EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2007/184/05

Program Kultura (2007–2013) — Výzva k předkládání návrhů – EACEA/26/07 — Sítě organizací provádějících hodnotící činnosti nebo hodnocení dopadu v oblasti kulturní politiky – Sítě (část 3.2)

Úř. věst. C 184, 7.8.2007, p. 7–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

7.8.2007   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 184/7


PROGRAM KULTURA (2007–2013)

VÝZVA K PŘEDKLÁDÁNÍ NÁVRHŮ – EACEA/26/07

Sítě organizací provádějících hodnotící činnosti nebo hodnocení dopadu v oblasti kulturní politiky – Sítě (část 3.2)

(2007/C 184/05)

1.   Právní základ

Tato výzva k předkládání návrhů vychází z rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1855/2006/EC ze dne 12. prosince 2006, kterým se zavádí program Kultura (2007–2013) (1) (dále jen „program“).

2.   Cíle a popis

Program je součástí probíhajícího závazku Evropské unie posílit kulturní prostor sdílený Evropany a založený na společném kulturním dědictví prostřednictvím rozvoje kulturní spolupráce mezi tvůrci, kulturními činiteli a kulturními institucemi zemí účastnících se programu s cílem podpořit utváření evropského občanství.

Program zahrnuje odvětví kultury jako celek a usiluje o vyvolání synergií vedoucích k udržitelné kulturní spolupráci na evropské úrovni prostřednictvím podporování nadnárodní mobility kulturních činitelů a nadnárodního pohybu uměleckých a kulturních děl, jakož i podpory dialogu a kulturní výměny.

3.   Předmět této výzvy k předkládání návrhů

S ohledem na splnění cílů programu si tato výzva klade za cíl poskytnout na základě výběrového řízení granty Společenství až třem projektům sítí (Část 3.2).

Subjektem odpovědným za provádění této výzvy k předkládání návrhů je Výkonná agentura pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast (dále jen „výkonná agentura“).

Činnost 3 programu zavádí zásah Společenství, podporu „analytických prací v oblasti evropské kulturní spolupráce a rozvoje evropské kulturní politiky“ (článek 4, odstavec 1).

Cílem této podpory je zvýšit objem a kvalitu informací a údajů za účelem získání srovnávacích údajů a analýz o kulturní spolupráci na evropské úrovni, zejména s ohledem na mobilitu tvůrců a kulturních činitelů, pohyb uměleckých děl a uměleckých a kulturních produktů a dialog mezi kulturami.

V tomto kontextu má tato výzva k předkládání návrhů za cíl podpořit vytváření sítí nejrůznějších zúčastněných stran (odbory kultury na úrovni celonárodních, krajských nebo místních orgánů, kulturních pozorovatelů, univerzity zaměřené na oblast kultury atd.), které mají přímé a praktické zkušenosti s hodnocením nebo vyhodnocováním dopadu v oblasti kulturní politiky, co se týče těchto dvou témat:

Téma 1: kulturní politika v rámci místního/krajského sociálně-ekonomického rozvoje a její atraktivita

Téma 2: synergie/spojení mezi kulturou a vzděláváním se silným důrazem na kreativitu a inovace

Do každé sítě musejí být zapojeny alespoň tři organizace ze tří různých zemí účastnících se programu.

2.   Rozpočet a doba trvání projektu

4.1   Rozpočet

Celkový přidělený rozpočet činí přibližně 0,6 miliónu EUR.

Spolufinancování Společenství nesmí přesáhnout 200 000 EUR a 50 % celkových způsobilých nákladů financované akce.

Vyhrazuje se právo nerozdělit všechny dostupné zdroje.

4.2   Trvání projektu

Projekty „sítí“ musejí trvat od 12 (dvanácti) do 24 (dvaceti čtyř) měsíců maximálně.

5.   Kritéria způsobilosti a výběrová kritéria

Způsobilý žadatel musí být veřejný nebo soukromý subjekt s právním postavením v jedné ze zemí účastnících se programu (2) a musí prokázat, že má alespoň pětileté zkušenosti s hodnocením nebo vyhodnocováním dopadu v oblasti kulturní politiky.

Fyzické osoby nejsou pro žádost o grant způsobilé.

Žadatelé musejí mít odborné schopnosti a kvalifikace požadované k provedení financované akce a musejí se zapojit jak při její tvorbě, tak provádění. Musejí mít stabilní a dostatečné finanční zdroje, aby mohli skutečně poskytnout významný finanční příspěvek ve výši minimálně 50 % celkového rozpočtu financované akce.

Akce, jimž je přiznáno spolufinancování, musejí být v souladu se zásadami, na nichž se akce Společenství v oblasti kultury zakládají (3), a musejí zohledňovat cíle stanovené v bodě 2 a podmínky stanovené v bodě 3.

6.   Kritéria pro udělení

Udělení grantu nezávisí pouze na přezkoumání kritérií způsobilosti, vyloučení a výběru. Rozhodnutí bude učiněno na základě kritérií pro udělení grantu.

Kritéria pro udělení grantu lze shrnout takto:

1)

rozsah, v jakém jsou navrhované činnosti vytvořeny a mohou být úspěšně provedeny na nejvyšší úrovni excelence;

2)

kvalita partnerství mezi koordinátorem a spoluorganizátory;

3)

rozsah, v jakém může daný projekt vytvořit skutečnou evropskou přidanou hodnotu;

4)

rozsah, v jakém budou výsledky navrhovaných činností vhodně sdělovány a šířeny – Strategie pro šíření a využití;

5)

rozsah, v jakém mohou činnosti vytvořit vhodnou úroveň udržitelnosti.

7.   Datum uzávěrky pro předkládání žádostí

1. října 2007 (datum poštovního razítka nebo razítka poštovní služby)

8.   Další informace

Specifikace doprovázející výzvu k předkládání návrhů EACEA/26/07 tvoří nedílnou součást výzvy k předkládání návrhů. Kandidatury musejí splňovat požadavky uvedené ve specifikacích a musejí být předloženy prostřednictvím k tomuto účelu určených formulářů.

Specifikace, složka s kandidaturou a veškeré příslušné formuláře jsou k dispozici na internetových stránkách Výkonné agentury pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast:

http://eacea.ec.europa.eu/


(1)  Úř. věst. L 372, 27.12.2006, s. 1.

(2)  27 členských států Evropské unie; země EHP (Island, Lichtenštejnsko, Norsko); kandidátské země (Chorvatsko a Turecko, Bývalá jugoslávská republika Makedonie s výhradou uzavření memoranda o porozumění ohledně účasti této země v programu); země Západního Balkánu (Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora a Srbsko včetně Kosova (podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244)) s výhradou uzavření memoranda o porozumění ohledně účasti každé z těchto zemí v programu.

(3)  Článek 151 Smlouvy o založení Evropského společenství.


Top