Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013DC0181

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ o strategii Evropské unie pro Podunají

    /* COM/2013/0181 final */

    52013DC0181

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ o strategii Evropské unie pro Podunají /* COM/2013/0181 final */


    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

    o strategii Evropské unie pro Podunají

    1.           Úvod

    Podunají zahrnuje 14 zemí a osm z nich jsou členské státy EU. Je domovem pro více než 100 milionů lidí, tj. pětinu obyvatel EU. Tyto země se liší hospodářskou silou, ale Podunají je těsně propojeno a má potenciál další integrace a růstu.

    Dvě posledních kola rozšiřování EU tento region se proměnila a brzy přistoupí Chorvatsko. Dalších pět zemí rozvíjí různými způsoby své politické, sociálně-ekonomické a odvětvové vztahy s EU. Podunajský region zaujímá strategické postavení, neboť otevírá EU bránu k jejím sousedům, regionu Černého moře, jižnímu Kavkazu a Střední Asii. Protéká jím nejmezinárodnější řeka na světě, která je důležitou dopravní cestou, životodárným propojeným povodím a světově uznávaným ekologickým koridorem.

    Podunají je propojeno příležitostmi a výzvami. Politiky podunajských zemí jsou vzájemně závislé. Mohly by však mít velký prospěch z dalšího zlepšení spolupráce, například v oblasti dokončení chybějících dopravních spojení, snižování znečištění a nebezpečí povodní, omezování závislosti na dodavatelích energie z oblastí mimo tento region a při řešení demografických změn nebo odlivu mozků. Konkurenceschopnost Podunají by rovněž mohla výrazně posílit v důsledku společného postupu v oblasti malých a středních podniků, politik na trhu práce, vzdělávání a bezpečnosti. Je třeba zlepšit institucionální kapacity na všech úrovních.

    V závěrech předsednictví ze dne 18. června 2009 požádala Evropská rada Komisi, aby vypracovala strategii EU pro Podunají. Komise reagovala na žádost Rady ve svém sdělení ze dne 8. prosince 2010. V dubnu 2011 Rada schválila toto sdělení a k němu přiložený akční plán, který vyjmenovává konkrétní opatření a příklady projektů v 11 prioritních tematických oblastech. Tato strategie se řídila stejným přístupem, jaký byl poprvé použit v případě strategie EU pro region Baltského moře.

    Strategie poskytuje silný integrovaný rámec pro země a regiony, aby mohly řešit otázky, s nimiž se nelze vypořádat uspokojivým způsobem izolovaně, naopak, vyžadují se nadnárodní strategické přístupy, projekty a sítě. Umožňuje lepší spolupráci v zájmu lepší účinnosti, pákového efektu a dopadu politik na úrovni EU i na vnitrostátní a místní úrovni, při využití stávajících politik a programů a s pomocí vytváření synergií mezi nimi.

    Strategie působí na pomezí mezi vnitrostátním a celoevropským úsilím v takových oblastech, jako je výzkum a inovace, migrace nebo bezpečnost. Posiluje začleňování zemí do EU a přibližuje k Unii země západního Balkánu, Moldavsko a regiony Ukrajiny.

    Po osmnácti měsících její realizace jsou zřejmé významné výsledky. Strategie:

    – podporuje konkrétní nadnárodní projekty s dopady na Podunají a dává nový impuls k činnosti v tomto regionu;

    – podporuje koordinaci různých vnitrostátních politik a finančních prostředků EU a připravuje půdu pro větší soudržnost a lepší výsledky s ještě větším dopadem v období 2014–2020;

    – rozvíjí širokou platformu pro spolupráci a pro řešení problémů, které byly označeny jako výzvy, jež zasluhují společnou pozornost; o postup realizace se stará 24 koordinátorů prioritních oblastí a 14 vnitrostátních kontaktních míst;

    – podtrhuje politický význam Podunají prostřednictvím strategické podpory na ministerské úrovni a konkrétní pokrok v realizaci.

