Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021SC0301

    PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE SOUHRN ZPRÁVY O POSOUZENÍ DOPADŮ Průvodní dokument k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění přílohy IV a V nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1021 o perzistentních organických znečišťujících látkách

    SWD/2021/301 final

    V Bruselu dne 28.10.2021

    SWD(2021) 301 final

    PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE

    SOUHRN ZPRÁVY O POSOUZENÍ DOPADŮ

    Průvodní dokument k

    návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady,

    kterým se mění přílohy IV a V nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1021 o perzistentních organických znečišťujících látkách

    {COM(2021) 656 final} - {SEC(2021) 379 final} - {SWD(2021) 299 final} - {SWD(2021) 300 final}


    Politické souvislosti

    Perzistentní organické znečišťující látky (POP) jsou chemické látky, které přetrvávají v životním prostředí, probíhá jejich bioakumulace a mohou mít významné nepříznivé dopady na lidské zdraví nebo životní prostředí. Toto posouzení dopadů se zabývá možnostmi změny prahových hodnot, které se vztahují na určité perzistentní organické znečišťující látky v odpadech a které jsou stanoveny v příloze IV nařízení o POP. Jsou-li POP v odpadech přítomny v koncentracích, které se rovnají těmto prahovým hodnotám nebo jsou vyšší, nelze odpad recyklovat; ve většině případů by měl být zlikvidován tak, aby POP, které obsahuje, byly zničeny nebo nevratně přeměněny.

    Jaký problém se řeší?

    Nařízení o POP se vztahuje na celkem 26 perzistentních organických znečišťujících látek (nebo skupin látek), ale toto posouzení dopadů se zabývá omezeným počtem POP, které buď:

    ·jsou již uvedeny v nařízení o POP a bylo by u nich možné odůvodnit zpřísnění mezních hodnot stanovených v příloze IV s cílem přizpůsobit tyto mezní hodnoty vědeckému a technickému pokroku: PBDE, HBCDD, SCCP, dioxiny a furany a PCB s dioxinovým efektem 1 ,

    ·nebo byly nově zařazeny na seznam POP v rámci Stockholmské úmluvy, a proto musí být zohledněny v právních předpisech Unie (tj. v nařízení o POP): PFOA, dikofol a pentachlorfenol (PCP) 2 .

    Tyto POP se v Evropě až na omezené výjimky obecně již nepoužívají v nových výrobcích, ale dříve se používaly, a proto se stále nacházejí v odpadech. Pokud jsou odpadní materiály s obsahem POP (např. plasty, dřevo, papír) recyklovány, mohou se POP znovu dostat do hospodářství a poškodit životní prostředí a lidské zdraví.

    Stanovení mezní hodnoty pro POP určuje, jakým způsobem se musí nakládat s odpady, jež tyto látky obsahují, přičemž konečným cílem je zajistit, aby se s těmito odpady nakládalo způsobem šetrným k životnímu prostředí. Obecně to znamená, že odpad, který překračuje mezní hodnoty pro obsah POP, bude muset být zničen nebo nevratně přeměněn spalováním nebo jinými povolenými postupy likvidace, čímž se zabrání opětovnému vstupu POP do hospodářství.

    Toto opatření může omezit využívání druhotných surovin, které by jinak mohly být získány z odpadu, a snížit tak potenciál těchto surovin přispívat k oběhovému hospodářství. Zároveň to však může napomoci zlepšení důvěry v druhotné suroviny z hlediska úrovně jejich kontaminace. Výsledné nahrazování druhotných materiálů primárními materiály může mít také nepříznivé účinky a často přispívá k emisím skleníkových plynů.

    Čeho chceme dosáhnout?

    Specifickým cílem iniciativy je stanovit nebo přezkoumat mezní hodnoty pro tento omezený počet POP v odpadech způsobem, který dosáhne nejlepší možné rovnováhy mezi třemi obecnými cíli:

    ·přechod k vysoce kvalitnímu koloběhu materiálů bez toxických látek;

    ·zvyšování míry recyklace a oběhovosti;

    ·snižování emisí skleníkových plynů.

