Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022AE3551

    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Nový evropský program inovací (COM(2022) 332 final)

    EESC 2022/03551

    Úř. věst. C 100, 16.3.2023, p. 89–94 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.3.2023   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 100/89


    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Nový evropský program inovací

    (COM(2022) 332 final)

    (2023/C 100/13)

    Zpravodaj:

    Maurizio MENSI

    Spoluzpravodaj:

    Christophe LEFÈVRE

    Žádost o vypracování stanoviska

    Evropská komise, 27.10.2022

    Právní základ

    Článek 304 Smlouvy o fungování Evropské unie

    Odpovědná sekce

    Jednotný trh, výroba a spotřeba

    Přijato v sekci

    10.11.2022

    Přijato na plenárním zasedání

    14.12.2022

    Plenární zasedání č.

    574

    Výsledek hlasování

    (pro/proti/zdrželi se hlasování)

    177/0/0

    1.   Závěry a doporučení

    1.1.

    Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV) vítá evropský program inovací, který navrhla Komise, a souhlasí zejména s dvojím cílem, jímž je podpora konkurenceschopnosti Evropy a zároveň zajištění zdraví a dobrých životních podmínek jejích občanů.

    1.2.

    EHSV rovněž vítá, že Komise klade důraz na potřebu odstranit nedostatky, pokud jde o otázky týkající se rozvíjejících se podniků (tzv. scale-ups) v oblasti deep tech technologií, které v současné době v EU existují ve srovnání se třetími zeměmi, kde jsou technologické rozvíjející se podniky rozšířenější. EHSV navrhuje, aby Komise kladla větší důraz na úlohu podniků, zejména malých a středních podniků a startupů, a na úlohu inovačních sítí, které tyto podniky řídí, při uskutečňování ekologické a digitální transformace.

    1.3.

    EHSV oceňuje strukturu návrhu, který se opírá o pět stěžejních iniciativ. Je také nutné zajistit nástroje pro ověřování a monitorování dosažených výsledků.

    1.4.

    EHSV vítá návrh na vytvoření poradní skupiny pro předpisy vstřícné k inovacím v oblasti veřejných služeb a navrhuje, aby byl jejím řádným členem i zástupce EHSV.

    1.5.

    EHSV zdůrazňuje, že je důležité financovat experimentální a zkušební infrastrukturu, aby se pomohlo startupům a překlenula se propast mezi laboratořemi a tržním uplatněním. V této souvislosti vítá zavedení nového pojmu „zkušební a experimentální infrastruktury“ v návrhu revize obecného nařízení o blokových výjimkách v oblasti státní podpory.

    1.6.

    EHSV rovněž vítá iniciativu týkající se veřejných zakázek. V této souvislosti navrhuje, aby bylo stanoveno, že v rámci inovativního zadávání veřejných zakázek by měl nabídku předložit alespoň jeden startup.

    1.7.

    EHSV zdůrazňuje, že je důležité, aby se na vynálezy startupů vztahoval spolehlivý režim duševního vlastnictví, čímž se podpoří kontinuální rozvoj výzkumu.

    1.8.

    EHSV vyzývá Komisi, aby podporovala meziregionální rozměr investic za společné účasti méně a více inovativních regionů.

    1.9.

    EHSV zdůrazňuje, že prospěch z veřejné podpory by měl plynout i vysokoškolskému vzdělávání a inovačním laboratořím. V této souvislosti navrhuje, aby Komise k plnění cílů v oblasti inovací využívala určitá výzkumná centra a univerzity jako pilotní instituce.

    1.10.

    HSV rovněž vítá, že Komise podporuje členské státy v rozvoji přeshraničních projektů společného evropského zájmu. Navrhuje proto, aby byly financovány jak výzkumné činnosti, tak profesní rozvoj výzkumných pracovníků a aby výsledky výzkumu podporované z veřejných prostředků byly zpřístupněny inovátorům za účelem dalšího rozvoje, případně prostřednictvím platformy Innospace.

    1.11.

    EHSV vítá zveřejnění pokynů, které mají příslušným orgánům pomoci při výběru nejvhodnějšího evropského strategického programu, a zdůrazňuje význam provádění těchto strategických programů na základě horizontálního přístupu.

    1.12.

    EHSV vítá myšlenku prostudování možností příznivějšího daňového režimu pro akciové opce a daňového režimu pro talentované lidi, kteří cestují za prací do zahraničí. Žádá Komisi, aby koordinovala vnitrostátní iniciativy zaměřené na podporu talentů.

