This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52020XC0212(03)
Notice amending the notice of initiation of an anti-subsidy proceeding concerning imports of continuous filament glass fibre products originating in Egypt2020/C 48/11
Oznámení, kterým se mění oznámení o zahájení antisubvenčního řízení týkajícího se dovozu výrobků z nekonečných skleněných vláken pocházejících z Egypta2020/C 48/11
Oznámení, kterým se mění oznámení o zahájení antisubvenčního řízení týkajícího se dovozu výrobků z nekonečných skleněných vláken pocházejících z Egypta2020/C 48/11
C/2020/631
Úř. věst. C 48, 12.2.2020, p. 18–19
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
12.2.2020 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
C 48/18 |
Oznámení, kterým se mění oznámení o zahájení antisubvenčního řízení týkajícího se dovozu výrobků z nekonečných skleněných vláken pocházejících z Egypta
(2020/C 48/11)
Dne 7. června 2019 zveřejnila Komise oznámení o zahájení antisubvenčního řízení týkajícího se dovozu výrobků z nekonečných skleněných vláken pocházejících z Egypta (1) (dále jen „oznámení ze dne 7. června 2019“). V bodě 3 oznámení ze 7. června 2019 si Komise výslovně vyhrazuje právo prošetřit další relevantní případy subvencování, které mohou být v průběhu šetření zjištěny. Během šetření Komise zjistila další důkazy o relevantních případech subvencování, které nebyly zahrnuty do uvedeného oznámení. Komise proto podle čl. 10 odst. 7 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1037 (2) (dále jen „základní nařízení“) považuje za odůvodněné zahrnout tyto subvence do působnosti stávajícího šetření a odpovídajícím způsobem změnit oznámení ze dne 7. června 2019. Více informací lze nalézt v poznámce k dokumentaci určené zúčastněným stranám k nahlédnutí označené jako „For inspection by interested parties“.
1. Další subvence, které jsou předmětem šetření
Příslušná část bodu 3 oznámení ze dne 7. června 2019 zní takto:
„Kromě subvencí poskytovaných přímo egyptskou vládou žadatel dále uvádí, že výrobci výrobku, který je předmětem šetření, z Egypta rovněž těží ze subvencí poskytovaných přímo egyptskou vládou nebo prostřednictvím egyptských subjektů v rámci spolupráce mezi Egyptem a Čínskou lidovou republikou na podporu investic ve zvláštní ekonomické zóně (zóna čínsko-egyptské hospodářské a obchodní spolupráce v Suezském průplavu). Podnět obsahuje důkazy o dohodách o spolupráci mezi čínskými a egyptskými vládami i o půjčkách od čínských státem vlastněných nebo státem ovládaných bank do egyptských státních bank. S ohledem na cíle těchto dohod a úvěrů žadatel uvádí, že tyto půjčky jsou výhodné pro Čínou vlastněného vyvážejícího výrobce v Egyptě.
Žadatel dále tvrdí, že výše uvedená opatření představují subvence, neboť zahrnují finanční příspěvek egyptské vlády (včetně veřejnoprávních subjektů) a vyvážejícím výrobcům výrobku, který je předmětem šetření, přinášejí výhody. Jsou údajně omezeny na určité podniky či výrobní odvětví nebo skupinu podniků a/nebo závislé na vývozní výkonnosti, a proto jsou specifické a napadnutelné. Na tomto základě se údajná výše subvencí v případě Egypta jeví jako značná.“
Šetření odhalilo další důkazy ohledně finančních toků týkajících se preferenčních státních úvěrů, které nejsou uvedeny v bodě 3 oznámení ze dne 7. června 2019. Komise v průběhu šetření zejména zjistila, že kromě půjček uvedených v podnětu, které byly poskytnuty vyvážejícím výrobcům prostřednictvím egyptských státních bank, existovaly půjčky, jež poskytly čínské státem vlastněné nebo státem kontrolované banky přímo jedinému vyvážejícímu výrobci v Egyptě a nepřímo prostřednictvím společností se sídlem v Čínské lidové republice, které jsou s ním ve spojení. Vzhledem k tomu, že toto preferenční financování může být přičitatelné egyptské vládě, musí je Komise v probíhajícím řízení také prošetřit.