    Nalezení správné rovnováhy zajistí, že se s odpady obsahujícími POP bude zacházet způsobem šetrným k životnímu prostředí. Tím bude splněn hlavní cíl nařízení o POP, kterým je ochrana lidského zdraví a životního prostředí, a zároveň se zajistí, aby opatření rovněž v co nejvyšší možné míře přispělo k cílům Zelené dohody pro Evropu v oblasti klimatu a oběhového hospodářství.

    Jaké jsou možnosti?

    ·Možnost č. 1: výchozí stav nebude provedena žádná změna seznamu látek a nebudou stanoveny žádné nové mezní hodnoty.

    ·Možnost č. 2: střední hodnota – v příloze IV budou stanoveny mezní hodnoty pro nové látky a mezní hodnoty pro POP, které jsou již v nařízení uvedeny, pokud lze zpřísnění již stanovených hodnot odůvodnit.

    ·Možnost č. 3: nízká hodnota  v příloze IV budou stanoveny přísnější mezní hodnoty.

    ·Možnost č. 4 zvážení čtvrté, ještě nižší mezní hodnoty pro dioxiny a furany a PCB s dioxinovým efektem v příloze IV.

    Jaká je preferovaná možnost a proč?

    Posouzení dopadů analyzuje, jak dosáhnout co nejlepší rovnováhy mezi cílem odstranit POP z životního prostředí a zároveň zvýšit oběhovost a míru recyklace a snížit emise skleníkových plynů. Čím je mezní hodnota přísnější (tj. nižší), tím více odpadu bude zničeno a nebude k dispozici pro recyklaci.

    Zvažují se tyto environmentální, sociální a hospodářské dopady:

    ·změny v hmotnostních tocích POP – odstraněné/zničené množství, zabrání se dopadům na zdraví a životní prostředí,

    ·účinnost opatření – srovnání prognóz snížení emisí a jiných existujících emisí / zdrojů expozice,

    ·změny v množství odpadů předávaného k různým způsobům zpracování (recyklace, spalování, skládkování atd.),

    ·náklady a přínosy pro původce odpadu a zpracovatele odpadu (zejména pro malé a střední podniky) vyplývající z různých výsledků zpracování, význam nových technologií třídění a dekontaminace odpadu,

    ·administrativní zátěž pro hospodářské subjekty a orgány veřejné správy,

    ·změny v dostupnosti druhotných materiálů v důsledku recyklace,

    ·změny emisí skleníkových plynů spojené s různými možnostmi.

    Upřednostňovanou možností je kombinace možnosti č. 2 a možnosti č. 3, a to v závislosti na konkrétní POP. U HBCDD a SCCP se upřednostňuje možnost na střední úrovni. U ostatních látek se upřednostňuje možnost, aby nižší hodnoty, v některých případech mírně upravené ve srovnání s původním přístupem, umožnily větší účinnost nebo lepší provádění. Například u PBDE je upřednostňovanou možností počáteční mezní hodnota 500 mg/kg s následným snížením na 200 mg/kg po pěti letech od vstupu opatření v platnost.

    S některými opatřeními jsou spojeny finanční náklady. U většiny látek tyto náklady nebudou významné ani pro služby nakládání s odpady, ani pro hospodářské subjekty obecně. Například čisté náklady na PBDE by mohly činit přibližně dva miliony EUR ročně. U HBCDD a u dioxinů a furanů by dodatečné náklady na nakládání s odpady v důsledku přesměrování dotčeného odpadu z recyklace/skládky, která není nebezpečná, na likvidaci nebezpečného odpadu mohly přesáhnout 135, resp. 55 milionů EUR ročně, tyto odhady jsou však nejisté. Dojde také k malému nárůstu administrativní zátěže souvisejícímu s dodatečnými náklady na testování.

    Ve všech případech odhadované přínosy jasně převažují nad náklady. Navrhované hodnoty sníží úniky perzistentních organických znečišťujících látek, které jsou ze své podstaty nebezpečné pro životní prostředí a lidské zdraví.

    (1)  PBDE jsou polybromované difenylethery; HBCDD je hexabromcyklododekan; SCCP jsou chlorované parafiny s krátkým řetězcem a PCB jsou polychlorované bifenyly.
    (2) PFOA se zde používá k označení perfluoroktanové kyseliny, jejích solí a sloučenin příbuzných PFOA.
    Top