    1.13.

    EHSV souhlasí se záměrem Komise vytvořit spolehlivější a srovnatelnější databáze a společnou taxonomii údajů, které mohou být podkladem pro politiky na všech úrovních, a také její záměr strukturovaným způsobem šířit osvědčené postupy prostřednictvím fóra Evropské rady pro inovace.

    1.14.

    EHSV rovněž vítá záměr Komise sdílet osvědčené postupy a zveřejňovat pokyny pro vlády, jak je využít k překonání roztříštěnosti právních předpisů v členských státech.

    2.   Obecné souvislosti

    2.1.

    Cílem nového evropského programu inovací je dostat Evropu do čela nové vlny inovací a startupů z oblasti deep tech, a to prostřednictvím následujících iniciativ:

    zlepšení přístupu k financování pro evropské startupy a rozvíjející se podniky,

    zlepšení podmínek umožňujících inovátorům testovat nové nápady prostřednictvím regulačních pískovišť,

    pomoc s vytvářením „regionálních inovačních údolí“, a to i v zaostávajících regionech,

    přilákání a udržení talentů v Evropě,

    zlepšení politického rámce prostřednictvím jasnější terminologie, ukazatelů a souborů dat, jakož i prostřednictvím strategické podpory členských států.

    2.2.

    Nový evropský program inovací zahrnuje 25 konkrétních opatření rozdělených do pěti stěžejních iniciativ:

    Financování rozvíjejících se podniků (scale-ups) bude motivací k investování pro institucionální a jiné soukromé investory.

    Umožnění inovací prostřednictvím experimentálních prostor a veřejných zakázek inovace usnadní.

    Urychlení a posílení inovací v rámci evropských ekosystémů v celé EU za účelem řešení nerovností mezi různými zeměmi a regiony podpoří vytváření a propojování regionálních inovačních údolí a pomůže členským státům vyčlenit nejméně 10 miliard EUR na inovace související s prioritami EU, realizované na regionální úrovni.

    Podpora, přilákání a udržení talentů v oblasti deep tech technologií zajistí rozvoj a příliv nezbytných talentů v oblasti deep tech technologií v rámci EU.

    Zlepšení nástrojů pro tvorbu politik bude mít zásadní význam pro rozvoj a používání spolehlivých a srovnatelných datových souborů a sdílených definic (startup, rozvíjející se podnik), které mohou být podkladem pro politiky na všech úrovních v EU.

    3.   Obecné připomínky

    3.1.

    EHSV vítá evropský program inovací, který vypracovala Komise, a souhlasí zejména s dvojím cílem, jímž je podpora konkurenceschopnosti Evropy a zároveň zajištění zdraví a dobrých životních podmínek jejích občanů.

    3.2.

    EHSV v této souvislosti vítá, že plán Komise vychází z hlavního cíle, kterým je překlenout přetrvávající rozdíly v inovacích mezi členskými státy a v rámci evropských regionů, které by mohly bránit sociální a hospodářské soudržnosti.

    3.3.

    Podle EHSV by digitální dividenda měla být dostupná všem evropským občanům bez ohledu na to, kde žijí. Digitální revoluce by měla odstranit přetrvávající rozdíly, které se objevily během průmyslové revoluce a které se ještě prohloubily v některých členských státech, jež vstoupily do EU po pádu železné opony.

    3.4.

    To je nyní ještě důležitější, protože všechny členské státy a regiony Unie musí být nezávislé na třetích zemích, které – jak ukazuje válka na Ukrajině, probíhající energetická krize a problémy s nedostatkem čipů – nejsou vždy spolehlivé a v každém případě nevyznávají základní evropské hodnoty.

    3.5.

    EHSV rovněž vítá, že Komise klade důraz na potřebu odstranit nedostatky, pokud jde o otázky týkající se rozvíjejících se podniků (tzv. scale-ups) v oblasti deep tech technologií, které existují ve srovnání se třetími zeměmi, kde jsou technologické rozvíjející se podniky rozšířenější. Navrhuje, aby Komise kladla větší důraz na úlohu firem, malých a středních podniků, startupů, a inovačních sítí, které tyto podniky řídí, při uskutečňování ekologické a digitální transformace a podporovala jejich konkurenceschopnost (1). Důležité je také podporovat iniciativy zaměřené na přeměnu tradičních podniků na inovativní.

    3.6.

