Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0799

    Rozhodnutí Rady 2010/799/SZBP ze dne 13. prosince 2010 o přispění k procesu budování důvěry vedoucího k vytvoření zóny beze zbraní hromadného ničení a jejich nosičů na Blízkém východě, v zájmu podpory provádění strategie EU proti šíření zbraní hromadného ničení

    Úř. věst. L 341, 23.12.2010, p. 27–31 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/799/oj

    23.12.2010   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    L 341/27


    ROZHODNUTÍ RADY 2010/799/SZBP

    ze dne 13. prosince 2010

    o přispění k procesu budování důvěry vedoucího k vytvoření zóny beze zbraní hromadného ničení a jejich nosičů na Blízkém východě, v zájmu podpory provádění strategie EU proti šíření zbraní hromadného ničení

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o založení Evropské unie, a zejména na čl. 26 odst. 2 této smlouvy,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    EU aktivně provádí strategii EU proti šíření zbraní hromadného ničení a opatření uvedená v kapitole III této strategie, jako např. efektivnější mnohostrannost a podpora stabilního mezinárodního a regionálního prostředí.

    (2)

    EU usiluje o systém mnohostranných smluv, který by poskytoval právní a normativní základ pro veškeré úsilí o nešíření. Cílem politiky EU je zasazovat se o provádění a všeobecnou platnost stávajících norem v oblasti nešíření. EU bude napomáhat třetím zemím v plnění jejich závazků v rámci mnohostranných úmluv a režimů.

    (3)

    Podmínkou boje proti šíření zbraní hromadného ničení je podpora stabilního mezinárodního a regionálního prostředí. EU bude za tímto účelem podporovat regionální ujednání v oblasti bezpečnosti, regionální kontrolu zbrojení a procesy odzbrojení.

    (4)

    Důležitou roli mohou sehrát pozitivní a negativní bezpečnostní záruky: mohou být jednak podnětem ke zřeknutí se nabývání zbraní hromadného ničení a jednak mohou mít odrazující účinek. EU bude prosazovat další posouzení bezpečnostních záruk.

    (5)

    Šíření zbraní hromadného ničení představuje globální hrozbu, která vyžaduje globální přístup. Jelikož však bezpečnost v Evropě úzce souvisí s bezpečností a stabilitou ve Středomoří a na Blízkém východě, EU je přesvědčena, že je její povinností přispívat k bezpečnosti a stabilitě tohoto regionu.

    (6)

    Společné prohlášení pařížského summitu pro Středomoří ze dne 13. července 2008 o zřízení Unie pro Středomoří znovu zdůraznilo společnou snahu o dosažení míru i regionální bezpečnosti v souladu s barcelonským prohlášením, které přijala evropsko-středomořská konference konaná ve dnech 27. až 28. listopadu 1995 a jež mimo jiné podporuje regionální bezpečnost tím, že se zasazuje o nešíření jaderných, chemických a biologických zbraní, a to přijetím a dodržováním mezinárodních i regionálních režimů nešíření a dohod o kontrole zbrojení a odzbrojení, jako jsou Smlouva o nešíření jaderných zbraní, Úmluva o chemických zbraních, Úmluva o biologických a toxinových zbraních a Smlouva o všeobecném zákazu jaderných zkoušek, nebo regionálních ujednání týkajících se například zón beze zbraní, včetně odpovídajících systémů kontroly, jakož i tím, že zúčastněné strany budou v dobré víře plnit své závazky podle úmluv o kontrole zbrojení, odzbrojení a nešíření.

    (7)

    Strany Unie pro Středomoří se zasadí o to, aby na Blízkém východě byla zřízena vzájemně a účinně ověřitelná zóna bez jaderných, chemických a biologických zbraní hromadného ničení a jejich nosičů. Strany dále zváží praktická opatření, jejichž cílem by bylo mimo jiné zabránit šíření jaderných, chemických a biologických zbraní, jakož i nadměrnému hromadění konvenčních zbraní.

    (8)

    Evropsko-středomořské dohody o přidružení mezi EU a středomořskými partnery stanoví organizování pravidelného politického dialogu, který posílí regionální bezpečnost a stabilitu a zahrne veškeré otázky společného zájmu, zejména mír, bezpečnost, demokracii a regionální rozvoj.

    (9)

    EU uspořádala v Paříži ve dnech 19. a 20. června 2008 seminář o bezpečnosti na Blízkém východě, nešíření zbraní hromadného ničení a odzbrojení, na kterém se sešli zástupci států tohoto regionu a členských států EU, jakož i vědci a zástupci agentur pro jadernou energii jednotlivých států. Účastníci vybídli EU, aby podporovala další jednání na různých fórech a aby postupně přecházela k formálnějšímu uspořádání, které by zahrnovalo jednání mezi vládními úředníky na základě barcelonského procesu, avšak aby tak činila ve formátu, jenž se bude z geografického hlediska vyznačovat větší inkluzivitou.

