This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52013DC0562
REPORT FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT, THE COUNCIL, THE EUROPEAN ECONOMIC AND SOCIAL COMMITTEE AND THE COMMITTEE OF THE REGIONS Implementation of the European Progress Microfinance Facility — 2012
ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ Provádění evropského nástroje mikrofinancování Progress – 2012
ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ Provádění evropského nástroje mikrofinancování Progress – 2012
/* COM/2013/0562 final */
ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ Provádění evropského nástroje mikrofinancování Progress – 2012 /* COM/2013/0562 final */
ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU,
RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU
REGIONŮ Provádění evropského nástroje
mikrofinancování Progress – 2012 OBSAH 1........... Úvod. 4 2........... Provádění
na úrovni poskytovatelů mikroúvěrů. 4 2.1........ Uzavřené
smlouvy. 4 2.2........ Financovaná
opatření 6 2.3........ Financované
a zamítnuté žádosti 10 3........... Provádění
na úrovni příjemců mikroúvěrů. 10 3.1........ Objemy
mikroúvěrů a počet konečných příjemců. 10 3.2........ Sociální
dopad nástroje mikrofinancování Progress a jeho vliv na zaměstnanost 11 3.2.1..... Pokrytí
znevýhodněných skupin. 11 3.2.2..... Malé
částky mají velký dopad. 13 3.3........ Odvětvové
a regionální rozdělení podpořených podniků. 14 4........... Doplňkovost
a koordinace s dalšími nástroji Evropské unie. 16 5........... Závěry
a perspektivy dalšího vývoje. 17 1. Úvod
V březnu 2010 byl rozhodnutím
č. 283/2010/EU (dále jen „rozhodnutí“) zřízen evropský nástroj
mikrofinancování Progress pro oblast zaměstnanosti a sociálního začleňování.
O podporu z nástroje mikrofinancování Progress v
podobě záruky nebo financovaného nástroje (dluhové nástroje, nástroje k
sdílení rizik a vlastní kapitál) mohou požádat veřejné a soukromé
subjekty, bankovní i nebankovní instituce. Na záruky byla z celkového
rozpočtu přidělena částka ve výši
25 milionů EUR financovaná Evropskou komisí. Zbývající
rozpočet pro financované nástroje se skládá z částky ve výši
75 milionů EUR, kterou poskytla Komise, a částky ve výši
100 milionů EUR vyčleněné Evropskou investiční
bankou (EIB), která souhlasila s poskytnutím příspěvku ve stejné
výši, jako je příspěvek Komise, a která již podpořila
předpokládaný pákový efekt nástroje mikrofinancování Progress[1]. Počáteční
rozpočet ve výši 75 milionů EUR byl v roce 2010 navýšen
o dodatečnou částku ve výši 3 miliony EUR z přípravné
akce Evropského parlamentu[2]
a v roce 2013 o částku ve výši 2 miliony EUR v
rámci souhrnného převodu z předchozího roku. Celkově je pro
nástroj mikrofinancování Progress k dispozici rozpočet ve výši 205
milionů EUR, a to jak na záruky, tak na financované nástroje. Jménem
Komise a EIB záruky vydává a financované nástroje spravuje Evropský
investiční fond (EIF). Subjekty vybrané k účasti se stanou
finančními zprostředkovateli, kteří poskytují mikroúvěry až
do výše 25 000 EUR, ačkoli většina se jich rozhodla pro
nižší maximální částky. Příjemci všech podpořených
mikroúvěrů jsou fyzické osoby a mikropodniky, které lze za tržních
podmínek považovat za znevýhodněné a které by pravděpodobně
úvěr nezískaly[3].
Tato zpráva se zabývá prováděním nástroje
mikrofinancování Progress po více než dvou letech jeho fungování. Většina
údajů EIF byla poskytnuta do dne 30. září 2012. Bylo-li to
možné, byly uvedeny aktuálnější informace. Struktura dokumentu sleduje
požadavky stanovené v článku 8 rozhodnutí. První část obsahuje
podrobné informace o uzavřených smlouvách. Prostřední oddíl obsahuje
údaje získané v rámci posouzení sociálních dopadů nástroje. Následující oddíl
popisuje doplňkovost a koordinaci nástroje mikrofinancování Progress s
ostatními programy. Poslední část určuje možné budoucí důsledky
a tendence.
2. Provádění
na úrovni poskytovatelů mikroúvěrů
2.1. Uzavřené smlouvy
Kategorie zprostředkovatelů Nástroj mikrofinancování Progress nabízí širokou
škálu finančních nástrojů. Rozmanitost portfolia jeho produktů
se odráží v rozmanité povaze zprostředkovatelů. Patří k nim
veřejné a soukromé subjekty z bankovního odvětví i odjinud. V současnosti
existuje v 15 členských státech 26 zúčastněných
institucí, které využívají jednu či obě části nástroje[4]. Do května 2013
měla být podepsána smlouva s poskytovatelem usazeným ve Spojeném
království (nebankovní institucí).