    Podle názoru EHSV by hlubší a rovnoměrnější digitalizace mohla spustit pozitivní spirálu, zlepšit životní podmínky občanů, umožnit dosažení cílů udržitelnosti, posílit hospodářskou a sociální soudržnost v Unii a snížit průmyslovou a hospodářskou závislost na třetích zemích, které nesdílejí stejné hodnoty.

    3.7.

    Ze všech výše uvedených důvodů EHSV hodnotí iniciativu Komise jednoznačně pozitivně a z hlediska obsahu ji plně podporuje.

    3.8.

    EHSV souhlasí také se strukturou návrhu, který se opírá o pět stěžejních iniciativ. Upozorňuje, že by měly být zavedeny nástroje pro pravidelné ověřování a monitorování dosažených výsledků, aby bylo možné v případě potřeby připravit nezbytná opatření pro nápravu a zlepšení.

    3.9.

    EHSV vítá návrh na vytvoření poradní skupiny pro předpisy vstřícné k inovacím v oblasti veřejných služeb a navrhuje, aby byl jejím řádným členem i zástupce EHSV.

    4.   Stěžejní iniciativa týkající se financování rozvíjejících se podniků v deep tech technologií

    4.1.

    EHSV vřele vítá všechna navrhovaná opatření ke snížení nákladů na nový vlastní kapitál v celé EU. Patří mezi ně možnost používat práva duševního vlastnictví jako zajištění a návrh nových právních předpisů o uvádění na burzu, které zjednoduší a usnadní prvotní i průběžné požadavky pro uvedení na burzu pro určité typy společností s cílem snížit náklady a zvýšit právní jistotu pro emitenty a zároveň zajistit ochranu investorů a integritu trhu.

    4.2.

    EHSV konstatuje, že je třeba, aby Evropa měla režim duševního vlastnictví, který by náležitě vyvažoval otevřenou vědu a duševní vlastnictví. V tomto ohledu mnoho startupů vlastní (nebo používá) patent, jehož využití je nezbytné k dodržení technických norem (tzv. patent SEP). Přinejmenším v případě malých a středních podniků je třeba zabránit ukládání právní povinnosti provádět kontroly nezbytnosti u souborů patentů, jejichž využití je nezbytné k dodržení technických norem (tzv. patentů SEP), k nimž hodlají udělit licenci. Taková povinnost by mohla mít negativní dopad na inovace, protože může prodloužit jednání tím, že povede ke sporům ve fázi, kdy jsou vyhlídky na příjmy z licencí stále nejisté.

    4.3.

    EHSV vítá důraz kladený na ženy a na shromažďování údajů o ženách a méně zastoupených skupinách s cílem vypracovat cílené politiky k odstranění genderových a jiných rozdílů, které mají dopad i na startupy. Podpora zaměstnávání žen v odvětví inovací má zásadní význam pro zajištění evropské konkurenceschopnosti, přičemž užitečným nástrojem pro řešení této otázky je vytvoření genderového indexu a indexu méně zastoupených skupin.

    4.4.

    EHSV upozorňuje, že pro dosažení ekologické a digitální transformace je důležité, aby inovovaly i malé a střední podniky a zavedené společnosti se střední kapitalizací. Z tohoto důvodu by do programu měla být zařazena opatření, jež jim v tomto úsilí pomohou a podpoří jejich konkurenceschopnost. Obecněji řečeno je důležité vytvořit ekosystém, který umožní i tradičním podnikům transformovat se na inovativní.

    4.5.

    Vzhledem k tomu, že – jak Komise připomíná – pro podniky jsou hlavním zdrojem financování bankovní produkty, zdůrazňuje EHSV význam záruk financovaných z veřejných zdrojů a vyzývá Komisi, aby zvážila možnost zopakovat v této oblasti to, co je již stanoveno v dočasných rámcích pro krizi COVID-19 a válku na Ukrajině. V tomto ohledu je možné, že veřejné záruky přilákají dlouhodobé investory, kteří jsou méně ochotní podstupovat riziko (např. penzijní fondy a státní investiční fondy) a jejichž financování je v Evropě nedostatečně využíváno.

    4.6.

    EHSV vyzývá Komisi, aby při provádění této stěžejní iniciativy upřednostnila přeshraniční výzkumné laboratoře a startupy vzniklé při výzkumných institucích (spin off společnosti vzniklé odštěpením) na různých univerzitách. Široká spolupráce mezi univerzitami by totiž mohla podpořit inovace díky praktickým uplatněním v rámci přístupu zdola nahoru, který se v zájmu stimulace kreativity jeví vhodnějším.