    (10)

    Na hodnotící konferenci stran Smlouvy o nešíření jaderných zbraní konané roku 2010 byl vyzdvižen význam procesu vedoucího k úplnému provedení rezoluce z roku 1995 o Blízkém východě (dále jen „rezoluce z roku 1995“). V zájmu tohoto procesu byly na konferenci potvrzeny praktické kroky, mimo jiné zvážení všech nabídek na podporu provádění rezoluce z roku 1995, včetně nabídky EU uspořádat seminář navazující na seminář konaný v červnu roku 2008.

    (11)

    Na hodnotící konferenci stran Smlouvy o nešíření jaderných zbraní konané roku 2010 byla dále uznána významná úloha, již v rámci provádění rezoluce z roku 1995 plní občanská společnost, a veškeré úsilí v tomto ohledu bylo podpořeno.

    (12)

    Na 20. zasedání Smíšené rady EU-GCC a zasedání ministrů dne 14. června 2010 v Lucemburku byly uvítány úspěšné výsledky hodnotící konference stran Smlouvy o nešíření jaderných zbraní konané roku 2010. Účastníci opětovně vyjádřili podporu vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení a jejich nosičů na Blízkém východě, včetně oblasti Zálivu,

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    1.   V zájmu zajištění návaznosti na seminář EU o bezpečnosti na Blízkém východě, nešíření zbraní hromadného ničení a odzbrojení, který se konal v roce 2008, podpoří EU činnosti směřující k naplnění následujících cílů:

    podporovat regionální dialog v politické oblasti a v oblasti související s bezpečností v rámci občanských společností a vlád, a zejména mezi odborníky, úředníky a vědci,

    určit opatření na budování důvěry, jež by mohla představovat praktické kroky směřující k budoucímu vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení a jejich nosičů na Blízkém východě,

    podporovat jednání o všeobecné platnosti a provádění příslušných mezinárodních smluv a dalších nástrojů pro předcházení šíření zbraní hromadného ničení a jejich nosičů,

    jednat o otázkách týkajících se mírového využití jaderné energie a mezinárodní i regionální spolupráce v tomto ohledu.

    2.   V této souvislosti se projekty podporované EU budou vztahovat na tyto konkrétní činnosti:

    a)

    poskytnutí prostředků na uspořádání semináře, který by navazoval na seminář o bezpečnosti na Blízkém východě, nešíření zbraní hromadného ničení a odzbrojení, který se konal v roce 2008;

    b)

    poskytnutí prostředků na vypracování podkladových dokumentů zaměřených na témata, jimž bude navazující seminář věnován.

    Podrobný popis těchto projektů je uveden v příloze.

    Článek 2

    1.   Za provádění tohoto rozhodnutí odpovídá vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.

    2.   Technickým prováděním projektů uvedených v čl. 1 odst. 2 se pověřuje konsorcium EU pro nešíření, které plní tento úkol pod vedením vysokého představitele. Za tímto účelem uzavře vysoký představitel s konsorciem EU pro nešíření nezbytná ujednání.

    Článek 3

    1.   Finanční referenční částka pro provádění projektů uvedených v čl. 1 odst. 2 činí 347 700 EUR.

    2.   Výdaje financované částkou stanovenou v odstavci 1 jsou spravovány v souladu s postupy a pravidly, kterými se řídí rozpočet Unie.

    3.   Komise dohlíží na řádnou správu výdajů uvedených v odstavci 1. Za tímto účelem uzavře finanční dohodu s konsorciem EU pro nešíření. V této dohodě bude stanoveno, že konsorcium EU pro nešíření zajistí viditelnost příspěvku Unie úměrnou jeho výši.

    4.   Komise usiluje o uzavření finanční dohody uvedené v odstavci 3 co nejdříve po vstupu tohoto rozhodnutí v platnost. Informuje Radu o veškerých obtížích v tomto procesu a o dni uzavření uvedené dohody.

    Článek 4

    1.   Vysoký představitel podává Radě zprávy o provádění tohoto rozhodnutí na základě pravidelných zpráv vypracovaných konsorciem EU pro nešíření. Rada na základě těchto zpráv provádí hodnocení.

    2.   Komise poskytne informace o finančních aspektech projektů uvedených v čl. 1 odst. 2.

    Článek 5

    1.   Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.

