EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62010CN0555

Věc C-555/10: Žaloba podaná dne 26. listopadu 2010 — Evropská komise v. Rakouská republika

Úř. věst. C 30, 29.1.2011, p. 27–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

29.1.2011   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 30/27


Žaloba podaná dne 26. listopadu 2010 — Evropská komise v. Rakouská republika

(Věc C-555/10)

()

2011/C 30/45

Jednací jazyk: němčina

Účastnice řízení

Žalobkyně: Evropská komise (zástupci: G. Braun a H. Støvlbæk, zmocněnci)

Žalovaná: Rakouská republika

Návrhová žádání žalobkyně

určit, že Rakouská republika nesplnila při provádění prvního železničního balíčku své povinnosti vyplývající z čl. 6 odst. 3 a přílohy II směrnice 91/440/EHS, ve znění pozdějších předpisů, jakož i z čl. 4 odst. 2 a čl. 14 odst. 2 směrnice 2001/14/ES;

uložit Rakouské republice náhradu nákladů řízení.

Žalobní důvody a hlavní argumenty

Komise má za to, že nezávislost provozovatele železniční infrastruktury v Rakousku, požadovaná směrnicí, nebyla řádně provedena do vnitrostátního práva.

V Rakousku je sice zásadně přípustné stávající uspořádání podniku, který plní hlavní funkce pro správu železniční infrastruktury, a podniku, který poskytuje služby železniční dopravy, ve společném holdingu. Musí však být zajištěno, že podniky jsou prokazatelně na sobě hospodářsky nezávislé.

Především nesmí holding vykonávat žádnou kontrolu nad dceřinou společností, která plní hlavní funkce železniční infrastruktury. To podle názoru Komise není v Rakousku zajištěno. Na nezávislost provozovatele infrastruktury nedohlíží žádný nezávislý orgán a konkurenti nemají k dispozici žádnou účinnou možnost podání stížnosti v případě přednostního zacházení s určitým podnikem.

Nejsou stanovena ani dostatečná zákonná nebo smluvní pravidla, která by upravovala vztah mezi holdingovou společností a její dceřinou společností, která plní hlavní funkce železniční infrastruktury.

Podle názoru Komise vznikají pochybnosti ohledně hospodářské nezávislosti také z důvodu řady personálních propojení mezi holdingovou a dceřinou společností, jako jsou například dvojí funkce v představenstvech obou společností. Komise má za to, že je nezbytné, aby vedoucí pracovníci jednoho podniku byli na několik let vyloučeni z vedení druhého podniku. Krom toho musí ke jmenování vedoucího personálu společnosti pověřené plněním hlavních funkcí docházet jen pod dohledem nezávislého orgánu.

Dále, k zajištění požadované nezávislosti podniku pověřeného plněním hlavních funkcí provozovatele železniční infrastruktury se zdá být podle Komise nezbytné i prostorové a personální oddělení jednotlivých informačních systémů.


Top