EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Transparentní obchody zajišťující financování

Transparentní obchody zajišťující financování

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (EU) 2015/2365 o transparentnosti obchodů zajišťujících financování a opětovného použití

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

Zvyšuje transparentnost některých činností na finančních trzích, jako je používání obchodů zajišťujících financování (STF)* a opětovné použití* kolaterálu*, aby tak bylo možné je monitorovat a odhalit rizika.

KLÍČOVÉ BODY

Nařízení stanoví pravidla EU pro oznamování podrobných údajů o obchodech SFT registrům obchodních údajů za účelem poskytování informací o obchodech SFT a swapech veškerých výnosů* investorům ve společnostech kolektivního investování a plnění minimálních podmínek transparentnosti stranami účastnícími se opětovného použití kolaterálu.

Oznamování

  • Smluvní strany SFT musí oznámit podrobné údaje o každém STF, které uzavřely, jakož i veškeré jejich změny nebo ukončení, do centrální databáze („registru obchodních údajů“), která je registrována u Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA) nebo uznaná podle tohoto nařízení.
  • Tyto podrobné údaje se musí oznámit nejpozději v pracovní den následující po uzavření, změně nebo ukončení obchodu.
  • Smluvní strany musí uchovávat záznamy o všech SFT, které uzavřely, změnily či ukončily, po dobu alespoň pěti let od ukončení obchodu.

Za tímto účelem musí orgán ESMA vypracovat:

  • návrhy regulačních technických norem stanovujících náležitosti zpráv pro jednotlivé druhy STF,
  • návrhy prováděcích technických norem stanovujících podobu a četnost zpráv pro jednotlivé druhy STF.

Tyto technické normy budou následně přezkoumány a přijaty Evropskou komisí formou nařízení v přenesené pravomoci nebo prováděcích nařízení.

Transparentnost pro investory

  • Správci společností kolektivního investování by měli zahrnout podrobné informace o tom, jak používají STF a swapy veškerých výnosů, do pravidelných zpráv tak, aby si byli investoři vědomi rizik spojených s jejich využitím.
  • Investiční politika společnosti kolektivního investování vzhledem k SFT a swapům veškerých výnosů by měla být zřetelně uvedena v předsmluvních dokumentech.

Transparentnost opětovného použití

  • Nařízení ukládá minimální požadavky na podávání informací za účelem zvýšení transparentnosti rozsahu opětovného využití finančních nástrojů poskytovaných jako kolaterál, obzvláště ve vztahu k příslušným rizikům a následkům, například v případě bankrotu.
  • K opětovnému využití by mělo dojít pouze za následujících podmínek:
    • předchozí souhlas poskytující smluvní strany s dohodou o zajištění s poskytnutím jistoty nebo výslovný souhlas poskytnout kolaterál formou převodu vlastnického práva a
    • převod kolaterálu z účtu poskytující smluvní strany.

Spolupráce mezi příslušnými orgány

  • Příslušné vnitrostátní orgány a ESMA musí úzce spolupracovat a vyměňovat si informace, zejména za účelem zjišťování případů porušení tohoto nařízení a jejich nápravy. Subjekty, které mají přístup k údajům uloženým v registrech obchodních údajů, (např. orgány dohledu) a příslušní členové Evropského systému centrálních bank musí také úzce spolupracovat podle určitých podmínek.
  • Příslušný orgán může za výjimečných okolností odmítnout vyhovět žádosti o spolupráci a výměnu informací.

Služební tajemství

O veškerých důvěrných informacích přijatých, vyměněných nebo předaných podle tohoto nařízení je třeba zachovávat služební tajemství.

Vztahy se zeměmi mimo EU

  • Nařízení uděluje Komisi pravomoc posuzovat pravidla platná v zemích mimo EU za účelem uznání registrů obchodních údajů v zemích mimo EU a s cílem předejít existenci požadavků, jež by potenciálně byly duplicitní nebo rozporné.
  • Registr obchodních údajů usazený v zemi mimo EU může poskytovat služby subjektům v Unii pouze poté, co jej uzná orgán ESMA. ESMA musí zveřejnit na svých internetových stránkách seznam registrů obchodních údajů uznaných podle tohoto nařízení.

Sankce

Země EU musí zajistit, aby byly příslušné orgány oprávněny k ukládání správních sankcí a jiných správních opatření, které jsou účinné, přiměřené a odrazující.

