EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016D1623

Dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a zeměmi Jihoafrického společenství pro rozvoj

Dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a zeměmi Jihoafrického společenství pro rozvoj

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Rozhodnutí (EU) 2016/1623 o podpisu jménem Evropské unie a prozatímním provádění Dohody o hospodářském partnerství mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a státy SADC EPA na straně druhé

Dohoda o hospodářském partnerství mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a státy SADC EPA na straně druhé

CO JE CÍLEM TOHOTO ROZHODNUTÍ A TÉTO DOHODY?

Jejich cílem je stimulovat rozvoj zavedením vztahů v rámci volného obchodu mezi Evropskou unií (EU) a šesti dotčenými zeměmi.

KLÍČOVÉ BODY

Jihoafrické společenství pro rozvoj (SADC) tvoří:

  • Botswana,
  • Lesotho,
  • Mosambik,
  • Namibie,
  • Jihoafrická republika a
  • Eswatini (dříve Svazijsko).

Zaměření na podporu rozvoje

  • V tomto případě se jedná o „asymetrickou“ dohodu. EU zaručuje Botswaně, Lesothu, Mosambiku, Namibii a Eswatini bezcelní* a kvótami neomezený* přístup na trh EU. Jihoafrické republice také poskytuje rozšířený přístup na trh nad rámec předchozí dohody.
  • Dohoda nevyžaduje, aby země SADC splňovaly požadavky přístupu na trh, který jim byl dán EU. Země SADC mohou uplatňovat sazby na určité výrobky za účelem ochrany před mezinárodní konkurencí.
  • Země, které jsou smluvními stranami Dohody o hospodářském partnerství (EPA), mohou zvýšit dovozní cla, zvýší-li se dovozy ze zemí EU v takovém množství nebo tak rychle, že hrozí vážná újma domácí produkci.
  • EU nemůže využívat dotace na zemědělský vývoz.
  • Dohoda podporuje hospodářskou diverzifikaci snížením dovozních cel na „meziprodukty“, například semena, hnojiva a strojní zařízení, s cílem zajistit větší dostupnost těchto výrobků africkým podnikatelům.

Zeměpisná označení

  • Výrobci v EU, kteří obchodují s tradičními produkty s celosvětovým věhlasem, jako jsou vína a potravinářské produkty, mají výlučné právo používat v Jihoafrické republice své tradiční názvy.
  • Na trhu v EU jsou chráněna některá zeměpisná označení Jihoafrické republiky, např. různé druhy vín a čaj rooibos.

Udržitelný rozvoj

  • Všechny strany dohody musí dodržovat sociální a environmentální normy.
  • Dohoda zavádí mechanismus pro konzultace v oblasti životního prostředí a práce a definuje souhrnný seznam oblastí pro spolupráci mezi partnery s cílem podpořit udržitelný rozvoj.

Výjimky (odchylky) z pravidel původu

Prováděcí nařízení Komise (EU) 2017/882 o odchylce od pravidel původu stanovených v protokolu 1 Dohody o hospodářském partnerství mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a státy SADC EPA na straně druhé, které se týkají přípravků nebo konzerv z tuňáka křídlatého čísla HS 1604 vyrobených z nepůvodního tuňáka křídlatého čísel HS 0302 nebo 0303, udělené Namibii v rámci roční kvóty 800 metrických tun.

ODKDY SE ROZHODNUTÍ A DOHODA POUŽIJE?

Do doby, než dohoda mezi EU a všemi zeměmi SADC vstoupí v platnost, platí dohoda prozatímně od 10. října 2016 mezi EU a Botswanou, Lesothem, Namibií, Jihoafrickou republikou a Eswatini, jak je uvedeno v oznámení (viz související dokumenty dále) a od 4. února 2018 mezi EU a Mosambikem (viz příslušná oznámení v části „Související dokumenty“ dále).

Z prozatímního provádění je vyloučen čl. 12 odst. 4, který pojednává o podpoře členských států EU poskytované v oblasti rozvojové spolupráce ve státech SADC EPA, který už byl v platnosti.

Rozhodnutí (EU) 2016/1623 platí ode dne 1. června 2016.

KONTEXT

Další informace viz:

KLÍČOVÉ POJMY

Bezcelní. Dovozy, které jsou osvobozeny od cla.
Kvótami neomezený. Neexistuje žádné omezení množství dováženého nebo vyváženého zboží.

HLAVNÍ DOKUMENTY

Rozhodnutí Rady (EU) 2016/1623 ze dne 1. června 2016 o podpisu jménem Evropské unie a prozatímním provádění Dohody o hospodářském partnerství mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a státy SADC EPA na straně druhé (Úř. věst. L 250, 16.9.2016, s. 1–2)

Dohoda o hospodářském partnerství mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a státy SADC EPA na straně druhé (Úř. věst. L 250, 16.9.2016, s. 3–2120)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Prováděcí nařízení Komise (EU) 2017/882 ze dne 23. května 2017 o odchylkách od pravidel původu stanovených v protokolu 1 Dohody o hospodářském partnerství mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a státy SADC EPA na straně druhé, které se použijí v rámci kvóty na určité produkty z Namibie (Úř. věst. L 135, 24.5.2017, s. 15–17)

Oznámení o prozatímním provádění Dohody o hospodářském partnerství mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a státy SADC EPA na straně druhé (Úř. věst. L 38, 10.2.2018, s. 1)

Oznámení o prozatímním provádění Dohody o hospodářském partnerství mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a státy SADC EPA na straně druhé (Úř. věst. L 274, 11.10.2016, s. 1)

Oznámení Komise podle čl. 4 odst. 14 protokolu 1 k Dohodě o hospodářském partnerství mezi Evropskou unií a státy SADC EPA o definici pojmu „původní produkty“ a o metodách správní spolupráce – Kumulace mezi Evropskou unií a státy AKT EPA a zámořskými zeměmi a územími EU podle čl. 4 odst. 3 a 7 protokolu 1 k Dohodě o hospodářském partnerství EU-SADC EPA (Úř. věst. C 407, 12.11.2018, s. 8)

Oznámení Komise podle čl. 4 odst. 17 protokolu 1 o definici pojmu „původní produkty“ a o metodách správní spolupráce připojeného k Dohodě o hospodářském partnerství mezi Evropskou unií a státy SADC EPA – Oznámení seznamu materiálů pocházejících z Jihoafrické republiky, které nemohou být dováženy přímo do Evropské unie bezcelně nad rámec kvót a na něž se nevztahuje kumulace stanovená v čl. 4 odst. 2 protokolu 1 k dohodě o hospodářském partnerství EU-SADC EPA (Úř. věst. C 407, 12.11.2018, s. 5–7)

Poslední aktualizace 09.09.2021

Nahoru