    V následujících kapitolách se podává zpráva o těchto výsledcích spolu s konkrétními příklady a oblastmi, kterým je třeba věnovat větší pozornost. V kapitole 5 jsou shrnuty nabyté zkušenosti a v kapitole 6 jsou navržena doporučení pro budoucnost.

    2.           Projekty, politiky a sítě pro podunají

    Strategie se zaměřuje především na konkrétní a strategické projekty a iniciativy s makroregionálním dopadem. Strategie a s ní související akční plán jsou postaveny na čtyřech pilířích a řešení hlavních problémů. Usnadňuje nové projekty, dává nový impuls stávajícím projektům a podporuje sítě v regionu[1].

    2.1.        Spojení Podunají

    Nové projekty

    – Nové výzkumné projekty v oblasti inovativních plavidel, jako je projekt NEWS, rozvíjí technologická řešení pro obnovu dunajské flotily s konkurenceschopnějšími a vůči životnímu prostředí ohleduplnějšími přístupy, např. prostřednictvím účinnějších a čistších motorů a lepšího konstrukčního pojetí trupu lodí. Tyto projekty přispívají k plnění celkového cíle na zvýšení udržitelné nákladní dopravy na řece do roku 2020 o 20 % proti roku 2010.

    – Z Dunaje, Sávy a Tisy jsou odstraňovány vraky plavidel, čímž se zlepšují plavební a ekologické podmínky. Projekt na odstranění vraků lodí v celkovém objemu přibližně 15 000 tun vznikl z iniciativy Srbské obchodní komory v rámci strategie a je do něj zapojen i soukromý sektor.

    – Pokročily práce na projektu propojovacího plynovodu mezi Bulharskem a Srbskem. Tento projekt má spojit region Baltského moře s Jaderským a Egejským mořem a dále s Černým mořem. Plynovod bude mít délku 150 km. Přispívá k diverzifikaci dodávek plynu, zajišťuje zabezpečení dodávek plynu a završuje důležitý regionální „okruh“ dodávek plynu.

    Nový impuls pro stávající projekty

    – Přístup založený na spolupráci usnadňuje dokončení mostu Calafat-Vidin mezi Rumunskem a Bulharskem. Most je spolufinancován z evropských fondů a je teprve druhým mostem na 630 km dlouhém hraničním úseku řeky, který zajišťuje důležitý chybějící článek v transevropské dopravní síti (TEN-T).

    Nové iniciativy pro oblast koordinace politiky

    – Na výzvu Komise přijali ministři dopravy podunajských zemí dne 7. června 2012 Prohlášení o údržbě vodní cesty na Dunaji a zavázali se ke konkrétním opatřením, včetně sledování hloubky vody a signalizaci plavebních tras na mělkých úsecích. To vedlo následně k dohodě mezi Rumunskem a Bulharskem o společném plánování prací a sdílení zařízení.

    – Byl vytvořen model trhu s plynem pro Podunají k vyčíslení regionálního dopadu projektů plynárenské infrastruktury, které se v tomto regionu plánují. V důsledku toho se nyní podunajské země domlouvají na zásadních doporučeních pro budoucnost takových projektů.

    2.2.        Ochrana životního prostředí v Podunají

    Nové projekty

    – Generální ředitelství Komise pro výzkum a inovace zveřejnilo výzvu k předkládání výzkumných projektů, které by navrhly výzkum v oblasti životního prostředí a zlepšily využívání výsledků v tomto regionu. Díky tomu byly zmobilizovány významné veřejné (EU a státní) i soukromé subjekty a zdroje na účinnou správu řeky, její delty, moře a mořského pobřeží.

    – Byla vytvořena pracovní skupina pro jesetera ruského, aby zajistila životaschopnou populaci této důležité ryby v řece a usnadňovala realizaci projektů, opatření a iniciativ vedoucích k navrácení jesetera do Dunaje. Tato skupina prosazuje komplexní přístup a projojuje biologickou rozmanitost s takovými oblastmi politiky, jako jsou kvalita vody, prostupnost přírodních stanovišť, hospodářský rozvoj, environmentální osvěta či dokonce prevence trestné činnosti (spojené s nezákonným obchodem s kaviárem).