    4.7.

    EHSV rovněž vyzývá Komisi, aby podporu EU zaměřila na jednotlivá odvětví (např. odvětví čipů, obnovitelných zdrojů energie atd.) a podpořila tak aplikovaný výzkum tam, kde je to skutečně zapotřebí pro dosažení strategických cílů Unie.

    4.8.

    EHSV vyzývá Komisi, aby kromě snížení nákladů na vlastní kapitál a harmonizace daňových režimů zvážila zavedení zvláštního financování rozvíjejících se podniků v EU určeného na podporu růstu některých strategických startupů. Může se tím také snížit atraktivita tzv. „likvidačních akvizic“ nebo přesídlování do zahraničí, protože zakladatelé by mohli podporovat rozvoj svých podniků, aniž by je prodávali nebo přemisťovali.

    4.9.

    EHSV vyzývá Komisi, aby zvážila vytvoření evropského on-line tržiště, které by jim umožnilo komunikovat s potenciálními investory z celé EU. Takové tržiště by mohlo pomoci překonat potíže, s nimiž se startupy zejména v menších členských státech mohou potýkat při hledání místních investorů a v rámci úsilí o získání včasného přístupu k významné likviditě.

    4.10.

    EHSV zdůrazňuje význam technologické infrastruktury pro rozvoj technologií startupů v oblasti deep tech. Tento přístup je tudíž třeba více podporovat a usnadňovat. V případě infrastruktur a dat financovaných z veřejných prostředků by mohla být uložena povinnost poskytnout otevřený a nediskriminační přístup.

    5.   Stěžejní iniciativa umožňující vědecky deep tech inovace prostřednictvím experimentálních prostor a veřejných zakázek

    5.1.

    EHSV vítá zveřejnění pokynů k regulačním pískovištím, zkušebním zařízením a živým laboratořím jako prostředku pro přilákání experimentování do EU a šíření osvědčených postupů v členských státech s cílem podpořit harmonizaci.

    5.2.

    EHSV rovněž vítá zavedení nového pravidla v rámci státní podpory pro výzkum, vývoj a inovace, které členským státům umožní financovat více zkušebních a experimentálních infrastruktur. V této souvislosti EHSV navrhuje stanovit strop pro způsobilé vnitrostátní veřejné financování, aby nedocházelo ke znevýhodňování menších nebo chudších členských států, nebo naopak zajistit cílené a doplňkové evropské financování pro členské státy, které nejsou schopny soutěžit v závodě o státní podporu. Navrhuje také zveřejnit evropské pokyny, které by harmonizovaly výklady jednotlivých států v případech, kdy se mohou lišit.

    5.3.

    EHSV zdůrazňuje, že je důležité financovat experimentální a zkušební infrastruktury s cílem pomoci startupům s rozvojem jejich technologií a odstranit rozdíly mezi podmínkami v laboratořích a tržním uplatněním. V této souvislosti vítá zavedení nového pojmu „zkušební a experimentální infrastruktura“ v návrhu revize obecného nařízení o blokových výjimkách v oblasti státní podpory. Zejména je třeba odlišit pojem „zkušební a experimentální infrastruktura“ od zařízení běžně označovaných jako „technologická infrastruktura“. V tomto ohledu může být rozlišujícím prvkem převažující hospodářské využití. Kromě toho by měly být prahové hodnoty oznamovací povinnosti sjednoceny na 21 milionů EUR pro zkušební a experimentální infrastruktury i pro technologické infrastruktury a měl by být stanoven režim příznivý pro společnosti, které se na investičních nákladech do zkušebních a experimentálních infrastruktur podílejí alespoň 5 %.

    5.4.

    EHSV rovněž vítá iniciativu týkající se veřejných zakázek. V této souvislosti navrhuje zvážit zavedení mechanismu, který by u nejinovativnějších veřejných zakázek zajistil účast alespoň jednoho startupu.

    5.5.

    EHSV zdůrazňuje, že je důležité, aby se na vynálezy startupů vztahoval spolehlivý režim duševního vlastnictví, čímž se podpoří kontinuální rozvoj výzkumu. Jakmile si obchodní partneři nárokují výlučné právo na vědecké výsledky v počáteční fázi (což vyžaduje výlučné právo na podporu vědeckých laboratoří a spolupráci s nimi), existuje riziko, že vědecké laboratoře tyto výsledky nebudou dále rozvíjet, protože již nebudou ekonomicky zajímavé.

