This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Zvláštní program Myšlenky
Cílem tohoto zvláštního programu, který spadá do sedmého rámcového programu Evropského společenství pro výzkum, technologický rozvoj a demonstrace (2007-2013) (dále jen 7. rámcový program), je rozvinout hraniční výzkum navržený samotnými výzkumnými pracovníky s cílem pozvednout úroveň excelence výzkumu v Evropě. Jednou z ústředních součástí samotného programu je zřízení Evropské rady pro výzkum (ERV), jejímž hlavním úkolem je provádět program Myšlenky.
AKT
Rozhodnutí Rady 2006/972/ES ze dne 19. prosince 2006 o zvláštním programu Myšlenky, kterým se provádí sedmý rámcový program Evropského společenství pro výzkum, technologický rozvoj a demonstrace (2007–2013) (Úř. věst. L 54 ze dne 22.2.2007)
PŘEHLED
Hlavním cílem zvláštního programuMyšlenky je zvýšit úroveň evropského výzkumu v rychle se rozvíjejících oblastech pro větší hospodářskou konkurenceschopnost a blahobyt. Jinými slovy, cílem je rozvoj hraničního výzkumu, který se zaměřuje na dosažení rozhodujícího pokroku na poli vědy, technologií a akademického bádání bez ohledu jak na hranice jednotlivých oborů, tak na hranice zeměpisné. Program sleduje přístup založený na iniciativě vědců: jinak řečeno, má podporovat projekty výzkumu na hranicích znalostí, prováděné v oborech, které si zvolí sami výzkumní pracovníci.
Program se uskutečňuje v souladu se zásadami vědecké excelence, samostatnosti a účinnosti, transparentnosti a odpovědnosti, za pomoci Evropské rady pro výzkum (ERV).
Zvláštnímu programu byl přidělen rozpočet ve výši 7,51 miliard EUR na období 2007–2013.
Hlavní rysy a obecné cíle
Zvláštní program Myšlenky předkládá několik cílů ke zvýšení konkurenceschopnosti a blahobytu v Evropě:
Zavádějí se tři úrovně ukazatelů výkonnosti pro optimální monitoring provádění programu:
Při provádění 7. rámcového programu (včetně různých zvláštních programů a všech s nimi spojených výzkumných činností) se musí brát ohled na základní etické principy i na společenské, právní, sociálně-ekonomické a kulturní aspekty a na rovnost pohlaví.
Evropská rada pro výzkum (ERV)
Hlavním úkolem Evropské rady pro výzkum (ERV), zřízené rozhodnutím Komise 2007/134/ES, je uskutečňovat zvláštní program Myšlenky.
ERV se skládá z nezávislé vědecké rady, která se opírá o specializovanou prováděcí strukturu.
Úkoly vědecké rady jsou tyto:
Vědecká rada sdružuje zástupce evropské vědecké obce na nejvyšší úrovni. Tvoří ji 22 nejuznávanějších vědců, inženýrů a akademických pracovníků jmenovaných Komisí. Jejich úkolem je vypracovat vědeckou strategii ERV a zejména vytvářet roční pracovní program zvláštního programu Myšlenky.
Specializovanou prováděcí strukturou (ERC DIS) je výkonná agentura Komise pověřená správním řízením a prováděním programu. Výkonná agentura ERV (ERCEA) získala na základě pověřovacího aktu přijatého Komisí v roce 2008 odpovědnost za provádění zvláštního programu Myšlenky a za součinnost s vědeckým výborem; od července 2009 je nezávislá. Provádí hodnocení, vzájemná hodnocení a výběr projektů podle zásad stanovených vědeckou radou. Zajišťuje též finanční a vědecké řízení grantů. Komise má tuto úlohu:
ERV jako hlavní pilíř tohoto programu svědčí o přidané hodnotě intervence Společenství v porovnání s výsledky, kterých by bylo možné dosáhnout v rámci činností vedených v čistě národním měřítku. Nepopiratelným přínosem ERV totiž je:
Kontext
Od roku 1984 provádí EU v oblasti výzkumu a technologického rozvoje politiku založenou na víceletých rámcových programech. 7. rámcový program (2007-2013) , zásadní součást strategie EU pro růst a zaměstnanost v Evropě, se soustřeďuje na čtyři druhy činností: nadnárodní spolupráci v oblasti politicky definovaných témat (Spolupráce), výzkum motivovaný badateli vycházející z iniciativ vědecké obce (Myšlenky), podporu odborné přípravy a kariérního rozvoje výzkumných pracovníků (Lidé) a podporu výzkumných kapacit (Kapacity). Přispívá k rozvoji trojúhelníku znalostí tvořeného politikami výzkumu, vzdělávání a inovace, který umožní předat vědění do služeb hospodářského rozvoje a sociálního a environmentálního pokroku.
Je zapotřebí poznamenat, že v prosinci 2013 Evropský parlament a Rada přijaly nařízení (EU) č. 1291/2013, kterým se zavádí Horizont 2020 - rámcový program pro výzkum a inovace (2014-2020), který tak nahrazuje 7. rámcový program.
ODKAZY
Akt |
Vstup v platnost – Datum ukončení platnosti |
Lhůta pro provedení v členských státech |
Úřední věstník |
Rozhodnutí 2006/972/ES |
1. 1. 2007–31. 12. 2013 |
- |
Úř. věst. L 54 ze dne 22. 2. 2007 |
SOUVISEJÍCÍ AKTY
Rozhodnutí Komise 2007/134/ES ze dne 2. února 2007, kterým se zřizuje Evropská rada pro výzkum (Úř. věst. L 57/14 ze dne 24.2.2007), pozměněné rozhodnutím Komise 2011/12/EU ze dne 12. ledna 2011 (Úř. věst. L 9/5 ze dne 13.1.2011).
Tímto rozhodnutím Komise se zřizuje vědecká rada ERV a předpokládá se zřízení specializované prováděcí struktury a postu generálního tajemníka ERV, který bude napomáhat vědecké radě při zajišťování účinného spojení s Komisí a se specializovanou prováděcí strukturou.
Rozhodnutí Komise 2008/37/ES ze dne 14. prosince 2007, kterým se zřizuje Výkonná agentura Evropské rady pro výzkum pro správu zvláštního programu Společenství Myšlenky v oblasti hraničního výzkumu podle nařízení Rady (ES) č. 58/2003 (Úř. věst. L 9 ze dne 12.1.2008).
Pokročilo se při zřizování ERCEA, jež zahájila svou činnost v průběhu roku 2008.
Zpráva Komise Radě a Evropskému parlamentu objasňující činnost Evropské rady pro výzkum a realizaci cílů stanovených ve specifickém programu Myšlenky v roce 2007 ( KOM(2008) 473 v konečném znění – nebyla zveřejněna v Úředním věstníku).
Zpráva Komise Radě a Evropskému parlamentu o působení Evropské rady pro výzkum a plnění cílů stanovených ve zvláštním programu Myšlenky v roce 2012 ( COM(2013) 318 final - nezveřejněno v Úř. věstníku)
Hodnocení hlavních výsledků ERV bylo vypracováno ve spojení s posouzením dopadů ex ante návrhu Komise týkajícího se programu Horizont 2020, příštího rámcového programu pro výzkum a inovace. Z průběžného monitorování programu vyplynula mimo jiné tato zjištění:
Poslední aktualizace: 07.04.2014