·
1 veřejná instituce: ICREF (ES) ·
11 nebankovních institucí: Adie (FR), Créa-Sol
(FR), Crédal Société Coopérative (BE), FAER (RO), Inicjatywa Mikro (PL), JOBS
MFI (BG), Microfinance Ireland (IE)[5],
microStart (BE), Mikrofond (BG), Patria Credit (RO), Qredits (NL) ·
14 bank: Banca di Credito Cooperativo
Mediocrati (IT), Banca di Credito Cooperativo Emilbanca (IT), Banca Popolare di
Milano (IT), Banca Transilvania (RO), Banco Espirito Santo (PT), Cooperative
Central Bank (CY), Erste Bank der österreichischen Sparkassen AG (AT), FM Bank
(PL), Millennium bcp (PT), Pancretan Cooperative Bank (EL), Sberbank banka (SI)[6], SEFEA (IT), Societe Generale
Expressbank (BG), Šiaulių bankas (LT)
Činnost poskytovatelů
mikroúvěrů v členských státech
V rámci nástroje mikrofinancování Progress byly
stanoveny požadavky k zajištění rozsáhlého přístupu k
mikroúvěrům ve vysokém počtu členských států. EIF musí
vydávat záruky nejméně ve dvanácti členských státech. Do
března 2013 obdrželi záruky poskytovatelé z devíti zemí (podrobnosti
viz bod 2.2). Pro každou zemi je stanoven koncentrační limit ve výši
16 %. U financovaných nástrojů se pro každou zemi obdobně
předpokládá koncentrační limit ve výši 10 %. Tyto požadavky mají
přispět k vyváženému využívání zdrojů v členských státech. Této
maximální expozice bylo po podpisu smlouvy se Societe Generale Expressbank dosaženo
v Bulharsku. Další dvě země, Rumunsko a Itálie, se u
financovaných nástrojů blíží dosažení stropu (v současnosti 18,0 milionu EUR)
se závazky ve výši 16,5 milionu EUR resp. 15,8 milionu EUR. Od zprávy o provádění za rok 2011
podepsalo smlouvy na základě nástroje mikrofinancování Progress jedenáct
nových finančních zprostředkovatelů. Šest těchto
poskytovatelů pochází ze zemí, na něž se předtím nástroj
mikrofinancování Progress nevztahoval: Rakouska, Irska a Itálie. Patří k
nim banky i nebankovní poskytovatel mikroúvěrů.
Geografické rozdělení nástroje
mikrofinancování Progress v březnu 2013 Do března 2013 získali záruky
zprostředkovatelé z devíti členských států (BE, IE, EL, FR, NL,
AT, PL, PT a RO) v porovnání s pouze šesti v předchozím období.
Financované nástroje byly využívány v deseti zemích (BG, ES, FR, IT, CY, LT,
PL, PT, RO a SI), což je o jednu více než v minulém roce. Potíže při
rozšiřování činnosti do jiných členských států lze
vysvětlit částečně vzájemným soutěžením vnitrostátních
programů a částečně nedostatečnými kapacitami
samotných poskytovatelů mikroúvěrů (viz oddíl 4). 2.2. Financovaná opatření
Záruky Komise, která je jediným poskytovatelem
finančních prostředků pro tento nástroj[7], ručí až do výše 75 %
ztrát poskytovatelů vzniklých u portfolia mikroúvěrů. Všichni
poskytovatelé dosud využili nejvyššího možného krytí, pokud jde o míru
zajištění (75 %). Pro tu část portfolia, která by mohla být
v případě selhání kryta zárukou, tj. pro krytí ztrát, byl
stanoven horní limit 20 %. Dosud se tato hodnota pohybovala v rozmezí od
5,5 % do 20 %. Za využití tohoto nástroje se neúčtují žádné
poplatky, ačkoli zprostředkovatelé musí dodržet podmínku, že vyplatí
nejméně 90 % dohodnutého portfolia. Pokud tohoto objemu nedosáhnou,
účtuje se poplatek za poskytnutí. Tato prahová hodnota představuje
pobídku pro instituce poskytující mikroúvěry, aby aktivně oslovovaly
konečné příjemce. Záruky umožňují poskytovatelům
mikroúvěrů rozšířit činnost na rizikovější skupiny.
Například Millennium bcp neuplatňuje u zákazníků se
zaručenými mikroúvěry svůj bodovací systém, jelikož se jedná o
zákazníky, kteří by s největší pravděpodobností nesplňovali
běžná kritéria bank. Alternativně lze záruky využít (a
skutečně se využívají) k zmírnění běžných úvěrových
podmínek snížením úrokových sazeb nebo omezením požadavků na
zajištění či prodloužením splatnosti mikroúvěrů. Ve zprávě o provádění za rok 2011
bylo uvedeno, že je nutné prodloužit trvání záruky ze tří na šest let,
jelikož zprostředkovatelé nebyli s to zajistit očekávané výsledky,
pokud jde o vyplacení prostředků na záruky. K tomu došlo v
říjnu 2011 formou změny. Empirické důkazy naznačují,
že tato změna vedla k významnému zvýšení poptávky po zárukách: celkový
objem se od minulého roku více než zdvojnásobil.
Financované nástroje Poptávka po financovaných nástrojích je ještě
vyšší než u záruk. To odůvodňuje rozdělení finančních
prostředků v rámci nástroje mikrofinancování Progress, kdy na tyto
nástroje je z rozpočtu vyčleněna částka ve výši
180 milionů EUR[8].