    Nový impuls pro stávající projekty

    – Projekt DANUBE FLOODRISK se zabývá metodami a databázemi, s jejichž pomocí mohou země pracovat společně. 19 institucí v osmi podunajských zemích, které se tohoto projektu účastní, urychluje pokrok směřující ke sdíleným databázím a povodňovým mapám. Doplňkovou práci vykonává Evropský systém informací o povodních (EFAS).

    2.3.        Budování prosperity v Podunají

    Nové projekty

    – Generální ředitelství Komise pro komunikační sítě, obsah a technologie zahájilo v rámci sedmého rámcového programu nový projekt elektronické infrastruktury s cílem zlepšit dostupnost a poskytování moderních počítačových služeb výzkumným pracovníkům. Tato nová elektronická infrastruktura bude působit jako most do superpočítačového zařízení evropské iniciativy PRACE pro země Podunají, a vlastně také pro některé zakavkazské země. Z toho těží projekt SEERA-EI, který toto a také další práce řadí do regionální agendy Podunají.

    – Podnikatelské fórum Podunají, které koordinuje Rakouská obchodní komora, je důležitou síťovou platformou pro více než 300 malých a středních podniků. Podporuje kontakty mezi podniky a vztahy s poskytovateli znalostí, jako jsou výzkumné ústavy a univerzity.

    – V Podunají jsou zřizována střediska pro přenos technologie, přičemž pět pilotních projektů bylo přiděleno významným univerzitám v Podunají s cílem posílit vztahy mezi akademickými kruhy a soukromým sektorem.

    – V jiném pilotním projektu vyvíjejí školy a studenti v Podunají společně inovační vzdělávací kurzy a tvůrčí vzdělávací programy na podporu nadnárodních kontaktů mezi kulturami s důrazem na aktivní občanství a úsilí o udržitelný rozvoj. Zpracovává se inovační příručka pro učitele, která se bude používat v celém Podunají.

    Nové iniciativy v oblasti koordinace politiky

    – Na základě zkušeností z programu BONUS v regionu Baltského moře byly zahájeny práce na vytvoření Fondu výzkumu a inovace v Podunají, v němž se sdruží vnitrostátní a regionální finanční prostředky. Dne 9. července 2012 bylo v Ulmu podepsáno společné Prohlášení ministrů podunajských zemí pro výzkum, které otevřelo cestu pro přípravné práce. Generální ředitelství pro výzkum a inovace a Generální ředitelství pro regionální a městskou politiku tuto práci podporuje, a to zejména prostřednictvím projektu INCO.net pro Dunaj, ale i jinou pomocí.

    2.4.        Posílení Podunají

    Nové projekty

    – Společné výzkumné středisko zahájilo iniciativu na poskytnutí vědecké podpory strategie, a to ve spolupráci s klíčovými vědeckými partnery z regionu Podunají. Byly zahájeny práce na vytvoření referenční datové a servisní infrastruktury celého Podunají pro řešení společných problémů, jako je ochrana životního prostředí, splavnost, zavlažování a rozvoj zemědělství a výroba energie. Zahajují se čtyři tematické vědecké klastry s cílem posílit vědeckou spolupráci a zefektivnit výzkumné činnosti. Zvláštní zaměření na strategie inteligentní specializace podporuje země a regiony při sestavování regionální inovační strategie;

    – Aby zlepšil přístup k finančním prostředkům v regionu páruje Dialog o financování Podunají projektové náměty a prostředky a seznamuje navrhovatele projektů (např. malé a střední podniky) s mezinárodními finančními institucemi a s programy financování.

    Nové iniciativy v oblasti koordinace politiky

    – Ze setkání policejních velitelů v lednu 2012 vzešla iniciativa zintensivnit spolupráci mezi policejními orgány v Podunají, zlepšit opatření proti trestné činnosti spojené s řekou (včetně organizované trestné činnosti) a založit platformu nadnárodního vymáhání práva. EUROPOL navíc sestavil zvláštní projekt zaměřený na analýzu hrozeb pro Podunají.

