EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Intermodální doprava: kombinovaná doprava zboží mezi zeměmi EU

Intermodální doprava: kombinovaná doprava zboží mezi zeměmi EU

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Směrnice 92/106/EHS – společná pravidla pro určité druhy kombinované dopravy zboží mezi zeměmi EU

CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?

  • Má za cíl podporu intermodálních* přepravních operací tím, že podpoří naplnění určitých kritérií pro intermodální operace (tj. tak zvanou kombinovanou dopravu) prostřednictvím:
    • ochrany kombinované dopravy před vnitrostátními omezeními (režimy povolování, tarify a kvóty),
    • vyjasnění, že omezení silniční kabotáže * se nevztahují na silniční úseky kombinované dopravy,
    • povolení těžších a větších nákladů vozidel pro silniční úseky v rámci kombinované dopravy,
    • přiznání finanční podpory formou daňových pobídek a rozšíření definice dopravy pro vlastní potřebu v rámci kombinované přepravy.

KLÍČOVÉ BODY

Oblast působnosti

Směrnice se týká kombinované dopravy zboží mezi zeměmi EU, kdy:

  • vozidlo nebo přípojné vozidlo využívá silnici na počátečním nebo konečném úseku cesty a
  • v dalším úseku použije železnici nebo vnitrozemskou vodní cestu nebo námořní služby a tato část přesahuje vzdálenost 100 km vzdušnou čarou a
  • učiní počáteční nebo konečný úsek cesty:
    • mezi místem, kde je zboží naloženo, a nejbližší vhodnou železniční zastávkou použitelnou pro nakládku na počátečním úseku cesty a mezi nejbližší vhodnou železniční zastávkou použitelnou pro vykládku a místem, kde má být zboží vyloženo, na konečném úseku nebo
    • v rámci okruhu nepřekračujícího 150 km vzdušnou čarou od přístavu vnitrozemské vodní cesty nebo námořního přístavu nakládky nebo vykládky.

Přípustné rozměry a maximální hmotnost pro kamiony vykonávající přeshraniční cestu jsou stanoveny ve směrnici 96/53/ES (viz přehled dokumentu).

Přepravní doklad

Přepravní doklad, který je třeba předložit v případě kombinované dopravy, musí uvádět:

  • železniční zastávky použité k nakládce a vykládce na železničním úseku cesty a
  • přístavy vnitrozemské vodní cesty použité k nakládce a vykládce příslušné k tomuto úseku nebo námořní přístavy použité k nakládce a vykládce příslušné k této části cesty.

Přeshraniční doprava

  • Všichni dopravci se sídlem v některé ze zemí EU, kteří splňují podmínky pro přístup k tomuto povolání a mají přístup na trh přepravy zboží mezi zeměmi EU mohou v rámci operace kombinované dopravy provádět silniční dopravu na počátečním nebo konečném úseku, který tvoří nedílnou součást operace a který může nebo nemusí zahrnovat překročení hranice.
  • Směrnice stanoví zvláštní pravidla pro kombinovanou dopravu, kdy odesílající nebo přijímající strana provede počáteční nebo konečnou část přepravy formou silniční dopravy pro vlastní potřebu. Přijímající nebo odesílající strana pak může také za určitých podmínek provést dopravu pro vlastní potřebu.

Nařízení (EU) č. 1072/2009 stanoví společná pravidla EU pro přístup na trh mezinárodní silniční nákladní dopravy zaměřená na podnikatele v silniční nákladní dopravě - nerezidenty provozující silniční kabotáž (viz přehled dokumentu).

Povinnosti zemí EU

Země EU musí přijmout opatření, která zajistí, že budou sníženy nebo vráceny daně z motorových silničních vozidel, která se účastní kombinované dopravy.

Přezkum

Evropská komise musí pro Radu vypracovat zprávu o vývoji kombinované dopravy každé dva roky.

ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?

Platí ode dne 15. prosince 1992 a musela být začleněna do právních předpisů zemí EU do 30. června 1993.

KONTEXT

Pro více informací viz:

KLÍČOVÉ POJMY

Intermodální: přeprava zboží kromě silniční dopravy také za použití železnice, vnitrozemských vodních cest nebo námořních služeb.
Kabotáž: případ, kdy přepravce registrovaný v jedné zemi EU provádí vnitrostátní přepravu v jiné zemi EU.

HLAVNÍ DOKUMENT

Směrnice Rady 92/106/EHS ze dne 7. prosince 1992 o zavedení společných pravidel pro určité druhy kombinované dopravy zboží mezi členskými státy (Úř. věst. L 368, 17.12.1992, s. 38–42)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1072/2009 ze dne 21. října 2009 o společných pravidlech pro přístup na trh mezinárodní silniční nákladní dopravy (Úř. věst. L 300, 14.11.2009, s. 72–87)

Postupné změny nařízení (ES) č. 1072/2009 byly začleněny do původního dokumentu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Směrnice Rady 96/53/ES ze dne 25. července 1996, kterou se pro určitá silniční vozidla provozovaná v rámci Společenství stanoví maximální přípustné rozměry pro vnitrostátní a mezinárodní provoz a maximální přípustné hmotnosti pro mezinárodní provoz (Úř. věst. L 235, 17.9.1996, s. 59–75)

Viz konsolidované znění.

Poslední aktualizace 07.07.2020

Top