    2.   Jeho použitelnost končí 18 měsíců po dni uzavření finančních dohod uvedených v čl. 3 odst. 3. Použitelnost tohoto rozhodnutí však skončí šest měsíců po dni jeho vstupu v platnost, pokud v této době nebude uzavřena finanční dohoda.

    V Bruselu dne 13. prosince 2010.

    Za Radu

    předsedkyně

    C. ASHTON


    PŘÍLOHA

    Projekty na podporu procesu budování důvěry vedoucího k vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení a jejich nosičů na blízkém východě, v zájmu podpory provádění strategie eu proti šíření zbraní hromadného ničení

    1.   Cíle

    V barcelonském prohlášení, které přijala evropsko-středomořská konference konaná ve dnech 27. až 28. listopadu 1995, se EU se svými středomořskými partnery dohodla, že se zasadí o zřízení účinně ověřitelné zóny beze zbraní hromadného ničení a jejich nosičů na Blízkém východě. Ve společném prohlášení pařížského summitu věnovaného oblasti Středomoří z roku 2008 bylo potvrzeno, že EU je připravena zvážit a provádět praktické kroky umožňující přípravu dostatečných základů pro plné provádění rezoluce konference stran Smlouvy o nešíření jaderných zbraní o Blízkém východě z roku 1995 (dále jen „rezoluce z roku 1995“) a vytvoření takové zóny. Tyto praktické kroky byly posouzeny na semináři EU o bezpečnosti na Blízkém východě, nešíření zbraní hromadného ničení a odzbrojení, který se konal v červnu roku 2008 v Paříži.

    EU se domnívá, že praktickými kroky by se mělo mimo jiné prosazovat všeobecné přijetí a dodržování veškerých mnohostranných dohod a nástrojů v oblasti nešíření, kontrol zbraní a odzbrojení, jako jsou Smlouva o nešíření jaderných zbraní, Úmluva o chemických zbraních, Úmluva o biologických a toxinových zbraních, Smlouva o všeobecném zákazu jaderných zkoušek a Haagský kodex chování proti šíření balistických raket, jakož i dohody MAAE o komplexních zárukách a dodatkový protokol. Dalším klíčovým krokem by v tomto kontextu bylo zahájení jednání o Smlouvě o zákazu výroby štěpných materiálů. Tyto kroky by mohly představovat důležité opatření pro budování důvěry v regionu s cílem vytvořit ověřitelnou zónu beze zbraní hromadného ničení a jejich nosičů.

    EU si přeje, aby v otázkách týkajících se vytvoření zóny beze zbraní hromadného ničení pokračoval mezi příslušnými partnery Unie pro Středomoří a všemi dalšími zeměmi Blízkého východu politický a bezpečnostně orientovaný dialog a aby se zvýšila jeho intenzita. EU je přesvědčena, že vypracování a provádění konkrétních opatření na budování důvěry by mohlo proces směřující k vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení usnadnit. Takováto opatření na budování důvěry by mohla zahrnovat mimo jiné drobné projekty ve vědecké oblasti a v oblasti občanské společnosti, kde je možné dosáhnout pokroku, odborné semináře pro diplomaty a vojenský personál a „návštěvy“ v zemích regionu zaměřené na budování důvěry.

    V souvislosti se vzrůstajícím zájmem o rozvoj mírového využití jaderné energie v tomto regionu je třeba rovněž vyvinout úsilí pro zajištění toho, aby rozvoj mírového využití probíhal v souladu s nejvyššími normami v oblasti bezpečnosti a nešíření. Otázka posílení jaderné spolupráce pro mírové účely by měla být posouzena v obecné rovině i konkrétněji, například prostřednictvím rozvoje regionálních nadnárodních jaderných zařízení.

    EU se domnívá, že uvedené cíle by mohly být podpořeny mimo jiné navazujícím seminářem o bezpečnosti na Blízkém východě, nešíření zbraní hromadného ničení a odzbrojení, na kterém by byly přítomny všechny zúčastněné strany. Tento navazující seminář by byl příležitostí pro cílené a strukturované jednání o požadavcích, jež by mohly v budoucnu vést k vytvoření účinně ověřitelné zóny bez jaderných zbraní, veškerých dalších zbraní hromadného ničení a jejich nosičů na Blízkém východě. Příprava semináře by měla proběhnout v těsné spolupráci se všemi zúčastněnými stranami.

