EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0476

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ Třetí zpráva o sledování restrukturalizace ocelářství v Rumunsku

/* COM/2010/0476 final */

52010DC0476

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ Třetí zpráva o sledování restrukturalizace ocelářství v Rumunsku /* COM/2010/0476 final */


[pic] | EVROPSKÁ KOMISE |

V Bruselu dne 16.9.2010

KOM(2010) 476 v konečném znění

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

Třetí zpráva o sledování restrukturalizace ocelářství v Rumunsku

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

Třetí zpráva o sledování restrukturalizace ocelářství v Rumunsku

ÚVOD

Tato zpráva pojednává o výsledcích, jichž bylo dosaženo během posledního roku restrukturalizace rumunského ocelářství. Byla vypracována v souladu s požadavky na sledování stanovenými v příloze VII Smlouvy o přistoupení[1] Rumunska k EU.

Evropská unie schválila přechodná opatření pro restrukturalizační podporu, která Rumunsku umožní dokončit restrukturalizaci ocelářství. Rumunsko smělo poskytnout státní pomoc na restrukturalizaci, pokud:

- taková pomoc zlepšila životaschopnost přijímajících firem za normálních tržních podmínek na konci restrukturalizačního období,

- byla výše a intenzita podpory přísně omezena na naprosto nezbytná opatření k dosažení životaschopnosti,

- celkové čisté snížení kapacity bylo alespoň 2,05 milionů tun (hotových výrobků).

Komise již přijala dvě zprávy o sledování týkající se let 2006[2] a 2007[3]. Třetí a poslední zpráva o sledování hodnotí výsledky, jichž bylo dosaženo v roce 2008, na základě příslušných informací dostupných až po roce 2008.

VÝSLEDKY SLEDOVÁNÍ RESTRUKTURALIZACE

Ustanovení přílohy VII se týkalo společností: Ispat Sidex Galati (nyní Arcelor Mittal Galati), Siderurgica Hunedoara (nyní Mittal Steel Hunedoara), COS Targoviste (nyní Mechel Targoviste), CS Resita (nyní TMK Resita), IS Campia Turzii (nyní Mechel Campia Turzii) a Donasid Siderca Calarasi (nyní Tenaris Donasid). V roce 2008 představovaly tyto společnosti více než 90 % rumunské výroby surové oceli.

Sledování klíčových kritérií restrukturalizace

Státní pomoc

V příloze VII Smlouvy o přistoupení je stanoven strop pro výši státní pomoci, kterou lze poskytnout rumunským ocelářským společnostem, a zákaz poskytovat veřejnou podporu jakékoli jiné ocelářské společnosti, jež není uvedena v seznamu v dodatku A přílohy VII. Maximální povolená výše státní pomoci činí 49 985 miliard ROL (1,2 miliard EUR).

Tato pomoc se zaměřila především na finanční restrukturalizaci (kapitalizaci pohledávek, odpis dluhu pro poskytovatele služeb) a drobné rozšíření na osvobození od daně (DPH a daň z příjmu právnických osob). Výše poskytnuté podpory byla stanovena na základě schváleného vnitrostátního restrukturalizačního plánu a individuálních obchodních plánů, jejichž cílem je snížit náklady a zvýšit kvalitu hotových výrobků prostřednictvím investic. Většina finanční pomoci byla udělena v letech 2003 a 2004.

Po roce 2004 nebyla společnostem uvedeným v seznamu ani jiné ocelářské společnosti v Rumunsku udělena ani vyplacena žádná další státní podpora.

Na základě dostupných informací Komise dospěla k závěru, že ve věci státní podpory dodrželo Rumunsko své závazky.

Snížení výrobní kapacity

Za účelem vyrovnání konkurenční výhody, která přijímajícím společnostem plynula z restrukturalizační podpory, požadovala ustanovení dodatku A přílohy VII Smlouvy o přistoupení uzavření několika výroben. Čisté snížení výrobní kapacity, kterého mělo Rumunsko dosáhnout u hotových výrobků v období 1993–2008, bylo v důsledku toho stanoveno na 2 050 000 tun.

Sledování ukázalo, že všechna uzavření byla provedena v souladu s příslušným rozhodnutím Komise[4]. Kromě toho se rumunské ocelářské společnosti rozhodly dobrovolně zlikvidovat některé neefektivní kapacity, včetně blokových válcovacích tratí a válcoven, válcoven jemných profilů a drátů.

