Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tematická strategie pro městské životní prostředí

Evropská unie stanovuje opatření zaměřená na spolupráci a pokyny zaměřené na zlepšení městského prostředí. Tato opatření se v zásadě týkají výměny zkušeností a šíření informací na nejvhodnějších úrovních, aby bylo zajištěno účinné provádění právních předpisů a podporovány osvědčené postupy v rámci místních orgánů.

AKT

Sdělení Komise ze dne 11. ledna 2006 o Tematické strategii pro městské životní prostředí (KOM(2005) 718 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Evropská unie (EU) stanovuje opatření zaměřená na spolupráci a pokyny pro členské státy a místní orgány, aby jim umožnila zlepšovat péči o životní prostředí v evropských městech.

Tato strategie si klade za cíl zlepšit kvalitu městského životního prostředí tím, že z měst dělá atraktivnější a zdravější místa k životu, práci a investicím a že omezuje nepříznivé dopady aglomerací na životní prostředí.

Strategie navrhuje následující hlavní opatření:

  • zveřejňování pokynů týkajících se začleňování otázek životního prostředí do městských politik. Tyto pokyny budou založeny na osvědčených postupech a stanoviscích odborníků. Integrovaná správa životního prostředí umožní dosáhnout lepšího plánování a vyvarovat se rozpornosti různých opatření;
  • zveřejňování pokynů týkajících se plánů na udržitelnou městskou dopravu. Tyto pokyny budou rovněž založeny na osvědčených postupech a stanoviscích odborníků. Účinné plánování dopravy musí zahrnovat osoby i zboží a propagovat bezpečné a efektivní využívání málo znečišťujících a kvalitních způsobů dopravy;
  • podpora výměny osvědčených postupů, zejména díky propojování informací, rozvoji demonstračních projektů financovaných nástrojem LIFE+ a díky zřízení sítě národních kontaktních míst;
  • posílení informovanosti místních orgánů prostřednictvím internetu a posílení odborné přípravy osob pracujících v regionálních a místních správách v otázkách městské správy;
  • využití podpůrných programů Společenství existujících v rámci politiky soudržnosti nebo výzkumu.

Vzhledem k průřezové povaze otázek městské správy každá strategie na zlepšování městského životního prostředí vyžaduje koordinaci s ostatními dotčenými politikami v oblasti životního prostředí. Platí to například pro boj proti klimatickým změnám (stavby podporující energetickou účinnost, plány městské dopravy atd.), ochranu přírody a biologické rozmanitosti (omezení rozšiřování měst, obnova starých průmyslových areálů atd.), kvalitu života a zdraví (omezení znečištění ovzduší a hluku atd.), udržitelné využívání přírodních zdrojů, jakož i prevenci a recyklaci odpadů.

Kontext

Čtyři z pěti Evropanů žijí ve městech. Čelí společným problémům, kterými jsou: špatná kvalita ovzduší, velká hustota dopravy a dopravní zácpy, vysoká hladina venkovního hluku, člověkem vytvořené prostředí nízké kvality, zpustlá/opuštěná půda, emise skleníkových plynů, živelný růst měst, tvorba odpadu a odpadních vod.

Jedná se o obzvláště složité problémy a jejich příčiny se prolínají. Proto je zapotřebí integrovaného přístupu. Vzhledem k rozmanitosti městských zón a stávajících závazků, které si žádají řešení na míru, a k potížím při stanovování společných norem pro městské životní prostředí, jsou pokyny a opatření zaměřené na spolupráci vhodnější než legislativní kroky. Tato strategie je proto založena na subsidiaritě a upřednostňuje místní iniciativy, přičemž klade důraz na spolupráci mezi různými rozhodovacími úrovněmi (úroveň Společenství, národní úroveň a místní úroveň) a na propojení různých aspektů městské správy.

Strategie pro městské životní prostředí tvoří jednu ze sedmi tematických strategií, s nimiž počítá šestý akční program pro životní prostředí.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Sdělení Komise ze dne 11. února 2004 – K tematické strategii pro městské životní prostředí (KOM(2004) 60 v konečném znění - Úř. věst. C 98 ze dne 23.4.2004) Prostřednictvím evropské strategie pro městské životní prostředí EU zamýšlí posílit přínos environmentální politiky pro udržitelný rozvoj městských zón, zejména zacílením opatření na čtyři linie: správa měst, doprava, výstavba a urbanismus.

Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1411/2001/ES ze dne 27. června 2001 o rámci Společenství pro spolupráci na podporu udržitelného rozvoje měst (Úř. věst. L 191 ze dne 13.7.2001).

See also

  • Doplňující informace jsou k dispozici na internetové stránce Evropské komise věnované této strategii (EN)

Poslední aktualizace: 23.02.2006

Top