Z celé škály těchto nástrojů přilákaly největší zájem
prioritní půjčky. V roce 2012 byla poskytnuta jedna
podřízená půjčka (Sberbank banka). První dohoda o
půjčce se sdílením rizik byla podepsána s Banca Popolare di Milano, a
to ve výši 8,8 milionu EUR. Ačkoli dosud nebyly podepsány žádné
smlouvy o kapitálové účasti, v současnosti probíhají jednání o
přímé investici do vlastního kapitálu s potenciálním italským
nebankovním poskytovatelem mikroúvěrů. Důvodem neutuchajícího zájmu o prioritní
půjčky mohou být jejich technické charakteristiky. Na rozdíl od komplikovanějších
a podrobnějších finančních produktů jsou prioritní
půjčky jednodušší a jejich správa je snazší. Stinnou stránkou je, že
jejich pákový efekt je nižší než u půjček se sdílením rizik nebo u podřízených
půjček, u nichž musí zprostředkovatelé půjčit
konečným příjemcům vyšší částky než v případě
prioritní půjčky. Od subjektů, do nichž se investuje, se vyžaduje
rovněž splnění přísnějších požadavků. Pokud nástroj
mikrofinancování Progress investuje do poskytovatele, vyžaduje, aby poskytovatel
vytvořil portfolio mikroúvěrů, jehož velikost je nejméně
třikrát vyšší než částka poskytnutá ve formě kapitálové
účasti (viz rovněž oddíl o potenciálu k dosažení pákového
efektu). K zvýšení pákového efektu produktu byly v některých
případech prioritní půjčky poskytnuty s požadavkem na
multiplikační efekt ve výši 1,5 až 2,0, zejména u prioritních
půjček v případě bank a opakovaných transakcí se
zprostředkovateli, kteří zajišťují spolufinancování od
třetích stran. Celkem bylo s ohledem na záruky i financované
nástroje podepsáno 29 smluv. Jeden poskytovatel využívá oba tyto nástroje,
zatímco jiní dva poskytovatelé již s EIF podepsali dvě navazující
smlouvy. Tyto smlouvy jsou shrnuty v následující tabulce[9]. Přehled
operací nástroje mikrofinancování Progress ke dni 31. března 2013
Členský stát || Zprostředkovatel || Nástroj || Podpora pro zprostředkovatele (v EUR) BE || Crédal Société Coopérative || Záruka || 250 000 BE || microStart || Záruka || 110 000 BG || Mikrofond || Prioritní půjčka || 3 000 000 BG || JOBS MFI || Prioritní půjčka || 6 000 000 BG || Societe Generale Expressbank || Prioritní půjčka || 8 500 000 IE || Microfinance Ireland (First Step) || Záruka || 1 627 875 EL || Pancretan Cooperative Bank || Záruka || 750 000 ES || ICREF || Prioritní půjčka || 4 000 000 FR || Adie || Záruka || 2 200 000 FR || Créa-Sol || Prioritní půjčka || 1 000 000 || || Prioritní půjčka II || 1 000 000 IT || BCC Mediocrati || Prioritní půjčka || 3 000 000 IT || SEFEA || Prioritní půjčka || 2 000 000 IT || BCC Emilbanca || Prioritní půjčka || 2 000 000 IT || Banca Popolare di Milano || Půjčka se sdílením rizik || 8 800 000 CY || Cooperative Central Bank || Prioritní půjčka || 8 000 000 LT || Siauliu Bankas || Prioritní půjčka || 5 000 000 NL || Qredits || Záruka || 1 300 000 || || Záruka II || 1 700 000 AT || Erste Bank || Záruka || 473 644 PL || FM Bank || Záruka || 1 880 000 PL || Inicjatywa Mikro || Prioritní půjčka || 3 771 000 PT || Banco Espírito Santo || Prioritní půjčka || 8 750 000 PT || Millenium bcp || Záruka || 310 000 RO || Patria Credit || Záruka || 960 000 || || Prioritní půjčka || 8 000 000 RO || FAER || Prioritní půjčka || 973 000 RO || Banca Transilvania || Prioritní půjčka || 7 500 000 SI || Sberbank banka || Podřízená půjčka || 8 750 000 15 ČS || 26 poskytovatelů mikroúvěrů || 29 smluv || 101 605 519 Finanční objemy
Celková částka, která byla přislíbena na
záruky (maximální částka), zahrnující deset transakcí s devíti
poskytovateli mikroúvěrů, jak je podrobně stanoveno ve výše uvedené
tabulce, činí 11,6 milionu EUR. Záruky jsou aktivovány pouze v případě
nesplácení příslušné půjčky. V závislosti na portfoliích zákazníků
poskytovatelů mikroúvěrů nemusí být záruky, které jim byly poskytnuty,
nikdy uplatněny. Rovněž se očekává, že poskytovatelé využijí
před uplatněním záruk jiné prostředky (např. právní
opatření, restrukturalizace). Dosud museli záruku uplatnit pouze dva
poskytovatelé (microStart a FM Bank) s celkovými částkami ve výši 40 000 EUR
resp. 200 000 EUR. Výše uplatněných záruk se však bude v budoucnu
pravděpodobně zvyšovat s tím, jak poroste objem mikroúvěrů
vyplacených příjemcům, na něž se vztahují záruky.