Šetření rovněž ukázalo, že tato spolupráce mezi vládou Egypta a vládou Čínské lidové republiky mohla kromě převodu finančních prostředků prostřednictvím preferenčních půjček ovlivnit jiné praktiky subvencování (jako je poskytování pozemků za cenu nižší než přiměřenou). Komise bude v rámci tohoto šetření tento prvek dále zkoumat.
V souladu s čl. 10 odst. 7 základního nařízení se proto do oznámení ze dne 7. června 2019 bezprostředně po výše uvedeném znění vkládá nový text, který zní:
„V průběhu šetření Komise zjistila další důkazy o preferenčních státních půjčkách poskytnutých čínskými státem vlastněnými nebo státem kontrolovanými bankami přímo společnosti Jushi Egypt a/nebo nepřímo prostřednictvím její mateřské společnosti v Čínské lidové republice.
Komise zjistila důkazy, že tyto půjčky zahrnují finanční příspěvek, který může být přičitatelný egyptské vládě a přinášet vyvážejícímu výrobci výrobku, který je předmětem šetření, výhody. Jeví se jako omezené na určité podniky či výrobní odvětví nebo skupinu podniků a/nebo závislé na vývozní výkonnosti, a proto jsou specifické a napadnutelné. Zdá se, že částky těchto půjček zahrnují značné subvencování.
V průběhu šetření Komise rovněž zjistila další prvky spolupráce mezi Egyptem a Čínskou lidovou republikou, které mohou být relevantní pro posouzení jiných praktik subvencování, jako je poskytování pozemků za cenu nižší než přiměřenou.“
2. Procedurální otázky
2.1 Postup pro zjištění subvencování: vyvážející výrobci
V souladu s čl. 10 odst. 7 základního nařízení se všechny zúčastněné strany, jichž se týká zahrnutí těchto subvencí do působnosti šetření (včetně vlády Čínské lidové republiky), vyzývají, aby písemně sdělily svá stanoviska, předložily informace a poskytly příslušné důkazy týkající se těchto subvencí. Vzhledem k omezené působnosti šetření týkajícího se nových subvencí by Komise měla připomínky k těmto subvencím v nynějším antisubvenčním šetření obdržet do 15 dnů ode dne zveřejnění tohoto oznámení v Úředním věstníku Evropské unie.
Aby Komise získala informace, které pro své šetření týkající se těchto nových subvencí považuje za nezbytné, požádá orgány Egypta a Čínské lidové republiky, jakož i společnost Jushi Egypt a společnosti v Čínské lidové republice, které jsou s ní ve spojení, o dodatečné informace. Odpovědi na tyto žádosti musí být poskytnuty do 15 dnů ode dne zveřejnění tohoto oznámení. Kopie těchto žádostí je k dispozici v dokumentaci určené zúčastněným stranám k nahlédnutí označené jako „For inspection by interested parties“.
Shrnutí hlavních prvků týkajících se těchto subvencí lze nalézt v dokumentaci určené zúčastněným stranám k nahlédnutí označené jako „For inspection by interested parties“.
Egyptská vláda byla vyzvána ke konzultacím.
2.2 Slyšení
Podle čl. 10 odst. 12 základního nařízení mohou všechny zúčastněné strany do 15 dnů ode dne zveřejnění tohoto oznámení v Úředním věstníku Evropské unie požádat o slyšení před Komisí.
Na toto šetření se nadále vztahuje časový rámec slyšení stanovený v bodě 5.7 oznámení ze dne 7. června 2019.
2.3 Ostatní procedurální otázky
Na toto šetření se v příslušných případech nadále vztahují ostatní procedurální pravidla uvedená v bodech 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 a 12 oznámení ze dne 7. června 2019.
(1) Úř. věst. C 192, 7.6.2019, s. 30.
(2) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1037 ze dne 8. června 2016 o ochraně před dovozem subvencovaných výrobků ze zemí, které nejsou členy Evropské unie (Úř. věst. L 176, 30.6.2016, s. 55).