EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011XP1125(01)

Příspěvek XLVI – Konference parlamentních výborů pro evropské záležitosti parlamentů Evropské unie (COSAC) – Varšava, 2. – 4. října 2011

Úř. věst. C 345, 25.11.2011, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

25.11.2011   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 345/1


PŘÍSPĚVEK XLVI

Konference parlamentních výborů pro evropské záležitosti parlamentů Evropské unie (COSAC)

Varšava, 2.–4. října 2011

2011/C 345/01

1.   Víceletý finanční rámec

1.1

S ohledem na neustávající ekonomickou a finanční krizi v některých členských státech; na problémy nadměrného rozpočtového schodku, který nutí značný počet členských států k přijetí dalekosáhlých úsporných programů; na sociální nepokoje, které na jedné straně povzbuzují euroskepticismus, a na rostoucí potřeby a výzvy, které se týkají dlouhodobě udržitelného vývoje Evropské unie, a na provádění strategie Evropa 2020 a na nutnost udržet krok s globální konkurencí na straně druhé; COSAC podporuje úsilí orgánů EU, které vedlo k návrhu víceletého finančního rámce na období 2014–2020, jenž poskytne základ pro diskusi a rozhodování v Evropské unii. Výsledek rozhovorů však musí brát v potaz rámce národních rozpočtů a národní rozpočtové strategie.

1.2

COSAC považuje za nezbytné zjednodušit pravidla a postupy vztahující se k akumulaci, alokaci a využití vlastních zdrojů Evropské unie a zvýšit jejich transparentnost. COSAC dále podporuje orgány EU v přijímání vhodných opatření v této oblasti. Národní parlamenty a Evropský parlament v příhodnou dobu zváží přínos těchto konkrétních opatření.

1.3

COSAC pečlivě analyzuje návrhy na zřízení různých druhů evropských daní, které by poskytly nový zdroj příjmu do evropského rozpočtu. COSAC se domnívá, že by nové nástroje neměly v období překonávání krize uvalovat další finanční zátěž na soukromý sektor či na jednotlivce. V některých případech by takováto opatření mohla také narušit rovné podmínky mezi subjekty EU a jejich globálními konkurenty.

1.4

Vzhledem k složitosti současné situace a k velkému počtu problémů, které se vztahují k potřebě zlepšit plánování, schvalování a uplatňování budoucích rozpočtů EU, COSAC vybízí příslušné orgány, aby v této oblasti urychlily legislativní proces, a aby pokud možno častěji pořádaly rozsáhlejší sociální konzultace.

1.5

COSAC vybízí orgány EU, aby vyjednaly a přijaly víceletý finanční rámec na období 2014–2020, který by umožnil střednědobým a dlouhodobým politikám EU jejich uplatnění v souladu s evropským principem solidarity, a zároveň bral v potaz současnou ekonomickou a finanční krizi. V této souvislosti COSAC zdůrazňuje, že politika soudržnosti je spolu se spravedlivou společnou zemědělskou politikou základním nástrojem při upevňování pospolitosti, zmenšování ekonomických a sociálních rozdílů mezi členskými státy a při dosahování strategických cílů EU. Obě by se měly nadále zaměřovat na růst a vývoj nejméně rozvinutých oblastí.

1.6

COSAC zdůrazňuje mimořádnou důležitost unijního financování projektů evropského zájmu. Ty sice nemusí přitáhnout dostatečné financování soukromého sektoru, jsou však nezbytné k dosažení cíle politiky EU, jímž je dobře fungující vnitřní trh.

1.7

COSAC vítá oznámení polského předsednictví o uspořádání konference o víceletém finančním rámci v termínu 20.–21. října 2011. COSAC zároveň vítá záměr předsednictví pozvat zástupce národních parlamentů a zdůrazňuje, že je důležité, aby se národní parlamenty účastnily od samého počátku.

1.8

COSAC vybízí orgány EU, aby během vyjednávání víceletého finančního rámce zařadily mezi své cíle zvýšení zodpovědnosti a průhlednosti řízení finančních prostředků EU. S ohledem na postoj Evropské komise COSAC vyzývá členské státy, aby zvýšily zodpovědnost a průhlednost při nakládání s finančními prostředky EU na národní úrovni.