Prioritní a podřízené půjčky
financované z nástroje mikrofinancování Progress jsou vypláceny v souladu s
dohodnutými pravidly pro vyplacení ve splátkách. Platbu lze uskutečnit až
poté, co byly splněny podmínky stanovené pro daného zprostředkovatele. V březnu 2013 byla z celkové
přislíbené částky ve výši 90 milionů EUR vyplacena
částka ve výši 55,0 milionu EUR[10]: Zprostředkovatel (členský stát) || Částka vyplacená zprostředkovateli (v EUR) do března 2013 Mikrofond (BG) || 1 500 000 Patria Credit (RO) || 6 000 000 Siauliu Bankas (LT) || 2 500 000 Cyprus Cooperative Bank (CY) || 4 000 000 JOBS MFI (BG) || 4 000 000 FAER (RO) || 700 000 ICREF (ES) || 4 000 000 Inicjatywa Mikro (PL) || 2 800 000 Sberbank banka (SI) || 8 800 000 Banca Transilvania (RO) || 7 500 000 BCC Mediocrati (IT) || 1 500 000 SEFEA (IT) || 1 100 000 BCC Emilbanca (IT) || 1 100 000 Societe General Expressbank (BG) || 4 500 000 Banco Espiríto Santo (PT) || 4 000 000 Créa-Sol (FR) || 1 000 000 Celková vyplacená částka || 55 000 000 Potenciál k dosažení pákového efektu
Cílem nástroje mikrofinancování Progress není jen
poskytnutí finančních prostředků EU, nýbrž rovněž vytvoření
pákového efektu k dosažení celkových investic ve výši přibližně
500 milionů EUR, tj. přibližně pětinásobku
příspěvku EU. Tohoto pákového efektu je dosaženo prostřednictvím
spoluinvestování s jinými partnery, revolvingové povahy finančních
prostředků a nabízených produktů. Partnerství s EIB, která poskytla částku ve
stejné výši jako Komise, původní částku zdvojnásobilo. Společná
částka (spolu s dodatečnými příspěvky z přípravné akce
Evropského parlamentu a v rámci souhrnného převodu) se nyní znásobuje
prostřednictvím mikroúvěrů poskytnutých finančními
zprostředkovateli. Obzvláště vysoký pákový efekt mají záruky. Do
března 2013 byly poskytovatelům mikroúvěrů vydány
záruky v hodnotě 11,6 milionu EUR. Očekává se, že se tyto
záruky přemění na potenciální mikroúvěry s celkovým objemem ve
výši 134,8 milionu EUR, což znamená, že pákový poměr dosažený
prostřednictvím tohoto produktu bude činit 11,6. Financované nástroje
dosahují pákového poměru ve výši přibližně 3,7. U některých
půjček, jako je první půjčka pro Créa-Sol, vyplývá pákový
efekt pouze z dodatečného financování poskytnutého EIB, jelikož se
očekávalo, že poskytovatel podepíše s konečnými příjemci úvěrové
smlouvy pouze ve výši půjčky. Druhá půjčka pro Créa-Sol má
podle očekávání zajistit objem mikroúvěrů ve výši 1,5násobku
výše poskytnuté půjčky. Ostatní poskytovatelé, především Banca
Popolare di Milano (půjčka se sdílením rizik) nebo Sberbank banka (podřízená
půjčka), vytvářejí dodatečný pákový efekt při
rozdělování mikroúvěrů ve výši odpovídající nejméně
dvojnásobku částky získané z nástroje mikrofinancování Progress. Celkový
multiplikační efekt u celého portfolia nástroje mikrofinancování Progress
(jak bylo dohodnuto ve smlouvách se zprostředkovateli) činí 5,5.
2.3. Financované a zamítnuté žádosti
Aby mohli žadatelé využít nástroj mikrofinancování
Progress, musí se úspěšně zúčastnit výzvy k předkládání
návrhů, kterou organizuje EIF, a v případě záruk získat souhlas
Komise. Správní rada EIB může žádost oficiálně
zamítnout nebo Komise nemusí záruku schválit. Od zřízení nástroje
mikrofinancování Progress nebyly zamítnuty žádné žádosti, jelikož ke schválení
byly předloženy pouze návrhy, které prošly kontrolou ze strany EIF a
hloubkovou prověrkou. Od zavedení nástroje mikrofinancování Progress je
EIF v kontaktu s více než 180 potenciálními poskytovateli. S 27 zprostředkovateli[11], kteří transakci podepsali
do března 2013, činí míra úspěšně uzavřených
transakcí 15 %, což je částečně důsledkem (jak jsme
viděli) vnitrostátních programů a jiného dostupného financování,
zejména v severských zemích a v Německu. Dalšími důvody nízkého
počtu uzavřených transakcí může být zaměření se EIF na
vyšší částky kvůli vysokým transakčním nákladům nebo
přísné úvěrové hodnocení. Jelikož první ztráty hradí Komise, existuje
možná prostor pro přehodnocení této politiky. 3. Provádění
na úrovni příjemců mikroúvěrů
3.1. Objemy mikroúvěrů a počet konečných
příjemců
Stávající multiplikační efekt ve výši 5,5 je
v souladu s očekávaným cílem týkajícím se pákového efektu. V příštích
letech budou k dosažení odhadované částky ve výši 500 milionů EUR,
která má být do ukončení nástroje v roce 2020 rozdělena
prostřednictvím přibližně 46 000 mikroúvěrů,
zapotřebí další dohody s poskytovateli mikroúvěrů a plné využití
vyplacených objemů. K datu podání zprávy za rok 2012 sestávalo
celkové portfolio záruk z 2 920 mikroúvěrů pro 2 836 zákazníků[12] v hodnotě 28,05 milionu EUR. Nabídka mikroúvěrů na základě
financovaných nástrojů vedla k podepsání 3 358 smluv s 3 253 konečnými
příjemci. Tyto půjčky měly v září 2012 hodnotu ve výši