    3.           Co nejvíce využít stávající prostředky: Uspořádat zdroje financování a vytvořit synergie

    S pomocí lepší koordinace se zlepšil způsob využívání zdrojů a know-how, které již region nejednou má k dispozici. Na základě tohoto přístupu se strategie snaží o dosažení lepších výsledků a silnějšího dopadu sladěním stávajících finančních prostředků a politik na úrovni EU, států a regionů. Pro příklad lze uvést:

    – Infrastrukturní projekty, jako je čistírna odpadních vod v Budapešti, zajišťují lepší kvalitu vody v celém regionu, a jsou financovány z evropských strukturálních a investičních fondů.

    – Přeshraniční programy, např. Rumunsko-Srbsko a Maďarsko-Srbsko, se stále více slaďují se strategií pomocí specifických výzev nebo přiznáváním bodů navíc ve výběrových řízeních. Ve složce přeshraniční spolupráce NPP na rok 2011 jen samo Srbsko vyčlenilo 19 milionů EUR na projekty, které se týkají výhradně strategie.

    – Programy nadnárodní spolupráce, např. pro jihovýchodní Evropu a pro střední Evropu, financovaly nové projekty strategie pro Podunají;

    – Sedmý rámcový program pro výzkum vydal tři výzvy, které se specificky zabývají problémy Podunají, a sice modernizací loďstva, ekologickými řešeními a koordinací politik v oblasti vědy a techniky.

    – Projekty spolufinancované Generálním ředitelstvím pro podniky a průmysl, podpořily mezinárodní udržitelný cestovní ruch v Podunají.

    – V návrhu revidovaných pokynů pro transevropskou dopravní síť je nyní zohledněn Dunaj v celé své délce.

    – V souvislosti s investičním rámcem pro západní Balkán, který je financován z nástroje předvstupní pomoci, mají přednost projekty, které jsou v souladu se strategií.

    – Evropský parlament podporuje pilotní projekty a přípravné akce pro Podunají, poskytuje koordinátorům prioritních oblastí technickou pomoc a vybízí k novátorským přístupům při realizaci strategie.

    – Některé regiony, například Bádensko-Württembersko, samy vyčlenily prostředky na podporu strategie, včetně podpory projektů s evidentním makroregionálním dopadem v jejich počáteční fázi.

    – Evropská investiční banka spolu s Maďarskem zřídila v Budapešti Dunajské kontaktní místo, aby usnadnila rozvoj nadnárodních investičních projektů.

    – Podobné práce probíhají na vytvoření celkového nástroje technické pomoci Podunají, který pomůže ve fázi přípravy projektu.

    Pokud jde o důležité nadcházející programové období 2014–2020, je nezbytné, aby bylo možné dále využívat programy a politiky k realizaci strategie:

    – makroregionální strategie jsou zdůrazněny ve Společném strategickém rámci, který zahrnuje koordinaci evropských strukturálních fondů a Evropského investičního fondu („fondy ESI“). Tím je dán strategický směr procesu programování a usnadněno odvětvové a teritoriální spojení finančních prostředků v režimu sdíleného řízení, konkrétně Fondu soudržnosti, Evropského fondu pro regionální rozvoj, Evropského sociálního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského námořního a rybářského fondu.

    – Makroregionální přístup je součástí dohod o partnerství pro jednotlivé země, aby bylo zajištěno, že tento přístup zohlední všechny vnitrostátní či regionální programy a programy spolupráce. Je tím zajištěno financování strategie v budoucnosti prostřednictvím fondů ESI, a zároveň i udržitelnost v nadcházejících letech.

    – Pro Podunají je vytvořen nově definovaný zvláštní program nadnárodní spolupráce při financování projektů na vytváření sítí a při poskytování institucionální podpory realizace a řízení těchto projektů.