    6.   Stěžejní iniciativa zaměřená na urychlení a posílení inovací v evropských inovačních ekosystémech v celé EU a na řešení inovační propasti

    6.1.

    EHSV vyzývá Komisi, aby podpořila meziregionální rozměr investic, a zejména vítá upřednostnění některých meziregionálních inovačních projektů spojených s hlavními prioritami EU (např. udržitelností) za společné účasti méně a více inovativních regionů.

    6.2.

    EHSV zdůrazňuje, že inovace jsou založeny na celém řetězci výzkumu a vývoje, od výzkumu motivovaného zvídavostí až po aplikovaný výzkum a vývoj a rovněž vzdělávání a odbornou přípravu, a závisí na kapacitách a zdrojích potřebných pro zavádění inovací, které jsou dány politickými, kulturními a socioekonomickými systémy. EHSV v této souvislosti vyzdvihuje, že v zájmu strukturálních inovací a rozvoje nových nápadů by veřejná podpora měla být poskytována také vysokoškolským institucím, včetně programů odborného vzdělávání (jež mají stěžejní význam pro urychlení inovací) a inovačních laboratoří, a nikoli pouze projektům, které již dosáhly fáze komercializace. Za tímto účelem by Komise mohla využívat určité univerzity jako pilotní.

    6.3.

    EHSV rovněž vítá, že Komise podporuje členské státy při rozvoji důležitých přeshraničních projektů společného evropského zájmu, a zdůrazňuje, že je důležité podporovat také výzkumnou fázi, neboť inovace jsou místním procesem, který by měl být podporován od samého počátku podle scénáře zdola nahoru, v souladu se závěrečnou zprávou k Konference o budoucnosti Evropy (návrhy č. 12 a 35). Proto by měly být financovány jak výzkumné činnosti, tak profesní rozvoj výzkumných pracovníků. K výsledkům výzkumu podporovaného z veřejných prostředků by měly mít přístup inovátoři za účelem jejich dalšího rozvoje, případně prostřednictvím platformy Innospace.

    6.4.

    EHSV vítá zveřejnění pokynů, které mají příslušným orgánům pomoci při výběru nejvhodnějšího evropského strategického programu. Zdůrazňuje také, že je důležité, aby strategické programy nebyly koncipovány jako „uzavřená sila“, ale aby byla zohledněna jejich doplňkovost a aby byly pokud možno uplatňovány na základě horizontálního přístupu.

    7.   Stěžejní iniciativa v oblasti podpory, přilákání a udržení talentů v oblasti deep tech technologií

    7.1.

    EHSV vítá tuto iniciativu, jejímž cílem je zvýšit počet příležitostí a usnadnit navazování kontaktů mezi zaměstnavateli a talentovanými pracovníky v celé Evropě.

    7.2.

    EHSV vítá zejména myšlenku zvážení možnosti vytvořit příznivější daňový režim pro akciové opce.

    7.3.

    EHSV vyzývá Komisi, aby zohlednila daňovou situaci talentovaných lidí, kteří cestují za prací do zahraničí, aby se tak předešlo vytváření překážek znesnadňujících jejich volný pohyb.

    7.4.

    EHSV žádá Komisi, aby koordinovala vnitrostátní iniciativy zaměřené na podporu talentů.

    8.   Stěžejní iniciativa na zlepšení nástrojů tvorby politik

    8.1.

    EHSV souhlasí se záměrem Komise vytvořit spolehlivější a srovnatelnější databáze a společnou taxonomii údajů a také její záměr strukturovaným způsobem šířit osvědčené postupy prostřednictvím fóra Evropské rady pro inovace.

    8.2.

    EHSV rovněž vítá záměr Komise sdílet osvědčené postupy s cílem shromáždit dobré příklady regulačních pískovišť a flexibilních právních rámců z celé EU a zveřejnit pokyny pro vlády, jak je využívat. EHSV vyzývá Komisi, aby tyto nástroje využila k překonání roztříštěnosti právních předpisů a rozdílů mezi členskými státy.

    V Bruselu dne 14. prosince 2022.

    Předsedkyně Evropského hospodářského a sociálního výboru

    Christa SCHWENG


    (1)  Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru – Centra pro digitální inovace a malé a střední podniky (stanovisko z vlastní iniciativy) (Úř. věst. C 75, 2023.2.28, s. 82).


    Top