21,1 milionu EUR. V porovnání s využitím nahlášeným v roce 2011
se objem mikroúvěrů na základě záruk během šesti
měsíců zvýšil o 61 % a objem mikroúvěrů
podpořených financovanými nástroji o 122 %. Struktura využití je
v souladu s počátečním předpokladem, že nástroj mikrofinancování
Progress bude mít pomalý start, jeho využívání se však bude trvale zvyšovat a v pozdější
fázi bude vykazovat silný růst. V září 2012 již byla patrná
vyšší úroveň využití, zejména v Nizozemsku, kde byla podepsána navazující
dohoda s Qredits, což zvýšilo maximální částku záruk na
3 miliony EUR. Náležité úrovně využití byly zaznamenány
rovněž v Bulharsku, Polsku a Rumunsku. S příjemcem ve Francii byla
podepsána druhá dohoda o prioritní půjčce, jelikož
počáteční částka již byla v plné výši vyplacena. Odhady EIF týkající se budoucího růstu jsou
ještě optimističtější a očekává se, že celkový objem
mikroúvěrů poskytnutých prostřednictvím stávajících
zprostředkovatelů dosáhne do září 2013 částky ve výši
142,4 milionu EUR a do března 2015 pak 288,8 milionu EUR.
Jedním z možných vysvětlení, proč k silnému růstu nedošlo v
dřívějších fázích operací nástroje mikrofinancování Progress, je
nedostatečná institucionální kapacita poskytovatelů
mikroúvěrů. Proto jsou zapotřebí doplňková opatření,
jak je analyzováno v oddíle 4 této zprávy.
3.2. Sociální dopad nástroje mikrofinancování Progress a jeho
vliv na zaměstnanost Sociální dopad a vliv na zaměstnanost
představují jeden z hlavních politických aspektů nástroje
mikrofinancování Progress. Tato zpráva o provádění je první zprávou, která
obsahuje údaje o tomto dopadu od značného počtu konečných
příjemců. Navzdory potřebným změnám vnitřních postupů
a systémů byli poskytovatelé schopni shromáždit údaje o 4 688 konečných
příjemcích z celkem 6 089 mikropodnikatelů účastnících
se nástroje mikrofinancování Progress. To umožňuje analyzovat některé
tendence při oslovování znevýhodněných skupin s přihlédnutím
k jejich věku, pohlaví, vzdělání nebo menšině, jejímiž jsou
příslušníky. Na základě posouzení získaných údajů
můžeme přezkoumat kladné i stinné stránky. Jejich význam je však
pouze částečný, jelikož někteří příjemci nevyplnili
celý dotazník. To znemožňuje celkovou analýzu a má to za následek, že
některé shromážděné údaje mají menší význam. Uvědomění si
těchto překážek může pomoci zavést potřebné změny k
zvýšení kvality a spolehlivosti zpráv o sociálních dopadech u budoucího
nástroje (viz rovněž oddíl 5), kde bude nutné přezkoumat
požadavky na sběr údajů.
3.2.1. Pokrytí znevýhodněných skupin Mladí a starší podnikatelé Zatímco většina osob, které od zprostředkovatelů
získaly mikroúvěr, je ve věku od 25 do 54 let (85,04 %), existuje
poměrně významná skupina osob mladších 25 let (5,22 %). To
je více, než je průměrný počet osob samostatně
výdělečně činných v této věkové skupině (4,1 %)
podle výběrového šetření pracovních sil v EU z roku 2011[13]. Nástroj mikrofinancování
Progress tudíž této věkové skupině pomáhá zahájit samostatnou
výdělečnou činnost. K zprostředkovatelům s
obzvláště vysokým podílem mladých zákazníků patří Qredits (25,00 %),
Siauliu Bankas (14,29 %) a Millennium bcp (12,08 %). Zprostředkovatelé
poskytují informace rovněž o věkovém profilu
zaměstnanců svých zákazníků. 11,25 % jich je mladších 25 let. Starší osoby (55+) představují 9,74 %
konečných příjemců. Podle výběrového šetření
pracovních sil představují ve svých věkových skupinách 19,2 %
(50–64 let) a 49,9 % (65+) osob samostatně
výdělečně činných. Jak však ukazuje výběrové
šetření pracovních sil, samostatná výdělečná činnost u
těchto věkových skupin může sloužit pouze jako odklad odchodu do
důchodu nebo jako možnost soběstačného hospodaření po
odchodu do důchodu. Tyto dvě skupiny nemusí mikroúvěr nutně
potřebovat. Ke třem bankám s nejvyšším podílem osob starších
55 let patří Mikrofond, FAER a Siauliu Bankas. Tyto podíly jsou v
rozmezí od 14,9 do 15,91 %. 10,67 % zaměstnanců
konečných příjemců je starších 55 let. Podnikatelky Dostupné údaje o konečných příjemcích
nástroje mikrofinancování Progress ukazují poměr mezi ženami a muži 60,73
k 39,27. To představuje zlepšení v porovnání se současnou situací v
Evropě, kdy ženy představují pouze 34,4 % všech podnikatelů[14]. Nástroj mikrofinancování Progress
usiluje o nápravu situace a podporuje ženy podnikatelky. Jak bylo zmíněno
výše, některé shromážděné údaje neposkytují úplný obraz a je
třeba je vykládat obezřetně. Dva poskytovatelé mají vyšší podíl
mikroúvěrů poskytnutých ženám než mužům. Siauliu Bank oznámila
57,14 % příjemců úvěrů z řad žen a Millennium bcp
50,34 %. V případě litevské banky to je odrazem její politiky
usilující o zlepšení přístupu podnikatelek k financování. Rovněž Crédal
uvádí vyšší než průměrný počet žen s poměrem 51,72 k 48,28.