    4.           Platforma pro spolupráci

    Po mnoha konfliktech a rozdělování a v návaznosti na rozšiřování EU tak strategie poprvé zavádí v tomto regionu do života strukturu operativní spolupráce, díky níž budou společné problémy Podunají řešeny ve spolupráci. Jedná se o důležitou novou platformu skládající se z projektů a programování, ale také z široké škály zainteresovaných stran, včetně podunajských zemí, které se ke spolupráci politicky zavázaly na nejvyšší úrovni.

    Aniž by se vytvářely nové instituce, tato platforma umožňuje klíčovým zúčastněným stranám vnitrostátních a regionálních orgánů napomáhat každodenní realizaci:

    – Strategie je rozdělena do 11 funkčních prioritních oblastí, v nichž se propojí odbornost a odpovědnost: 1) vnitrozemská vodní, železniční, silniční a letecká doprava; 2) energetika; 3) kultura a cestovní ruch; 1) kvalita vody, 5) rizika pro životní prostředí; 6) biologická rozmanitost; 7) znalostní společnost a informační technologie; 8) konkurenceschopnost a rozvoj klastrů; 9) investice do lidí a dovedností; 10) institucionální kapacita; 11) bezpečnost.

    – Tyto oblasti vedou koordinátoři prioritních oblastí, vysocí státní a regionální činitelé a odborníci ve svém tematickém oboru. Pomáhají jim kolegové z podunajských zemí a všichni jsou organizováni v 11 řídících skupinách, tj. jedna řídící skupina pro každou prioritní oblast. Jedná se o důležité nové samostatné platformy spolupráce.

    – Na národní a regionální úrovni zajišťují realizaci vnitrostátní kontaktní místa, která ukotvují strategii do vnitrostátních a regionálních poměrů a nutí rozhodující politické činitele, aby „mysleli makroregionálně“. Politické závazky se získávají prostřednictvím setkání ministrů zahraničních věcí a rezortních ministrů i prostřednictvím iniciativ měst a regionů.

    – Provádění evropských nástrojů, ukotvení strategie v politikách EU cestou kontaktů se zainteresovanými stranami v podunajských zemích, navázání styků s tvůrci politiky na úrovni EU, například prostřednictvím pravidelných fór poslanců Evropského parlamentu, pravidelné účasti úředníků Komise na zasedáních, kde se jedná o otázkách celého Podunají a prostřednictvím institucionální podpory poskytované z rozpočtu EU.

    – Program INETRACT zajišťuje budování kapacit a organizační podporu, jakož i komunikační nástroje (např. vizuální identitu, internetové stránky, zpravodaj) pro prezentaci výsledků strategie ve sdělovacích prostředcích a široké veřejnosti.

    – Strategie vychází z toho, čeho již bylo dosaženo, a staví do popředí a poskytuje operativní podporu stávajícím institucím v regionu, jako je například Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje (ICPDR), která se zabývá otázkami životního prostředí a jakosti vody, a Dunajská komise, která se stará o splavnost. Do práce jsou zapojeny i subjekty občanské společnosti, které se účastní seminářů zainteresovaných stran, zasedání řídících skupin a výročního fóra, zejména v prioritní oblasti 10 „institucionální kapacita“.

    5.           Nabyté zkušenosti

    Po počátečním období realizace lze shrnout tato hlavní ponaučení:

    Realizační struktura

    · Základ realizace strategie tvoří národní kontaktní místa, koordinátoři prioritních oblastí a jejich řídící skupiny. Jejich práce potřebuje další ukotvení v politických a správních strukturách. Jejich viditelná ústřední role vyžaduje institucionální stabilitu, politické uznání a přidělení dostatečných lidských zdrojů. Pro plnění jejich úlohy je velmi důležité dostatečné personální vybavení a podpora ministerstev.

    · Ze zkušeností vyplývá, že vnitrostátní koordinace funguje lépe v zemích, které zřídily meziresortní pracovní skupiny pro koordinaci prací na Dunaji na vnitrostátní úrovni, zejména v případech, kdy byly založeny platformy na politické úrovni či na úrovni vyšších státních úředníků, a pokud jim byl v práci nápomocen technický sekretariát. Jedná se o osvědčený postup, který by se měl být uplatňovat v celém tomto regionu.