    EU i nadále podporuje rozhodnutí a rezoluce o Blízkém východě přijaté na konferenci stran Smlouvy o nešíření jaderných zbraní konané v roce 1995, jejímž úkolem bylo vyhodnotit smlouvu a posoudit otázku jejího prodloužení, jakož i závěrečné dokumenty hodnotících konferencí stran Smlouvy o nešíření jaderných zbraní konaných v letech 2000 a 2010. Na hodnotící konferenci stran Smlouvy o nešíření jaderných zbraní konané v roce 2010 bylo potvrzeno několik praktických kroků, mezi něž patří zvážení všech nabídek na podporu provádění rezoluce z roku 1995, včetně nabídky EU uspořádat seminář navazující na seminář konaný v červnu roku 2008. Na konferenci byla dále uznána významná úloha, již v rámci provádění rezoluce z roku 1995 plní občanská společnost.

    EU si přeje výše uvedené cíle podpořit, a to prostřednictvím:

    uspořádání semináře, který by navazoval na seminář o bezpečnosti na Blízkém východě, nešíření zbraní hromadného ničení a odzbrojení konaný v roce 2008,

    poskytnutím prostředků na vypracování podkladových dokumentů zaměřených na témata, jimž bude navazující seminář věnován.

    2.   Popis projektů

    2.1   Projekt: Seminář na podporu procesu budování důvěry vedoucího k vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení a jejich nosičů na Blízkém východě

    2.1.1   Účel projektu

    V rámci projektu:

    a)

    bude navázáno na seminář EU věnovaný bezpečnosti na Blízkém východě, nešíření zbraní hromadného ničení a odzbrojení, který se konal ve dnech 19.–20. června 2008 v Paříži;

    b)

    budou projednány otázky týkající se regionální bezpečnosti na Blízkém východě, včetně šíření zbraní hromadného ničení a jejich nosičů, jakož i otázky týkající se konvenčních zbraní;

    c)

    budou přezkoumána možná opatření na budování důvěry, jež by usnadnila proces vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení a jejich nosičů na Blízkém východě, přičemž dojde rovněž ke zohlednění zkušeností z již existujících zón;

    d)

    budou projednány možnosti dosažení všeobecné platnosti mezinárodních smluv o nešíření a odzbrojení i dalších nástrojů, jakož i možnosti jejich provádění;

    e)

    budou zváženy možnosti budoucích činností spolupráce a související pomoci v oblasti mírového využití jaderné energie, přičemž budou využity rovněž zkušenosti Euratomu.

    2.1.2   Výsledky projektu

    V rámci projektu:

    a)

    bude prohlouben dialog a budována důvěra v rámci občanské společnosti i jednotlivých vlád, v zájmu dosažení dalšího pokroku v oblasti podpory regionální bezpečnosti a vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení a jejich nosičů na Blízkém východě;

    b)

    bude posíleno oboustranné vnímání otázek týkajících se regionální oblasti bezpečnosti na Blízkém východě, včetně šíření zbraní hromadného ničení a jejich nosičů, jakož i otázek týkajících se konvenčních zbraní;

    c)

    bude zvýšena informovanost a znalosti v oblasti praktických kroků nutných pro to, aby na Blízkém východě mohla být zřízena zóna bez zbraní hromadného ničení a jejich nosičů, a umožní těmto krokům lépe porozumět;

    d)

    bude podpořeno úsilí o dosažení všeobecné platnosti mezinárodních smluv o nešíření a odzbrojení i dalších nástrojů, jakož i o jejich provádění;

    e)

    dojde k usnadnění mezinárodní a regionální spolupráce o mírovém využití jaderné energie v souladu s nejlepšími standardy v oblasti jaderné bezpečnosti, jaderného zabezpečení a nešíření.

    2.1.3   Popis projektu

    V projektu je stanoveno uspořádání semináře v trvání až dvou dnů, který se bude konat pokud možno v Bruselu nebo v oblasti Středomoří.

    Mezi účastníky budou zástupci příslušných orgánů EU, členských států EU, všech zemí Blízkého východu, států vlastnících jaderné zbraně, příslušných mezinárodních organizací a vědeckých odborníků. Semináře se má zúčastnit přibližně 100 osob.

    Jednání v rámci semináře budou vedena vědeckými odborníky. S ohledem na citlivost témat, jež mají být náplní semináře, budou jednání probíhat v souladu s pravidlem Chatham House, aby byla umožněna neformálnější a otevřenější diskuse bez určení zdroje informací obdržených na zasedání.

    Přizvaným účastníkům a řečníkům budou uhrazeny jejich náklady: cestovní výdaje, náklady na ubytování a denní diety. Rozhodnutí Rady poskytuje rovněž finanční prostředky na úhradu všech dalších nákladů, včetně nákladů na konferenční vybavení, obědy, večeře, přestávky na občerstvení, překlad dokumentů a tlumočení.