Další klíčová kritéria restrukturalizace

Životaschopnost a finanční výkonnost

V souladu s ustanoveními přílohy VII[5] prošly všechny přijímající společnosti ke konci restrukturalizačního období v roce 2008 testem životaschopnosti, který stanovila Komise. Společnosti dosáhly hrubého hospodářského výsledku EBITDA v rozmezí 8,5 % až 21,6 % (cílová hodnota byla původně stanovena na 10,0 %) a hrubého hospodářského výsledku EBIT v rozmezí 4,6 % až 19,5 % (cílová hodnota byla původně stanovena na 1,5 %). Pouze jedna společnost, Mechel Campia Turzi, potřebného výsledku EBITDA nedosáhla. Komise uznala, že je to v souladu s novým investičním rozvojovým programem společnosti, který bude fungovat do roku 2011. Odchylka od cíle není kritická a společnost procházela po celé restrukturalizační období trvalým a výrazným zlepšováním obou kritérií životaschopnosti. Výsledky EBITDA společnosti Mechel Campia Turzi byly v roce 2008 třikrát vyšší než výsledky předpokládané v novém investičním rozvojovém programu, a to navzdory skutečnosti, že v posledním čtvrtletí 2008 byla společnost nepříznivě zasažena krizí.

Produktivita a zaměstnanost

V roce 2008 ztratilo v rumunském ocelářství práci více lidí, než se předpokládalo (průměrná roční míra zaměstnanosti byla 33 200 oproti cílovému počtu 43 308 podle nového investičního rozvojového programu), což poukazuje na optimalizaci pracovní síly během restrukturalizačního období 2004–2008 ve výši více než 14 200 zaměstnanců. Tohoto stavu bylo většinou dosaženo outsourcingem, předčasným odchodem do důchodu a programem dobrovolného odchodu zaměstnanců.

Navzdory větší účinnosti pracovní síly jsou ukazatele produktivity na konci období restrukturalizace v některých společnostech, jež obdržely podporu, nižší než cíle individuálního obchodního plánu a podstatně nižší než úrovně ocelářství EU stanovené v příloze VII Smlouvy o přistoupení. Nižší objem výroby v roce 2008 vedl k poklesu skutečné celkové produktivity země po souvislém růstu v letech 2004–2008. Výsledky jednotlivých společností jsou velmi rozdílné.

Dceřiné společnosti podniku Arcelor Mittal, Galati a Hunedoara, nedodržují své individuální obchodní plány, ani evropská kritéria. To však lze vysvětlit nižší produkcí, než bylo plánováno, v důsledku krize, což mělo značný dopad na výsledky společností. V první polovině roku 2008 společnosti Galati a Hunedoara téměř dosáhly cíle stanoveného v obchodním plánu, pokud jde o produktivitu, avšak v druhé polovině téhož roku se z důvodu celosvětového poklesu poptávky jejich výsledky výrazně zhoršily. Navzdory poklesu trhu tyto dceřiné společnosti téměř dokázaly dosáhnout cílů individuálního obchodního plánu díky propouštění zaměstnanců v roce 2009.

V dceřiných společnostech podniků Tenaris Donasid a Mechel, Targoviste a Campia Turzi, je produktivita téměř v souladu s cíli individuálního obchodního plánu a vykazuje během celého restrukturalizačního procesu pozitivní vzestupnou tendenci. V podniku TMK Resita dosahuje produktivita pouze 50 % cíle stanoveného v individuálním obchodním plánu. Vezme-li se však v úvahu pouze pracovní síla přímo spojená s ocelářstvím, překročila společnost svůj plán.

Snižování nákladů

Přestože se výsledky jednotlivých společností výrazně liší, všechny přijaly shodný typ opatření ke snížení provozních nákladů. V některých oblastech mohlo být nezbytných snížení nákladů ve všech společnostech dosaženo z dlouhodobého hlediska pouze prostřednictvím nových investic. Kromě toho všechny společnosti dosáhly svých investičních cílů (jak byly schváleny v příslušných individuálních obchodních plánech). Společnosti investovaly mezi 150 a 330 % plánovaných částek. Účinky investic však nejsou ve všech společnostech ihned patrné.

Ve společnosti Arcelor Mittal Galati se obecná strategie snižování nákladů prováděná během celého období restrukturalizace zaměřila na kapalnou fázi a válcování za tepla. Tohoto výsledku bylo dosaženo díky značným investicím. Navzdory těmto opatřením nebylo snížení nákladů dostatečné. Společnost však vyvinula během restrukturalizačního programu značné úsilí snížit náklady.