Zprostředkovatelé poskytují informace o zaměstnancích svých
zákazníků, z nichž je 38,30 % žen. Další analýzu znemožňuje
neexistence dodatečných podpůrných údajů. Vytváření pracovních příležitostí
prostřednictvím samostatné výdělečné činnosti a začínajících
podniků 31,89 % konečných příjemců
uvedlo, že v době podání žádosti o úvěr byli nezaměstnaní nebo
neaktivní. Nástroj mikrofinancování Progress jim umožnil úvěr využít k
zahájení vlastního podnikání. Možnost kladného dopadu existuje rovněž
u ostatních žadatelů, kteří uvedli, že byli zaměstnáni (67,52 %),
nebo studovali (0,59 %). Mikroúvěr může zaměstnaným
zákazníkům pomoci zamezit vážným problémům s likviditou nebo
rozšířit jejich podnikání. U osob, které dosud studují, lze úvěr
využít k zahájení vlastního podnikání po dokončení studia či dokonce
ještě dříve. Dostupné údaje o obou částech nástroje
mikrofinancování rovněž prokazují, že téměř 80 % podpořených
podniků existuje méně než tři roky. 40,58 % podniků bylo
založeno šest měsíců či ještě méně před podáním
žádosti o mikroúvěr. To potvrzuje, že během počáteční fáze
nového podniku představuje přístup k financování významnou
překážku, kterou nástroj mikrofinancování Progress pomáhá odstranit.
Podpora začínajících podniků se jeví vyšší u
zprostředkovatelů s poskytnutou zárukou a u nebankovních
zprostředkovatelů. To je v souladu s počátečním
předpokladem, že záruky budou využívány v případě
rizikovějších zákazníků a budou doplněny financovanými
nástroji (zejména prioritními půjčkami) využívanými k
zaměření se na vyšší počty méně rizikových zákazníků. Údaje
pro posouzení udržitelnosti podnikání nebo vytvořených pracovních míst
nejsou ještě k dispozici. Vzdělání Mezi úspěšnými žadateli o produkty
podpořené z nástroje mikrofinancování Progress jsou jak osoby bez
formálního vzdělání, tak absolventi vysokých škol. Jelikož je dosažené
vzdělání obvykle spojeno s nižším rizikem nezaměstnanosti, je
důležité podotknout, že na osoby bez vzdělání či pouze se
základním vzděláním připadá 7,28 % všech příjemců. Kvůli
znevýhodnění při hledání zaměstnání mohou za alternativu pokládat
samostatnou výdělečnou činnost. Obdobné odůvodnění by
mohlo platit pro více než 50 % příjemců s relativně nízkou
kvalifikací, kteří mají pouze sekundární vzdělání. Ostatní
příjemci mají postsekundární nebo vysokoškolské vzdělání, což odráží
široké zaměření zúčastněných poskytovatelů. Podpora menšin Existují jednoznačné signály o náležitém
oslovení menšin, ačkoli tyto údaje není možné shromažďovat ve všech
členských státech. To má za následek, že na souhrnné úrovni je pouze malý
počet všech příjemců oficiálně identifikován jako osoby
náležející k určité menšině. Na úrovni poskytovatelů označily
Mikrofond (BG) 18,18 %, JOBS MFI (BG) 12,5 % a FAER (RO) 14,63 %
všech svých zákazníků jako osoby náležející k určité
menšině. Má se za to, že těmito příjemci jsou především
Romové. Vzhledem k překážkám, s nimiž se setkávají na trhu práce, by pro
ně mohla samostatná výdělečná činnost představovat
řešení. Rovněž Qredits (NL) uvádí 12,5 % příjemců
pocházejících z menšin. 3.2.2. Malé částky mají velký dopad Poskytnuté mikroúvěry obvykle
představují nižší částky. Neočekává se, že subjekty zakládající
nové podniky a osoby samostatně výdělečně činné
pocházející ze zranitelných skupin budou požadovat vysoké částky.