    Účastníky na seminář pozve konsorcium EU pro nešíření, za konzultace se zástupcem vysokého představitele a členskými státy EU.

    Seminář se bude konat v roce 2011. Konsorcium EU pro nešíření vypracuje ze semináře zprávu, jež bude předložena zástupci vysokého představitele. Tuto zprávu bude možno poskytnout příslušným orgánům EU, všem zemím Blízkého východu, dalším zainteresovaným zemím a příslušným mezinárodním organizacím.

    2.2   Projekt: Podkladové dokumenty

    2.2.1   Účel projektu

    V rámci projektu:

    a)

    bude zajištěno až osm podkladových dokumentů k tématům semináře na podporu procesu budování důvěry vedoucího k vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení a jejich nosičů na Blízkém východě;

    b)

    budou zajištěny nástroje umožňující porozumění otázkám týkajícím se regionální oblasti bezpečnosti, včetně šíření zbraní hromadného ničení a jejich nosičů, jakož i otázek týkajících se konvenčních zbraní;

    c)

    budou určena možná opatření na budování důvěry, jež by mohla představovat praktické kroky směřující k budoucímu vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení a jejich nosičů na Blízkém východě;

    d)

    budou stanoveny způsoby dosažení dalšího pokroku v otázce všeobecné platnosti mezinárodních smluv o nešíření a odzbrojení i dalších nástrojů, jakož i v otázce jejich provádění;

    e)

    budou určeny možnosti budoucí spolupráce v oblasti mírového využití jaderné energie, a to s ohledem na energetické politiky a potřeby jednotlivých zemí.

    2.2.2   Výsledky projektu

    V rámci projektu:

    a)

    budou poskytnuty myšlenky a návrhy pro účely semináře na podporu procesu budování důvěry vedoucího k vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení a jejich nosičů na Blízkém východě a dojde k přispění k cílenému a strukturovanému jednání o všech příslušných otázkách;

    b)

    bude v rámci občanských společností a jednotlivých vlád zvýšena informovanost a posíleny znalosti v oblasti otázek týkajících se vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení a jejich nosičů a regionální bezpečnosti na Blízkém východě, a bude umožněno těmto otázkám lépe porozumět;

    c)

    budou vládám a mezinárodním organizacím předloženy politické alternativy nebo alternativy operačně politické povahy, jež budou směřovat k usnadnění procesu vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení a jejich nosičů a regionální bezpečnosti na Blízkém východě.

    2.2.3   Popis projektu

    V rámci projektu bude vypracováno až osm podkladových dokumentů, každý v rozsahu 10–15 stránek (5 000–7 000 slov). Podkladové dokumenty budou vypracovány nebo zadány k vypracování konsorciem EU pro nešíření a nemusí vyjadřovat stanoviska orgánů EU a členských států EU.

    Podkladové dokumenty se budou týkat témat semináře na podporu procesu budování důvěry vedoucího k vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení a jejich nosičů na Blízkém východě. V každém dokumentu budou nastíněny politické varianty či varianty operačně politické povahy.

    Podkladové dokumenty budou poskytnuty účastníkům semináře, příslušným orgánům EU, členským státům EU, všem zemím Blízkého východu, dalším zainteresovaným zemím a příslušným mezinárodním organizacím. Podkladové dokumenty by mohly být zveřejněny na internetových stránkách konsorcia EU pro nešíření.

    Po proběhnutí semináře by podkladové dokumenty mohly být vydány jako jednosvazková publikace.

    3.   Trvání

    Celková odhadovaná délka provádění projektů je osmnáct měsíců.

    4.   Příjemci

    Příjemci tohoto projektu jsou:

    a)

    země Blízkého východu;

    b)

    další zainteresované země;

    c)

    příslušné mezinárodní organizace;

    d)

    občanská společnost.

    5.   Procedurální aspekty, koordinace a řídící výbor

    Řídící výbor se bude skládat ze zástupce vysokého představitele a zástupce prováděcího subjektu každého konkrétního projektu. Řídící výbor podrobuje provádění rozhodnutí Rady pravidelnému přezkumu nejméně jednou za šest měsíců, a to i za použití prostředků elektronické komunikace.

    6.   Prováděcí subjekty

    Technickým prováděním tohoto rozhodnutí Rady bude pověřeno konsorcium EU pro nešíření.

    Konsorcium EU pro nešíření plní své úkoly pod vedením vysokého představitele. Při výkonu svých činností bude konsorcium dle potřeby spolupracovat s vysokým představitelem, s členskými státy EU, s dalšími státy a mezinárodními organizacemi.


    Top