    · Až do roku 2014 lze z rozpočtu EU poskytnout jen omezené přímé financování pro realizační strukturu. Protože však není zajištěno ani financování po tomto roce, je třeba nalézt jiné prostředky podpory, např. vnitrostátní zdroje, budoucí program nadnárodní spolupráce v Podunají a budoucí program INTERACT.

    Politická podpora

    · Strategie odstartovala díky podpoře na vysoké politické úrovni a ta hraje rozhodující úlohu i při její realizaci. Setkání ministrů (pro dopravu, výzkum a inovace, energetiku) měla velký význam pro pokrok v údržbě řeky Dunaj, pro koordinaci vnitrostátních a regionálních výzkumných a inovačních politik a pro podporu nečlenských států EU, které realizují třetí energetický balíček v rámci Energetického společenství;

    · Setkání ministrů zahraničních věcí zdůraznila celkovou politickou podporu pro strategii. Práce urychlila aktivní úloha Maďarska během jeho předsednictví. Zvlášť užitečné je to tehdy, když je politická úroveň provázána s cyklem akcí strategie.

    Financování konkrétních opatření,

    · Nesmírně důležité je co nejlepší využívání stávajících politik a programů, jako např. evropských strukturálních fondů a investičního fondu (fondy ESI), nástroje předvstupní pomoci, programu TEN-T, rámcového programu pro výzkum a vývoj nebo soukromých finančních prostředků. Co se týče období 2014–2020, je nezbytné systematicky zapracovat strategii do programů. Podunajské země, regiony a Evropská komise musí v tomto směru vyvinout společné úsilí.

    · Byly zahájeny významné iniciativy na podporu projektů v jejich přípravné fázi a na zlepšení přístupu k financím, jako např. nástroj technické pomoci Podunají, prostředky ze spolkové země Bádensko-Württembersko, Dunajské kontaktní místo v Budapešti nebo dialog o financování Podunají. Vazby mezi těmito iniciativami je třeba posilovat.

    Posílení stávajících iniciativ

    · Byla vytvořena součinnost se stávajícími subjekty a iniciativami, například s ICPDR (Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje), Energetickým společenstvím nebo s Mezinárodní organizací pro migraci, a je třeba ji dále posilovat. Zapojení stávajících institucí, subjektů a sítí vychází z pozitivních zkušeností nabytých jinde, zvláště v oblasti Baltského moře. Tomu stále více napomáhá skupina na vysoké úrovni, která byla zřízena pro pomoc a poradenství makroregionálním iniciativám, což posiluje dostupné odborné znalosti, brání vzniku paralelních struktur a umožňuje optimální využívání dostupných zdrojů.

    Orientace na výsledky a cíle

    · Cíle, mezníky a plány určují prioritu prací, přispívají k včasné realizaci a usnadňují komunikaci o potenciálu strategie. Měly by se průběžně přezkoumávat a sledovat.

    Integrace politik a prostředků

    · Integrující přístupy mají zvláštní hodnotu, například v tom, že při rozvoji vodní cesty spojují zájmy plavební a ochranu životního prostředí, jak je tomu v úseku na východ od Vídně. Komise usnadňuje meziodvětvovou spolupráci, např. v oblasti vědy, prostřednictvím činnosti Společného výzkumného střediska a za účasti příslušných útvarů a více zdrojů financování. Obecně platí, že je nutné více využívat rámců na úrovni EU, a ještě více platí, že Podunají je mnohem více, než jen řeka.

    Začleňování zemí, které nejsou členy EU

    · Strategie zahrnuje na rovnoprávné úrovni šest zemí, které nejsou členy EU, a tím podporuje integrační procesy a posiluje spolupráci v podunajském regionu. Je třeba nalézt a posílit novátorská řešení, jak usnadnit účast těchto zemí a financovat realizaci projektů. Znamená to již plnoprávnou účast na koordinaci prioritní oblasti a v řídících skupinách, kde se podpoře účasti věnuje zvláštní pozornost. Přinejmenším jedna nečlenská země EU přidělila své prostředky, které získala od EU na činnosti v rámci strategie pro Podunají, a tento postup by si měly osvojit i další země.

