s emisemi skleníkových plynů (Úř. věst. L 43, 16.2.2018, s. 1–2)
SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY
Poznámka ohledně vstupu v platnost Dohody mezi Evropskou unií a Švýcarskou konfederací o propojení jejich systémů obchodování s emisemi skleníkových plynů (Úř. věst. L 330, 20.12.2019, s. 1)
Rozhodnutí Rady (EU) 2018/1279 ze dne 18. září 2018 o postoji, který má být jménem Evropské unie zaujat ve smíšeném výboru zřízeném podle dohody mezi Evropskou unií a Švýcarskou konfederací o propojení jejich systémů obchodování s emisemi skleníkových plynů k přijetí jeho jednacího řádu (Úř. věst. L 239, 24.9.2018, s. 8–13)
Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES ze dne 13. října 2003 o vytvoření systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů ve Společenství a o změně směrnice Rady 96/61/ES (Úř. věst. L 275, 25.10.2003, s. 32–46)
Postupné změny směrnice 2003/87/ES byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.
Rozhodnutí Rady (EU) 2015/1339 ze dne 13. července 2015 o uzavření Změny Kjótského protokolu k Rámcové úmluvě OSN o změně klimatu dohodnuté v Dohá jménem Evropské unie a o společném plnění závazků z ní vyplývajících (Úř. věst. L 207, 4.8.2015, s. 1–5)
Změna Kjótského protokolu dohodnutá v Dohá (Úř. věst. L 207, 4.8.2015, s. 6–14)
Rámcová úmluva Organizace spojených národů o změně klimatu (Úř. věst. L 33, 7.2.1994, s. 13–28)
Pařížská dohoda (Úř. věst. L 282, 19.10.2016, s. 4-18)
Rozhodnutí Rady (EU) 2016/1841 ze dne 5. října 2016 o uzavření Pařížské dohody přijaté v rámci Rámcové úmluvy Organizace spojených národů o změně klimatu jménem Evropské unie (Úř. věst. L 282, 19.10.2016, s. 1–3)
Poslední aktualizace 17.01.2020