2.   Dva roky poté, co vstoupila v platnost Lisabonská smlouva – zkušenosti parlamentů

2.1

COSAC poukazuje na svou první debatu o hodnocení parlamentních zkušeností a o nejlepších postupech dva roky poté, co vstoupila v platnost Lisabonská smlouva.

2.2

COSAC vítá aktivní účast národních parlamentů při kontrole subsidiarity dle Protokolu 2 o používání zásad subsidiarity a proporcionality připojeného k Lisabonské smlouvě. Národní parlamenty zaujaly k praktickému uplatňování zásady subsidiarity různé přístupy. COSAC je přesvědčen, že by si národní parlamenty a orgány EU měly aktivně vyměňovat informace a osvědčené postupy při uplatňování Protokolu 2. Pokračující diskuze o uplatňování protokolu mezi všemi zúčastněnými stranami by měla přispět k jednoznačnějšímu výkladu jeho ustanovení a následnému jednotnějšímu provádění.

2.3

V souladu s článkem 5 Protokolu 2, COSAC zdůrazňuje, že pokud mají národní parlamenty vykonávat svěřené pravomoci, je nutné jim umožnit, aby hodnotily finanční dopady návrhů legislativních aktů EU. V případě směrnic by měly být taktéž hodnoceny dopady na národní právní systémy. COSAC navíc připomíná, že návrhy legislativních aktů EU by měly být odůvodněny na základě kvalitativních a kvantitativních ukazatelů. COSAC poukazuje na to, že analýzy dodržování principu subsidiarity v důvodových zprávách Evropské komise doposud nesplnily požadavky článku 5.

2.4

COSAC bere na vědomí obavy národních parlamentů, které se týkají kvality a nezávislosti hodnocení dopadu návrhů legislativních aktů EU. Tato hodnocení jsou mnohdy považována za příliš zjednodušená a svým obsahem nedostatečná. COSAC upozorňuje na návrh několika národních parlamentů, podle něhož by měl být celý text hodnocení dopadu vždy překládán do všech oficiálních jazyků EU.

2.5

COSAC uvítal proběhnuvší diskusi o spolupráci národních parlamentů s Evropskou komisí. COSAC žádá Evropskou komisi, aby vzala v potaz závěry této diskuse při svém vlastním hodnocení stavu Unie a při přípravě pracovních programů Komise.

2.6

COSAC je v zásadě spokojen s úzkou a otevřenou spoluprácí mezi národními parlamenty a Evropskou komisí, která vznikla na základě Lisabonské smlouvy. Neformální politický dialog mezi Evropskou komisí a národními parlamenty přispěje k posílení účasti parlamentů na rozhodovacím procesu EU. COSAC nicméně podotýká, že v souladu s článkem 6 Protokolu 2, musí předkládaná odůvodněná stanoviska uvádět důvod, proč není dotyčný návrh v souladu se zásadou subsidiarity, nikoli proč je s ohledem na tuto zásadu v pořádku.

2.7

COSAC vyzývá Evropskou komisi k přesnějším a jednoznačnějším odpovědím na odůvodněná stanoviska týkající se návrhů legislativních aktů EU. Mnoho národních parlamentů se domnívá, že by se odpovědi Evropské komise měly zaměřit do větší míry na konkrétní pochyby vyjádřené v odůvodněných stanoviscích, která byla předložena národními parlamenty. COSAC žádá Evropskou komisi, aby podnikla nezbytné kroky k tomu, aby její odpovědi na odůvodněná stanoviska nebo na příspěvky v rámci politického dialogu byly vždy předány ve lhůtě tří měsíců.

2.8

COSAC bere na vědomí obavy vyslovené řadou národních parlamentů, z nichž některé byly zmíněny v odůvodněných stanoviscích, a to, že pravomoc Evropské komise vydávat právní předpisy prostřednictvím delegovaných aktů je příliš rozsáhlá. COSAC upozorňuje, že toto může vést k situaci, kdy zásadní aspekty politik EU, vyhrazené návrhům legislativních aktů, budou mimo dosah kontroly národních parlamentů.

2.9

S ohledem na další meziparlamentní spolupráci COSAC zdůrazňuje význam intenzívní komunikace jako součásti dialogu a výměny informací a osvědčených postupů mezi evropskými výbory národních parlamentů členských států EU a Evropským parlamentem.


Top