Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0411

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ o dopadu rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady, kterými se mění právní základy evropských programů v oblasti celoživotního učení, kultury, mládeže a občanství

    /* KOM/2010/0411 konecném znení */

    52010DC0411

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ o dopadu rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady, kterými se mění právní základy evropských programů v oblasti celoživotního učení, kultury, mládeže a občanství /* KOM/2010/0411 konecném znení */


    [pic] | EVROPSKÁ KOMISE |

    V Bruselu dne 30.7.2010

    KOM(2010)411 v konečném znění

    ZPRÁV A KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

    o dopadu rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady, kterými se mění právní základy evropských programů v oblasti celoživotního učení, kultury, mládeže a občanství

    ZPRÁV A KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

    o dopadu rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady, kterými se mění právní základy evropských programů v oblasti celoživotního učení, kultury, mládeže a občanství

    ÚVOD

    Dne 16. prosince 2008 Evropský parlament a Rada přijaly čtyři rozhodnutí, kterými se mění právní základy programů v oblasti celoživotního učení, kultury, mládeže a občanství[1].

    Těmito rozhodnutími se z poradního postupu stanoveného rozhodnutím Rady 1999/468/ES ze dne 28. června 1999 vyjímají některá rozhodnutí Komise o poskytnutí grantů v rámci těchto programů. Záměrem bylo zjednodušit postupy a zkrátit čas potřebný pro rozhodování týkající se přímo příjemců, aby se dosáhlo rychlejšího a účinnějšího provádění těchto programů.

    Podle původního právního základu se musela Komise před formálním rozhodnutím o poskytnutí grantu povinně v průběhu omezujících prodlev poradit s Evropským parlamentem a programovými výbory. K době potřebné pro přezkum se někdy dále připojovala období pauz, což způsobovalo další prodlevy v provádění.

    Když vstoupila v platnost uvedená pozměňující rozhodnutí, byl poradní postup nahrazen postupem informování. Komise je nyní povinna informovat Evropský parlament a programový výbor do dvou pracovních dnů od přijetí rozhodnutí o výběru. Tyto informace zahrnují popis a rozbor došlých žádostí, popis posouzení a výběrového řízení a seznamy projektů navržených na financování i projektů, jejichž financování bylo zamítnuto.

    V pozměňujících rozhodnutích bylo Komisi uloženo, aby předložila Evropskému parlamentu a Radě zprávu o dopadech těchto rozhodnutí do 18 měsíců od jejich vstupu v platnost.

    Spolu s těmito rozhodnutími přijaly Evropský parlament a Rada dne 16. prosince 2008 rozhodnutí č. 1298/2008/ES, kterým se zavádí akční program Erasmus Mundus 2009–2013, kterým se rovněž Komisi ukládá povinnost informovat Evropský parlament a programový výbor do dvou dnů od přijetí rozhodnutí o výběru.

    Přestože rozhodnutí, kterým se zavádí akční program Erasmus Mundus, neukládá Komisi povinnost předložit zprávu, Komise se rozhodla, že v zájmu transparentnosti zahrne do zprávy i dopad nového informačního postupu na provádění tohoto programu. Jediná zpráva tak zahrnuje dopad všech pěti rozhodnutí.

    Metodika

    V této zprávě se pro každý program představuje informační postup, který byl proveden v roce 2009, a uvádí se jeho srovnání s poradním postupem, který se používal dříve. Ve zprávě je posouzen dopad nového informačního postupu na řízení grantů, zejména pokud jde o dobu trvání výběrové řízení od uzávěrky podávání žádostí až po oznámení příjemcům. Ve zprávě je také zohledněn dopad administrativní zátěže a reakce nebo stížnosti ohledně poskytnutých informací nebo samotného informačního postupu.

    ROZHODNUTÍ O VÝBěRU V RÁMCI NOVÉHO INFORMAčNÍHO POSTUPU

    Informační postup byl v roce 2009 použit u 30 výběrových řízení, z nichž u 27 lze provést srovnání s rozhodnutími učiněnými v rámci poradního postupu, viz tabulky v příloze[2].

    V rámci programu v oblasti celoživotního učení bylo v roce 2009 učiněno 7 rozhodnutí o výběru. U pěti z nich je možno provést úplné porovnání s rozhodnutími z let 2007 a 2008. Porovnání není možné u grantů poskytnutých v rámci průřezového programu, klíčové aktivity 1 (Podpora evropské spolupráce v oblasti vzdělávání a odborné přípravy), protože první výběrové řízení se uskutečnilo až v roce 2009 za nového informačního postupu; granty poskytnuté na vývoj a realizaci Evropského rámce kvalifikací lze porovnávat pouze s rokem 2008 (v roce 2007 neproběhlo žádné výběrové řízení).