Nejoblíbenější jsou mikroúvěry s částkou nižší než 5 000 EUR
(37 %), za nimiž následují mikroúvěry do výše 10 000 EUR
(25 %). Mikroúvěry do výše 15 000, 20 000 a 25 000 EUR
lákají vždy přibližně osminu příjemců. Průměrná výše
mikroúvěrů microStart činí 4 958 EUR. MicroStart
fungující v oblastech Bruselu, v nichž žije mnoho
přistěhovalců, má zvláštní cílovou skupinu zákazníků.
Mikroúvěry nabízené tímto zprostředkovatelem nedosahují maximální
částky ve výši 25 000 EUR, nýbrž jsou omezeny na 10 000 EUR.
Obdobně jedna ze dvou iniciativ Erste Bank poskytuje mikroúvěry v maximální
výši 12 500 EUR. To neznamená, že tyto malé částky vždy pokryjí potřeby
konečných příjemců. Spíše se očekává, že jakmile se díky
mikroúvěru z nástroje mikrofinancování Progress jejich podniky
rozběhnou, budou moci požádat o vyšší půjčku mimo rámec tohoto
nástroje.
3.3. Odvětvové a regionální rozdělení podpořených
podniků
Zemědělství a obchod jsou i nadále
dvěma nejvíce zastoupenými odvětvími, na něž připadá více
než polovina všech podpořených podniků. Nepřekvapuje, že podpora
pro zemědělství pochází téměř výhradně z financovaných
nástrojů, jelikož ty převažují v zemích s vysokou účastí ve
venkovských oblastech (viz mapa níže) – Rumunsku a Bulharsku. V odvětví
obchodu tato podpora pochází víceméně rovnoměrně z obou
částí. Odvětvové rozdělení financovaných
mikropodniků Regionální rozdělení financovaných
mikropodniků Počet příjemců podle
regionu NUTS 1 4. Doplňkovost a
koordinace s dalšími nástroji Evropské unie
Investice a krytí rizik z nástroje
mikrofinancování Progress umožňují poskytovatelům
mikroúvěrů růst a optimalizovat jejich portfolio při oslovování
rizikovějších cílových skupin. Byly vytvořeny různé jiné
nástroje, které fungují jako doplněk tohoto nástroje. Zprostředkovatelé mají smluvní povinnost
spolupracovat s organizacemi, které zajišťují odbornou přípravu a
poradenství. Členské státy mohou k poskytování pomoci ve formě
odborného vedení nebo vzdělávání pro subjekty zakládající nové podniky využít
Evropský sociální fond. Tato podpora by měla mít kladný dopad na
podnikatelské dovednosti příjemců a jednoznačně
doplňuje přístup k financování poskytovanému z nástroje
mikrofinancování Progress. Například v Irsku je iniciativa „Going for
Growth“, která má prostřednictvím poradenství a odborného vedení podporovat
ženy zakládající nové podniky, financována částečně z
operačního programu na období 2007–2013 Investice do lidského
kapitálu. Ženy, které se této iniciativy úspěšně zúčastní, mohou
být ochotné požádat o mikroúvěr, například u Microfinance
Ireland (tento zprostředkovatel již s EIF podepsal dohodu na základě
nástroje mikrofinancování Progress), za účelem financování svých nově
získaných podnikatelských nápadů. Pokud jde o poradenství a odbornou přípravu,
která je zajišťována ve spojení s podporou na základě nástroje
mikrofinancování Progress, dosud existuje prostor pro zlepšení. Zatímco toto
představuje prvořadou prioritu pro Komisi, EIF by mohl zlepšit
způsob, jakým všichni podporovaní poskytovatelé uplatňují tento
požadavek. EIF by mohl zejména blíže přezkoumat počet a kvalitu smluv
uzavřených mezi poskytovateli a organizacemi, které zajišťují
odbornou přípravu a poradenství, a prosazovat lepší spolupráci,
zejména s programy podporovanými z ESF. Vnitrostátní podporu a podporu EU lze využít
doplňujícím způsobem: tak tomu je v případě Rakouska,
kde jeden ze dvou produktů nabízených Erste Bank využívá nižší míru
zajištění mikroúvěrů ve výši 66,67 %, jelikož jej podporuje
rovněž rakouská vláda. JASMINE je iniciativa Evropské komise a EIF, která
má poskytovatelům mikroúvěrů pomoci zlepšit jejich
činnosti, rozšířit je a stát se soběstačnými. Příjemcům,
které vybere EIF, je poskytována technická pomoc, která spočívá v institucionálním
vyhodnocení nebo ratingu, načež následuje odborná příprava podle
konkrétních potřeb. Tuto iniciativu již využilo dvanáct finančních
zprostředkovatelů v rámci nástroje mikrofinancování Progress, mezi
nimi nejnověji BCC Mediocrati a microStart v roce 2012. Každoročně je nabízeno osm až deset
workshopů s cílem poskytnout poskytovatelům podporu při rozvoji
podnikání a k dispozici je asistenční služba JASMINE, která odpovídá na
dotazy. V rámci iniciativy JASMINE byl vypracován „evropský kodex správného
chování pro poskytování mikroúvěrů“, který obsahuje pokyny týkající
se osvědčených postupů a společné normy. Kodex podporuje
odvětví při řešení problémů spojených s přístupem k
dlouhodobému financování, zachováním/zvyšováním kvality služeb a prosazováním
transparentnosti v odvětví. Kodex bude v příštích měsících
doplněn internetovou aplikací JASMINE Online, která bude poskytovat
informace o poskytovatelích mikroúvěrů v EU a vytvářet zprávy,
jak se doporučuje v kodexu. Dodržování tohoto kodexu se doporučuje v následném
programu navazujícím na nástroj mikrofinancování Progress (viz oddíl 5) a
může se stát podmínkou pro to, aby poskytovatelé získali finanční
prostředky. 5. Závěry
a perspektivy dalšího vývoje Nástroj mikrofinancování Progress uspokojuje
velkou poptávku ze strany bankovních i nebankovních poskytovatelů mikrofinancování.