    Komunikace

    · Společná vizuální identita, obsažné internetové stránky pokrývající všechny prioritní oblasti, informační zpravodaj a propagační materiály vytvořené se silnou podporou programu INTERACT zvýšily viditelnost a usnadnily komunikaci. Bylo by vhodné centralizovat informace o zasedáních a konferencích, kde se jedná o Dunaji, a umožnit tak jednotnější informování o těchto událostech.

    · První výroční fórum, které se konalo v listopadu 2012 v Řezně, potvrdilo politickou podporu pro strategii a poskytlo příležitost prezentovat a prodiskutovat její realizaci. Konání takové konference přináší přidanou hodnotu, neboť se koná pravidelně a jelikož je to spolu s poradou ministrů zahraničních věcí nejdůležitější událost této strategie.

    6.           Doporučení

    Strategie EU pro Podunají prokázala v první fázi své realizace jednoznačný potenciál. Obrátila pozornost na oblast se značným potenciálem pro rozvoj a další integraci, řešila společné problémy, jako je udržitelné využívání zdrojů nebo změny klimatu cestou spolupráce. Pro zajištění pokračující práce na hlavních problémech, s nimiž se region potýká, a na základě zde uvedených zkušeností, jakož i na základě diskusí v rámci prvního výročního fóra Komise doporučuje, aby zúčastněné země a regiony:

    · posílily své vnitřní realizační struktury, které poskytují přiměřenou finanční podporu, politickou podporu a větší institucionální stabilitu;

    · zajistily kontinuitu a odpovídající pověření pro zástupce vyslané do řídících skupin a aby využívaly programy evropských strukturálních fondů a investičního fondu na léta 2014–2020 k podpoře realizačních struktur;

    · s pomocí Evropské komise zavedly udržitelné vedení a strategické plánování pro strategii tak, aby zúčastněné země a regiony převzaly plnou odpovědnost. Realizace strategie by měla být soběstačnější a její struktury by měly zajišťovat kontinuitu, i když se změní osoby;

    · trvale sledovaly realizaci všech prioritních oblastí, včetně angažovanosti na politické úrovni a konkrétních výsledků, s cílem soustředit úsilí na konkrétní úkoly a zajistily zaměření a poskytly základ pro stanovení priorit a zeštíhlenou a více na výsledky orientovanou strukturu;

    · zajistily větší zaměření na výsledky věnováním větší pozornosti vhodným cílům a ukazatelům, milníkům a plánům;

    · zajistily systematické začlenění strategie do celounijních, vnitrostátních a regionálních programů pro období 2014–2020, zejména v programech evropských strukturálních fondů a investičního fondu, Horizont 2020, COSME a nástroje pro propojení Evropy s využitím odborných znalostí dunajských sítí a klíčových zainteresovaných účastníků při plánování a realizaci;

    · posilovaly příspěvek strategie ke strategii Evropa 2020 prostřednictvím konkrétních opatření v Podunají v souvislosti s inteligentním a udržitelným růstem podporujícím začleňování;

    · posilovaly soudržnost opatření v Podunají s politikami EU, aby se aktivity v rámci strategie projednávaly v stávajících institucích, v Radách v příslušném specializovaném složení, případně na zvláštních setkáních ministrů;

    · posílily komunikační aktivitu s cílem oslovit širší publikum;

    · zřídily výroční konferenci jako hlavní událost roku, která stanoví strategický směr, vytvoří vazby a společné přístupy a propaguje úspěchy;

    · spolu s Evropskou komisí posílily koordinaci a soudržnost se stávajícími a případnými budoucími iniciativami EU tohoto nebo podobného makroregionálního typu zahrnujícího moře a povodí řeky.

    [1]               Úplná zpráva o každé prioritní oblasti je dostupná na stránkách Strategie EU pro Podunají (www.danube-region.eu/pages/reports)

    Top