EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016L0801

Státní příslušníci zemí mimo EU – vstup a pobyt za účelem výzkumu, studia, stáže, dobrovolnické služby, středoškolského vzdělávání a činnosti au-pair

Státní příslušníci zemí mimo EU – vstup a pobyt za účelem výzkumu, studia, stáže, dobrovolnické služby, středoškolského vzdělávání a činnosti au-pair

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Směrnice (EU) 2016/801 – podmínky vstupu a pobytu státních příslušníků zemí mimo EU za účelem výzkumu, studia, stáže, dobrovolnické služby, programů výměnných pobytů žáků či vzdělávacích projektů a činnosti au-pair

CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?

Stanoví pravidla Evropské unie (EU) pro podmínky vstupu a pobytu výzkumných pracovníků, studentů, stážistů, dobrovolníků, školních žáků a pracovníků au-pair ze zemí mimo EU.

KLÍČOVÉ BODY

Oblast působnosti

  • Směrnice se týká vstupu a pobytu státních příslušníků ze zemí mimo EU, kteří se účastní výzkumu, studia, stáže nebo Evropské dobrovolné služby (EDS).
  • Země EU se mohou samy rozhodnout, zda pro státní příslušníky zemí mimo EU, kteří chtějí přijet do EU na výměnný pobyt žáků, vzdělávací projekt, dobrovolnou činnost nad rámec EDS nebo na umístění au-pair, budou platit pravidla stanovená na úrovni EU.

Přijímání

  • Žadatelé musí splňovat obecné podmínky i zvláštní podmínky pro danou kategorii.
  • Mezi obecné podmínky patří:
    • cestovní doklad platný alespoň po dobu plánovaného pobytu,
    • doklad o dostatečných prostředcích k úhradě nákladů na pobyt i na zpáteční cestu,
    • zdravotní pojištění.
  • Mezi příklady zvláštních podmínek patří pro výzkumné pracovníky „dohoda o hostování“ nebo smlouva, pro studenty pak přijetí vysokoškolskou institucí.

Práva

  • Právo na stejné zacházení jako s občany EU z velké části vychází ze směrnice 2011/98/EU. To například znamená, že výzkumní pracovníci – s výjimkou případů, kdy mohou země EU uplatnit výjimky – mají nárok na stejné zacházení jako občané EU.
  • Studenti mohou mimo dobu svého studia pracovat – země EU nemohou jejich pracovní dobu omezovat na méně než 15 hodin týdně.
  • Studenti a výzkumní pracovníci mají právo na pobyt po dobu alespoň 9 měsíců po dokončení výzkumu nebo studia, aby si našli práci nebo založili podnik.
  • Za zvláštních podmínek se k výzkumným pracovníkům mohou připojit jejich rodinní příslušníci.

Mobilita

  • Výzkumní pracovníci a studenti, na něž se vztahují programy, které podporují mobilitu v rámci EU u státních příslušníků ze zemí mimo EU (např. existuje dohoda mezi dvěma či více vysokoškolskými institucemi v jedné nebo více zemích EU), mohou absolvovat část svého studia nebo výzkumu v jiné zemi EU.
  • Příslušný postup závisí na délce období, které stráví v zahraničí. Rodinní příslušníci mohou výzkumné pracovníky doprovázet do jiné země EU za stejných podmínek.

Postup a transparentnost

Směrnice stanoví pravidla pro vyřizování žádostí:

  • Země EU musí plnit konkrétní lhůty pro vyřizování žádostí.
  • Musí být poskytovány informace o podmínkách vstupu a pobytu, včetně povinné minimální finanční částky na měsíc.
  • Za vyřizování žádostí mohou země EU účtovat poplatky. Ty však nesmí být nepřiměřené ani nadměrné.

ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?

Platí ode dne 22. května 2016.

Směrnice (EU) 2016/801 přepracovala a nahradila směrnice 2004/114/ES a 2005/71/ES. Nová pravidla obsažená ve směrnici (EU) 2016/801 měla být provedena do práva zemí EU do 23. května 2018.

KONTEXT

HLAVNÍ DOKUMENT

Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/801 ze dne 11. května 2016 o podmínkách vstupu a pobytu státních příslušníků třetích zemí za účelem výzkumu, studia, stáže, dobrovolnické služby, programů výměnných pobytů žáků či vzdělávacích projektů a činnosti au-pair (přepracované znění) (Úř. věst. L 132, 21.5.2016, s. 21–57)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Směrnice Rady 2004/114/ES ze dne 13. prosince 2004 o podmínkách přijímání státních příslušníků třetích zemí za účelem studia, výměnných pobytů žáků, neplacené odborné přípravy nebo dobrovolné služby (Úř. věst. L 375, 23.12.2004, s. 12–18)

Směrnice Rady 2005/71/ES ze dne 12. října 2005 o zvláštním postupu pro přijímání státních příslušníků třetích zemí pro účely vědeckého výzkumu (Úř. věst. L 289, 3.11.2005, s. 15–22)

Postupné změny směrnice 2005/71/ES byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Poslední aktualizace 05.10.2017

Nahoru