Určité základní požadavky se vztahují na:

  • kritéria, která by měla být zohledněna při ukládání sankce nebo opatření,
  • zveřejňování sankcí či opatření,
  • povahu a druh sankcí a opatření,
  • výši správních peněžitých sankcí.

Akty v přenesené pravomoci

Komise přijala sérii aktů v přenesené pravomoci, kterými se toto nařízení doplňuje nebo mění. Tato nařízení doplňují nařízení (EU) 2015/2365, pokud jde o regulační technické normy:

Další nařízení v přenesené pravomoci se týkají:

Prováděcí akty

Komise také přijala tři prováděcí akty:

  • nařízení (EU) 2019/363, kterým se stanoví technické normy, pokud jde o formát a četnost zpráv s podrobnými údaji o obchodech zajišťujících financování registrům obchodních údajů. Tímto nařízením se také mění nařízení (EU) č. 1247/2012, pokud jde o používání kódů pro vykazování při vykazování derivátových smluv,
  • nařízení (EU) 2019/364, kterým se stanoví technické normy, pokud jde o formát žádosti o registraci a žádosti o rozšíření registrace registrů obchodních údajů,
  • nařízení (EU) 2019/365, kterým se stanoví prováděcí technické normy, pokud jde o postupy a formuláře pro výměnu informací o sankcích, opatřeních a vyšetřováních.

Pokrok

Komise musí do 36 měsíců od vstupu v platnost regulačních technických norem, které přijala, podat zprávu Evropskému parlamentu a Radě. Tato zpráva se bude týkat účinnosti, efektivnosti a přiměřenosti povinností stanovených tímto nařízením společně a případnými vhodnými návrhy.

Komise také dne 19. října 2017 předložila zprávu o pokroku v oblasti mezinárodního úsilí o zmírnění rizik spojených s STF.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Nařízení platí ode dne 12. ledna 2016, ale stanoví následující proces postupného zavádění:

  • Oznamování registrům obchodních údajů: v závislosti na druhu subjektu (např. banka, investiční podnik, ústřední protistrana) bude oznamování registrům obchodních údajů zahájeno v různých fázích, a sice od 12 do 21 měsíců po vstupu v platnost výše uvedených regulačních technických norem.
  • Požadavky na zveřejňování ze strany fondů formou pravidelných zpráv platí od 13. ledna 2017. Co se týče předsmluvních dokumentů, investiční fondy, které vznikly před 12. lednem 2016, musely zveřejnit použití STF a swapů veškerých výnosů v předsmluvních dokumentech od 13. července 2017, zatímco fondy, které vznikly později, měly povinnost zveřejňovat tyto informace od 12. ledna 2016.
  • Pravidla transparentnosti pro opětovné použití kolaterálu: pravidla pro opětovné použití platí od 13. července 2016.

Nařízení v přenesené pravomoci a prováděcí nařízení platí od 11. dubna 2019. Nařízení v přenesené pravomoci, které se vztahuje na Spojené království (1), vstoupí v platnost poté, co ve Spojeném království (1) přestane po brexitu platit hlavní nařízení.

KONTEXT

Další informace získáte zde:

KLÍČOVÉ POJMY

Obchody zajišťující financování (STF): Tento pojem může znamenat řadu obchodů, včetně:
  • repo obchodu (když jedna strana prodává cenný papír, tj. finanční aktivum, jako je akcie nebo státní dluhopis, a souhlasí, že jej v budoucnu koupí zpět za původní cenu plus výnos z použití těchto peněz),
  • případu, kdy půjčující smluvní strana půjčuje cenné papíry za poplatek za záruku ve formě finančních nástrojů nebo hotovosti dané jejími klienty nebo smluvními stranami,
  • koupě se současným sjednáním zpětného prodeje nebo prodeje se současným sjednáním zpětné koupě a
  • maržového obchodu (např. když smluvní strana poskytne úvěr v souvislosti s nákupem, prodejem, převodem cenných papírů či obchodováním s nimi, který však nezahrnuje ostatní půjčky, jež jsou zajištěny kolaterálem ve formě cenných papírů).
Opětovné použití: použití finančních nástrojů přijímající smluvní stranou, která je obdržela na základě dohody o zajištění,
  • vlastním jménem
  • a na vlastní účet nebo na účet jiné smluvní strany.
Kolaterál: poskytnutí aktiv (např. cenných papírů) vypůjčitelem věřiteli za účelem zajištění plnění závazku: a to převodem plného vlastnictví z poskytovatele kolaterálu na příjemce kolaterálu (převod vlastnického práva) nebo převodem vlastnictví poskytovatele kolaterálu příjemci kolaterálu, kdy při zřízení jistoty plné vlastnické právo k aktivům zůstává poskytovateli kolaterálu (dohoda o zajištění s poskytnutím jistoty).
Swap veškerých výnosů: finanční smlouva, která převádí jak úvěrové riziko (např. schopnost vypůjčitele splatit úvěr), tak tržní riziko daného aktiva (tj. finančního nástroje, jako jsou akcie nebo komodita, na kterých je založena cena derivátu).