    V programu Kultura se nový informační postup v roce 2009 použil ve výběrových řízeních u čtyř akcí, které lze porovnat s akcemi uskutečněnými v letech 2008 a 2006[3] za předchozího programu Kultura. V roce 2007 se žádné rozhodnutí prostřednictvím poradního postupu neuskutečnilo.

    U programu Mládež v akci se v roce 2009 uskutečnilo celkem sedm výběrových řízení. Pro granty poskytnuté v rámci Akce 4.6 – Partnerství nelze provést srovnání, protože se první výběr uskutečnil až v roce 2009. Granty poskytnuté v rámci Akce 4.4 – Projekty podporující tvořivost a inovace v odvětví mládeže lze srovnávat pouze s rokem 2007 (v roce 2008 se neuskutečnilo žádné výběrové řízení) a granty poskytnuté v rámci Akce 4.1 – Podpora projektů činných na evropské úrovni v oblasti mládeže a prvního kola centralizovaného výběrového řízení lze porovnávat pouze s rokem 2008, protože na tyto granty poskytnuté v roce 2007 se postup konzultací nepoužil.

    V roce 2009 se nový informační postup použil také na deset akcí programu Evropa pro občany (u akce 1.1 Partnerství měst – druhá fáze a u akce 2.7 – Podpora projektů uskutečňovaných z podnětu organizací občanské společnosti se postup projednávání ve výborech neuskutečnil, takže není možné srovnání) a na granty poskytnuté na postgraduální stipendia a programy v rámci Erasmus Mundus . V případě programu Erasmus Mundus je možné srovnání pouze s rokem 2007, protože vzhledem k přechodu na nový program se v roce 2008 neuskutečnilo žádné výběrové řízení.

    DOPAD NOVÉHO INFORMAčNÍHO POSTUPU NA PROVÁDěNÍ PROGRAMů

    U všech programů došlo k podstatnému zkrácení doby, která uběhla od termínu pro podání žádostí do přijetí rozhodnutí o poskytnutí grantu a oznámení příjemcům.

    Dále je nutno poznamenat, že s výjimkou programu Erasmus Mundus bylo u všech programů s Evropským parlamentem dohodnuto, že než vstoupí informační postup v platnost, bude se ve druhé polovině roku 2008 u rozhodnutí o výběru, kterým přísluší poradní postup, uplatňovat právo kontroly pouze v omezeném rozsahu. V žádném případě se však tímto omezeným právem kontroly nedosáhlo tak výrazného zkrácení celkové doby trvání výběrového řízení jako zavedením informačního postupu.

    Pokud jde o program celoživotního učení , byla v roce 2009 rozhodnutí o poskytnutí grantu příjemcům oznámena průměrně 123 dní po lhůtě pro podání žádostí, přičemž v průměru došlo ke zrychlení o 37 dní ve srovnání s rokem 2008 a o 32 dní ve srovnání s rokem 2007. V jediném případě (Leonardo da Vinci – Přenos inovací) byla tato doba v roce 2009 mírně delší než v roce 2008, protože musel být podrobně přezkoumán zvláštní případ, který se dotýkal finančních zájmů EU.

    Pokud jde o program Kultura , došlo k oznámení v průměru 152 dní po lhůtě pro podání žádostí. Zrychlení oproti roku 2008 tedy činí v průměru 54,5 dne a 117 dní oproti roku 2007.

    V rámci programu Mládež v akci došlo k průměrnému zlepšení o 40 dní oproti roku 2008 a o 75 dní oproti roku 2007. Rozhodnutí o poskytnutí grantu a následné oznámení příjemcům proběhlo nejpozději 3,5 měsíce po lhůtě pro podání žádostí, kdežto za postupu konzultací byla průměrná doba 5,5 měsíce.

    V případě programu Evropa pro občany bylo v průměru dosaženo zlepšení o 22 dní ve srovnání s rokem 2008 a o 12 dní ve srovnání s rokem 2007. Dvě akce nicméně tvořily výjimku: u akcí 1.4 a 1.5 nedošlo v roce 2009 k žádnému meziročnímu zlepšení. Jde o komplexnější a rozsáhlejší projekty (Projekty občanů a Podpůrná opatření), než jsou tradiční projekty, jako je například partnerství měst. Toto však nemělo na příjemce žádný dopad, protože byli o výsledku výběru informováni včas, aby mohly být jejich projekty zahájeny podle harmonogramu.

