Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 41998D0018

Rozhodnutí výkonného výboru ze dne 23. června 1998 o opatřeních, která mají být přijata vůči zemím působícím obtíže při vydávání dokladů umožňujících vyhoštění z schengenského území [SCH/Com-ex (98) 18 rev.]

Úř. věst. L 239, 22.9.2000, p. 197–198 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Dokument byl zveřejněn v rámci zvláštního vydání (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1998/18(3)/oj

41998D0018



Úřední věstník L 239 , 22/09/2000 S. 0197 - 0198


Rozhodnutí výkonného výboru

ze dne 23. června 1998

o opatřeních, která mají být přijata vůči zemím působícím obtíže při vydávání dokladů umožňujících vyhoštění z schengenského území

[SCH/Com-ex (98) 18 rev.]

VÝKONNÝ VÝBOR,

s ohledem na článek 132 prováděcí úmluvy k Schengenské dohodě,

s ohledem na článek 23 uvedené úmluvy,

ROZHODL TAKTO:

Opatření vůči zemím působícím obtíže při vydávání dokladů umožňujících vyhoštění z schengenského území, budou přijata postupem podle dokumentu, který je přílohou tohoto rozhodnutí.

V Ostende dne 23. června 1998.

Předseda

L. Tobback

--------------------------------------------------

SCH/II-read (98)2 rev. 2

Věc: Opatření, která mají být přijata vůči zemím působícím obtíže při vydávání dokladů umožňujících vyhoštění z schengenského území

Belgické předsednictví vyjádřilo již několikrát (zasedání výkonného výboru dne 15. prosince 1997 ve Vídni, zasedání ústřední skupiny dne 14. ledna 1998 v Bruggách a dne 23. února 1998 v Lucemburku) vůli hledat řešení obtíží spojených se zpětným přebíráním státních příslušníků z třetích zemí s nedovoleným pobytem.

Zejména se jedná o potíže při navracení v důsledku nedostatečné spolupráce cizích konzulárních úřadů v hlavních městech států Schengenu při vydávání propustek ("laissez-passer"). Ačkoli se již na vnitrostátní úrovni začaly podnikat kroky k nalezení řešení, mohl by být společný přístup k této otázce na úrovni Schengenu účinnější.

Jeden z postupů navržený Belgií spočívá v přijetí těchto opatření. Stát Schengenu zjistí, že má vážné potíže při získávání propustky za účelem navracení státních příslušníků z třetích zemí s nedovoleným pobytem. Uvědomí svého velvyslance v dotčené zemi a zmocní jej, aby ve spolupráci se svými kolegy ze států Schengenu vypracoval opatření, která mají být přijata na místě.

Velvyslanci schengenských států se mohou nejdříve spojit s místními orgány, upozornit je na obtíže zpětného přebírání jejich státních příslušníků a stanovit řešení ad hoc. Výhoda jednání na místní úrovni spočívá v tom, že vnitrostátní orgány dané země jsou někdy lépe připraveny jednat o zpětném přebírání svých státních příslušníků než personál konzulárních úřadů v hlavních městech států Schengenu.

Podskupina pro zpětné přebírání bude informována o všech "místních akcích", které byly provedeny. Ústřední skupina uvědomí výkonný výbor o provedených akcích a jejich výsledku.

V případě, že tyto kontakty selžou, je nutné využít k upozornění na tyto obtíže jiných prostředků, nepochybně s větší závazností, například politiky udělování víz. Tato opatření posoudí podskupina pro víza.

Každý stát Schengenu si vyhrazuje právo rozhodnout se, zda bude navržená protiopatření uplatňovat či nikoli.

--------------------------------------------------

Top