Do března 2013 byla z celkové částky ve výši
203 milionů EUR příjemcům přislíbena částka
ve výši 101 milionů EUR (investice jsou možné do roku 2016).
Na základě dohodnutých objemů mikroúvěrů, kterých mají
poskytovatelé dosáhnout, překračuje v současnosti pákový efekt
ve výši 5,5 stanovený cíl. Zeměpisné pokrytí nástroje mikrofinancování
Progress se rozšířilo na 15 členských států. Konečným
příjemcům již byla poskytnuta částka ve výši téměř
50 milionů EUR a k těmto příjemcům patří
příslušníci znevýhodněných skupin, zejména ženy, mladí lidé, menšiny
a pracovníci s nízkou kvalifikací. Nástroj mikrofinancování Progress
významně přispěl k vytváření pracovních příležitostí a pomohl
vysokému procentu osob, které byly dříve nezaměstnané nebo neaktivní,
vrátit se do zaměstnání. Průběžné hodnocení, které má být
předloženo v roce 2014, poskytne důkladnější analýzu
programu. U doprovodného poradenství a odborné přípravy
mikropodnikatelů byl zjištěn prostor pro zlepšení. Komise bude i nadále
trvat na tom, aby EIF zajistil plnění této smluvní povinnosti. Problémem
spojeným s institucionální kapacitou poskytovatelů, který byl potvrzen
jako překážka, která zpomaluje vyplácení půjček, se bude zabývat
následný nástroj v rámci programu pro sociální změny a inovace 2014–2020[15]. Kromě financování
portfolia a sdílení rizik stejně jako na základě nástroje
mikrofinancování Progress bude tento nový nástroj poskytovat financování pro
budování kapacit a technickou pomoc pro poskytovatele mikroúvěrů v
rámci jednoho zastřešujícího programu. Nařízení o zřízení programu pro sociální
změny a inovace 2014–2020 se v současnosti nachází v posledních
fázích trojstranných jednání. Komise doufá, že se spoluzákonodárci dohodnou na
převedení zůstatku nástroje mikrofinancování Progress, který bude
zbývat po uplatnění záruk a splacení půjček a vlastního kapitálu
na konci doby trvání nástroje mikrofinancování Progress, do rozpočtu
programu pro sociální změny a inovace s cílem plně využít
revolvingový nástroj na úrovni EU, který podporuje vytváření pracovních
příležitostí a finanční začleňování. [1] Pokud jde o více informací o pákovém efektu nástroje
mikrofinancování Progress, viz část této zprávy týkající se potenciálu
k dosažení pákového efektu. [2] Přípravná akce Evropského parlamentu – „Podpora
prostředí příznivějšího pro mikroúvěry v Evropě“. [3] Pokud jde o informace o fungování nástroje
mikrofinancování Progress, viz zpráva o provádění za rok 2010,
KOM(2011) 195. [4] Patria Credit využívá záruky i financované nástroje. [5] Dohoda byla původně podepsána s First Step
(IE). Po založení Microfinance Ireland má tento poskytovatel poskytování
úvěrů ukončit. [6] Jedna smlouva byla podepsána s Volksbank Slovinsko.
Tento subjekt byl přejmenován na Sberbank banka poté, co jej získala
Sberbank. Ve zprávě se bude na tento subjekt odkazovat pomocí jeho stávajícího
názvu. [7] Na rozdíl od financovaných nástrojů. [8] Včetně příspěvku EIB. [9] Dříve uváděná prioritní půjčka pro
Pancretan Cooperative Bank se již neuvádí, jelikož tato půjčka nebyla
vyplacena a uvolnění celé částky bude zrušeno. [10] Připravuje se vyplacení prostředků pro
Banca Popolare di Milano (IT) a druhé půjčky pro Créa-Sol. Vyplacení prostředků
pro Pancreatan Cooperative Bank (EL) se kvůli nepředvídaným
systémovým změnám ukázalo jako nemožné. [11] Včetně smlouvy podepsané s First Step. [12] Rozdíl mezi počtem mikroúvěrů a počtem
příjemců lze vysvětlit přístupem založeným na postupném
čerpání úvěru, který se v některých případech používá, což
znamená, že příjemce obdrží nejprve malou částku a po určitém
čase další úvěr. Celková výše úvěru pro jednoho zákazníka
nepřesáhne 25 000 EUR. [13] http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_OFFPUB/KS-SF-12-040/EN/KS-SF-12-040-EN.PDF [14] http://ec.europa.eu/enterprise/newsroom/cf/itemdetail.cfm?item_id=6358&lang=en&title=Unleashing-Europe’s-entrepreneurial-potential-to-bring-back-growth [15] KOM(2011) 609 v konečném znění.