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2365 ze dne 25. listopadu 2015 o transparentnosti obchodů zajišťujících financování a opětovného použití a o změně nařízení (EU) č. 648/2012 (Úř. věst. L 337, 23.12.2015, s. 1–34)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/463 ze dne 30. ledna 2019, kterým se mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2365, pokud jde o seznam osvobozených subjektů (Úř. věst. L 80, 22.3.2019, s. 16–17)

Prováděcí nařízení Komise (EU) 2019/363 ze dne 13. prosince 2018, kterým se stanoví prováděcí technické normy, pokud jde o formát a četnost zpráv s podrobnými údaji o obchodech zajišťujících financování (SFT) registrům obchodních údajů v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2365, a kterým se mění prováděcí nařízení Komise (EU) č. 1247/2012, pokud jde o použití kódů pro vykazování při vykazování derivátových smluv (Úř. věst. L 81, 22.3.2019, s. 85–124)

Prováděcí nařízení Komise (EU) 2019/364 ze dne 13. prosince 2018, kterým se stanoví prováděcí technické normy, pokud jde o formát žádosti o registraci a žádosti o rozšíření registrace registrů obchodních údajů v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2365 (Úř. věst. L 81, 22.3.2019, s. 125–127)

Prováděcí nařízení Komise (EU) 2019/365 ze dne 13. prosince 2018, kterým se stanoví prováděcí technické normy, pokud jde o postupy a formuláře pro výměnu informací o sankcích, opatřeních a vyšetřováních v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2365 (Úř. věst. L 81, 22.3.2019, s. 128–133)

Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/356 ze dne 13. prosince 2018, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2365, pokud jde o regulační technické normy blíže určující podrobné údaje o obchodech zajišťujících financování (SFT), jež mají být oznamovány registrům obchodních údajů (Úř. věst. L 81, 22.3.2019, s. 1–21)

Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/357 ze dne 13. prosince 2018, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2365, pokud jde o regulační technické normy pro přístup k podrobným údajům o obchodech zajišťujících financování (SFT) vedeným v registrech obchodních údajů (Úř. věst. L 81, 22.3.2019, s. 22–29)

Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/358 ze dne 13. prosince 2018, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2365, pokud jde o regulační technické normy pro shromažďování, ověřování, seskupování, porovnávání a zveřejňování údajů o obchodech zajišťujících financování registry obchodních údajů (Úř. věst. L 81, 22.3.2019, s. 30–44)

Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/359 ze dne 13. prosince 2018, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2365, pokud jde o regulační technické normy blíže určující náležitosti žádosti o registraci a žádosti o rozšíření registrace registru obchodních údajů (Úř. věst. L 81, 22.3.2019, s. 45–57)

Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/360 ze dne 13. prosince 2018, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2365, pokud jde o poplatky účtované Evropským orgánem pro cenné papíry a trhy registrům obchodních údajů (Úř. věst. L 81, 22.3.2019, s. 58–68)

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 648/2012 ze dne 4. července 2012 o OTC derivátech, ústředních protistranách a registrech obchodních údajů (Úř. věst. L 201, 27.7.2012, s. 1–59)

Následné změny nařízení (EU) č. 648/2012 byly začleněny do původního dokumentu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě podle čl. 29 odst. 3 nařízení (EU) 2015/2365 ze dne 25. listopadu 2015 o transparentnosti obchodů zajišťujících financování a opětovného použití a o změně nařízení (EU) č. 648/2012 (COM(2017) 604 final, 19.10.2017)

Poslední aktualizace 05.06.2019



(1) Spojené království vystupuje z Evropské unie a od 1. února 2020 se stane tzv. třetí zemí (státem mimo EU).

Top