V roce 2008 začala společnost provádět strategii zaměřenou na zvýšení produktivity a omezení vysoké specifické spotřeby, která ovlivňuje provozní náklady. Stávající podmínky na trhu však společnost přinutily dočasně tyto plány pozastavit až do té doby, než se trh oživí. Správné provedení této strategie dále posílí výkonnost.

V roce 2008 společnost Mittal Steel Hunedoara dočasně pozastavila provádění nového rozvojového programu, ale na začátku roku 2010 jeho provádění opětovně zahájila. Jeho cílem je další omezení nákladů (zvýšením produktivity a omezením specifické spotřeby) a zvýšení energetické účinnosti. Očekávané výsledky by znamenaly značné zlepšení a ukázaly by pozitivní trend k dalšímu snižování nákladů.

Ve zbývajících čtyřech společnostech vykazuje výkonnost stálé snižování nákladů, ve většině případů v souladu s cíli individuálních obchodních plánů, a vyvíjí se směrem k mezinárodním kritériím výkonnosti ocelářství. Stále je však co zlepšovat, zejména pokud jde o specifickou spotřebu surovin, poměr výrobků nižší jakosti a energetickou účinnost.

Ochrana životního prostředí

Smlouva o přistoupení specifikuje přechodný režim a stanoví seznam zařízení, jimž byla až do prosince 2014 udělena výjimka ze souladu se směrnicí o integrované prevenci a omezování znečištění[6]. Integrovaná prevence pro ocelářské podniky zahrnovala investiční programy v oblasti životního prostředí. Podniky Mittal Steel Hunedoara a TMK Resita nedosáhly svých cílů, pokud jde o investice do životního prostředí, stanovené v individuálních obchodních plánech, ale skutečné výdaje byly přizpůsobeny integrované prevenci. V případě společnosti Arcelor Mittal Galati nebyl investiční program schválený podle prevence v roce 2008 zcela proveden, ale celková částka investic do životního prostředí v období 2004–2008 přesáhla cíl individuálního obchodního plánu.

ZÁVěRY

Toto je poslední zpráva o sledování restrukturalizace ocelářství v Rumunsku. Na základě dosažených výsledků zastává Komise stanovisko, že požadavky přílohy VII Smlouvy o přistoupení byly splněny:

- celková restrukturalizační pomoc poskytnutá přijímajícím společnostem nepřekročila maximální povolené úrovně,

- bylo dosaženo čistého snížení kapacity,

- restrukturalizační kritéria, jež jsou stanovena v dodatku A přílohy VII (životaschopnost, produktivita a snížení nákladů), byla většinou splněna.

Komise došla k závěru, že restrukturalizace provedená během přechodného období (2004–2008) byla přijatelná. Během posledního roku restrukturalizace bohužel provoz těchto společností těžce zasáhla světová krize. Výrazné snížení poptávky po ocelářských výrobcích vedlo k nižším ukazatelům výkonnosti, než se plánovalo. Je však třeba poznamenat, že výsledky, jichž společnosti dosáhly za celé období restrukturalizace (zejména zlepšení ziskovosti) jim umožnilo vyrovnat se s obzvláště náročnými podmínkami v roce 2008.

K úplnému dosažení udržitelné životaschopnosti, které těmto podnikům umožní vyrovnat se s případnými budoucími nejistotami na trhu, je stále třeba vyvinout další úsilí. Lze toho dosáhnout pouze v dlouhodobé perspektivě neustálým prováděním strategie snižování nákladů a rozvojem souvislých strategií pro budoucnost.

[pic]

[1] Úř. věst. L 157, 21.6.2005, s. 3.

[2] KOM/2008/511.

[3] KOM/2009/146.

[4] Rozhodnutí 3010/91/EHS, Úř. věst. L 286, 16.10.1991, s. 20.

[5] Úř. věst. C 244, 1.10.2004, s. 2.Společnosti by měly dosáhnout:- ročního hrubého provozního výsledku obratu: tj. EBITDA (provozní hospodářský výsledek před úroky, zdaněním, odpisem a amortizací) činí alespoň 10 % obratu pro neintegrované ocelárny a 13,5 % pro integrované válcovny oceli),- přeměny obratu na vlastní kapitál: tj. EBIT (provozní hospodářský výsledek před úroky a zdaněním) musí být nejméně 1,5 % obratu.

[6] Směrnice Rady 96/61/ES, Úř. věst. L 257, 10.10.1996, s. 26.

Top