    U stipendií v rámci programu Erasmus Mundus dosáhlo snížení 10 dnů oproti roku 2008 a 27 dnů oproti roku 2007. U společných programů došlo ke snížení o 74 dnů, a to i přesto, že v roce 2009 byly z programu financovány spolu s magisterskými kurzy poprvé také kurzy doktorandské. Ve všech případech byl Evropský parlament a programové výbory informovány ve stanovené lhůtě dvou pracovních dnů. Množství předávaných informací se oproti postupu projednávání ve výborech nezměnilo, přesto však díky odstranění formalit souvisejících s poradním postupem, který se týkal například zahájení písemného postupu a vkládání do evidence, došlo k významnému snížení administrativní zátěže.

    ZÁVěR

    Informační postup, kterým se nahrazuje poradní postup podle rozhodnutí o postupu projednávání ve výborech, byl úspěšně proveden u všech pěti programů. Veškeré informace potřebné pro rozhodnutí Komise systematicky předávala Evropskému parlamentu a programovým výborům v povinné lhůtě dvou pracovních dnů.

    Komise neobdržela od Evropského parlamentu nebo programových výborů žádné reakce ani stížnosti ohledně předaných informací nebo postupu samotného. Zato několik příjemců vyjádřilo svou spokojenost s tím, že se podařilo zkrátit dobu od lhůty pro podání žádostí do rozhodnutí o výběru.

    Pokud jde o dopad rozhodnutí na řízení programů a na granty poskytované příjemcům, pak se díky podstatnému zkrácení průtahů zvýšila účinnost programů, protože byli žadatelé o granty informováni o výsledku rozhodnutí o výběru v předstihu, což mělo kladný účinek na životaschopnost partnerství provádějících projekty, a tedy i na kvalitu projektů samotných. U všech programů přispěl nový postup ke zvýšení účinnosti řízení projektů.

    Lze tedy učinit závěr, že nový informační postup splňuje zásadu jednoduchosti a blízkosti, kterými se musejí v zájmu evropských občanů programy řídit.

    Z těchto důvodů je Komise odhodlána pokračovat ve zvyšování účinnosti řízení svých programů tím, že se zkrátí postup rozhodování o výběru, a to zejména díky co nejvýraznějšímu omezení času potřebného pro posouzení žádostí.

    PŘÍLOHA

    Program celoživotního učení |

    Program Mládež v akci |

    Rozhodnutí o výběru | Počet dní výběrového řízení 2007 | Počet dní výběrového řízení 2008 | Počet dní výběrového řízení 2009 | Rozdíl 2009–2008 | Rozdíl 2009–2007 |

    Rozhodnutí o výběru | Počet dní výběrového řízení 2007 | Počet dní výběrového řízení 2008 | Počet dní výběrového řízení 2009 | Rozdíl 2009–2008 | Rozdíl 2009–2007 |

    Akce 1.1 – Stipendia pro akademický rok 2009–2010 |85 |68 |58 |10 |27 | | | | | | | | | Akce 1.2 – Společné programy |151 |/ |77 |/ |74 | |

    [1] Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1357/2008/ES ze dne 16. prosince 2008, kterým se mění rozhodnutí č. 1720/2006/ES, kterým se zavádí akční program v oblasti celoživotního učení

    Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1352/2008/ES ze dne 16. prosince 2008, kterým se mění rozhodnutí č. 1855/2006/ES, kterým se zavádí program Kultura (2007 až 2013)

    Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1349/2008/ES ze dne 16. prosince 2008, kterým se mění rozhodnutí č. 1719/2006/ES, kterým se zavádí program „Mládež v akci“ na období 2007 až 2013

    Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1358/2008/ES ze dne 16. prosince 2008, kterým se mění rozhodnutí č. 1904/2006/ES, kterým se pro období 2007 až 2013 stanoví program „Evropa pro občany“ na podporu aktivního evropského občanství

    [2] V příloze jsou uvedeny tabulky za programy v oblasti celoživotní učení, Kultura, Mládež v akci, Evropa pro občany a Erasmus Mundus.

    [3] V rámci předchozího programu: rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 508/2000/ES ze dne 14. února 2000 o programu Kultura 2000.

    Top