This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Článek 49 Smlouvy o Evropské unii
Článek 2 Smlouvy o Evropské unii
Způsobilost
Žadatelská země musí:
Žadatelská země také musí splnit kritéria pro přistoupení k EU. Ta jsou společně označována jako kodaňská kritéria, protože je definovala Evropská rada, která se konala v Kodani v červnu 1993. Jedná se o tato kritéria:
Evropská rada, která se konala v Madridu v prosinci 1995, dodala, že kandidátská země musí být schopna provádět právo EU a zajistit, aby právo EU přenesené do vnitrostátního práva bylo účinně prováděno prostřednictvím příslušných správních a soudních struktur.
EU si vyhrazuje právo rozhodnout, kdy kandidátská země splnila přístupová kritéria. Také sama EU musí být schopna integrovat nové členy.
Postup
Přihláška
Formální žádost podává země, která splnila kritéria obsažená v článku 2 SEU, Radě EU. Rada o žádosti informuje Evropský parlament, Evropskou komisi a národní parlamenty.
Stanovisko Evropské komise
Po konzultaci s Radou EU vydá Evropská komise stanovisko ohledně žádosti o členství v EU od dotčené země.
Status kandidátské země
Status kandidátské země jednomyslně udělí zemi usilující o přistoupení k EU Evropská rada na základě stanoviska Komise a s výhradou schválení Evropskou radou.
Jednání
Jednání jsou zahájena po jednomyslném rozhodnutí Rady EU.
Jednání probíhají na mezivládních konferencích mezi vládami zemí EU a vládou kandidátské země. Acquis (soubor práva EU) se dělí na oblasti činnosti s ohledem na účinnou organizaci jednání. (V současné době je 35 oblastí politik neboli „kapitol“.)
Rada EU může stanovit kritéria pro zahájení a uzavření pro všechny kapitoly nebo prozatímní kritéria pro určité konkrétní kapitoly. Rozhodnutí stanovit kritéria se zakládá na zprávě o šetření, která vychází z prověrky jednotlivých kapitol. Kapitola může být prozatímně uzavřena, pouze pokud kandidátská země prokáže, že už provádí acquis dané kapitoly – nebo ho bude provádět do data přistoupení, a splnila kritéria v případech, kdy byla stanovena.
V průběhu předvstupní fáze Komise sleduje úsilí kandidátské země, pokud jde o provádění acquis. Také pomáhá kandidátským zemím v procesu přistoupení prostřednictvím finančních nástrojů předvstupní pomoci, jako je např. TAIEX.
Přechodná opatření — strany také diskutují o tom, zda (a jak) mohou být některá pravidla zaváděna postupně, aby se přistupující země nebo členské státy (země) EU měli čas se přizpůsobit. O těchto opatřeních se diskutuje hlavně v závěrečné fázi jednání.
Komise v průběhu procesu informuje Radu EU a Evropský parlament, konkrétně prostřednictvím každoročních balíčků rozšíření, které se skládají z dokumentu o horizontální strategii v podobě sdělení o politice rozšíření a zpráv o zemi. Tyto dokumenty projednává Evropský parlament, který své připomínky uvádí v usneseních přijímaných na plenárním zasedání. Kandidátské země také sestavují roční národní programy, v nichž hodnotí vlastní pokrok v provádění různých kapitol acquis.
Přistoupení
Jakmile jsou dokončena jednání o přistoupení po konečném uzavření všech kapitol v balíčku, konference členských států (zemí) EU pro vypracování dokumentů připraví a finalizuje smlouvu o přistoupení. Přistoupení musí jednomyslně schválit Rada EU po obdržení souhlasu Evropského parlamentu. Potom smlouvu podepíšou všechny členské státy EU a přistupující země. Než vstoupí smlouva o přistoupení v platnost, musí ji ratifikovat každý členský stát EU a přistupující země podle svých příslušných ústavních postupů.
Další informace získáte zde:
Konsolidované znění Smlouvy o Evropské unii – Hlava I – Závěrečná ustanovení – Článek 49 (bývalý článek 49 Smlouvy o EU) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 43)
Konsolidované znění Smlouvy o Evropské Unii – Hlava I – Společná ustanovení – Článek 2 (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 17)
Poslední aktualizace 17.01.2020