EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010PC0787

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie týkající se postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení (ES) č. 1905/2006, kterým se zřizuje finanční nástroj pro rozvojovou spolupráci (původní návrh Komise na „změnu doprovodných opatření týkajících se banánů“, KOM(2010) 102)

/* KOM/2010/0787 konecném znení - COD 2010/0059 */

52010DC0787

/* KOM/2010/0787 konecném znení - COD 2010/0059 */ SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie týkající se postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení (ES) č. 1905/2006, kterým se zřizuje finanční nástroj pro rozvojovou spolupráci (původní návrh Komise na „změnu doprovodných opatření týkajících se banánů“, KOM(2010) 102)


[pic] | EVROPSKÁ KOMISE |

V Bruselu dne 13.12.2010

KOM(2010) 787 v konečném znění

2010/0059 (COD)

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie týkající se

postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení (ES) č. 1905/2006, kterým se zřizuje finanční nástroj pro rozvojovou spolupráci (původní návrh Komise na „změnu doprovodných opatření týkajících se banánů“, KOM(2010) 102)

2010/0059 (COD)

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie týkající se

postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení (ES) č. 1905/2006, kterým se zřizuje finanční nástroj pro rozvojovou spolupráci (původní návrh Komise na „změnu doprovodných opatření týkajících se banánů“, KOM(2010) 102)

1. SOUVISLOSTI

Datum předání návrhu Evropskému parlamentu a Radě (dokument KOM(2010) 102 v konečném znění – 2010/0059 COD) | 17. března 2010 |

Datum vydání stanoviska Evropského parlamentu v prvním čtení: | [21. října 2010]. |

Datum předání pozměněného návrhu: | . |

Datum přijetí postoje Rady: | 10. prosince 2010. |

2. CÍL NÁVRHU KOMISE

Africké, karibské a tichomořské (AKT) země se tradičně těší preferenčnímu přístupu na trh Evropské unie (EU). V návaznosti na rozhodnutí orgánů Světové obchodní organizace (WTO), které se zabývají řešením sporů a odvoláními, musel být režim obchodu s banány Evropské unie uveden do souladu s právem WTO. Veškeré spory týkající se obchodu souvisejícího s banány tedy řeší Ženevská dohoda o obchodu s banány (GATB), která byla parafována dne 15. prosince 2009. Tímto bylo dosaženo souladu s pravidly WTO.

V rámci GATB Evropská komise souhlasila s tím, že navrhne rozvojový program na pomoc hlavním zemím AKT vyvážejícím banány, aby se přizpůsobily změnám dovozního režimu EU. Program AKT pro doprovodná opatření týkající se banánů, jehož cílem je pomoci restrukturalizovat odvětví banánů v deseti hlavních zemích AKT vyvážejících banány, vyžaduje změnu nařízení (ES) č. 1905/2006, kterým se zřizuje finanční nástroj pro rozvojovou spolupráci.

Návrh je časově omezen na období 2010–2013 a omezen je také co do obsahu politiky a dopadu na rozpočet. Nejsou jím nijak dotčeny žádné budoucí návrhy nové generace finančních nástrojů pro vnější vztahy v příštím finančním rámci.

3. PřIPOMÍNKY K POSTOJI RADY

3.1. Obecné připomínky k postoji Rady

Evropská komise může přijmout postoj Rady v prvním čtení, jenž je výsledkem konstruktivního vyjednávání mezi třemi uvedenými orgány. Tento postoj je v souladu se zásadními cíli a se základním přístupem původního návrhu Komise a jsou do něj zapracovány pozměňovací návrhy Evropského parlamentu týkající se podstaty ustanovení o doprovodných opatřeních týkajících se banánů.

3.2. Hlavní rysy postoje Rady

Postoj odráží následující klíčové prvky v souladu s pozměňovacími návrhy Evropského parlamentu:

- Body odůvodnění: mnoho bodů odůvodnění bylo rozšířeno a jiné byly doplněny s cílem blíže objasnit souvislosti, obsah a cíle doprovodných opatření týkajících se banánů.

- Zvláštní zaměření na chudobu, dobré životní podmínky, drobné zemědělce a specifikace týkající se životaschopnosti strategií (čl. 17a odst. 1) : nyní bylo výslovně stanoveno, že se pomoc Unie má zaměřit na vymýcení chudoby a zlepšení životních a pracovních podmínek drobných zemědělců a jiných dotčených osob.

- Nejvzdálenější regiony EU a zámořské země a území (čl. 17a odst. 1) : nařízení nyní také zmiňuje regionální situaci zemí způsobilých pro podporu z doprovodných opatření týkajících se banánů, konkrétně blízkost nejvzdálenějších regionů EU a zámořských zemí a území.

- Dvoustranné obchodní dohody se zeměmi Latinské Ameriky (čl. 17a odst. 2) : jsou zmiňovány jak mnohostranné, tak dvoustranné dohody týkající se banánů, které již byly uzavřeny nebo se nyní uzavírají.

- Rozdělování prostředků (čl. 17a odst. 2) : navrhovaná kritéria jsou uspořádána podle důležitosti. Navíc budou pro kritéria pro přidělení využívány údaje týkající se období, které nemůže být delší než pět let do roku 2010, a studie Komise, která hodnotí dopady obchodních dohod na země AKT.

- Požadavky ve víceletých podpůrných strategiích (čl. 17a odst. 3) : bylo stanoveno několik požadavků (např. profily z hlediska životního prostředí a normy Mezinárodní organizace práce), které mají být zahrnuty do podpůrných strategií v každé zemi.

- Hodnocení programu (čl. 17a odst. 3) : osmnáct měsíců před skončením programu pro doprovodná opatření týkající se banánů bude zhodnocen jeho pokrok a mají být sestavena vhodná doporučení.

Navíc byl předložen pozměňovací návrh, který původně předložila Komise (KOM(2009) 194):

- Daně a cla (čl. 25 odst. 2) : k nezpůsobilosti daní, cel a dalších poplatků se přidává slovo „ zpravidla “, které má naznačovat možnost výjimky – ty jsou interně regulovány v pokynech pro schvalující osoby.

3.3. Problematické body (pozměňovací návrhy Parlamentu nepřijatelné pro Radu)

- Akty v přenesené pravomoci (článek 290 SFEU): Parlament v souvislosti s pozměňovacími návrhy v prvním čtení usiluje o uplatnění tohoto postupu na přijímání víceletých strategických dokumentů Komisí. Navzdory dlouhým a intenzivním jednáním (zejména trialogům vedeným ve dnech 2. února, 23. března a 20. října) však nebylo v této věci možné dosáhnout shody. Rada tyto pozměňovací návrhy ve svých postojích v prvním čtení nepřijala. Komise je nicméně připravena dále usilovat o to, aby orgány své postoje sladily a aby se nalezl způsob, jak vyřešit konkrétní obavy, jež vedly Parlament k pozměňovacím návrhům, zejména pak jak zajistit, že Parlament bude moci odpovídajícím způsobem dohlížet na formulaci strategií vnější spolupráce a na řádné provádění vnějších finančních nástrojů.

4. ZÁVěR

Evropská komise může postoj Rady v prvním čtení přijmout.

Top